dreigden te mislukken Keert met Prof. Romme brede basis terug? Onderhandelingen over tarieven llll SB EmL Bolswards jongeren vragen Uw aandacht I lil Zilveren filmpjes Hwat bringt üs de R.O.N.O. Festiviteiten rond „Nijenhove"’ Vijftigers Tocht ouden van dagen p Si Alle vijf? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong'i Nieuwsblad DINSDAG 28 MEI 1963 102e JAARGANG No. 40 SJONGE PIET mei 1963 AXXSWSSSXSVXXVXXSXWSV'm'AVtWASSVWVAXSXWSV vanger der gemeente Hennaarderadeel. werk zo nauw verband houdt met de per-Beste foar- en efterbinen foar in krats by i Joh. Tadema, Wytmarsum soon an de Koningin. 4 e week mei 1938 terwijl de gehalveerde Amerikaanse ta rieven die bescherming nog wel zouden bieden. De Fransen hebben toen een stelsel uitgewerkt, gebaseerd op een ide- aaltarief van 10 pet. voor industriële produkten, 5 pet. voor halffabrikaten en 0 pet. voor grondstoffen. de tarief en het ideale tarief. Wanneer Amerika bijvoorbeeld 30 pet. heft en de delegatie, zeide niets te gevoelen voor het Europese plan, daar hierbij de ver laging van de tarieven geringer zou zijn, hetgeen dus zou neerkomen op een ge ringere bevorderig van de wereldhan del dan volgens het Amerikaanse plan. Amerika vreesde bovendien, dat het, wanneer nu niet onmiddellijk besluiten over het principe van de verlaging zou den worden genomen, aan ’t lijntje zou worden gehouden, zoals de E.E.G. Enge land bijna anderhalf jaar aan het lijntje heeft gehouden. Herter heeft zijn zin gekregen in ruil Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitgive: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 'Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K 5157) voor de concessie, dat ook bijzondere aandacht zal worden besteed aan die Amerikaanse invoerrechten, welke bui tengewoon hoog zijn. Formatiewerk. irof. Romme is aan het werk lij is begonnen met een be- Sedert de officiële ingebruikneming van de Chr. Landbouwhuishoudschool „Nijen- hove” is er voor bestuur, directrice en docenten een drukke tijd gevolgd. De dag na de opening werd er door de leerlingen een feest gevierd. Hierna was er een wel zeer geslaagde reünie van oud-leerlingen en oud-docenvten, waar na er de volgende dagen voor verschil lende groeperingen gelegenheid werd geboden de school te bezichtigen. De festiviteiten werden besloten met een puzzelrit voor bestuur, docenten en personeel, die de ruim 50 deelnemers j.l. vrijdag door Gaasterland, de N.O.Polder en kop van Overijssel voerde. De dag werd besloten te Oranjewoud, waar de heer E. Oldenziel, voorzitter van het bestuur der school, dank bracht aan allen die de opening van de school enz. tot onvergetelijke dagen had gemaakt. S. E. Lunter, D. B. Eerdmans, T. v. d. Zee, S. Hollander, J. de Haan, H. Rade- De Burgemeester van Bolsward Mr. J. A. GEUKERS ig echter kunnen beant- j een kabinetsformatie wordt veel geheim gehouden. Juist omdat dit Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiei bij contract reductie Kernmacht van de N.A.V.O. Niet alleen op economisch terrein, maar ook op militair terrein speelt deze te genstelling tussen Frankrijk en de an deren een rol. iTer ondersteuning van zijn onafhanke- I lijkheidspolitiek wenst Frankrijk te be- schikken over een eigen kernwapen. Om i de eenheid van de Westelijke wereld, voornamelijk onder Amerikaanse inspi ratie, te behouden, heeft Amerika naar middelen gezocht om het onafhakelijke Franse kernwapen zo weinig mogelijk aantrekkelijk te maken voor andere ge gadigden, waarbij men in de eerste plaats aan Duitsland denkt. Amerika is gekant tegen het ontstaan van al der gelijke kleine kernwapens, welke vol gens de Amerikaanse leiding militair weinig waard zijn, maar in de wereld politiek een bedenkelijke invloed kunnen hebben, daar elk land zich afzonderlijk Politieke achtergrond. Ongetwijfeld heeft Herter ook willen polsen hoe eensgezind de Zes wel waren, die weliswaar het Franse plan onder steunden, maar waarvan toch de mees ten geen breuk wilden riskeren. Uit de besprekingen van de Zes, avonturen zou kunnen gaan permitte ren. Aan de andere kant beseffen de Amerikanen, dat een grotere zeggen schap van de weer op kracht komende Europese landen over