Bach’s Matthaus Passion, bron van muzikaal genot w fc Zangvereniging Voorwaarts’ bestaat vijftig jaar Mevrouw Langenberg gehuldigd Opvoeringen te Bolsward kunnen bogen op gevestigde traditie 2073 Fan de Martinytoer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes Ju de I DINSDAG 9 APRIL 1963 102e JAARGANG No. 28 I’ tellen de Martin Company geleide PIET vW///'/////, TEST BIJ 55 GRADEN ONDER NUL Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) De voorzitter van beide verenigingen, de heer B. P. van Dalen, begroette in zijn openingswoord de vele aanwezigen. Het programma van de te zingen liede ren was zo gekozen, dat de zaal een overzicht kreeg van liederen, die 50 jaar geleden werden ingestudeerd en van lie deren, die meer in de laatste jaren wer den gezongen. De eerste jaren werden vrijwel uitslui tend socialistische strijdliederen geleerd, die op S.D.A.P.vergaderingen ten geho re werden gebracht. „Voorwaarts” kreeg echter een algemene bekendheid en werd ook uitgenodigd, om naar buiten op te treden, zoals op Ouden van Dagenfees ten, in de Heamieldagen, bij andere stadsfeesten. Leiding en koor achtten 't Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Loaijens is gjin lammens t een voorlopig comité een chr. lyceum. Mier de krapte fan 1950 allang ~!n hoe sil men dat opera en d ook in der Molen (secr. van de Ver. „Dage raad” en hoofdbestuurslid van de Bond van Arbeiderszangverenigingen), mevr, van der Meer (voorz. van de vrouwen- afd. in de pvda), de heer W. Wielsma (namens de afd. van de pvda, namens de besturenbond van het N.V.V., de Gra fische Bond en de ANAB), de heer Tip- persma (namens de metaalbewerkers- bond), de heer van der Meer (namens de Alg. Beroepen Centrale), de heer H. Boschma (pvda-raadslid) en de heer E. t (namens het Chr. Muziekkorps in een goede harmonie nog tot vele „Oranje"). goede prestaties mocht komen. Aan mevr. Langenberg overhandigde hij een bloem. Hij schetst^ haar als iemand, van wie iedereen in Bolsward weet, wat men ongeveer aan haar heeft. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bo/swirdsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad TSIEN JIER BUORKJEN oan ’e bütekant bisjoen giet it op de 't al sa lang gien is, lan, de boeren winne hea en kuil; dong, jarre en kunstmest wurde der oerbrocht en by ’t hjerst sette hja de bisten wer op ’e stal. Sa wie it al sa lang en de measte lju, dy’t der net da- geliks by bitrutsen binne, sjogge net fol ie fan foroaringen en nijichheden. Dochs is it yn wierheit wol hwat oars en dat wurdt men it beste gewaer as men de si- tuaesje fan tiid ta tiid rjs mei mekoar for- geliket. De mooglikheit d’rta jowt it Sin- trael Bureau foar de Statistyk, dy’t foar agraryske dokumentaesje gear wurket mei it Lanboukundich Ekonomysk Institüt en de ütkomsten fan har wurk yn publikaes- jes biskikber stelt. In earste bilangryk sifer fine wy dan yn En zij kijkt goed om zich heen en weet ook, wat zij aan de Bolswarders heeft. In vreugde en droefheid vervulde zij, volkomen uit roeping, een rol, die van grote medemenselijkheid getuigde. De burgemeester dankte haar daarvoor har telijk en hoopte dat ze in goede gezond heid uit Australië mag terug komen in „Voorwaarts” en in Bolsward om daar haar belangrijke rol te blyven spelen. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer J. Rietwijk (namens het daarom beter, om naast strijdzangen ook andere liederen op het repertoire te zetten. Vlot werden op deze avond achter el kaar gezongen de beide strijdzangen: „Het lied van de vlag” van L. A. van Zetten en „Boodschap op de heide” van mevr. Troelstra. Toen weerklonken twee Friese liederen door de zaal, n.l.: „Mar, o Mar” van J. Paardekoper en „Jounklok” van J. Nauta. Uitbundig werd geapplaudiseerd na het zingen van de beide liederen „Serenade van een landsknecht” van Lasso; „De 12 rovers” (waarbij de solozang met neuriënde stemmen zo prachtig naar voren kwam) en „De Heilige Stad”, weer met solostemmen, waardoor dit im ponerende lied op uitstekende wijze werd vertolkt. Een hoogtepunt van deze avond was wel de huldiging die mevrouw T. Langen- berg-Bouma ten deel viel. Zij en „Voor waarts” zijn, op enkele maanden na, on afscheidelijk met elkaar verbonden ge weest. Dat zij nog niet de volle 50 jaar lid van het koor is geweest, vindt zijn reden in het feit, dat mevr. Langenberg de eerste maanden na de oprichting nog niet in Bolsward woonde. Maar toen zij er in 1913 kwam, is zij terstond als lid toegetreden en een enthousiast lid ge bleven. Geen repetitieavond slaat ze over. Menig jongere kan aan haar een voorbeeld nemen, aldus de heer Van Da len, die het een eer vond voorzitter te mogen zijn op het moment, dat mevrouw Langenberg deze hulde kreeg. Haar pad is niet over rozen gegaan, vervolgde hij. Andere mensen heeft zij gesteund in moeilijke omstandigheden. Zij is een stimulans voor ons geweest, als wij als koor weer eens tn de put zaten. Haar moed en haar woorden bezielden ons. Zij is een ondernemende vrouw. Vorig jaar bezocht zij haar jongste zoon in Canada en het is haar plan om dit jaar bij ge zondheid naar Australië te gaan, waar haar oudste zoon woont. Er waren ook heel wat kinderen van haar uit Holland gekomen, om dit feest molkeproduksje folie djürder is Mar wolle dy regearingen it sette It sil binammen fan dit soarte fan dingen ófhingje ott de kommende tsien jier de Nederlanske greidboer in reedlik plak un der de sinne balde sil. Oan syn kwalitei ten as greidboer sil it hjir yn Fryslan net lizze. E.E.G. har ynspa forgreatsjen? D: men net hingje litte, de produksje sil him foegie i En dêrby sil de ienriedichheit fan de pi dusinten net mist wurde kinne. Drs San haas hat op de gearkomste fan de Fr. Mij sein, dat der wurke wurdt oan in produk- sjebiperking, mar it „hoe en het’ bliuwt jit in riedling. By de ruilforkaveling: Gaesterlan sille greate stikken foar rekre- aesje bistimd wurde. Gean wy op oare plakken ek dy kant üt? Dan lizze yn Ardennen en Luksemburch tüzenen ha. dy’t hjir alderearst foar yn oanmerking komme, gebieten, hwwer’t de as hjirre. mes deryn Dc leden van de Arbeiderszangvereniging „Voorwaarts” hebben reeds gedurende een groot aantal maanden uitgezien naar de dag van het 50-jarig jubileum van hun koor. In vele gezinnen vormde dit op handen zijnde jubileum dagelijks een onderwerp van gesprek. Voorbereidingen werden voortdurend getroffen voor deze feestavond. Gedurig werden de te zingen liederen ingestudeerd en ook de toneel vereniging, die uit leden van het zangkoor bestaat, oefende druk, om met een interessant en fantastisch toneelstuk voor het voetlicht te komen. Vrjjdag j.I. werd de grote feestavond gehouden in sociëteit „de Doele”. Er zal stellig nog lang over deze mooie avond worden nagepraat, want het feest, dat gevierd werd, mocht er zijn. De dirigent van het zangkoor, de heer Lammert Rooda, die tevens regisseur Is van de toneelvereniging, heeft wel eer van zijn werk. De leden hebben hun beste beentje voorgezet. 