Landbouwhuishoudschool Kasteel Drakensteyn gerestaureerd „Nijenhove” te Bolsward thans gereed nu f 1 Mill X. Eigen Kasteel voor Kroonprinses Ontstaan, geschiedenis en groei t F to sizzen tlii ós STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De aanhouder wint (Erhard) De komendeFrisians’ te Leeuwarden Gouden filmpjes 2e week mei 1913 fes hüf <3 -4 BB fsg £2 VRIJDAG 10 MET 1963 102e JAARGANG No. 35 il De grond van het twee verdie- ring van het Oranje Kruis te Leeuwarden 4 f Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg»ve: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 'Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) onderwijs, huishoudkunde, als volgt: 193 47 29 58 23 Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenues bij contract reductie De ear is it uterlik gewisse en it gewisse de inerlike ear eigen home gekregen. Op beuken, ligt in het Utrechtse oude glorie. De prinses heeft school, die voor ccn niet gering gedeelte voor de Bolsward voorbij rijdende automobilisten het stadsbeeld langs de Rijksweg 43 (bepaalt is de Christelijke Landbouwhuishoudschool „Nijenhove”, na uitbreiding en interne verbouwing thans gereed om officieel te kunnen worden geopend. De school gaat uit van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Bolsward. Deze vereniging werd opgericht in 1931. Spoedig daarna werd de nodig- verklaring bij het gemeentebestuur van Bolsward aangevraagd voor het stichten van een Chr. Landbouwhuishoudschool. Dit is na enige strijd tussen de voorstanders van openbaar en bijzonder onderwijs gelukt, zodat in 1932 de eerste lessen konden worden gegeven. Aanvankelijk werd les gegeven in een paar lokalen van de C.V.O.-school te Bolsward, doch enkele jaren later kon een schoolgebouw worden gesticht aan de Nanne Reynstraat te Bolsward, bevattende een keuken, 2 leslokalen en een directricekamer. Daarvoor was destijds een kapitaal nodig van f25.000,welk bedrag kon worden geleend. Met de uit- en verbouw van thans was een bedrag van bijna anderhalf miljoen gemoeid, dat wil zeggen 60 maal zoveel. De belangstelling voor het Landbouw- huishoudonderwijs was van jaar op jaar erg verschillend. Er kwamen jaren, dat de toeloop groot was, doch ook jaren van geringe aangifte, waardoor zelfs leerkrachten moesten afvloeien. Met veel moeite en tegenslag is de school de oor logsjaren 1940’45 doorgekomen, doch daarna ging het geleidelijk beter en de grote groei van de school is gekomen, toen de leerplichtige leeftijd werd ver hoogd t.m. 14 jaar en door de activiteit van de tegenwoordige directrice, mej. J. Eerdmans. De aangifte was in 1949 en '50 zo groot, dat een uitbreiding van ’t schoolgebouw met meerdere lokalen dringende eis werd. Deze uitbreiding kwam tot stand in 1951, zodat de school toen omvatte: 2 keukens, 7 leslokalen, 1 directriceka mer, 1 docentenkamer, 1 eetzaal en een groot stuk grond voor tuinbouwonder- wijs, alsmede een fietsenbergplaats. In 1954 werd aan de school verbonden een afd. U.L.N.O. (Vormingsklas) en ’n opleiding tot lerares N XIX (Landbouw- huishoudlerares) hetgeen valt onder Middelbaar N. O. Voor deze opleiding bestond al dadelijk veel belangstelling zodat een nieuwe sussen van verschillende aard, zoals: Fijne Keuken-cursus; Cursus Handen arbeid; Avond-naaicursus; Boerinnen cursus enz. enz. De nodig-verklaringen voor een Huis- houdkundige-opleiding, een opleiding tot costuumnaaister en een Oriëntatieklas zijn reeds afgegeven. Het wachten is nog op de Koninklijke goedkeuring. In het bestuur van de school kwam uit de aard der zaak in de loop der jaren veel wijziging. Voorzitter is thans de heer E. Oldenziel. De vice-voorzitter, de heer J. Visser, is vanaf de oprichting, dus 32 jaar lang, bestuurslid. Het thans geheel gereed gekomen ge bouwencomplex (het nieuwe gedeelte is reeds ruim 2 jaar in gebruik, maar de officiële opening wachtte op het tevens gereedkomen van de interne verbou wing van het oude gedeelte) vormt sa men een van de grootste nijverheids scholen van ons land. iDe officiële opening zal geschieden op donderdag 16 mei a.s. door Mr. Ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het on derwijs. Aan de school is een zeer geslaagde re- liefversiering aangebracht, vervaardigd door Jentje Popma, die vermoedelijk ook nog een zandstraalversiering op een der raampartijen zal aanbrengen. De school, die inmiddels de naam „Nijen hove” kreeg, bevat een 18-tal leslokalen en een groot aantal dienstvertrekken. Ook zijn een bibliotheek- en een gym nastieklokaal aan de school verbonden. De tuin is voorzien van een plantenkas. In de school, die gebouwd werd onder architectuur van de heer’ G. van der Zee bevinden zich een aantal door de leer lingen zelf ontworpen en vervaardigde mozaïeken. Het overblijflokaal (can- tine) doet ook dienst als aula. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsdie Courant, Westergoo en De Jong't Nieuwsblad gebracht, die de geest weer 1 moderniseringen ook niet vergeten. Er is een centrale verwarming en Erhard, West-Duits politicus Hij ondervond het telkens weer Ik krijg op gedrag geen acht plus Van mijn baas, de ouwe taaie heer Ik voel het klaar, die mag me niet Verhouding blijft steeds strak en koel Wee, als de baas me klimmen ziet Op zijn eigen-geërfde stoel Hij slaat mijn talent niet hoog aan Al nodigt ’t volk hem telkens uit Om eindelijk toch eens op te staan Ik heb het toch voorgoed verbruid Ik vraag me dikwijls af waarom? De partij wil mijn kant wel op Maar de ouwe baas is heus niet stom Hij wil geen ander aan de kop En daarom word ik genegeerd Te pas en onpas zwart gemaakt Doe ’k in zijn oog alles verkeerd Moet ik als een hazelnoot gekraakt Zoiets raakt elk natuurlijk beu Enfin ’t beste is houd voet bij stuk Lach maar wat om een boze bui De ouwe heer krijgt me niet tuk rain, waarin de keukens zijn gebouwd, heeft automatische luchtverversing. Bovendien is er een éénspersoonslift aan gebracht. Op de begane grond van het twee verdie pingen tellende kasteeltje bevindt zich naast de zeer grote fraaie hal de werk- en Erhard, ziet eindelijk het succes Want hoogstens nog ’n maand of vier En dan heeft Bonn ’n nieuw adres Een versmade bondskanselier De ouwe taaie ondervindt Niemand regeert voor de eeuwigheid Het spreekwoord zegt; de aanhouder wint Al wacht men lang, eens komt de tijd hangsels gekregen, welk rond 1785 zijn vervaardigd. De aanwezige schouw is ver vangen door een Louis XVI schoorsteen mantel. De kleine salon naast de hal heeft een Louis XV schoorsteen. Links van de hal ligt de werkkamer van prinses Beatrix Op de eerste verdieping ligt de grote sa lon, welke zal worden gebruikt voor ont- Hoe richt zich ’t politiek verkeer? Wij zijn de weg een beetie kwijt ’t Is dorst naar eigen macnt en eer Onder het mom der dienstbaarheid PIET Hwat hat Qabe Skroar met vooraanstaande deskundigen gaande, welke in te vormen comité’s aan de Frisia- na hun medewerking zullen verlenen. De 31 groepen van de tentoonstelling zijn: Energie, E.E.G., wereldmarkt, landbouw, tuinbouw, veeteelt, zuivelbereiding, indu strie handel, transport, visserij, sierteelt, agrarische voorlichting, industriële voor lichting, waterstaat, landaanwinning, Friesland en de zee. Friesland en Oranje, ambachten, kunst, cultuur, recreatie, sociale waarden, I huishoudscholen historie, lichamelijke opvoeding. Sport, de Daar dit de enige Christelijke school is werkzaam in bedrijven. Tevens is blijheid, de 44 gemeenten van Friesland, met een dergelijke opleiding, kwamen .legenheid tot het volgen van avondcur- 1 mensen voor zeer lange jaren. Prinses Beatrix, onze