concours Europese jongeren helpen Perzië Nationaal orgel improvisatie- te Bolsward 1111- f I Te Bolsward actie-comité opgericht r L.A.B. vraagt medewerking Tiidbyld: foarliinne en nou Gouden filmpjes 4e week mei 1913 mi mm MR awusr jMjjjgj i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND W VRIJDAG 24 MEI 1963 102e JAARGANG No. 39 as>< vormen, het bijzonder wat ons hierbij voor ogen staat is niet aanzienlijk deel tot verbouwing tot Programma. Veel meer nog dan vorig jaar heeft de Voorbereiding van het project in Iran. Het Franse lid van de Groep, Pierre Co- chet, legde in oktober 1962 de eerste contacten; de secretaris van de Groep, David Mitchnik, vertrok in januari naar Perzië om de plannen verder uit te wer ken. Geleidelijk kreeg het projekt vastere Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) fijn zijn ais wij het grootste gedeelte voor onze rekening zouden kunnen ne men. reld, open in wezen dus naar ieder mede mens. Ddt is het doel, waarvoor de E. W; G. zich concreet wil inzetten. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiet bij contract reductie 3* lolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Ook te Bolsward. Ook te Bolsward heeft zich een comité gevormd uit de jeugdbeweging. De eer ste vergaderingen zijn reeds gehouden. Het is de hoogste tijd een werke- en het comité heeft tal van plannen. Deze zullen alvorens nader te worden uit gewerkt, maandagavond worden bespro ken op een contactavond, waarbij alle plaatselijke jeugdverenigingen vertegen woordigd zullen zijn. de E.W.G. zelf. Wij willen proberen bij te dragen tot een bewustwording van onze plaats als jongeren in een nieuwe wereld. Vandaar de keuze voor dit pro ject van hulp aan mensen in nood. Van daar ook deze Europese opzet. Te lang immers hebben wij moeten leven in een samenleving, die nationaal, sociaal en religieus gesloten en verdeeld was. lijk Europese bewustwording te kwe ken, dwars door alle grenzen heen. Voor deze bewustwording is Europa geen doel, maar kleinst mogelijk werkterrein, dat beschikbaar en open is naar de we- naar de zijne om te worden DE EERSTE DUITSERS IN BUDEL Maandagavond zijn de eerste Duitse militairen in de legerplaats Budel aan gekomen. Het betreft bier een groep kwartiermakers. Foto: de kwartierma kers krijgen instructie van hun com mandant, Hauptmann E. Pohl Onder het tot het gewelf reikende orgelfront in Bolswards machtige Martini staat een in een lendendoekje gehuld, mollig, houten jongetje. Zijn beentjes steunen op wat lofwerk en zijn schouders torsen een sierlijst. Eigenlijk is het maar een zielig jon getje. Nooit werd een kind zo dik, nooit was een gezicht zo somber. Het Bolswarder orgeljongetje kijkt alsof het bijna bezwijkt, alsof het eeuwenlang alle narigheden van de hele mensheid in zich verzamelde. De houtsnijder in vroeger jaren had blijkbaar een zwartgallige bui, toen hij dit kereltje aan een eiken stammetje ontfutselde. Geen glimlach één en al plicht. Toch heeft de Stichting Nationaal Orgel Improvisatie Concours Bolsward er indertijd even over gepeinsd het jongetje tot symbool te ver heffen. De stichting was jong en wat log, de taak leek zwaar en het vooruitzicht don ker, aldus een ontboezeming in de folder, die het comité Nat. Orgelimprovisatiecon- cours liet uitgaan. wardse concours een afgerond geheel te maken. Het zal de bezoeker mogelijk wor den gemaakt reeds in de morgenuren met kerk en orgel kennis te maken, er is (van kwart over één af) inleidend orgelspel De kosten? De plaatsbewijzen kosten f 2,50. Men kan vooruit bestellen door overschrijving op postgiro 880.436 van de Amsterdamsche Bank in Bolsward. Uiteraard zijn op de dag van het concours ook kaarten ver krijgbaar aan de kerk. De learmaster bringt j'o oan de doar ta seis moatte jo fierder gean Op het ogenblik is de stichting echter dol gelukkig het jongetje maar tussen blad en sierlijst te hebben laten zitten. Zij groeide immers op van baby tót flink uit de klui ten gewassen teenager, de taak bleek, door de medewerking van vele prominenten uit heel het land, licht en het prille initia tief sloeg de weg in naar een hechte tra ditie. Op zaterdag 8 juni wordt ’s