Mare Liberum: Geschiedenis levend gemaakt voor In de Zuidwesthoek plannen recreatie allerwegen IjfX Boeiend „aanschouwelijk onderwijs” waardevolle tentoonstelling Oude interieurs op de Frisiana i! in de Martinytoer Fan Zilveren filmpjes It fisk-plankj'e louill rib 1 I Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 102e JAARGANG DINSDAG 18 JUNI 1963 No. 45 onder de ;e- i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) hiervan zijn onze herinneringen scherp. Hoe zijn thans de rollen verwisseld, van bevoorrecht gebied dreigde de Z. W.- hoek af te zakken tot achtergebleven ge bied. Door het verloren gaan serij en eenzijdige gerichtheid op agrarisch gebied veehouderij, kwam de „kink in de kabel”. De bloei, welke vroeger laatstgenoemde Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie greate wurden weiprate. En it is in feit, dat dizze molkstream al of net yn de Hier nog een foto van de openingsbijeenkomst Wommels. Na zijn medewerking per- hun gean fi ge net sprong en deels van zeevisserij met middenstands- ondernemingen ling met het Oosten der yfjl 1--~L- zich alszodanig. Laatdunkend kringen soms over de heidebewoners, wij zullen het discriminerend woord dat ge bruikt werd de lezers sparen. Maar t.o.z. 1 Hoe zijn thans de rollen verwisseld, van igde de Z. W.- „chtergebleven ge- t van de vis- ook de kleine scheepvaart en de eenzijdige gerichtheid op agi veehouderij, kwam de „kink Bolswards Nieuwsblad te weinig concreets. Laat men in de Zuid Westhoek toch vooral denken aan een bekend gezegde, hier in het gebied van de vroegere vele wilstervangers misschien wel ontstaan, n.l.: men moet de vogel niet over het net laten vliegen, en soms vrezen wij met grote vreze, dat men dat bevor derd heeft in het verleden. Het is kort dag, ook hierbij is er concurrentie, daar om: „grijp de kansen! Geen woorden, maardaden! J igste klassen van de la de ulo- en middelbare NOU OP ’E SLACH PASSE It seit himsels, dat alleman op it heden yn it hea sit, it moaije waer f ,4‘1‘ wiken lokke der alhiel nei Een statenbijbel uit 1643 wordt met een i potstroupan, ’n witte nacht- o met blauwe bloemen of een rij- tuigstoöf. Er is een houten tobbe waarin i hun bruidegom en vanzelfsprekend er geboortelepels en zilveren brande- wijnkommen onder de aangeboden voor- wtrpen. En voor alles uit deze lijst van beschikbaar gestelde voorwerpen geldt: ,,’t Is alles oud uit familiebezit Een deskundige zal de komende weken de aangeboden oudheden gaan bekijken in gezelschap van een lid van het Dames comité van de Frisiana. Het waardevolle materiaal dat voor het inrichten van de oude interieurs wordt uitgekozen zal onmiddellijk worden ver zekerd. De eigenaars lopen dus geen en kel risico. Onontbeerlijk is ook de deskundigheid van mevrouw J. Kars te Tietjerk op het gebied van oude kostuums. Alle personen die zich in de kamers van vroeger zullen bewegen gaan volgens haar aanwijzingen gekleed in kostuufns uit de desbetreffen de periode. Gedurende tachtig uur zal een stuk van Frieslands rijke historie levend worden op de Frisiana. Er wordt gemusiceerd, ge werkt en gestudeerd alsof de eeuwen heb ben stil gestaan. Te Bolsward werd vrijdag met enig plechtig vertoon de tentoonstelling Mare Libe rum (De Vrije zee) geopend. Een aantal ere-gasten, w.o. hoge marineautoriteiten enz. werden vooraf ontvangen in de-stijl vol le voogden- en voogdessenkamer van het Weeshuis, waarna men de Martinikerk bezichtigde en vervolgens langs de Dij lakker naar het stadhuis wandelde, waar in de raadzaal de eigenlijke openingsplechtigheid plaats vond. De tentoonstelling, die is geopend tot en met 31 augustus en een beeld geeft van Nederland ter zee van 16001900 is samengesteld uit een 140 stuks, ditmaal niet enkel bestaande uit schilderijen, maar ook uit