NIEUW LICHT OP 5N OUD AMBACHT rW w 1 1 Goede Vrijdag Qabe Skroar Koper en brons-tentoonstelling het Stadhuis n in Gouden filmpjes It kykje Hindeloopen verloor drumband Krijgt Gaasterland een vogelpark? W ..ft V...W MART. W. H. DE WEERD 11 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 12 APRIL 1963 102e JAARGANG No. 29 NEDERLANDERS AAN DOOD ONTSNAPT Hwat hat t en frou Eigenschappen. fortoan Gebruik. PYT sterk verwante brons zijn de oudste metalen; dat Ontdekking. Later tijden. Samenstelling. Tentoonstelling. GRAMMOFOONPLAAT VOOR BENFICA volledig overzicht van hetgeen er De bronstijd. zijn nieuwe grammofoonplaat „Mexico” aangeboden fing van de Stedelijke drumband. Om fi- 3 e week april 1913 Twee Nederlanders, die in Zwitserland werken, zijn aan de dood ontsnapt, toen bun auto het meer van Alpnach (bet oostelijke deel van het meer van Lu zern) in reed. Op de bochtige weg langs het water kregen zij hinder van val lend gesteente. Plotseling begon de wagen te slingeren, schoot van de weg af ■‘js'i 'befandde in het ijskoude meer. Een van de inzittenden werd uit de auto in bet water geslingerd. De ander wist zichzelf te bevrijden. Foto (Terwijl de auto wordt opgetakeld, bekijken de heren fans Frederic (links) en Savelkoul de gevonden sp'ulletjes tin. Tegenwoordig wordt voor de berei ding van brons ook we] zink en wat lood gebruikt. Dit blijft zo in de eeuwen, die liggen tussen het eind van de bronstijd en de Nederlandse brons- of geelgieters. Toelichting op de tentoonstelling. In minske hat gjin tearder plak as de büse Ons land heeft vele en beroemde brons gieters gehad. Vooral in de 16e en de 17e hier een Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentret bij contract reductie bijv, goud en zilver. Veel namen van gieters zijn bekend geworden uit archief stukken. Beroemde Nederlandse gieters waren o.a. Gerrit van Wou, werkzaam te Kampen. Hij heeft de klokken gego ten van de Utrechtse Dom. Zijn leerling was Segewyn Haitiser (heet ijzer) of Haitiseren, die te Zutphen werkte. De door hem vervaardigde klokken voor de Walburgstoren aldaar, zijn bij de toren brand van 1948 verloren gegaan. Het Mariabeeld, afkomstig van één der klok ken is nog in het Zutphense museum te Heel lang geleden is mén begonnen brons toe te passen voor het vervaardigen van snijdende voorwerpen, zoals speerpun ten, dolken, zwaarden, bijlen, sikkels, messen en scheermessen. Voordien had men die gemaakt van steen, gedurende een periode van tienduizenden jaren, lo pende van omstreeks 50.000 tot om streeks 3500 vóór Christus’ geboorte. Dit is het z.g. stenen tijdperk of de steentijd. Natuurlijk heeft het gebruik van metaal dat van steen niet verdrongen. De over- gang heeft zich geleidelijk voltrokken gedurende het laat-stenen tijdperk; op welke wijze weet men niet. In de koperhoudende ertsen, die aan ’t aardoppervlak lagen, heeft de mens oorspronkelijk niets anders gezien dan gekleurde stenen. Hoe hij heeft ontdekt, dat hieruit metaal kan worden gesmol ten zal wel altijd een vraag blijven. deze noviteit voor Gaas-geschut gegoten, kanonnen van brons, met fraaie reliëfversiering evenals op ters hun naam op deze stukken en dik wijls ook een datum. Maar het meren deel van het koper- en bronswerk draagt geen enkel merk, in tegenstelling tot zamen met bronzen gereedschp aange troffen. Behalve als bijgave voor de doden, zijn bronzen voorwerpen aan de aarde toe vertrouwd om ze te verbergen voor plun deraars of omdat men ze niet kon mee nemen tijdens een vlucht. Dit zijn de schatvondsten en de bronsdepots. riode te voorschijn gekomen. Daarna komt de Romeinse bezetting van land (57 v. Chr.475 n. Chr.); eerst nog niet geheel, later volledig en ver volgens weer gedeeltelijk. In belangrijke Romeinse centra, bijv. Nijmegen, zijn heel veel bronzen voorwerpen gevonden, door de legers hierheen gebracht. Een sinds de bronstijd tot heden gemaakt is, kan natuurlijk niet worden geboden. Evenmin kunnen monumentale stukken hier worden getoond. Getracht is om uit