Verpleeghuis Bolsward nadert voltooiing Beers heropend Poortje van Eerste stinsmuseum in ons land Staf van personeel werkt reeds mei toewijding aan voorbereiding lil Dokter Den Drijver: Dolgelukkig met «Bloemkamp» us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes FAKANSJE ORGELCONCERT PIET VAN EGMOND STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lllllllllllllllillllllllllllllllillillllllllllllllll DINSDAG 25 JUNI 1963 102e JAARGANG No. 47 ■I P En dan geen handwijzer naar Dr. J. H. JU. den Drijver Zuster J. van Kelten j Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week juni 1938 Dan kom 'k werom op myn djür fytske nei Tsjom! Mart W. H. de Weerd Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad den rekening te houden. Timmerlieden, opzichters en architecten mogen nog zo knap zijn, de laatste hand, gelegd aan het verpleeghuis heeft deskundig advies nodig van een ter zake kundige. En die is gevonden in de persoon van de pas benoemde geneesheer-directeur. Dokter J. H. W. den Drijver heeft te Bolsward een even moeilijke als heer lijke taak. Het mee van de grond helpen van een inrichting, die straks een paar honderd personen, patiënten en personeel aal gaan herbergen is bepaald geen een voudige zaak. Wij vonden het prettig dokter Den Drij ver bij onze lezers te introduceren. Op ons verzoek een praatje te komen mo gen maken kregen we meteen de meest prettige reactie. Toen we het terrein op reden trad ons nog vóórdat wij ons zorgen hadden kunnen maken over het vinden van de juiste weg in de veelheid van deuren, gangen en portalen, een jonge, sportieve maar vooral ook rus had zich reeds zorgen gemaakt, dat wij ons misschien onbehaaglijk zouden voe- ons misschien onbehaaglijk ouden voe len op deze voor ons „terra incognita”, een klein trekje, dat toch meteen veel zeggend is. In wat later een van de mooiste zieken zalen zal worden, geheel op het Zuiden gelegen, met een fantastisch uitzicht over Sudergoa, thans slechts nog door woon- en directieketen belemmerd, heeft het gezin van dokter Den Drijver zich voorlopig gehuisvest. Met de meest be kwame spoed wordt er thans gebouwd ean een directeurswoning naast het ver pleeghuis. Dokter Den Drijver zal zich er best thuis voelen, hij houdt van wijde verten en vond ’t in Arnhem, waar hij tot voor kort vertoefde tussen de bomen en bossen toch wel wat beklemmend. Een mens raakt nooit geheel los van zijn geboortegrond. Welnu, dokter Den Drijver is Amsterdammer en al is Bols ward geen Amstelstad, het ligt evenals deze stede tussen de malse weilanden en onder de open blauwe luchten. Wilt U personalia? Dokter den Drijver werd op 19 januari 1928 geboren in de hoofdstad des lands Na het behalen van het einddiploma B afd. gymnasium v.h. Hervormd Lyceum te Amsterdam, volgde hij dé genees kundige studie aan de Gemeentelijke Universiteit in zijn woonplaats. In 1955 werd deze studie bekroond met het artsendiploma. Zijn dienstplicht ver vulde hij bij de militaire psychiatrische dienst. Hierna specialiseerde hij zich tot internist. Inmiddels werkte dokter den Drijver op die speciale geriatrische af deling van het gemeente-ziekenhuis te Arnhem, doorliep een stage in geriatrie en revalidatie in het algemeen zieken huis „Zonnestraal” te Hilversum, bij de zo bekende Dr. Schreuder, voorheen in ternist te Sneek. Tot zijn benoeming en indiensttreding te Bolsward was dokter Den Drijver hoofd van de geriatrische afdeling van het gemeenteziekenhuis te Arnhem en tevens geriatrisch consulent van het verpleeg huis „De Braamberg” te Arnhem. Dokter den Drijver is gehuwd en va der van één zoon. Zijn echtgenote is eveneens interniste. Ze is geboren te Woudsend, maar bleef te kort in Fries land om zich ook ten opzichte van de taal een Friezin te kunnen noemen. De heer en mevrouw Den Drijver zijn beide belijdend lid van de Evangelisch Lutherse kerk, welke kerk hij ook als ouderling diende. Met ingang van 1 juni heeft dokter Den Drijver zijn taak te Bolsward aangevan gen, waar hij is belast met de algehele medische leiding, de behandeling van de patiënten en het verplegend personeel. In de komende weken, wanneer er nog geen patiënten kunnen worden opgeno men, bestaat zijn taak in het voorbe reiden van de afbouw en inrichting van het Verpleeghuis, het keuren van het personeel en het beoordelen van de aan gemelde patiënten. In ons gesprek toonde dokter Den Drij ver zich zeer geïnteresseerd wat betreft Bolsward en de verschillende facetten van de samenleving ter plaatse. Deze be langstelling was veelzijdig en al spoedig bewoog, ons gesprek zich tussen het trammetje („Ik ben gek op treinen”) en de schoolvoorzieningen, tussen het as sortiment in de Bolswardse zaken en de Friese taal. Wat dit laatste betreft vond dokter Den Drijver het interessant te horen, dat er verleden jaar een cursus Fries voor niet-Friezen was gehouden. Trouwens Fries kan de nieuwe genees heer-directeur al wel lezen. Dat geldt Het is al weer een paar maanden geleden toen wij in deze kolommen iets vertelden over het „Bloemkamp” in wording. Uiterljjk schijnt er niet veel veranderd, nog steeds rijden vrachtauto’s af en aan, grijpen draglines grote happen hier en grote happen daar, lijkt het rond het verpleeghuis een woestenij, die eerder doet denken aan een onherbergzaam oord, waar een moedige expeditie is neergestreken, dan op iets wat eens een lusthof voor genezende patiënten zal zijn. Binnenkamers is er echter sprake van een welhaast totale gedaanteverandering. Kalkbakken maak ten plaats voor rollen vloertapijt, de hamer werd vervangen door de verfkwast, schilders en behangers zwoegen nu, waar voorheen opperlieden en sjouwerman nen dat deden. Het is er nog wat rommelig, maar van de fantasie wordt al veel minder gevraagd zich een voorstelling te maken van hoe het zal worden, dan dit bij ons vorig bezoek het geval was. Donderdagavond herleefde te Beers de historie. Een heraut te paard (mej. Mie- dema) liet trompetgeschal wcerklinken toen zij aan het hoofd van een omvang rijke stoet het gerestaureerde poortje van Beers was genaderd. Prompt werd op de zoldering door een in middeleeuwse kledij gestoken piekenier een blind opengestoten en klonk het: „Hwa dêrre?” Toen de heraut geruststellend antwoordde; „De Grytman fan Baerderadiel mei hege gasten”, klonk het: „Da’s goed folk” en werd het poortje geopend. In de groeiende schemering zorgde licht van kaarsen en petroleumlampen voor sfeer. trouwens ook voor Deens, Italiaans en natuurlijk de moderne talen. Er lag een Franse spraakkunst op tafel, dokter was net bezig beweest zijn Frans weer wat op te halen. De Germaanse talen liggen hem beter. Bepaald verrukt toont de nieuwe functio naris zich over de voortreffelijke samen werking tussen bestuur, architect, aan nemer en bouwlieden, verrukt met name ook over het resultaat. De prachtige kapel, waar nu reeds wijding van uit gaat, zal wel een bijzonder plaatsje in zijn hart krijgen. Hij hoopt er veel met zijn gezin te kerken. Inmiddels is „Bloemkamp” reeds begon nen met het aanstellen van personeel. Reeds heeft zich