Kalme verkiezingstrij belooft verrassingen EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK Tentoonstelling „Paraat” in alle opzichten geslaagd de Martinytoer Fan STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND In stumpert rondon rondon ron don üt Zilveren filmpjes H DINSDAG 14 MEI 1963 102e JAARGANG No. 36 P PROEVEN MET DE „TRIESTE” 'TT' Mart W. II. de Weerd MOARN IS IT IN BYSUNDERE DEI ■1 Tot grote felheid is de verkiezingsstrijd zelfs in deze laatste dagen voor de „grote dag” nog niet opgelaaid. De politieke partijen beijveren zich weliswaar hun kiezers van alle denkbare informaties te voorzien. Zo verscheen het leidend weekblad „Economisch-Statistische Berichten”, dat onder redactie van enkele Rotterdamse hoogleraren staat, met een speciaal nummer, waarin verscheidene politici de economische inzichten van hun partijen vertolkten. In de Haagse I’ulchristudio belegde de Europese Beweging voorts een forum, waarin verschei dene Kamerkandidaten hun Europese inzichten ontvouwden. Maar scherp is de strjjd niet geworden. Het lijkt er op, alsof vele kiezers, rustig voor hun televisie toestel gezeten, de prestaties der verschillende partijen rustig observeren alvorens morgen hun stem uit te brengen. De kiezers begeven zich nog minder dan vroe ger naar politieke vergaderingen. Daardoor valt de stemfousuitslag ook zo moei lijk te voorspellen. Hwa ’t syn lok net ken, libbet üngelokkich yn in ryk bisit Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Aan de andere kant lijken de perspectie ven der WD ook niet rooskleurig. In de afgelopen jaren heeft zij te lijden ge had onder interne verdeeldheid. Welis waar schijnt de vrede onder leiding van minister Toxopeus, als gevolg van het debat over de commerciële televisie, weer getekend te zijn. Maar de liberalen zien ietwat beducht op tegen het feit, dat allerlei kleine splinterpartijtjes de partij van boer Koekoek, de liberale staatspartij van Ridder van Rappard en de Vrije Burgers van de Hagenaar Fa bius hen afbreuk dreigen te doen. Wie zal er PvdA of VVD het best af komen Deze vraag zal voor de a.s. kabinetsfor matie van grote betekenis zijn. Wint de VVD, dan is handhaving van de huidige Het is elk jaar een opluchting voor de veehouder als het vee de stal voor de wei de verwisselt. Het betekent voor hem een ontlasting van de stalwerkzaamheden, daar deze geheel of grotendeels komen te vervallen. Een ander groot voordeel voor hem is het feit, dat de voerkosten (kracht- en ruw- voer) ook drastisch worden ingekrompen. Dit laatste speelt dit voorjaar vooral op die bedrijven waar de ruwvoerpositie krap is een belangrijke rol. Alhoewel het dus in vele opzichten „nofliker” wordt, moet de veehouder toch zijn aandacht ten volle op het bedrijf richten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’i Nieuwsblad Oan it stasjon fan Fikeledon stiet de trein reek üt to blazen De sjef is forheard en hy tinkt't Giet forkeard hokfoar lokemetyf moat der sa raze? regeringscoalitie waarschijnlijk; wint de PvdA dan wordt een herstel van de bre de basis van rooms en rood mogelijk. Breedst mogelijke basis. Maar wat moet er gebeuren als geen van beide als gevolg van de opkomst van splinterpartijtjes vooruitgang zou boeken? Ook dat behoort tot de moge lijkheden. Misschien heeft de KVP-frac- tieleider dr. De Kort daaraan gedacht, toen hij vorige week, tijdens een spreek beurt in Gouda, een kabinetsformatie op de. breedst mogelijke basis dus van de drie grote confessionele partijen met de PvdA én de VVD bepleitte. De vraag is of het voor een parlemen taire democratie wel gezond is als een critische oppositie ontbreekt. Oan it stasjon fan Fikeledon stiet