een kernwapen, dat ook hen moet beschermen, niet te vermijden is. Zij zijn derhalve gekomen met hun plannen voor een zogenaamde multilaterale kernmacht, bestaande uit atoomduikboten, later oppervlaktesche- pen, uitgerust met kernwapens. Gemengde bemanningen zouden het su pranationale karakter van deze vloot moeten onderstrepen. Hieraan zou dan ook Duitsland kunnen deelnemen, dat zo zou kunnen worden weerhouden van na tionale avonturen la De Gaulle. van Wartena, heeft met de nieuwe fractieleider dr. De Kort, zijn benoeming tot "hoofd der school te 1 Bolsward aangenomen. Het voornaamste punt van de Amerika nen op industrieel terrein is dan ook een dergelijke verlaging met 50 pet. Daar stelden de Zes, vooral op instig- natie van Frankrijk, tegenover, dat de ze zogenaamde lineaire methode niet helemaal rechtvaardig is. De Ameri kaanse tarieven liggen over het alge meen iets hoger en voor bepaalde pro- dukten aanzienlijk hoger dan de Euro pese tarieven. Een halvering zou in vele gevallen voor de E.E.G. de beschermen- besprekingen van de Zes, anderhalve ide werking van de tarieven wegnemen, week geieden te Brussel gehouden, is 4-ot—„iil /Ir, rrtih h.nor/la A w> a—i Vo o en t-o_ naar voren gekomen, dat de Vijf het Franse plan als eerste gevechtslinie be schouwden. Deze linie is nu bezweken, Heer A. schoot uit zijn slof Vijftig, geen greintje lof Door eitjes uit dit nest Wordt de kuituur verpest Né heus geen brede kijk Goddeloze onzedelijkheid Een nationaal bederf Giftplant op Holland erf Gestadig vordert de bouw van de dijk voor de Noord Oost Polder bij Lemmer. Bolswards Nieuwsblad Op de gehouden paarden- en lammeren- markt waren aangevoerd 48 paarden, 50 lammeren en 70 schapen. Op Hemelvaartsdag ontving prof. Rom me geen bezoeken. Raadsvergadering Bolsward. Aanwezig de heren S. J. Praamsma (voorz.), H. Hait- Heer C. sprong op paraat Vijftigers, advocaat Wie noemt zulk werk verlies? Er waait een frisse bries Litterair lentetij Van kerkse smetten vrij Groen tussen herfstig bruin Sierstruik in Hollands tuin Schierbeek en Lucebert Komeet of toch dwaalster? Geen van beiden allicht Maar een modern kunstlicht Dat kort of langer schijnt Dan ongemerkt verdwijnt. Dit portret (per abuis?) Hangt nu in ’t Hogerhuis Twee schilderden apart De een wit, de ander zwart Hoe kan dat, zo’n verschil Beide een befloerste bril? De een keek links, de ander rechts Het portret kreeg iets onrechts. FREED 31 MAEIJE 1963 18.4019.20 Fryske ütstjüring De wike bylans”, mei aktualiteiten en birjochten. Yn de rige „Friezen om utens”, ha wy joun in petear mei haedkommissa- ris Van der Molen üt Amsterdam Petear en kommentaer oer it witten- skiplik en kultureel nijs fan de léste wiken yn de rubryk „Bisteklik”. Diskear: ü.m. de première fan it sel- skip Roel Nijboer en boekbisprek fan Marten Sikkema. De terugkeer van prof. Romme als informateur voor een nieuw kabinet op zo breed mogelijke basis, was de grootste verrassing, welke het Binnenhof zich verleden week had kunnen denken. De meeste waarnemers verwachtten, dat Koningin Juliana, na de fractieleiders van de pas gekozen Kamer te hebben gehoord, de nieuwe voorzitter van de KVP-fractie, dr. De Kort, met een informatieve opdracht zou belasten. Blijkbaar zijn de adviseurs niet eenstemmig geweest. Wellicht is van liberale zijde naar prof. De Quay gewezen. Deze tegenspraak kan Koningin Juliana de vrijheid hebben gegeven, na advies van beproefde raadslieden, zoals de heren Beel, Drees en De Quay, weer op prof. Romme terug te vallen! Het gezicht van Prins Philip? (voorste rij, derde van links) drukt vrolijke verbazing uit, terwijl fohny Kwango uit de worstelring wordt geslingerd door zijn tegenstander, Jackie „mr. TV.” Pallo, voor het eerst sinds--.de dagen van Hendrik de achtste is in Londyen, ditmaal in de Royal Albert Hall, weer een koninklijk” worstelprogramma afgewerkt. De baten gingen naar een door Prins Philip gesticht fonds voor jonge sportlieden. Geheel links op de voorste rij Bessie Braddock, het bijna legendarische labour-parlementslid einde de Fransen een onplezierig neen te besparen, maar dat men toch besluit, zonder dat het kind een naam krijgt, te werken aan hetgeen tot