OPNIEUW EEN VERENIGDE ARABISCHE REPUBLIEK De komende de en gaande mannen Het zat Nasser meer dan Kennedy mee 1 Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bohwardiche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Programma Koninginnedag Officiële opening „Nijenhove” us hjoed p p to sizzen 1962 op één na onvei ligste na-oorlogse jaar Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in zijn zojuist verschenen „Statis tisch Belletin” de voorlopige cijfers van het aantal verkeersongevallen, -doden en -gewonden gepubliceerd. I dn fi: J dB DINSDAG 23 APRIL 1963 102e JAARGANG No. 31 1’ LINGERIE—MODESHOW Tj.deJ. dy lege pri- Imperiale. i De wisselingen in het Arabische streven naar een zekere eenheid zijn veelvuldig. Leidde dit streven aanvankelijk naar een Unie van Egypte en Syrië in 1958, enkele jaren later werd deze door een opstand in Syrië weer ongedaan gemaakt. De nieuwe opstand van Syrië, gevolgd door die van Irak, verbeterde niet alleen de kansen van een herstel van nauwere contacten tussen Egypte en Syrië, maar ook van een aansluiting van Irak. Even werd gesproken over een bond van vijf, waarbij Algerije en Jemen de andere gegadigden waren. 3e week april 1938 Ged. Staten zijn vóór opheffing Doorkruising van Kennedy’s plannen. In dit opzicht kan president Kennedy hem benijden. De Amerikaanse presi dent heeft met zijn buitenlandse poli- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Overladen agenda, In haar laatste vergaderingen heeft de Tweede Kamer een overladen program afgewerkt. Een groot aantal strijdpun ten uit de afgelopen zittingsperiode werd Goede jeften jaen is sunde as jo der lüd fan roppe Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenti» bij contract reductie Televisie-debat. Inmiddels zijn de Tweede Kamerleden nu op verkiezingspad getogen. Prof. Vondeling heeft met minister Toxopeus reeds de degens gekruist voor de tele visie en samen met zijn geestverwant Suurhoff heeft hij zich vervolgens in een radio- en t.v.debat begeven met minis ter-president De Quay en de k.v.p.-frac- tieleider De Kort over de vraag of de socialistische oppositie in de afgelopen jaren wel constructief genoeg is opge treden en voldoende alternatieven tegen over het bekritiseerde regeringsbeleid heeft aangeboden. Zo zullen er meer de batten volgen. Aldus krijgen de kiezers volop de ge legenheid zich op hun keuze op 15 mei a.s. te beraden. Intussen zullen de Eer ste Kamerleden er voor zorgen, dat de wetgevende arbeid wordt voortgezet. Zij hebben nog heel wat begrotingen af te handelen. Woensdag j.l. behandelden ze bijv, die van het kabinet van de vice- premier Korthals, waarbij de verhouding met de Antillen en Suriname is onder gebracht. Voor de volgende weken wach ten nog de begroting van buitenlandse zaken enhet verdrag met Duits land. Staalprijzen. Ook in het eigen land gaat het Kennedy niet helemaal voor de wind, al is zijn populariteit op het ogenblik groter dan ooit, zoals uit het opinie-onderzoek blijkt. Vorig jaar heeft hij een heftige strijd gevoerd met de grote staalmaat- schappijen, die hun prijzen wilden ver hogen. Toen zijn de staalmaatschappijen door hun knieën gegaan, maar zij heb ben zich nu weer opgericht en de een na de ander verhogen de staalmaatschap. pijen hun prijzen met een gemiddelde van 4% dollar per ton. Het kan niet de tiek na Cuba weinig succes meer gehad. De Franse, weigering Engeland tot de Europese Gemeenschap toe te