scheepsmodellen, instrumenten, oude kaarten, antieke atlassen, dokumenten enz. bijeengebracht uit tal van musea en parti- kuliere verzamelingen. de nodige voorzieningen te treffen. Zelfs waren er gevallen te noemen, dat sonen met een vooruitziende blik bij plannen gedwarsboomd werden. En dat er ordening moet zijn is vanzelf sprekend maar even nodig is, dat deze re- gullering de grootst mogelijke soepel heid moet vertonen en zij die verder za gen dan de leidende personen verdienen alle mogelijke medewerking. Wij moeten ook rekening houden met onze inwoners, die niet gesteld zijn op recreatie, zo lazen wij dezer dagen. Ook dit kan verder onbesproken blijven o.i., maar bij de talrijke plannen, waarover ge sproken en geschreven werd en wordt, mag niet vergeten worden, dat het hier voor de naaste toekomst gaat om grote belangen. Voor de recreatie aan de IJssel- meerkust zou benut moeten worden; over weldigend was gisteren hier weer de druk te! Er wordt te veel gesproken, men ziet nog ons er dan ook zeer over, dat wij in de volgende nummers van ons blad, zijn re de kunnen publiceren. Het programma werd op passende wijze afgewisseld door ?Erde Kuiper - bariton Brugt Nauta - piano De laatstgenoemde speelde als inleiding een Sonate van Scarlatti. Na de officiële opening volgde zang en piano (Buonon- cini - Per la gloria en Marcello - Quella fiamma, che m'accende) en na de inlei ding door Jhr. van Foreest, idem drie stukken van Wolf, n.l.: Der Freund; Der Musikant en Verschwiegende Liebe. Het programma werd besloten met Pia nospel, n.l. Jeur d'eau van Ravel Na afloop van deze openingsplechtigheid verspreidden de aanwezigen zich over de verschillende zalen van het stadhuis ten einde een eerste indruk te verkrijgen van de expositie. Deze eerste indruk was een verrassende De tentoonstelling biedt veel en hoe meer men zich heeft verdiept in de historie van onze zeevaart hoe meer deze verzameling één boeiende illustratie zal vormen voor een stuk vaderlandse geschiedenis. Onder wijskrachten uit Bolsward en wijde om geving doen er beslist onverstandig aan niet even een catalogus te bestellen en te bestuderen om hierna nog voor de va kantie met de hoogste klassen van de la gere en die van scholen ’t stadhuis te bezoeken. Een be ter „les” dan aan de hand van de „oog getuigen” kan men zich niet denken. Maar enige voorbereiding voor de leer kracht lijkt ons wel gewenst, wil men uit wat hier geboden wordt het volle profijt trekken. ze expositie verklaarde spreker deze voor geopend. Na een muzikaal intermezzo werd een even boeiende als deskundige inleiding verzorgd door Jhr. H. A. van Foreest, vi ce admiraal buiten dienst te 's Graven- hage, die zich al evenmin als de staats secretaris op Fryhke groun onwennig ge voelde en zijn betoog doorspekte met ci taten van dokter Eeltsje Halbertsma. Spreker begon met er op te wijzen, dat deze 14 juni wel ’n zeer geschikte datum was voor de opening van deze tentoon stelling. Het is een beslissende datum ge weest in het „boike fan Seisbierrum”, de Friese admiraal Tsjerk Hiddes de Vries. Zowel op het historische als op het meer kunsthistorische terrein bleek spreker ui terst deskundig te zijn en wij verheugen 3e week juni 1938 Vliegfeesten te Leeuwarden 10-jarig bestaan kaatsvereniging „Onder Ons” te Oosterlittens De coloradokever rukt verder op. Ook in Zuid Holland, Gelderland en Utrecht is waakdaamheid geboden. Oprjochting Fryske Akademy. Underskate lju fan namme binne oansocht om lid to wurden. De heer Tj. Joh. de Boer opent te Bols ward Dameskapsalon. De Herenzaak die wordt op dezelfde voet voortgezet. De hertenfamilie in het Julianapark met een jong vermeerderd. In totaal bevolken thans 5 herten het kamp in het park. De heer Bolta overweegt verplaatsing van zijn exportslagerij naar