middags om 1 im- gehouden, een goed j Daarna hebben i, bedoeld als het is de een thema in ee Arie J. Keijzer te Middelharnis, Addy de Jong te Delft, Bert Matter te Zutfen en Gert Muts te Soest. Bovendien werd een „reservist” aange wezen, die de plaats op de orgelbank zal kunnen overnemen van de deelnemer, welke onverhoopt op de achtste juni niet in Bolsward aanwezig kan zijn. Van het vijftal wordt geeist, dat ze een koraalmelodie voorzien van een harmo nisatie en verwerken tot een orgelkoraal. i ze te improviseren over een vorm, die nog nader be kend gemaakt zal worden. De beide thema’s worden geschreven door de componist Jan Mul. Actieplan voor Nederland. In iedere plaats moeten er contactperso nen zijn, die ter plaatse de actie intro duceren en het initiatief nemen door middel van een comité of vriendenkring in hun plaats één of meer activiteiten te organiseren. Met de opbrengst van deze activiteiten kan men een gedeelte van het dorp adopteren. Het dorp wordt dus gebouwd enerzijds door de vrijwilligers, die naar Perzië gaan, anderzijds door de Europese jeugd die de mogelijkheid hiervoor schept door diverse delen van Dousadj te adop teren. De laatsten vormen als het ware een „thuisfront” voor de vrijwilligers. Het „thuisfront” wordt voortdurend op de hoogte gehouden van de werkzaam heden in Perzië door middel van brie ven en foto’s, zodat zij kan zien en lezen hoe haar dorp vordert. Uitvoering van het project in Europa. Ook in Europa werd niet stilgezeten. Het project zou immers een Europees 1 jongeren project moeten worden: door I vrijwilligers uitgevoerd en door de Euro- ipese jeugd financieel gesteund. In ver schillende Europese landen vormden zich actie-comité’s, die zich belastten met de voorbereiding van een campagne onder de jeugd. In Nederland is dit: Het Actiebureau DOUSADJ, N.Z. Voorburg wal 298, tel. 24 24 24 te Amsterdam. I Omdat het initiatief van Nederland is uitgegaan - Prinses Beatrix Op initiatief van II. K. H. Prinses Beatrix wordt in ons land en in zes andere landen, te weten Engeland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Noorwegen en Zweden, momenteel gewerkt aan de ontwikkeling van een groot project. Dit volstrekt unieke plan moet worden gezien als de eerste aktiviteit op grote schaal van de in juni 1962 te Kaub am Rhein opgerichte Europese Werk Groep (E.W.G.)De Groep gaat uit van de gedachte: Europa als eenheid voor vrijwillig werk door jongeren. Zij wil dit werk stimuleren en coördineren en een ieder, die hulp wil verlenen te werk stellen al naar gelang zijn/haar aanleg. Zij gelooft, dat een echte ontmoeting tussen mensen alleen bereikt kan worden met gezamenlijke inspanning voor concrete taken. De Groep wil geen werk aanvatten, dat al door anderen gedaan wordt. Zij zoekt samenwerking met bestaande organisaties waar dat mogelijk is. Omdat de jongeren zich op het ogenblik bewust worden van de verantwoordelijkheid, die zij hebben voor de minder bedeelde volkeren en graag iets voor hen zouden willen doen, maar niet altijd precies weten hoe, heeft de E.W.G. zich ten doel gesteld hen hiermee te helpen door voor hen allerlei mogelijkheden te scheppen om daadwerkelijk hulp te verlenen. Doel. Wij staan nu aan de vooravond van de uitvoering van het eerste grote project namelijk van H. K. H. j van de Europese Werk Groep Het doel Pake en beppe stiene to praten Oer de dingen fan alear: Sa as der froeger folie barde, Né, sa is it nou net mear As der dan in bern to wrald kaem, Wie de namme dat stie fêst len fan beide kanten d’alders; Dêroer hie men neat gjin lést. Wie ’t in jonge, it wie in Tsjalke Of in Klaes, in Sytse of Durk, Hind’rik, Sjoerd, of Sibe of Sjouke, Syb’ren, Jetse, Jan of Murk Yn ’e famkeswrald wie ’t lyk sa; Klaske, Jantsje, Pytsje of Tryn, Sytske, Wytske, Aeltsje, lantsje, 't Gewoane foei der altyd yn Nou sit men der oer to brieden, Hoe as ’t bern wol hjitte moat; Is ’t in famke, neam har Flipke, Is ’t in jonge, neam him Flop. Beppe krige in trien yn 'e eagen Doe’t hja dêr har namme seach: Klaske wie Klasina wurden 't Wie as 't har nei de holle fleach! Pake wie al sa nijsgjirrich: Syn namme Freark wie nou Fred! Hja stiene