't Stond onlangs in de krant De Statistiek ging tellen En lezend Nederland Móét er toch van ontstellen Verkeerstol was weer zwaar Bezinning is geboden Er vielen vorig jaar Meer dan twee duizend doden De krant maakte bekend Dit cijfer spreekt van stijging Landelijk vier procent Toenemende bedreiging Overal loert gevaar Voor kleinen en voor groten Er vielen vorig jaar Meer dan twee duizend dode» De krant geeft elke dag Haar serie ongevallen Nu hier, dan daar de slag Wie is nog veilig? Allen Weten, ’t scheelt soms een haar Of ik was weggestoten Meer dan twee duizend doden Wij sluiten onze krant Het greep ons toch wel even Dit zwarte cijfer, want ’t Moet elk de wenk stil geven Ben ik verkeerszondaar 't Moet tot correctie noden Er vielen vorig jaar Meer dan tweeduizend doden Hwat hat (gabe Skroar us hjoed p p to sizzen rehiem fordreaun. Dat soe in greate seine dat is rom 25%. Dizze hegere produksje wêze foar alle greidboeren, hwant hwa’t 1 abortus under de kij hat, kin syn wille wol op. De mechanisaesje spilet ek net swak by vn de lanbou. It hiele boerereau is winfik foroare, de alderwetske weinen en wurk- tugen binne op de measte buorkerijen troch modern ark forfongen. Allinnich üt it bütenlan hellen wy yn 1951 foar 40 miljoen oan nij ark, mar yn 1961 wie dat net minder as 128 miljoen. It is binam men de traktor of lüker, dy’t hjir de wich- tichste oarsaek fan is. Hwant mei it oan- skaffen fan in traktor moat ek it oare reau forwiksele wurde. Fansels de molk- masine en de heafentilatoren drage hjir ek harres ta by, hja binne net meat wei to tinken. De bilangrike frage, hwer’t al dy molke bliuwt, sil de kommende jierren hyltyd wer folop yn de bilangstelling stean. Wol kin de boer hjir man foar man net it measte oan dwaen, dochs is syn bidriuw dér sa sterk mei forboun, dat it de greatst mooglike oandacht fortsj innet. Ommers, as hy troch in moderne bidriuwsfiering prima molke wit to winnen, dan komt it er op oan, dat dy molke ek syn bistim- ming fynt foar in reedlike priis. En dat bart foar in tige bilangryk diel troch de fabriken, dy’t hy mei syn kollega’s op- rjuchte hat. Sjocht men nei de fiif bilang- rykste produkten, büter, tsiis, kondins- molke, molkpoeijer en waeipoeijer, dan wurde dy foar resp. 83,87,64,81 en 88% 'n koöperative fabriken makke en for- lannele. En hoe’t dat giet en lans hokfoar wegen de ófest syn bistimming fynt it - boeresaek. Ek op dit terrein foroaret hiel hwat yn koarte jierren. De aide namme: büterfabryk doocht allang net mear. De buterproduksje bliuwt likernóch op f Vaak gebeurt het, dat door het initiatief van een enkeling of van enkelen iets tot stand komt, dat „blijkt aan te staan”, zodat de generatie die er bij opgroeit het niet gaarne weer zou willen missen. Zo is het in Bolsward met vele zaken gegaan. Het stichten van b.v. het Gast- en Weeshuis, nu eeuwen geleden is van een blijvende be tekenis geweest. Het vestigen van een Zuivelschool, Ambachtsschool, H.B.S., Oplei ding Huishoudleraressen enz. leek op het moment dat de initiatiefnemers er mee kwamen misschien wat overmoedig, maar men kan noch het een, noch het ander, uit het huidige Bolsward wegdenken, zonder het totaalbeeld te schaden. Onlangs be treurde iemand het, dat onze stad nog geen Jeanne Gerritsenstraat had om daar mede een vrouw te eren en in gedachtenis te houden, die veel heeft gedaan om Ae Mattheuspassie te Bolsward ingang te doen vinden. Het was toen voor Bolsward iets nieuws, het leek overmoedig, maar het slaagde! Mede door het werk van tallozen die zich aan dit werk wilden geven, is de instand houding gèwaarborgd. Donderdag a.s. zal de eerste uitvoering (in de Martinikerk) plaats vinden. Er be staat ook dit jaar weer grote belangstelling voor deze uitvoering, niet alleen uit Bols ward, maar ook uit de wijde, wijde omtrek. Zelfs in Sneek worden opvallend veel kaarten voor de Bolswardse uitvoering verkocht. 