Moet Amerikaanse hulp bekrompen? Restauratie van de Martinitoren Europese samenwerking vlot niet Zaak Baarn Journalist deed ontdekking B. en W. van Sneek es Gouden filmpj Verkoopautoniaat voor pocketboeken willen brug bij de Dille kwijt rr to sizzen 1 t STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND «W f K VRIJDAG 29 MAART 1963 102e JAARGANG No. 25 It libbet allegearre, mar it libbet üngelyk Piet heid vormen, ligt het voor de hand, dat 31 maart zal het 40 jaar geleden ,50 cent. Na afloop gedirigeerd bal. een woordje mee. f Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel ttrief Handelsadvertentiei bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de verkiezingen in Italië en Nederland voor de boeg. Een andere Franse eis is, dat de. Zes zullen overgaan tot beperkingen voor Amerikaanse investeringen in de Zes. Maar ook op dit punt hebben zij totaal geen medewerking van de andere vijf. En zouden zij alleen maatregelen ne men, dan zouden de Amerikaanse inves teringen zich vooral op de vijf andere landen richten, waardoor alle effect er van verloren zou gaan. De ministers van financiën hebben zich deze week hierover beraden, maar men is geen stap verder gekomen. DE BAARNSE MOORDZAAK. Foto boven: De grote drukte van be langstellenden bij de toegang tot het Gerechtsgebouw. Foto’s onder. Links Mr. Francois Pau- wels, de verdediger van Henny W., was dinsdag zo snel van Amsterdam naar Utrecht gereden, dat het water in het koelsysteem van zijn auto verhit raakte. Midden: Aankomst van Mr, J. Gijsman, president van de rechtbank. Rechts: Mr. Joh. K. M. Mathuizen, verdediger van Boudewijn H. bij aankomst. Laatste week maart 1913 Bols wards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Nehroe is ongerust. Geheel gerust is premier Nehroe van India toch niet op de Chinese bedoelin gen. In het parlement heeft hij ver klaard, dat hij denkt, dat China verdere agressieve acties tegen India van plan zou kunnen zijn, waartoe het zelf wel de tijd zou kiezen. De Chinese troepen in Tibet zijn versterkt, er worden wegen aangelegd en de laatste weken heeft China in zijn nota’s aan India scherpe en provocerende taal gebruikt. Maar India zit ook niet stil en naar verluidt, worden zes nieuwe divisies voor oorlogvoering in bergterrein opgeleid. Bovendien wordt de luchtmacht uitge-» breid al zijn hierover geen nadere ge gevens bekend. De geruchten, dat de regering van In dia de Chinezen al enige tijd niet ver trouwde zijn niet nieuw en in sommige kringen was de achterdocht groot, dat de regering buitengewoon veel nadruk op het gevaar legde om meer economi sche en militaire hulp uit het buitenland te verkrijgen. Tot nu toe sloegen diplo matieke en militaire waarnemers de kans oap een nieuw Chinees offensief niet erg hoog aan. Zoals men weet behoort de Martinitoren aan de burgerlijke gemeente Boisward. Hoewel de toren met de kerk als het ware één geheel vormt, hebben toren en kerk dus twee eigenaren. De kerk be- MINISTERRAAD BIJEEN. De Minis terraad is maandagmiddag in Den Haag bijeen gekomen om zich te beraden over de commerciële televisie.' Op deze foto- combinatie zien we de aankomst van de ministers op het Binnenhof. V.l.n.r. Mi nister-president De Quay, Minister Cals, hier in gesprek met journalisten, de Ministers Klompé en Beerman en Staatssecretaris Gijzels. Herv. Gemeente. het Huis heeft al aangekondigd, dat hij ,Nu toren en kerk als het ware een een- Amerikaanse hulp. India zal wel met bijzondere moeilijk heden te kampen moeten hebben, wil de Amerikaanse hulp onbeknot worden gehandhaafd, want het gehele hulpver leningsprogramma van president Ken nedy dreigt in ernstige moeilijkheden te komen. In december van het vorige jaar heeft president Kennedy een commissie van tien ingesteld onder leiding van Lucius Clay, om uit te maken of de hulp aan