STAKING FRANSE MIJNWERKERS LIBERALE VERDEELDHEID BIJ DE STEMBUS I 'W'*' Adenauer vertrouwt Erhard niet helemaal Vrije boeren in het offensief te Hollandscheveld Het weer in onze Lenteshow trok 2000 bezoekers üs hjoed p p to sizzen Hwat bringt üs dc R.O.N.O. Gouden filmpjes omgeving STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i 1 i VRIJDAG 8 MAART 1963 102e JAARGANG No. 19 ■I 1= droog De ex-premier van Frankrijk, Georges Bidault, nu leider van de anti- Gaullistische nationale verzetsraad, tegen wie in Frankrijk een arrestatie bevel is uitgevaardigd, verscheen maandagavond op de T.V.schermen van de kijkers naar het B.B.C.-programma in Engeland in een vraaggesprek met Roderick Mcfarouhar. Het uitgezonden gesprek was enkele weken geleden in het geheim „ergens in West-Londen” opgenomen. De bijgaande foto werd maandagavond vanaf het T.V.scherm gemaakt. De Gem. Zangver. Bolsward gaf een uit voering van Mendelssohn’s „Elias”. Bij dit totale gebrek aan waardering voor de politieke capaciteiten van Er hard (en misschien heeft hij die ook wel niet) komt nu nog de controverse over de Duitse houding in de E.E.G. na de botte afwijzing van Engeland door pre sident De Gaulle. Adenauer ziet veel meer voordelen in een gesloten gemeen schap zonder Engeland, waarvan de spil wordt gevormd door een nauw bevriend Frankrijk en Duitsland, mits zulks de bindingen met de Verenigde Staten maar niet in gevaar brengt. Erhard is een sterke voorstander van de toetreding I van Engeland. En toen hij kortgeleden in Brussel was heeft hij de vergadering van de ministers van economische za ken van de Zes niet bijgewoond, maar afzonderlijke gesprekken gevoerd met Engelsen en Europeanen, die Engelands toetreding bepleiten. Adenauer heeft hem hierover in een briefje op de vingers getikt. Hij zou zich in politieke gesprekken hebben begeven en dat valt buiten zijn competentie. Het geen Erhard ontkende, terwijl hij be toogde, dat hij en de minister van bui tenlandse zaken het gloeiend eens wa ren over deze kwestie. De zaak is nu weer bijgelegd, maar tekent toch de spanningen in het Duitse kabinet en de moeilijkheden, die zijn verbonden aan de opvolging van Adenauer. Aan de Elfstedentocht per rijwiel zal ook deelname plaats hebben uit Duits land. In 1912 voerde ons land voor ruim 1 miljoen gulden aan rijwielen in. De krite Boalsert spilet le Peaskedei „Maerteblom” fan Y. C. Schuitmaker. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per min Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Libje is in skilderij meitsje net in som oplosse. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad De Franse mijnwerkers zijn ontevreden en hebben dat laten blijken door een staking. President De Gaulle heeft zondagavond wel een vorderingsdecreet uit gevaardigd, waarbij stakers met strenge straffen worden bedreigd, maar dat heeft de mijnwerkers er niet van afgehouden het werk neer te leggen. Hun staking heeft nu zelfs een tweevoudig doel gekregen. In de eerste plaats wensen zij hogere lonen eri in de tweede plaats protesteren zij er mee tegen de beperking van het stakingsrecht. Nu de verkiezingen voor de Tweede Kamer langzaam naderbij komen, ontwaakt geleidelijk ook de strijdlust der politieke partijen. Roerig waren vooral de „vrije boeren” van de heer Koekoek uit Bennekom, die tot dusver geen Kamerzetel hebben kunnen veroveren met hun campagnes tegen het Landbouwschap. In Drenthe gingen ze nu de politie te lijf, die een boerderij