Veehouder heeft behoefte aan vroeg gras Chroetsjows ruzie met China duurt nog voort Franse krachtproef met mijnwerkers Oude- en nieuwe problemen voor Kabinet de Quay Maar enkele grassoorten zullen uitwinteren (ga be Sb roar us hjoed p p to sizzen Staatsgreep in Syrië Vrijheid van meningsuiting in ’t debat g 'W„. .3 ig HET ONGELUK MET DE „MAASDAM” STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Né Kom! Gouden filmpjes JU 7 I IJ - VRIJDAG 15 MAART 1963 102e JAARGANG No. 21 Hwat bat MAERT Mart. W. H. de Weerd deze gevolgen "~1 der Wonde te Vroeg gras. Met behulp de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie spa. de. ven van Mr. Van Riel wel niet zo goed eijn de zaak Van der Putten. Minister Visser] 3e band met de liberale ministers, onder werd niet tot heengaan gedwongen, ook al heeft de Ambtenarenrechter hem tot tweemaal toe in het ongelijk gesteld met betrekking tot de wijze, waarop het ont slag aan de heer Van der Putten als amb tenaar van Defensie werd verleend. De f getuigen-bemanningsleden voor bet afwachting tan de uitspraak. Geheel rechts kapitein Lagaay Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bobwardsdie Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Vorst en grasmat. Vast staat dat het grasland anders door de winter zal komen dan in andere jaren. De strenge tot zeer strenge vorst zal tot gevolg hebben, dat enkele grassoorten zullen uitwinteren. Dit betreft op de goede graslanden voor namelijk het engelsraaigras en op de min der goedt graslanden de witbol. Hierdoor ontstaat een open zode, die op gevuld moet worden met andere soorten. Een tweede, gunstiger gevolg is, dat de grond eens goed is doorgevroren. Dit jeeft een gunstiger structuur en droger land. De te nemen maatregelen om vroeg gras te krijgen zullen aan deze gevolgen moeten zijn aangepast. p van de bemesting heeft de boer een machtig middel in de hand om grasgroei te bevorderen. Hij krijgt daar3oor de beschikking over vroeger en Dêr’t myn skoarstien bést rikket is myn faderlan nog wel enige ontwikkeling in de Sovjetunie. Destalinisatie Zoals men zich herinnert heeft Chroet- tsjow een jaar of acht geleden een grote rede uitgesproken, waarin hij Stalin ten scherpste heeft veroordeeld. Sindsdien voert hij een politiek van destalinisatie. De politieterreur is sterk af genomen; op economisch gebied wordt meer rekening Kom! seit de sinne, ik helje it foarjier mei wille fan efter it stran fan de waljende sé Ik kom! seit de maitiid, 't is wrichtich wier Se swaeit mei in blom yn ’e han en ropt; ik bin ré! Doe kaem se mei hastens en brocht yn de greiden har blomkes foar berntsjes en fé Kom seit üs mem, ik haw’ wol ris nocht yn djippe Makkumer komkes mei ’n mingelke thé En jimme seit de wyn en hy dounset dan bot troch de loften boppe de buorren en boppe it lan Kom! seit de rein, ik himmelje prot dy smoarge huzen en skuorren mei wetter en san De nieuwe stuivers zijn niet meer rond, maar vierkant met afgeronde hoeken. ’t Heden en de toekomst is aan het Nor folk American Corset. Alleenverkoop v. Bolsward e.o. B. J. Zantman. Gearriveerd „Hindelopers”, wettig gede poneerd. Geurige 2 J/jj cents sigaar. M. B. Eerdmans, telefoon interc. 13. Te Parrega heeft zich een boerenknecht verhuurd voor de respectabele som van 360 gulden per jaar. De veehouder J. S. van Deersum verkocht een jonge stier vo.r f 1200,—. Pokken geconstateerd te Oldenzaal. Adv. Een bejaarde juffrouw, altijd af- IJSDAM OP DE KNARDIJK De Knardijk, de verbindt»gsdijk tussen Harderwijk en Lelystad, is voor alle verkeer gesloten. Door de wind is een enorme hoeveelheid ijs van het Ijssel meer op de dijk gewaaid. Zelfs de zware rotsblokken van de glooiing zijn door het schuivende ijs op de dijk gedrukt. De dijk is nu over een afstand van dertien kilometer volkomen onbegaanbaar. 