de trein foar rike menearen De sjef ropt dan lüd; Wy kin’ net fierder, hjoed hwant de trein, lju, moat ris keare dentocht in 1963” en „Oranje in het Zil ver”. De eerste film bracht de aanwezigen weer in herinnering hoe vreselijk zwaar deze tocht voor de deelnemers is geweest. De film Oranje in het Zilver deed allen weer denken aan de mooie meestelijke dag van 7 mei 1962 toen de Koninklijke familie ’n bezoek aan Leeuwarden bracht. Yn it stasjon fan Fikeledon bellet de sjef nei de rike menearen: De trein hwert jim’ yn sitte moatte jim’ gewurde litte dy mei hjir nea mear keare! De lokemetyf mei jisk’ yn 't liif snottert: Ik kin net bigjinne Myn bulte antresyt is sa smoarch, sa wiet ik kin nou gjin foet fierder rinne De sjef fan ’t stasjon yn Fikeledon skodholet en hellet sjippe en wetter en lummelt it liif fan de lokemetyf Sa koe dy wer rinne, ’n heal ürke letter Nederlan is foar de hiele wrald in lantsje >an fan frijheit. Dy frij- dom, .woun yn tachtich oarlochsjierren, en dêrnei aloan fordjippe en forbettere is foar de minske en syn minsklike wear- dichheit in greate skat. Troch dy frijheit dochs kin hy seis oer syn taek, syn fak, syn hüshalding, syn bisit, syn gean en kommen biskikke. Hy kin sizze en skriu- we, hwat him tinkt, hy kin. léze en hearre nei hwat him goed taliket, hy kin de folie üntjowing fan syn aerd en eigenskippen Verschuivingen. Op het ogenblik zijn de 150 Kamerze tels als volgt verdeeld: de KVP beschikt over 49 zetels; de PvdA over 48; de VVD telt er 19; de ARP 14 en de CHU 12. Op verre afstand volgen dan nog de drie kleinste partijen. De communisten zijn tot drie afgevaardigden in geschrom peld; de Staatskundig Gereformeerden hebben er ook drie; de pacifistische so cialisten tellen er op het ogenblik slechts twee. Deze zetelverdeling berust op de stem busuitslag van 1959. Hoe hebben zich de politieke verhoudingen binnen ons volk sedertdien ontwikkeld? Dat is de grote vraag, welke volgende week voor een nieuwe parlementaire zittingsperiode van vier jaren zal moeten worden beant woord. Enige aanwijzing daarvoor is te vinden in de uitslagen van de verkiezin gen voor de Provinciale Staten, welke in 1962 werden gehouden. Op grond daarvan zou bij de a.s. Kamerverkiezin gen kunnen worden verwacht, dat de KVP van 49 op 50 zetels zou klimmen; dat de ARP zichzelf met 14 zetels gelijk zou blijven en dat de CHU een zetel winst zou boeken en van 12 op 13 af gevaardigden zou klimmen. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat de Statenverkiezingen voor de confessio nele partijen over het algemeen gunsti ger uitvallen dan de Kamerverkiezin gen. Men zal zich herinneren, dat het Politiek Gereformeerd Verbond vorige maal maar net één zetel miste; deze kwam toen bij de PvdA terecht. Zal het I GPV, dat zich keert tegen de Europese j éénwording, ditmaal de ARP of de CHU afbreuk doen? Linkerzijde. Volgens de Statenverkiezingen van vorig jaar zouden de PvdA en de VVD ditmaal zetels moeten verliezen, terwijl de CPN en de PSP zouden moeten winnen. De CPN heeft ditmaal niet de bedrei ging van de Socialistische Werkers Ge- i meenschap van Wagenaar en Gortzak, die de vorige keer stemmen van haar af snoepte. Keren die stemmen nu naar P. de Groot terug? „De Brug”, het blad der SWG, heeft haar lezers geadviseerd om nu op de PSP te stemmen! Voor de PvdA is de PSP vorige keer een geduchte lastpost gebleken. Zij won toen wel stemmen van de VVD, doch moest er zelf weer vele aan de PSP af staan. Als dit proces zich herhaalt, wor den haar kansen om uit de oppositie en weer in de regeringscombinatie te ko men, verkleind. bringe, hja sitte Gy L IILI lULULIlL VH HUL 1HULLUHU LLHH1L,, om’t hja de