Frankrijk toont wat vriendelijker gezicht de N.A.V.O. m de van Interpellatie socialistische fractie-leider Tumult op de tribunes j t us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Great Fryske reis Schoolblijven VRIJDAG 19 APRIL 1963 102e JAARGANG No. 30 R HET BEZOEK VAN LIVINGSTON MERCHANT te PIET Earst giet de reis tocht Zwangele en Witte Russen, bekende siga- •F L i In Parijs is weer wat internationale hartelijkheid geconstateerd, die sommige waarnemers doet spreken van een Franse „operatie Charme”. Deze Franse na druk op een hoffelijke hernieuwing van contacten, die zo afsteekt bij het botte gedrag van de Fransen sinds De Gaulles veto over Engelands toetreding tot de E. E. G., komt tot uitdrukking in verschillende bijeenkomsten van ministers van buitenlandse zaken van landen van de Z.O.A.V.O. (Zuid-Oost-Aziatische Verdrags- Organisatie) en de N.A.V.O. (Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie), welke in Parijs zijn gehouden. Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft een onderhoud gehad met president De Gaulle, terwijl lord Home, de Engelse minister van buitenlandse zaken, die bij een vorige gelegenheid werd gemeden door zijn Franse collega Couve de Mnrville, nu hartelijk met deze heeft kunnen spreken. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiet bij contract reductie As in ding op it heechste is, moat it keare, büge of boarste Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 ‘Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) is niet uitgekomen. De sociale krediet- partij, die sinds enkele jaren, vooral in Frans-Canada, veel opgang maakte, zo dat men moest vrezen, dat de tegenstel ling tussen Engels en Frans op de spits zou worden gedreven, is van 30 op 24 zetels teruggelopen. De liberalen waren dus in staat in hun oude bolwerk terrein te herwinnen. Het is ook verheugend, dat het sterke anti-Amerikanisme van de conservatief Diefenbaker hem niet aan een meerderheid heeft geholpen. Stroo-hoeden, Panama’s Gerritsma E 56. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswartls Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad 3 e week april 1913 gelopen jaren heeft dit onderwerp de oppositie en de regeringspartijen soms fel tegenover elkaar doen staan. Maar bij de openbare behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen uit 1945 bleek de vrede getekend. De regeringspartijen steunden de pvda zelfs in haar streven om de bevoegd heid van de regering om een afgeslo ten collectieve arbeidsovereenkomst on verbindend te verklaren, aan een be paalde tijdslimiet te binden. Mr. van Lier stelde een periode van veertien da gen voor; minister Veldkamp had lie ver een maand gehad. Maar tenslotte sloot men een compromis, waarbij de termijn op drie weken werd gesteld. Al bij al is er dus een aardige oprui ming gehouden onder de onderwerpen, welke onderwerp van strijd bij de kabi netsformatie zouden kunnen uitmaken. Maar of dat wil zeggen, dat de kabinets crisis ditmaal slechts kort van duur zal zijn, blijft een open vraag. Er kan nog heel wat tumult komen, zij het dan niet op de tribunes. vaardigen, welke de Sovjet Unie als een ernstige bedreiging zou kunnen opvat ten. De kosten van de projectielen zijn bo vendien van dien aard, dat het zeer de vraag is of met de doorvoering ervan voldoende geld en technici voor de in dustriële ontplooiing beschikbaar blij ven. Frankrijk zal zijn kernbommen we gens de technische moeilijkheden met de raketten aan bemande bommenwer pers moeten toevertrouwen. Men is ook gaan beseffen, dat de befaamde Mirage IV, de Franse supersonische bommen werper, de Franse atoombom niet kan vervoeren, omdat deze te groot is en het de vraag is of en wanneer Frank rijk een kleinere, maar even doeltreffen de bom kan maken. Nu zo de basis van zijn onafhankelijke politiek onder De Gaulle begint te ver zakken, is het niet ondenkbaar, dat hij uit zijn vruchteloos isolement los wil komen door een nauwere samenwer king in de N.A.V.O., vooral nu de Ame rikanen wat minder afwijzend zijn ko men te staan tegenover De Gaulles plannen voor een soort driemanschap in de N.A.V.O., dat de essentiële beslis singen zou moeten voorbereiden. Spanning in Laos. Op de conferentie van de Z.O.A.V.O. is vooral de spanning besproken, welke