2e week april 1938 Te Bolsward opgericht een boksclub, wel ke les zal hebben van de heer Poelstra uit Leeuwarden. Het bestuur wordt gevormd door de heren F. van der Net, M. Andela en A. Couperus. Te Sneek opgericht tot oprichting van in heeft o.a. zitting de heer J. Heeres te Bolsward. Volgens inlichtingen zouden er zich in Engeland veel spionnen bevinden, b.v. als huisbediende in officierswoningen Ieder die belang stelt in het werk van de Oxford-groep wordt uitgenodigd tot het bijwonen van een openbare bijeenkomst in de Harmonie te Sneek. Het Amerikaanse leger test met personeel van projectielen met de bijbehorende installaties bij 55 graden onder nul in Alaska LAURENS VAN DER WERF die de aria’s zal zingen in de Mattheus- uitvoering te Bolsward Om belangstellenden te informeren over het ontstaan van de Passion laten wij hier volgen hetgeen door de heer L(ambooy?) werd geschreven in het jongste nummer van De Paukenslag, het orgaan van het Frysk Orkest. „Reeds heel vroeg, misschien al in de vierde eeuw van onze jaartelling, ontstond in de Katholieke Kerk de gewoonte, om in de Goede Week de hoofdstukken uit de vier Evangeliën, waarin het lijden van Onze Heer verhaald wordt, met enige plechtigheid voor te dragen. Waarschijn lijk werd deze langzamerhand gegroeide gewoonte door Paus Gregorius de Grote (plm. 600) gesanctioneerd en officieel vastgesteld. Althans, nog steeds schrijft de liturgie van de kerk voor, dat in de Goede Week de vier Passieverhalen ge lezen of gezongen moeten worden: op Palmzondag dat van Mattheus, dinsdag, dat van Marcus, op woensdag dat van Lu cas en op Goede Vrijdag dat van Johan nes. De wijze, waarop in vele Katholieke kerken op Palmzondag en Goede Vrijdag de passies worden gezongen, is alle eeu wen door vrijwel dezelfde gebleven. Het eigenlijke verhaal wordt op een eenvou dige reciterende toon voorgedragen door een cantor of chronist op een gemiddelde toonhoogte. De frazen, die door Jezus ge- op ’n i aoor andere vorm: z.g. oratorische passie. Heinrich Schütz (plm. 1672) scheef het Evangelieverhaal eenstemmig, evenals de gedeelten die door één persoon gezegd werdende andere delen werden meer stemmig geschreven, terwijl op daartoe ge schikte momenten vrije deklamatorische delen werden ingevoegd. Hierin werd in woord en toon gemediteerd over de pas - tevoren verhaalde episode. Koralen, zoals bij Badi, kent deze kunstvorm niet. Alles is één- en meerstemmig en zuiver vokaal, zonder enige begeleiding dus. De uitvoe ring van zulk een werk is een probleem apart! Onder invloed van oratorium en opera ontstond in de 17e eeuw langzamerhand de vorm, die wij bij Bach kennen. De muziek had in die tijd een grote ontwikke ling doorgemaakt. De monodische stijl (de eenstemmige-be- geleide schrijfwijze), die in de het oratorium hoogtij vierde, wen de Passionen ingevoerd. Het originele Bijbelwoord werd afgewis seld door poëtische parafrasen en lyri sche meditaties. De Barokstijl deed zijn invloed gelden: de soberheid van ’t Evan gelieverhaal maakte plaats voor hartstoch telijke gevoelsuitdrukking en retorische beeldspraak, zowel in tekst als muziek. Het genie van Bach heeft al de genoem de vormen in één grote greep samengevat In zijn Passionen vinden we terug de in getogenheid van het Bijbelverhaal naast uitbundige lyriek; de nieuwe Italiaanse stijl naast