in I Eerste Kamer vergaderde ondanks de Verkiezingen Rassenprobleem in de Verenigde Staten weer urgent Tegenstellingen in Europa zijn wat verzacht 1 liöl STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ronde van Den Haag (15 mei 1963) Gouden filmpjes I ;;O VRIJDAG 17 MEI 1963 I02e JAARGANG No. 37 P COOPER KREEG BEZOEK VAN ZIJN GEZIN PIET De Amerikaanse astronaut Leroy Gordon Cooper, die hier poseert op Cape Canaveral met zijn gezin voor de ruimtecabine Faith 7”, 'waarin hij zijn tocht moet maken. Links de dertienjarige dochter Jan, vervolgens Cam van veertien dan mevrouw Trudy Cooper naast haar man Abonnementsprijs f 1.90 per kwarusl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 Cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De r.k.-socialist Cammelbeeck nam het vurig voor de schrijversactie op. Hij vond dat de heer Algra zijn eigen normbesef teveel aan anderen wilde opleggen. En hij wees er op, dat de werken van Luce- bert en Mulisch blijkens de ervarin gen van leraren de jeugd wel degelijk aanspreken. En Dr. Van Hulst die had betoogd, dat Slauerhoff, juist dankzij het feit, dat deze scheepsarts was geweest, in zijn schrijverschap was gegroeid voer de hij tegen, dat dit waarschijnlijk juist ondanks di schied. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong’» Nieuwsblad Maanden aaneen vaardig trainen Het politieke peleton Elk begreep wel, dit wordt menen Elk die het ook vatten kon Ze zullen niet allen winnen Er zijn straks uitvallers bij 't Peleton kan zich bezinnen Klassement na 15 mei It lok yn de huzen is net altyd óf to lézen oan de pronk fan de gevels Minister-president. De regering gaf op al deze opmerkingen deze week geen antwoord meer. Volgende week komt minister Klompé aan ’t woord hoewel de staatssecretarissen Scholte en Janssen het werk ten departemente van O., K. en W. natuurlijk veel beter ken nen. Maar bij ons kan een minister alleen door een minster worden vervangen. Politiek was de ziekte van Mr. Cals toch wel van bijzondere betekenis. Voorheen werd hij algemeen gezien als mogelijke opvolger van Prof. Romme als fractie leider der KVP. Mede met het oog daar op werd na het aftreden van Prof. Rom me Dr. De Kort tijdelijk met de waar neming van het fractievoorzitterschap be last. Was minister Cals nu in zijn plaats getreden, dan zou deze zeker een candi- daat voor het premierschap zijn geweest. Door zijn herhaalde ziekte lijkt die kans vrijwel uitgesloten. Vandaar dat men in KVP-kringen al weer begon te denken over de mogelijkheid van handhaving van Dr. De Kort als fractievoorzitter en van Prof. De Quay als minister-president. Enfin, omtrent dit laatste zullen de be sprekingen, welke Koningin Juliana dezer dagen voert met de vice-president van de Raad van State, de beide Kamervoorzitters en de fractieleiders der Tweede Kamer uitsluitsel moeten brengen. In elk geval zal het Catshuis het huis in het Haagse Sorgvliet, dat de regering heeft bestemd om als ambtswoning voor de minister-president te dienen, nog wel niet gereed zijn als over de kabinetsfor matie is beslist. Want de aanbesteding van de verbouwing zal pas over enkele maan den plaats hebben. Hoewel een for matie pleegt in ons land soms maanden te duren. gen. In Irak, het derde lid van de nieuwe VAR zijn bij een kabinetswijziging de laatste aanhangers van president Nasser uit de regering verwijderd. Hier heeft de Baath- partij, die zoveel sterker is dan Syrië, nu alle macht in handen. De vooruitzichten voor Nasser zijn minder gunstig gewor den. Birmingham Na enige ontspanning in de Amerikaanse stad Birmingham, Alabama, waar de ne gers protestbetogingen hielden tegen de rassenscheiding, neemt de onrust weer wat toe. Voor de ontspanning zorgden de leiders van de negers en de blanke ge meenschap, die overeen kwamen, dat de rassenscheiding in cafetaria’s e.d. bij be noemingen en indienstnemingen zou wor den opgeheven. Een aantal blanken nam geen genoegen met dit succes voor de ne gers en pleegden enkele bomaanslagen. Federale troepen zijn samengetrokken in de buurt van de stad om in te grijpen als het tot relletjes mocht komen. Over dieptepunt heen. