RUSSISCHE LOF VOOR KENNEDY STRIJD OVER KABINET VAN VIJF PARTIJEN p w Het Profumo-schandaal Engeland Toelating universitaire examens in Formateur Gouden filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tocht Ouden van Dagen Rijkswapen voor politiebureau i SM- wbB STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND W f. *a..i VRIJDAG 21 JUNI 1963 102e JAARGANG No. 46 HERDENKING OPSTAND IN OOST-DUITSLAND En- PIET vanaf Tweede Kamer. Brede basis. öp de afslag reeds f 1.65 per korf. 4 e week juni 1913 Kennedy’s rede van vorige week over „de belangrijkste kwestie op aarde: wereld vrede”, heeft in Moskou een gunstig onthaal gevonden. Zonder dat Kennedy ook maar iets van bepaalde Amerikaanse diplomatieke standpunten heeft prijsgegeven klonk er in zijn rede iets van een nieuwe toon door. ,.De Verenigde Staten moeten hun eigen houding ten aanzien van mogelijkheden van vrede en ook hun houding tegenover de Sovjet-Unie, het verloop van de koude oorlog en van vrijheid en vrede thuis aan een onderzoek onderwerpen”, was een van de kenmerkende zin nen uit Kennedy’s betoog. Hij heeft een pluimpje van Chroestsjov gekregen, die er echter op wijst, dat „goede verklaringen ook door daden moeten worden be zegeld”. Honderden negers hebben voor de hek ken van Het Witte Huis gedemon streerd tegen de rassenscheiding in Washington. De bijgaande foto geeft een beeld van deze demonstratie, welke voorafgegaan werd door een gebeds- samenkomst in het Lafayettepark te genover Het Witte Huis Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Rcdactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Leek dit program enigszins te wijzen naar herstel van de rooms-rode samen werking, het was kennelijk toch niet de bedoeling van de kabinetsformateur zo uitdrukkelijk tussen liberalen en socia listen te kiezen Hij vroeg de fractielei ders tenminste tegelijk hoe zij dachten over de vorming van oen vijf-partijen- kabinet. Nu loopt niemari'1 op het Binnenhof Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 DEMONSTRATIE VOOR HET WITTE HUIS Bolswards Nieuwsblad De Jong's Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductia Terwijl de kabinetsformateur, dr. De Kort, zjjn besprekingen over de mogelijk heden van een vijf-partijen-kabinet met de desbetreffende fractievoorzitters ach ter de schermen voortzette, kwamen de beidé Kamers der Staten Generaal dinsdag j.l. in openbare vergadering bijeen. De senatoren zo werd geschertst oefenden zich in het opzeggen van drie letters; B. B. A. en B. A. B. Het B. B. A. is het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen, dat sinds de bevrijding onze loonpolitiek heeft beheerst. Dit besluit wordt nu gewijzigd om een wetteujke basis te leggen onder de nieuwe loonpolitiek, waarover in het afgelopen jaar in het bedrijfsleven overeenstemming is verkregen. Formeel had dit wetsontwerp niets met de kabinetsformatie te maken, maar maatschappelijk heeft dit compromis over de loonpolitiek waarschijnlijk wel de basis gelegd voor het gemeenschappelijk program van K.A.B. en N.V.V., dat op de kabinetsformatie althans die invloed heeft uitgeoefend, dat tot dusver meer over de vorming van een vijf-partijen-kabinet met inbegrip van de socialisten is gesproken dan over voortzetting van de rechts-liberale samenwerking. Wilson in Moskou. Harold Wilson, de leider van de gelse socialistische oppositie, heeft een bezoek gebracht aan Moskou, waar hij met bijzonder veel belangstelling is ont vangen. Over zijn besprekingen met ’n aantal vooraanstaande Russen heeft hij verslag uitgebracht en hij kon een be moedigende mate van overeenstemming constateren, ondanks enkele fundemen- tele en diepgaande verschillen van me ning. Bepaald geen overeenstemming bestond er ook over de Berlijnse kwes tie, waarin Engeland en ook de socia listische oppositie de veiligheid, vrijheid en vrije toegang de basis van elk ac- coord