volwassen kroonprinses, heeft een historische grond, verscholen tussen rustieke eiken en 1 Vuursche het oude kasteeltje Drakesteyn. De afgelopen maanden is hard gewerkt het gedeeltelijk vervallen gebouw te herstellen in een daarbij naar eigen inzicht aanwijzingen gegeven. De jongste berichten over het hui- dige Drakesteyn dateren uit 1640. Maar al veel eerder in de vaderlandse- en vooral in de onafhankelijke Utrechtse geschiedenis is er sprake van een heerlijkheid” Dra-1 kesteyn. In 1359 al kreeg ene Werner van Drakenburg, ongetwijfeld voor zijn ver diensten in de plaatselijke politiek, het recht voor 28 jaren de landstreek de Vuur sche te pachten van het zeer machtige kapittel van St. Jan. Hij werd hierdoor naaste buur van het goed Drakesteyn dat reeds in 953 door de grote en vrijgevige keizer Otto was geschonken aan Balderik, de voorname bisschop van Utrecht. vangsten enz. De slaapkamer van de prin ses is behangen met heel zacht blauw Ja pans zijdebehang. Deze kamer heeft een schitterend uitzicht op de omgeving. De eerste etage heeft ook nog een logeerka mer met badkamer. Vier andere logeer- en badkamers liggen op de zolderverdie ping. Alle vertrekken zijn zeer smaakvol inge richt. Onze kroonprinses heeft met het huidige Drakestyn een kleine parel van de Nederlandse kastelenpracht gekregen. Zoals bekend, zal de prinses blijvend haar intrek nemen op Drakesteyn, tot nu toe woonde zij bij haar ouders op Soest- dijk. Uit de voorbereidingen van de Frisiana, de internationale tentoonstelling van 16 t.e.m. 21 september 1963 te Leeuwarden, is gebleken dat de expositie niet uitslui tend zal kunnen worden ondergebracht in de 30.000 m2 grote Frieslandhal. Een gedeelte van het omgevende terrein zal eveneens in de expositie worden betrok ken. Inmiddels is vastgesteld in welke groepe ringen de tentoonstelling zal worden in gedeeld. Met elkaar zullen deze afdelin gen het totaalbeeld van het Friese leven in al zijn geledingen geven. Om dit beeld te verwezenlijken zijn vele besprekingen uitbreiding van de gebouwen nodig werd. -*■-j- j—ij:-i~ Zolang deze plannen echter niet konden worden uitgevoerd, moesten in de Kerk straat te Bolsward nog 4 lokalen wor den bijgehuurd, waarin hoofdzakelijk theorielessen en de lessen in Handen arbeid konden worden gegeven. Het behoeft geen betoog, dat ook de uit breiding van het aantal leerkrachten ge lijke tred hield met de uitbreiding van de school. Bovendien kwam in 1960 nog een twee de leraressen-opleiding tot stand, n.l. voor de akte N XXI, welke bevoegdheid 138 personen hebben de elfstedentocht uitgereden. De Bondskaatspartij te Bolsward door een 2700 personen bezocht. Prins Hendrik zal de algemene vergade- i ir t 1i bij wonen. Marktnotering: melke- en kalve koeien f 160,f 290,vette koeien f 180, - f 290,vette kalveren f 20,- f 50,nuchtere kalveren f 9,- f 12,- schapen f 23,- f 34,lammeren f 10,- f 15,varkens en vette big gen f 25,- f 75,Kleine biggen f io,— - f 16,—. Bij Winterswijk worden veel vossen aan getroffen. i Adv.; woning gezocht voor 2 bejaarde 1 mensen voor zeer lanpp ia ren In de tijd van Werner van Drakenburg - vierhonderd jaren na de schenking van keizer Otto beheerden de bisschoppen van Utrecht nog steeds Drakesteyn. Maar als een goed landkenner wierp de brave Werner een begeerlijke blik over de grens van zijn eigen Vuursche naar Drakesteyn. Drie jaren had hij er voor nodig om Dra kesteyn uit de handen van de bisschoppen los te peuteren. Hij kreeg het in leen, na dat hij er al met vooruitziende blik en veel optimisme een huis had gebouwd. Zijn zoon Frederik kon het vaderlijk huis vel waarderen, want ondanks zijn burge meesterschap van Utrecht woonde hij op wat toen al de ridderhofstad Drakesteyn was. Getrouw aan de tijdgeest trok hij ve le malen ten