3 e week maart 1913 Te Workum werd op 18 maart het eerste kievitsei gevonden door H. E. Tinga, al daar. niet langer in het openbaar uit te dragen en er eens rustig en bedaard over te bab belen is China met zijn polemiek voort gegaan. Het heeft alle redevoeringen van Chroestsjow, waarin China en het Chi nese standpunt werden aangevallen in ei gen land gepubliceerddaarna heeft hqt in felle artikelen de Franse communisten leider Thorez op de hak genomen, om dat hij zo braaf alles doet en zegt wat het Kremlin wil. Hieruit komt duidelijk de Chinese wens naar voren de leidende rol van Rusland in het communisme aan te tasten. Ook wordt hierin duidelijk naar voren gebracht was China’s bezwaren te gen Rusland op politiek terrein zijn. China beklaagt zien over de stopzetting van de Russische economische hulp, over Ruslands neutraliteit in het conflict met India en daarnaast natuurlijk over de vol komen verkeerde richting, welke Chroes tsjow, met zijn vrees voor oorlog, is in geslagen. Grenskwesties. y Eind vorige week is China nog een stap verder gegaan. Chroestsjow had China verweten vol kritiek te zitten op het terug trekken van de raketten uit Cuba, maar zelf toch maar de aanwezigheid van En- gelsen en Portugezen in Hongkong en Macao te dulden. Dat is voor China aanleiding geweest er op te wijzen, dat in de vorige eeuw een groot aantal verdragen is gesloten, waar in de imperialistische landen misbruik maakten van de zwakte van China en drie van die verdragen waren met Rusland. Als de tijd rijp is, zo dreigden de Chine zen nu, zullen wij alle verdragen aan een onderzoek onderwerpen en dan goed keuren of verwerpen. Bij de drie genoem de verdragen heeft Rusland een flink grondgebied van China gekregen, het welk zich uitstrekt van Wladiwostok langs de Amoer naar het noorden. Het is niet uitgesloten, dat China op een ge geven ogenblik eisen op dit gebied zal la ten gelden. Maar dat kan nog wel tijd 3uren. Dat zal mede afhangen van Een nieuwe staatsgreep in Syrië vorige week vrijdagmorgen heeft het gehele politieke beeld in het Midden-Oosten verder veranderd, nadat vorige maand al in Irak een bewind aan de macht was gekomen, dat vriendschappelijk gezind is tegenover pre sident Nasser van Egypte. Ook het nieuwe bewind in Syrië, onder leiding van Salah Bitar, één van de ministers van Nasser uit de periode van het samengaan van Egypte en Syrië in de Ver. Ara bische Republiek, is Nasser welgezind. In 1961 had Syrië zich door een opstand losgemaakt van de band met Egypte, wel ke drie jaren had bestaan. De stoot hier toe was van bepaalde legerofficieren en politici uitgegaan, die zich zo verzetten tegen de tirannie en de corruptie van het bewind van Nasser, zoals zij zeiden. Spoe dig bleek, dat de conservatieve krachten in het land weer de overhand kregen. Vorig jaar greep het leger weer in de ontwikkeling in met het doel de idealen van de revolutie van 1961 te verdedigen. Tegelijk echter bleek, dat in het noorden Nasser nog over aanhang onder de offi cieren kon beschikken. Hun actie liep echter op niets uit. Vorig jaar werd ook gekenmerkt door een voort durende achteruitgang in de betrekkin gen tussen Egypte en Syrië, dat Nasser .ervan beschuldigde tot revolutionaire ac tiviteit op Syrisch grondgebied aan te zetten. Syrië diende een klacht in bij de Arabische Liga, waarop Egypte de zittin gen boycotte. Aangezien geen land graag in isolement verkeert, zocht het Syrisch bewind toe nadering tot Nassers grote vijand, Kas sein van Irak. Toen deze in februari van dit jaar bij een revolutie om het léven kwam, werd het Syrische isolement vol ledig. Dat heeft de aanhangers van de Arabische eenheid, die evenals in Irak, in Syrië veretiigd zijn in de Baathpartij, aangemoedigd 3e wet te verzetten. Moet men nu aannemen, dat de eenheid van Egypte en Syrië hersteld zal worden Waarschijnlijk is dat voorlopig toch nog niet, omdat de Baathpartij in' Syrië on danks de sympathie voor Nasser in de jaren van 3e V.A.R. geleerd heeft, dat het niet meevalt de eigen aard zo aan Kaïro te verliezen. Nasser van zijn kant heeft al te kennen gegeven zijn heil te willen zoeken in een nauwe Arabische samenwerking zonder constitutionele banden. Het voordeel hiervan zou zijn, dat ook een land als Irak, dat zich zeker niet ondergeschikt zal willen maken aan Egypte, in de samenwerking betrokken kan worden. En niet alleen deze landen: in de Arabische wereld spreekt men op het ogenblik van het samengaan van de vooruitstrevende landen en daartoe re kent men ook, behalve Egypte, Irak en Sy rië: Algerije en Jemen. Chroestsjow ruzie met China Ondanks het