laten, was een ernstige streep door de plannen, die Kennedy met de opbouw van de westelijke wereld voor had. De betrek kelijk geringe geestdrift voor een zo genaamd multilateraal kernwapen van de N.A.V.O. (verklaarbaar ten dele door de onduidelijkheid van de Ameri kaanse gedachten over de zeggenschap van de bondgenoten, ten dele door de hoge kosten, welke het met zich zou brengen) doorkruist Kennedy’s plannen wat om de drang bij sommige landen naar een atomische zeggenschap op te vangen. Op het ogenblik is Frankrijk wel geïso leerd, maar men weet nog niet wat de toekomst zal bieden. En al is Frankrijk op het ogenblik wat vriendelijker in de omgang geworden, dat wil niet zeggen, dat het ook politiek en militair iets toe schietelijker is geworden. Het enige, dat men als een concessie van Frankrijk zou kunnen uitleggen, is de uitvoering van het accoord, dat twee Franse lucht eskaders in Duitsland met Amerikaanse kernbommen zullen worden uitgerust. Volgens de Amerikanen is dat al een deelneming aan de multinationale kern macht, die aan de multilaterale vooraf zou gaan, maar de Fransen ontkennen dat ten stelligst?. Dat moeten zij ook wel doen, nadat van Amerikaanse zijde berichten waren gelanceerd, dat het er met het Franse kernwapen niet zo best voorstond (zie ons overzicht van vorige week). De Fransen hebben de juistheid van deze berichten ontkend, maar slechts de tijd zal kunnen leren of de berichten van Amerikaanse zijde juist zijn. De Tweede Kamer heeft voor het laatst vergaderd in de politieke samenstelling, waarin zij in 1959 werd gekozen. Voorzitter Van Thsel heeft de veertig leden, die niet herkiesbaar zijn, hartelijk toegesproken. Uiteraard heeft hij daarbij de aan dacht vooral gericht op de aftredende fractieleiders, prof. Oud, dr. Tilanus en dr. Bruins Slot en de nestor, oud-minister Welter, Hun veeljarige verdiensten heeft hij terecht in het volle daglicht gesteld. Maar ook onder de anderen, die het parlement gaan verlaten, bevinden zich vele bekende namen: bij de k.v.p. bflv'. pater Stokman; b(j de p.v.d.a. de heren De Kadt, Schurer, Den Üyl en Vrolijk (de beide laatstgenoemden zjjn tot wethouder resp. van Amsterdam en Den Haag benoemd)bij de c.h.u. de heren Schmal en De Ruiter; bij de v.v.d. mr. Van Leeuwen en de agrarische specialist Den Hartog; bij de a.r.p. de burge meester van Boskoop, dr. Verkerk en de lyceumrector Veerman. Ged. Staten zijn vóór opheffing van de openbare scholen te Burgwerd en Zurich Voor f 25,een pracht stofzuiger. Elec. Techn. Bur. S. Nieuwland, Appelmarkt 12, Bolsward De aanleg Akkoord over Jemen. Een Jemenitische delegatie zal volgen de week naar Kairo gaan om over de toetreding van Jemen te gaan onder handelen. Het republikeinse bewind van president Sallai zit wat vaster in het zadel nu Nasser en koning Saoed van Saoedi Arabië overeenstemming hebben bereikt over Jemen. Amerika heeft al enige tijd beide landen sterk onder druk gezet tot dit doel. De Egyptenaren, die onmiddellijk na de opstand van vorig jaar op verzoek van de republikeinse regering van Jemen het land binnen ge komen waren, zullen geleidelijk worden teruggetrokken. Saoedi Arabië zal van zijn kant geen steun meer verlenen aan de Imam van Jemen, die tot nu toe een toevlucht had gevonden bij diverse stammen, die alle hulp van koning Saoed kregen. Ook hier heeft Nasser dus min of meer zijn zin gekregen. Het zit hem de laat ste tijd wei mee. vraag zijn, die de prijzen omhoog