kaatsers in ’t zilver Ver. van In aug. Verpleeghuis „Bloemkamp” gereed j J (gabe Skroar Capaciteit uitgebreid tot 140 bedden Zeer doelmatige inrichting moet f 4.500.000 kosten üs hjoed p p to sizzen F Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Stijlvolle viering in „De Koornbeurs” Fan de Martinytoer 1 DINSDAG 12 MAART 1953 102e JAARGANG No. 20 De Jong's Nieuwsblad Hwat hat De oan(diel)halder wint. >roun en eltse - xZ 1 DE UNREST SIKET IN WRIUWPEAL leste wike hat in doarp Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 233) (K5157) Het bestuur evenwel heeft nog kans federatie voor verpleeginrichtingen, kans gezien een verhoging van de verpleeg- prijs op basis van de hogere investe- ringslasten te beperken tot een bedrag van f 2,per bed per dag. Met deze ver hoging zal de verpleegprijs, welke aan vankelijk was geraamd op plm. f 12,43 per dag nog tot redelijke proporties blijven beperkt. Een iets verder gaande verhoging van de dagprijs is te ver wachten op grond van de zich ontwik kelende gedachte over de personeelsbe zetting en de in de laatste jaren aange paste c.a.o.-lonen voor het verplegend personeel. Hier tegenover staat, dat het zieken- fonds vezen hoe langer hoe meer belang stelling toont voor verpleeginrichtingen voor langdurige zieken en deze ook in zijn werkingssfeer betrekt door een bij drage te verlenen in de verpleegprijs, waarvan een ontwikkeling in gunstige zin mag worden verwacht. Het bestuur heeft gemeend de deelne mende gemeentebesturen te moeten be ter. Om een voorbeeld te noemen: de beddesp/eien zijh niet wit, maar ge kleurd. Dit is huiselijker. Abonnementsprijs f 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 H Bolswards Nieuwsblad aan de voorbereiding had gewerkt, had alles tot in de puntjes geregeld; Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Onder zeer grote belangstelling vierde de Vereniging van Kaatsers haar zilveren jubileum zaterdag j.l. in de kaatsresidentie Franeker. Naast vele kaatsers en oud-kaatsers met hun dames gaven acte de presence het volledig Hoofdbestuur van de K.N.K.B., B. en W. van Franeker, de P.C., het volledige oprichtingsbestuur; bestaande uit de oud-kaatsers Klaas Kuiken en Dooit- ze de Bildt uit St. Jacob, Ynze Bouma, Leeuwarden, Klaas Falkena, Bolsward en Frans van Vliet, Enschedé (vroeger te Witmarsum). Het bestuur van de stichting verpleeghuis en revalidatiecentrum voor Zuidwest Friesland, gevestigd te Bolsward, verzocht de Raad van de gemeente Bolsward, samen met de andere gemeenten binnen het rayon van het verpleeghuis, een garantie te willen verlenen voor de rente en aflossing van een nog te sluiten lening, groot f 1.700.000,voor de financiering van een gedeelte der bouw- en inrichtingskosten van het in aanbouw zijnde verpleeghuis, waaraan inmiddels de naam „Bloemkamp” is gegeven. Bij raadsbesluit van 12 april 1960 no. 3 werd reeds een dergelijke garantie gegeven voor een lening ten bedrage van f 2.800.000,op welk bedrag destijds de bouw en grondkosten werden geraamd. In een bespreking met de verschillende gemeentebesturen op 27 februari j.l., heeft het bestuur een toelichting gegeven van de oorzaak van de overschrijding der begroting. In het kort weergegeven is de oorzaak van een en ander gelegen in het feit, dat de begroting voor dit werk reeds werd samengesteld in het voorjaar van 1958. Hoewel de daarin opgenomen bedragen vrij nauwkeurig waren afgestemd op ervaringscijfers, hebben verschillende factoren het aangegeven beleid doorkruist. De dooi- het bestuur aangegeven motieven, waarom het eerst