r Frans bezwaar tegen Kennedy-ronde Verkiezingstemperatuur op Binnenhof stijgt (jabe Sltroar Achterstand woningbouw zwakke punt tav üs hjoed p p to sizzen P I Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ned. herv. kerk Parrega wil 5 mille lenen Libbenslok Vogelwacht Makkum actief VRIJDAG 5 APRIL 1963 102e JAARGANG No. 27 t i Uwat hat Verlies voor Adenauer. leger van Guatemala, een van de PYT (dit vonden wij zeer spor- taarn in hun buurt. den geplaatst. B,jstandwet. wel door Jan Hilles Ypma. het monument, de beeldhouwer Mari Y A De beide Kamers der Staten Generaal lopen op haar laatste benen. Nog enkele vergaderingen en dan moeten de afgevaardigden op het verkiezingspad; 15 mei moeten zij zich aan het oordeel van de stembus onderwerpen. In afwachting daarvan zullen de parlementaire werkzaamheden straks worden stopgezet. In middels is het in de vergaderingen al merkbaar, dat de verk’czingsstemming stijgt. Het kabinet-De Quay doet alles om nog een paar aantrekkelijke wets ontwerpen er vóór de Kamerontbinding door te halen. Dat wil nog niet zeggen, dat de ministers het landsbelang aan hun partijbelangen opofferen. Zij hebben in de afgelopen weken ook wel een paar minder aangename zaken aan de Kamer leden moeten verkopen. le week april 1913 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Mijnwerkers houden vol. tageslag met hen leverde. Eindelijk het thans tot een akkoord gekomen. Staatsgreep in Guatemala. de vele schriftelijk ingediende vragen -wjjze beantwoordde en genoegen kon oplossen. Ook Liberale strijd. Bij het debat over de commerciële tele visie leek het net alsof de liberale ver deeldheid, welke de laatste maanden was ontstaan, was opgeheven. Op de jaarvergadering, welke de V.V.D. in het afgelopen weekeinde in Scheveningen hield, brak de strijd opnieuw los. De ver tegenwoordigers van de grote steden wisten de vergadering er toe te bren gen uit het verkiezingsprogram die pas sages té schrappen, welke op het zelf beschikkingsrecht der Papoea’s betrek king hadden. Het fleurde het afscheid van prof. Oud bepaald niet op. Maar ’t was ook niet aangenaam voor de nieuwe liberale lijstaanvoerder, minister Toxo- peus, die immers nauw betrokken is ge weest bij de pogingen de Papoea’s via de Nieuw-Guinea-Raad tot het zelfbe schikkingsrecht op te voeden. Het leek eerder op een hartelijke welkomstgroet aan het adres van de nieuwe Indonesi sche zaakgelastigde, die ongeveer tege lijkertijd in Den Haag zijn intrek nam. Woningbouw. Overigens, de Nieuw-Guineakwestie zal ditmaal wel niet de inzet vormen van de verkiezingsstrijd. De achterstand in de woningbouw wordt langzamerhand algemeen beschouwd als ’t zwakke punt in het beleid van het kabinet-De Quay. Minister Van Aartsen kreeg bij de ver dediging van zijn begroting in de Eer ste Kamer dinsdag j.l. dan ook de volle laag. De socialisten waren, bij monde van Vara-secretaris Broeksz, het felst. Maar ook de K.V.P.-senator ir. Kraay- vanger spaarde hem niet. Dat moet mi nister Van Aartsen wel onaangenaam hebben getroffen: de K.V.P. heeft hem immers gered, toen zijn eigen partij genoten uit de A.R.P. hem in 1960 ten val brachten! Adv. Tweede meid gevraagd in deftig gesloten huis, dat het gehele jaar buiten woont. Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Behalve de E. E. G. en haar grote po litiek heeft De Gaulle nog steeds de Franse mijnwerkers tegen zich. Een commissie van wijze mannen heeft vast gesteld, dat de lonen van de mijnwer kers inderdaad zijn achtergebleven, ver geleken met de lonen in de vrije secto ren en wel mét 8 procent. De mijnwer kers betoogden, dat het 11 procent was. De regering heeft hierop een loonsver- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij rooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Broeke Hoekstra, wilde minister Klom- pé helpen. Zij verzekerde, dat het mi nisterie van maatschappelijk werk zou moeten blijven bestaan, doch dat het na de verkiezingen onder één minister zou moeten worden gebracht met. het departement van sociale zaken! Benoemd tot directeur van de gasfabriek te Bolsward, de heer P. H. Tolle te Lei den. De bewoners van de Nieuwe Kampen, verzoeken het plaatsen van een gaslan- ,-s hoging van 6^ procent aangeboden, welke in april van het volgend jaar zou zijn opgelopen tot 12 Ja procent. De mijnwerkers weigeren hierop in te