verzoek van Chroestsjow aan de Chinezen, in februari gedaan, om de ruzie tussen beide landen en partijen Affaire Van der Putten I In feite viel dinsdag ook al het doek over Op een en dezelfde dag is het Kabinet-De Quay van twee pijnlijke problemen ver lost. Dinsdagmiddag besloot de Tweede Kamer n.l. om het voorstel van minister Toxopeus betreffende de Bijlmermeer niet meer voor de verkiezingen in openbare behandeling te nemen. Voor de liberale bewindsman van Binnenlandse Zaken was dit geen prettig besluit. De Bijlemermeer kwestie was langzamerhand bijna ’n pres- tige-kwestie geworden. De burgemeester van In feite is het probleem nu echter slechts naar de toekomst verschoven. Veel zal er van afhangen hoe de opvolger van Mr. Toxopeus zich tegenover een eventuele annexatie van de Bijlemermeerpolder door de hoofdstad zal opstellen. Voordeel is, dat hij zich zakelijk over deze kwestie kan buigen. Voor Mr. Toxopeus dreigde zijn zoals gezegd een prestige kwestie te worden. Voor de regeringspar tijen, die zelf nogal verdeeld over deze zaak dachten, was het derhalve moeilijk geworden hem in de steek te laten. Daar om lag uitstel op voorstel van de kvp- secretaris Dr. Albering eigenlijk wel voor de hand. Opvallend was, dat zelfs niet alle liberale kamerleden het voor een spoedige behandeling d.w.z. voor hun toekomstige lijstaanvoerdtr, Mr. Toxo peus opnamen. Een minderheid der vvd-fractie koos onder leiding van Mr. Van Leeuwen zoon van een vroegere burgemeester v. d. hoofdstad de zijde van Amsterdam. De meerderheid der vvd-fractie bleef de minister bij monde van Mr. Geertse- ma trouw. Als burgemeester van Was senaar spreekt Mr. Geertsema het opdrin- i gen van de grote stad uiteraard niet erg aan. gehouden met de harde feiten, dan met de zuivere leer. Dat heeft in het Russische volk de ge dachte doen postvatten, dat kritiek ge oorloofd is en dat kunstenaars vooral zich niets behoeven aan te trekken van de stalinistische richtlijnen, die een huis bakken communistische kunst in het le ven riepen. Er heeft zich een golf van westelijk ge oriënteerd modernisme van de kunst meester gemaakt, waar Chroestsjow ech ter ook niet van terug heeft, bevreesd als hij zal dijn voor het doorwerken van de ze moderne, individualistische gedachten in de politiek. Vorige week donderdag heeft hij, naar nu bekend is geworden, de kunstenaars toegesproken en daarbij de kritiek op Stalin aanlienlijk verzwakt. Hij gaf zelfs toe aan diens baar gehuild te nebben. Stalin echter, zo moet men het nu zien, was in de laatste jaren van zijn leven geestesziek, maar dat wist zijn vroe gere verdiensten niet uit. Is dit een po ging de modernisten in toom te houden, of wordt het misschien een poging zich zelf, als deelgenoot van het stalinistische regime, te verontschuldigen Krachtproef met mijnwerkers In Frankrijk duurt de krachtproef tussen De Gaulle en de mijnwerkers nog steeds Op veel bedrijven is de voerpositie deze winter zeer krap. Aan het gebruik van het grasland zal voor het komende groei-seizoen daarom hoge eisen worden gesteld. We kunnen rustig vaststellen, dat deze eisen hoger zijn dan voorgaande jaren. De opbrengst van het grasland is afhankelijk van allerlei factoren. Het Duitse ,,Seeamt” in Burner haven heeft maandag het ongeluk met de Maasdam" behandeld. Poto: een aantal gebouw tan bet „Seeami” in voort. Ondanks het vorderingsbevel en ondanks daarop gevolgde vriendschappe lijke, maar weinig belovende woorden van de regering zijn de mijnwerkers niet aan het werk gegaan. De machtsmidde len van de staat zijn onvoldoende en als zij voldoende zouden zijn, dan zouden de. gevolgen ervan bijzonder ernstig kunnen zijn. Maar niettemin lijdt het prestige van de president, die door iedereen naar de ogen wordt gezien, wel enige schade. Een zorg minder voor De Gaulle is ech ter, dat de O.A.S., het geheime leger, dat he* behoud van Algerije in het vaandel schreef, aan ernstig ontbinding toe is. Argoud, één van de leiders, is in Mün chen ontvoerd en bevindt zich nl in Fran se handen. De politieke leider, de oud- minister van buitenlandse zaken Georges Bidault, heeft eveneens in München, de Duitse regering om politiek asiel ge vraagd. Ondanks de televisie is