de vroegere meu belfabriek aan het Plantsoen. Zonder gevaar te lopen op tegenspraak te moeten rekenen mogen wij wel stellen dat het woord recreatie in de laatste jaren een bijna toverachtige klank gekregen heeft. Sprak men voorheen van vreemde lingenverkeer en toerisme, deze woorden moesten plaats maken voor dit ene woord waaronder men alles wat met bovenstaan de te maken had wilde opvangen. Recreatie allerwegen plaatsten wij boven dit verhaaltje, want inderdaad begint het daarop te lijken in onze Zuid-Westhoek. Oorspronkelijk nam men zo goed als geen notitie van het vreemdelingenverkeer dat toen in deze streken nog weinig beteken de. Wij bedoelen hiermee, dat buiten de naast betrokkenen, hotels, ontspannings- plaatsen, enz. het grote publiek er geen aandacht aan schonk en evenmin de over heid, in dit geval de gemeentebesturen. Alleen voor wat de Z.W.-Hoek betrof, was het Gaasterland en Hindeloopen die in meerdere of mindere mate trekpleisters vormden voor het vreemdelingenbezoek. Gaasterland en voornamelijk Rijs, in min- Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen foar taslach. Sa’n situaesje wurdt net mei greate wur den oplost, jit minder mei in stream fan forwiten oan organisaesjes, ambtners, Twadde Keamer en Ministers. Der sil in paed wiisd wurde moatte, dat in forant- wurdelike regearing en in mearderheit yn de Keamers reedlik taliket. Oars bliuwt dere mate ook Kippenburg om de mooie bossen, rustig en onbedorven, Hindeloo pen, waar men nog veel sporen vond van een oud en roemrijk verleden. Hoeveel is er sindsdien veranderd! Toen waren de bronnen van inkomsten in hoofdzaak van agrarische oorsprong en deels van zeevisserij met midaenstands- ondernemingen en bedrijven. De Zuid Westhoek was toen in tegenstel- r provincie een welvarende streek en velen gevoelden ig. kon men zich in bepaalde zullen het discriminerend woord dat ge- En bitink der dan by, dat de 90 fan üs bifolking, dy’t gjin boer is, de reedlik- heit en de billikheit fan jins ütstellen ek düdlik wêze moat, oars bart it net. It Lanbouskip hie der fuort by west mei fikse ütstellen, daliks al nei de forkiezing. Hwer bliuwe de positive ütstellen fan de opposanten? Of kinne se oars net as rop- pe en raze en ha se seis gjin idé fan de greate swierrichheden, hwert de Lanbou yn hiel West-Europa én Amearika mei wrakselt. Hiel hwat minsken gunne har agraryske folk in goed stik brea mar meitsje harren dan düdlik, hoe’t dat moat en haldt yn de fredesnamme ris op mei dy domme skellerij. Der makket men jinsels en oaren de kop allinnich mar rüch mei en bidjert it klimaet, hwat sa noadich is om goede saken to dwaen. En it jowt allinnich for- bittere minsken dy’t de ienriedichheit op- keare en dos de krêft forswakke. Ik bin it iens mei de boeren, dy’t sizze: it leit op it heden net goed, wy komme oan de krapperein. Mar krekt dêrom sille wy meimekoar mei positive ütstellen kom me moatte en de greate mearderheit fan net-boeren dêrfoar winne moatte. En dat sil allinnich mar slagje as wy harren mei goede en reedlike arguminten oertsjügje kinne. De simmer is straks gau foarby en dan sil eltse boer ris neitinke moatte oer hwat hy dwaen kin om dizze opjefte treast to wezen. Dat wurdt in dreech karwei, mar in oare wei is der net. Mei yn de ploech en broek- sette, dat is it biedwurd foar de hiele boerestan. Burgemeester Mr. J. A. Geukers kon een groot aantal genodigden het welkom roepen in het bijzonder Z. E. de staatsse cretaris van Marine P. J. S. de Jong, die de tentoonstelling zou openen en Jhr. H. A. van Foreest, vice-dm. b. d. te s Gra- venhage, die de inleiding zou verzorgen. Spreker herinnerde er aan dat dit reeds de 17e zomer tentoonstelling in successie was, ditmaal uitsluitend van ned. meesters De expositie wil de zeevaart en Neder