De Eerste Kamer sprak met Minister Luns Nationale I Plaatselijk Belang Makkum heeft toekomstmogelijkheden Herdenkingsavond op 4 mei 1963 CJabe Skroar us hjoed p 2 to sizzen 1 L i I Tijdstip van Verkiezingen nadert snel 1 2 3 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Bit inking Coöp. Zuivelbank w. ij t VRIJDAG 3 MEI 1963 102e JAARGANG No. 33 Hwat bat A k’ De Commissie Nationale Herdenking. f u iOOQi 'OOOQi Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bo'swird Administratie- en Redactie-ac! res: Marktstraat 13 Telef. 2431 Na 18.30 uur 2303 of 2333 (K 3137) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ;wam raadple- één Navo- KONINGINNEDAG Een beeld van het défilé langs het pa leis te Soestdijk, waar de gehele ko ninklijke familie op het bordes stond om de belangstellenden te groeten i o o o o o C' ;ers beschikbaar le PvdA-banken en hij zal daar zijn debatten ige premier De Quay kunnen Op de KVP-Iijst komen ver- le week mei 1915 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad bijzonder voor de toeristen een schaamte loze aanblik. Ook wil men een recht streekse weg van de Kop van de Afsluit dijk naar Makkum en dan een A-weg, dit is voor Makkum van belang met de verbinding Holland, Leeuwarden en ver der. Ook zal dit de middenstand ten goe de komen. Velen, die anders vanaf Hol land, Friesland binnenkomen, rijden nu op de Kop door, maar kunnen dan direct afbuigen de Friese Z-W.hoek in. Verder wordt er gedacht een bevoegde zwemle- raar aan te trekken om dan de schoolkin deren het zwemmen te leren. Door de voorzitter was reeds meegedeeld, dat men binnen enkele weken met de gezamenlijke schoolbesturen in Makkum vergaderd zal worden tot het stichten van ’n Huishoud school, die dan algemeen zal worden. Door de heer J. F. H. M. Bergsma, werd hierop nader ingegaan, die het enorm fa len van Makkum vond, dat het bij het lager onderwijs is afgelopen en deze zag naast een .eventuele huishoudschool ook het mulo- en technisch onderwijs als een noodzakelijk iets voor Makkum in de toe komst. Wij moeten iets doen voor de kin deren van de mensen die hier werken in de verschillende bedrijven. De heer Berg sma zag dan ook graag, dat er eens een lezing wordt gehouden over de „leefbaar heid in Makkum”. De vergadering was het hier volledig mee eens. Tenslotte kunnen wij de conclusie trek ken, dat het bestuur van plaatselijk belang een groot opgezet programma heeft te verwerken in het komende jaar, we mo gen dan ook hopen, dat er op de verschil lende punten iets bereikt zal worden. JARIGE VORSTIN GENOOT VAN DEFILE Tweemaal de jarige Koningin Juliana tijdens het défilé van dinsdagochtend op Soestdijk. Links; verbaasd genietend van het kleurige schouwspel voor het bordes. Rechts: verrukt genietend van de fijne bloemengeur Het Plaatselijk Belang heeft maandag avond haar ledenvergadering gehouden in de bovenzaal van hotel De Zwaan, o.l.v. haar voorzitter, de heer P. v. d. Hoop. Deze vergadering werd bezocht door een veertig-tal leden. Na een woord van welkom las de secreta ris zijn notulen van de vorige vergade ring en vervolgens het jaarverslag over 1962, waaruit bleek, dat het ledenaantal van de vereniging gestegen is met 63; nl. van 487 tot 550, verder is het bestuur vertegenwoordigd geweest bij de diverse uitnodigingen, genoemd werd nog als manifestatie de „J. B. 25”-optocht, met Makkum als eindpunt, met de daaraan verbonden koffietafel in het Jeugdhuis en de minder geslaagde feestavond in de loods, aldus de secretaris. Ook de paar- denfokdag op 1 augustus mag als ge slaagd genoemd worden. De overnachtingen van ’t toerisme neemt gaandeweg een grotere omvang aan en zo spoedig mogelijk hoopt men dan ook een VW op te richten, we hebben nu alleen nog maar BW (bureau vreemdelingen verkeer) Voorts zijn er zitbanken van het dorp naar de Sankop verplaatst. De voorzitter belang, dat het terrein rondom de jeen vrij terrein is en ziet dan lat de hand hier aan wordt ge- Het bestuur is van mening, dat i o-, om >urtga- Bolsward zal door Zijn Edelacht- een krans bij de gedenkplaats wor- A De verkiezingen naderen met rasse schreden. De Tweede-Kamerleden zijn de verkie- zingsstrijd