bilangen fan it hiele folk net Van de geproduceerde melk is plm. 55 tabitroud binne. Gjin inkelde Wet of procent afkomstig van de weideperiode. Bislüt is ea yn Nederlan troch in groeps- Hél voorjaar en de voor-zomer nemen hiervan weer het grootste deel voor hun har ünfruchtberheit, hjarekenin. Het is duidelijk, dat hierbij de i voeding, dus de weidegrasvoorziening ’n De mi'nsken yn Nederlan bipale moarngrote rol speelt. De beweidingsmethode oan hokfoar partii hia dit aleemiene zal er op moeten zijn gericht, dat zij een Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 2e week mei 1938 Installatie van de heer A. E. Hannema tot burgemeester van Harlingen. Vier pond vette of magere varkensworst f 1,21/2 pond carbonade f 1,21/2 pond doorregen lappen, 2J/2 pond mage re runderlappen f 1, Bezoek van Hitler aan Italië. Door de as Rome-Berlijn is in Europa een blok van 120 miljoen mensen bijeengebracht. Draaisma’s viswinkel verplaatst van Jon- gemastraat naar Kleine Hoogstraat no. 1. Op 16 mei bestaat de wasserij „Florence” 25 jaar. Voorheen was het een olieslagerij daarvoor een fabriek voor tegelfabricage gesticht door Joh. Tichelaar in 1737. Toen de olieslagerij omstreeks 1920 al lengs begon te verminderen, kwam de ei genaar, de heer Th. Mulder tot de ge- dachte in deze fabriek een was-inrichting I dat jiidt as it patro; te vestigen. In de loop der jaren werd deze telkens uitgebreid en vernieuwd. 12 mei was een vrij drukke verhuisdag. Te koop wegens militaire dienst, bakfiets met hond en route. De bakkerij van Th. Beekma is te Bols ward als eerste voorzien van een hete- luchtoven. goed gebruik van het grasland zijn daar voor doorslaggevend. De overgang van de stal naar de weide Een goed begin ligt in een geleidelijke overgang van de stal naar de weide. Voor al het melkvee is hiermee zeker gebaat. Een minder goede overgang zal direct in een produktiedaling de resultaten nadelig beïnvloeden. Naast het weidegras is het zeker de eerste tijd nodig, dat de dieren worden bijgevoerd met eigen ruwvoeder of aangekochte (zetmeelrijke) produk- ten. Het beste effect wordt verkregen I door het vee ’s nachts op te stallen en bij te voeren. i waar de kans op het op traden van kopziekte groot is dient de bij- voedering gezocht te worden in kali-arme ruwvoederprodukten en/of magnesium- koekjes. De met gier bemeste percelen moeten voor beweiding worden vermeden Welke beweidingsmethode? OPVOUWBARE HELIKOPTER De eerste opvouwbare helikopter ter wereld, een toestel van 270 kg., dat door Dornier is gebouwd, heeft in Friedrichshafen zijn proefvlucht gemaakt. De „Do 32”, zoals de wentelwiek is genoemd, kan op vele brandstoffen vliegen. Hij kan als kleine aanhangwagen achter een auto worden vervoerd (linksboven) De wagen kan als een soort mobiele heli haven worden gebruikt (linksonder), waarop elke vlucht kan beginnen of eindigen (rechts). Na een tiental lessen zou men kunnen vliegen met dit toestel, dat een snelheid kan halen van 110 km per uur. De motor wordt aangedreven door een gasturbine met een vermo gen van 90 pk. De prijs zou komen te liggen in de buurt van 32.000 gulden. neistribje, om’t hy seis de frije kar hat oer opfieding en oplieding, skoalle of tsjerke, foriening, birop of ambt. Dizze kostbere en kostlike frijheit is yn wêzen it heechste goed, hwat de boarger- like maetskippij oan syn leden jaen kin en dus ek it heechste maetskiplike doel, hwat in minske of partij him stelle kin. Mar dy’t miene soe, dat dizze frijheit in ien- faldige opjefte is foar in folk, soe him raer forsinne. Hwant frijheit foar elts, freget oan de oare kant bounens fan alle- gearre. Wol de arbeider syn frijheit hal- de, dan bynt hy