gaan en hielden ook vast aan een bonus van 200 frs., terwijl de regering maar 50 wilden bieden. Andere eisen waren een vierde week betaalde vakantie en de belofte van de regering de werkweek geleidelijk terug te brengen tot 40 uren. Dit laatste moest men vooral zien als een uiting van vrees bij de mijnwer kers, dat de door mechanisatie vermin derde tewerkstelling te veel mijnwer kers werkloos zou kunnen maken. De arbeiders begonnen het staken wel moe te worden, maar ze houden vol, omdat zij beseffen, dat De Gaulle een slij- is te zijn: Adenauer te overreden zijn ver zet tegen Erhard op te geven. De kogel is door de kerk. De Engelse regering heeft besloten de tien jaren geleden door Noord- en Zuid-Rhodesia en Niassaland gevormde Centraal-Afri- kaanse federatie niet langer te steunen. Elk van de samenstellende delen krijgt het recht zich terug te trekken. Niassaland, waar betrekkelijk weinig blanken wonen, had dat recht al in de cember verkregen. Nu geldt het ook voor Noord-Rhodesia, ondanks de ver beten strijd van de federale premier Welensky. De Zuid-Rhodesische regering onder premier Field had zich al bij de zaak neergelegd, hoewel de economie van Zuid-Rhodesia door het uitvallen van de beschikking over de grondstof fen van het Noorden ernstig zal worden geschaad. Maar Field eist als tegen prestatie onmiddellijke onafhankelijk heid. Maar dat kan de Engelse regering moeilijk accepteren, zolang de Zuid- Rhodesische grondwet alle macht feite lijk in handen geeft van een vrij grote minderheid van blanken. Field ziet In een snelle onafhankelijkheid de kans zijn apartheidspolitiek door te voeren en Zuid-Rhodesia te behouden als een „blank” land. Maar de kans is nog gro ter, dat de ontwakende Afrikanen, in dien Field zjjn plannen zou kunnen doorzetten van Zuid-Rhodesia een twee de Algerije zullen maken, terwijl het dan niet eens de beschikking heeft over een groot moederland om de strijd te voe- voor het land, daarbij verkiezingen, hoe ren. HET BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX AAN JAPAN De aankomst van H.K.H. Prinses Bea trix op het vliegveld van Tokio, waar zij werd opgewacht door de Japanse kroonprins, Akihito Einde van een federatie. Waarin opgenomen: De Bobwardsche Courant, Weatergoo en Ministers van de zes landen van de E.E.G. hebben in Brussel vergaderd. Het betrof hier niet zozeer technische problemen als de harmonisatie van de omzet belasting, waarover men de week tevoren in Baden-Baden zo weinig praktische vorderingen heeft gemaakt of het uitwerken van bepaalde punten van een gemeenschappelijk landbouwbeleid; ditmaal betrof het een vergadering om een gemeenschappelijk standpunt te bepalen tegenover de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de tariefpolitiek of, zoals dat nu heet, de zogenaamde Kennedy-ronde. Vorig jaar heeft Kennedy als antwoord op het succes van de E.E.G. in econo misch opzicht, waardoor Amerika’s eco nomische positie in de wereld zou kun nen worden bemoeilijkt, van het Con gres een nieuwe handelswet losgekre gen, die de president machtigt overeen komsten te sluiten, waarbij de tarieven kunnen worden gehalveerd. Wanneer Amerika en de E.E.G. 80 van de totale produktie van industriële artikelen fabriceren, zal het zelfs mo gelijk zijn de tarieven geheel te schrap pen. Dit laatste is van minder belang nu Engeland geen lid van de E.E.G. is geworden, daar nu slechts voor enkele produkten de 80 wordt behaald. Vijf van de zes landen van de E. E. G. zien in de zogenaamde Kennedy-ronde voordeel, omdat de tariefverlagingen de gemeenschap minder zullen afsluiten van de buitenwereld, doch Frankrijk, van traditie een land met hoge invoer rechten, voelt hiervoor weinig en wil de E.E.G. het liefst met een tariefmuur om geven. Het ziet er naar uit, dat een in stemming van de E. E. G. met de voor stellen van Kennedy zal afstuiten op een neen van Frankrijk. Naar verluidt stelt Frankrijk zijn medewerking afhankelijk van de voortgang, welke de andere lan den zullen toestaan op het punt van de landbouw, waar tegenover de anderen zeer terughoudend zijn. De eensgezind heid of althans de uiterlijke schijn er van is op het ogenblik in Europa wel ver te zoeken. De eerste vroege aardappelen de z.g.n. „muizen” vertonen zich reeds boven de grond. Kerkvoogden van de Ned. Herv. kerk trachten een lening te sluiten. Door de restauratie van de Ned. Herv. pastorie te Parrega, zitten de kerkvoogden nog met een restant schuld van ongeveer f 5000.Men wil hu trachten deze schuld te delgen door het plaatsen van renteloze aandelen van 25.f 50. en f 100.