de agressieve politiek van China in dit werelddeel veroorzaakt. Een actueel on derwerp voor de conferentie is de her nieuwde strijd in Laos, waar in het Noorden de troepen van de communisti sche Pathet Lao slaags zijn geraakt met de troepen van de neutralistische krachten in de regering. Naar verluidt zou de toestand voor de neutralistische troepen niet zo gunstig zijn, terwijl men aanneemt, dat de Pathet Lao steun ont vangt uit Noord-Vietnam. Het doel, Laos geheel onder communis tische heerschappij te brengen, schijnt nog niet te zijn opgegeven. Dat Rusland achter deze activiteit steekt, mag men betwijfelen. De Russische minister van buitenlandse zaken en zijn Engelse col lega, die zitting hebben in een soort commissie van toezicht, hebben al op geroepen de vrede te bewaren. Op de tribunes van de Tweede Kamer, waar de bezoekers stil naar de debatten mogen luisteren, klonken plotseling luide kreten, telkens weer vanaf andere zit plaatsen. Het waren de (overigens weinige) demonstranten tegen de voorgeno men legering van 3000 Duitse militairen in Budel, waaraan de Kamerleden met ruime meerderheid hun goedkeuring hadden gehecht. De protestanten werden door kamerbewaarders kalm en rustig weggeleid; de voorzitter, mr. Van Thiel, wilde kennelijk niet, dat met harde hand zou worden opgetreden. De meerder heid van de Kamerleden Ibegreep ook wel, dat het voorstel smartelijke herinne ringen aan de bezettingstijd wakker riep. Liberale winst. Verkiezingen, welke in Canada zijn ge houden, hebben een overwinning opge leverd voor de liberale oppositle-partij onder Lester Pearson. Weliswaar kon den de liberalen de absolute meerderheid niet verwerven, doch met 126 zetels zijn ze toch weer de grootste partij gewor den. De conservatieven, die sinds 1957 aan het bewind waren, vielen terug van 113 op 94 zetels. De vrees, dat vooral de kleine partijen van het ongenoegen dit adres kinne ek folders oer de reis oan- met de grote partijen zouden profiteren,frege wurde. Loonpolitiek. In elk geval zal de loonpolitiek bij de a.s. formatie geen onderwerp van strijd meer behoeven uit te maken. In de af- retten 10 stuks a 10 cent. K. Falkena Bzn. Waarin opgenomeo: De Bohwardsche Courant, Westergoo en Mislukte opstand in Argentinië. Aan het Zuidelijke uiteinde van het Amerikaanse contingent, in Argentinië, rommelt het nog steeds. Een opstandi ge beweging van eenheden van de vloot heeft de regering met behulp van trouw gebleven legereenheden kunnen Be dwingen, maar deze gebeurtenis geeft toch wel de spanningen in het land aan, welke kort geleden de minister van binnenlandse zaken al hebben gedwongen af te treden. De inzet van alles zijn de verkiezingen en het daaraan deelnemen van de peronisten. De afgetreden minis ter had een plan opgesteld, dat de pe ronisten in een breed, nationaal front zou inlijven, maar daarvan willen vooral de marine-officieren, maar ook anderen, niet weten. Zij wensen alle peronisti- sche lijsten verboden te zien en dat niet zo zeer uit democratische overwegingen, maar omdat de peronisten sterk zijn vertegenwoordigd in de vakbonden, wier macht deze officieren zoveel mogelijk zouden willen beknotten. ZE ZIJN ER WEER Overal in Amsterdam komen we ze weer tegen: de toeristen, die met dui zenden tegelijk de hoofdstad inkomen. Als het logies geregeld is, wordt de stad bezichtigd en overal lokken de eta lages van de souvenir-winkels met hun klompen, molentjes en Deljts blauw. De bloembollen ons internationale han delsmerk, laten evenwel nog op zich Op het programma van de Raad van de N.A.V.O. staat voornamelijk net voor gestelde kernwapen van de N.A.V.O. Couve de Murville heeft ook al met Rusk gesproken en men meent te weten, dat de Fransen een ongebruikelijke belang stelling aan de dag hebben gelegd voor het multinationale wapen, dat de voor bode moet worden van het nog veel va gere multilaterale wapen, waarover geen nationale zeggenschap meer zou be staan. Het plan is, dat de Engelsen hun kernwapen en strategische bommen werpers in dit multinationale wapen zullen inbrengen en dat Amerika een gelijkwaardige bijdrage zal leveren. Op de persconferentie van de Bahama- eilanden eind vorig jaar, waar dit plan werd opgesteld door Kennedy en Mac millan, werd besloten Frankrijk ertoe uit te nodigen met