Frysk Orkest in Makkum met populair concert f I I t I f I t I i s l De staking in Duitsland Het westen wil gesprek over kernproeven Aan de Burgerij van Bolsward SJ d: Fan de Martinytoer - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tragisch ongeval GJ cv le Idsegahuizum Fryske Akademy bitinkt 25 j. bistean mei Farrend Kongres Fan ’t simmer bistiet de Fryske Akademy 25 jier. Op 30 maeije 1938 waerd de stif- tingsakte opmakke en op 10 septimber 1938 is de iepeningsgearkomste halden. It leit yn de bidoeling, dat sulveren jubi leum yn augustus to bitinken op sa’n wi- ze, dat safolle müglik leden, stipers en binnen- en bütenlanske relaesjes der by bitrutsen wurde. Der sil op woansdei 28 en tongersdei 29 augustus in „farrend kongres” wêze oan board fan de „Prince- hof”, dy’t troch Fryslan fart en op dat kongres sille fjouwer thema’s oan bar komme. Zilveren filmpjes to sizzen DINSDAG 7 MEI 1963 102e JAARGANG No. 34 SHHBSr. PIET Bolsward, wêze omt it wichtichste fan dizze oerheits- liivvau. sa. uuuutiy py n -- - ---- - - ekstra stipe üt den Haech, hwerüt letter wurden is troch de sticnkoal, kin it Noar- boun wurde moatte, dat it net oangiet in de oanwizing fan Fryslan as probleem- den wurde troch it ierdgas. Grif it sil tiid ünmisber die! fan it folk by de, wal del- gebied op folge. Troch de oanwizing fan kostje, mar de grounslach is der. Hoe glide to litten. Yn in goede hüshalding bipaelde yndustry-kearnen en alle aksje, great en hoe bilangryk dizze sack wurde lit men dat net gewurde. for-1 kin, wurdt düdliker as mei bitinkt, dat looooooooooooooooooö> >0QOOOQOÖÖÖÓÖ0QOOOO0OOOOOOOi Hoorden het gejoel Voetbal, vreugdetranen Peter maakte een doel Heeft die meester Peter Straks niet raak gedoeld Al was de strijd heter Het bravo verkoelt Peter wordt weer heel gewoon Onderwijzer zonder kroon Abonnementsprijj f 1.90 per kw*rual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie» bij contract reductie H.M. de Koningin en 7..K.H. De Prins der Nederlanden hebben vrijdagmiddag een krans gelegd bij het Nationaal AIo- nument op de Dam in Amsterdam. Poto; H. M. de Koningin en 7.. K.H. de Prins worden bij het défilé begeleid door Dr. J. C. Hooykaas, voorz. commissie Na tionale Herdenking en Mr. A. B. Roos jen (rechts), voorz. comité Nationale Herdenking Militaire Gevallenen. De burgemeester van Mr. J. A. GEUKERS dy dêrüt fuortkaem, meistimming en i oare manear oan to pakken. Bigunstige troch de konjunk- tuer is dizze dynamyske geast fan great bilang wurden foar Fryslan. Hja hawwe >ektiven si en litten. Iden fan it aventuer, hja wiene yn de bisetting net 1 j. -i— J-i gemaster Van Tuinen, dy’t ta bloei bringt en lei je hanteare, oan sma, in vakümpan boargemaster Huisman, dy’t it earmoedigi Stellingwerf mei as in swypketop, oan Mr. Oppedyk van Veen, dy’t earst yn Warkum mar binam- men yn TytsjreKsteradiel alle mooglik- heden binut hat, oan Thalen yn Drachten oan Oosterhoff en Van Hout en al dy kollega’s, dy’t as 1 gemeenten opstjitti niveau. 'IT’ J Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) reis door Spanje. Een wals van Strauss doet het altijd uitstekend. Ook deze avond zal er één worden uitgevoerd en wel de Accelerationen Wals. Het koncert wordt besloten met een werk je van Franz von Suppé, n.l. melodieuze en typisch Weense: Ein Morgen, ein Mit- tag, ein Abend in Wien. Al met al een programma, dat klinkt als een klok tegen een zeer lage entreeprijs. Laten wij met velen dit koncert bij wonen. den geleden behaalden de katholieken bij de algemene verkiezingen bijna tweehon derd stemmen meer dan nu. Op Scharf werden ook de stemmen uitgebracht van ongeveer 135.000 communisten en onge veer 2ÖÓ.000 rechtse liberalen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Op dinsdag 7 mei a.s., 's avonds om half acht, zal het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten