RUSLAND ZET PRODUCTIE BOMMENWERPERS STOP EERSTE KAMER Gesprek in Moskou over verbod van kernproeven Formatie De Kort komt met voorstellen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Rjochten Ere-groepen Fries rundvee op Frisians 4 Tl wl VRIJDAG 14 JUNI 1963 102e JAARGANG No. 44 P PRINSES IRENE IN SPANJE jongste de Een beeld PYT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Rcdactic-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) iroe- 4aar Wallace yn ’e baen, ja Op de drompelpost De steat Alabama Moat fan swart forlost Der sil fül foar fochten It moat elkien leerd Weitsje foar de rjochten Rjochten fan ’e Steat Better in libben fol toloarstelling as in libben sunder ideael geval- fractie- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie «I, 3 e week juni 1913 De koningin zal een bezoek brengen aan de Internationale watertoerisme- en nij- verheidstentoonstelling te Sneek. Adv.Te koop en een Zeisje. Wanneer men in Wonseradeel het On- afhankelijkheidsfeest wenst te vieren, zal men dit moeten doen zonder financiële steun uit de gemeentekas. Een voorstel van twee heren raadsleden om voor ie der schoolgaand kind 25 cent uit te trek ken, werd met 8 tegen 7 stemmen ver worpen. nu in de loop van Rjochten fan de neger? Hwa skept eigen hüd Wallace sakket leger As Malone en Hood! een lijster, een leeuwerik Dinsdag j.l. heeft de Eerste Kamer in haar nieuwe samenstelling voor het eerst haar goedkeuring gehecht aan een aantal wetsontwerpen. Hoofdonderwerp van het debat was de Algemene Bij standwet van onze vrouwelijke minister Klompé, welke de ar menzorg uit de sfeer van liefdadigheid en gunstbetoon opheft tot een recht op bij stand voor wie in een deerniswekkende toestand geraakt. Uit publieke-opinie-onder- zoekingen is gebleken, dat dr. Marga Klompé na de grote favorieten, minister Luns en minister-president De Quay, een onzer populairste ministers is. Stellig zal dit mooie wetsontwerp daartoe hebben bijgedragen. Huishoudelijk De Tweede Kamer heeft deze week niet vergaderd. De senatoren hebben hun han den nog vol met een aantal wetsontwer pen, welke uit de vorige zitting zijn over gebleven. Maar de leden der 1 weede Ka mer moeten wachten op de regeringsver klaring en de wetsvoorstellen van het nieuwe kabinet. Slechts de voorstellen tot grondwetsher- Jn het midden van de volgende maand zullen in Moskou speciale vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Rusland bijeenkomen om de kwestie van een verbod van kernproeven verder te bespreken. Dat is de rechtstreekse uitkomst van een briefwisse- Fng tussen Chroestsjov, Kennedy en Macmillan, welke in de laatste maanden is ge voerd. Men weet, dat over deze kwestie op de ontwapeningsconferentie van zeven tien landen te Genève langdurig is gesproken zonder dat er veel kans op succes leek te zijn. Amerika en ook Engeland eisten, dat een voldoende inspectie ter plaatse zou worden ingesteld; Rusland wilde niet verder gaan dan twee a drie inspecties per jaar in plaats van zeven, waarmee Amerika nu al genoegen zou nemen. Het is hele maal de vraag of Chroestsjov op het ogenblik nog wel voelt voor zelfs twee inspecties Lak oan kuratoaren Swij, hear presidint It is dochs al to skoarem As sa’n neger it wint Ik ha se allang forwinske Leau de gouverneur Rjochten fan in minske? Skógje syn hüdskleur! Rjochten fan in neger? Wês dochs wizer, hwant It blanke ras stiet heger Swarten oan ’e kant! Kear sokke studinten Foars foar de skoaldoar Niks gjin mankeminten De gouverneur treedt foar. Lit de man opspatte Mei syn dwaes geweld In geast stomp as in botte Dy’t by nimmen telt In saneamde kristen Skógje wy him goed Mei syn stamboeklisten Seis swarter as roet. Formateur De Kort. Enfin, veel van het misnoegen, dat merk baar was in de Tweede Kamer omdat de eerste keuze voor een opdracht tot kabi netsformatie niet op een parlementaire figuur doch op een lid van de Raad van Geen Amerikaanse proeven meer Tegelijk met de aankondiging van nieuwe conferentie heeft president Ken nedy in ’n grote rede in Washington aan- gekondigd, dat Amerika