begonnen. Vooral voor de televisie bestoken zij elkander met verwijten; enerzijds over het falen van het kabinet-De Quay met betrekking tot de woningbouw, anderzijds over het voeren van een destructieve oppositie. De Katholieke Volkspartij begon met een groot congres in Den Bosch en een défilé van honderden muizikan- ten, tientallen gildebroeders, dat daar door de KVP ministers werd afgenomen. volgen. Later kwamen berichten in de we reld, dat hij niet volstrekt ongenegen was, zijn ministerieel werk voort te zetten. En fin, dat zal de kabinetsformatie leren. Duits vedrag Terwijl de Tweede Kamerleden aldus re dekavelen, maakt de Eerste Kamer netjes haar werk af; zij heeft nog heel wat be grotingen ar te handelen. Deze week stond de begroting van buitenlandse za ken op haar program. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat tegelijk het verdrag met Duitsland zou worden afgehandeld. Maar dat is een week uitgesteld. Misschien ook wel omdat verluidde, dat de Westduitse Bondsdag zich van de week wellicht over het Frans-Duitse ver drag zou uitspreken. Voor een behande ling van ons verdrag met Duitsland is im mers ook van belang te weten, hoe West- Duitsland nu eigenlijk dat over de Euro pese politiek van president De Gaulle, die een crisis in de Atlantische samenwerking heeft teweeggebracht. Onlangs kreeg minister Luns bezoek van Livingston Merchant de afgezant van pre sident Kennedy, die hem gen over de vorming van atoommacht. Liefst zouden de senatoren het verdrag met Duitsland misschien wel tot een nog later tijdstip hebben uitge steld. Maar het kabinet-De Quay is al bij na demissionair; bij een verder uitstel zou staatssecretaris Van Houten, die de besprekingen met de Westduitse Bonds republiek heeft gevoerd, niet meer aan wezig zijn. Hij zal in elk geval niet terug keren. Omtrent het aanblijven van mi nister Luns, na 12 jaren, ook geen zeker heid. Aanvankelijk verluidde, dat hij zijn oud-collega, mr. Beyen, die met pensioen ging, als ambassadeur in Parijs zou op- Invoering drieploegenstelsel bij de sto kers van de gasfabriek. Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der fabriek kregen de arbeiders een grati ficatie in de vorm van één week loon. Vlekziekte onder de varkens te Wieu- werd. Van de 611 aangeslagenen in de Hoofde lijke omslag, te Bruinisse dragen 55 per sonen de naam jumelet, 43 die van d. Ber ge, 27 de Waal, 22 Bal, 22 Kik, 19 Ok- kers en 17 de Koning. Om elkaar uit el- kaar te houden geeft men elkaar bijnamen Van mei tot september zullen steeds de 2e en 4e woensdag van de maand ’s avonds half acht door de organist A. Alt orgel concerten worden gegeven in de Martini kerk. Leafde plantet blommen yn it hert it lij en wjüdt der it tóch tusken üt Eerste Kamer. Ook de Eerste Kamer loopt in haar hui dige samenstelling op haar laatste benen. Vele senatoren zullen na de Kameront binding, die in verband met de voorgeno men grondwetsherziening nodig is, niet terugkeren. Bij de VVD verhuist prof. Witteveen naar de Tweede Kamer. Van de CHU verdwij nen bijvoorbeeld de heren Reijers, Van Bruggen en Mastrigt; bij de PvdA treedt o.m. Prof. Schermerhorn af. Bij- de KVP trekken zich zelfs negen afgevaardigden terug. Fractievoorzitter Kropman, de vol kenrechtsgeleerde Pater Beaufort, de Lim burgse industrieel Regout, de burgemees ter van Venlo, de Grou, oud-min. Wit- teman, de agrarische expert Roebroek en de middenstandsvertegenwoordiger de heer Koops. Intussen is wel duidelijk, dat zich een bekende rij van vervang: stelt. Mr. Burger zal in di verschijnen met de huidige premier De Quay kunnen voortzetten. der de namen voor van de staatssecretaris van Marine, De Jong en van Mr. Höp- pener, de vroegere staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij zal in de Eerste Kamer misschien zijn op volger ten departementen Mr. Y. Scholten ontmoeten: diens naam komt namelijk op de lijst der CHU voor. Het heeft de aandacht getrokken, dat op de KVP-lijst niet de naam van Mr. Van Thiel voorkomt. Deze neemt op het ogen blik het voorzitterschap der Tweede Ka mer waar. Aanvankelijk verluidde, dat hij dit slechts tijdelijk wilde doen; dat hij tr de voorkeur aan gaf zich