der sa oer to praten! Hoe as it komt, ik wit it net. Mar 't is wol sa, yn namm’ en klaeijing Hat men it nuver foarelkoar Hwant men kin in famke en jonge Suver net mear ütelkoar. I. Kuipers Pzn. ENGELS PROTEST TEGEN BELANG RIJKE OPDRACHT VOOR WERF IN SCHIEDAM Op de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam ligt het 20.586 ton metende Britse troepentransportscbip „Oxford shire”, dat in opdracht van de Fairline Shipping Company of Panama in Lon den zal worden verbouwd tfft passa giersschip. Het schip, waarvan de ver- bouwingskosten 23 miljoen gaan be dragen, is gecharterd door een Italiaan se maatschappij en zal na de verbou wing tussen Europa en Australië gaan varen. Een vakbondsleider in Schotland heeft maandagavond verklaard, dat bet een schande is, dat dit belangrijke con tract aan een Nederlandse werf is ge gund tegelijkertijd zochten wij de wijze waarop aan onze ideeën gestalte gegeven kon worden. Dousadj zou worden herbouwd door een groep vrijwilligers uit verschillende Europese landen, samen met vrijwilli gers uit Perzië zelf en in samenwerking met de dorpelingen. i Voor het eerst werd in Perzië de vrij willige hulpverlening geïntroduceerd, 'voor het eerst ook werd de loyale me dewerking van de inwoners verkregen. David Mitchnik werkte met grote zorg de plannen uit om dit te realiseren. Aan de Service Civil International werd ge vraagd om in samenwerking met an dere gespecialiseerde organisaties een team van kundige Europese vrij willigers te selecteren. Het Instituut voor Sociaal Onderzoek van de Universiteit van Teheran stelde gen en een laag leem van 30 tot 40 cm een onderzoek in naar de wensen van Hik RH Ha sarrthcvimr konden do muren dorpeIingen en seiecteerde tevens een team van Perzische studenten, dat aan de herbouw zou gaan meewerken. De dorpsraad van DOUSADJ keurde de plannen goed en stelde zijn inwoners be schikbaar om aan het project mede uit voering te geven. Het project waar mee half april werd gestart was nu vastgesteld: herbouw en uitrusting van 118 huishoudingen, van een openbare badinrichting, een moskee en het ge meentehuis; het begin van een „com munity development” programma, ge richt op de ontwikkeling van de land bouw, de huisindustrie en de vorming van een coöperatie. Adv.: Aan ’n druk faBriekskantoor wordt een geretourneerd boekhouder gevraagd, itie succes ai 15 nci er 1 0 00 doch hecht even veel £)e bekende veehouder Schaap te Deer- de andere doelstellingenhet sum heeft reeds 60 pondem. land schoon. _n de studiezin, het meehelpen I begaafde jonge organisten de schroom Dageïnde van de feuilleton: „Zij hief ;i voor internationale concoursen te laten baar mond naar de zijne om te worden overwinnen, het geven van een overzicht gekust, drukte toen haar hoofd tegen zijn 1 schouder en zei zacht:” Wordt vervolgd. De landbouwer R. D. de Boer te Arum verkocht een enterstier aan de fokvereni- I ging te Schraard voor ruim f 3000, dicht worden benaderd. De aangifte voor Café „Het Rood Hert” te Bolsward aan gekocht door de Spaarbank. De architect P. A. Jansen uit Meppei kreeg opdracht t een bankgebouw. Vrijzinnige landdag te Franeker. 6 spre- twee uur, het tweede nationale orgel provisatie concours en groots gebeuren, nationale orgelkunst in talrijke facetten een du*pere gloed te geven. Doel Het concours, in deze vorm uniek in Eu ropa poogt te voorzien in het tekort, dat jarenlang in organistenkringen werd ge voeld: het ontbreken van een duidelijk vervolg op het improvisatieonderricht, dat met zoveel enthousiasme aan de conserva toria en muziekscholen wordt gegeven. Er bestond, om het anders te stellen, geen brug tussen het onderwijs en de improvi- satiekunst, zoals die op de vermaarde in ternationale concoursen van Haarlem valt te genieten. Het nationale concours nu vormt die brug. Vorig jaar is dat bewezen. Speelt de winnaar van 1962, Nico van den Hooven dit keer niet in Haarlem? j Overigens klemt Bolsward zich niet vast aan dit incidentele succes - al is het er dankbaar voor waarde aan t prikkelen van de studiezin, het meehelpen f om I r - van wat in ons land aan jong talent aan- s wezig is en het stellen van een voorbeeld aan al