land als zeevarende natie ditmaal in de belangstelling plaatsen van de duizenden bezoekers, die ook nu weer het stadhuis zullen bezichtigen. Bolsward heeft als oude Hanzestad zeer zeker aanknopingspunten en mag in de steeds wisselende rij van onderwerpen, Zeker ook aandacht aan de Mare Liberum schenken, temeer nu deze de trots van ons nationaal besef heeft uitgemaakt en wij dit jaar de 150 jaar onafhankelijkheid vieren. De expositie wil dan ook een eerbetoon aan onze Nederlandse zeevaart zijn, waar aan voor een groot deel onze onafhanke lijkheid is te danken. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de heer H. J. Ronday die de leerrijke cata logus samenstelde en van een inleiding voorzag. Namens de heer Commissaris der Koningin werd de bijeenkomst bijge- woond door Mr. Hartung, namens ge deputeerde staten door de heer H. M. Gerbrandy, namens het comité nat. her denking door Mr. Kielstra. Ook buurgemeenten waren vertegenwoor digd. De staatssecretaris van Marine, Zij ne Excellentie P. J. S. de Jong verrichtte met een korte toespraak hierna de ope ning. Hij noemde de expositie een attrac tieve van grote kunsthistorische waarde, waarvan de maritieme inslag hem ten zeerste aansprak. Naast de professionele belangstelling met alles wat met de zee en de marine te maken heeft, was dit met spreker ook het geval als zeeman en in dit geval sprak ook het feit, dat spr. zich een halve Fries kan noemen. De tentoon stelling hoort hier zeker thuis, immers reeds in 1549 werd Bolsward ingeschre ven in de lijst van Hanzesteden. In het verleden heeft Bolsward dus veel met de zee te maken gehad. Trouwens heel Ne derland is als deltagebied wel een ge schenk van onze grote rivieren genoemd. Feit is, dat men in de laatste jaren steeds continentaler is gaan denken. De Euro- markt is hier niet vreemd aan. Van de in dustrialisatie in Euro-verband verwacht men veel. Toch moeten wij vasthouden aan het feit, dat Nederland is groot worden door de zee. Staat men aan strand, dan is dit niet het einde van het land, maar het begin van de wereld. Ook de Kon. Marine draagt Friesland ’n warm hart toe, getuige ook de H.M.’s Friesland, Dokkum en Bolsward. Met de beste wensen voor het welslagen van de- It is better Jins krüs to dragen, it to slepen Keimpe giet der ris sitten Swimt hjir skol en bot? Dit woet Keimpe witte en hy wachtet prot ’t Koarke yn de skiere sé wiggeljend fan ja en né wal) end pleagjend op en del makket Keimpe kjel len ure Twa ure Ooo Keimpe kin gjin koark mear sjen Nei de bólle en de thé tinkt hy net oant fiskje sjen üt it wetter fan de sé stoaret hwat mei drógjend’ eagen nei it róljen fan de weagen nei it wiuwen fan it reid Witte jim’, hwat Keimpe seit? „Gjin botte en gjin skollc nea gib en ek gjin iel Hjir fangt in fiskerman net folie gjin hear ring en makriel Ik naei der üt! Foar net to djür keapje ik fiskjes yn myn koer by Jellejan Melleman Fiskerman Pier En hjir Ik kom der nea wer Miskien takommend jier!” Mart W. H. de Weerd Het woonhuis van vroeger zal op de Fri siana gedurende zes volle dagen tot nieuw leven komen, compleet met alle details. De afdeling oude interieurs op de ten toonstelling, die van 16 tot en met 21 september a.s. zal worden gehouden in de nieuwe Frieslandhal te Leeuwarden, be looft een'bijzonder accent te vormen te midden van de activiteiten die de moder ne tijd met zich brengt. Er komt een professorenkamer, waarin naast de.zware statenbijbel de eerste Frie se kranten liggen. In de muziekkamer oe fenen kinderen in oude kostuums onder leiding op een ijl klinkend spinet. De oude Friese keuken krijgt de tere appel- bloesemkleur, die bij dit uitgestrekte land schijnt te horen. Een vrouw in oud-Friese kleding beweegt den met deze ontwikkeling, door tijdigzich tussen het stenen