het buitenland tot de veiligheid van de Ver. Staten en de politieke en economi sche stabiliteit van de vrije wereld bij droeg. Het antwoord is bevestigend uitgeval len, maar de commissie acht het totale bedrag biet verantwoord. De militaire en economische hulp aan de meeste lan den kan worden beperkt of afgeschaft, zo luidt de conclusie. Het totaal van 3.9 miljard dollar aan buitenlandse hulp wil de commissie binnen een paar jaren met 500 miljoen verminderen. En dan te bedenken, dat de president voor het komende jaar (begin 1 juli) 4.7 miljard dollar aan het Congres heeft gevraagd. De kansen, dat hij dit bedrag binnen zal krijgen zijn uiterst gering. De voor zitter van de toewijzingscommissie van I mers dorpjes als Hichtum en Longer- houw hebben ook een zadeldak, maar in 1 de steden vindt men deze niet. Zelfs klei- I nere steden als Staveren en Sloten heb ben een spits. Aan het gemeentebestuuf is dan ook ’t Op zijn, dat Dr. Beekhuis, voorheen te Bois ward, tot arts promoveerde. Vleeshouwerij Koemarkt: Morgen, zon dag aan de balk te bezichtigen de bui tengewoon fijne vette koe, afkomstig als Boisward minder representatief. Im- I Noord-Oost gereed komt en de Mar- van de heer H. W. Mulder. Vriendelijk - tinitoren in het centrum van Boisward Aanbevelend, D. Postma. West-Europese Unie. Er bestaat in West-Europa een organi satie, waarvan de Zes en Engeland lid zijn, namelijk de West-Europese Unie. Deze is door sommigen aangezien als het beste middel om de contacten tus sen Engeland en de andere landen te bevorderen. Maar ook dit wil niet al te best lukken. Schroder, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, had 'n vergadering van ministers in Bonn voor gesteld. Engeland en de anderen accep teerden de uitnodiging met de medede ling, dat ook de kwestie van Engelands betrekkingen met de overige leden ter tafel zou worden gebracht. Frankrijk echter antwoordde, dat het weigerde deel te nemen aan besprekingen, die over dit onderwerp zouden gaan. Daar mee zou de agenda beperkt zijn gebleven tot de politiek ten opzichte van Somali en de Kongo. De vergadering gaat niet door, daar Luns en Spaak weigerden zich neer te leggen, bij een beperkte agenda. Volgens Spaak zou een verga dering van de W.E.U. zonder Europees agendapunt neerkomen op het uitnodi gen van iemand voor een glas whiskey, terwijl hem bij aankomst een kopje thee wordt aangeboden. Maar ook tussen de Zes is niet alles rozengeur en maneschijn. Pogingen om de landbouwpolitiek verder te harmoni seren zijn mislukt. Het graan was vo rige week aan de beurt, maar de Duit sers voejen er niets voor hun graanprijs te verlagen en de Nederlanders voelen er niets voor de hunne te verhogen, waardoor het gemiddelde peil zou wor den bereikt, dat ongeveer met het Fran se overeen komt. Frankrijk beseft, dat er voorlopig weinig te bereiken is met Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en aan het communistische blok grenzen en dat dit geld meer bijdraagt tot de Amerikaanse veiligheid, dan wanneer dit rechtstreeks voor de Amerikaanse defensie zou zijn uitgegeven. Maar sommige landen onderhouden toch te grote legers voor de verdediging. Men denkt hierbij aan Korea en Formo sa. Indonesië zou eerst eens orde op zaken moeten stellen en moeten afzien van buitenlandse avonturen, wilde het zich voor verdere hulp mogen kwalifi ceren. Voor Latijns-Amerika zou vooral de nadruk moeten worden gelegd op in terne herzieningen. De hulp aan Spanje en Portugal kan omlaag. Er valt op dit punt een ernstige strijd te verwachten. Het blijft een droeve zaak met die samenwerking tussen Engeland en de Zes van de E. E. G., terwijl de betrekkingen tussen Frankrijk en de vijf anderen ook wel eens beter zijn geweest. Op alle mogeljjke manieren komt tot uitdruk king, dat alle pogingen hebben gefaald een oplossing te