thans met het ver zoek tot het garanderen van de tweede lening komt, kunnen B. en W. geheel onderschrijven en zij hebben ten volle vertrouwen in het beleid van dit bestuur. Het heeft met de nodige zorgvuldigheid gewerkt bij de uitvoering van de bouw plannen en een voortvarendheid betracht, waardoor het mogelijk zal z(jn omstreeks augustus a.s. het verpleeghuis open te stellen voor opname van patiënten. De belangstelling, welke nu reeds van particuliere zijde bestaat, voor dat nog de officiële aanmelding van patiënten is opengesteld, geeft het vertrouwen, dat voor een onderbezetting van het verpleeghuis niet behoeft te worden gevreesd, zodat naar het B. en W. wil voorkomen, aan een garantie, als door het bestuur gevraagd, geen risico verbonden behoeft te zijn. „UNISPHERE” SYMBOOL VAN WE RELDTENTOONSTELLING IN NEW YORK. Dit is een tekening van het symbool van de wereldtentoonstelling 1964 in New York, zoals dat midden op het tentoonstellingsterrein zal verrijzen. Op de aardbol, welke twaalf verdiepin gen hoog boven het voetstuk uittoornt, zijn de continenten gemaakt van roest vrij staal, dat zodanig is bewerkt, dat het op een bijzondere manier opvallend licht zal weerspiegelen. De kleinzoon van de bouwer van de Eiffeltoren, de heer René Legrain-Eiffel, heeft deze week inmiddels het sein gegeven voor het begin van de bouw van deze „Uni sphere”. Het huidige bestuur bestaat uit de heren De feestcommissie, die bijna een jaar M. van der Weerd, J. Pander, Joh. Jan- lang sen, M. Kingma en J. van der Zee. Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en het verpleeghuis is ideaal gelegen met (voral op de bovenverdiepingen) een onvergelijkbaar schoon uitzicht over ’t wijde Friese land en in de onmiddellijke nabijheid van het Julianapark. Boven dien zal de tuinaanleg zodanig worden, dat deze 'met het park als het ware één geheel gaat vormen. Gedacht is ook aan het aanleggen van een grote vijver en op de binnenplaats een oefengelegenheid om het lopen te leren, bijv, met hellingen enz. Een ziekenhuis mag men dit verpleeg huis uitsluitend voor chronische pa tiënten beslist niet noemen. Daar voor heeft het een veel te eigen karak- kilometers elektrische leiding moeten worden aangebracht. Het enorme complex (pas als men er binnen komt, beseft men welk een groot gebouw het is) heeft natuurlijk verder alle ‘benodigde ruimten als wacht- en spreekkamers, bestuurs- en ontvangka mers, verwarmingskelder, keukens (hypermodern met lopende-band-systeem dat het mogelijk maakt dat de ruim 200 bewoners praktisch tegelijk aan tafel kunnen gaan) kantoor, dokterskamer, i wer oan it wurk en foar de measten is dat de béste situaesje. To lang hat dit fêst sitten en wie it waer it deistich praet- ste. Yn dizze moannen fan tofolle hus- vinden zich 12 vijf-persoons-ziekenzalen j arrest is it sin net better wurden en de en 6 drie-persoons. Er zijn verder een léste wike hat in doarp yn Drinte wak- 9-tal separeerkamers en o.a. een 8-tal ker yn de bilangstehing stien. Nei üs observatiezaaltjes. Al met al biedt de inrichting dus plaats voor een 140 patiënten, terwijl de mo gelijkheid tot een nog grotere bezetting nog wel aanwezig is. Het gezamenlijke en hurde winter foarby, de snie rommet hurd op en it üs zorging "krijgen, zonder dat een schei- sil wol folgje. Geandewei kinne de mins- ding noodzakelijk is. Het zijn ruime zit- ken slaapkamers, een paar ervan hebben zelfs een zit- èn slaapkamer. In de eigenlijke verpleegafdeling be- miening hat dizze eksplosy folie skea dien oan de goede namme fan de agrariërs. Hja is suver