na de verkie zingen naar de Eerste Kamer terug te trek ken. Het feit, dat hij daarvan heeft afgezien, versterkte de hoop, dat hij de zetel van mr. Kortenhorst wil blijven bezetten. Dat zou in de Tweede Kamer stellig worden toegejuicht. Bitinking fan de fjirde maeije Wer sil de flagen healstok waeije Rest twa minuten it forkear Krijt neitins oan de helden ear Wer sil in sprekker it stylfol neame It neikroast is troch har offer leane Wer lizze by elk monumint De blommen mei wyt siden lint Bitinking waerd in folkstradysje Hja nimme hiel flechych notysje Fan fiif jier lijen leed en drok Under it tiranike jok Lykwols hja gean der licht oethinne Hwant hjoed de dei is’t folop sipne Gjin driigjend Wolkje oan ’e loft Hiel fieróf in swak kriichsgeroft Bitinking kin mar sêft oansprekke Feiten binne yn it forjitboek rekke De nei-oarlochske jongerein Hat der eilings nea acht op slein Hja witte Jerope giet mei faesje Nei ’t ideael fan integraesje Fan Dutskers hoecht nimmen forlost Dy komme to Budel yn ’e kost! Bitinking fan de fjirde maeije tik wol de striders lof taswaeije De rêdders. fan it heitelan Lykwols mar in hiel wiffe ban Bynt us noch oan in tryst forline. Dy’t op ’t eare-rèsthóf forskine Komme as toeristen fleurich Ians De loft blinkt Ijocht fan wolfeartsglans PYT stuurslid, moest driemaal gestemd wor den, tenslotte werd de heer L. de Boer gekozen, aftredend was de heer H. v. d. Wal. Hierna werd uit de doeken gedaan, waar door het bestuur aan gewerkt is of nog actief aan gewerkt wordt. De voorz. somde een aantal belangrijke punten op, o.m. een Sporthal, voorts is er contact op genomen met Veilig Verkeer om zebra paden te laten aanbrengen voor de voet gangers. Door b. en w. zal (hopelijk) dit jaar nog een proef-jachthaven aangebracht i worden, nabij het sluisje op de Sankop, gedacht wordt aan een plaatselijke zeil- i vereniging. Deze is er in een beginsta dium al. Voorts sprak de voorzitter over de oprichting van een fonds, tot de aart je schaf van een draaiorgel. Ook nu werd er weer gesproken over het recreatieoord V i op de Sankop. De „regeling” van vorig jrf jaar zal gehandhaafd blijven, het bestuur j wijst er op, en dat is vooral voor de jeugd van 1 bungalows g, ook graag, da j houden. I’ er vrij terrein op de Sankop genoeg 1 zich te vermaken en men bij debi lows en op het kampeerterrein niets heeft Dat de Coöp. Zuivelbank als schakel in het betalingsverkeer een belangrijke func tie vervult moge blijken uit de sterk geste gen omzet van de afdeling giro, aldus le zen wij in het jaarverslag, De omzet van deze afdeling groeide aan tot bijna 1,8 milliard gulden, een stijging t.o.v. 1961 van 15 c/o. Het dalende koersniveau van talrijke aandelensoorten had een nadelig: invloed op de omzetten der effectenafde ling. Dat de provisiebaten desondanks nog konden toenemen moet worden toe geschreven aan de gestegen inkomsten van de afdeling buitenland. De resulta ten van het bijkantoor Leeuwarden-Oost en die van het bijkantoor Leeuwarden- Zuid stemden tot tevredenheid. Teneinde de administratieve verwerking van de sterk gestegen omzet te vergemak kelijken werd voortdurend gestreefd naar een verdere mechanisering van de admi- nistratie. De gestegen rente- en provisiebaten heb ben tenslotte, na aftrek van diverse kos- ten en voorzieningen, geresulteerd in een hoger batig saldo ten bedrage van f 323.292,87, welk bedrag volgens statu tair voorschrift aan de reserve werd toe gevoegd. Deze groeide, mede door de daarop gekweekte, rente, aan tot een be- drag van f 5.109-550,48. Rekening hou dende met de overige op de balans voor komende reserves, stegen deze in totaal tot ruim 6,3 millioen gulden. Tenslotte meldt het ons toegezonden ver slag, dat op verzoek van de Coöp. Zuivel bank per 31 december 1962 een einde is gekomen aan ons lidmaatschap van de Coöp. Centr. Raiffeisen Bank te Utrecht. Het lidmaatschap van een centrale orga nisatie van boerenleenbanken bleek in toe nemende mate een belemmering te vor men voor de verdere ontwikkeling der bank en wel omdat de Coöp. Zuivel Bank noch krachtens haar structuur noch krach tens haar omvang en werkwijze te verge lijken is met een boerenleenbank. Het