NA COOPERS SUCCESVOLLE RUIMTEVLUCHT Prof. Romme informateur Uitreiking Nw.-Guinea-Kruis militairen Hennaarderadeel Zegetocht over de aarde wellicht nog meer vermoeiend K Fan de Martinytoer Rely Jorritsnia- priisfraech Botsing op Afsluitdijk 3 doden en 5 gewonden Op de Afsluitdijk, even voorbij Kornwer- derzand is zaterdag een vreselijk auto- ongeluk gebeurd, dat aan drie mensen ’t leven heeft gekost. Zilveren filmpjes 3e week mei 1938 Tj. de J. Hwat hat (ga be Sb roar üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 21 MEI 1963 102e JAARGANG No. 38 Koersen naar Kooms-Kood? NOU 15 MAEIJE FOARBY IS! Hoe’t men ek tinke mei oer de ütslach krachten te verdedigen. himel”, fan Tr. a Anderhalf uur voor astronaut Gordon Cooper zijn ruimtecapsule Faith 7 met de hand door de dampkring loodste, nam hij een stimulerend middel in om zijn reactievermogen tot het uiterste te scherpen. Dit vertelde een arts op Mercury Control in Cape Canaveral, terwijl de 36-jarige luchtmachtmajoor van een welverdiende rust genoot aan boord van het vliegdek schip Kcarsage, dat hem uit het water van de Grote Oceaan plukte aan het eind van zijn vlucht van bijna 35 uur. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2535 (K5157) COOPER VEILIG GELAND. De capsule „Faith 7”, waarmee majoor Gordon Cooper zijn ruimtereis heeft gemaakt, is aan boord gebracht van ’t vliegdekschip „Kcarsage”. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX' Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie joen)Noord Holland (1,6 milj.) en Noord Brabant (1.006 milj.). Friesland zakte van de 5e naar de 8e plaats met 420.835 inw. Minder inwoners hebben Groningen 419.615; Zeeland 253.688 en Drente 243.652. De mond- dwenen. Van Hawaii vloog het gezin Cooper per straalvliegtuig naar Capa Canaveral waar de collega-astronauten (met uit zondering van John Glenn, die met va kantie in Japan is) hem opwachtten. Daar, op zijn thuisbasis, vertelde Coo per voor het eerst de pers van zijn er varingen. Hij stelde voorop, dat hij zich zowel tij dens de vlucht als bij de landing steeds perfect had gevoeld. Het ontwaken uit zijn eerste slaap tijdens de tweede omwenteling had hem een lichte schrik gegeven, toen hij zag, dat zijn armen voor hem uitzweefden. Dat was gevaarlijk omdat hij per ongeluk knop pen van het instrumentenbord voor hem zou kunnen aanraken. Daarom strengel de hij zijn vingers in elkaar en stak zijn duimen achter de banden van zijn ruim- tehelm, toen hij zich de volgende maal ter ruste begaf. Cooper vertelde, dat hij gedurende het grootste deel van de tocht een bijzonder mooi uit zicht op de aarde had. Hij kon huizen, steden (o.a. zijn woonplaats Houston in Texas) duidelijk onderschei den. Eens zag hij zelfs een trein rijden, de rook opkringelend uit de pijp van de lokomotief. (Sommige deskundigen trek ken dit in twijfel en schrijven deze waarneming toe aan „ruimtelijke geest drift”, aldus de Tel.). gaf sinds zijn terugkeer op aarde. Hij haalde deze belevenis aan om aan te duiden, dat wel afdoende bewezen is, dat het zeer wel mogelijk is in de ruim te rustig te slapen. Zondag begon Cooper na zijn inspan nende ruimtereis zijn triomftocht over de aarde, die misschien nog vermoeien der zal zijn. Het begon in Honoloeloe, waar de ge lukkige Cooper zijn vrouw Trudy in zijn armen sloot en zijn dochtertjes Camala (14) en Janita (13) omhelsde. Maar onmiddellijk daarna maakten de ongeduldig wachtende huldebrengers zich van hem meester. Haast buigend onder de traditionele Hawaiiaanse bloe menslingers, die samen een kilo of ne gen wogen, maakte Cooper, zijn vrouw naast hem gezeten, een ware zegetocht door de straten van Honoloeloe, de stad waar hij gestudeerd heeft en waar hij in het huijwelijk is getreden. Volkomen onverwacht is prof. mr. dr. C. P. M. Romme door de Koningin aan gezocht als kabinets-informateur. Na een gesprek op Paleis Soestdijk heeft de Koningin prof. Romme verzocht „een onderzoek in te stellen gelet op de uitslag van de verkiezingen naar de mogelijkheden