GROTE VERSLAGENHEID OVER DE DOOD VAN DE PAUS Informatieve opdracht heeft twee weken geduurd Amerikaanse negers intensiveren hun actie 1463 - St. Anthony Gasthuis -1963 abe Skroar De nieuwe Kamer reeds bijeen N f g lil Subsidies Anjerfonds XXIII üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes tii PIET STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I M te*- i® l®il VRIJDAG 7 JUNI 1963 102e JAARGANG No. 42 l’ foar sukses 0 o S3 Vertrouwenscrisis. Bolsward, juni 1963 WVWAXWSWXWWcXSXXXSSWXWSXXVAW crematorium ge- 3 juni 1963) De dood van Paus Joannes XXIII heeft over de gehele wereld grote verslagen heid gebracht. Hij wordt niet alleen betreurd door de Roomse gelovigen, maar ook door andere christelijke groeperingen en door niet-gelovigen. Paus Joannes XXIII werd in 1958 gekozen als overgangsfiguur, toen het college van Kardinalen zich niet kon verenigen over de keuze van een Paus van wie men de sterke leiding kon verwachten, hetzij in de behoudende richting, hetzij in de progressieve richting. Dat is anders uitgekomen, want onder Paus Joannes is we] degelijk een koerswending tot stand gekomen, welke de kerk, vooral in Italië, heeft ge bracht tot een toestemming in de zogenaamde opening naar links, ofwel een samenwerking van de chr.-democraten met de socialisten van Nenni. Ook zijn contacten achter het Ijzeren Gordijn tot stand gebracht. Zal de nieuwe Paus op de ingeslagen weg voortgaan of zal hij terugkeren tot het militante anti- communisme, dat in Italië de toon aangaf? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) negers. En vooral ziet de regering de noodzaak tot handelen, omdat anders wellicht extremistische leiders meer het oor van de negers zullen winnen dan de gematigden van het ogenblik. De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS Kinderbijslag. Door deze methode van ondervragen als het ware een kruisverhoor wist prof. Romme het aantal twistpunten tot zes te reduceren. Daarbij deden zowel de liberalen als de socialisten vele con- sessies. De een wilde voor de ander niet het risico lopen, buiten een toekomstig kabinet te worden gezet. Zo offerden de socialisten diverse stok paardjes op, zoals bijvoorbeeld de stich ting van een gemengd bouwbedrijf, dat particuliere bouwers het voorbeeld zou moeten geven van goedkoper bouwen. Anderzijds verzoenden de liberalen zich met de eis van prof. Romme, dat de j, moegestreden i smart en pijn i Christus armen d op Zijn kruis Bolswartls Nieuwsblad De Jong’i Nieuwsblad Af. de Nes. van Wolde, Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie PAUS JOANNES OVERLEDEN Paus Joannes XXI ll op zijn doodsbed een edelman houdt de dodenwake f nen, dat de behoedzame voortgang, welke in 1955 als tempo bij de ophef fing van de rassenscheiding op scholen was aangenomen, nu verouderd was en dat de tijd was gekomen de grondrech ten van de constitutie stante pede te vervullen. De president heeft zich tot nu toe op de achtergrond gehouden, maar er zijn aanwijzingen, dat daarin enige verande ring zal komen. Men verwacht een bood schap aan het Congres, waarin nieuwe wetten tegen de rassenscheiding zullen worden voorgesteld. Men denkt hierbij aan een verbod van de handel tussen de verschillende Amerikaanse staten in goe deren, vervaardigd onder handhaving van de rassenscheiding. Ook zou de op heffing van de scheiding op scholen ver sneld worden. De regering wordt hiertoe ongetwijfeld gedreven door oprechte ge voelens, maar de versnelling van het tempo houdt toch wel duidelijk verband met het opraken van het geduld van de De informatieve opdracht heeft prof. Romme twee weken in beslag genomen. De meeste tijd heeft hij besteed aan de bestudering van de strijdpunten, welke de vijf voornaamste politieke partijen in ons land verdeeld houden. Hij kwam na enkele besprekingen met de vijf fractievoorzitters te heb ben gevoerd tot een totaal van 37 punten. Vervolgens vroeg hij de fracties afzonderlijk aan te geven, welke punten naar hun oordeel een afdoend beletsel voor toetreding tot een kabinet zouden opleveren als deze wel of niet in een ontwerp-regeringsprogram zouden wor den opgenomen. De liberalen bijvoor beeld, sprak zijn voorstel om het toe komstig tweede televisienet te financie ren uit de opbrengst van reclamebood schappen erg aan. Zij konden dus ant woorden, dat zij dit punt node zouden missen als het niet in het regeringspro- gram zou worden opgenomen. Voor de meerderheid der k.v.p.