geen kernproe ven in de atmosfeer zou nemen, zolang andere landen zich daarvan zouden ont houden. Het is de hoop van Kennedy, dat met een verbod op proeven in de Hand de grote mogendheden doeltreffender een van de grootste gevaren van de mensheid te lijf kunnen gaan, namenlijk de verspreiding van de Kernwapens over een groot aan tal landen. Kennedy heeft bij het begin van z’n presidentiële loopbaan deze kwes ties al aangeroerd, maar de laatste tijd was alle optimisme wel geweken. Enkele factoren hebben hem er echter toe ge bracht nogmaals een poging te wagen. De bezorgdheid in de Ver. Staten is sterk in Moskou bijeen komen heeft het er van, dat er toch mogelijkheden zijn om uit de impasse te komen. Beide zijden zul len wellicht tot concessies bereid zijn. Amerika zou de aandrang op de inspec ties ter plaatse kunnen opgeven, welke alleen maar van enige waarde zijn voor onderaardse proeven. Rusland zou zich bereid kunnen tonen de onderaardse pi ven van het verdrag uit te sluiten. JM dit alles is speculatie. De Friese rundveefokkers komen met 'n ongekend fraaie kerncollectie koeien uit op de internationale tentoonstelling Fri- siana, die van 16 tot 21 september in de nieuwe Frieslandhal, Leeuwarden wordt gehouden. Met groot enthousiasme is gereageerd op de oproep in het mededelingenblad van het F.R.S. om vee beschikbaar te stellen voor deze unieke expositie. Zowel in de keurklasse als in de individuele sector is een buitengewoon groot aanbod. Het Stamboekbestuur zal het dan ook niet gemakkelijk hebben bij het keuze maken uit dit overweldigende aantal. Uiteraard zal worden gelet op ontwikkeling, exteri eur, produktie, afstamming, enz. Het re sultaat zal zijn een fantastisch overzicht van wat Friesland de wereld te bieden heeft op het gebied van rundvee. Er zijn niet minder dan 27 groepen af stammelingen van stieren aangegeven en hiervan zullen ongeveer vijftien groepen voor de Frisiana in aanmerking komen. Zij zullen bestaan uit groepen van elk tien dochters van stieren, ingeschreven bij verenigingen van K.I. en groepen van elk zes, bestaande uit dochters van natuur lijk dekkende stieren. Het aanbod voor de kerncollectie over treft ook alle verwachtingen. Er zijn 75 State, namelijk prof. Romme, was len, is verdwenen sinds de nieuwe leider der KVP, dr. De Kort met een op dracht tot vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van ruime steun aan het parlement, is belast. Hij nam zijn intrek in het kabinet van Minister-president De Quay op Plein 1813 in Den Haag. Sommingen zagen daarin een aanwijzing, dat hij prof. De Quay liefst op die post wil handhaven. Maar tot een uitspraak "hierover kwam 't deze week niet. Dr. De Kort begon oriën terende besprekingen te voeren: over de defensielasten en de kosten van de wen sen van het Landbouwschap. Uit de serie bezoekers, die hij ontving, maakten waarnemers rond het Binnenhof verder op dat hij ook de indeling en taak afbakening der ministeriële departemen ten in ogenschouw had genomen. Beweerd werd, dat hij speciale aandacht besteedde aan de wenselijkheid van tn bewindsman voor Europese Zaken, en een nieuwe staatssecretaris voor de lucht macht naast de bestaande staatssecretaria ten, welke thans door figuren, afkomstig uit land- en zeemacht worden beheerd. Dit waren echter slechts gissingen.Bij voorbaat had dr. De Kort namelijk aan- gekondigd, dat waarschijnlijk niet vóór vrijdag 14 juni voorstellen betreffende ’n ontwerp-regeringsprogram en een zetel verdeling van hem te wachten waren. dieren aangegeven en de twintig beste koeien hieronder zullen als pronkjuwelen van de Nederlandse veeteelt de ereplaits j in de enorme Frieslandhal innemen. van het bezoek aan het Spaanse dorp’’ in Barcelona door prinses Irene, hier vergezeld door de dochter van haar gastheer, mej. Monica Schroeder (l.) en haar studievriendin mej. Brnsschaert (2e v.l.). Geheel rechts de pers attaché van de Nederlandse consul in Barcelona, de heer Stolz. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Rusland zet produktie van bommen werpers stop Wat het arsenaal van de Sovjet Unie be treft, hierover heeft Chroestsjov Wilson,1 de leider van de Engelse Labourpartij, die in Moskou op bezoek is geweest, iets ver- teld. Rusland, zo zei Chroestsjov, heeft1 de produktie van strategische bommen- werpers en van andere oorlogsschepen1 dan duikboten stopgezet, aangezien deze bommenwerpers en andere oorlogssche pen zo kwetsbaar zijn voor aanvallen met raketten. Het is mogelijk, dat Rusland deze weg op is gegaan. In Amerika debatteert men al over hetzelfde, maar het is ook heel goed mogelijk, dat Chroestsjov met deze opmerkingen Westelijke ontwikkelingen probeert te storen. In de eerste plaats is dit een aanval op bijvoorbeeld de Engelse en Franse kern macht, welke nog vrij lang met bommen werpers zullen opereren. De Labourpar tij is voor afschaffing van het afzonder lijke Engelse kernwapen. Met de opmer king over de oppervlakteschepen kan Chroestsjov hebben bedoeld de bedenkin gen van de Europese landen tegen het door Amerika voorgestelde multilaterale kernwapen te versterken. Dat kernwapen zou vanaf oppervlakte schepen moeten worden gelanceerd. De propagandistische bijbedoelingen nemen echter niet weg, dat er veel waars schuilt in hetgeen Chroestsjov hier heeft gezegd. Schandaal schokt Engeland. Een schandaal schokt Engeland. Enige tijd geleden deden in Engeland de ge ruchten de ronde, dat Profumo, de Engel se minister van oorlog, nauwe betrekkin gen onderhield of had onderhouden met een dame van lichte zeden, die naar de T'Y B? 1\.T A CV I 1 A T A ~I\.T T"\U aard van haar beroep meer mannelijke be-‘ J j\ /-\ V_X V_T ij I VjjklN fl -/ Fi wonderaars had, onder wie de Russische militaire attaché. De minister ontkende kort geleden in het Lagerhuis plechtig ooit iets met deze dame te maken te heb ben gehad. Maar vorige week moest hij toch op deze ontkenning terug komen en toen vertellen, dat hij had gelogen. Hij heeft ontslag genomen en verzocht de tra ditionele afscheidsvisite aan de koningin niet behoeven te maken. Maar daarmee is de kous niet af, want deze combinatie van minister, attaché en dame verontrust Engeland op het ogen blik in hoge mate. De veiligheid van 't land kan door zulke dingen ernstig in ge vaar worden gebracht, want hoeveel ge heimen zijn in de loop der geschiedenis het hoofdkussen niet gepasseerd De so cialistische oppositie is er als de kippen bij geweest om de slordigheid van de conservatieven op dit punt aan de kaak te stellen en naar waarnemers algemeen constateren, kan deze zaak een weerslag hebben op de uitslag van de verkiezingen welke volgend jaar zullen worden gehou den. Doden in Perzië In Perzië is het weer wat roeriger geweest en eind vorige week hebben relletjes vol gens officiële cijfers aan 86 mensen het leven gekost. De ontevredenheid gold de sjah en zijn agrarische hervormingen, waarvoor hij in januari bij een referendum de instemming van een grote meerderheid van de bevol king heeft gekregen. Bij deze hervormin gen zouden de grote landerijen, waarvan er sommige honderden dorpen omvatten, worden onteigend en verdeeld. Uiteraard zijn de grootgrondbezitters het hiermee niet eens, maar zij zijn toch de straat niet opgegaan. Tegenstand onder vindt de sjah ook van de Mullahs, de Mohammedaanse dorpspriesters, omdat ook de hun door de grondbezitters toebe deelde percelen niet gespaard bleven. Zij zijn bovendien tegen de sjah gekant, om dat delze in strijd met de traditie de vrouw een even waardige plaats als de man in de maatschappij wil geven. Deze Mullahs zijn er in geslaagd hun volgelingen op te zwepen met de ernstige gevolgen, hier boven vermeld. Een beeld van de spanning in Tuscaloosa, de universiteitsstad van de Ameri kaanse staat Alabama, waar zich dinsdag twee negerstudenlen, Vivian Malone en James Hood aan de tot nog toe blanke universiteit zonden laten inschrijven. Boven: leden van de Nationale Garde, van 'wie er vijfhonderd in Tuscaloosa zijn bijeengebracht, oefenen met gasmaskers op voor de relletjes, die worden verwacht. Onder: Ondanks de waarschuwing van president Kennedy, zover mogelijk uit de