van de vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een zo breed mogelijke steun in het parlement”. Deze formulering houdt in, dat de infor mateur waarschijnlijk in eerste instan tie zal zoeken naar een mogelijk her stel van de rooms-rode coalitie. Het inschakelen van prof. Romme in deze kabinetsformatie heeft in politieke kringen groot opzien gebaard. Er wordt allereerst een interne tegen stelling in de K.V.P. zelf uit geconclu deerd. De kloof tussen de K.V.P.ers, die weer met de socialisten willen samen gaan, en hen die onder de P.v.d.A. het beleid van het kabinet-De Quay willen voortzetten, wordt dermate groot geacht dat deze door fractieleider dr. W. L. i P. M. de Kort niet zou zijn te overbrug gen. en klauwzeer nu vrijwel ver- Terwijl Cooper lag te slapen aan boord van het schip, dat hem zag landen (hij daalde op slechts enkele kilometers afstand in zee) en hem nu naar de Hawaii-eilanden brengt, stapten zijn vrouw en twee dochters in Texas in ’t vliegtuig dat hen eveneens naar Hono loeloe zal brengen. Zondag heeft Cooper na afloop van een grote parade te zijner ere een perscon ferentie gegeven op Cape Canaveral. De journalisten daar hadden niet de pri meur van zijn reisverhaal want tijdens de twee etmalen aan boord van de Kear- sage werd hij volledig uitgevraagd om trent al zijn indrukken. Teneinde Coo per enige rust te geven, is de ontvangst door president Kennedy op het Witte Huis een dag uitgesteld. Deze zal dus nu vandaag plaats vinden. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de vlucht van Cooper de laatste zou zijn in het Mercury-project. Het is mogelijk, dat de moeilijkheden met de automati sche installaties, die zich hebben voor gedaan de deskundigen doen besluiten tot nog een Mercury-vlucht alvorens men overgaat op het Gemini-project (twee personen de ruimte in). Premier Chroestsjow heeft een telegram aan president Kennedy gezonden met zijn hartelijke gelukwensen, maar radio- Moskou zei in een commentaar, dat de VS nog „ver, ver achter liggen” op de Sowjet-Unie in ruimtevluchten. Uit alle delen van de wereld kwamen er geluk wensen binnen. In Washington is verteld, dat Amerika tachtig ambassades en zeventien consu laten in landen waarover Cooper zou vliegen had gevraagd maatregelen te nemen voor het ppikken van de astro naut, indien hij in hun gebied zou moe ten landen. De missie was: snelle toe stemming krijgen voor het binnenlaten van Amerikaanse bergingsploegen. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeiden, dat de gepolste regeringen geestdriftig waren om mee te werken als Cooper op hun gebied zou landen. Tijdens het eerste onderzoek heeft Coo per verteld, dat hij slechts wat aan zijn voedsel had geknabbeld en dat hij moei lijkheden had gehad met de tuit van zijn waterfles. Cooper had veel vocht verloren tijdens de vlucht. Nauwelijks was hij aan boord van de Kearsage of hij dronk zes glazen melk en vier glazen ananassap. Hongerig als een paard verorberde hij vervolgens een maal van vlees, aard appelen, sla, broodjes en een icecream. Hij zei de toestand van gewichtloosheid heel prettig te hebben gevonden en dat hij gemakkelijk in de capsule had kun nen slapen, maar dat hij, na een dutje van een half uur tot drie kwartier altijd weer volkomen uitgerust wakker werd. Tijdens een van zijn ruimteslaapjes in de capsule waarmee hij 22 maal om de aarde cirkelde, sliep astronaut Leroy Gordon Cooper zo vast, dat hij bij zijn ontwaken eerst niet wist waar hij was. Dit vertelde de succesvolle ruimtevaar der op de eerste persconferentie die hij Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wairin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De jury foar de priisfraech 1962 fan it Rely Jorritsma Founs, bisteande üt de hea- ren Tsj. Jeh. de Jong, Skillaerd, J. Noord- mans, Ljouwert en G. Koelstra, Leiden, hat ornearre dat fan de 22 ynstjürde for- halen bikroand wurde (alfabetysk, nef- fens skriuwersnammen) ,,De Smjunt”, fan Paulus Akkerman Mar- rum. „Et maintenantfan Geart Jonk