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland hebben een forse overwinning van de La- bourpartij te zien gegeven, die voor een deel lean worden verklaard uit het inhalen van een achterstand, welke de vorige keer was opgelopen, maar voor een deel toch een achteruitgang vaa de conservatieve aanhang betekent. Toch is deze conserva tieve achteruitgang geringer dan men wel had gevreesd, terwijl ook de liberale op mars minder overtuigend was dan bij vo rige gelegenheden. De conservatieven hebben het gevoel over hun dieptepunt heen te zijn en onmiddellijk steken de ge ruchten de kop weer op, die willen weten, dat het nu in het najaar toch wel tot ver kiezingen voor het parlement zal komen. Maar er kan in die tussentijd nog veel ge beuren, wat de populariteit van de rege ring kan doen stijgen of dalen. Onderwijs Deze week wijdden de senatoren zich aan de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het was de dag vóór de verkiezingen en minister Cals was we gens ziekte verhinderd. Hij werd ver vangen door minister Klompé en de bei de staatssecretarissen Scholten en Janssen Bijzonder veel zin had een debat onder dergelijke omstandigheden natuurlijk niet Maar de leden der Eerste Kamer en vooral degenen, die straks dit college Zul len verlaten grepen gretig de gelegen heid aan om allerlei problemen de vijfdaagse schoolweek, de spelling, de verhouding tussen openbaar- en bijzonder onderwijs, de commerciële t.v. te ber- de te brengen. De antirevolutionair Algra uitte voorts zijn verontwaardiging over de zg. schrijversactie. Hij bleek niet te gevoelen voor een alge mene bijstandswet voor „modernisten”, die hun toevlucht eerder bij de bittertafel, dan bij het altaar zoeken en die zich z.i. verlustigen in het dierlijke, sexuele in de 1 mens. De r.k.-hoogleraar Gielen probeer de hem wat te sussen, maar de christelijk historische Dr. Van Hulst vond toch wel, dat de kunstenaar, als gevolg van de 'schrijversactie, dreigde te verambtclijken. Juf Klompé klapt in de handen KVP-ers deden 't maar Vroeger ook eervolle standen Het kwam weer netjes voor elkaar Einduitslag, één punt gewonnen Net een derde van het totaal De Quay kan zich lekker zonnen Vier jaar lang geen slechte haal! Het zit er op, zegt Toxopeus V.V.D. is afgezakt Het viel me echter heus nog mee, dus Wij voelen ons niet geknakt Veel interne moeilijkheden ’t Winnen was allang gestuit Nee bepaald niet ontevreden Rivaal Van Rappard viel uit! Roolvink zegt, ik heb geen klachten De A.R. bleef vlot present Wie kon het anders verwachten? Wij zijn het verlies gewend Alle na-oorlogse ritten Gaven toch hetzelfde beeld Né, we lieten ’t niet bar zitten Al voel ’k mij ook niet gestreeld Beerman uit zich zeer tevreden C.H.U. raakt nooit in ’t nauw Geen lawaaierige leden De supporters constant trouw Nooit van propaganda blaken Heus, wij trappen rustig door Wij konden een winstpunt maken Kalmjes aan, in ’t goede spoor! Vondeling kijkt ietwat spijtig P.v.d.A. voor de broek Opposanten, het wordt tijd licht Kom eens anders uit de hoek De Quay in de wielen rijden Vier jaar lang, vaak onsportief Resultaat, heel tussenbeiden Het is voor ons een bittere grief Lankhorst heeft reden tot juichen P.S.P. won flink terrein Wie roept nog dat wij niet deugen Wij kunnen tevreden zijn Bakker kijkt ook ingenomen C.P.N. klom een ietsje op Wij zullen ons nooit intomen Leggen ook nooit aan de kop Van Dis, oh het kon veel slechter S.G.P. blijft aardig sterk Geen kopgroep, we waken echter Houden het traditie-merk Jongeling, denkt: 't Is in orde G.P.V. heeft een begin *t Zal nu geen vergissing worden ’t Bezoek aan de Koningin Koekoek kan zich warmpjes dekken Boerenpartij, favoriet Nou het landbouwschap vlug nekken Koekoek zingt zijn zegelied Jongens kom, een leuk karweitje Houdt maar moed, we klaren het best Koekoek legt straks kleine eitjes Ja, misschien buiten het nest Vorige week was de begroting van defen sie aan de beurt. Ieder was benieuwd hoe de liberale fractieleider Van Riel zijn geestverwant minister Visser zou toespre ken. Vorig jaar had de VVD-fractie im mers naar aanleiding van de kwestie-Van der Putten haar vertrouwen in de be windsman van defensie opgezegd. Aan gezien dit vernietigend oordeel toen niet door de andere senatoren en later evenmin door de liberale kamerfractie aan