in Hollandsche Veld ontruimde. Over het algemeen gaat het in onze politieke strjjd rustiger toe dan daar. Maar ook bij andere partijen begint er beweging in de fronten te komen. Bijlmermeer. Er is nog een derde kwestie, die de v.v.d. verdeeld houdt, namelijk de an nexatie van de Bijlmermeerpolder bij Amsterdam, waardoor de hoofdstedelijke liberalen, geporteerd zijn, doch die door hun lijstaanvoerder minister Toxopeus hardnekkig wordt afgewezen. Op dit punt staat de bewindsman in de Tweede Kamer voor zijn optreden nog wel een warme discussie te wachten. Aan de andere kant heeft hij weer veel instemming verworven met zijn voor stel om de pensioenen van het overheids personeel „waardevast” te maken. Als heeft de socialistische oppositie reeds gehoond, dat hij daarmee de liberale strijd van vroeger dagen tegen de „kor ting” op de A.O.W.-pensioenen heeft verloochend. Finse staking. De salarissen van het overheidsperso neel zijn ook de inzet van stakingen in Finland, waar het treinverkeer stilstaat en de posterijen niet meer functioneren. De voorstellen van de regering zijn door de sociaal-democratische vakbonden als onaanvaardbaar van de hand gewezen; de vakbonden van de linkse socialisten en de wat conservatievere ambtenaren centrale hebben hen geaccepteerd als ba sis van onderhandeling. Dat verklaart, dat de ambtenaarenstaking niet alge meen is. Ook hier waren de ambtenaren steeds in de hoek van de vergetenen ge raakt, doordat de regeringen van de laatste tien jaren vooral oog hadden voor de belangen van hun clientèle, dus de boeren, voor zver het de agrarische partij betrof, en de arbeiders als de so cialisten aan hun aanhang dachten. Zo is ten overstaan van de kiesraad een klein partijtje, namelijk de vrije bur gers van het Haagse gemeenteraadslid Fabius, in twee delen uiteen gevallen. Voorts heeft de Groningse burgemeester Van Rappard zich nu definitief van de v.v.d. afgewend. Hij komt bij de verkie zingen met een eigen lijst' voor de libe rale staatspartij uit. de bestaande Europese instituten niet in gevaar brengen. Interessant is uiter aard of staatssecretaris Stijkel nu wel duurzaam de politiek van minister Luns zal blijven volgen, die tot dusver ook voornamelijk afwijzend is geweest ten opzichte van De Gaulle. BUS IN NEW YORK TE WATER; ZEVEN DODEN. Op Welfare Is land, een centrum van gemeentelijke diensten in New York, is een bus, welke verpleegsters naar haar werk vervoer de, in de East River gereden, doordat de chauffeur onwel werd. Van de elf in zittenden konden er vier worden gered, van de anderen moet worden aangeno men, dat zij zijn omgekomen. Foto: Een politieman in een bootje ver andert iets aan de haal van de hijs- dagen tegen gewoonlijk 10! Januari kraan, welke de bus boven water heeft gebracht. tingsbestuur Televisie Nederland aan gesloten; zijn geestverwant Kikkert is voor de N.C.R.V. Het zo juist gepubli ceerde partijprogram der c.h.u. doet terzake echter geen uitspraak. Dat is wel het geval met de a.r.p., die reclame- televisie slechts aanvaardbaar acht voor zover de bestaande omroeporganisaties daardoor niet worden aangetast. Het Kamerlid Roosjen is voorzitter van de N.C.R.V. Nochtans heeft een andere antirevolutionair, n.l. dr. Van der Wilde, zich bij de Stichting Televisie Neder land aangesloten. Ook bij de k.v.p. bestaat die tegenstel ling; de k.v.p.