man, Goutum „As Irene komt", fan Tsjits Peanstra, Goutum „Prolooch fan de iensumheit”, fan Durk van der Ploeg, Stiens „Minske tusken ierde en Riemersma, Loayingea en fan de 17 ynstjurde fersen: „brief encounter”, fan Tiny Mulder fan Goutum Garen kinne jo in kans jaen, j osels kin allinne mar gripe In de raadzaal van het gemeentehuis te Wommels vond donderdagavond de uit reiking plaats van het Nieuw-Guineakruis met de gesp 1962, aan een drietal mili tairen uit de gemeente Hennaarderadeel. ’t Betrof hier de thans weer in de burger maatschappij teruggekeerde oud-militai- ren U. Eisma te Wommels, G. van Ber- kum te Edens en R. Gietema te Welsrijp, die allen in meer of mindere mate bij de akties op Nieuw-Guinea in 1962 betrok ken zijn geweest. Van de zeven overige Nieuw-Guineamili- tairen uit Hennaarderadeel zijn thans nog zes in militaire dienst, terwijl één naar el ders is vertrokken. Aan hen zal het onder scheidingsteken ter plaatse worden uitge reikt. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester Alta, die de aanwezigen ouders, familieleden, verloofde, de beide wethouders en de gemeente-secretaris, als mede de vertegenwoordiger van de Minis ter van Defensie, de majoor der Lucht- de gevoerde Nieuw-Guineapolitiek zullen we het deze avond niet hebben, aldus bur gemeester Alta. Daar hebben onze jon gens ook niet over gepraat. Zij hebben hun plicht gedaan toen het Vaderland, of liever onze regering, hen die taak opdroeg En als dank voor het volbrengen van die taak worden hen thans deze onderschei dingen uitgereikt. Spreker hoopt, dat de drie militairen de onderscheidingen niet zullen zien als een stukje blik, dat men ergens in een kast opbergt, maar als een herinnering aan een moeilijke, maar ook voor hen leerzame tijd.'Burgemeester Al ta sprak voorts de wens uit, dat in het mooie land daar in het verre werelddeel, straks ook vrede en welvaart mag heersen. Na zijn toespraak werden door de heer Alta bij de drie militairen de versierselen van het Nieuw-Guineakruis opgegespt en het daarbij behorende certificaat uitge reikt, waarna hij hen gelukwenste met de aan hen verleende onderscheiding. In de pauze, die hierop volgde werden verver singen geserveerd, waarna majoor Osinga het woord verkreeg. Deze wees op de moeilijke beslissing, waarvoor de regering stond toen het ging om de uitzending van meer militairen naar Nieuw Guinea. Hij kon zich voor stellen, dat dit voor de betrokken jongens en niet minder voor hun verwanten, een allesbehalve prettige zaak was. Het is dan ook te begrijpen, aldus spreker, dat het de minister een genoegen doet, dat thans de ze kruisen uitgereikt kunnen worden. Spreker wees er op, dat het hier niet het gewone Nieuw-Guineakruis betreft, maar de onderscheiding met gesp 1962, het geen inhoudt dat de militairen daadwer kelijk aan akties hebben deelgenomen. Spreker zegt te hopen, dat de jongens deze kruisen op hoogtijdagen zullen dra gen en zegt, dat zij hieraan, hoe ouder zij worden, steeds meer waarde zullen hech ten. Namens zijne excellentie de Minister van Defensie, wenste hij hen vervolgens van harte geluk met de verleende onderschei dingen. Mede voor de militairen en hun ouders, sprak vervolgens de heer D. Gietema een treffend dankwoord voor de verleende onderscheidingen en de goede woorden, waarmede deze uitreiking gepaard ging. macht T. Osinga, een hartelijk welkom toeriep. In zijn hieropvolgende toespraak memo reerde burgemeester Alta de moeilijke en zware tijd die onze jongens in Nieuw- Guinea hebben doorgemaakt. Een moei lijke tijd ook voor hun familie, voor wie de spanning en onzekerheid vaak on draaglijk was. Sommigen van onze mili tairen hebben, aldus spreker, zowel, letter lijk als figuurlijk de hitte des daags en de koude des nachts ondervonden. Zij zijn meermalen in levensgevaar geweest en hebben gestaan bij het graf van hun ge sneuvelde kameraden. God heeft het echter zo geleid, dat alle jongens uit Hennaarderadeel in de huise lijke kring mochten terugkeren. Daarom moet, zo ging de