drijft, want de staalfabrieken werken slechts op 60 van hun capaciteit. Deze ge ringe vraag drukt de winst van de maat schappijen, die verder nog zulke hoge lonen moeten uitbetalen, dat er volgens de staalindustrie geen sprake kan zijn van de noodzakelijke investeringen, wan neer de prijzen niet worden verhoogd. Bovendien zullen de verkiezingen nog wel enkele wijzigingen in de zetelverde ling opleveren. Men kan dus rustig vaststellen, dat de Tweede Kamer straks met frisse kracht aan het werk zal kun nen gaan. Misschien zal dit nog wel eens verrassingen opleveren. Bij alle eerbied, welke men de oude garde moet toedragen, kan het toch ook zijn goe de zijde hebben, dat er een politieke ver nieuwing optreedt, al zal het gebrek aan parlementaire ervaring zich nog wel eens kunnen wreken. [van een zekere discriminatie voor de an- i dere kerkgenootschappen ten opzichte .van de Hervormde Kerk aan het licht gebracht werd. Minister Cals had er niet het minste bezwaar t^gen, dat hierin door een volgend kabinet wordt voor zien. Tenslotte werd ook nog een nota van de ministers Zijlstra en Luns over de in ternationale hulpverlening aan minder- ontwikkelde gebieden behandeld. In het verleden is door de meerderheid al her haaldelijk aangedrongen op verhoging van de Nederlandse bijdrage. Op de valreep berustte de Tweede Ka mer nu in de bestaande situatie, maar in een motie-Ruygers (p.v.d.a.) werd wel uitgesproken, dat het nieuwe kabinet met een belangrijke verhoging zal moe ten komen. Dit was voor minister aan leiding te verzuchten, dat hij de taak van zijn opvolger niet benijdde. Oud-minister Welter en enkele liberalen o.w. mr. Van Leeuwen, schaarden zich aan zijn zijde. Maar met overgrote meerderheid werd de motie toch aan vaard. Om te beginnen is er uitvoerig verga derd over een bond van drie en men had eigenlijk al het principiéue besluit genomen, dat het een federatie zou moe ten worden, toen de delegaties enigszins boos uiteen gingen. De Syriërs en Ira- kers, bezorgd over Nassers neiging al te duidelijk de eerste viool te willen spelen, leken wat terug te deinzen. Nas ser van zijn kant zette toen een veile aanval op de Syrische regering in en vooral op de vertegenwoordigers van de Baathpartij, die hij verweet de Unie met Egypte te hebben getorpedeerd. Drei gend voegde hij hieraan toe, dat zij het volk niet vertegenwoordigden en om zijn beweringen kracht bij te zetten, trok ken betogers, die Nasser aanhingen, door de straten der Syrische steden. Een ogenblik vreesde men vorige week zelfs een nieuwe opstand, die de zoge naamde unionisten aan de macht zou brengen en de Baathpartij weer zou uit schakelen. Daarop zijn de besprekingen weer her vat en al spoedig kon men het eerste succes melden: er is een nieuwe Ver enigde Arabische Republiek, bestaande uit de drie districten Egypte, Syrië en Irak. Hoofdstad wordt Kairo. Maar op diverse punten bestond nog geen overeenstemming. Nasser wenst in de gehele V.A.R. het één-partijstelsel, terwijl Syrië en Irak hiervoor minder gevoelen, omdat het de ondergang van de Baathpartij zou zijn. Zondag echter was er overeenstemming over een Ara bische grondwet. Wanneer de Egypte naar Ali Sabri zegt, dat de politieke activiteit zal worden gebundeld, kan dat niets betekenen, maar het kan ook be tekenen, dat Nasser zijn zin heeft ge kregen. Bolswards Nieuwsblad Pearson premier. Tenslotte blijkt de Canadese liberale partij maar drie zetels van de absolute