de overzijde van het Binnenhof bleek te worden gedeeld, was Ir. Visser rustig aangebleven. Hoe zou hierop de heer Van Riel nu reageren? Hwat hat Cjabe Skroiir us hjoed p p to sizzen Kennelijk had deze er geen behoefte aan om zo kort voor de verkiezingen weer de bestaande liberale tweedracht aan het licht te brengen. Heftig aangevallen door de antirevolutionaire senator Algra zei hij rustig aan zijn woorden van vorig jaar weinig toe te voegen te hebben. Dat de kwestie-Van der Putten als mogelijke splijtzwam in de liberale gelederen is blijven bestaan, bleek op een verkiezings vergadering te Amsterdam, waar de heer Van der Putten zélf met geheime notulen van interne liberale besprekingen liep te zwaaien. Het geval verwekte nogal wat emotie, temeer, daar bleek, dat de notulen, welke de heer Van der Putten ter hand waren gesteld, vals bleken te zijn. De tegenstellingen in de Europese Economische Gemeenschap (EEG) zijn wat af- ministers, die het leger vertegenwoordi- genomen door het overleg, dat de ministers eind vorige week in Brussel hebben ge voerd. Op de vorige vergadering, op 2 april, had Schröder, de Duitse minister van buitenlandse zaken, flink van zich afgebeten door te verklaren, dat Duitsland er weinig voor gevoelde de ontwikkeling in de EEG te laten scheeftrekken door in te gaan op de Franse wensen ten aanzien van de landbouw, ondanks het feit, dat het principiële besluit over de gang van zaken in januari 1962 al was genomen. Maar, betoogde Schröder toen, dat besluit was genomen in de verwachting, dat Engeland tot de EEG zou toetreden, hetgeen de afzetmogelijkheden voor de industrie-landen, zoals Duitsland, zou vergroten. Frankrijk heeft vele concessies op landbouwgebied geïncasseerd, maar toch zijn veto uitgesproken. In deze veranderde omstandigheden wenste Schröder niet alleen uitstel met de inwerkingstelling van de landbouwregu- leringen, maar ook een koppeling hiervan aan een welwillende houding van Frank rijk ten aanzien van Amerika heeft namelijk voorgesteld in de G.A.T.T. te onderhandelen over een 'al gemene tariefverlaging van 50 pet. voor industriële produkten en de garantie, dat voor Amerikaanse landbouwprodukten 'n plaats op de Europese markt behouden blijft. De Fransen gevoelen niet zo veel voor deze Kennedy-ronde, omdat het uit gangspunt daarvan een toenemende on derlinge afhankelijkheid van de Atlanti sche wereld is, terwijl De Gaulles streven juist is gericht op een zo gesloten en on afhankelijk mogelijke gemeenschap van de Zes, die zijn politieke doel van een gelijkwaardige positie naast Amerika moet steunen. Hun belang bij een uitbrei ding van de wereldhandel is geringer dan dat van hun partners. Zij weigerden aan vankelijk enig verband tussen de land- bouwkwesties en de Kennedy-ronde te zien en zij waren er vooral op tegen, dat er over landbouw in de G.A.T.T. zou worden gesproken zolang de Zes hun ge meenschappelijk landbouwbeleid niet hadden vastgesteld. Water in de wijn Beide partijen hebben nu wat water in de wijn gedaan. Een halfjaar eerder dan Schröder aanvankelijk had gewild zullen de ministers vóór het eind van het jaar bijeenkomen om de reglementen inzake Zuivel, rundvlees en rijst vast te stellen, welke dan in het eerste kwartaal van het volgend jaar in werking zullen treden. Vóór 1 januari zullen ook de ministers de graanprijzen voor de campagne van 1964/’65 vaststellen. Het plan is, dat de hoge Duitse graanprijzen omlaag zullen gaan, hetgeen het verbruik van Frans graan zal stimuleren. Maar men wijst er van Duitse zijde op, dat over de inhoud van de te nemen maatregelen nog hele maal geen overeenstemming is bereikt. Wellicht hoopt men met deze zaken nog een pressiemiddel op Frankrijk te behou den om soepeler te zijn bij de Kennedy- rondf. Na lang onderhandelen heeft Fra<J<rijk zich bereid verklaard aan de besprekingen deel te nemen, welke zijn gericht op een halvering van de tarieven, hoewel Frankrijk van mening is, dat hier- NASSER ONDERHANDELT MET TITO De president van de nogal rommelen de nieuwe V-A.R., kolonel Gamal Ab del Nasser, brengt op het ogenblik ’n bezoek aan Joegoslavië. Deze foto geeft een beeld van onderhandelingen tus sen Nasser en Tito, die maandag zijn gehouden. Links