heer Alta verder, de on dertoon van deze bijeenkomst dan ook zijn dank aan God; dank voor het voor recht, dat al onze jongens behouden thuiswaarts zijn gekeerd. Over het waarom van hun uitzending en de agrariërs it gefoel hawwe, dat mei har earlike en billike forlangens to min rek ken balden wurdt. En dêrmei bin ik it iens. Ik haw ek gjin frede mei hwat de regearing oant nou ta dien hat, om de boerestan yn üs lan lieding en stipe to jaen. Dér siet neffens my gjin lijn ge- nóch yn en gjin düdlik perspektyf. En omdat dit fan dizze kant net klear en düdlik steld waerd en derneffens hannele, dêrom is it to bigripen, dat hiel hwat boeren dizze lijn ek net sjogge en dingen bigeare, dy’t gjin inkelde regearing jaen kin. Lit üs mar daliks sizze, dat it forlangen fan tsientüzenen lytse boeren, dy’t in ge- woan boerebidriuw hawwe fan fiif of seis ha. om sadanige prizèn, dat har bi- driuw in reedlik ynkommen jowt, net yn- willige wurde kin. Sokke lytse bidriuwen hawwe gjin ekonomyske grounslach mear likemin as de tüzenen krudenierswinkel- tsjes en lytse doarpsbakkerijkes of slach terijen mei to min omset. Tsj in de tiid fjochtsje, kin gjin minske folhalde. In bi- driuw, ek in ooerebidriuw moat mei de tiid mei en dat haldt under oaren yn, dat it great genóch wêze moat om ien man mei de moderne middels in folsleine taek fan de stimmerij, ien ding is wol düdlik I to jaen. Oft dit nou by 13 of 15 kij leit wurden, dat er gjin foldienens is op itby 8 of 10 ha. dat is sa mar net tosizzen, l:-1— J- 1 I mar i' -e'- -z -o-, p- fiif bisten, I It seit himsels, dat yn in tiid, dat de kos-1 foerbiten en ten aloan omheech rinne, wylst de op- driuwkes binne der yn bringsten sakje, de mütse wol ris skeef isel, Gelderlan, Limbo; I stiet. Ik wol leaver net wer komme op de tüzenen. Yn dizze gebieten sil hie' hwat 1 wize, hwerop inkelde fan harren miend barre moatte om de lanbou to sanearen. hawwe, dwaen to moatten, wylst hja yn it Fierst to lang hat men om dizze hjitte foaren witte koene, dat soks hielendal brij hinne roun en mei in falske roman- neat jowt, mar mei klam wize op de efter- tyk de lofsang songen fan de lytse sels- groun fan dizze ünfrede. En dat is, dat stannige, dy’t „van de vroege morgen tot de late avond” op eigen risiko wrotte en ploetere. It wie yn folie gefallen lang net wier, krekt yn dy streken wiehe hiel hwat, dy’t dizze lofsang net fortsjinnen, mar al wie it sa, har wize fan buorkjen is üt ’e tiid, likegoed as de, yn de line rinnende mod- derskipper of de man efter de karre. Dat kin op it heden net mear en it,is de plicht fan heders en organisaesjes om dit düd lik to sizzen en ut to lizzen. Dizze mins- ken moatte holpen wurde om wer mei- dwaen to kinnen. De alderen moatte hol pen wurde om har bidriuwke oerdwaen to kinnen en fan twa of trije ien to meitsjen, de jongeren mei men net wer op dizze to smelle grounslach oan ’e gong helpe, in diel fan harren moat oar wurk sykje, dat der gelokkich tsjintwurdich genóch is to finen. Yn dizze streken moat de ruilfor- kaveling folie hurder oanpakt wurde en de streekforbetteringsplannen fordübele. Dêrneist moat men net fierder gean mei it oanmeitsjen fan lan op minderweardi- ge grounen. Ik wie mei de Grounkeamer- leden fan ’e wike tusken Langsweagen en Boarn yn de saneamde Deelen. Dér lizze hoeken en stripen feangroun, mei petgat ten, sunder in wei en sunder ien pleats. It is glêd üt de tiid sok lan oanmeitsje to wollen. Ien fan üs selsskip, dy’t as Lid fan Deputearre Steaten hjir mear fan wist, fortelde, dat neffens in deskundige bi- rekken sok lan T6000 koune de ha. kostje moast as it klear wie. Dit is mear as dwaesLit men dy sompen, petgatten en stripen ünlan kado jaen oan it Fryske Gea om hwat to biwarjen fan de wylde natür foar rekreaesje en flora- en fauna- stüdzje. mar gjin trêddeklas lan meitsje tsjin bidragen, hwer’t men trije kear sa folie bést lan foar krije kin. Wy hawwe gjin bilang by in jit greatere molkestream dy’t de merk fierder bidjert en in kost- priis hat dy’t nearne nei