negatyf, hja brekt óf en forbittert en bringt gjin goeds. Mar as symptoom fan ’e stimming op it plattelan hja mei dizze dingen hyltyd wer to hear- dat hat wol bliken dien. Dan wurdt der in sündebok socht en is de redelikheit fuort. Ik soe sa graech sjen, dat dizze liedende minsken ris hwat mear bigryp toanden fan de aloan minder wurdende tastan en dat ek fan hegerhan toand waerd, dat men helpe wol en kin. Mar it is krekt oft mei it tanimmen fan de jaar lid van kerkkoor) bewees nog De gemeenteraad van Bolsward, die he denavond een speciale zitting aan de verhoogde garantieverlening zal wijden het staat als enig punt op .de agen da heeft zich zaterdagmiddag door het bestuur van de stichting ter plaat se nader laten voorlichten. Men kwam hierbij wel onder de indruk van wat hier in luttele maanden is gepresteerd. De aannemer, bouwbedrijf H. de Vries N.V. te Emmeloord, heeft het geluk mee gehad, dat bij het inval len van de (lange, lange) winter, men reeds zover met de bouw was gevor derd, dat er vrijwel met volledige bezet ting kon worden doorgewerkt, al heeft dit vele liters stookolie gekost. De totale personeelsbezetting van dit werk be draagt een 65 a 70 man en het maakt uiteraard veel verschil of deze drie maanden het werk moeten stopzetten of dóór kunnen werken. Het laatste was dus gelukkig het geval en wat er is ge presteerd, is niet weinig. Daartoe rond geleid door de administrateur, de heer S. Postuma en de opzichter, de heer P. van Straten, hebben ook wij ons per persoonlijk hiervan kunnen overtuigen. Wat telkens weer opvalt is, dat archi tect J. Grunstra, zijn schepping heeft gemaakt tot het meest moderne ver pleeghuis van ons land. Geen nieuw snufje mits doelmatig en verant woord ontbreekt en telkens staat men er van versteld hoe tot in de klein ste bijzonderheden is gerekend met het belang van de patiënten èn met dat van het verplegend personeel. Overal voelt men de liefde waarmee is gedacht aan hen, die zullen worden ver pleegd of hebben te verplegen. Om maar enkele voorbeelden te noemen: de cen trale telefooncel is zo groot, dat men er met bed of rolstoel kan worden in gébracht. Het sanitair is in alle op zichten aangepast. Overal kan de pa tiënt beschikken over een alarm-instal- latie tot de in de W.C. toe. Ook in de keurig ingerichte kapel kun nen patiënten op rolstoel of bed de dienst meemaken. Overal in de gangen zijn steungrepen aangebracht. Boven de wastafels bevinden zich kip-spiegels, zodat de in de rolstoel zittende patiën ten zich zelf kunnen zien. Ook de W.C. zijn zo ruim, dat men deze met de rol stoel kan bereiken. En zo zouden we door kunnen gaan. De ontwerper van dit plan moet wel ge degen studie hebben gemaakt van de moderne mogelijkheden en de behoeften van de patiënten. Zo bevat het verpleeghuis (eigenlijk ’n veel te bescheiden naam voor deze in richting) 21 twee-persoonskamers, be doeld voor echtparen, waarvan de ene trekken in het financiële beleid van de stichting en verzocht gezamenlijk vijf leden aan te wijzen voor de raad van advies, waardoor de gemeenten worden betrokken bij de kernpunten van het beleid. Voor de eerste maal hebben ziting in deze raad van advies de burgemeesters van Bolsward, Gaasterland, Hemelu- mer Oldeferd, Hennaarderadeel en Ijlst. Aan de gemeenten, die de eerste lening mee hebben gegarandeedd is verzocht in gelijke verhouding als de vorige maai deel te nemen in deze garantie. Evenals de vorige maal zal één gemeente i.c. Bolsward zich tegenover de geldgever verbinden als borg en met de andere gemeenten een regeling treffen over