Moet Zuidwesthoek Europees natuurpark worden? Katoenshow 1963 in het teken van de imprimé’s Schoenenomzet steeg in 1962 met 7 procent PROF. DR. STRZYGOWSKI LIET OOG OP FRIESLAND VALLEN Maar de export moet hoger r. 7 Zilveren filmpjes 2de week maart 1938 Fan de Martinyloer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 5 MAART 1963 102e JAARGANG No. 18 aan- zo een van uit de ontwerpers digd een aantal modellen voor de Katoen- it léste jier lit Uit een zogenaamde katoenen composé-stof met een zeer sportief karakter heeft Peter fongmans dit voor de tiener zo plezierige zonnepakje gemaakt. Het losse jasje met geplisseerde kraag is rose-witte Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 233J (K 5157) naai de aandacht heeft getrokken, ook voor de toekomst naar aard en karakter bewaard blijft. Zulke landschappen zul len volgens Strzygowski eilanden van rust moeten zijn, waar de bezoekers el kaar niet hinderen. In bepaalde delen zou geen gemotoriseerd verkeer moeten worden toegelaten. Binnen deze gebie den zullen ook voorzieningen voor re- Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn zondagmorgen voor het eerst sinds de geboorte van Prinses Beatrix te Baarn ter kerke gegaan. Divans, royale maten, f 12.50. H. Lot- stra, meubelhandel. Abonnementsprijs f 1.90 per kwaruil (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In rike swalker neame wy in toerist ar de De zomertijd zal dit jaar Ingaan op 15 Tj. de J. mei en eindigen op 2 oktober. Friesland biedt iets, dat zeldzaam is ge worden in Nederland; Friesland biedt nog ruimte. En wat voor ruimte! Een ruimte, waar de lucht nog zuiver is, waar het water op de meeste plaat sen nog rein mag worden genoemd en de bodem gezond. Een ruimte waar ’t nog mogelijk is de stilte te horen, de rust te beleven. Die ruimte wordt gevon den in een afwisselend landschap van duinen, strand en zee, van meren, moe rassen, riet- en grasland, van bossen, houtvallen en laanbeplantingen. En ver spreid temidden van die ruimte liggen de boerderijen en dorpen. Friesland kan nog bogen op een land schap van een grootsheid en gaafheid als elders in ons land maar weinig meer wordt gevonden. Natuurlijk kunnen ook in Friesland tal van wonde plekken in het landschap worden aangewezen en er zijn voorbeelden te over, waar schoon heid verloren is gegaan of waar in het landschap op onverantwoorde wijze is ingegrepen. Grote delen van Friesland bezitten echter nog een zeer eigen ka rakter en munten uit door landschap pelijke schoonheid zowel als door ruimte en rust. Op het behoud en de instandhouding van landschappen, waar deze elementen schoonheid, ruimte en rust tezamen worden aangetroffen, kan Nederland niet zuinig genoeg zijn. Juist orpdat grote delen van ons land steeds dichter bevolkt raken, steeds meer verstedelij ken en verder industrialiseren, juist daardoor wordt de betekenis van land schappen als Friesland biedt, voortdu rend groter. In de grote industrie-centra in de Rand stad Holland wordt de lucht even goed als in het Roergebied en in Londen ver ontreinigd door rook en walm uit fa brieksschoorstenen en door uitlaatgas sen van auto’s en motoren. En niemand ontkomt aan de schadelijke invloed, ja aan de langzame, bijna onmerkbare ver giftiging door deze schadelijke gassen, roet en ander vuil. Het is echter niet alleen de luchtveront reiniging, waaronder onze moderne sa menleving lijdt. Er is ook het lawaai, dat de arbeidsprestatie ongunstig be ïnvloedt en er zijn steeds meer mensen die de psychische spanningen niet meer kunnen verwerken. Groot is ook het aantal dergenen, dat alleen kan vol houden dank zij het feit, dat zij er nu en dan tijdens de weekeinden en vakan ties uit kunnen breken, naar buiten kun nen gaan, het landschap in, waar zij temidden van zuivere lucht rust en ruimte kunnen vinden. Er is geen twij fel aan, dat dit aantal in de eerstko mende tientallen jaren nog sterk zal toenemen. Daarom zal de behoefte aan behoud en instandhouding van grote, gave, afwisselende en boeiende land schappen, waar rust en ruimte kunnen worden gevonden, toenemen. Het zal