nu toe de, multi- nationale kernmacht van de N.A.V.O. heette. Dat kernwapen, bestaande uit de En- gelse bommenwerpers,, enkele Ameri- i kaanse eenheden en strijdkrachten van de diverse landen van de N.A.V.O., zou dan onder een speciaal opperbevel ko men, dat zich gecentraliseerd zal bezig houden met de strategische en tactische plannen. Over het belangrijke punt van de politieke beslissing of het wapen zal worden gebruikt, zwijgt men. Dat blijft voor en na aan de Amerikaanse presi- dent en de Engelse regering voorbehou- i den. Toch zal men juist op dit punt een 1 oplossing moeten vinden, want voor de I meeste landen is meedoen minder be langrijk dan een vinger in de besluitvor ming te hebben. BERGING PER HELIKOPTER Een helikopter heeft in Zwitserland twee sportvliegtuigjes, die waren be schadigd bij een landing op ’n sneeuw veld op de Huefifirn, opgepikt en naar het vliegveld van Mollis bij Glarus ge vlogen, een van de vliegtuigjes werd nog erger beschadigd, doordat de heli kopter, die het tien meter had opgetild defect geraakte en zijn last moest la ten vallen. De foto toont de wentel wiek op pad met een van de toestellen Kind zonder naam. Duitsland heeft er wel oren naar en is ook bereid een fors gedeelte van de kos ten te dragen. Een onderdeel van dit multilaterale wapen zou het Engelse kernwapen worden. De Engelsen zijn minder geestdriftig en zien voorlopig meer heil in de zogenaamde multinatio nale macht, waaraan zij ook hun kern wapen zullen leveren. Maar in dat ge- van blijven de eigen regeringen volledige zeggenschap behouden. Alle pogingen Frankrijk te bewegen mede te werken zijn gestrand en wanneer de ministers van de landen van de N.A.V.O. in de tweede helft van deze week in Ottawa bijeen zijn, zal dit onderwerp uitvoerig worden besproken. Er is grote kans, dat al bestaat zeker de kans, dat Frankrijk er officieel niets uit de bus komt ten in een later stadium nog zal pogen een spaak in de wielen te steken. Bij al het gedelibereer over percenten De halvering zou slechts betrekking heb- mag men niet uit het oog verliezen, ben op het verschil tussen het bestaan- dat het in feite om meer gaat. Het doel j van Frankrijkis van de E. E. G. een zo gesloten mogelijk geheel te maken, E.E.G. 20 pet voor een eindprodukt, zoulweinig gericht als de Fransen zijn op het nieuwe tarief niet 15 en 10 worden, 1 overzeese handel. Dit gesloten economi- maar 20 en 15 pet.- De vrees van de scke geheel ziet De Gaulle als een basis E.E.G. was ook, dat de E.E.G., indien voor een Europese onafh'ankelijkheids- zij op het Amerikaanse plan inging, de j politiek ten opzichte van Amerika en wapens uit handen zou geven om te RUSiand De andere leden van de E.E.G. strijden tegen de hoge toppen in de Ame- en Engeland en Amerika zien er hun rikaanse tarieven. grootste voordeel in de handel zo min Herter, de leider van de Amerikaanse 1 mogelijk te belemmeren en er voor te zorgen, dat ook de politieke banden tus sen Amerika, Engeland en ’t vasteland van Europa zo hecht mogelijk blijven. Deze nu staat bekend als een voorstander van de brede basis; dat wil zeggen van herstel van de samenwerking met de so cialisten. Gezien de verkiezingen, waarbij de PvdA niet minder dan vijf zetels ver loor, kan men zich afvragen of dit erg voor de hand ligt. Is er niet een duidelijke verschuiving naar rechts naar de Boe renpartij van de heer Koekoek, die liefst drie zetels won opgetreden Daartegenover kan er echter op worden gewezen, dat de WD met drie zetels op de negentien, verhoudingsgewijs een gro ter verlies heeft moeten incasseren dan de socialisten, die vijf op de 48 zetels kwijt raakten. Daarbij dient te worden aangete kend, dat de VVD sinds vorig jaar weer iets bleek te zijn gegroeid. Hoe dit zij, p: getogen en n:, spreking met de demissionaire ministers van 1 -«-'•••• daarvan was een inzicht te verkrijgen de voornaamste politieke problemen, wel ke thans aan de orde zijn. Vervolgens heeft hij zich gewijd aan een vergelijkende studie van de partijpro grams van de vijf fracties KvP, PvdA, VVD, ARP en CHU waarmee hij in zee wil gaan. Daarna heeft hij j.l. woensdag een bespreking gehad, wie zaï oeze met de fractieleiders van deze