—. Syn adresBlaricum-It Goai Hy wennet der by ütstek moai En stiet, gjinien sil him forsinne. Op syn forkiesingslist allinne Foarst stribbet de heech achte heat Nei feilichheit yn it forkear Fierders forheging fan de leanen Ja, al den deale wolfeartsdreamen Bilêstingen de kop foars óf De measten flot troch Zylstra’t sou Dus libbenslok foar alle minsken Gjin inkele boarger hat strak winsken Allegear skiepkes mei tsjok wol Hoede troch politikus Grol Het kleine republieken in Midden-Amerika, de Zuidelijke buur van het grote Mexico heeft de macht in handen genomen en president Ydigoras naar het buitenland gezonden. Diens minister van defensie, kolonel Peralta, heeft nu de touwtjes in handen genomen. Ydigoras was een felle anti-communist en tegenstander van Castro en het castrisme, doch het leger achtte hem nog te slap. Men zal vermoedelijk verband moeten zoeken met de aangekondigde terugkeer van ex-president Arevalo, die in Mexico woont en die zich kandidaat wilde la ten stellen voor de presidentsverkiezin gen in het najaar. Arevalo is een links georiënteerde en vooral anti-Amerikaan- se figuur, die in de periode van 1945 tot 1951 naar zijn tegenstanders zeg gen de weg had voorbereid voor de communistisch gezinde president Ar benz, die op zijn beurt door een door de Amerikanen gesteunde opstand in 1954 is verjaagd. Aan de oriëntatie van het land zal niets veranderen, alleen zullen de links-gerichte en sociaal-vooruitstre- vende stromingen het nog moeilijker krijgen en dat belooft niet veel goeds Rapport Commissie tot verbetering van het Hengstepad: Het is niet gewenst het plein tot plantsoen te veranderen, wijl de nabijheid van scholen niet bevorderlijk zou zijn aan de groei der planten, doch ook omdat het plein bij paardenmarkt en kermis dienst moet doen. De commissie wil het plein (thans Broereplein, red.) be straten. De verste hoek achter de kerk kan wel met balsteen bevloerd. De commissie adviseert tevens vooraan een rondeel aan te brengen met ijzeren hek, waarbinnen heesters en bloemen. Forkiesingen komme yn ’t sicht En ’t is in saek fan great gewicht Om 't juste mantsje üt to sykjen len fan fak-kundich poletykjen Mar ik leau wierlik ’k ha him foun It saekje is fyftsjen maeije soun De man belooft gjin greate dingen „Mentaliteitsverbeteringen’’ Meat libbenslok, dat snapt elk wol Skinkt kandidaet G. M. A. Grol. vervalst ook, wel door stemonthouding is gebleken, dat Arevalo en de zijnen over een behoorlijke aanhang beschik ken. De tulpenvelden van Arum naderen de bloei- Ook te Lollum worden bollen ge kweekt en wel door Jan Hilles Ypma. Het was ruim elf uur toen de voorzitter deze druk bezochte vergadering sloot. Het eerste Makkumer kievitsei werd in middels door de heer Hessel Tuinier ge vonden en kwam dus in het bezit van de wissèlbeker. (25 maart). Dit zou bijna z’n neus voorbij zijn gegaan, want reeds twee dagen eerder werd door de jeugdige Smink al een nest met twee eieren ge vonden (22 maart). Door dit succes van z’n zoon ging de heer Smink de volgende morgen op zoek naar een kievitsei, wat hem de wisselbeker zou opleveren, maar weer was het zijn zoon tje, die hem te glad af was, door hem een broedje, twee en één voor de neus weg te halen. Dus wel succes maar de heer Smink I wilde geen aanspraak maken op de beker, I omdat volgens hem zijn zoon de eieren had gevonden tie'f). Zo hebben de ministers Korthals en Ma- rijnen de Zeeuwen moeten teleurstellen; de oesterproef in ’t Veerse Gat kan niet doorgaan. De Zeeuwse oesterteelt zal dus j wel moeten verdwijnen; het enige dat de regering nog kon doen was een scha- 1 devergoeding aanbieden voor dit nadelig gevolg van de Deltawerken. En volgende week zal het kabinet-De Quay de legering van Duitse troepen in Budel moeten verdedigen tegen de communisten, die daaruit verkiezings- munt hopen te slaan. Enfin, van hun kant beweren de communisten weer, dat het kabinet op verkiezingsoverwegin- gen hun senator Haken hebben laten ar resteren wegens een verzekeringsfraude welke hij gepleegd (en bekend) zou hebben in Finsterwolde, waar hij wet houder was. Der is gjin Ijocht sa skel of der