- en p.v.d.a.-fracties met inbegrip van de anti revolutionairen, bleek het voorstel daar entegen een afdoend beletsel om aan een kabinetsformatie mede te werken. Daarop trok de heer Romme zijn voor- Waarin opgenomen: De Bolswirdscbe Courant, Westergoo en en spon- De demonstraties van de Amerikaanse negers voor de opheffing van de rassen scheiding en gelijke rechten met de blanke bevolking, nemen In intensiteit toe nu wel duidelijk is, dat de negers aan de winnende hand zijn. Hierdoor zijn hun terughoudendheid en vrees sterk afge nomen. De demonstraties, welke tot nu toe hoofdzakelijk plaats hadden in het Zuiden, waar de rassenscheiding hard nekkig wordt toegepast, spreiden zich nu ook naar het Noorden uit. In Florida is de politie met traangas opgetreden en demonstraties werden ook gehouden in steden in Mississippi, Louisiania, Noord-Carolina, Virginia, Maryland, Tennessee, Pennsylvania en Illinois. De inzet is dus de volkomen ge lijkheid met de blanken, welke voor de wet bestaat, maar in de praktijk te wen sen overlaat. In de Zuidelijke staten neemt dat de vorm aan van gescheiden afdelingen in openbare vervoermiddelen, parken, cafetaria’s, scholen e. d., in de Noordelijke staten, waar op deze pun ten geen verbodsbepalingen bestaan, richten zij de strijd tegen ongelijRe be handeling door bijvoorbeeld de vakbon den. Daar verplaatst de strijd zich meer naar het sociale vlak. De negers hebben in hun strijd voor ge lijke rechten de regering volledig achter zich, die vooral de hand houdt aan de opheffing van de rassenscheiding op de scholen en universiteiten. Deze ophef fing van de rassenscheiding op scholen gaat uiterst langzaam. Elk jaar is er weer een nieuwe staat aan de beurt en elk jaar is dat met moeilijkheden ge paard gegaan. Men zal zich van enkele jaren geleden Little Rock in Arkansas herinneren, van vorig jaar de eenzame Meredith op de universiteit van Missis sippi en dit jaar komt Alabama aan de beurt. Het tempo is uiterst traag en al leken de negers daarmee tot nu toe nog niet helemaal onvrede te hebben, de aan drang tot versnelling van de inwilli ging van hun eisen wordt steeds groter. En daarbij kunnen zij steun putten uit een uitspraak van het Hooggerechtshof. Rechter Goldberg gaf vorige week in de motivering van een vonnis te ken- Maar dit was ook het. enige punt, waar over de Zes het eens konden worden. Over de contacten met Engeland en de landbouwpolitiek en met name de graan prijzen, liggen de standpunten nog even ver uit elkaar. Minister Erhard wenste, dat de vertegenwoordigers van de Zes Regelmatig van gedachten zouden wis selen met de Engelse ambassadeur bij de Gemeenschap. Alleen Frankrijk keer de zich hiertegen. Wanneer van gedach ten wisselen slechts betekent, dat de Engelsen op de hoogte worden gebracht van de gedachten van de zes, dan be hoeven daar de ambassadeurs niet aan te pas te komen, aldus de Fransen. Betekent het daarentegen de mogelijk heid van discussie, dan zou dat Enge land een zekere zeggenschap in zaken van de Zes geven zonder de verplichtin gen van het lidmaatschap. Zoals de Ne derlandse minister van economische za ken, drs. de Pous, opmerkte, is er in de EEG een nieuwe vertrouwenscrisis ontstaan. Geen stap verder is men ook gekomen met het overleg over de landbouw, waar bij de Fransen concessies van de an deren en voornamelijk van de Duitsers eisen, welke nadelig kunnen zijn voor de beschermde positie van de Duitse boe ren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de vooruitzichten van de verkiezingen van 1965 al een rol spelen bij de Duitse houding. Maatregelen ten nadele van de Duitse boeren