DE ARABISCHE EENHEID BAART MOEILIJKHEDEN 20 Jaar Zondervan’s bakkerij te Makkum Tweede Kamer tegen commerciële televisie lijk, dat de regering zelf in een vroe gere fase zich juist op dit verdrag had Beroepen als grondslag voor de stelling, dat zij niet bevoegd is om commerciële televisie te weren als gegadigden daar voor de kosten zélf willen betalen. In Rusland gaat het niet naar wens Franse stakingen duren voort Het bliksembezoek van de Gaulle gemoderniseerde winkel Opening van O Gouden filmpjes Bidault Dodenherdenking dit jaar vrijdag 3 mei De commissie Nat. Herdenking deelt me de, dat in overleg met de ministerraad de dodenherdenking dit jaar niet op 4 mei zal plaats vinden, maar op vrijdag 3 mei. Dit gebeurt in verband met het feit, ,dat 4 mei op een zaterdag valt, waardoor de Joodse Nederlanders niet aan de herden king op de Dam zouden kunnen deelne men. De stille tochten en andere plaatse lijke herdenkingen worden eveneens op 3 mei gehouden. Machine produceert een dodende straal Ik STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I tem 4 k 1 VRIJDAG 22 MAART 1963 102e JAARGANG No. 23 P DE BUIZENKWESTIE IN WESTDUITSE BONDSDAG PIET EVACUATIE PER HELICOPTER 4e week maart 1913 Een beeld dat naast ons staat Geen oordeel, voor of tegen Politicus, beraad! Nooit duistere kronkelwegen Hwat men net wit, hat men ek gjin lést fan Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Gaulle kwam, 't ging verkeerd (Althans dan in zijn ogen) Hij is gedeserteerd Voelde zich diep bedrogen Werd revolutionair Om het verzet te trainen Politicus, een ster Achter wolken verdwenen Eens stond hij aan het roer In vlijtig plichtsbetrachten Als kapitein, hard, stoer Kon Frankrijk hem hoogachten Hij stuurde 't schip van staat Door dichte mijnenvelden Politicus, paraat Met ’t aureool der helden. Een hoge boom die viel En met hem al zijn plannen Slechts politiek asiel Gevonnist en verbannen Is het toekomstig lot Van vele onbesuisden Politicus, roem, spot Steeds het Hosanna, kruist hem uitvoer van buizen verboden, zeer tegen de wens van de socialisten en de liberalen die hierin Amerikaanse inmenging zagen, waardoor de betrouwbaarheid van Duits land als handelspartner schade zou wor den toegebracht. Aangezien nu de datum is verstreken om het parlement nog in te schakelen, blijft het verbod van kracht. Franse staking- duurt voort In Frankrijk houden de stakingsacties aan. Alleen de mijnwerkers in de ertsmijnen in Lotharingen hebben het werk hervat. Maar dit betreft ongeveer 20.000 man. De ongeveer tien maal zoveel mensen om vattende staking in de steenkoolmijnen duurt onverminderd voort. En in de meeste andere overheidsbedrij ven, zoals de elektrische- en transportbe drijven, worden stakingen van enkele u- ren gemeld. Het is nog niet te voorzien hoe er een einde aan deze krachtproef tussen de arbeiders en de staat als werk gever moet komen. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Op een grasveld bij een ziekenhuis in Sion, in Zwitserland, landt een helicopter met een patient uit Zermatt, waarvan men vermoedt, dat hij aan typhus lijdt. Men heejt reeds een twintigtal patiënten uit Zermatt met behulp van helicop ters naar ziekenhuizen elders in Zwitserland vervoerd. In één winkel o.a. te koop: Wonderzalf, Jachtwater, Tooverlantaarns, afdoend middel tegen astma en tering, alle soorten sponzen, timmergereedschap, rokophou- in alle kleu- Beticht van hoogverraad Zijn vaderland ontweken Beneden elke maat Een onheilspellend teken Het OAS-contakt Had jammerlijk gevolgen Politicus, gepakt Eenzaam, eerloos, verbolgen. het tweejarenplan meer van de mogelijk heden zal uitgaan. Uit een artikel van de voorzitter van de planningscommissie kan men opmaken, dat men de planning op langere termijn wil opgeven in verband met