koncerteren in de Ned. Herv. kerk te Makkum. Het programma voor deze avond is bij zonder aantrekkelijk en bestaat uit een keur van werken, waarbij ouvertures, volksmuziek, een wals enz. Begonnen wordt met Symfonie no. 39 van Mozart, één van zijn drie meest bekende. Vervolgens kunt u de prachtige en overal geliefde ouverture „l’Italiana in Algeri” van Rossini beluisteren, waarna het pro gramma voor de pauze wordt besloten met de bekende Hongaarse Dansen 5 en 6 van Brahms. Na de pauze begint het orkest met een werk van Rimsky-Korssakow: Capriccio grote Espagnol. Dit overigens ook zeer popu- overwinning van de socialisten. 5 maan- laire werk, schiep de komponist na een man uitgesproken voor een eerbiediging van de overeenkomst van Genève inzake Laos, waarbij de neutraliteit van het land wordt gegarandeerd. Dat is een zekerè geruststelling, want vooral van de binnenlandse ontwikkeling zaj afhangen of men kan spreken van de handhaving van de neutraliteit van het land. De communistische troepen in het Noorden hebben zich de laatste dagen rustig gehouden. Staking in Duitsland In West-Duitsland, dat zich sinds vorige week eindelijk kan verheugen in een aan gewezen opvolger van bondskanselier Adenauer, is in het Zuiden een arbeids conflict in de metaalindustrie uitgebro ken. Ongeveer 100.000 arbeiders in Baden- Württemberg hebben het werk neergelegd omdat de werkgevers geen 6 maar slechts 31/2 procent loonsverhoging willen geven. Doch de werkgevers hebben enige soli dariteit getoond en hebben alle niet-sta- kende arbeiders in de metaalbedrijven uit gesloten, waardoor er in totaal 500.000 arbeiders zonder werk zijn. Op deze manier willen de werkgevers ver mijden, dat de strijd wordt gericht tegen enkele uitgezóchte bedrijven. De vakbon den vinden nu de gehele staalindustrie tegenover zich. Bovendien kost het steu nen van een half miljoen stakers en uit geslotenen de vakbonden aanzienlijk meer geld dan het steunen van maar 100.000 stakers. Oostenrijk kiest president In Oostenrijk zijn verkiezingen gehouden voor het presidentschap en de afgetreden president Scharf is herkozen. Deze socia listische candidaat behaalde 55,41 procent van het aantal stemmen, tegenover zijn katholieke tegencandidaat 40,63 en de onafhankelijke generaal Kimmel 3,96 pro cent. Men beschouwt deze uitslag als een Zo werd meester Peter Tn Amsterdam-West Stukken, stukken beter Dan de leraarsrest Elk moet het toch snappen Niet het peil der les Maar fortuinlijk trappen Levert schoolsukses Zaterdagmiddag heeft in Idsegahuizum, nabij de ned. herv. kerk ’n ongeval plaats gevonden, waarbij een scooterrijder dode lijk is verongelukt. Enkele jongelui waren met een brommer aan het aanslepen, hiernaast fietste een jongen. Deze werden ingehaald door een verloofd paar op een scooter, op het mo ment dat de scooter, bestuurd door de 24 jarige P. de Vries uit Sneek, met als duo- passagiere mej. Trenning, onderwijzeres aan de chr. school te Makkum, hen zou passeren, week de fietser uit. De Vries, die eveneens uitweek om de fietser te ontwijken, kwam te vallen, met het tragisch gevolg, dat de heer De Vries ter plaatse aan zijn opgelopen verwondin gen overleed. Alhoewel de twee artsen uit Makkum, spoedig ter plaatse waren, konden deze slechts de dood constateren. De verloofde van de heer De Vries, mej. Trenning, liep jt al bij dit droevig ongeval geen letsel op. I t De ambassadeurs van Amerika en Engeland hebben een bezoek gebracht aan Chroes- tsjov om aan te dringen op een nieuwe poging de in december vastgelopen onder- handelingen over een verbod op kernproeven weer op gang te brengen. Eind vorig jaar waren beide partijen wat dichter bij elkaar gekomen, toen Rusland het beginsel van controle op onderaardse kernproeven door middel van zg. zwarte doosjes, ofwel een automatisch registratie-apparatuur