zijn rol toch uitgespeeld. ting kan hij dit doel bereiken. Vanzelfsprekend moeten de andere fac toren eveneens zo gunstig mogelijk zijn. Het gevaar bestaat dat door een laat voor jaar er minder zorg besteed zal worden aan de fosfaat- en kalibemesting. Op de vruchtbare gronden kan dat niet zoveel kwaad. Erger is dit op de armere gronden. De boer zal terdege moeten weten hoé het met de bemestingstoestand van zijn grond staat wil hij het vólle profijt van een stikstofbemesting krijgen. Het volle profijt. Op een uitgevroren zode moet meer stik stof gegeven worden dan normaal. Om vroeg gras te krijgen zal eveneens meer stikstof gegeven moeten worden. Het tijdstip waarop de stikstof moet wor den gegeven is het moment van de eerste ontwikkeling van het gras. De droogste, dus hoogste, percelen geven de vroegste ontwikkeling. Op deze percelen moet dus eerst gestrooid worden. Van belang is, bij invallende dooi na te gaan of de waterafvoer ook stagneert. Een snelle waterafvoer is mede van belang voor een spoedig op gang komen van de grasgroei. Nat land is koud land en dit vertraagt het groeiproces. R.L.V.D., Sneek T.V.-debatten Is het Kabinet-De Quay op deze punten dus uit de brand, in de afgelopen week rees een nieuw probleem als gevolg van de waarschuwing, welke de regering de K.R.O. toediende in verband met zijn voornemen de veelbesproken uitzending welke Bidault de O.A.S.-leider voor de Britse T.V. had gegeven, in Ne derland te herhalen. De regering vond dit onheus tegenover de Franse president De Gaulle, die het komende weekeinde in Paleis-Soestdijk op bezoek komt. De K.R.O. zwichtte voor de bedreiging in dat geval van het T.V.-net te zullen wor den uitgesloten. Maar de K.R.O.-voorz., Mr. Van Doorn Kamerlid tevens voor de kvp trok fel van leer tegen het mis bruik van macht, dat staatssecretaris Scholten, z.i. had gemaakt. Van andere zijde werd die tegenaanval niet helemaal fair geacht; het was duidelijk, dat de geestverwant van Mr. Van Doorn de drij vende kracht achter de schermen was ge weest. Dat de aanval desniettemin op Mr. Scholten gericht werd, leek politiek-be- paald: in de komende weken komt im mers de omstreden nota van deze staats secretaris in discussie, waarin hij met ’n beroep op de vrijheid van meningsuiting, het toestaan van reklame in de televisie heeft verdedigd. Van deze strijd binnen de regeringspar tijen maakte de socialistische oppositie aanstonds gebruik door bij monde van Mr. Kranenburg een interpellatie aan te vragen. meer gras. Bei^e passen hem dit jaar uit stekend. Met behulp van een ruime stikstofberaes- i wezig, vraagt een ongem. kamer. Amsterdam, Mr. Van Hall, lachte in de loge dan ook voluit. Kamer vond in meerderheid, dat hij bij het ontslag royaler met geld had moeten zijn. De meeste politieke partijen waren echter van oordeel, dat de heer Van der Putten ondanks onmiskenbare, goede eigenschappen toch te wantrouwig van aard was om in een ambteliik apparaat te kunnen worden gehandhaafd. Slechts de cpn en de sgp kozen zonder meer partij voor de heer Van der Putten; zij wensten diens rehabilitatie. Politiek was uiteraard het meest belang rijk hoe de vvd-fractie in de Tweede Ka mer zou reageren. Men zal zich herinne ren, dat de liberale senatoren toen de ambtenarenrechter pas in eerste instantie uitspraak had gedaan al direct met hun afkeurend oordeel» over minister Visser gereed stondenzij verlangden aanstonds zijn aftreden. Mr. Van Riel liet daarover destijds geen twijfel bestaan. Thans, na kennis te heb ben genomen van het eindoordeel van de ambtenarenrechter en van de parlemen taire commissie onder leiding van de kvp- afgevaardigde Mr. Van Doorn, verklaar de Prof. Oud geen behoefte te hebben aan een motie. ’Hoewel hij zijn ministe riële geestverwant de kritiek ook niet be spaarde, gaf hij deze toe, dat de heer Van der Putten als ambtenaar niet te handha- viel. Deze verklaring zal in het kamp gevallen. Aan de andere kant haalde zij wie Drs. Korthals weer wat nauwer aan- Zij vergrootte de kans op handhaving van de huidige rechts-liberale kabinetsbasis, ook na de verkiezingen, uiteraard mits de stembus-uitslag dit mogelijk maakt. ;s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1