buurt van de universiteit van Tuscaloosa te blijven, komt gou verneur George Wallace van Alabama (rechts) hier in Tuscaloose aan. ziening, betreffende o.m. de verlaging van de leeftijd voor het actief en passief kiesrecht, zullen zij begin juli in tweede lezing afhandelen. Vorige week zijn zij slecht^ enkele uren bijeen geweest om een aantal huishoude lijke zaken af te handelen. Zij hebben mr. Van Thiel opnieuw als voorzitter bij ko ningin Juliana voorgedragen. Zijn enige concurrent was boer Koekoek die één stem kreeg. Als eerste onder-voorzitter werd opnieuw de socialistische afgevaardigde Bommer aangewezen; de liberale mevrouw Stof fels van Haaften zal wederom als tweede onder-voorzitter optreden. Verder werden de nieuw-gekozen Kamer leden geïnstalleerd. IO4 leden legden de voorgeschreven eed af; 34 leden van de linkerzijde verkozen de belofte. Het trok de aandacht, dat de demissionaire minis ters van het kabinet De Quay, die een ka- mercandidatuur hadden aanvaard, zich nog niet lieten installeren, hoewel de grondwet toestaat, dat beide ambten het kamerlidmaatschap en het minister schap gedurende drie maanden na een kamerverkiezing gecombineerd worden. Naar verluidt, wilden zij hiermede nog enige tijd wachten, hetgeen gedurende ’n maand mogelijk is, uit de vrees, dat de periode van drie maanden te kort zal blijken om de kabinetscrisis op te lossen. Voor dit argument werd wel begrip opge bracht, doch de kritiek spaarde minister Toxopeus niet. Bij de besprekingen rond de kabinetsfor matie van prof. Romme, was hij immers opgetreden als voorzitter van de liberale kamerfractie. Achteraf bleek nu, dat hij daarvan formeel nog geen deel wil uit maken! Dit werd bekritiseerd als gebrek aan waardering voor de Kamer. Op het j.l. zondag te Zwolle gehouden nationaal muziekconcours behaalde het korps Hollandia een 2e prijs in de afde ling IV. In de marsweostrijd werd een eerste prijs behaald. Door een vijftal heren is te Workum een R. Kath. Spaarbank opgericht. Iets nieuws; Duinzand, heerlijk op de bo terham of beschuit. Per cartonpakje 1 ons 16 cent. Filiaal Boersma, Bolsward De rassenkwestie De spanning tussen negers en blanken in de Ver. Staten blijft aanhouden. Iedere dag worden nieuwe demonstraties gehou den en aan de universiteit van Alabama hebben twee negers zich laten inschrijven. Gouverneur Wallace had zich in de deur van de universiteit gepost om hun de weg te versperren, ondanks het bevel van de rechter zich niet met deze kwestie te be- moeien. 1 Federale troepen werden in de nabijheid in reserve gehouden om in te grijpen als het nodig mocht zijn. De gouverneur was gedwongen de aftocht te blazen. het voorjaar veel de atmosfeer weer ernstiger besmet is ge- van de een fac- de Senaat eenzijdige En dat Wanneer nu speciale vertegenwoordigers I gegroeid raakt door radio-aktieve neerslag jongste serie kernproeven. Dit is tor geweest bij het besluit van zich niet te verzetten tegen een stopzetting van de kernproeven. En - besluit was voor Kennedy weer het groe ne |icht om een nieuwe poging te wagen. Maar hiertoe heeft Kennedy zich niet be perkt in zijn rede, welke was gewijd aan toenadering. Zijn uitgangspunt is, dat oorlog in het atoomtijdperk zinloos is en vrede het rationele doel van rationele mensen. Wanneer de Amerikanen hun eigen hou ding zouden kunnen herzien, dan zou den zij de Sovjes Unie daarbij kunnen helpen een meer verlicht standpunt te gaan huldigen. Wereldvrede had hij niet zo zeer als ideale toestand op het oog als wel de meer praktische vrede, gebaseerd op een geleidelijke evolutie van hande lingen en overeenkomsten. Rusland en Amerika moesten zich niet blind staren op hun verschillen en ge schillen, maar de aandacht richten op hun gemeenschappelijke belangen. Een pleidooi dus voor het leven en laten le ven, dat men vreedzame coëxistentie zou kunnen noemen, want onder deze term zegt Chroestsjov ongeveer hetzelfde. De ze is alleen wat actiever om anderen zijn systeem op te dringen. s I I-i-v DE SPANNING IN ALABAMA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1