vinden voor de moeilijk heden, welke president De Gaulle Engeland in de weg heeft gelegd bij de toe treding tot de E. E. G. De ministers Luns en Spaak hebben vergeefs geprobeerd een oplossing te zoeken in de richting van een soort associatie, die de economische nadelen van liet buiten de E. E. G. blijven van Engeland zou moeten opheffen. Drie jonge afgedwaalden Heel Nederland ziet aan Hoe zij, die tragisch faalden Nu voor hun rechters staan Van het misdadig leven Bleef niets meer dicht verhuld Ze weten het en geven Elkaar steeds weer de schuld. Drie jonge nozem-blagen Belust op avontuur Volkomen losgeslagen Als scheepjes zonder stuur Ze kenden nooit de .haren Zwalkten op drift, onwis Want hun huis’lijk beschaven Bleek een verguld vernis. Mama veel bezigheden Graag eens op reis, geen nood De jeugd neemt het tevreden Ze zijn bij ons vroeg groot De jongens doen verwaten Né hier is niets taboe Van hart tot hart te praten Daar kom ik niet aan toe Drie jongens die mislukten Door duister dicht onthuld Maatschappelijk uitgerukten Waar zijn ouders die bukten; Ook wij, wij hebben schuld. een vermindering van vijftig procent zal voorstaan. In het rapport wordt vastgesteld, dat 72 van de hulp naar landen gaat, die Engeland zelf heeft vorige week bij mon de van Lord Home, de minister van bui tenlandse zaken, op de vergadering van de Raad van de N.A.V.O. zeer omstan dige pogingen gedaan de Fransen ervan te overtuigen, dat de N.A.V.O. zou moe ten worden versterkt, omdat Amerika zonder Europa weinig kansen heeft en Europa zonder Amerika nog minder. Dat, met andere woorden, de N.A.V.O. het instrument moest zijn om alle po gingen Europa tot een derde macht te maken (waarop de Franse politiek dreigt uit te lopen), de kop in te druk ken. Dat Home het door de Amerika nen geopperde multinationale atoomwa pen van de N.A.V.O. als middel aan prees om de samenhang van de N.A.V.O. te versterken, lag voor de hand. Dat Frankrijk van Homes woorden weinig wilde weten is duidelijk. Couve de Murville was niet op de vergadering verschenen en heeft zelfs geen contact met zijn Britse collega gehad. Een Britse firma heeft een verkoopauto- maat voor pocketboeken en tijdschriften van overeenkomstig formaat gemaakt. Zij kan 48 exemplaren bevatten en is ge vrijwaard tegen diefstal. De automaat kan aan de munten van de meeste landen worden aangepast. De automaat is een voudig te bedienen. De boeken worden ondergebracht in stevige vakken op een draaitafel, die de klant kan laten draaien om zijn keuze te maken. Door het geko zen boek onder ’n kleine poort’ te draai en en geld in te werpen komt het vrij. verzoek gericht de toren opnieuw te restaureren en deze te voorzien van een spits. Een strijdvraag voor de raad zal het nog worden wAar deze spits moet be ginnen. Over het voorstel zelf is men het waarschijnlijk wel eens (het kan ook moeilijk anders, de argumenten van mo numentenzorg zijn onweerlegbaar en doorslaggevend) maar over de wijze van uitvoering verwacht men nogal felle debatten. Een spits moet namelijk wor den opgetrokken van een gelijkvloers grondvlak. Nu kan men twee dingen doen: De opgaande west- en oostkant van de zadeldaktoren wegnemen en de spits (die op zich zelf verscheidene tientallen meters hoog zal zijn) laten rusten op een hoogte gelijk aan de on derrand van de leibedekking, öf wel de zijkanten (noord- en zuidwaarts dus) optrekken tot een hoogte van de boven kant van de leibedekking, dus de nok van het zadeldak. De spits komt dan aanzienlijk hoger dan bij het eerstgenoemde plan en waar- schijnijk is dit wel het meest gewenst; Boisward heeft dan een spits die de hoogste is van geheel Friesland. De méérkosten van deze hogere plaat sing van de spits bedragen slechts miljoen gulden, op een dergelijk project (dat de eeuwen zal moeten trotseren) een te verwaarlozen