CASTRO VOL GEESTDRIFT VOOR RUSSISCHE POLITIEK van geen program Romme: waslijst verlangens Afrikaanse conferentie in Addis Abeba Touwtrekken met de Fransen Zaterdag aflossing van de wacht De 13e Elfmerentoclit met record deelname üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Pinkstermaandag Fiskseizoen len fan simmermoahne Krige in swide namme Fisker-amateur Sjocht de moarn fol fleur Klokslach fjouwer ure Kin ’t wer aventüre De easterdage is read Rimpelleas de sleat Einepiken swimme Om de reidkraech hinne Alles frede en rêst Fiskjes doch jim best Vreemde gast naar Rijs! Joop STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’: Nieuwsblad VRIJDAG 31 MEI 1963 102e JAARGANG No. 41 HET BEZOEK VAN STRAUSS AAN ISRAEL PYT DE KABINETSFORMATIE De Israëlische premier David Ben Goerion heeft in Tel Aviv, de voormalige West-Duitse minister van defensie Franz ]osef Strauss ontvangen le week juni 1913 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Voorkeuze. Het lijstje van Prof. Romme ontmoette bij de verschillende fracties in zoverre (bezwaren, dat het geen keuze deed. Sommige politieke waarnemers betoog den dat enige punten onderling moeilijk verenigbaar waren en dat men dus niet kon beslissen zonder te weten, welk punt zou vervallen. Het was m. a. w. eerder een waslijst van verlangens dan een program, waarin de beleidspunten tegenover elkaar waren afgewogen. ,Zo ontstond er een vrij algemene kritiek op de werkwijze van Prof. Romme, die zich zelf echter beroepen kan op de ko ninklijke opdracht, welke inhoudt een onderzoek naar de mogelijkheden van een kabinetsformatie in te stellen, maar Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Swakken sizze: „Ik moat” sterken: „it moat" :n De bouw van loopen schiet nu zal weers- het badpaviljoen te Hinde- mooi op. De opening heeft vermoedelijk plaats op 18 juni a.s. staatslieden van de Sovjetunie en Cuba vorig jaar oktober een oorlog met kern wapenen hebben weten te voorkomen. Castro gaat nog verder en onderschrijft zelfs de Russische stelling, dat een we reldoorlog niet onvermijdelijk is. In deze kwestie van de al dan niet onver mijdelijkheid van de oorlog ligt een groot gedeelte opgesloten van de ideo logische tegenstelling tussen Rusland en China. Castro heeft dus voor het Rus sische standpunt gekozen, hoewel er aan wijzingen waren, dat hij in zijn hart de Chinezen gelijk gaf, die ook meenden, dat in de onderontwikkelde gebieden veel meer directe actie moet worden ge voerd om de communisten aan het be wind te brengen. Het is bekend, dat Cas tro het liefst zijn revolutie door agita tie, sabotage en eventueel terreur zou willen uitbreiden over andere Ameri kaanse landen, waar hij wel enige aan hang bezit. Maar dat is niet de weg van de voorzichtige Chroestsjov, die in ziet, dat al te openlijk en gewelddadig optreden zou kunnen leiden tot een felle reactie van de Ver. Staten. Hij geeft de voorkeur aan de lanzame infiltratie, aan wat men wel noemt de constitutio nele methode. Maar nu Castro toch geheel de zijde van Rusland heeft gekozen, ligt het voor de hand, dat andere dan ideologische fac toren zijn positie hebben bepaald. In ’t kort samengevat kan men zeggen, dat Rusland door zijn economische steun Cuba min of meer op de been houdt en dat Castro beseft, dat wangedrag van zijn kant tot stopzetting van deze hulp Zaterdagmiddag a.s. zullen de beide Kamers der Staten-Generaal voor het laatst in haar oude samenstelling bijeen komen. Dan zal de zitting 1962-1963 door de demissionaire minister van Binnenlandse Zaken, Mr. Toxopeus, namens Koningin Juliana officieel worden gesloten. Voor deze gelegenheid is de commissie van in- en uitgeleide samengesteld uit vooraanstaande politieke figuren, die het Binnen hof nu voorgoed gaan verlaten: Oud, Tilanus, Bruins Slot e. d. De Eerste Kamer vergaderde dinsdag j.l. voor de laatste tnaal in haar oude samenstelling. Daarbij werd een oud twistpunt de invoering van waarde vaste pensioenen bijgelegd. Het vormde een kroon op de „bekering” van minister Toxopeus, die deze gedachte vroeger langdurig heeft bestreden. Maar hij had zijn hoofd zeker bij andere zaken. Storm. Wij