zouden dezen er toe kunnen brengen hun stem aan de CDU te ont houden en dat wil Erhard, die dan de partij zal aanvoeren, zeker vermijden. Kippenoorlog. De invoerrechten op pluimvee in de Europese Economische Gemeenschap worden verhoogd. Dat is het enige punt, waarop de mi nisters van economische zaken, die in Brussel weer hebben vergaderd, het eens zijn geworden. Er blijkt uit, dat eensgezindheid vooral ten koste van derden nog wel te bereiken valt. Want van deze verhoging van de heffing is vooral Amerika, dat op grote schaal kippen aan Duitsland levert, het slacht offer. Van de Amerikaanse uitvoer van 117.000 ton kip in 1962 is 56 procent naar Duitsland gegaan. De Amerikaan se concurrentiepositie wordt nu aanzien lijk slechter. Het zal wel niet de laatste keer zijn dat wij hierover horen, want de Amerikanen zijn niet van plan het er bij te laten zitten. Er bestaan kan sen op een kippenoorlog, die men dan als een voorloper moet zien van het grote touwtrekken, dat de rest van dit jaar in Genève zal plaats hebben over de door Amerika voorgestelde algemene tariefsverlagingen. Van de in 1962 gehouden Anjerfonds collecte in deze provincie is een bedrag van totaal f 17-250,uitgekeerd o.a. aan de volgende verenigingen en instellingen Friese Chr. Plattelandsvrouwen en Meis- jesbond; Stifting Us Frysk Berneboek; Kristlik Fryske Folksbibleteek; Boun fan Fryske Kunstners Concertino, Bolsward; Musicata, Bols ward; Eensgezindheid, Tjerkwerd; Een dracht, Blauwhuis; Martini Cantorij, Bolsward; God is mijn Lied, Pingjum; Scheppingsgave, Witmarsum; Chr. Ge mengd koor, Makkum; Sjongt de Heare, Wons, Laus Deo, Workum Openb. Leeszaal en Bibliotheek v. Bols ward en Wonseradeel; It Frysk Selskip „Arum”, Arum Voorts werd sedert genoemde collecte nog een totaal subsidie-bedrag van rond f 27.000,uitgekeerd aan diverse ver enigingen en instellingen. lachtsbegeren nagestreefd Kamerfracties door afspraken te ma ken met betrekking tot de omstreden punten, zich tot steun aan het toekom stig kabinet zouden verbinden. De socialistische fractieleider, prof. Von deling, voerde zijn eisen vooral op ten aanzien van die punten, waarop het be leid van het demissionaire kabinet-De Quay de meeste kritiek bij de k.v.p.- fractie heeft ontmoet. Zo verlangde hij. een opvoering van de woningwetbouw ten koste van de bouw in de vrije sector. Dit punt sprak de k.v.p. wel aan, ter wijl het de v.v.d. met afgrijzen vervul de. Ten aanzien van de kinderbijslag mikte hij ook op een aantal verlangens van de k.v.p., welke ot dusver op verzet van de v.v.d. zijn afgestuit. Door een af schaffing van de inkomensgrens voor zelfstandigen en uitbreiding van de bij slag voor deze groep, ook over het twee de kind, was hij bereid een hoge priori teit toe te kennen. Daarmee zal echter een bedrag van f 300 miljoen uit de rijkskas gemoeid zijn, waardoor de kans op vermindering van de belastingdruk wordt verkleind. De p.v.d.a. geeft hier aan echter de voorkeur boven de verho ging van de premies voor de ouder- domsverzekering, waarvoor de v.v.d. eerder geporteerd lijkt teneinde de pre mies te kunnen verhogen zonder belas- tingverzwaring. Zo hadden zowel de p.v.d.a. als de v.v.d. hun posities betrokken bij het einde van de informatie-Romme. Uit een dezer dagen gepubliceerd N. I. P. O.-onderzoek bleek, dat 31 pet. der k.v.p.kiezers het meest voor samenwer king met de p.v.d.a. gevoelde; 21 pet. voor voortzetting van de samenwerking met de v.v.d. De eerste nieuwe aardappelen in Wonse radeel zijn reeds gerooid en enkele ver bouwers hebben nog honderden korven oude zitten 2 e week juni 1913 Het bestuur van het Old Burger Wees huis te Sneek zal een nieuw weeshuis van kleiner formaat bouwen. Elet aantal wezen is tot 10 gedaald. Overleden te Zwolle de oud-Bolswarder P. Lycklama a Nijeholt, geb. 1843. In 1868 werd hij burgemeester van Frane- ker, later van Leeuwarderadeel en Rot terdam, in 1893 werd hij Commissaris der Koningin in Overijssel- Zijn brochure „Friesland één waterschap” trok destijds zeer de aandacht. In Westerveld