roait. Wy sille zwaa krekt alles dwaen moatte om mei bihaid Stad: fan in reedlik bistean foar boer en arbei der, bidriuwen to krijen, dy’t tsj in in kon- kurrinte kostpriis de produkten leverje kinne. Sokke bidriuwen binne hjir ge nóch en as de regearing in posityf en düd lik bileid sjen lit, komme der eltse wike mear by. Hwant der moat it op it foarste plak hinne.. De boerebidriuwen moatte holpen wurde om har taek yn it moderne, Europeeske bidriuwslibben oan to kinnen, sadat, as ien kear yn dit gebiet in earlike en frije konkurrinsje bistiet, bliken docht, dat hja skoan meikomme kinne. Ik bin der wis fan, dat der genóch boeren bin ne, dy’t dat oan kinne. Mar dy moatte dan ek in earlike kans ha. En salang Frank- ryk en Dütslan troch har nationalistyske polityk dy kans net jaen wolle sil de Ne- derlanske regearing mei deselde wapens fjuchtsje moatte. lensidige, ekonomyske üntwapening is likemin reedlik as mili taire. De boeren moatte der op rekkenje kinne, dat as hja stribje nei in ekonomysk- en sosiael forantwurde bidriuw, de regearing harren net yn ’e steek lit, mar op aller- hanne manearen harren derby helpe sil. Dêrfoar sille de organisaesjes en it Lan- bouskip op in hiel bysündere wize hurd arbeidzje moatte. En de nije Keamerleden hawwe mei de nije ministers op dit ge biet jit hiel hwat wurk yn to heljen. Mar dit komt net klear as cfe boeren seis net ienriedich en solidair op in positi re wize de skouders der mei under sette. Ek hjir moat de boer seis de leije ha. Voorts zijn vijf ernstig gewonden naar de ziekenhuizen in Harlingen en Gronin gen gebracht, aldus „Ons Noorden”. n de Noordhollandse kant van de Af sluitdijk kwam de wagen van de heer M., adj.-directeur van de Frico-fabriek in Leeuwarden, met diverse familieleden op weg naar huis. Zij waren juist een auto bus gepasseerd en weer op de eigen weg helft teruggekeerd, toen de wagen begon te slingeren. Vermoedelijk had de be stuurster iets te veel naar rechts uitgehaald en is de auto, bij een poging dit te corri geren, op de linker weghelft terecht ge komen, juist toen een wagen, bestuurd door de 47 jarige heer R. A. Feenstra uit Bilthoven naderde. Er volgde een frontale botsing, waarbij de wagen van de familie Feenstra, een Sim- ca, door de veel zwaardere, fonkelnieuwe Ford van de heer M. vrijwel verpletterd werd. De bestuurder was op slag dood. Zijn va der, de 79-jarige A. Feenstra uit Leeuwar den was eveneens op slag dood. De moe der van de bestuurder, de 62 jarige me vrouw M. L. Feenstra werd naar het zie kenhuis in Harlingen vervoerd, waar zij aan haar verwondingen is bezweken. De echtgenote van de bestuurder, de 38 jarige B. Feenstra-van Oeveren werd zwaar gewond overgebracht naar het Is- en Academisch ziekenhuis te Gro ningen. Het twaalfjarig dochtertje van het echtpaar liep een beenbreuk op. De bestuurster van de andere auto, de 50 jarige mevrouw H. M.-S. uit Leeuwarden liep een lichte shock op. Haar echtgenoot en een van de twee passagiers werden met lichte verwondingen in het streekzieken huis „Oranje-oord” in Harlingen opge nomen. Eén inzittende van deze wagen kwam met de schrik vrij. by fjouwer it leit grif net in 1 hwat hinnen. En sokke bi- i Nederlan yn Oer- >arch en Braban jit Onze verbouwing is gereed. Hengst AutobusdienstGaast-Makkum-Bolsward- Sneek vv. De dienstregeling blijft onge wijzigd. De ondernemer D. D. de Boer, Gaast, telefoon no. 3. Mussolini heeft verklaard, dat Italië en Duitsland niets anders wensen dan vrede met de gehele wereld, maar een veilige vrede moet een gewapende vrede zijn. „Wij willen vrede”, aldus Mussolini maar wij moeten bereid zijn deze met ^1 onze krachten te verdedigen. I plattelan, binammen net by de boerestan. I Er zijn thans 3 provincies met meer dan r^tjge Jykwichtige boeren net. 1 miljoen zielen: Zuid Holland, (2,1 mil- j f himsels dat vn in tiid. dat de kos- t meat by fjouwer en hoekje rogge, hjouwer of ten aloan omheech rinne, wylst de op- driuwkes binne der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1