syn baes oan bipaelde foarwaerden, de hierdeboer syn frijheit bynt de lanhearre, de boarger syn frijheit bynt it gesach oan noarmen en wetten. Wolle wy op ’e dyk frij en feilich wêze, dan moatte wy üs allegearre bine oan de regels fan it forkear, oars giet dy frijheit forlern. It iepenbier gesach hat de hege opjefte foar alleman dy frijheden to hoedzjen, sokke wetten en bisluten to nimmen, dat net ien minske en gjin in kelde groep syn frijheit pdaktysk bidrige sjocht. Dat de iene groep net libbet to’n koste fan in oare, dat it iene bilang net skeind wurdt troch it oare, dat er maet skiplike rjuchtfeardichheit is foar alle gearre. De oerheit, sawol pleatselik, as provinsiael en nationael moat de skiljens yn lykwicht sjen to halden. Elk gebiet, elk plak, eltse groep, eltse hüshalding moat lyk en rjucht dien wurde. Gjin tsjerke, gjin skoalle, gjin foriening of organisaes- je mei dit lykwicht forsteure. Enhwer’t it min ofto mear forsteurd is, moat hja it herstelle. De dei fan moarn is om dizze reden in tige wichtige dei. Hwant wy meitsje I nea de keamermearderheit op har han moarn üt, oan hwa wy dizze hege en dre- ge taek tabitrouwe wolle. Hjiryn binne wy folslein frij. De stimming is yn üs lan frij en geheim en it is praktysk net moog- lik om ek mar ien stim in oare bistim- ming to jaen as dy hy hie. En nou komt üs forantwurdelikheit om mei dy stim de nasjonale frij dom foar al leman to biwarjen en sa mooglik foar de swaksten of minsten to forgreatsjen. Hokfoar partij miene wy, dat wy it best dy taek tabitrouwe kinne? Dat is üs frije en forantwurdelike kar. Dat is in bilang- rike saek foar elts gewisse, hwant it giet om hege en greate dingen. It giet net om ien groep, net om ien diel fan it lan, it giet net om ien faset, net allinnich om de fordigening, om de finansjes, om de bi- lêstingen, om de leanen, om de sosiale wetten, om de sounens, om de ünderwiis- kwesjes. om it forkear, om de radio of t.v. om de ynpoldering of deltawurken-, om de kultuer, om de feilichheit fan de boargers, om de hannel, de yndustry, de lan en tünbou, it giet om al dy dingen en jit folie mear. Hwant de oerheit, dy’t wy moarn oan- wize, sil de ministers bipale, de Twadde Keamer foarmje, de ambtenaren bineame, de wetten meitsje, koartom dit hiele ie- pénbiere libben under syn lieding nim- me. In partij fan inkeld ünderwizers of inkeld faklju, boeren of arbeiders is by foarbaet in forkearde kar, al dy stimmen binne foar it doel forlern. Hwant mei it formearen fan in groep, stelt men jin da- liks foar alle oaren oer as in iensidich, in partidich, in bikrompen formaesje. Sokke groepspartijen kinne nea it fo’’r m'*’’—':e eigen ruwvoer is uit- van de 1ste snede een groter winning is mede doorslaggevend voor ’t j toepassen van een goede beweidingsme- I fhode. 1 Een goed begin is zeker het halve werk. Dit geldt ook ten aanzien van het gebruik van het grasland. Het juist benutten van de graslandopbrengst in voorjaar en voor- Tj. de J. zomer komt in feite het gehele jaar ten goede. Morgen zal de tentoonstelling „Paraat” uit Bolsward weer vertrekken. De laatste dagen is men druk bezig geweest met het „inpakken”. Het aantal bezoekers dat een foluer kreeg uitgereikt bedroeg 8800. der ontvingen en die slechts de buiten- be- boven de 10.000. Bij'de taptoe waren een „inpakken”. Het aantal bezoekers dat foluer kreeg uitgereikt bedroeg 8800. Telt men ook degenen mee, die geen fol- der ontvingen en die sleu.L 2. tentoonstelling (vliegtuigen, tanks 4 z j zochten, dan ligt het cijfer zeker j de 10.000. Bij de taptoe waren ee I duizend bezoekers. Het weer was die j avond wel zeer gunstig. Bij de motor- races was dit ook nog goed, maar dreigen