werd een bouwd, het eerste hier te lande. Er heeft reeds een proefbranding plaats gevonden. Deze slaagde naar wens. Collecte door de commissie tot ondersteu ning van de gewapende dienst. Adv.: Gevraagd een halve werkster voor kleermaakster. en liefde Elk mens te zien als vriend Alle verdeeldheid griefde Hem, die blij heeft gediend. Blijmoedig en verheven Drang naar vernieuwingsgeest Klaar brandde in dit leven De gloed van Pinksterfeest Toen de aardse vlam uitdoofde De dagtaak was verricht. Zag hij, die vast geloofde De Geest, het blijvend Licht. Al rust de grote herder De voortrekker der kerk ’t Vernieuwingsspoor loopt verder In het concilie-werk Mogen wij het eens aanschouwen Gods plannen falen nooit Het oecumenisch bouwen Van de aardse kerk voltooid Volhard in de gebeden De echo van zijn stem Dale de blanke vrede Over steppen en steden: Rome Jeruzalem stel in. De vijf fractieleiders kwamen tot de conclusie, dat het vrijwel uitge sloten moest worden geacht, een wette lijke regeling voor het tweede televisie net vóór 1 januari 1964 het ogen blik, waarop dit net voorlopig aan de NTS zou worden toevertrouwd in af wachting van het rapport van de Com- missie-Scholten, die twee jaar op dit onderwerp heeft zitten studeren. Dit rapport kan binnenkort worden ver wacht en dan zal men verder zien. Woensdagmiddag zijn de beide Kamers der Staten Generaal voor het eerst in hun nieuwe samenstelling bijeen geweest. Koningin Juliana was tegen elf uur op Huis ten Bosch gearriveerd om de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, te machtigen in haar nuani de Buitengewone Zitting, welke tot de derde dinsdag in september zal voortduren, te openen, De hoofdzaak van de parlementariërs zal in deze korte zittingsperiode de grond- wetherziening, welke de oude Kamers hebben voorbereid, in tweede lezing af te handelen. En misschien als het vlot loopt zal de Tweede Kamer nog de regeringsverklaring van een nieuw Kabinet te behandelen. Maar zover was het op deze eerste dag nog lang niet. Men zag toen nog nieuwsgierig uit naar de aanwijzing van een kabinetsformateur, die conclusies zou trekken uit het door prof. Romme ingestelde onderzoek. Op dinsdag 11 juni a.s. zal op plechtige en feestelijke wijze het 500 jarig bestaan van het St. Anthony Gasthuis worden gevierd. Wij allen in Bolsward zijn bekend met het zegenrijke werk van deze eeuwenoude Stichting voor de ontelbare bewoners, die in de loop van vijfhonderd jaar hiervan hebben mogen profiteren. Wij zijn er dank baar voor. Ik moge het nu reeds stellen, vooruitlopend op de officiële feestviering. En even dankbaar zijn wij voor de machtige steun, die de opeenvolgende colleges van voogden tot op de huidige dag voor aller lei doeleinden aan de Bolswarder stadsgemeenschap hebben willen ge ven. Laten wij daarom deze herdenkingsdag meevieren, hartelijk taan! Moge op 11 juni a.s. door het massaal uitsteken van de Bolswarder vlag of de nationale driekleur, door het door zeer velen bij wonen van de plechtige herdenkingssamenkomst in de Martinikerk des middags om half zes en zo mogelijk door vele andere attenties getoond worden de grote dank van alle stadgenoten aan ons aller St. Anthony Gasthuis Vier leerlingen en een docent van de Hogere Technische School voor de con fectie ,,Mr. Koetsier” in Amsterdam, hebben na langdurig en taai speurwerk waaronder ook nog geblokt moest worden voor een naderend examen een techniek uitgevonden voor het hoogfrekwent lassen van trico-nylon-overhem- den in het bijzonder en synthetische textielstoffen in het algemeen. De door hen gevolgde werkmethode spaart niet alleen garen uit doch ook de besparing aan stof is aanzienlijk. De duurzaamheid van de lassen wordt nog onderzocht, maar de resultaten tot nu toe bereikt zijn zeer positief. Foto: voor grond vlnr: de leerlingen J. Erenstein, J- Colijn en Achtergrond links leerling H. van Hoef en rechts de leraar D. A. die het afgewerkte produkt bekijken BELANGRIJKE VINDING s «J L, i ®®ii®

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1