alle perioden iets te laten zien; dat hierbij lacunes optreden is onvermijde lijk. De voorwerpen zijn zo gekozen, dat men ze in de Nederlandse musea zal herkennen. Het geheel beoogt belang stelling te wekken voor de kunst van het koper en brons, die men, zodra het niet om beeldhouwwerken gaat, zo licht geneigd is voorbij te zien. Er zijn 8 vitrines met een rijke inhoud. Van brons maakt men tegenwoordig voornamelijk; luidklokken, beeldhouw werken, geldstukken (centen, stuivers), penningen en plaquettes. Ook voor industriële doeleinden wordt het toegepast, bijv, voor het maken van lagers. Maar het is, evenals koper, in onze tijd veelal verdrongen door andere metalen: ijzer, zink, aluminium. Vroe ger werden bijv, kanonnen van brons ge goten. Ook veel voorwerpen voor huise lijk of kerkelijk gebruik maakte men van brons of koper. Dit is zo geweest tot ver in de vorige eeuw. In het begin van onze eeuw is getracht het toen in onbruik rakende koper toe te passen voor stijlvolle gebruiksvoorwerpen, die door ontwerpers van naam zijn vervaar digd. Het is echter bij deze poging ge bleven. Op het ogenblik vindt koper veel toepassing in de elektrotechniek, omdat het een goed geleidend metaal is. Koper komt in de natuur wel voor in zuivere, gedegen toestand. Maar vaker wordt het gewonnen uit steensoorten of ertsen. Er bestaan verschillende koper houdende ertsen. Zij bevatten behalve koper, ook andere stoffen, zoals bijv, zwavel of zuurstof. Al naar gelang de verschillende chemische verbindingen waaruit ze bestaan, hebben koperertsen diverse kleuren. Door verhitting van het erts kan het koper worden uitgesmolten. Maar het aldus verkregen metaal is dan nog niet de trie van gegoten koperwerk. de in de 16de eeuw heeft Nederland zijn Blokjebrug bij Rijs. Een niet al te groot eigen gieterijen, waarvan die te Kern terrein, maar dat zeker voor uitbreiding pen, Deventer en Zutphen bekendheid vatbaar is, zodra het blijkt, dat zo’n park hebben gekregen. Behalve kanonnen en klokken werden er vijzels en andere voorwerpen gemaakt. In de 17de eeuw verplaatst deze zich paar het westen, waar elke belangrijke stad zijn kanon nengieterij had. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomeo: De Bohwardiche Courant, Weatergoo en De Jong t Nieuwsblad verovering van ons land door de Romei nen (ca. 650-57 v. Chr.), De bewoners waren toen Germaanse en Keltische stammen. Uit grafheuvels, urnenvelden, terpen en wierden (woonheuvels) zijn wel bronzen voorwerpen uit deze pe- izien. De allerberoemdsten zijn de gebr. ons |Frangois en Pieter Hemony. Zij werkten in de 17e eeuw, korte tijd in Zutphen, daarna in Amsterdam, waar Pieter (overl. 1681) klokken- en ge- schutsgieter was. Voor talloze torens in binnen- en buitenland hebben de gebr. Hemony de carillons gemaakt. Ook het Atlasbeeld op het Paleis op de Dam is door Pieter gegoten. Al deze meesters maakten ook prachtig versierde vijzels. Deze werden op de zelfde manier gegoten als de klokken, maar ondersteboven. Tijdens de Duitse bezetting zijn vele kerkklokken gevorderd om in Duitsland te worden omgesmolten. Der boaske in pearke yn Saendam Beide oanfallich laitsje In fotograef fan stêdske stam Moast in mannich printses meitsje In wike letter foei de slach Hja skriemden slim togearre It wie dan ek in hurd gelach De trou-kykjes mislearre Wis, sa’n birjocht bringt swiere rou Elk kin it him bigripe De earste glans fan man Min of tomear byslipe Is trochstrings al rilkgau forblikt Lyk it breidsboeket fortoarret Lokkich dy’t dan Ijochtbylden skikt De trou-kykjes biwarret Hwat seit komeedsjespilerij Bis joch it saekje oars, ja Der heart in poseard printsje by As poësij (of fantasij) Tsjin ’t deistich houliksproasa Koper laat zich gemakkelijk bewerken, hetzij gieten, hetzij koud smeden (slaan, drijven). Het hardere brons wordt in de regel gegoten. Een groot voordeel van koper en brons is, dat zij niet roesten. Wel vormt zich op den duur op het me taaloppervlak een verweringslaagje patina, patien maar het