achten. Hoe vriendelijk Rusland tegenover La bour gestemd is, blijkt wei uit het feit, dat Patolitsjew, de Russische minister van handel, Wilson, het volgende voor stel heeft gedaan, dat n.l. de Engelse industrie in de Sovjet Unie een olie raffinaderij zou gaan bouwen, welke een miljoen Pond zou kosten. Er werd bij verteld, dat de conservatieve Engelse re gering in september 1961 een Russisch aanbod voor een bestelling van 15 mil joen aan Engelse schepen zou hebben afgeslagen, omdat Engeland als tegen prestatie Russische olie zou moeten af nemen. Rusland is opgetreden alsof Wilson de leider van de Engelse regering is, ter- Griekse crisis. In april van dit jaar is de Griekse ko ningin in Londen, waar zij verbleef om de trouwplechtigheid van prinses Alexan dra bij te wonen, lastig gevallen door demonstranten, die de invrijheidsstelling van de politieke gevangenen in Grieken land eisten. Deze affaire is in Grieken land zeer hoog opgenomen en onmiddel lijk was er sprake van, dat het konink- En wanneer men dan ziet, dat Chroest sjov met daden niets anders bedoelt dan Amerikaanse concessies op essentiële punten, dan vraagt men zich af of vrien delijke woorden wel zoveel tot ontspan ning bijdragen; worden zij soms als te ken van zwakte opgevat? Hoe het zij, voor het eerst sinds enige tijd heeft Chroestsjov er weer eens met veel nadruk op gewezen, dat het Duit se vredesverdrag onvermijdelijk is. Rus land blijft staan op de erkenning van twee Duitse staten en het staat de strikt internationale garanties voor een vrije Stad West-Berlijn met deelneming aan de Ver. Naties voor. Men vraagt zich af of dit alleen pro memorie wordt ge zegd of dat het de inzet gaat worden van een nieuwe crisis om Berlijn. wijl deze beseft Wilson slechts wapens tegen Macmillan te hebben verschaft. Wilson kan mooie bestellingen voor de Engelse industrie in het vooruitzicht stellen hetgeen toch wel enige indruk moet maken op degenen, aan wie de werkloosheid op de scheepswerven en in de metaalindustrie ter harte gaat. In de Tweede Kamer stond een wets ontwerp over de toelating tot de univer sitaire examens aan de orde. Daags te. voren was minister Cals, na een lang durige rustperiode, weer op zijn depar tement teruggekeerd. In het verleden werd hij vaak genoemd als 'toekomstig minister-president. Door zijn veelvuldig ziek zijn in het afgelopen jaar leek hij voor die candidatuur uitgeschakeld. Daarom riep zijn terugkeer, midden in de kabinetsformatie, nogal wat politie ke speculaties in het leven. Minister Cals woonde echter de fractievergade ring van de k.v.p., waarin het ontwerp basis-program van dr. De Port maan dagmiddag im discussie kwam, niet bij Groot Scandinavisch circus in Sneek. Na afloop der avondvoorstelling extra tram naar Bolsward. warm voor die gedachte. Bij een zo breed samengesteld kabinet, dat bovendien bindende afspraken met de belangrijk ste Kamerfracties heeft gemaakt, dreigt aan het parlementaire leven de fut te worden ontnomen. In het verleden werd zo’n nationaal kabinet vaak bepleit door de voorzitter van de chr.-historische Ka merfractie in de Eerste Kamer, mr. Pol- lema. Maar zijn geestverwant aan de overzijde van het Binnenhof, mr. Beer- nink, maakt op het ogenblik nogal wat reserves tegen een vijf-partijen-kabinet, uit vrees, dat er dan voor zijn partij evenals voor de a.r.p. slechts een ministerschap zou overschieten. Ook de v.v.d. lachte een samenwerking met de socialisten niet toe. Maar welke partij zou er behoefte aan hebben de vraag van dr. De Kort principieel ont kennend te beantwoorden, in de weten schap, dat zij zich daarmee buiten het verder overleg zou plaatsen? Formatie. Zaterdag j.l. had dr. De Kort zijn ont werp basis-program bij de vijf fractie leiders door militaire koeriers laten lijk bezoek aan Engeland in juli zou wor den afgezegd. Vooral de minister-presi dent voorzag in verband met te ver wachten demonstraties