strijde. Hij verwierf otlder andere naam als hoofdman te velde in de Arkelse oorlog. Maar tussen de veldsla gen door vond hij nog genoeg gelegen heid om allerlei verbeteringen aan te bren gen aan de Vuursche en Drakesteyn. Hij trouwde diverse malen de geschiedenis Vermeldt minstens drie huwelijken hetgeen voor Drakesteyn wel belangrijk' was, doordat de heerlijkheid daardoor in het bezit van de familie kon blijven. Fre- deriks zoon Johan, uit het tweede huwe lijk, stierf namelijk kinderloos, maar ge lukkig had Frederik uit zijn derde huwe lijk ook een zoon gekregen, die fantasie vol Johan werd genoemd, zodat Drake steyn naar de familietrots kon overgaan. Tot aan het begin van de zeventiende eeuw bleef Drakesteyn in het bezit van de familie Drakenburg. Rond zestienhonderd kwam het kasteeltje in het bezit van de tweede zoon van Karei van Bourgondië, een verre nazaat van de Drakenburgers. De Nederlanden voerden toen, wat wij nu een anti-koloniale oorlog Zouden noemen, met Spanje. Kareis twee de zoon had, ook al door zijn Bourgon dische afkomst, nauwe banden met de Spaanse edelen, zodat het hem in Utrecht wel wat te heet onder de voetèn werd. In 1610 verkocht hij min of meer gedwon gen zowel Drakesteyn als de Vuursche aan een mr. Simon van Veen, lid van de Hoge Raad. In 1639 tenslotte komt het --o—-- Utrechtse statenlid Jhr. Ernst van Reede eetkamer.’ De eetzaal heeft Chinese be de leerlingen uit alle delen van het land zich aanmelden. Zo zijn er leerlingen uit Zeeland, ’s-Gravenhage enz. Daar er ook een modern internaat bij de school aanwezig is, hebben de externe leerlingen een goed en prettig tehuis. Er zijn in de loop der jaren al meer dan 100 leraressen klaar gekomen, die door heel het land hun functie vervullen, het zij als lerares, hetzij als directrice. Ook in de L.N.O. en U.L.N.O.-afdeling zijn er de laatste jaren heel wat wijzi gingen gekomen. Voor de leerlingen met het getuigschrift Primaire opleiding staan nu drie rich tingen in de Assistentenklasse open, nl. A. (meer alg. vormend onderwijs), H (meer huish. vorming), N (meer naaien) Na de Assistentenklas kunnen de leer lingen de V.V.B. (Vooropleiding Verzor gende Beroepen) volgen. Met dat diplo ma kan men geplaatst worden in een Revalidatie-centrum en/of tehuizen met langdurige zieken, waar zij dan het di ploma Ziekenverzorgster kunnen beha len. Thans zijn aan de school verbonden 26 leerkrachten in hoofdbetrekking en 22 vakleerkrachten. Als niet-onderwijzend personeel: een administrateur, administratrice en ty piste; een concierge, hulp-concierge, huishoudster, 2 surveillantes en 2 werk sters, terwijl aan het internaat werk zaam zijn een leidster, een waarnemend leidster en een werkster. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 jan. 1963: 350, gespecificeerd Primaire opleiding Assistenten Vormingsklas Opleiding N XIX Opleiding N XXI geeft tot het lesgeven in tuinbouwvak- In het winterseizoen worden nog avond- ken, bloemschikken e.d. aan Landbouw- cursussen gegeven, uitgaande van de Stichting „Zonnebloem” aan meisjes, s er ge in het bezit van de beide heerlijkheden. Hij zou het kasteeltje restaureren in de huidige vorm. Daarna is er overigens nog wel het nodige door de opeenvolgende bewoners veran derd. Zo werden de rustieke kruisramen in de achttiende eeuw vervangen voor schuiframen, later kwamen er zelfs in verscheiden vertrekken openslaande ven sters. Ook de voorgevel werd veranderd en het kasteeltje kreeg aan de achterzijde een afgrijselijk balkonnetje, waarmee de restaurateur een waarlijk architectonische moord pleegde. Met veel kennis van zaken heeft prinses Beatrix nu een aantal veranderingen aan- t van de oude tijd wakker roepen. Overigens heeft zij rgeten. Er is het souster- V*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1