metaal wordt hierdoor niet aangetast. Wel wordt het dof en krijgt het een andere kleur. Koper wordt meestal donkerbruin zodat het gaat lijken op brons en brons wordt veel donkerder of neemt een groene tint aan. Omstreeks 3500 v. Christus is de kunst van het bronsgicten bekend. Nog niet in onze streken, maar vermoedelijk wel al in China en zeker in Mesopotamië. Daar vangt dan het z.g. bronzen tijdperk of de bronstijd aan. Aanvankelijk was het gebruik van brons nog een bijzonder grote luxe, die alleen de zeer machtigen en rijken zich kon den veroorloven. Het gebruik van ste nen pijlpunten bijv, bleef nog lang be staan; dit was gemakkelijker en goed koper, want iedere jager kon een steen zoeken en die zelf bewerken, terwijl het vervaardigen van bronzen werktuigen moest worden overgeiaten aan vaklie den. die ze tevens verhandelden. Dat in Nederland al vroeg brons be kend is geweest is gebleken uit opgra vingen. Hierbij zijn o.a. grafvondsten aan het licht gekomen. Het was oudtijds de gewoonte de doden in hun graf aller lei voorwerpen mee te geven. Op deze wijze heeft de aarde veel bewaard, dat anders al lang verloren zou zijn gegaan. Aan de hand van deze voorwerpen kun nen wij ons een beeld vormen van het leven zoals dat duizenden jaren geleden werd geleefd. In ons land heeft men in de hunnebedden, die dateren uit de late- steentijd, enkele kleine voorwerpen van brons en koper gevonden. In de graf-1 lijk De heer H. Beekhuis, arts, verklaart nog eens uitdrukkelijk dat het rijden van de elfstedentocht per rijwiel voor gezonde personen boven de 18 jaar geen nadelige invloed behoeft te hebben, mits men zich Vooraf geregeld gaat oefenen en zich ont houdt van tabak en alcohol.. Inwrijving met kamferspiritus wordt aanbevolen. Gevraagd met mei in gezin waar hulp van kinder-tweede meisje en werkvrouw is een fatsoenlijk burgermeisje goed kun nende koken en netjes werken. V.g.g.v. Loon f 140,Wasgeld f 26, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A, J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Het is volbracht, voor jou en mij! Voor jou en mij. Wij staan wat nonchalant er bij, Maar toch.we horen er weer bij. Ja, wij! Dat zijn dus ik en gij en jij, en jij en ja, óók jij! Wij vormen saam een lange rij: de hele lange mensenrij, waarvoor ’t volbracht werd. Luistert gij? Waarvoor ’t volbracht werd aan een kruis! Koper en het hiermee heel wil zeggen: de eerste, die door de mens in gebruik werden genomen. Voordat dit gebeurde dienden alleen steen, been en hout voor het vervaardigen van wapens en werktuigen. Scherpe voorwerpen, bijv, messen, speerpunten, ploegmessen werden gemaakt van steen. Het gebruik van metaal moest, zoals alles wat de mens ten dienste staat, door hemzelf worden ontdekt. Dus wer in gelegenheits-glim Hja hoegden ’t net to learen Blommen, in greate folkstarin Fan herte fylsetearre De opfiering hie nea echter kind Saendam hyste de flagge Wy meitsje jimme byld bikind Trou-kykjes prima slagge?! I te gebruiken. Het moet eerst worden I samengesmolten, verbonden met een an- I der metaal. Zo’n verbinding noemt men I legering of alliage. Koper, gelegeerd met zink, geeft het bekende geel koper of messing. Mengt men hierbij ook nog tin, dan ontstaat rood koper. De alliage van koper en tin geeft brons, dat harder is en donker der van kleur dan messing. Dit brons nu is het oudst bekende gebruiksmetaal. Natuurlijk moeten de te verbinden me talen in een bepaalde verhouding tot elkaar staan. Voor mooi, zuiver brons is deze ongeveer 9 delen koper op 1 deel Dit brons- en koperwerk vormt het on derwerp van een tentoonstelling die mo menteel in het stadhuis wordt gehou den. Getracht is uit elk der genoemde perio den iets te laten zien. Dank zij de be reidwilligheid, waarmee vele musea voorwerpen in bruikleen hebben afge staan, is dit gelukt; waar het niet mo gelijk was is de hulp ingeroepen van foto’s. Het is onnodig een opsomming te geven van de Europese gietcentra sinds de middeleeuwen. Wel moet wor den vermeld, dat