hier gaan om landschappen, zo als dr. W. Strzygowski, hoogleraar in de Economische Geographic te Wenen bedoelt in zijn in 1959 verschenen boek „Europa braucht Naturparke”. In dit boek bepleit Strzygowski de stich ting van een groot aantal „Nationale Parken” in Europa. Voor Nederland ko men naar zijn mening hiervoor vier ge bieden in aanmerking, te weten de Hol landse duinkust, de Veluwe, de Wadden eilanden en de Zuidwesthoek van Fries land. Dat twee van deze vier gebieden in Friesland zijn gelegen, illustreert nog eens duidelijk, dat Ffiesland in land schappelijk opzicht inderdaad iets zeer bijzonders heeft te bieden. Dit betekent echter tevens, dat op Friesland een bij zondere verantwoordelijkheid rust. Friesland zal er zorg voor moeten dra gen, dat zijn landschap, dat internatte- j geie' bieren creatief nachtverblijf achterwege moe ten blijven. Daarvoor zullen de bezoe kers terecht kunnen in de randzone’s, via welke zij de rustgebieden bereiken. Het spreekt vanzelf, dat veel van de ge dachten, die prof. Strzygowski naar vo ren brengt, nader moet worden uitge werkt. Ten deze zullen ze door plano logische maatregelen te realiseren zijn. Met planologische maatregelen alleen zal echter niet kunnen worden volstaan. Zulk een landschap zal een eigen status moeten krijgen. Daarvoor zal mogelijk een afzonderlijke bovengemeentelijke in stantie in het leven moeten worden ge roepen, die toegerust met de nodige be voegdheid tot taak zal hebben deze land schappen van uitzonderlijke waarde in stand te houden en te beheren, zoals zij dit vereisen. Dit geldt voor de Friese Wadden-eilan- den, dit geldt bovenal ook voor de Zuid westhoek van Friesland, ruwweg omvat tende het gebied ten westen en zuiden van de lijn Lemmer-Sneek-Afsluitdijk. Er zijn in Friesland meer landschappen, die waard zijn behouden te blijven, maar de eilanden en de Zuidwesthoek spannen de kroon. Op deze landschappen met hun .rust en ruimte zij Friesland in het bijzonder zuinig. Hier kan het zijn eigen inwoners zowel als velen van buiten de provincie iets bieden, dat steeds moeilijker zal zijn te vinden en dat toch onmisbaar is. Van 22 tot en met 24 april 1963 wordt te Utrecht, Nederland, de Zesde Inter nationale Schoenenbeurs Nederland ge houden. Een 150 firma’s zullen hier hun nieuwste collecties tonen op een totale oppervlakte van 4200 M.z De beurs heeft plaats in de Julianahal op het terrein Croeselaan. Omzetten. De verkopen in de schoenwinkels be droegen in 1962 in paren uitgedrukt 5 meer en in geld uitgedrukt 7 meer dan in het voorafgaande jaar. Dat de geldomzetten sterker zijn geste gen dan de paren-omzetten, behoeft niet I te betekenen dat de schoenen duurder zijn geworden; het betekent in dit ge- I val dat relatief meer hoogwaardige schoenen zijn verkocht. De ontwikkeling van de Euromarkt leidt er toe, dat het aanbod van schoeisel op de Nederlandse markt steeds meer uit gebreid wordt met buitenlands schoeisel en dat daarvoor vanzelfsprekend het aandeel van de Nederlandse industrie in de voorziening van de binnenlandse markt welk aandeel vroeger dicht bij 100 lag terugloopt. Het tempo, waarmee de Import stijgt, vertoont echter de laatste tijd een af nemende tendens. Het ligt ook in de lijn der verwachtingen dat in de verhouding binnenlands-buitenlands schoeisel op on ze markt op den duur een zekere sta bilisatie zal intreden, waarbij de Neder landse industrie wegens de natuurlijke voorsprong die zij in verschillende op zichten op de buitenlandse concurrentie heeft, het leeuwendeel van de binnen landse voorziening zal blijven verzor gen. De export van de Nederlandse schoen industrie ontwikkelt zich niet in de mate als nodig zou zijn om de groeien de import te compenseren. Hierbij spelen verschillende factoren 'n rol o.a. de omstandigheid, dat het voor de industrie van een klein land moeilij ker is uitgestrekte buitenlandse mark ten te bewerken, dan het voor de indus trie van een groot land is om een klei ne markt erbij te nemen. Niettemin slaat de Nederlandse indus trie met een export aan lederen schoe! nen, die 15 van de nationale