de meest ingewikkelde contra- puntiek; de liturgische viering van de ge meente naast individuele meditatie in de aria’s. Bach’s Mattheus-Passie vormt een hoogte punt in de Barokstijl, een eenzame hoogte in de gehele muziekliteratuur, een bron van voortdurend muzikaal genot en van vrome Godsbeschouwing. V Sa greidpleatsen, sa’t it de kij rinne yn it la i wer de measte lju, dy’t der net da- mtsen binne, sjogge r' e fan foroaringen en nijichheden. wurdt men it béste gewaer geliket. De mooglikheit d’rta jowt it Sin slag van alle Passiemuzieken geworden. Tot de vijftiende eeuw toe kwam er vrij- I er in de latere Middeleeuwen meer gedra matiseerd, maar dezelfde. Tijdens de grotere ontwikkeling g< hele volk van hun moeder mee te maken. Hen riep de heer Van Dalen een bijzonder woord van welkom toe. Aan mevr. Langenberg bood hij een foto van het jubilerende koor aan, als mede een bloemstuk. Zij werd deze avond tot erelid van de zangvereniging „Voorwaarts” benoemd. De burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. Geukers, sprak vervolgens namens B. en W. Hij prees deze zangvereniging omdat zij na 50 jaar zwoegen op de feestavond het er niet rustig van neemt, maar zelf meedoet aan een volkomen actieve cultuurbeoefening. Wat zij doet, heeft zeer veel waarde. De grote to- neelist Albert van Dalsum bezoekt graag overal in het land, ook in Fries land, toneelavonden van amateurploe- gen, omdat hij juist daar iets meent te kunnen leren. Het gemeentebestuur is er dan ook erg trots op, dat „Voorwaarts” 50 jaar lang aan een actieve cultuurbeoefening heeft meegewerkt en ook ,dat zij in later ja ren naar buiten is getreden, om het voor iedereen meer voorwaarts te ma ken. Blij was de burgemeester, dat de voortreffelijke en onverwoestbare diri gent van de zangvereniging in 1962 de Burgerprijs heeft ontvangen. Levert „Voorwaarts” een grote bijdra ge door haar werk aan de gemeenschap, muziekkorps „Hollandia de heer^Van de vereniging heeft daarnaast ook een J grote waarde voor de leden zelf van wege de vreugde, die zij beleven in de beoefening van de zangkunst. Het gemeentebestuur is eveneens dank baar voor het werk van de voorgangers van de huidige leden van „Voorwaarts” Het college van B. en W. heeft daarom besloten de zangvereniging ter ere van haar gouden jubileum met de stadsvlag van Bolsward te begiftigen. Mr. Geukers wenste de jubilerende ver eniging veel succes toe en hoopte, dat zij Nawjjn Alle sprekers stelden namens verenigin gen en bonden enveloppen met inhoud beschikbaar. De heer W. Wielsma gewaagde van de stormen, die in de afgelopen 50 jaar over „Voorwaarts” waren heengegaan, maar hij vergeleek de vereniging met een zee dijk, die er nu weer extra balstiennen bij heeft gekregen. Hij hoopte, dat zij, bovenop de dijk staande, eventueel nog komende stormen vermocht af te wen den. Na de pauze kwam de Arbeiderstoneel- vereniging met het blijspel „Storing in het Lunapark” van Tom Dekker voor het voetlicht. Dit was een stuk vol interessante com plicaties. Mies van Tintelen-Neutelaar had na één huwelijksnacht genoeg van Justus, haar man, want hij was de hele nacht zwer vende geweest en de andere morgen ge signaleerd met een andere vrouw. Zij vlucht naar haar moeder, Evelien, die haar probeert te troosten. Haar vader Willem Neutelaar en diens vriend Harm de Vreugde, krijgen bezoek van Justus, (zie vervolg pag. 2) sproken worden, worden gezongen veel lagere en meer gevarieerde toon een basstem, terwijl de woorden van das, Kajaphas e.a. en de uitroepen van menigte (turba) door