accepteerde. Het aantal controles, dat Rusland op deze manier wilde toestaan, bedroeg echter niet meer dan drie per jaar, terwijl de kwestie van plaatsing en bediening in ’t geheel nog niet aan de orde was geweest. President Kennedy acht drie inspecties te weinig en stond op zeven a tien per jaar, hoewel volgens sommige deskundigen in de Ver. Staten de noodzaak van dergelijke inspecties niet bewezen wordt geacht. Maar Kennedy heeft ook rekening te houden met de gevoelens van het Congres, dat inspecties eist als garantie tegen geheime Rus sische ontwikkelingen op het gebied van de kernbewapening. De aandrang tot de stap van de ambassa deurs is van Engeland uitgegaan, dat fei telijk aandringt op een bespreking van het probleem op hoog niveau, vermoedelijk van de ministers van buitenlandse zaken. Macmillan zou een succes op dit gebied in zijn binnenlandse beleid best kunnen gebruiken. Voor Kennedy gelden derge- lijke overwegingen niet. Zijn grootste zorg geldt, niet door Russische ontwikke lingen te worden verrast en niet de dupe te worden van Russische ontduikingen van eventuele akkoorden. Weinig kans op succes. Dat er veel kans bestaat, dat Engeland en Amerika, die bereid zijn de inspecties te reduceren tot 31 in zeven jaren, succes met hun stap zullen behalen, lijkt onwaar schijnlijk, vooral gezien de houding van Chroestsjov, die enkele dagen voor de ontvangst van de ambassadeurs in een in- tervieuw met een Italiaans blad de span ning in de wereld weet aan de Ameri kaanse houding inzake het verbod op de kernproeven, het steunen van de acties Van Cubaanse emigranten tegen Fidel Castro en het uitblijven van een vredes verdrag met Duitsland. Chroestsjov vroeg zich zelfs af of Rus land zijn concessie van drie inspecties niet beter zou kunnen intrekken nu de Amerikanen de spanning in de wereld blijven voeden. Afgezien van de vraag of Engeland en Amerika enig succes met een dergelijke stap zouden kunnen boeken, kan men zich afvragen of het tijdstip wel goed is gekozen.. Sinds enige tijd doen vrij hardnekkige geruchten de ronde, dat er vrij grote spanningen in Rusland heersen en dat Chroestsjov, onder welke druk dan ook, een gedeelte van zijn functies zal gaan j 1 T'x 1 111- vastere vorm gekregen door de opmer king verg: beidersklasse, aldus Chroestsjov, moet bekwame leiders hebben en in dit verband wees hij er tegenwoordige functies in partij en staat Druk op Chroestsjov Wat is nu de druk, waarover de geruch ten spreken? Volgens sommigen, en niet de minsten, is deze druk niet anders dan de druk van de leeftijd en gezondheid, die Chroestsjov zal nopen, zich minder met de dagelijkse gang van zaken bezig te houden. Deze waarnemers verwachten, dat hij op de bijeenkomst van het centrale comité op 28 mei zal aankondigen, dat hij zal aftreden als premier, maar dat hij secretaris-generaal van de partij zal blij ven. Anderen menen, dat de druk op Chroes tsjov vooral van politieke aard is en dat zijn tegenstanders in de leiding Van staat en partij Chroestsjov zullen kunnen dwin gen zijn politieke koers te herzien, toe nadering tot China te zoeken en de soepe- De tredde dei, freed 30 augustus wurdt de „Lauwerssé-dei’’ halden (gearkomste yn Dokkum en boattocht nei de Lauwers- séwurken'j en de sneons, 31 augustus, wurdt de bitinking ófsletten mei de jier- gearkomste, in resepsje en in feestjoun. le week mei 1938 De wekelijkse vergaderingen in ’t Volks- gebouw te Bolsward worden tot nadere aankondiging niet meer gehouden. De Baptiste gemeente. Modevakschool Bolsward e.o. aanmelding nieuwe leerlingen. De directrice C. Es- ung, Gr. Markt 9 Met het oog op de spannende internatio nale toestand is in ons land opgericht het Rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd. Grote voedselvoorraden zul len worden aangelegd. Ook een volksgasmasker zal worden