produk- tie bedraagt, nog steeds geen slecht fi guur tegenover de grote en kleine broe ders van West-Europa. Onlangs stond de Nederlandse schoen industrie onder de 16 landen, waarover bekend, op de derde plaats, wat betreft de geëxporteerde paren in verhouding tot de produktie. De Nederlandse schoenindustrie wordt hierin n.l. overtroffen door Italië en Bel gië; landen als Engeland, Duitsland en Frankrijk met een sterk ontwikkelde schoenindustrie, blijven daarbij aanzien lijk achter. Dit neemt niet weg dat de bevordering van de export, een van de meest brandende problemen is voor de Nederlandse schoenindustrie. Fa. H. J. van den Oever opende geheel gemoderniseerde zaak aan de Grote Dijlakker. Afscheid van Candidaat W. H. Poot, voorganger van de Herv. Evangelisatie te Wommels, wegens beroep naar Eexta. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Katoen laat vele interpretaties toe. Iedere mode ontwerper heeft altijd wel een voorkeur voor een materiaalsoort. Bij de een is wol favoriet, bij de ander zijde, Het schoenenverbruik in Nederland gaat nog steeds in stijgende lijn, niet alleen als gevolg van de toename van de be volking, doch ook doordat per hoofd van de bevolking meer paren schoenen worden aangeschaft. Sinds 1963 is het verbruik in Nederland per hoofd per jaar gestegen van 1.29 show te maken. Daaronder zijn er die graag met katoen werken, maar enkelen van hen hebben andere voorkeuren, met bet gevolg dat zij bepaald andere accen ten op de katoenverwerking zullen leg gen. Evenals in voorgaande jaren is bij de Ka toenshow 1963 gebleken dat de katoenen Stoffen door hun veelheid en veelzijdig heid en uiteraard ook door een hoge ma te van veredeling iedere mode-ontwerper inspireren tot creaties, waarvan iedere vrouw zou dromen die in haar eigen kle renkast te hebben. nen stoffen beantwoorden aan de verlan gens van de vrouw, of zij nu uitermate luxueus gekleed wil gaan of zich tevre den stelt met eenvoudiger, maar niettemin elegante kleding. Van een wel zeer pretentieuze avondjurk tot een uiterst eenvoudig middagjapon- netje zijn in de Katoenshow 1963 veler lei modellen te zien. Daaronder zijn nog al wat ensembles, bestaande uit een jurk en 'bijbehorende mantel, twee- of drie delige tailleurs, cocktailtoiletten en wat had u anders verwacht heerlijk luchtige, zonnige zomerpakjes. Behalve door het creatieve vermogen der ontwerpers en een veelheid van zeer ver edelde weefsels, wordt het modieuze as pect van de Katoenshow 1963 zeker ook bepaald door de tientallen imprimé’s; niet ten onrechte, want de Nederlandse tex- tieldrukkers hebben het in hun kunst zo ver gebracht, dat zij internationaal ver maard geworden zijn. Yn ’e mist fan de takomst It brief fan de jonge boer, dy’t mei syn broer it nije aventuer óangiet op in pleats dy’t oardel kear sa djür wurden is as in skoftke forlyn mooglik wie, ropt al- lerhanne fragen op, dy’t foar de takomst net sunder bilang binne. Hwat is it lan nou wurdich foar in boer, dy’t der syn bi- stean op winne moat? Is er genóch for- skil makke tusken min en bést lan Tus- aken in plleats mei in béste, rornme bi- huzing en dy mei in aide ütsloerde boel? Hat men de hiernoarmen, dy’t de groun- slach foarmen foar de keapprizen wol ré- eel bihannele. It is sünder mis, dat yn de léste jierren twa tsjinstelde biwegingen to merkbi'.en wiene. De iene wie de he en keapprizen trorii it n;je taksaesjesysteem. De stiging fan de ■beidsleanen, it libbensünderhald en stadichoan djürdere foerprizen en kosten fan allerhanne reau kamen der oerhinne. Dus: bilangryk hegere ütjeften. Oan de oare kant sakjende molkprizen en jit mear sakjende féprizen. Dus: mindere ynkomsten. Beide ynfloeden meitsje op in trochsné-pleats sa mar in forskil fan fiiftüzen goune. En nou stiet men foar it feit, dat hiel hwat lju der Ijocht yn sjogge om lan en pleatsen to keapjen foar prizen, sa’t wy dy nei de oarloch net kend hawwe. It is wier, dat dé minsken, dy’t der fan üt giene troch slüchslimme streken mear barden as de Wet taliet, sa as dizze jonge boer ek oanjowt, mar oer it ginnerael waerd hjir yn Fryslan