Nederland het koper en bronswerk betrok uit België. Bijzon der belangrijk waren de gieterijen in de Maasvallei, die waarschijnlijk al sinds de Romeinse tijd hebben bestaan. Hier is werk gemaakt van bijzonder hoge kwaliteit, waarbij ook veel email op koper. In de 12e eeuw was het koper- erts in die streek al uitgeput; ’t wordt sindsdien aangevoerd uit de Harz, ter wijl het tin uit Engeland komt. Sinds de 14e en 15e eeuw bestaat een indus trie van gegoten koperwerk. Soks fielde ’t pearke neist ek oan Hawar, gjin swierrichheden Om ta ’t plechtsteatige fortoan Jitris blier op to treden Dy libbenskans waerd harren bean In ambtner dy’t gol tsjinne En in fotograef woe, sunder lean Opnij trou-kykjes nimme In Hindeloopen is weer een stukje stede lijke romantiek van de baan, door ophef- De heer R. Sijbrandij, veehouder op „De Wiel” onder Bakhuizen is een man, die van jongsaf zich met vogels bezig hield. Vooral de opfok van fazanten was voor hem ’n geliefkoosde sport. Hij heeft tal van bijzondere soorten fazanten. Volgens de heer Sijbrandij zijn er meer dan 30 soorten. Hij wil nu zijn fokkerij uitbrei den en tegelijk deze als vogelpark open te stellen voor bezoekers. De heer Sijbran dij is van plan, in zijn toekomstige stich ting alleen vogelsoorten te houden, welke men elders niet zal aantreffen. Dat stel sel zal worden toegepast ook bij de water vogels, n.I. zwarte zwanen en een bijzon der soort ganzen. Voor deze watervogels zijn in het plan twee grote vijvers gepro jecteerd. De volières zullen ook door aparte vogel soorten bevolkt worden. Een eenvoudige bar voor verkoop van verfrissingen t.a.v. de bezoekers(sters) met terras is in zijn plan opgenomen. Het terrein door de heer Sijbrandij aangekocht ligt aan 1 verkeersweg Rijs-Oudemirdum, voor nanciële redenen was er een onenigheid gerezen tussen het bestuur van de stede lijke drumband en het bestuur van het stedelijk muziekkorps. Beide verenigingen behoorden één te zijn doch de laatste jaren was de verstand houding van dien aard dat samenwerking tot het verleden behoorde. Na onenig heid over de aanschaf van nieuwe instru menten, heeft het bestuur van de stede lijke drumband besloten het bijltje er bij neer te leggen. Jammer dat de toeristen nu bij feestelijke gelegenheden e.d. niet meer kunnen ge nieten van de in uniform gestoken drum mers, die door de nauwe straatjes van Hindeloopen marcheerden. US hjoed p p to sizzen Beken het maar, want juist daarbij behoren ik en gij zelfs jij! De hele lange mensenrij, op mars, opnieuw naar Huis! In het Rijnhotel in Rotterdam heeft trompettist Willy Schobbe dinsdag ’n exem plaar van zijn nieuwe grammofoonplaat „Mexico'’ aangeboden aan de spelers van de Portugese kampioenclub Benfica”die in Rotterdam verbleven om woensdagavond uit te komen tegen Fijenoord. Foto: Willy Schobbe overhandigt een plaat, waarop eer nummer is opgenomen, dat Benfica” heet, aan de veelgeprezen Eusebio. van des kundige personen op het gebied van parkj aanleg, enz. Bij voortvarendheid der werkers zou dan de aanleg nog in dit jaar tot stand kunnen j eeuw beleefde de gletkunst komen en bij niet al te veel tegenslag zou i hoogtepunt. In de eerste plaats werd er terland nog in ’t voorjaar 1964 plaats kunnen vinden. Het zou voor Gaasterland klokken en vijzels. Soms zetten de gie- weer een bijdrage kunnen leveren tot een toenemend bezoek. En dat betekent tege- weer een bijdrage voor verhoging heuvels van de bronstijd is stenen te- van het welvaartspeil der bevolking. Staking onder een groot gedeelte van de arbeiders in de veenderij in de Worku- mermeer terrein, maar dat zeker voor uitbreiding levensvatbaarheid toont. Verwacht mag worden, dat de verantwoordelijke perso nen een vooruitziende blik hebben en dus de totstandkoming er van zullen bevorde ren. Zodra de heer Sijbrandij daarvan ze ker is kan aan de uitwerking van de plan nen begonnen worden. Daarvoor zal hij zich verzekeren kundige personen op het gebied

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1