een hoge stem ge declameerd worden. Deze rol- en stemverdeling is de grond slag wel geen verandering in. Wel werd de zang bleef ongeveer j van de meerstemmigheid ontstond de gewoonte, de turba-gedeelten door het hele volk of door een koor te laten zingen. Deze gewoonte bestaat ook tegenwoor dig nog in de Katholieke kerk; in ver schillende kerken zingt men vrij gere geld de passiemuziek van Viadana, Vit toria, Palestrina e.a. Sommige kompo- nisten gingen verder en komponeerden de gehele evangelietekst; zodoende ont stond de z.g. motetpassie, waar die van Jacob Obrecht (plm. 1500) het eerste en meeste bekende voorbeeld is. Het dra matische element raakt in zulke bewer kingen min of meer op de achtergrond, omdat alles vierstemmig gezongen wordt: de tenoor zingt de cantus firmus, de eigenlijke melodie, terwijl de andere stemmen daar omheen figureren. Na de Reformatie ontstond weer een ien hichte sa tusken de 90 en 100 miljoen kilo, mar de tsiis is yn dizze tsien jier for- dübele, n.l. fan 108 oant 203 miljoen kg. De foroaring sit lykwols yn de kondins- molke, dy’t fan 173 miljoen stiichde oant 409 miljoen kilo. Ek de molkpoeijer gie fan 41 oant 105 miljoen kilo omheech, wylst de waeipoeijer fan 3.5 oant 21.9 miljoen kilo oanwoun. De greate striid op suvelgebiet is jit oan it taneden, nou ’t de E.E.G. hjir de lekkens ütdiele sil. Alge- mien wurdt erkend, dat hjir de greatste swierrichheden lizze foar in reedlike bi- steansposysje fan de greidboer. Hwant op suvelgebiet is de krapt- r _n foroare yn oerskot. Ej boppe de merk hingjende oerskot wei- nimme, salang alle dielnimmers fan de >anne om de produksje to Jit hjitte hangiisder kin moatte nei de keapkrêftige fraech. itO- lel- de molkeproduksje, dy’t yn dizze léste de bysünder skealike kwael is fan it boe- tsien jier mei 1.3 milliard kilo oproun is, kaem net sa sear fan mear kij, mar bi nammen fan mear molke per kou en he- ge rfet. Yn 1951 wie it kwantum molke per kou 3700 kg mei 3.59% fet en nou wie dit 4155 kg mei 3-81%. It oantal melkekij wie mei sa’n 150.000 formear- dere. Dat de produksje sa’n stik forbettere is, komt fan twa, trije kanten. De molkkon- tróle wreidde him fierder üt en bislacht nou al twatredde part fan de kij, wylst de oansluting by de kunstmjittige ynsemi- naesje fan 31% omheechroun oan 56%. De K.I.-forienings, dy’t nei de oarloch opsettten kamen, hawwe nou al 62% fan de kij as klant krige en dèrtroch is by hiel hwat lytsere en greatere bidriuwen de kwaliteit fan de kij tige forbettere. In twadde oarsaek fan de hegere produksje sit yn de sounens fan it fé. De féartsenij- kunde stiet net stil en har mNdels om sykten foar to kommen en to bistriden nimme alle jierren ta. De kij yn it büt- hüs kenne gjinien better as de féarts, dat litte se wol skine. Mar de béste fortuten binne birikt troch de organisearre bistriding fan twa tige skealike sykten: tbc en de abortus Bang (it kealforsmiten). Tsien jier lyn wie it persintaesje tbc reagearders jit 15.8 en nou is it praktysk alhiel dien mei dizze sykte. Hja stiet jit mei 0.1% op de list, omt er hjir en dér dochs noch in inkeld dier mei dizze kwael opdükt. Mei de twadde bismetlike sykte, de abortus Bang, yi it bismetlik kealforsmiten, is men safier h; jit net. De bistridingsaksje is jit folop 1 geande. Mar de risseltaten jowe tige gjin geringe moed. Fan 1957 óf is it tal abortusfnje foroaret hiel bislaggen yn Nederlan tanaem fan 70,4-72,6-84,3-90,4 oant 95,6% yn ’61. Jit in pear jier fan meimekoar striden en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1