de tomme der stiif op halden. Mei de ütkomsten fan de lés te tiid soe men forwachtsje kinne, dat de minsken der tsjinoan sjen soene, in pleats of lan to keapjen, mar it blykt sa net to wêzen, Hwant fan alle kanten heart men dat er ünderhans frijhwat for- koft wurdt en as it lan of de pleats fnj is, wurdt der bilangryk mear bean as to- foaren. It is wier, dat de lienbanken op it stik fan kredyt flotter en makliker wurden binne, it jild is wol to 'krijen, Mar der bliuwt fansels dochs altyd oer, dat de rinte en de óflossing der komme moat. En de rinte fan 5% lycht der net om as jo in pleats fan in kwart miljoen op jou namme ha. Dat is allinnich al 12.500 goune. Foar de libbene en deade ynven- taris kom jo mei in ton net klear, dat is jitteris 5000 goune op syn minst. Nou seit dizze jonge boer wol, dat jo fan it eir,en jild dizze rinte net re'J:enje moat te ln,..ut dat seks yn de Idnbou v>Inlik Ikpms fan streep, die geheel past bij een bontgeweven effen rose stof van dezelfde kwaliteit, waaruit de broekrok is gemaakt. (Model uit de Katoenshow 1963 tot 1.85 paar voor lederen schoenen en van 1.95 tot 2.90 paar voor alle soorten schoeisel tezamen; dus ook pantoffels, sportschoeisel e.d. Het feit, dat de mensen steeds minder gaan lopen én dus minder schoenen ver slijten, wordt ruimschoots gecompen seerd door de stimulans die de mode op het schoenenverbruik uitoefent. Dit vindt ook zijn weerslag in een to tale verandering van het begrip kwali teit op het gebied van schoenen. Vroeger werd kwaliteit gelijk gesteld met duurzaamheid. Nu ligt het accent voor een deel op de pasvorm en voor een ander deel op het uiterlijk en de af werking van de schoen. Het feit dat de schoenenprijzen vrij con stant zijn gebleven en de prijsontwikke ling voor schoenen dus is achtergeble ven bij de prijsstijging die men voor 't totaal gezinsbudget kan constateren, oefent een gunstige invloed uit op het schoeiselverbruik. Het prijsindexcijfer voor schoeisel be draagt momenteel op basis 1953 100, 105, terwijl het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud op dezelfde basis is gestegen tot 128. Hwat hat (jabe Skroar üs hjoed p p to sizzen een derde levert zijn beste prestaties met katoen, terwijl weer een andere mode ontwerper graag met bont werkt. Voor 't Katoeninstituut, dat dit jaar de Katoen show 1963 presenteert, zou het al heel gemakkelijk zijn om uit de ontwerpers degenen te kiezen, die het liefst met ka toen werken en hun de opdracht te ge- collecties samen te stellen voor de show van het jaar. Maar juist om de veelzijdigheid van ka toen aan te tonen worden ieder jaar de beste ontwerpers in Nederland uitgeno- Wij schrijven maart. En nóg bestaat de enige recreatie-mogelijkheid in schaats- rijden, toertochten en „belslide-jeijen”, hoewel de animo wel tanende is. Wij schrijven maart, dit wil ook zeggen: het zal niet lang meer duren of de roep van de kievit of gruto klinkt weer over de velden of vakantieplannen worden weer gemaakt en het oog op de recreatie in de zomerse natuur gericht. In de afgelopen week waren het twee gebeurtenissen, die in dat opzicht de dacht trokken. In de eerste plaats wel de installatie van de recreatie-raad door Mr. D. Okma, lid van de Ged. Staten, namens het provinciaal bestuur en in de tweede plaats het verschijnen van het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Friesland, dat er fris en aantrekkelijk uitziet. In dit nummer, dat naast het economische aspect ook het recreatieve belicht, vonden we een artikel van de heer Vlieger, Fries deskundige op het gebied van landschapsbescherming, wel een van de meest interessante, vooral ook door het feit, dat hierin het plan van prof. dr. Strzygowski gesignaleerd wordt, dat met name ook voor de Zuidwesthoek van Friesland van belang is. De heer Vlieger schrijft hierin als volgt: fjild, boskwallen, yn greate dielen fan it lan foar wentebou en rekreaesje, dan komt men fansels op hiele oare prizen. Jo moatte de fraech oars stelle. Hwan- near is it lan djür foar in boer, dy’t der by dizze prizen in stik brea op fortsjinje moat. Hoef olie fêste