meerderheid af te zijn, terwijl zes leden van de sociale kredietpartij hebben ver klaard Pearson door dik en dun te zul len steunen. Dat is wel in tegenspraak met de wensen van de voorzitter van de partij, maar deze sociale kredieters hebben ingezien, dat hun partij voorlo pig niet veel toekomst meer beschoren is en het is volgens waarnemers niet uit gesloten, dat zij zich ten slotte bij de liberalen zullen aansluiten. Op grond van deze ontwikkeling heeft de versla gen premier Diefenbaker, die met een wat verkleinde minderheidspartij toch nog van plan was geweest verder te regeren, toch maar het hoofd in de schoot gelegd. Pearson wordt nu premier. zen jit leger ta stellen as hja al wiene. Dat dit koe sit him yn twa oarsaken: alder- earst yn de greate taname fan de gebrü- kers. De 70.000 fan 1949 binne nou 111.000 wurden. Jit mear troch de ta name fan it streamforbrük, dizze roun fan 93 miljoen K.W.H. oant 320 miljoen. Op it twadde plak koe dit birikt wurde troch de foarütgong fan de technyk. Hie men foarhinne 9000 calorieën branie ne- dich, dit is troch nije masines tobekroun ta 3200 calorieën en as de hiele produksje op moderne basis klear komd is, sakket it seis oant 2600 cal. ta. Hjir sit it yn, dat in bidriuw mei folie he- In het nummer van a.s. vrijdag hopen wij het volledige programma te vermelden van de feestelijkheden op Koninginnedag te Bolsward. Nu reeds delen wij mede, dat de volgende punten op het program ma staan: klokluiden, zanghulde, wandeltocht, kaats wedstrijd, poppenkastvoorstelling, volley balwedstrijd, voetballen, straatkaatsen, voorstelling in 't Julianapark, muz. rond gang en optreden Tiroler kapél. Het hoofdgebouw van de chr. landbouw- huishoudschool „Nijenhove” aan de Burg Praamsmalaan, dat in hoofdzaak bestemd is voor de opleiding tot lerares N XIX en N XXI zal op 16 mei a.s. in gebruik worden genomen, na officiële opening door de Hoogedelgestrenge heer Mr. Ir. M. Goote, inspecteur-Generaal van het onderwijs. opgelost. Daarbij werd door de geach te afgevaardigden menige goede wenk aan de a.s. kabinetsformateur meege geven, welke in het regeringsprogram kan worden verwerkt. Zo werd de Algemene Bijstandwet van minister Klompé aanvaard, doch met ’n motie-Heroma (p. v. d. a.) er bij, waarin werd aangedrongen op de totstandko ming van een algemene regeling voor minder-validen in afwachting van de in- voering van een sociale verzekering, waarop de Sociaal Economische Raad zit te studeren. Zo werd een wetsontwerp goedgekeurd tot subsidiëring van de theologische fa culteiten op bijzondere hogescholen en universiteiten met een motie van pater Stokman (k.v.p.), waarin het bestaan wurke. Wünseradiel kaem fan 376 op 17 en dat wiene aimeast boerepleatsen, dy't tige forspraet leine en dus folie kosten meibrochten, dat sadwaende is dit in ek- stra komplimintsje wurdich. Hinnaerdera- diel fan 260 op 20, ek net minder en Warkum kaem fan 111 op 2, wylst Wym- In het Victoriahotel in Amsterdam is de nieuwe lingerie-collectie van het Zwit serse huis Schiesser getoond- Op de foto laten de 6 jarige Catrijntje Kramer en de 5 jarige Dicky Verdel hun pyamaatjes zien Hwat ha* Qabe Skroar gunstich is de gemeente Gaesterlan, dat fan 221 op 121 sitten bleaun is. Fierst to- folle foar in gemeente sa as dizze. It liket der nou op, dat troch de ruilverkavelings- plannen in fiks oantal perselen derby komme sille, mar dat mei ek wol. De elektrisiteit is der ommers al