de luchten, terwijl zaterdag het weer wel afbreuk deed. De demonstraties van de vaar- en duikschool konden nog wel doorgang vinden en hiervoor bestond 'n goede belangstelling, maar de helikopter, die reeds onder weg was naar Bolsward, werd halverwege weer teruggeroepen, daar het weer zich in ongunstige zin ont wikkelde. Kikvorsmannen en een duiker in duiker pak demonstreerden hoe men ook onder water kan opereren. Zo werd een vlam onder water een stuk van een ijzeren staaf gebrand en verschillende klinkers in een plaat geschoten. Aan de vooravond van de sluiting van de tentoonstelling werden de medewerkers door het gemeentebestuur in het St. Jozef - gebouw ontvangen. Op enthousiaste wijze 1 La"„^-ad2^rWi^1 de SkotsPloech Óp dit moment ligt nü de kans voor de r boer om genoeg gras te krijgen voor hetVooZbedrijven Na de pauze werden nog een tweetal komende weideseizoen en de komende films gedraaid namenlijk de ,,Elfste- winter. Een doelmatige bemesting en een In 'de haven van Boston zijn proeven genomen met de bathyscaaf „Trieste” om na te gaan of dit diepzee-duiktoestel te gebruiken is voor naspeuringen naar de verloren gegane duikboot „Tresher”. De proeven waren zeer be vredigend; binnenkort zullen de naspeuringen naar het rampschip met de „Trieste” aanvangen. door het gemeentebestuur in het St. Jozef - vertelde burgemeester Geukers het een en ander 1 een demonstratie gaf. hokfoar partij neffens jo de bikwame en it beste oan 1 bitrouwen, om’t har bigjinsels dy fan jo it neist oan komme. Der leit jou forant- wurde kar en allinnich troch dizze fraech earnstich to nimmen, sille jo frede haw- we kinne mei jou died. In lan as Nederlan, dy’t sa folslein yn frijheit dizze stim ütbringe mei is in lok- kich en bifoarrjocht lan. Miljoenen smachte nei dizze frijdom en stelle har libben yn gefaer om dy to krijen. Haïty en Cuba, Ruslan en Spanje, Poalen en Hongarije leare üs al den dei de les yn skriklike feiten. Dêrom is it in moarn t earlik fan tinke, dat hja de frijheden de rjuchtfeardichheit mei bikwame han foar üs hiele folk biwarje en forbetterje sil. Dan wurdt dy stimplicht, hwat it yn wêzen ek is: in kostber en kostlik rjucht fan in frij en folweardich minske. en stean dêrre as leden, dy’t net meitelle en net meitelle kinne.. tabitroud binne. Gjin inkelde Wet of procent afkomstig partij ta stan brocht. I hiervan weer het grootste deel voor hun Hja stjerre oan 1 1... binne polityk steryl. voeding,dus de weidegrasvoorziening ’n moarn L hokfoar partij hja dit algemiene zal er op moeten zijn gericht, dat zij folksbilang tabitrouwe sille. En dan giet regelmatige voorziening met goed weide- it wierlik net om in handige prater of in gr.as (wat met te sterk in samenstelling leuke snüt foar de t.v. it giet om de fraech 1 wisselt) kan waarborgen. 1 1 r rr pn Als beweidingsmethoden komen in aan- iieechstèande''figuren'hat, dy’t dizze*taek merking het rantsoenbeweiden of omwei- kin. Hokfoar partij hat jou den- Een )u,ste toepassing van deze me- thoden spaart gras. Dit betekent een rui mere voorziening van weidegras of meer wintervoet. Voerwinning en de beweiding op elkaar afstemmen. Voor een goede weidegrasvoorziening is het zeker, dat tijdig de 2de snede gras ter beschikking komt. Dit is één van de din gen, welke door de voederwinning wor den beïnvloed; dus tijdig maaien. Dit is zeker dit voorjaar belangrijk nu de 1 oude voorraad aan eigen ruwvoer is uit- wichtige boargerplicht W s,tefk is g«Ionken- to stimmen op dy partij, hwer’t wy elt;da Xa,n.ae tste sneae een groter fan tinke, dat hja de frijheden en deel ter beschikking komt voor de voeder- I f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1