aan- hüshalding gemaakt. In België is de aanschaffing van een z.g. slurf-apparaat reeds verplichtend Tj. de J. gesteld. WINST EN FORLIES It hat der lang, tige lang, ynhongen foar ’t it sa fier wie, dat de lju yn Fryslan foar de geast krigen, dat hja har net by it sta dige weisakjen fan lan en folk dellizze moasten. Earst nei de léste oarloch binne der positieve krêften opstien, dy’t yn- seagen, dat de ekonomy, de bisteans- kwestje earst forbettere wurde moast, soe men op den dür fan Fryslan in biwenber lan halde. De bifolkingssifers fan de pe- rioade: 1900-1940 wiisden nearne oars op as op in stiltsj eswei deabliedende pro- vinsje. Wy seagen dat doe net of bast net, omt 1 sa lang wizansje west wie, dat tt berteoerskot hjit weiteach, dat de bern en Dinsdag 7 mei a.s. zal de grote leger- en luchtmachttentoonstelling Paraat’ in onze stad worden geopend. Vele voorbereidingen zijn hieraan voorafge gaan doch thans hebben wij allen de gelegenheid zo volledig mogelijk voor gelicht te worden omtrent Nederlands defensie-inspanning te land en in de lucht. De organisatoren en deelnemers breng ik gaarna dank voor hun grote mede werking om deze tentoonstelling in Bolsward, als enige gemeente in Fries land, op te stellen. Vele interessante evenementen begeleiden deze tentoonstelling. U vindt deze alle vermeld in het volledige programma in dit blad. Er is naar gestreefd ieder in de gelegenheid te stellen deze evenementen bij te wonen. Ik ver trouw er echter op, dat u daarom de aanwijzingen van de militairen en de politie steeds stipt zult opvolgen. Het komt mij voor, dat kennisname van deze tentoonstelling voor ieder zeer nuttig is om ons mede paraat te doen zijn ter verdediging van onze zo kost bare vrijheid en ter voorkoming van aanslagen op deze vrijheid. Ik moge u daarom opwekken uw belangstelling te tonen door een bezoek aan deze tentoonstelling, hetzij individueel hetzij in groepsverband. Laos De Amerikaanse bezorgdheid over de ontwikkeling in Laos heeft Kennedy tot twee stappen bewogen. In de eerste plaats heeft hij aangekondigd, dat twee Ameri kaanse eenheden gevechtstroepen, elk van 1500 man, zullen deelnemen aan ma noeuvres van de Zuidoost-aziatische Ver- dragsorganisatie in het buurland Thai land. In de tweede plaats heeft hij onder minister Harriman voor overleg naar Mos- de I kou gezonden. Chroestsjov heeft zich tegenover Harri- Ier houding tegenover het Westen prijs te geven. Men wijst er op, dat Chroestsjov al wat stugger is geworden tegenover Amerika en dat vooral in de Russische kunstwe reld het tijdperk van liberalisme achter de rug is. En op economisch gebied, zo be toogt men, kan men nauwlijks volhouden dat Rusland zich onder Chroestsjov naar wens heeft ontwikkeld. Er is een vrij hef tige discussie aan de gang over de indu- strieële organisatievorm, waarbij sommi ge economen het kapitalistische begrip winstberekening onontbeerlijk achten, en over het falen van de landbouw de pro- duktie en de produktiviteit te verhogen. Gezien deze spanningen en onzekerheden kan men moeilijk verwachten, dat Chroes tsjov essentiële stappen zal ondernemen op het gebied van stopzetting van kernproeven. Minister de Pous okkerdeis sein hat, dat dy 25 milliard m3, dy’t foar it Noarden apart jown wurdt, al in bidrach fan 90 millioen goune bitsjut. En de skattingen oer de foarried, dy’t nou al bikend is, tin ne tusken de 600 en 700 milliard m3. Dizze ünforwachte meifaller sil der tige ta meiwurkje om de ündernimmers fan- nijs to wizen op it Noarden fan it lan en wy forwachtsje yn koarte jierren dan ek in nije stiging fan yndustry-fêstigingen yn it hiele Noarden. Mar neist de winst is der ek forlies. De bilangrike agraryske sektor hat fikse klap pen oproun de leste jierren. Earst sak- ende molkprizen, minne ütkomsten fan >argen en Linnen, doe delgeande fépri- zen en noü