fjirtich jier gere lesten oan rinte en ófskriuwing, mei oanwêzich en dat is tinkt üs lang genóch om de efterbleaune en efteróflizzende hu- zen en spullen nou ek ris oan Ijocht to helpen. It sprekt fansels, dat de oanslu- ting folie mear koste hat as earst tocht wie. Dat sit him earstens al yn de prizen en leanen, mar ek yn it tempo fan oanslu- ting. Wy wolle earlik sizze, dat it P.E.B. alles dien hat om it bislüt fan de Steaten royael üt to fieren en mear as dat. Hwant der is nou al mear as twa en in heal miljoen mear foar dit wurk ütjown as hwert jild foar üttrutsen wie. Dat it bidriuw dat dien hat is üs tige nei it sin, dat it dit ek dwaen koe, komt fan de aloan bettere üt- komsten fan dit bidriuw. Yn dit opsicht is de situaesje mei hannen omkeard. De tiid fan tokoart en jitteris to- koart is al jierren foarby. En de fruchten fan in tige deskundich en saeklik biwald komme nou rynsk op üs tasetten. Dêr- troch wie it mooglik, ündanks de stigen- de leanen en salarissen, de prizen fan ma terialen en branje de streamprizen leech to balden. Ja, it blykte seis mooglik om trije, fjouwerdübele kosten oan leanen en salarissen, mei djürder materiael, yn it ófroune jier foar it Ijocht komme koe mei in risseltaet, dat klinkt as in klok. Towyl der foar de ünrendabele perselen yn it óf roune jier 1.200.000 goune brükt is, wiist de winst- en forliesrekken lykwols noch op in winst fan inkelde miljoenen. It is wier, dat soks ek komt fan in tafalli- ge lytsere ófskriuwing, mar ek al rekkent men dat mei, dan kin men gerest sizze, dat it P.E.B. ien fan de meast soune bi- driuwen is, dy’t Fryslan ryk is. De berne- sykten binne mei glans oerwoun en as yn 1966 it gouden feest fan de oprjuchting fierd wurdt, dan kin dat echt in bliid feest wurde. Hwant dan sil it in feit wur den wêze, dat hiel Fryslan, ek de efteróf lizzende buzen en pleatsen, de ünmisbere foardielen fan it elektrysk Ijocht einlik krige hawwe en dat foar in tige skaplike priis. En de mannen, dy’t dit yn ien gene- raesje birikt hawwe, hawwe skoander wurk foar de Fryske mienskip dien.. Volgens deze gegevens gebeurden in ’62 205.022 verkeersongelukken; dat is 14.742 (7,8%) meer dan in 1961, toen er 190.280 ongevallen plaatsvonden. Het aantal verkeersdoden steeg vorig jaar tot 2.073, hetgeen 76 of 3,8% meer is dan het jaar daarvoor. Ook het aantal ernstige gewonden is ge stegen: dit bedroeg volgen^ de voorlopi ge cijfers in ’62: 32.141 (1961: 30.628) Het aantal licht gewonden daalde echter van 19.543 in ’61 tot 18.401 in '62. Uitgaande van deze gegevens concludeert het Verbond voor Veilig Verkeer, dat 1962 in ieder geval in absolute zin het on veiligste jaar is geweest. Maar ook in relatieve zin behoort 1962 tot een der onveiligste na-oorlogse jaren. „Noemden wij I960 reeds een zwart jaar 1962 is zwarter dan zwart”, aldus een woordvoerder van het Verbond voor Vei lig Verkeer. De door het Verbond ont wikkelde „verkeersveiligheidscomponent” waarin de verhouding verkeerongevallen en de tussen het aantal verkeersintensi teit wordt uitgedrukt geeft aan dat de verkeersveiligheid in de na-oorlogse jaren slechts wordt overtroffen door 1956. Van 1953 t.e.m. 1962 bedroeg deze na melijk: 95,0 - 100,0 - 100,0 - 109,9 (1959) - 96,7 - 92,3 - 93,5 - 100,6 (het „zwarte” jaar I960) - 100,0, en voor ’62, op basis van de vooroorlogse gegevens, 101,7. „Niettemin kan op basis van de ons ter beschikking staande gegevens zonder twij fel worden