het mede-garanderen van rente en aflossing. Gezien het grote sociale doel, dat de stichting nastreeft, het belang, dat de gemeenten uit Zuidwest Friesland bij dit verpleeghuis hebben en de naar de mening van B. en W. zeer geringe risi co’s die de gemeenten lopen, achten zij het verantwoord de gevraagde garantie te verlenen. De stichting een prachtige aanwinst voor Bolsward is het meer dan waard. partner chronisch ziek is. Een derge- Gelokkich is de lange lijk echtpaar kan hier een moderne ver- f alles liep op rolletjes, en de jubilerende vereniging kan dan ook terugzien op een mooie en stijlvolle viering van haar jubileum, die zonder één wanklank ver liep. Al met de receptie, die van half drie tot half zes duurde, was de zaal van de Koornbeurs vol. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Wouter Swart van Leeuwarden, sprak een inleidend woord en gaf eerst het woord aan de voorzitter van de vereniging, de heer M. van der Weerd. Deze schetste in korte trekken het ver loop van de afgelopen 25 jaar. Hij her dacht in gevoelvolle woorden de heren Dirk de Vries van Kimswerd, scheids rechter en Bouke Bouwma van Frane ker, bekende figuren in de kaatswe- reld, die kort voor de jubileumviering plotseling waren overleden. Tot hun nagedachtenis werd door alle aanwezigen enige minuten staande stil te in acht genomen. In de afgelopen 25 jaar heeft de ver eniging zijn bestaansrecht wel bewezen. Er is geregeld contact met het hoofd bestuur. De eerste actie was het ver krijgen van beter kleedgelegenheid voor de kaatsers. O.a. is bereikt het vervan gen van de lange door de korte broek; voorts dat niet alleen de koning van de P.C. in de landauer mocht plaats ne men voor de aanvang, maar het gehele winnend partuur. Als eerste spreker bracht burgemeester Dijkstra de gelukwensen over namens de gemeenteraad van Franeker. Vervolgens sprak de heer Th. de Groot namens de K.N.K.B. en bood 3 distinc tiefs aan voor de jubileumpartij van de donateurs. Namens de P.C. sprak Mr. Klaas Bijlsma onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Hij bracht tevens de gelukwensen over van de oud-kaats- koning Anne Smits, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Namens de feest commissie bood de heer Joh. Werkho ven een Friese vlag aan met wimpel, waarop staat gedrukt: „Wy bliuwe it keatsen trou”. Namens scheidsrechters en dames sprak Sape de Haan onder aanbieding van een envelop met inhoud. De heer Klaas Wierda sprak nameans de federatie Fra- nekeradeel onder aanbieding van een Friese vlag. Namens de kaatsverslagge- vers sprak de heer Cees Boersma van Franeker; de persmensen zeiden het met bloemen. De heer Y. Bouma sprak namens het eerste bestuur, en bood na mens deze 5 heren 2 wisselbekers aan, bestemd voor de oudste en jongste klas van de te houden wedstrijden voor do nateurs. Oud-verslaggever J. van Dus- sen van St. Jacob (van 1923 tot plm. 1960) bracht zijn gelukwensen over via een fraai gedicht, evenals de heer Hein Joustra van Dokkum, op alle wedstrij den per bromfiets aanwezig met zijn vriend Jan Wybrens Kooistra (resp. 73 en 78 jaar). Nog meerdere sprekers voerden het woord, meestal onder aan bieding van een stoffelijk blijk van be langstelling. Na de receptie verenigden ruim 100 ge nodigden zich aan een koffietafel. We gens de beschikbare ruimte was die in twee zalen. Boven verzorgden „Lytse Wytse c.s.” het muzikale gedeelte, ter wijl beneden de „Star Lights” uit Dong- jum de aanwezigen vergastten op hun leuke muziek- en zangnummertjes. Ook de vitale Dokkumer Joustra (55 j over een flink