de anderen zijn kernwapen zo onder het opperbevel van de N.A.V.O. te stellen. Maar zij wezen er op, dat de jonge ringsbeleid er in de toekomst een be lastingverlaging kan plaats hebben, be greep best waar de schoen wrong. In elk geval ontkende hij, dat de Neder landse schatkist zich al tot iets zou heb ben verplicht. Minister Luns verzeker de, dat Nederland op de conferentie van de Navoraad slechts heeft beloofd de plannen zorgvuldig te zullen bestuderen. Hij liet overigens doorschemeren dat Nederland zich bij de huidige situatie zeer wel bevindt en geen enkele aan leiding ziet in de Amerikaanse bereid heid om Europa te verdedigen, te wan trouwen. Over deze gereserveerde houding bleek de k.v.p.-woordvoerder, vice-admiraal Moorman, bepaald teleurgesteld. Duitsers, die hier straks zullen arri veren, niet als bezetters komen. Het zijn depottroepen, die weinig oefenruim te nodig hebben. In ruil daarvoor krij gen Nederlandse troepen oefenruimte in Duitsland. De voornaamste bedreiger van de Neder landse veiligheid heet niet meer Hitler, doch: het communisme. Staatssecretaris Oalmeyer vroeg de communistische Kamerleden, die de pro testactie op touw hadden gezet,, waar toe de 20 Russische divisies, die buiten de Sovjet Unie de verschillende landen achter het Ijzeren Gordijn bezet hou den, anders dienen. „Wie had,” zo riep hij uit, „20 jaren geleden kunnen denken, dat er een Ne derlandse vlag boven een Duitse leger plaats zou wapperen. Dinsdagmiddag heeft de minister van buitenlandse zakenAir. Luns, de speciale afgezant van president Kennedy, de heer Livingston Merchant, een lunch aan geboden. Tijdens deze bijeenkomst toende de minister grote belangstelling voor de inhoud van het glaasje van de heer Merthant, en verklaarde zijn gast daarop wat „oude klare” in het amerikaans was. In het midden, de amerikaanse per manente vertegenwoordiger bij de NAVO, de heer 1. F inletter Maatschappelijke bijstand. Intussen deed de Tweede Kamer op de valreep toch nog een geduchte greep in de schatkist. Bij de afhandeling van de Algemene Bijstandwet van minister Klompé wist de socialist Franssen, ge steund door de liberale afgevaardigde mr. Geertsema, een amendement aange nomen te krijgen, waardoor de gemeen ten f 12 miljoen meer uit de schatkist zullen ontvangen om de wet uit te voe ren, dan de regering had voorgesteld. De aanvaarding van het amendement dat mej. Klompé ernstig had ontraden, was het gevolg van absenteïsme, vooral bij de k.v.p.-fractie. Aan de andere kant wist minister Klom pé de pogingen van socialistische zijde om de groepsregelingen uit de Bijstand wet te lichten, af te slaan. Daardoor zal I het departement van maatschappelijk werk straks enkele taken overnemen. Iets, dat zij altijd vurig en volhardend heeft nagestreefd Thans moet nog wor- nvt uug VH ue den afgewacht of haar departement on- formatie waren de vragen van prof. Aa Vondeling derhalve belangwekkend. In feite ging het om de vraag of het kabi- net-De Quay de toekomstige kabinets formateur al heeft verbonden om de defensielasten te verhogen. Minister Zijlstra, die altijd heeft beklemtoond, dat bij voortzetting van het huidige rege- Te Oosterlittens werd ongeveer 125 pon- demaat kerkeland publiek verhuurd voor totaal f 6722,50, d.i. f 54,per ponde- maat. en Matalots. P. Meesters vinden deze uren Zeker ook geen sinecure Want zo’n bengel moet bewaakt Er kan geen minuut gestaakt Meester weet het, anders nemen Ze vlug, één, twee, drie de benen En dan denken ze heel echt Wie het laatst lacht, lacht het best Meesters morren ontevreden Nou ja hier dan, niet in Zweden Daar dient de bewakersbaan (Liet de minister verstaan) Van nu af betaald te worden Nou dan is het dik in orde Bijverdienste kan nooit kwaad Het zal zeker niet versmaad ’t Ligt waarschijnlijk in de reden Wat men daar vertoont door Zweden Burgert straks ook elders in Meester likt zich om de kin Ik hoop jongens, dat het waar is Jullie verhoogt mijn salaris Meester krijgt in elk geval Zo de schaapjes op de wal 't Wordt vast meesters lust en leven Elke dag straffen te geven Overwerk dient best vergoed Jongens, meesters winst is zoet Van jullie is niets te halen Vraag je; wie zal dat betalen Nu, de nota krijgt papa Zeg wie blijft vrijwillig na? Druk op Franse prijzen. Aan de Franse