ontvingen parapluie’s bestand tegen storm. Zelfopenen, zeer gemakke lijk. Aanbevelend, P. A. Gerritsma. Op datzelfde ogenblik vergaderden aan de overzijde van het Binnenhof namelijk de vijf grootste Kamerfracties. Zij be studeerden een vragenlijst, welke de Kabinetsinformateur, Prof. Romme, had opgesteld. Daarin werd haar oordeel ge vraagd over 34 punten later zijn er nog enkele bijgekomen en met name over de vraag of zij in een nieuw re- geringsprogram zouden kunnen samen werken en of de fracties zich daaraan gebonden zouden voelen. Het was een lijst van strijdpunten en het ligt voor de hand, dat de Kamer fracties die tamelijk verschillend beoor deelden. Prof. Romme had zich kenne lijk tot taak gesteld de strijdpunten te inventariseren en de scherpe kantjes daarvan wat bij te slijpen. Soms had stig kabinet, hij een oplossing voorgesteld, welke de den overheerste bij de k.v.p.-fractie het Wij kunnen West-Europa in het bijzon der slechts verdedigen in het kader van de N.A.V.O. en in nauwe samenwerking tussen de Europese landen en de Ver. Staten, zo heeft Couve gezegd. Hij zou volgens berichten president Kennedy de indrukken hebben gegeven, dat Frank rijk tenslotte zijn kernmacht zal ver binden met de strategische strijdmacht van de N.A.V.O.waartoe nu is beslo ten. Kort tevoren had president De Gaulle bij zijn bezoek aan Griekenland ook al vriendelijke woorden voor de N. A. V. O. gehad. Men zou haast beslui ten tot een koerswijziging van de Fran se politiek, welke ondernomen wordt nu Frankrijk inziet, dat het zich door zijn houding volledig isoleert en daardoor toch voortgang op de door de anderen gewilde weg niet kan verhinderen. Dit isolement van Frankrijk wordt steeds duidelijker nu de ambtsperiode van de Bondskanselier Adenauer aan het aflo pen is en diens opvolger Erhard zich vechtlustiger dan ooit toont om Europa te behoeden voor de Gaullistische visie. zou kunnen leiden zonder dat de Chi nezen in staat geacht kunnen worden in de bres te springen. Voor Chroestsjov is deze duidelijke uit spraak van- Castro wel van enig belang, omdat hiermee is aangetoond, dat de invloed van Moskou nog wel verder reikt dan de Oost-Europese landen. Het is voor Chroestsjov prettig dit te weten nu begin juli besprekingen met China over hangende problemen beginnen. China is vooral in Zuid-Oost-Azië al behoorlijk aan invloed aan het winnen. De commu nistische partij van Indonesië is sterk op Peking georiënteerd en in Noord- Vietnam en Laos, zelfs in de oorspron kelijk sterk onder Moskou’s leiding staande volksrepubliek Noord-Korea is het woord van Peking onder de commu nisten wet. Moskou kan zich niet meer het centrum van het wereldcommunis me achten en daarom is het voor het prestige van Chroestsjov goed te kun nen aantonen, dat Cuba en daarmee ver moedelijk Latijns Amerika nog mosko- vitisch is. Zwarte top. In Addis Abeba, de hoofdstad van Ethi opië is de vorige week druk vergaderd, eerst door de ministers van buitenland se zaken van 31 Afrikaanse landen, daarna door de staats- of regeringshoof den. Het doel van de conferentie was de Afrikaanse eenheid tot stand te bren gen. Dat wil iedereen; het gaat er maar om hoe. Een vrij kleine groep nogal links ge richte, neutralistische landen, de z.g. groep van Casablanca (Marokko, Mali, Guinea, Ghana, Egypte en Algerije) leg de aanvankelijk veel nadruk op de po litieke eenheid, gesteund door een mili taire integratie. Vooral premier Nkroemah van Ghana streed voor de pan-Afrikaanse gedach te, verwezenlijkt door een al-Afrikaans parlement en een centrale regering. Maar daar stond een andere groep van vooral gematigde landen tegenover, wel de Monrovia-groep genoemd, die de po litieke integratie naar de zoveelste plaats op de agenda wil schuiven en vooral haar heil zoekt in de economische sa menwerking, waarbij elke regering vol ledig eigen baas blijft. Deze laatste groep, die al economische samenwerking zocht, heeft in Addis Abeba het pleit gewonnen en van de groep van Casa blanca is niet veel meer over. Vooral Nasser, die toch meer belang stelling heeft voor het Midden-Oosten dan voor Afrika, was gepreoccupeerd door de ontwikkelingen