-afgevaardigde Van Doorn is immers voorzitter van de K.R.O.; zijn collega Zwanikken koos echter de an dere partij. Reeds zijn er stemmen in de k.v.p. opgegaan, die van de partij raad van 9 maart een uitspraak verlan gen. Tiisdei 12 rnaert. 19.1019.50. Fryske ütstjüring. „Piter en de Marwiven”, in forfolch- strip foar de bern, skreaun troch G. H. Vledder. In programke fan Fryske akkordeon- muzyk. Pyt van der Zee lést in fragmint üt it boek „Myn oerpake en ik” fan James Krüss yn oersetting fan Tiny Mulder. In programke fan aide folkslietsjes, gearstald troch Ate Doornbosch. Beroepen bij de Doopsgezinde kerk te Bolsward, Ds. S. D. A. Wartena te Heerenveen. I hoedjes A 126. Dokter H. Beekhuis heeft op de ver gadering van Volksonderwijs gepleit voor handenarbeid op de volksscholen. Opruiming van restanten behangselpa pier tegen spotprijzen. K. Falkena Bzn. Tel. no. 33. Tevens grote sortering kerk boeken met en zonder gezangen, in ver schillende soorten leer met klep als por tefeuille en klep voor knip. Inflatie dreigt. De omvang van deze loonsverhogingen, gekoppeld aan andere verschijnselen, heeft in Frankrijk een situatie gescha pen, waarin de consumptie te sterk is toegenomen in verhouding tot de pro- duktie, zodat met andere woorden, weer een inflatie dreigt. Nieuwe loonsverho gingen zouden de kosten verhogen, deze de prijzen en dan zit men weer in de vicieuze cirkel. Beziet men de zaken van de sociale kant, dan kan men constate ren, dat vooral met het achtergebleven loonpeil van het overheidspersoneel een situatie is ontstaan, waarin de koop kracht van een grote groep Fransen be denkelijk is acheruit gegaan. De regering heeft enkele maatregelen genomen om verdere prijsstijgingen te voorkomen, doch veel effect mag men daarvan voorlopig nog niet verwachten. Men heeft voor de maand maart de in voerrechten op enkele landbouwproduk- ten, zoals sla, afgeschaft én verder be perkt men de crediet verlening wat, maar niet de consumptiecredieten, die er voor zouden moeten zorgen, dat de consumptie zou slinken, en ook niet de credieten voor nieuwe investeringen, die voor nieuwe produktiecapaciteit moeten zorgen zodat het kwaad niet bij de wortel wordt aangepakt. Stijkel. Maar ook in de volkspartij voor vrijheid en democratie zelf is het niet rustig. Tijdens een spreekbeurt voor jonge li beralen in het Noorden des lands wond vice-premier Korthals er geen doekjes om, hij zei namelijk, dat hij niet om per soonlijke redenen, doch om zakelijk po litieke redenen heeft geweigerd bij de a.s. verkiezingen als lijstaanvoerder op te treden. De strijd om de- kwestie Van der Put- ten/minister Visser is in de v.v.d. nog steeds niet uitgewoed, ook al is een Kamercommissie onder leiding van de k.v.p.er Van Doorn tot een voor de be windsman van defensie niet ongunstige conclusie gekomen. Maar ook op andere .punten bestaat in de liberale kring geen (overeenstemming. Zo heeft staatssecre taris Stijkel, die tot het eerste tiental kamercandidaten van de v.v.d. behoor de, zich plotseling teruggetrokken. Hij kon met het partijbestuur der v.v.d. geen overeenstemming bereiken over de Eu ropese paragraaf van het verkiezings- i program. Staatssecretaris Stijkel heeft vroeger een hoge Europese functie, met name I bij de Kolen en Staalgemeenschap, be kleed, welke op Frans initiatief tot stand is gekomen. Hoewel hij de critiek deelt op de wijze, waarop de Franse presi dent de besprekingen over de toetre ding van Engeland tot de Euromarkt bruusk heeft afgebroken, wil hij niet zo ver gaan als het partijbestuur der vvd, dat z.i. de vijf andere E.E.G.landen