meer schade dan voordeel van een dergelijk bezoek en hij adviseerde de koning dienovereen komstig. De koning besloot echter vast te houden aan het bezoek en het gevolg was, dat Karamanlis is afgetreden. Daarmee is de demonstratie tegen ko ningin Frederika uitgegroeid tot een politieke crisis, waarbij in een minimum van tijd de aanleiding vergeten zal zijn. Het aftreden van Karamanlis was al jaren de hartewens van de oppositie, waarvoor zij vooral sinds de verkiezin gen van 1961 heeft gestreden. Deze ver kiezingen, zo betoogde de oppositie, hebben de regeringspartij slechts door middel van fraude en intimidatie de absolute meerderheid in het parlement gegeven. De regering moest derhalve aftreden. Sinds enkele maanden verscherpte Pa- pandreoe, de leider van de oppositie, zijn aanvallen en betrok hij ook de koning in het geschil. Hij verweet de vorst Ka ramanlis te handhaven en zich zo me deplichtig te maken aan de gevolgen van de fraude. Papandreoe zinspeelde zelfs op republikeinse stromingen onder het Griekse volk. De vrees voor een de magogisch, op de spits gedreven optre den van Papandreoe heeft ongetwijfeld een rol gespeeld bij koning Pauls besluit het advies van Karamanlis naast zich neer' te leggen en zo diens aftreden te forceren. Onmiddellijk heeft Papandreoe de strijd bijl begraven en zich met de koning ver zoend. Maar wat nu? Een regering van de oppositie is niet goed mogèlijk, daar de partij van Karamanlis over de meer derheid in het parlement beschikt. Mis lukken de pogingen een andere regering te. vormen, dan zien waarnemers als uitweg slechts de uitschrijving van nieuwe verkiezingen. Kort na het Amerikaanse ruimtevaart- succes kunnen de Russen van hun kant nieuwe successen melden. Vrijdag heb ben ze een ruimtecabine gelanceerd, die naar verwachting een week lang om de aarde zou wentelen. Twee dagen daarna lanceerden ze een tweede cabine, ditmaal met een vrouw aan boord. Deze lancering hield de wereld enkele dagen in spanning. De spanning is thans gebroken. De bei de ruimtevaarders landden ongeveer 1000 km van elkaar in Centraal Siberië. Dit gebeurde woensdag. Bykowsky had 81 omwentelingen gemaakt en Valentia 42. De toestand van hen beiden bleek uit stekend. Valentia daalde eerst, maar haar terugkomst werd eerst verzwegen en pas bekend gemaakt toen ook By kowsky gedaald was. In Moskou zullen de astronauten een ware triomftocht beleven. Hoewel de beide ruimteyluchten goed zijn geslaagd, wint toch de veronder stelling, dat zij niet geheel aan de ver wachtingen hebben voldaan, hoe langer hoe meer veld. Er was bijv, met de voor raad voedsel, die was meegenomen, ge rekend op een veel langere vlucht en ook van het verwachte „rendez-vous” is niets gekomen. Het onverklaarbaar dalen van het ene ruimtevaartuig heeft waarschijnlijk tot daling doen besluiten. Nog steeds Profumo. Door het jongste schandaal, dat werd veroorzaakt, doordat de minister van oorlog een maitresse deelde met de Rus sische militaire attaché, is de Engelse regering van Macmillan, om in boks- termen te spreken, aangeslagen. Men is er wel van overtuigd, dat er geen militaire geheimen zijn uitgelekt en dat Profumo’s positie nog slechts een vei ligheidsrisico bood, maar de moreel toch minder smakelijke kanten van de .zaak hebben ook in de regering zelf toch wel een vertrouwenscrisis veroorzaakt. Enige ministers hebben zelfs even ge dreigd met aftreden. Maar Macmillan zit nog in het zadel. Dat de verkiezingen op het ogenblik op een zware nederlaag voor de regeringspartij zouden uitlopen staat als ’n paai boven water. Daarom zullen er ook nog wel geen verkiezin gen worden gehouden en als zij het vol gend jaar worden gehouden, zal Profu mo grotendeels wel vergeten zijn. Wairin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en Mannichien kenne wy letter net meat sa binne wy dan seis foroare De letters B. A. B. slaan op de nieu we regeling van