kosten oan rinte en ofskriuwing bliuwe der oer as elk sines krige hat De prizen kin de boer neat oan foroarje, it iennichste is de hichte fan de lanprizen. Wurde dy twa kear sa heech, dan sil in gewoane pleats trije oant fjouwertüzen goune jiers mear kostje. Is der romte foar dan kin it. Is dy romte der net, dan moat it foun wurde yn ófbraek fan eigen jild of eigen wurk. Dan komt men ta de op- fetting, dat men de rinte. fan eigen jild net rekkenje moat of dat de boer foar minder jild folie mear wurk docht as normael. En jit faker sil it gean to’n koste fan de bern, har takomst en reedlike oan- spraken op eigenfortsjinne lean. Hwant de mof it düdlik sjen, dat de garansje fan de ge middelde kostpriis net mear bistiet. De E. EG. sil nou foar de prizen opkomme moatte. En hwat dat yn feite bitsjut, kin gjin minske mei wissichheit sizze. Op dit stuit liket it wol op fleanen. En myn persoanlike miening is dan ek, dat it loslitten fan de Wet krekt yn dizze omstannichheden, djip bitreurd wurde moat. It hie net op in üngelokkiger tiid komme kind. De reedlike posysje fan de boeren, de mooglikheit om de swiere lés ten troch fiks oanpakken geleidelik oan d7wea‘rdêafan"it“j‘iidTnëoëTïi'n lichter to meitsjen is priisjown. Hja farre - nou wer folslein yn de mist nei in unbi- kende takomst. En nimmen wit hoe’t dy I takomst wurde sil. i’.y't bi.J'e wdi.'.e Kar -i.i’.i i i, hei Het zijn dit jaar de bedrukte stoffen die in talloze nuances de toon aangeven in de Katoenshow 1963. Van de niet minder dan 57 modellen, afkomstig uit de ateliers van vijf mode-ontwerpers, zijn er 35 ver vaardigd uit bedrukte katoenen stoffen, 21 uit bontgeweven katoenen stoffen en één uit een katoenen broderie. De katoenshow is een jaarlijks weerkeren de modieuze gebeurtenis, waarbij de na tionale katoenindustrie aan het Neder landse publiek laat zien wat zij vermag en welke katoenen stoffen in het komen de seizoen weer ter beschikking staan van iedere naar een vernieuwing van de gar derobe verlangende vrouw. De show is op 10 januari in Amsterdam „in premiè re” gegaan en zal als een levende uitstal kast der katoennijverheid door het land trekken „tot leeringhe ende vermaeck” van de vrouw. Deze zal daarbij tevens kunnen genieten van hetgeen mode-ontwerpers als Dick Holthaus, Max Heymans, Ferry Offer- man, Ernst Jan Beeuwkes en Peter Jong- mans hebben gewrocht. In een keur van haute couture modellen laten zij zien hoe veelvuldig en eindeloos gevarieerd katoe- nea kind hat, mar dat rekkentsje kloppet net. Jo soene likegoed sizze kinne, dat men jins eigen lean net rekken je moat, neffens de tiid en ek dat giet net op. Mei bilangstelling hearde ik ek nou wer, dat de jonge boer seit, dat de priisfor- haldingen tusken goed lan en min lan sa binne, dat it earste jit altyd it goed- keapste is. Dat heart men algemien, mar it feit docht him foar, dat de minsken seis yn dy kontreijen, hwer’t licht lan leit, de sterkste oandrang ütoefene haw we om de noarmen omheech to krijen. Krekt yn de Walden hie men de measte muoite om de noarmen fést to halden. Dochs bin ik it persoanlik alhiel iens mei de lju, dy’t sizze, dat goed lan, yn flinke greate perselen en in goede lizzing altyd goedkeaper is as stadicli en üngaedlik liz- zend lan. Itselde jildt fan ’e bidriuwsgebouwen. To min is rekken halden mei it greate for skil tusken in hechte, moderne en tomme pleats neist in aid krebintich fort, hwer’t it allinnich droech is as it net reint en it fé yn hokken en under in ófdak plak fine moat. Foar it minste wurdt j immer to- folle bitelle en it béste is net gau to djür. De fraech, hwannear is lan winlik djür, kin ik net biantwurdzje. Lan wurdt net makke. Hwer’t it üt sé woun wurdt, kos- tet it safolle, dat allinnich de oerheit soks dwaen kin. Sok lan komt nou wol op 20.000 de H.A. net alinnich yn de nije polders, mar ek by de lanoanwinnings- wurken. Hwannear is lan winlik djür? Rekkent men nou wol trije of fjouwer kear safolle kost je meije as foar de oarloch. Hwannear is lan diür? As men sjocht nei de pri~',n. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1