in Syrië en Irak, waar staatsgrepen van zijn aanhangers zijn mislukt. zich in de naaste toekomst zal zien ge steld. Dat punt slaat weer beter aan bij de denkbeelden der socialisten. niet om zelf tot een formatie over te gaan. Paus ernstig ziek. Zeer ernstig is de gezondheidstoestand van paus Johannes XXIII. Al enige tijd moest de paus zich zoveel mogelijk ont zien, maar de herhaalde consulten van bekende artsen wezen er wel op, dat er een bedenkelijke keer in zijn toestand was gekomen. Dinsdagmiddag werd door het Vaticaan zelfs medegedeeld, dat er vrees voor zijn leven bestaat. De kabinetsformateur, mr. dr. C. P. M. Romme heeft maandagavond in het ka binet van de minister-president overleg gepleegd met de leiders van de 5 groot ste kamerfracties. Op de foto zien wij v.l.n.r. rond de tafel de heren: H. v. Eysden (ar) mr. E. H. Toxopeus vvd) H. K. J. Beernink (ch), W. L. P. AI. De Kort (kvpmr. dr. Romme, prof. dr. ir. A. A. Vondeling (p.v.d.a.) Castro achter Chroestsjov. Het officiële bezoek van premier Cas tro van Cuba aan de Sovjetunie heeft lang geduurd. Ruim drie weken bespre kingen en redevoeringen hebben tot het resultaat geleid, dat Castro vol geest drift de Russische politiek toejuicht. Toen Chroestsjov in oktober van het vo rige jaar tijdens de crisis om Cuba voor president Kennedy zwichtte en de of fensieve raketten van het eiland verwij derde zonder Castro hierover te raad plegen, was Castro allesbehalve inge nomen met deze gang van zaken. Hij weigerde zelfs de inspectie, welke Ken nedy en Chroestsjov overeengekomen waren. Castro leek meer oren te heb ben voor de Chinese verwijten aan het Russische adres, dat dit een verderfe lijk capituleren voor de imperialisten was geweest. Nu klinken de woorden van Castro ge heel anders. Nu heet het, dat de zelf beheersing van de verantwoordelijke liberalen wat beter lag, zoals o.a. om het tweede t.v.-net helemaal te bekos- I tigen uit de opbrengst van reclame boodschappen. Dit wekte bij een deel van de k.v.p.-fractie en ook bij de Bolswanls Nieuwsblad Linksche kiezers. Opgepast Donderdag! De heer B. Anema no. 1 op uw stembil jet is AntiNiet te verwarren met de heer Jelle Anema. len fan simmermoanne Wurd’ wy net biskamme Fisker-amateur Fielt, ’t is gjin maleur Ha, de koark dükt under Elk jier ’t selde wünder De earste, helje op In keine ielekop Hjir is hwat to winnen Twa grouwe reafinnen In glêdde moethoun It saekje is wol soun Kom mar op ’e lappen Dèr is hwat to happet Hwa is earst oan bod Kom, in dripke flot Wis, jim tal waerd minder Troch de strange winter Elk sei ’t is in toer Strak gjin bek mear oer Der wol 'k niks fan leauwe Ik seach de deaden driuwen Mar ik nim dry st oani Jim binne net ütstoarn Fiskjes happe flink wer Goeije hoop foar Pinkster It ütgean kostet neat It plakje oan ’e sleat Tusken ’t sjittend reid Dat my swijend seit Neare is it better As oan ’e kant fan ’t wetter Ook in Gaasterland komen hoe langer hoe meer maaimachines. Alleen de boe ren van de familie Star Numan is het ge bruik van de maaimachine bij huurcon tract verboden. Hoewel de weersomstandigheden uitge sproken slecht waren, kan de Mac. „J. C. Visser” te Sneek met voldoening op deze tocht terugzien. Immers voor het eerst in deze serie tochten werd de grens van 500 deelnemers overschreden. In totaal namen ruim 400 rijders deel aan de toertocht, n.l. een 150 bromfietsen en een 250 auto’s en motoren. Deze reden de 130 km lange toeristische route door het prachtige me rengebied van Z.W.-Friesland. ’s Middags startten een 125 rijders voor de Elfmeren-oriëntatierit, die voor de au to’s en motoren 90 km en voor de brom fietsen 62 km lang was. Op 2 juni zijn de Makkumer loggerman- nen, ten getale van 44 uitgetrokken naar de Noordzee ter haringvangst. De tocht 2om de 5 of 6 weken, wanneer de schuiten vol zijn, komt men een paar dagen aan wal. Er waren zelfs 60 jarigen bij, die sinds hun 16e jaar dit bedrijf geregeld uitoefenen. getracht via de voorruit de vrijheid te herwinnen, diverse, verwoeste en gevallen planten doen dit vermoeden. Dankzij het kordate optreden van de heer D. Bastiani, die door mevrouw Van Leeu wen was gealarmeerd, de