aanrecht met ae produkten was no- ig om aan de bedrijfsvoerders een rede- jk inkomen te verzekeren. De rollen waren omgekeerd en druk der omstandig! noodzaakt maatregelen te treffen om ver der verval tegen te gaan. Vele jongemen- sen, uitstekende werkkrachten, verlieten hun geboortestreek, omdat zij er noch werk, noch brood vonden. Intussen kwam in de laatste jaren in Nederland de groei ende welvaart ook, betere sociale voorzie ningen voor de werkende mens, die ein delijk ook meetelde. En bij de overheden in provincie en ge meente groeide het besef, dat er iets ge beuren moest, wilde men ten plattelande niet vervallen in een positie, welke men soms in het buitenland kan aantreffen, een ontvolkt platteland. Industrialisatie achtte men noodzakelijk (wij laten dat punt verder in dit verband onbesproken), maar men zag toen opeens, dat de uit breiding van de zgn. „vreemdelingen-in- dustrie” toch wel een zaak was waar aan dacht mocht worden geschonken, het was iets meer dan spielerij. Want bij sterke toename van het toeris me vooral ook bij de sociaal zwakkeren, die nu op hoger levenspeil kwamen( va kantietoeslagen), bij een overvol Westen en midden des lands, ontdekte men dat er ook nog in het noorden een Friesland lag, waar het minder vol was. En waar zovéél moois was te zoeken aan natuurschoon, stranden, bossen, meren! Zo gebeurde het dat ook het vroegere druppelend vreemdelingenbezoek aan de Zuid Westhoek de vorm kreeg van een flinke bui en daar had men niet op ge rekend. Vooral toen ook de welvaart in het buitenland vooral bij onze Ooster buren en in Scandinavië, aanleiding vormde, dat duizenden een vakantietrip maakten naar de Lage landen aan de Zee, maakte de problematiek nog ingewikkel der, men had hier geen rekening gehou- wegerje de omslach men dat miene, de t.b.c., it kealforsmiten, de tongblier, sike kij oanhalde en de iene de oare bi- smette? Is dat de wei om bettere tastan- nen to k rij en? Hja wolle ek neat witte fan de ruilforka- velingen. Dyselde lju sette alles op alles om de boeren der tsjinop to hysjen. Komt men der fierder mei? De streken, hwert it min stiet mei de wegen, de wet- terbihearsking, de forkaveling en de pleatsen of spultsjes, mar yn har wezen litte, mar trocnploeterje litte. Is dat in op lossing? De regearing hat it ófroune jier mear as 80 miljoen goune deroan to’n koste lein. Is dat mis, moat dat ophalde en komt der dan in ingei, dy’t de nuod- i üt. En nearne dübeltsje taslach komme. En stel, dat dit like situaesje yn dy hoeken samar forbet- Hwat wolle dy lju mei har wylde kreten en forwiten oan alles en elk winlik bi- rikke. As it Lanbouskip net doocht, as de organisaesjes gjin stür wurdich binne, as de ministers in stel profiteurs is en eltse ambtner in healwizeling, hwa sil de saek dan dwaen moatte Kom nou ris mei konkrete ütstellen, dy’t kans meitsje om via de regearing troch de Keamers oannomd to wurden. Hwant in oare wei is der ommers net. Of al soms? Hier nog een foto van de openingsbijeenkomst van de gymnastiekzaal in Wommels. Na zijn medewerking aan de openin gscermonie te hebben gegeven marcheert de gymnastiekvereniging „S.M.S.” (Spffrt Maakt Sterk)) weer af naar het dorp. Op de achtergrond de nieuwgebouivde gymnastiekzaal aan de Walperterweg ;earingsregelingen. Dat in oplos der tüzenen om hals en allinnich de i soene tonei de pleat- it lan foar in krats krije kinne. Is vertoonde kon niet gehandhaafd worden. Subsidiëring van de di lijk inkomen te verzekeren. ige ’heden was men ge- harren min nei it sin giet, nei de simmer ambtners en reg< bitsjut in priisfal t as i to winskjen oerlit, folie minder düdlik is sing? Dan binne wy der gau üt. Mar dan it, op hokfoar wize en lans hokfoar we-1 gen men ta bettere tastannen komme kin. ïinansjeel sterksten >-•-i