met (Engeland nu tegen Frankrijk wil laten Maar er heerst niet alleen onrust on der de mijnwerkers; de arbeiders van nagenoeg alle overheidsbedrijven of ge nationaliseerde bedrijven zijn ontevre den en het zou niet verwonderlijk zijn als meer groepen het voorbeeld van de mijnwerkers gingen volgen. In ieder ge val moet men rekening houden met een aantal sympathiestakingen van korte 'duur bij de spoorwegen, de Parijse transportbedrijven en de energiebedrij ven. Steun hebben de stakers al van drie bisschoppen, die hebben verklaard de looneisen van de stakers gerechtvaar digd te vinden. De stakers eisen 11 terwijl de regering niet verder wil gaan dan 5.7 uitgesmeerd van nu tot mei 1964. Eisen van loonsverhoging komen meest al in een tijd, dat het economisch gezien het minst plezierig is voor de regering. De Franse looneisen van dit ogenblik komen voort uit de sterke prijsstijgin gen van de laatste tijd, die vooral het personeel in overheidsdienst het zwaarst hebben getroffen, doordat zij niet, zo als zovelen in particuliere dienst, van de gunstige tijden gebruik hebben we ten te maken om geruisloos loonsverho ging te krijgen. Adenauer versus Erhard. Al sinds lang weten wij, dat het niet botert tussen Bondskanselier Adenauer en Erhard, de populaire minister van economische zaken. Erhard gevoelt zich de aangewezen man om Adenauer op te volgen en een groot gedeelte van de chr.-democratische partij in de Bondsdag staat achter hem omdat Er hard een behoorlijke lijsttrekker bij de volgende verkiezingen kan zijn. Toen Adenauer enkele jaren geleden zich even had laten ompraten om de kanse larij te ruilen voor het presidentschap, kwam hij snel op zijn besluit terug toen hij hoorde, dat Erhard zijn opvolger zou worden. Hij erkent de economische vaardigheid van Erhard, maar ontzegt hem alle politiek gevoel en met name vertrouwt hij hem de buitenlandse poli tiek niet toe, waarvan de bondskanse lier de grote lijnen bepaalt. Adenauer heeft weinig nagelaten om de positie van Erhard sindsdien te on dermijnen, in de hoop, dat andere, ac ceptabeler candidaten, naar voren zou den treden. Wellicht dacht hij aan Strauss, de in december na de Spiegel- affaire verdwenen minister van defen sie, die zeer eerzuchtig was en Erhard nog wel als tussentijdse oplossing wens te te aanvaarden. Maar de aanhang van Krone, de voornaamste vertrouwde van Adenauer, steeg niet naar verwachting, zodat nog steeds Erhard de beste kan sen maakt, al wordt hij in zijn candida- tuur de laatste tijd ernstig bedreigd door Schröder, de minister van buiten landse zaken, die evenwel in het land niet zoveel bekendheid geniet. Reclame-televisie. Enfin, de v.v.d. kan troost zoeken bij de omstandigheid, dat ook bij de andere partijen niet alles pais-en-vree is. Bij de p.v.d.a. is de strijd om de commerciële televisie tussen aanhanger van de VARA en voorstanders van de gedachte aan een nationale omroep weer in alle fel heid ontbrand, sinds de socialistische burgemeester van Rotterdam, mr. Van Walsum, het voorzitterschap van de Stichting Televisie Nederland, die met de N.V. Ter (televisiereclame) wil sa menwerken, heeft aanvaard. Ook in andere partijen bestaat te dien aanzien overigens verdeeldheid. Zelfs in de c.h.u., de stroming, waaruit staats secretaris Scholten uit voortkomt, be staat verdeeldheid. Partijvoorzitter, de De koning van Griekenland is op een wandeling te Saloniki doodgeschoten. De dader, de Griek Sehinas, is gearres teerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Ijelef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) De Lenteshow, die maandagavond in de Dode werd gepresenteerd is wat ’t be zoek betreft een succes gebleken. Reeds omstreeks 8 uur waren er al een kleine 2000 bezoekers. Het normale be zoek van deze door de heer Van Muy- lenwijk gelanceerde tentoonstelling naar een ontwerp van de heer P. H. G. van Kuiken is een 1500, waaruit men mag concluderen, dat de show te Bols ward gerust twee avonden had kunnen draaien. De Lloydsisters uit Groningen zorgden met Willy Weits aan het elektronisch orgel voor enige afwisseling, maar ze kwamen weinig aan bod, zó druk was het. Op de spitsuren was het een ge- schuivel langs de stands, zonder dat men veel kon zien. En dat was in de 15 stands nog al het een en ander. De meest fortuinlijke bezoekers keer den met stapels folders en reclamepa- pier huiswaarts, de smaak van diverse hapjes en het kopje koffie nog in de mond. Het betrof hier een show van voornamelijk merkartikelen, van Turk- stra’s beschuit, enz. tot Necchi naaima chines (alleenverkoop fa. Sikma). En hiertussen is nogal ruimte, én wat het produki. én wat de prijsklasse be- I optrekken. Hij wil met andere woorden j heer Beernink, heeft zich bij het Stich- t treft. Hwat hat Qabe Sb roar 2de week maart 1913. Modelhoeden, chappelleries, oorijzer- j enz. Th. Potma, Marktplein De winter heeft nu eindelijk afscheid genomen. In de nacht van dinsdag op woensdag deze week kwam het voor het eerst sinds 19 december niet meer tot vorst. Woensdagmiddag 6 maart werd in Allingawier een maximum-temperatuur van 7.7 gr. gemeten. Zuidwestelijke win den zijn zachte lucht van de Oceaan gaan aanvoeren, in Engeland werd 15 gr. be reikt. Door de ijsmassa’s in Ijsselmeer en Waddenzee bleven de middagtempe- raturen langs de kust aanvankelijk veel lager dan in het binnenland. Dinsdag middag 'bereikte Terschelling plus 1 gr., Alligawier 5 en Gorredijk 8 gr. Dankzij de inpolderingen van het Ijsselmeer wor den nu in Zuid-Friesland hogere tempe raturen gemeten bij dezelfde weersitua- tie dan in 1929 toen de destijds nog Zui derzee genoemde voor veel groter opper vlakte met ijs was berekt. Een vorstperiode van welgeteld 76 dagen of bijna 11 weken ligt achter ons, dit is echter geen record. Wat wèl ongeëven aard is deze winter was de gemiddelde etmaaltemperatuur, deze bedroeg te Al lingawier -3.7 gr. tegen plus 2.2 gr. nor maal. De enige winter die vergelijkbaar is met die van '62-’63 zijn die van 1829- '30 zijn maar toen werden in Friesland nog geen geregelde temperatuurwaarne- mingen verricht. We telden in de drie afgelopen wintermaanden samen 80 vorstdagen tegen 44 normaal en 53 ijs- J 1 was de koudste maand met een gemiddelde bij Bolsward van -6.3 gr-, februari -4.6 en december -0.9 gr. Verder is het bijzonder zonnig en droog geweest. December was het natst met 77 mm, januari bracht 16 mm-en februari 12 mm neerslag, samen 105 mm tegen 155 mm normaal. De winter 1961- 62 leverde in Allingawier 248 m op. Op het weerstation van het K-N.M.I. te Joure is deze winter de laagste tempera tuur van heel Nederland gemeten nl. -20.8 gr. op 18 januari. Maar dit is altijd nog minder laag dan de -26.8 gr. geme ten te Uithuizermeeden op 16 febr. 1956. De Herv. kerk te Bolsward nam een kerktelefoon in gebruik. De resultaten waren bevredigend. 'X -A- ......Vz. DE T.V.-UITZENDING VAN GEORGES BIDAULT w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1