onverwachte economische of techni sche veranderingen. In analyses van de Russische situatie door Westelijke deskundigen wordt er op ge wezen, dat het economisch probleem van Rusland ernstig is. De industriële ontwikkeling is oneven wichtig en de mislukkingen in de land bouw zijn ernstig en onverwacht. Buizen. Door afwezig te zijn heeft de chr. demo cratische fractie van de Westduitse Bondsdag verhinderd, dat de regering een nare nederlaag zou lijden. De fractie is 242 man groot, die van de socialisten en de overigens in de regering vertegenwoor digde liberalen telt 257 leden, in het on derhavige geval bestond zekerheid, dat de liberalen met de socialisten zouden stemmen, maar de chr. democraten wis ten, dat er zes niet aanwezig een meerderheid nen wijzen, dat Nasser het gevoel heeft, dat zijn danhangers het de Syrische Baath- partij zeer moeilijk zullen kunnen maken. Niet naar wens. Helemaal naar wens gaat het niet in Rus land. De destalinisatie heeft vooral in de literatuur krachten opgeroepen, die een grotere vrijheid voorstaan, en Chroes- tsjov heeft kort geleden in een van zijn lange redes laten bemerken, dat al dat geschrijf over concentratiekampen uit de tijd van Stalin niet naar zijn zin was. Hij kwam tot een halve rehabilitatie van Sta lin, uit vrees ongetwijfeld, dat de bewe ging te zeer uit de hand van de partij zou lopen. Maar ook op economisch gebied is het niet alles voorspoed wat de klok slaat. Dat blijkt wel uit de veranderingen in ’t zevenjarenplan. Of liever gezegd, het ze- venjarenplan zal verdwijnen en een nieuw plan, dat een weerspiegeling- zal geven van de voornaamste veranderingen in de economische politiek en de technologie, zal tot eind 1965 de leemte opvullen. Daarna zal een nieuw vijfjarenplan wor den opgesteld. Er wordt een opperste Raad voor de nationale economie inge steld. De doelstellingen voor het jaar ’65 worden niet officieel opgegeven, maar men kan tussen de regels door lezen, dat Maandagavond is in de Westduitse Bondsdag het debat begonnen over het om streden embargo op de uitvoer van oliebuizen naar communistische landen. Bondskanselier Adenauer is met het oog op de gevaarlijke situatie, waarin de regering zich bevindt, met een speciaal vliegtuig uit Cadenabbia, waar hij met vakantie is, naar Bonn teruggekeerd. Op de foto Bondskanselier Adenauer en de minister van buitenlandse zaken Von Brentano bij aankomst in het parlement de vraag. Op 'n lunchbijeenkomst van de Nederl. Kamer van Koophandel voor het Ver. Koninkrijk te Utrecht, heeft Prins Bern- hard niet onder -stoelen en banken gesto ken, dat hij diep teleurgesteld was over het afbreken der ondérhandelingen; de van Engeland. waarschijnlijk toch niet zal volharden in zijn verzet tegen de associatie-overeen- komst van de zes EEG-landen met de Frans sprekende gebieden in Afrika. De gedachte aan obstructie van de Euro- markt zit bij de Nederlandse regering, met al haar bezwaren, niet voor. Het wil met de Arabische eenheid, die door de omwentelingen in Irak en Syrië een gulden toekomst tegemoet scheen te gaan, nog niet al te best lukken, zoals is geble ken uit de conferentie, welke de vice-premiers van deze landen met president Nasser van Egypte hebben gehouden, 't Overleg is opgeschort voor ruggespraak. Volgens de Iraakse vice-premier was wel overeenstemming bereikt over een unie van de drie landen, maar niet over de vorm. Het bliksembezoek, dat de Franse president De Gaulle dit weekeinde heeft gebracht aan ons koninklijk gezin op Huis ten Bosch, heeft de politie meer werk bezorgd dan het publiciteitswezen. Hoewel Engelse en Franse journalisten waren overgekomen is er weinig uitgelekt van de bespreking, welke De Gaulle na afloop van de lunch met minister Luns heeft gevoerd. Achteraf werd slechts medegedeeld, dat