van voor naar achter: de Joegoslavische vice-president A. Rankovic, president Tito, een tolk en vice-president Af. Todorovic. Rechts: president Nasser met zijn delegatie 3e week mei 1913 Verplaatst de bierhandel en mineraal- waterfabriek van de Turfkade naar de Hoogstraat. Aanbevelend: J. Dijkstra. Een aardappelverbouwer te Pingjum wil de met de aardappelenverkoop nog eens de proef nemen. Hij gaf zijn aardappelen aan een turfschipper mee om ze in Over ijssel tegen elke prijs te verkopen. De schipper kreeg echter geen enkel bod en was genoodzaakt de aardappelen weer mee terug te nemen. De heer Johs van Dijk te Bolsward over leden. Hij was bijna 40 jaar op de secre tarie werkzaam. De ontvangsten van het stadsarmenhuis bedroegen f 20.^75,48, de uitgaven f 20.174,17, zodat er een batig saldo is groot f 201,31. Herbenoemd tot stadsvroedvrouw te Bols ward, mej. E. Holverda. Te Workum had ’n huwelijk plaats, waar, bij de jongelui per auto bij het stadhuis arriveerden. Het was de eerste maal dat zulks geschiedde. Een en ander trok veel bekijks. de zg. Kennedy-ronde. door Amerika met zijn hogere tarieven zou worden bevoordeeld. Het wil echter de kwestie niet blokkeren mits tevens zal worden gesproken over correcties van bij zonder hoge Amerikaanse tarieven. Ook deze concessie van de Fransen houdt wei nig in, daar zij op het laatste ogenblik toch de EEG kunnen dwingen neen te zeggen. Het zal echter een kwestie van lange termijn worden, want men ver wacht, dat de onderhandelingen in de G.A.T.T. ook nog een groot gedeelte van het volgend jaar in beslag zullen nemen. Over de wens van Schröder, dat perma nent contact tussen de Zes en Engeland zou worden ingesteld, heeft men door ‘t Franse verzet geen overeenstemming kun nen bereiken. E.V.A. actief Intussen heeft Engeland in Lissabon ver gaderd met zijn eigen groep, de Vrijhan delsassociatie, de E.V.A. Enkele maanden geleden was in de E.V.A., waarvan naast Engeland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Portugal, Zwitserland en Oos tenrijk deel uitmaken, in principe beslo ten tot een onderlinge afschaffing van al le tarieven vóór het einde van 1966. Dat zou voor industriële produkten gelden, waardoor vooral Denemarken zich ern stig benadeeld gevoelde. Het zou de be scherming voor zijn eigen jonge industrie missen zonder dat het zijn landbouwpro dukten gemakkelijker bij de partners zou kunnen afzetten. Het eiste van Engeland een afschaffing van de heffing op boter en na aarzeling en overleg met Austra lië en Nieuw-Zeeland heeft Engeland hierin nu toegestemd, zij het, dat men blijft vasthouden aan de toegestane hoe veelheden voor invoer. In elk geval wordt de Deense winstmarge nu groter. Noor wegen eist de vrije invoer van verse vis in Engeland, maar dat stuit nog op ern stig verzet. Niet naar Nassers wens Vorige week meldden wij, dat president Nasser van Egypte zijn bezoek aan Alge rije voortijdig had afgebroken, vermoede- lijk in verband met moeilijkheden in Sy rië. Kort daarop trad inderdaad de Sy rische regering van de tegen een te grote Egyptische machtspositie gekante Baath- partij af en formateur werd een Nasser niet-onwelgezinde. Enkele dagen later weer maakte deze for mateur plaats voor de afgetreden premier. Het is niet duidelijk wat zich allemaal op de achtergrond heeft afge speeld, maar het lijkt er toch veel op, dat de Baathpartij, ondanks druk van de aan hangers van Nasser, haar positie weet te handhaven. De nieuwe regering bestaat uit Baathisten (zes), aanhangers van Nas- set (zeven), maar op de wip zitten drie De verkiezingen zijn achter de rug; Koningin Juliana is reeds aan het formeren van een nieuw kabinet begonnen en we weten ook bijna (om een paar zetels moet nog worden geloot, b.v. om de 3e van de boerenpartij) hoe de beide Kamers der Staten- Generaal er in haar nieuwe samenstelling uit zullen zien. Maar dit alles weerhoudt de Eerste Kamer niet om in haar oude samenstelling langdurig te praten over de begrotingen, welke het demissionaire kabinet-De Quay voor 1963 had opgesteld. er Mulisch blijkens de ervarin- aanspreken. En Dr. Van Hulst die had zijn schrijverschap was gegroeid leze beroepsuitoefening was ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1