sünt jannewaris stiigjende lan- jrizen, stiigjende leanen en djürdere foer- >rizen. En jit altyd bliuwt in krêftich lan- >ou-bileid üt. Hwat soe it in skoan ding wêze, as men ek op dit terrein ris sjen mocht, dat -de bidriuwen fornijd en forgreatte waerden, de forkavelingen forbettere, de sleatten opskjinne, de polderdiken forhege, de lannen draineard, de reden forhurde, de hiemen forstevige, koartom it aparaet fiks forbettere waerd. En jit mear, dat de minsken, dy’t yn dizze sektor arbeidzje, forlost waerden fan in al to lange en bannige wurkwike en it gripen nei frou- Iju’s en bernehelp. Soks komt mei Koekoek-kreten net foar- inoar, mar it sil de kommende regearing wol as in needsaeklike opjefte op it hert neerlaggen. Deze geruchten hebben enige ra van Chroestsjov in een rede in een ;adering van fabrieksarbeiders. De ar- op, dat hij niet eeuwig zijn zou kunnen blijven vervullen. de aide minsken hjir bleauwen, dat de hu-1 set beide, is de saek yn biweging brocht. zen lyts en nearzich wiene, dat der op1 De kearnen üt blide ynstimming, de net- part doarpen nea in nij hüs boud waerd, j kearnen üt wrevel en forset, mar mei de dat ek de measte stêdden har ynwenner- tosken op in oar om sjen to litten, hoe tal net halde koene, lit stean foarürbuor-fier it wol mis west hat. Tankber mei men ken. En jit altyd sit in diel fan dizze pas- v.—o omt it wichtichste fan dizze oerheits- sive geast yn sommige fan üs, omt hja it stipe bistie yn it oanpakken fan de slim al sa lang wend wiene. r S,J c~~ -1—- Lykwols nei de oarloch is dit einlings oars wurden. Net it minst troch de ge- lokkige omstannichheit, dat der hiel hwat nije boargemasters bine^md waerden en gen om de saken op in igunstige t dynamyski dit lijdsume folk wekker skodde en pers- pektiven sj‘“ Hja haldui it nou hielendal net. Ik tink hjir oan boar- komd, ütwreiding fan bisteande en nije, yn de kearnen mar ek derbüten. En it is in biwiis fan in oare geast, dat men op it heden noed hat, dat it net al to hurd mear giet mei de fêstigingen. Dat wiist op in bettere en aktivere geast. Men is net mear tofré mei de situaesje, men wol mear, wol better. Neffens deskundige minsken is de fynst fan it ierdgas foar it Noarden fan üs lan in feit fan enoarme bitsjutting. De ünt- saglike foarried nije energy hjir ticht neist moderne managers har üs, faeks wol tichter as wy seis wol witte, ten hawwe nei in hegerbringt de saek fan de yndustriahsaesje op Via yndustry-skippen kaem der in hiel oar niveau. Hwat Süd-LimboarcL foaraldere ynfra-struktuer, de wegen, de kanalen, de skoallen, de sikehuzen, de doarpshuzen, de griene of wytgiele krüs- gebouwen, de biblioteken, de ütwreidings- plannen fan gemeenten. Ek dé wentebou dé aktyfste lju üt it forset har kans kri- hat yn Fryslan mear nije huzen brocht yn 15 jier as oars yn 50. It bilangrykste is lykwols, dat ek yn Frys lan de yndustry in sterke opgong makke je hat. Soe Fryslan syn bern bihalde, op ei- b; gen groun brea en wurk biede kinne dan wie it elk forstannich minske al gau düdlik, dat de yndustry wêze moast, dy’t bang west, hja wiene j hjiryn forseach. En de fabriken binne \’t nou Dokkum hjir in goed jier de boargemaster Bruin fol initiatieven, oan "Je Mr. Bontekoe gisele hat Oppedyl Warkum mar bi NATIONALE HERDENKING Hulde meester Peter Ster van Amsterdam Vroeger echt niet beter Ook niet minder dan Al zijn soortgenoten Maar die Peter heeft Nu zijn doel geschoten Nooit zo’n dag beleefd. Zeg, wat is door Peter Dan toch gepresteerd? Werd ’t een alles-weter Soms gediplomeerd? Hoe kon hij ’t toch lappen Plotseling vermaard Wel, Peter ging trappen Trappen, onvervaard Door één trap van Peter Ja, een harde schop Liep zijn applaus-meter Vlot tot honderd op It goede witte en it net dwaen wolle is in teken dat men gj in moed hat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1