degenen, die zich de ontwikkeling ji op kerkmuzikaal terrein bewust zijn. Ook dit keer zullen die doelstellingen, (Ti. i i i i t-s r. I de voor-auditie, gehouden in de Utrechtse Nicolaikerk, bleek verheugend groot, ter wijl de prestaties van een t der kandidaten belangwekkend waren. Deelnemers- kers over „Behoud der openbare Volks- De vijf deelnemers zijn (in alfabethische school als het bolwerk der volksontwikke- volj_orde) Kees van Houten te Helmond, ling” Waarom in Bolsward? Omdat in Bolsward, we hoeven dat niet te verhelen, de gedachte aan een nationaal concours zich is gaan ontwikkelen, maar ook, omdat in de Martini, de grootste en meest monumentale gotische kerk van Friesland, een uitstekend gerestaureerd Hinsch-orgel staat, dat voor dit doel uit nemend geschikt is. Bolsward is boven dien een intieme, oude stad met interes sante gebouwen en een typische, vele toe ristische mogelijkheden biedende omge ving. De LAB wijst ons er op, dat het voortaan niet mogelijk zal zijn op de Rijksweg 43 te stoppen voor het laten in- of uitstappen van passagiers, anders dan bij de door borden aangegeven officiële halteplaat sen. Deze maatregel gaat in met de nieuwe dienstregeling, die zondag aanvangt. In het verleden werd het publiek alle ser vice geboden, door te stoppen, waar een passagier stond. Dit is echter niet alleen gevaarlijk maar ook tijdrovend. Er wordt dus op het pu bliek in hun eigen belang een beroep ge daan in dezen mee te werken. Hwat bat Qabe Sb roar us hjoed p p to sizzen Ontstaan van het project. De verschrikkelijke aardbeving in Per zië van 1 september 1962 (1.9.1962) kostte 13000 mensen het leven, 125.000 mensei} werden dakloos en een groot aantal dorpen werden verwoest. In de eerste weken na de ramp kwam van alle j kanten in de wereld eerste hulp: voed sel, kleding, dekens en dergelijke. De grootste opgave bleef echter en blijft nog steeds: het bieden van hulp, die het bestaan voor deze mensen leefbaar kan maken, dat is: de herbouw van hun dorpen door het bouwen van huizen en boerderijen, zodanig dat zij ook een nieuwe aardbeving kunnen doorstaan. De oude huizen waren opgetrokken uit een mengsel van aarde, water en stro. I De daken werden gemaakt van zware houten balken overdekt met dunne twij-1 gen en een laas- leem van 30 tot 40 cm I dik. Bij de aardbeving konden de muren de te zware daken niet houden. Hier door werden er zoveel mensen onder de balken bedolven en gedood. De Europese Werk Groep heeft besloten om Perzië te helpen door een van de getroffen dorpen te herbouwen om zo een eerste konkrete gestalte te geven aan de taak, die zij zich gesteld had. Zo ontstond het „project Iran”, waarbij de E.W.G. een oproep richtte tot de Europese jeugd om als Europese jonge ren samen te werken aan de herbouw èn de sociale vernieuwingen van het zwaar getroffen dorpje Dousadj. De jury bestaat uit Louis Toebosch, Geor- ge Stam en Piet Kee. Zij beoordeelt de prestaties van vijf, via de voor-auditie in Utrecht gekozen kandidaten, die dienen te komen tot een koraalharmonisatie en -improvisatie en een improvisatie over ’n thema. Jan Mul komponeert de thema’s. door Wim van Beek en de uitslag wordt al in de kerk bekend gemaakt, zodat nie mand met een onzeker gevoel huiswaarts behoeft te keren. Er werd een interessante oplossing gevonden om de tijd, die de jury nodig heeft om tot een uitspraak te Komen, te vullen. De Nederlandse Cantorij uit Soest, onder leiding van Maarten Kooy, was namelijk bereid, die taak op zich te nemen. Uitge-* voerd worden werken van Joh. Ockeghem Loyset Compere, Leonhardt Schröter, Freek Houtkoop, Siegfried Reda en Maar ten Kooy, terwijl als solisten optreden Maria van der Slikke (sopraan), Gerard de Vos (tenor), Ine Kooy (alt), Rom Kalma (bas,), Harry Sevenstern (barok- trompet), Teun Ploeg (barok-alttrom- bone), Jan Stoeckart (barok-tenortrom- bone), Jan Marinus (barok-trompet), Hans Grin (barok-tenortrombone) en stichting er naar gestreefd van het Bols- Wand Sevenstern (barok-bastrombone) - W!j zijn er zeker van, dat De Nederland se Cantorij een waardevol element aan de middag zal toevoegen. -■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1