partijen, woorden? Bij namelijk de heren De Kort (KVP), Von- deling (PvdA), Toxopeus (VVD), Van Eysdcn (ARP) en Beernink (CHU). De onderhandelingen te Genève in het kader van de G. A. T. T., de algemene overeenkomst van tarieven en handel, waarvan ongeveer 50 landen lid zijn <*n waarvoor nog een 25 andere landen belangstelling tonen, dreigden aanvankelijk op een mislukking uit te lopen toen de standpunten van Amerika enerzijds en de zes landen van de Ge.m. Markt anderzijds scherp tegenover elkaar bleken te staan. Maar nu Frankrijk op het laatste ogenblik vooj de zware druk, vooral van de Duitse minister Erhard, is gezwicht, kunnen de deskundigen aan het werk gaan. Een van de voornaamste punten van onderhandeling Is de wederzijdse verlaging van de douane-tarieven ter bevordering van de wereldhandel. Deze bevordering van de wereldhandel en de vrees van Amerika nadelige gevolgen te ondervinden van de groeiende Europese markt had president Kennedy er vorig jaar toe ge bracht, van het Congres een nieuwe handelswet te verlangen, welke hem in staat zou stellen de tarieven met 50 procent te verminderen, wanneer de E.E.G. dat met haar buitentarief zou doen. Die wet kreeg hij. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p to sizzen Keurkorps der „vijftigers” Is hun geschrijf persvers Of geven ze op tijd Vruchten van kwaliteit Zijn Schierbeek, Lucebert Komeet of een dwaalster Subliem of ver van net Wie geeft een juist portret? Er worden al weer heel wat voorbereidin gen gemaakt voor het jaarlijkse reisje van de Ouden van Dagen. De datum voor de ze tocht is vastgesteld op zaterdag 22 ju ni a.s. De commissie voor deze tocht wijst er op, dat gegadigden voor deze tocht zich van middag (dinsdagmiddag) tussen half drie Zal het prof. Romme gelukken de vijf 'en vijf uur in Sociëteit „De Doele” die- -T'-<- nen aan femelden. It is maklik in learmaster, mar helte slimmer in learling to wurden grootste partijen bijeen te brengen? Dit is in de parlementaire geschiedenis nog nooit gelukt hoewel het na de tweede we reldoorlog o.a. door dr. Drees meermalen is beproefd. Erg optimistisch mag men dus niet zijn. Van de politieke partijen gevoelen eigen lijk alleen de KVP en de CHU voor een zo brede basis een zogenaamd natio naal kabinet, dat slechts weinig speel ruimte voor een oppositie zou overlaten. De vijf kleine partijen CPN, PSP, SGP, GPV en de Boerenpartij nemen samen immers slechts 15 van de 150 zetels in beslag. Bovendien zijn zij onderling ver deeld. De PvdA gevoelt al heel weinig voor een zo brede basis; ook de WD is er niet op iiët6kabïnet-De Quay. De'bedoeling gesteld. De liberalen hopen, dat de socia-1 sma (seen), G. H. Boersma, J. Th. Prins, van was een inzicht te verkrijgen in listen zullen afwachten. En de PvdA het F omgekeerde. y De taak van prof. Romme is dus zeer laar, D. de Jong, P. Bijvoets, J. Boekema, moeilijk; misschien is dat voor de Konin- c' u A'f--14— gin ook wel aanleiding geweest om hem, de ervarene, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix heeft onlangs als presiden te van het Actie-Comité het startsein gegeven voor de Jongerenactie „Dousadj” voor de herbouw van het door een ernstige aardbeving op 1 september 1962 zwaar getroffen Perzische dorp Dousadj, waar over u dezer dagen in het Bolswards Nieuwsblad reeds meer hebt kun nen lezen. Zij heeft de jeugd van Nederland opgeroepen te helpen de nood te lenigen en het getroffen dorp te herbouwen. Ook de jongerenorganisaties in onze stad hebben deze oproep verstaan en gaan gezamenlijk enige acties ondernemen om mee te helpen. Ik ben er trots op dat de jongeren van geheel Bolsward de handen ineenslaan om tè helpen, waar nu actuut geholpen moet worden, en' ik ben er hen dankbaar voor. Laat de burgerij van Bolsward van harte en spontaan hulp en bijstand verlenen aan de acties, die binnenkort door de jeugd van Bolsward zullen worden ondernomen. Ook Bolsward beseffe zijn plicht tot medemenselijkheid D. j. Steensma, H. Mulder in te schakelen en het niet De heer H. Smeding aan te durven. 1 Wie zal deze vraag echter kunnen beant- Overleden F. Robijn, oud-gemeenteont- f-O0OH 4 rl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1