klankvolume te beschikken. De stemming zat er dan ook al flink in toen om 8 uur een aanvang werd gemaakt met de grote feestavond. De zaal was afgeladen. Deze werd verzorgd door het gezelschap Tetman en Jarich. Goede wijn behoeft geen krans. Dit ensemble wist met zijn leuke schetsjes van het begin tot het eind de aanwezigen te boeien en er voor te zorgen dat ook dit deel van de feest viering volkomen slaagde. Tot slot volgde nog een geanimeerd bal. Ook dit. onderdeel slaagde volkomen. Er heerste een echt feestelijke stemming. Toen dan ook de klok 2 uur sloeg, werd het feest dan ook afgesloten in de volle fleur. Resumerend kunnen we dan ook vast stellen, dat deze jubileumviering, die 12 uren in beslag nam, van het begin tot het eind prachtig is verlopen en zon der één wanklank. Nog een woord van hulde aan de feestcommissie, die alles zo keurig had geregeld. Het muzikale gedeelte werd op onna volgbare wijze verzorgd door de Calyp so’s onder leiding van „Lytse Wytse”. Ook deze mannen zijn volle 12 uur in touw geweest. De Vereniging van Kaatsers kan dan ook terugzien op een stijtvolle en fees telijke viering van haar zV. veren jubi leum. wolfeart yn oare opsichten, it plattelan oan syn lot oerlitten wurdt. Noch fan de oerheit, noch fan de eigen ynstellings giet yn dizze tiid genóch stipe en lieding üt. It is nou in tiid om de lju moed yn to sprekken, fortrouwen to jaen en help to bieden en net om harren mei in sek fol forwiten om ’e kop to seuren. As men de middels mar ris joech, soe men sjen, dat de 'boeren se graech bruke soene. As men de eigners fan de tüzenen aide pleatsen ris fiks yn ’e mjitte kaem, soe men ris sjen, hwat er barre soe. Mar oant nou ta bliuwt it fan dy kant mei goedkeape advizen Dat it dan foar ünforantwurdelike lju in lyts kunstke is om de boeren op ien heap to leijen en harren foar persoanlike earsucht of bilang to misbrüken, lit him maklik tinke. Mar der wurdt it allinnich mar minder fan. Krêftige help yn de fol ie swierrichhaden dat soe barre moatte om dizze depressy op de goede manear troch to kommen. De lanbou stiet rounom yn Jeropa under swiere druk, mar der binne lannen, dy’t troch posityf optreden de minsken nije moed j owe en dat lit by uzes folie to winskjen oer. Yn de natuer is it foarjier op komst, it is net to kearen. Lit üs hoop je, dat dit foarjier ek op dizze terreinen de neare winter foroarje mei yn it ünt- hjit fan de maitiid. personeel met aan het hoofd een ge- neesheer-directeur en een adjunct-di- rectrice zal bestaan uit een ongeveer 80 personen. De appartementen voor het personeel zijn zeer comfortabel ingericht. De zus ters hebben een eigen ingang, beschik ken over eigen kamers (de adj. direc trice heeft zelfs een aparte slaapkamer en ook nog een logeerkamer!), ruime eetzaal en recreatiezaal. Ook de patiënten beschikken over eet zalen, therapiezaal, oefenzaal en aan trekkelijk ingerichte recreatiezaal, zelfs met een eigen ,bar” (voor snoep, snuis terijen, postpapier enz.). De liften zijn zodanig ruim, dat hierin ook bedden ge- wasgelegenheden, badkamers, therapie- reden kunnen worden, enz. (bijv, voor afdelingen. bezoek aan de kapel). I Zelfs is er een kapsalon ingericht (met Op het gebied van het sleutelsysteem, jmogelijkheid tot pedicure enz.). Daarbij: de oproepinstallatie, sanitair enz. is de inrichting van de nieuwste vindingen voorzien. De deurposten ook al een nieuwe vinding zijn met een dikke .plasticlaag overtrokken, zodat bescha diging is uitgesloten. De ramen aan de Westzijde zijn alle dubbel, daartussen droge lucht, zodat be slaan