factor, temeer, daar ook rijk en provincie waarschijnlijk ruimschoots zullen subsidiëren. De restauratie die slechts enkele jaren zal vergen, zal het stedelijk karakter van Boisward ten zeerste accentueren, het Fries wordt genoemd) voor een stad j vooral ook als het uitbreidingsplan -j __._j-t_ p^oora-öosi gereed komt en de Mar-i vau ue neer tinitoren in het centrum van Boisward Aanbevelend, zal komen te staan. Het feit, dat een I j toren uit hoort te steken boven de hui- i Zondag 6 april 43e openbare uitvoering zen, dus ook boven de te bouwen flats, Rederijkerskamer „Eendracht zij onze t speelt stedebouwkundig gezien geducht leus”. Entree 30 cent, gehuwde paren Papa steeds drukke zaken Stoof over het wegdek De jeugd mocht zich vermaken Né tot intiem gesprek Kon ’t tussen hen niet komen Het weelderig nest zat koud Elk had zijn eigen dromen Van pret en jacht op goud. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Boisward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2331 (K5157) waar mogelijk in het belang van beide I partijen wordt samengewerkt. Zo lag het geheel in de lijn dat voor enkele jaren op de restauratie van de hoort n.l. aan "de kerkvoogij van de Ned. kerk de toren-restauratie volgde. Waar- schijnlijk zal deze zoals nu blijkt echter door overijld handelen door een nieuwe restauratie moeten worden ge volgd. De medewerker „Torenkraai” van het dagblad „Ons Noorden”, die in dit blad elke week historische schetsjes plaatst, over Friese kerktorens, heeft n.l. ont dekt, dat de toren in vroeger eeuwen is voorzien geweest van een torenspits. 1 De zadeldakvorm is minder elegant en van later datum. De vereniging „Oud Boisward”, die zich met name werpt op het behoud van plaatselijke monumenten, heeft een con ferentie* belegd met deskundigen op 't gebied van de monumentenzorg. Hier deelde men de mening, dat de oorspron kelijke vorm van de toren inderdaad door het aanbrengen van het zadeldak is aangetast. Bovendien acht men een „stompe” toren (zoals een zadeldak in In 1646 verleenden de Staten van Fries land aan de magistraat van Sneek octrooi tot het maken en leggen van de vaart van Sneek naar Leeuwarden met de daarbij behorende trekweg. Op grond van dit octrooi is deze gemeente thans nog be last met het beheer en het onderhoud van de bijbehorende tillen, dammen en brug gen, waaronder de draaibrug bij de Dille onder Rauwerd. Thans stellen B. en W. de raad voor deze verplichtingen aan de gemeente Baarde- radeel over te dragen tegen een aan de gemeente te betalen afkoopsom van f 36.000.-. Sneek heeft onder de huidige omstandigheden geen enkel belang meer bij het beschikkingsrecht over de brug. In aanmerking nemende dat zij in een niet al te beste staat verkeert en op de gemeente de plicht rust in het onderhoud te voorzien en zo nodig zelfs tot vervan ging zal moeten overgaan, komt genoem de afkoopsom B. en W. redelijk en voor beide partijen aanvaardbaar voor. Volgens het reglement van het water schap „De Vijfdelen Zeedijken Binnen dijks’’ is het onderhoud van de Krinsei- arm of Dillezijl aan de gemeente Sneek opgedragen. Dit houdt mede in dat z.j belast is met het aanbrengen van de zg. schotbalken in deze noodwaterkering in dien dit nodig mocht blijken. Het ligt ia de bedoeling dat ook deze verplichtingen op Baarderadeel zullen overgaan. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is met de gemeente Baarderadeel over eengekomen dat zij zodra de daarvoor toegezegde subsidie uit de provinciale kas beschikbaar is gesteld, de bestaande brug zal vervangen door een nieuwe en deze zal onderhouden. Op de dag dat ze in gebruik wordt genomen betaalt Sneek de afkoopsom. Verder neemt Baarderadeel alle verplichtingen over welke thans op Sneek berusten. Hwat hat (jabe Sbroar flit- 'f Ir

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1