is in skaed by Grif fan sukses forsekere, hwant Vondeling rekket oan ’e kant Beernink en Roolvink lizze ’t leadtsje Yn ’t nije Nederlanske steatsje De Kort de kniper op syn noas It giet strak yn Den Haech hiel oars As wy ien fakje read mar meitsje Sil elk it libbenslok rynsk smeitsje Forkiesingen, oh hwat in lol De gloarjedei bigjint by Grol! HET NATIONAAL MARINE MONUMENT Tijdens een bijeenkomst op het ministerie van Marine, dinsdagochtend, is het, ontwerp voor het national marine-monument, dat een plaats zal krijgen in Scheveningen, aan de pers getoond. Op de Joto zien wij de ontwerper van Andriessen (l.) met de voorzitter van het comité, vice-admiraal B.D., Jhr. H. A. van Foreest (r-j met het miniatuur model van bet ontwerp welijke minister veel moeite doet om de betekenis van het parlement van maat schappelijk werk te onderstrepen. Dit o departement wórdt nog steeds bedreigd. I a] Een voorstel, dat de kiezers wellicht De socialisten verdachten haar kenne- werd er aangenaam zal stemmen, is de Algeme- lijk van een poging om het ministerie I gesteld ne Bijstandwet, welke minister Klompé van sociale zaken uit te hollen. een Ed deze week in de Kamer verdedigde. [De liberale afgevaardigde, mej. Tenleverd. Donderdag 21 maart j.l. vond in Hotel „De Zwaan” de voorjaarsvergadering van de Makkumer vogelwacht plaats. Op deze zeer geanimeerde vergadering werden tevens de toegangskaarten voor de Makkumer waard uitgereikt. Dat de Makkumers de vogelwacht ’n goed hart toedragen, blijkt wel uit het feit, dat nu precies een jaar geleden gestart werd met 26 leden, en er thans 140 leden zijn ingeschreven. Dat de wacht niet stil heeft gezeten het afgelopen jaar, komt in de eerste plaats tot uiting dat de leden nu toegang hebben op de Makkumer waard, aldus de voorzitter Dr. Bogtstra. Ook werden er een tweetal vogelreser vaten gesticht, één op de waard, en één in de Makkumermeerpolder, verder wer den er een 25 tal vogelbroedhokjes ge plaatst, en een aantal eendenkorven uit gezet. Binnenkort hoopt de wacht een aantal dorpseenden aan te schaffen, waarvoor een eendenvlonder in het vallaat zal wor-, een volière zijn in iging zal dit Terwijl De Gaulle moeilijkheden met ar beiders heeft, krijgt Adenauer 'deze steeds meer met de kiezers. In alle Lander, waaruit de Bondsrepubliek is samengesteld en waarin de laatste tijd verkiezingen zijn gehouden, verliezen de chr.-democraten en winnen de socia listen. Dat was in Beieren (nog in be- j perkte mate) het geval, in Berlijn en j nu in Rijnland-Palts, De chr.-democra- I ten daalden van 48.4 procent op 44.4 terwijl de socialisten van 34.9 procent stegen tot 40.7 procent en de liberalen I met een kleine winst omhoog gingen van 9.7 procent tot 10.1 procent. Bij de ze telverdeling in het parlement van Rijn land-Palts verloor de chr.-democratische fractie de absolute meerderheid. Over het algemeen wijdt men deze gang van zaken aan de onzekerheid, welke bestaat over de opvolging van Adenauer. Men krijgt de indruk, dat vele kiezers het gescharrel over de algemeen nog wel wenselijk geachte opvolging door minister Erhard veroordelen. Er zitten nu drie mannen over deze kwestie te tobben en het grootste probleem schijnt een Moesten hulpbehoevenden, armen en in validen in het verse verleden als het ware bm de gunsten van de Armenra den bedelen, in de toekomst krijgen be- hoeftigen een recht op bijstand. Behalve de S.G.P., die hier eerder dan een overheids- een kinderplicht ontwaar de, juichten alle fracties de voorstellen toe. Er werd wel gestreden over de i vraag wat nu onder de .noodzakelijke kosten van bestaan” moet worden ver staan of de onderstand zich kan be perken tot voeding, kleding en verwar ming. Maar de aanvaarding van het wetsontwerp stond van meet af aan Ook de plannen voor vast. Alleen poogde de P. v. d. A. de samenwerking met de Kanarieverenigin; groepsregelingen, welke minister Klom- ter hand genomen, en hopenlijk pé in de wet trachtte onder te brengen, niet lang op zich laten wachten. Na de er uit te halen. Men weet, dat onze vrou- pauze werd de voorzittershamer overge- I nomen door de heer P. van der Kooy, die >p voortreffelijke wijze beantwoordde dies naar genoeg een wisselbeker ter beschikking voor het eerste kievitsei, dat door lid bij het bestuur zou worden inge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1