mijnwerkersstaking Is een einde gekomen. Het volledige be drag van de loonsverhoging van 12,5 zal niet in april van het volgend jaar worden uitbetaald, maar tegen het eind van dit jaar. Loonsverhogingen in an dere overheidssectoren zullen niet kun nen uitblijven en dat alles zal niet na laten de prijzen te verhogen, waardoor de concurrentiepositie van Frankrijk ernstig wordt bedreigd. De produktie gaat al drie jaar met 5 omhoog, maar de lonen met 10 Dat moet ergens scheef gaan lopen. Aan de eierenmarkt te Sneek 15000 kie vitseieren aangevoerd. De gemiddelde pr. was 11 cent. Bonte eieren waren er 6000, prijs 21/2 cent. Het aantal deelnemers aan de 11 steden per rijwiel is niet zo groot als de eerste keer en bedraagt 143. De heer L. K. v. Giffen te Makkum be noemd tot notaris te St. Anna Par. Tegenslag met de kernmacht. Een hooghartig neen was het antwoord. Frankrijk wilde totaal geen deelgenoot schap van anderen in zijn kernwapen, omdat het hierin het middel zag een volkomen onafhankelijke politiek voeren. De plotselinge belangstelling van de Fransen, al blijven zij wat terughoudend heeft de Amerikanen verrast. Het is moeilijk zo maar in een ommezwaai van De Gaulle te geloven en te verwachten, dat hij tot de overtuiging is gekomen dat nauwe samenwerking in de N.A.V.O. de beste politiek is. Wanneer de hui dige Franse houding meer is dan vrien delijkheid, dan moet er een motief voor zijn te vinden. Dat motief zou men, vol gens een bericht in de New York Times moeten zoeken in het feit, dat de Fran se regering zelf, en dat wil dus zeggen president De Gaulle, er ernstig aan gaat twijfelen of Frankrijk wel in staat is een kernmacht van enige betekenis op te bouwen. De voornaamste kernprojecten zijn door allerlei oorzaken anderhalf tot drie jaren op het schema ten achter en de technici zijn zich gaan afvragen, of Frankrijk wel in staat is wapens te ver- De eerste nieuwe aardappelen, een mand jevol zijn door de gardenier Jacobus Was senaar aan de Commissaris der Koningin aangeboden. De lonen in de landbouw sterk gestegen. Bedroegen deze tot voor kort in Wonsera- deel 9-11 cent per uur, thans wordt te Kimswerd en te Pingjum 15-17 cent per uur betaald en te Arum en Witmarsum 13-14 cent per uur. Hwat bat (jetbe Skroar Dizze simmer organisearret it Kristlik Frysk Selskip yn e mande mei it Boun fan Kristlik Fryske Jongerein in reis nei Noard- en East-Fryslan. Earst giet de reis nei East-Fryslan, mei in bisite oan Sealterlan. De earste nacht sil dér yn Aurich sliept wurde. Dêrnei giet it nei Noard-Fryslan. Dér steane ü.o. op it tige ófwikseljende programma in boattocht nei de Halligen en it eilan Fehr en in deitocht troch Dene marken. De reis duorret fan 22 oant 29 july. Der kin keazen wurde üt twa prizen. As men yn it hotel sliepe wol moat men f 160,bitelje foar de hiele reis. Fynt men in striesek yn in skoalle goedernóch dan bitellet men f 125,Dit léste is fan- sels binammen ornearre foar de jonger ein. Minimum aldens foar dizze reis: 18 jier, fierders kin eltsenien mei. Oanieften foar 15 juny by Buro K.F.S., Doefre Hollemastrjitte 22, Wurdum. Oan Kinderen die een gokje wagen Ziclji niet ordelijk gedragen Krijgen van de meester dra ’t Vonnis, jullie blijft straks na Da’s natuurlijk erg vervelend Alle anderen lustig spelend En jezelf moet, .zonder gijn Een uur opgesloten zijn Interpellatie. Politiek beschouwd, was de interpellatie welke de socialistische fractieleider prof. Vondeling vervolgens hield, be langrijken Het ging daarbij om de vraag of de Nederlandse regering zich reeds verbonden heeft tot de vorming van een multilateraal kernwapen in NAVO- of Europees verband. Men weet, dat de Amerikaanse rege ring hiertoe voorstellen heeft gedaan, in reactie op bezwaren, die van Franse en Duitse zijde tegen het Amerikaanse monopolie op het gebied van de kern wapens zijn aangevoerd, Van k.v.p.-zijde is voor dit plan al eer der belangstelling getoond. Indien het wordt aanvaard, zal het ook van de Ne- derlandse schatkist offers vergen. Want dan moeten alle Navolanden bijdragen in de kosten, welke nu alleen door de Verenigde Staten worden gedragen. Met het oog op de komende kabinets- gehavend de a.s. kabinetsformatie zal overleven. van de kalender aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1