ju'-c:— sen en i‘ dat in reedlike wei? Dyselde lju wolle ek neat witte fan bistri- ding fan fésykten en -- dêrfoar to biteljen. Soe t moat- de t.b.c., it kealforsmiten, de tongblier, te. Party witte net, dat de konsumtymolke mar wer werom komme litte, elts mar wer i i- i i--c.. r-.i:— j-x i -- J J- *-• de ütfier lijd, wurdt en sa komt har rek- oan ’e karre en dat krije wy mar, lang net üt. r i in oplossing foar de aloan groeijende molk stream. Feiten kin men net mei weipi jende i is. Hja bringt foar it bilangrike diel dat yn maeije düdlik fiele litten hat, dat it it sa. Koekoek wol frije boeren sünder harren min nei it sin giet, nei de simmer ambtners en regearingsregelingen. Dat foar in drok seizoen komt to stean. I bitsjut in priisfal fan minstens acht sin- Hwant al is it klear dat de situaesje folie j ten de kilo. Wolle dy lju dat tv VVU13A.JCU VVIUL, X it, op hokfoar wize Ën dat is nou krekt it nuodlike punt. Fiet sten tofolle heart men hwat wylde kreten oer boer en net-boer, oanfallen op molk- sliters, dy’t fietsten tofolle krije foar har wurk, mar de lju, dy’t dat sizze, witte net iens de priis, dy’t de sliters seis jaen moat- X J 1- in diel drage moat fan it forlies, dat op C' 1 1 J L 11I kentsje fan: dat moatte de lju bitelje Ek heart men in bidroefd bytsje fan zware pomp en de knopstoelen, van het fornuis met de appelketel naar de ge schuurde tafel met het schaapsmelkem- mertje. Autentiek wordt de stinzenkamer en evenzeer in stijl, al is het ook een stijl van minder welgesteldheid, wordt de ar- beiderskamer uit een tweede helft van de vorige eeuw: Het is de bedoeling dat een biezenvlechter in deze kamer van „Jan en Sjut” aan het werk zal zijn. Modeplaten en vele snuisterijen vullen de burgerka- mer van 1880. In de kraamkamer staat een oude wieg, spelen kinderen met een antiek poppenhuis en wordt de tafel ge dekt voor het te verwachten kraambezoek. De opzet van het bestuur van de Frisia na om 't wonen van vroeger zo goed mo gelijk tot zijn recht te laten komen lijkt succesvol te wórden door de grote mede werking van de hele Friese bevolking. Op de oproep om historisch materiaal v. de expositie beschikbaar te stellen, is door honderden gereageerd uit de meest ver spreide plaatsen in onze provincie. „Foar de Frisiana ha ik ündersteand zo beginnen de brieven en ze besluiten vaak met „Mei fr. groetenissen en sterkte foar de kommende drokke tiid!” Daar tussen staat dan een lange lijst met de vreemdste dingen, voorwerpen die dik wijls nauw met de familiehistoriezijn ver weven. Het zijn koperen olielampen en suikerstrooiers, bikkels of ’n oud crocket- spel, tondeldozen en sydsulver. Een statenbijbel uit 1643 wordt met een zelfde warmte beschikbaar gesteld als een tütlampe, een j spiegel boerendochters hun bruidschat aanboden aan zijn wtrpen. En ,,’t Is alles oud uit familiebezit groi- EEG net foar in reedlike priis to forkeapjen is. Hja bringt foar it bilangrike diel dat ütfierd wurde moat, mar twa dübeltsjes op. Soe de regearing de boerepriis op 30 fan de léstesinten bringe, dan moat op eltse kilo in 1 fielt de boer him better as byhwannearea barre soe, dan soe men sjen, dat er jit tert? hy de weiden hea of de pakjes feilich yn 1 folie mear molke komme soe. Mei as ge-1 ’e skuorre burgen hat. Mei de fentilatorfolch; jit mindere prizen yn it bütenlan is hy gans mear mansk wurden en der en al mar mear miljoenen üt de skatkist wurdt ek tankber gebrük fan makke. De kranten üntkomme har wol ris yn sa’n drokke rite en fan de dingen, dy’t har heech lizze, is op dit stuit ek it measte net to sizzen. Ek yn Den Haech is it ün- getiid mei de tariedihg fan it nije kabi net, mar nei buten komt jit net folie. Dochs is it klear, dat de bcerestan, dy’t 1 \'Ca.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1