vastgesteld, dat het vorige jaar een van de onveiligste voor het ver keer was. Het onderstreept eens te meer, dat een nog krachtiger aanpak van de vei- lig-verkeersvoorlichting en -propaganda dringend noodzaak is, niet alleen in natio naal verband, maar vooral ook op inter nationaal niveau. Anderzijds geloven wij, dat de steeds groeiende verkeersonveilig heid in ons land gezien zal moeten wor den als volksvijand nummer 1”, aldus de woordvoerder van het Verbond. Z g van de Rijksweg Harkezijl Bolsward zal in 1938 nog worden aanbe steed. Over ’t gedeelte BolswardSneek wordt reeds met de landeigenaren onder handeld. W. Visser deelt het publiek van Worn- mels c.a. mede, dat hij zijn vrachtauto- dienst heeft overgedragen aan M. F. de Vries. H. Hogenhuis, Smid te Arum, maakt be kend, dat hij zijn smederij heeft overge dragen aan zijn zoon. Mussolini opende met een houweelslag de werkzaamheden aan de nieuwe weg via I wurde koe. Hja mienden dat it P.E.B. bi- i Imperiale. 1 driuw dizze lést wol drage koe, al hie deisert hie jit 33 getallen mar nou net ien direksje libbensgreate biswieren tsjin diz- mear, de léste fiif binne forline jier wei- ze „forswakking” fan it bidriuw. Nei in wiidweidich ündersyk kaem fêst to stean, dat er jit 13.000 sokke bidriuwen of per selen wiene en de kosten dêrfan waerden skat op 15 miljoen goune. De steaten hawwe doe bisletten om elts jier in heal miljoen üt it bidriuw to bistimmen foar bydragen oan ünrendabele perselen, sadat britseradiel fan 165 op 16 sakke. It minst yn tritich jier hiel Fryslan oer elektrysk Ijocht biskikke koe. Mei dit plan binne hja yn sé gien en it blykte al ringen, dat de animo fan de ei- geners en gebrükers fan huzen en pleat- sen, om under de nije kondysjes oanslu- ting to krijen, greater wie as de measten tocht hiene. Trochdat praktysk alle Frys- ke gemeenten ek fiks meiwurken oan it biteijen fan in diel fan de kosten, koene de bidragen, dy’t de lju seis bitelje moas- ten, werombrocht wurde ta 2/9 fan de to tale ünrendabele kosten. De regeling is yn lettere jierren jitteris forbettere, it bidriuw hat him ynspand om it tempo fan oansluting to forheegjen en as wy nou 13 jier nei de start it hear ris oersjogge, dan is er alle reden om bliid to wêzen mei de risseltaten, Hwant fan de 12.842 perselen sünder elektrysk Ijocht, dy’t der doe jit wiene, binne der nou op 1 jannewaris 1963 jit 1224 oer. Mei oare wurden is it slagge om mear as 90% fan dy perselen oan to sluten op it P.E.B. It is binammen yn de Walden, dat op dit gebiet tige hwat presteard is. Weststel- lingwerf hie jit 1594 perselen sünder Ijocht en nou jit 72. Eaststellingwerf hie 1534 en nou mar 18 mear. Hearrenfean 1115 en nou jit 3. Opsterlan kaem fan 1633 op 74 en Smellingerlan fan 869 op 61. Mar ek hjirre is goed wurk levere. Boal- 'I 1 DE BERNESYKTEN MEI GLANS OERWOUN Doe’t in pear jier nei de oarloch yn de Fryske Steaten it plan oppere waerd om de minsken, dy’t fanwege de hege kosten gjin elektrysk Ijocht krije koene, yn ’e mjitte to kommen, hat dat der gans yn hongen. Dizze ünrendabele perselen koe ne allinnich mar holpen wurde as hja in grou stik jild op it kleed lizze woene, sommigen mear as fiif tüzen goune. Frij algemien wiene de steaten fan bitinken, dat dit greate offer fan dy minsken, om sosiale motiven, net-frege wurde koe en hja bisleaten in füns to stichtsjen, hwer- üt in bydrage yn dy hege kosten nomd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1