heer Van Leeu wen was niet thuis, kon het dier in de ka mer worden gevangen. Ergere ravage werd hierdoor voorkomen. De sprong door de ruit bleek het dier te hebben verwond, het bloedde hevig en een veearts achtte het noodzakelijk het dier af te maken. De tweejarige reebok is vermoedeliik van uit de bossen in deze drukbewoonde wijk verdwaald en opgejaagd. Voor de grote schare belangstellenden le verde een en ander uiteraard een aardige ontspanning; voor de familie Van Leeu wen was het een zeer onprettige gewaar wording. Zij blijft, nu het dier naar een poelier in Epe is vervoerd, met een flinke schade aan vloerbedekking, bloemen, glas en meubilair zitten. Het eerste touwtrekken met de Fransen in grotere kring dan die van de Zes is nu achter de rug. De vergadering van de G. A. T. in Genève en de conferentie van de N.A.V.O. in Ottawa hebben wij in ons overzicht van vorige week al be sproken. Er valt alleen nog te constateren, dat de Fransen zich i>n beide gevallen niet hebben gewaagd aan een obstructie, wanneer bepaalde ontwikkelingen niet met hun plannen stroken. En het was zeker een verrassing Couve de Murville op een persconferentie na een onderhoud met president Kennedy de lof van de N.A.V.O. te horen zingen. gevoel, dat het toch beter zou zijn ge weest als met de kabinetsformatie iemand zou worden belast, die de poli tieke verantwoordelijkheid zelf zal moe ten dragen in de komende periode. p.v.d.a. en de a.r.p. de indruk, dat hij En zo rees de vraag: wie lost Prof, zich toch niet onderwierp aan de re- Romme af? cente Kameruitspraak tegen de com merciële T.V. Was dit dus een. punt, dat het de pvda moeilijk zou kunnen maken aan een I vijfpartijenkabinet deel te nemen, aan de andere kant had prof. Romme zich aangesloten bij een recente uitspraak van de demissionaire minister van Fi nanciën, Zijlstra, dat verlaging van de belastingdruk op korte termijn niet tot de mogelijkheden behoort, gegeven de duurt tot okt-nov. belangrijke uitgaven, waarvoor ons land j van zich wel degelijk met de inhoud van den Bos, De Mounties. Men zal ze te Hwat ha» Qabe Skrocir Mevrouw Van Leeuwen, echtgenote van een wachtmeester der plaatselijke rijks politie te Heerde en haar dochtertje had den woensdag omstreeks 2 uur de schrik van haar leven. Tijdens werkzaamheden in de keuke.n van haar woning aan de Papaverweg, hoor den zij in de aangrenzende woonkamer, waar zich op dat moment niemand be vond, een hevig glasgerinkel en lawaai van vallende voorwerpen. Toen ze eens poolshoogte gingen nemen, ontdekten ze tot haar verbazing een reebok, die wild door de woonkamer liep en kennelijk was gewond. Het dier bleek vanuit de achter tuin via een ruit van de tuindeur, die hier niet tegen bestand was, in de kamer te zijn geland. De reebok, die waarschijnlijk door een hond was opgejaagd, heeft vermoedelijk Op tal van plaatsen is op de pinksterda gen iets te doen en dat kan men dan en- passant meenemen. Ook te Rijs is zulks het geval. Een avondfeest gewijd aan de lichtemuse! I Een feest met sterrenschittering! Zo was Het leek alsof Prof. Romme zijn taak het te Rijs op de avond van Hemelvaarts- by nader inzien toch wat minder ruim dag, zo zal het ook op de avond van Pink- opvatte dan hij aanvankelijk had ge- stermaandag zijn! daan. Vorige week verluidde, dat h(j Bekende sterren als: Ria Valk, Conny een regeringsprogram en de zetelverde- Rijs kunnen zien en horen. Ook ling wilde gaan inlaten. Hield deze i het theater vollopen, bij aldiende koerswijziging verband met bezwaren, I omstandigheden niet al te veel tegen zijn, welke tegen zijn aanwijzing als infor- j Vooral voor de jeugd moet deze High- mateur waren gerezen in de boezem der Noon-Show onder de leiding van k.v.p.? Prof. Romme is bij de k.v.p. nog de Knegt, zeer aantrekkelijk zijn, steeds een vereerd man, maar hij heeft zich, op medisch advies, uit de Tweede Kamer in de Raad van Advies moeten terugtrekken. Hij kan zich ook niet be- inventariseren en de scherpe kantjes lasten met de leiding van een toekom- daarvan wat bij te slijpen. Soms had stig kabinet. Onder die omstandighe-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1