het een open hartig onderhoud was geweest, dat tot verheldering van de wederzijdse inzichten had geleid. socialisten en vier liberalen ig konden zijn. Dat gaf nog heid van vijf stemmen voor de oppositie. Doch, bleven de chr. demo craten verre van de vergaderzaal, dan kon de vergadering niet doorgaan omdat 247 leden niet de helft vormen, welke nodig is voor een vergadering. En waarover ging het nu? In het najaar had Rusland in West-Duitsland contrac ten gesloten voor de levering van 163.000 ton buizen voor olie- en gaslei dingen. Kort daarop heeft de Raad van de N.A.V.O, op aandringen van Amerika de ledenlanden aanbevolen geen olielei- dingen aan Rusland te leveren, daar deze van strategisch belang zijn voor de ener- gie-voorzicning van het Russische leger in Oost Europa. De Westduitse regering heeft daarop de Stormramp langs de Friese kust. Aan fui ken werd een verlies geleden van f 18000,Daarbij komt de verdiensten van de haringvangst welke verloren gin gen. Zonder voorziening in de nood loopt de kustvisserij tussen Zurich en Zwarte Haan groot gevaar ten onder te gaan. Onder leiding van burgemeester J. IL Piccardt heeft zich reeds een actie-comité gevormd om de nood te lenigen. De melktappers hebben de melkprijs van 9 op 8 cent gebracht. De koe van S. M. te Winsum bracht 4 kalveren ter wereld. T elevisie-vraaggesprek. De week tevoren toen de regering aan de vooravond van het bezoek van, de Franse president aan Nederland be zwaar maakte tegen het voornemen der KRO om het omstreden televisie-vraagge- sprek met de Franse verzetsleider Bi dault die inmiddels in Beieren is ach terhaald uit te zenden, wekte dit op treden in de Kamer bij sommigen de in druk dat de Nederlandse regering al te ijverig was in haar streven om de Franse regering toch vooral niet te ontrieven. De socialistische oud-staatssecretaris Kranen burg diende een motie in, die beoogde preventief optreden van de overheid bij televisie-uitzendingen uit te sluiten. Premier De Quay mocht opmerken, dat de regering niet tevoren, maar pas als de KRO werkelijk met de uitzending zou zijn begonnen, de knop had willen om draaien het baatte niet: de motie werd met een zij het kleine meerderheid aangenomen. De nederlaag van de regering werd be werkstelligd door een vijftal KVP-afge- vaardigden, die onder aanvoering van KRO-voorzitter Mr. Van Doorn de door slag gaven. ik gezond ben en Ik kan het nog doen, blijf ik meehelpen. De heer S. Zondervan heeft altyd al in het bakkersvak gezeten. Reeds op 13- jarige leeftijd kwam hij als bakkers knecht bij een bakker in Peize. Het wa ren toen lange dagen, zo vertelde ons de bakker. Van zes uur tot ’s avonds 6 uur en soms nog wei langere dagen en altijd lopen en trekken met een kar. Vrije tijd voor je kameraden was er niet bij. Gelukkig zijn nu de toestanden ver anderd, zegt bakker Zondervan. Niet alleen in Peize is deze pientere bak kersknecht altijd gebleven. Ook Ded- gum, Lollum, Arum en Skuzum heeft hij bij de bakker gediend. Vele herinne ringen werden nog eens naar boven ge haald. Tien jaar geleden is de zaak ook ver bouwd en nu weer. Deze laatste verbou wing is in vier weken tot stand geko men. Dit is mogelijk geweest door een 'goede onderlinge samenwerking van de verschillende firma’s. De verbouwing werd verricht door D. Visser te Makkum en voor de keurige winkelbetimmering zorgde de fa. Esmé uit Groningen; schilder Terpstra ver richtte het schilderwerk en de fa. Gebr. van der Weerd sloot de moderne verlich ting aan. Ten slotte werd de vloerbe dekking toevertrouwd aan Ea. R. P. de Boer, allen te Makkum. Nog een feestelijk feit werd herdacht, want ook mejuffrouw Doutzen Tilstra is dit jaar 35 jaar als hulp in de huis houding en als winkeljuffrouw bij de familie Zondervan geweest. We kunnen wel