het Beroepsrecht te gen Administratieve Beschikkingen, dat aan de Raad van State nieuwe levensta ken verschaft. Dit onderwerp heeft vooral de belangstelling van de vice- voorzitter van de Raad van State, prof. Beel, al zal hij toch wel eens belang stellend informeren naar de gang van zaken rond de kabinetsformatie, waarbij hij vorige malen zo diepgaand was be trokken. Bulgarije heeft de oorlog verklaard aan de andere Balkanstaten. Meneer De Kort Van Ulvenhout Raakt met 't schaakbord Secuur vertrouwd Speelt simultaan Met overleg Voorzichtig aan Want haast is pech Meneer De Kort Oogst straks graag lof In strijk-zet sport Nog wel geen prof Als amateur Schuift hij heel goed Heus, formateur Houd monter moed Meneer De Kort Schuift onverstoord Hoe men ook port Tot spoed aanspoort Hij neemt de tijd Want politiek Is als wedstrijd Steeds zeer uniek Meneer De Kort Geeft ’t volle pond Het eind-rapport De uitslag, komt! Meneer De Kort Hoorde gekijf Hoe komt het, wordt Het vier of vijf? Tussenstand vier. Wie ambitieus? Ja, met plezier 't Blijft vrije keus Meneer De Kort Voelt hoe ’t straks wijst De ene mort De ander prijst Wie klaagt: oh wéé Wie juicht: hoera De V.V.D. P. v. d. A.? thuis bezorgen. In grote lijnen bleek hij te hebben voortgeborduurd op de resul taten van het informatieve werk van prof. Romme. De 38 „bouwstenen” had hij goeddeels overgenomen. Hij had er een aantal voorstellen van minder be lang aan toegevoegd. Enkele overgeble ven twistpunten had hij naar een oplos sing trachten te brengen. Ten aanzien van de woningbouw was hij de socialisten tegemoet gekomen; uit de vrije sector zullen 500 woningen naar de gesubsidieerde bouw worden overgeheveld. Ook met betrekking tot de kinderbijslag gingen zijn voorstellen meer in socialistische dan in liberale richting. Een extra moeilijkheid voor de v.v.d. en de c.h.u. was dan nog. dat hij haar wilde binden aan de oplos sing, welke een z.g. verzoeningscommis sie van de omroeporganisaties en frac tievoorzitters te zijner tijd zal voorstel len ten aanzien van de bezetting van 't tweede televisienet, al of niet met re- clame-boodschappen. Hwat bat (gabe Skroar Een beeld van de herdenking van de opstand in Oost-Duitsland nu tien jaar geleden, maandag in West Berlijn. Bij het monument voor de gevallenen zien wij op de voorste rij v.l.n.r.t Otto Theune, Ludwig Erhard en Heinrich Krone. Achter Erhard herkennen wij de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt De verkoopsom van eerstelingen en mui zen loopt omhoog. In Arum werd deze Morgen hopen de Ouden van Dagen van Bolsward weer hun jaarlijks uitstapje te houden. Om tijdens de reis wat langere pauze’s te verkrijgen, wordt een half uur eerder uit Bolsward gestart dan andere jaren. Het vertrek is nu ’s morgens om 9 uur vanaf de Gasthuissingel. Onderweg wordt weer, evenals vorige ke ren, voor een maaltijd gezorgd. ’s Avonds kwart over acht hopen de oud jes in Bolsward terug te zijn, namelijk bij de Hollandiafabriek, waar zij door de plaatselijke muziekkorpsen worden ver welkomd. De route door de stad is ver volgens Harlingerstraat, Dijkstraat. Marktstraat, Jongemastraat, Snekerpoort, Gasthuissin gel, Geref. Centrum. Mr. P. T. Troelstra arriveerde per trein te Apeldoorn en reed vanhier in een hof- auto naar het paleis. Het onderhoud met H.M. de Koningin duurde van kwart over elf tot half een. De heer Troelstra ge bruikte de lunch ten paleize en keerde in een hofrijtuig terug naar het station. Aan het nieuwe politiebureau te Bolsward dat enige tijd geleden gereed gekomen is, is thans het Rijkswapen (leeuw in schild) geplaatst. Het wapen werd, in opdracht van de Rijksgebouwendienst, gemaakt door de beeldhouwer Cris Fokma te Leeuwarden. Het is vervaardigd van rood koper, dat door een behandeling met zuren de groe ne koperoxydelaag reeds gedeeltelijk heeft verkregen. a ?y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1