aantal leden steeg tot 119. De spaar gelden boekten een recordbedrag name lijk f 46.472.000,De winst was even eens nog nimmer zo hoog. te maken. In de rondvraag, die bijna twee uren duurde, kwamen de tongen los. Zo ziet men o.a. graag, dat er een bromfietsver- bod, b.v. op bepaalde uren komt in de bebouwde kom, want zo het nu gaat kan het niet langer en zullen ongelukken niet uitblijven. Zo is men van mening. Een heel ander punt is de rommel rondom de sluis en op het havencomplex. Het biedt voof ons als Makkumers en in het Staatssecretaris Schmelzer voerde elders in het land het pleidooi voor een hechte sa menwerking van de KVP en de beide protestantse partijen, die z.i. samen in of buiten de kabinetsformatie zouden moe ten blijven. Met name in christelijk histo rische kring staat men tegenover het ka tholieke streven naar de vorming van een christen-democratisch blok nogal gereser veerd. Op een toogdag van de CHU liet partijvoorzitter Beernink zelfs duidelijke reserves tegen de antirevolutionairen bo ren. Mikpunt van zijn kritiek waren ech ter vooral de P.v.d.A., die het bestaans recht der confessionele partijen altijd be twist, en de VVD. Hij wierp de liberalen een wijziging van standpunt met betrekking tot de zoge naamde korting van de AOW-uitkering op de ambtenarenpensioenen voor de voe ten. Als de CHU zich daartegen ook nu nog keert, aldus mr. Beernink, dan is het geen verkiezingsstunt, doch een vasthou den aan principiële bezwaren tegen het aantasten van verkregen rechten. Dit betekende overigens niet, dat de CHU de huidige regeringscombinatie de rug heeft toegekeerd. De chr. historische mi nister De Pous gaf een uitvoerige opsom ming van twistpunten; welke door het kabinet-De Quay zoal zijn opgelost: Nw- Guinea, loonbeleid, kinderbijslag, Mam; raoetwet en toto bedankte de secretaris voor zijn notulering en jaarverslag. Een woord van dank richt te de voorzitter vervolgens aan de aan wezige commissieleden van de paarden- fokdag. Ik hoop, zo sprak de voorz., dat als wij weer zo’n festijn hier in Makkum hebben, dat het publiek hiervoor iets meer belangstelling toont. De heer WWijnia (commissielid), ge- loofde, wanneer er op zo’n paardenfok- dag iets meer show wordt gegeven, dit voor het gewone publiek ook aantrekkelij ker zal worden om te zien. Wij hebben deze dag met veel genoegen georgani seerd, aldus de heer Wijnia en u 1 bestuur een volgende keer weer op ons re- kenen. Over het financieel verslag het volgende de uitgaven B.V.V. bedroegen f 147,78, de praalwagen heeft f 366,66 gekost, hiervoor ontvangt men f 244,44 terug, dit wordt betaald door de middenstand en visserij vereniging. De totale uitgaven in 1962 bedroegen f 1149,97. De ontvangsten waren: B.V.V. f 141,05, tenslotte hoorden we van de penningmees ter, dat er in kas een batig saldo van f 3949,49 is. Voor de verkiezing van een nieuw be- Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in deze gemeente de Nationale Herdenkingsavond worden gehouden. Vanaf des avonds 18.00 uur zullen van alle openbare gebou wen de vlaggen halfstok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan de „Stille Tocht”. De deelnemers hieraan zullen zich te 19.15 uur verzamelen bij de Snekerpoort. Vertrek van de stoet te 19.30 uur precies vanaf de Sneker poort. Vanaf 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken luiden. Te 20.00 uur precies zal op de plaats van de herdenking twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen, waarna een stroof van het Wilhelmus zal worden gespeeld. Op de Bargefenne staan de schoolkinderen opgesteld, die zich achter de stoet zullen aansluiten. Namens de burgerij van bare Heer Burgemeester den gelegd. Ter bestrijding van de onkosten zal op de terugweg door gidsen in de nabijheid van de Blauwpoortsbrug worden ge collecteerd. Ter nagedachtenis van hen, die voor het Vaderland zijn gevallen, doet de commissie een beroep op de ingezetenen om vanaf 18.00 uur de vlag halfstok te hangen. De ontbinding van de stoet vindt plaats bij het Stadhuis. o o o o o kunt als O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o >oooo< j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1