zeggen, zo vertelde de heer H. Zondervan, dat Doutzen de zaak mee heeft opgebouwd en dit wordt door ons dan ook ten zeerste gewaardee-d. I ders, kousenbanden met lint, In de Kerkstraat te Makkum is deze week een geheel gemoderniseerde bak kerswinkel heropend. Het betreft hier de bakkerij van de familie Zondervan. Door de steeds nog toenemende bevolkingsaanwas in het dorp en tegemoetkomend aan de eisen, die in deze tijd worden gesteld aan dergelijke zaken, besloot ook bakker Zondervan zijn zaak geheel te vernieu wen en te moderniseren. Woensdagmiddag hebben vele genodig den en belangstellenden van de gele genheid gebruik gemaakt om deze nieu we zaak te bezichtigen en donderdag heeft de her-opening plaats gevonden. Ter gelegenheid hiervan waren er ver schillende attracties. Zo is deze nieuwe winkel dan een zelfbedieningszaak ge worden. Men kan er te kust en te keur gaan, wat vooral belangrijk is, dat in de prachtige glazen toonbank, die lucht dicht is afgesloten, en dit de kwaliteit van de bakkerswaren ten goede komt. Voorts staat in de grote en ruime eta lage een draaiplateau, men kan zo het gebak van alle kanten bezichtigen. Vele bloemstukken zijn deze beide dagen de familie Zondervan aangeboden, ook van de Christelijke Bakkersbond, afde ling Friesland, kwamen enkele bestuurs leden hun gelukwensen aanbieden, even als de middenstandsver. uit Makkum en de collega’s bakkers. Behalve de modernisering van deze nieuwe zaak, is het ook 40 jaar geleden dat de bakker S. Zondervan zich als bakker in Makkum vestigde. De bakker, die in september 65 jaar hoopt te wor den, is nog steeds actief werkzaam in de bakkerij en bezorgt nog dagelijks ’t brood bij de klanten. Wel is de zaak daarop inbreuk hebben gemaakt. Het 2 jaar geleden overgedaan aan de zoon van deze verwijzing was natuur- Henk, doch de oude bakker zegt, zolang Uit de Franse pers kon men afleiden, dat het de bedoeling van de president was geweest het Nederlandse protest tegen de wijze, waarop hij de onderhandelingen over de toetreding van Engeland tot de Euromarkt heeft afgebroken, te doen ver- Het was overigens een stelling, welke de ze week, toen de veel omstreden nota van de chr. historische staatssecretaris Schol ten inzake reclametelevisie eindelijk in openbare behandeling kwam, van ver schillende kanten wérd aangevochten. De Een machine die miljoenen bacteriën per seconde doodt door ze langs de dodende stralen van ultra-violette lampen te lei den zal voor de eerste keer in het open baar te zien zijn op de Internationale ten toonstelling van Ziekenhuisapparatuur, die op 27 mei in Londen zal worden ge iend. De Cimex Ultra-Violet Vacuum ..Machine, zoals hij heet, is 100 procent doeltreffend en is enig in z’n soort ter we reld. De machine wordt gebruikt in op- leidingsziekenhuizen in Groot Brittanmë en Europa als onderdeel van een algemene bestudering van de methoden ter bestrij ding van kruisinfectie. De Krachtige zuig-eenheid van de machi ne verwijdert met bacteriën geladen stof van bedden, gordijnen, hoeken, gaten en planken en leidt dit over het licht van ul tra violette lampen en blaast de gezuiver de lucht aan het andere einde weer uit. De machine doodt alle bacteriën die be stand zijn tegen antibiotica. Hwat hat Cjctbe Skroar us hjoed p p tq sizzen kvp-er Baeten zei, dat het verdrag com merciële televisie weliswaar niet verbiedt, doch ook nergens voorschrijft. Van de vijftien landen, die het verdrag van Ro me hebben geratificeerd, kennen slechts twee landen Engeland en Luxemburg een commercieel stelsel. En enkele an dere landen laten reclame slechts heel be perkt toe. Hij geloofde niet, dat de ove rige landen allemaal in strijd met het ver drag van Rome handelden. Samenwerking. De socialist Kranenburg ging nog verder. Hij poneerde, dat juist de