onmogelijk is en er ook geen bloe men opkomen. Fa. Gebr. van der Weerd verzorgt, tot volle tevredenheid van de opdrachtgever de omvangrijke en ingewikkelde elek trische installatie en dat in een tempo, dat het vlot werken van de schilders enz. niet in de weg staat. Kilometers en ren en to lézen, wol ris de smoar yn krije. Binammen nou’t de maetskippij derbüten davert fan de wolfeart, dy’t alle jierren by harren tanimt. Hoe soe it jin seis gean, achte lezer, yn sokke omstannichheden. Hwant stel dat al dy gebreken wier wêze soene, dan noch kin de boer op syn ientsje oan 95% fan dy tokoarten gjin spaen foroarje. Hwat jowt it tsientuznen boeren as hja sizze, dat it ienmansbidriuw net goed is, omt dan de frou en de bern tofolle en to faek byspringe moatte. Hy soe wol graech in pleats hawwe mei in twadde krêft, mar kin jo dy him jaen? Hwat jowt it as jo 'sizze: de buorkerijen moatte modernisearre wurde, as de meas- te boeren in hierde pleats hawwe en de eigner net birekkenje kin dat in forbou- wing sahwat üt kin? Jo moatte alle da gen dochs wer yn datselde büthüs om- skreppe en der is net ien fan dy profeten dy’t )o de sechtich of sawntich tüzen gou- ne liene wol foar de rinte, dy’t it opsmyt. Soe men dan net kügels wurde fan al dy goedkeape forhalen Mei de biperking fan de produksje stiet it lyk sa. Mei de ófset yn ien han to brin- gen is it ek net oars, mei de posysje fan üs produkten yn it bütenlan krekt gelyk. Oan al dy dingen kin de ófsünderlike boer neat foroarje. En dit soe allegearre net sa slim wêze, as der mar hwat goeds üt fuortkaem, mar it gefaer is krekt great dat men troch al dizze dingen de kop kwyt rekket en dingen docht sa as fan ’e wike yn Drinte. Hwa’t allinnich mar mei svn forstan rekkent, fynt dit ünbi- gryplik en healwiis. Mar dy’t fierder sjocht, kin fornimme, dat de stimming en mentaliteit swier ünder druk steane. En dizze situaesje is net sünder gefaer, is it meiiens in warskóging foar elts, dy’t hjir in taek en in plak hat. Der is in groeijende ünrêst op it platte lan, dat is skoan to merkbiten. As de Fr. Mijhim mei in tillegram oan de minister rjuchtet om to wizen op de minne tastan fan partij bidriuwen, dan bart dit net om ’e nocht. De molkpriis is tsjinfallen, hja is twa of trije sinten leger as yn de oare E.E.G.-lannen, de féprizen bliuwe min en praktysk eltse boer sit mei tofolle fé, de foerprizen binne opi boer moat mear foer bruke as oars, de faklju freegje aloan hegere ürleanen, de grounlêsten geane mei sechtich opsinten omheech, de arbeidsleanen wurde wer heger, de uren ynkoarte, de grounprizen wurde troch it loslitten ta it uterste op- dreaun, de freze foar hegere hieren is tige reëel en gean sa mar troch. Is it wün- der dat de ünrêst troch al dizze dingen great is. Mar neist dizze feiten binne jit oare, dy’t meitsje, dat de boer him lang net noflik fielt. It tilt op fan profeten, dy’t mei sterke wurden alles en noch hwat oan- falle en oars ha wolle. De bidriuwsgreat- te doocht net, de suvelófset liket nearne net nei, de kwaliteit is fierst to leech, de forpakking doocht net, it fabryk moat trije of fjouwer kear sa great, wy moatte folie meat nei Afrika en Azië stjüre, wy moatte de produksje biperke, de buor kerijen moderniseare, de arbeiders better opliede, ja winlik is der gjin goeds mear to sjen as men alle profeten bymekoar oan it wurd lit. En nou mei it wier wêze, dat de measte boeren forstan genóch hawwe om harren troch de measte fan dy profeten net fan ’e wize bringe to litten, it is ek wier, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1