regeringsopzet die zendtijd aan kapitaalkrachtige con- sessionarissen wil verstrekken, in strijd komt met het verdrag van Rome, omdat dit zich - tegen vermogensrechtelijke dis criminatie zou keren. Kortomde Kamer gevoelde in overgrote meerderheid niets voor enig stelsel van commerciële televisie. De staatssecretaris sen Scholten en Gijzels (resp. O.K. en W. en Economische Zaken) kregen slechts steun van een derde deel der Tweede Kamer, namelijk bij een minder heid van kvp-ers (spreker Mr. Blaisse), bij enkele socialisten, onder aanvoering van de heer Goedhart, en bij een meerder heid van de chr. historischen, voor wie freule Wttewaal van Stoetwegen 't woord voerde. De wd was de enige fractie, die unaniem achter de regering bleek te staan Als het economisch onvermijdelijk is, wil de Tweede Kamer desnoods enige recla me in het bestaande televisiestelsel toe laten. Voor het overige wenst zij dit be stel zoveel mogelijk te handhaven, met dien verstande, dat zij niet afwijzend staat tegenover verdergaande samenwer king van de bestaande organisaties eventueel ook met nieuwe gegadigden. Naar verluid, zijn de tegenstellingen op de conferentie op een gegeven ogenblik zo groot gebleken, dat Nasser uit de ver gaderzaal is weggelopen. Hij maakte vooral bezwaar tegen de eis van Irak, dat de toekomstige unie zou worden be schermd tegen willekeur en dictatuur. Hierin voelde hij een verwijt aan zijn ei gen adres naar aanleiding van de ervarin gen van de Syriërs met de Ver. Arabische Republiek. Uit berichten uit Syrische bron blijkt ook, dat Nasser er weinig voor gevoelt op voet van gelijkheid met de beide andere lan den in zee te gaan. Hij wil Syrië niet als een onafhankelijk land, doch als een pro vincie van de V.A.R. beschouwen. De af scheiding moet eerst ongedaan worden gemaakt. Zijn spel is duidelijk. In een verbond op voet van gelijkheid met Sy rië en Irak dreigt de Egyptische stem maar een derde waard te zijn evenals die van Irak en Syrië. Maar in deze beide landen is op het ogenblik de Baathpartij aan het bewind en van een samengaan van beide partijen en landen kan Nasser vrezen voortdurend in een minderheids positie te komen. Vandaar, dat hij eerst een wig tussen Sy rië en Irak wil drijven om zijn positie in Arabisch verband te versterken. Hij gevoelt zich in dat opzicht misschien gesterkt door de ontwikkeling in Syrië zelf, waar het in het revolutionaire be wind tot spanningen schijnt te zijn geko men tussen aanhangers van de Baathpar tij en diegenen, die verder willen gaan dan een vage Arabische eenheid onder leiding van de Baathpartij en die in Nas ser hun idool zijn blijven zien. Deze groep, die ook in het leger is vertegen woordigd, staat op het standpunt, dat de afscheiding van Egypte ongedaan moet worden gemaakt. De Baathpartij, hoewel vriendelijk gestemd tegenover de ideeën van Nasser, herinnert zich nog wel, dat de aansluiting bij Egypte indertijd heeft geleid tot een verbod van de Baathpartij. Aanvankelijk had het de schijn, dat Nas ser zijn bekomst had gekregen van een aansluiting als de Syrische, maar vermoe delijk heeft hij eerst de kat eens uit de boom gekeken. Dat deze kat nu uit de boom aan het klimmen is zou er op kun- stommen. In hoeverre dat gelukt is blijft de vraag. Op 'n lunchbijeenkomst van de Nederl. Kamer van Koophandel voor het Ver. Koninkrijk te Utrecht, heeft Prins Bern- dat hij diep teleurgesteld was over if breken der onderli Prins bleef met andere woorden aandrin gen op de toetreding Aan de andere kant bleek, dat Nederland Reclame in televisie Bij dit debat werd de regering het ver drag van Rome voorgehouden betreffende de mensenrechten. Zij zou met haar cen suur pikante natuur- Henk, doch de oude bakker zegt, zolang

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1