een behoorlijk aantal leerling-ziekenverzorgsters gemeld. „De bloem van de Bolswardse meisjes”, aldus de voorzitter van de Stichting en om geving, meldde zich reeds aan voor dit betrekkelijk nieuwe en zo mooie vak. Ook het keukenperSoneel en het hoofd der huishouding is reeds benoemd. Als adjunct-directrice werd aangesteld Zuster J. van Ketten, die op 9 nov. 1917 werd geboren te Roodeschool. Zij is in het bezit van het verpleegstersdiploma A, behaald in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen en diploma B (verpleging van geestes- en zenuwzieken) behaald in de „psychiatrische inrichting „Den nenoord” te Zuidlaren. Verder bezit zij de kraamaantekening (behaald in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam), de wijkaantekening (behaald aan de Aca demie voor sociale en culturele arbeid te Groningen) en de aantekening B voor Voor- en Nazorg, eveneens behaald aan de Groninger academie. Zuster Van Netten heeft reeds een veel zijdige en veelbewogen loopbaan achter de rug. Gedurende 6 jaar werkte zij als zen- dingszuster van het Hervormd Zendings- bureau te Oegstgeest op Nieuw Guinea, de eerste drie jaar te Hollandia en de laatste drie jaar als hoofd van het toen nog geheel op te bouwen „Moeder en Kind”werk over geheel Nieuw-Guinea. Zij introduceerde en verzorgde de dis tributie van het magere melkpoeder^in de meer achtergebleven gebieden van Nieuw-Guinea. Vervolgens woonde zij een „seminar” van de Wereldgezondheidsorganisatie te Su va op de Fiji-eilanden bij. Gerepatrieerd in Nederland werd ze ach tereenvolgens directrice van het Sana torium voor tuberculeuze patiënten „Bre- derode-duin” te Bloemendaai en direc trice’ van het algemeen ziekenhuis „In de Villa” te Hoorn. Zuster van Ketten solliciteerde, te Bols ward tijdens een verblijf in de Verenigde Staten van Amerika, waar zij sinds fe bruari 1962 werkte in Grand Rapids (Mich.) om zich te oriënteren op het ge bied der verpleging in de ruimste zin des woords en waar haar diploma's en aantekening voor „Board of nursing” zonder meer werden erkend en zij ge rechtigd werd om te werken als „regis tered nurse”. Zuster van Ketten behoort tot de Gereformeerde Kerken in Neder land. Beide functionarissen voelen zich bijzon der tot het mooie werk in Bolsward aan getrokken. Dit is ook het geval met de man, die aanvankelijk medebestuurslid van de stichting, sinds maart j.l. volle dig in dienst van de stichting is getre den als administrateur, de heer S. W. Posthuma, Hid Herostraat te Bolsward. Met grote toewijding en werkkracht heeft de heer Posthuma zich in deze voor hem nieuwe werkkring ingewerkt, waartoe hij zich vooral zo voelt aange trokken, omdat de idealen der stichting zo sterk in hem leven. Reeds begin augustus zullen de eerste patiënten kunnen worden opgenomen. De officiële opening zal waarschijnlijk ge schieden in oktober a.s. Moge „Bloemkamp” zich onder leiding van deze,, naar wij menen, volkomen voor haar taak berekende staf, zich ont plooien tot een huis, dat tot zegen zal zijn van allen, die hier hulp en heil ko men zoeken. er eens bij hoorden, bevinden zich op de zoldering van de poort thans afbeeldin gen. In de vitrines zijn tal van voorwer pen ondergebracht, die aan de stinzetijd herinneren. Naast de haard staan thans 2 beelden, die jarenlang op de pastorie- zolder lagen, maar vermoedelijk eens aan Uunia-state hebben behoord. Merk waardig was ook de W.C., die terzijde van de wenteltrap werd aangetroffen. Deze voorwerpen, w.o. ook antieke boek werken, rouwborden, enz. zijn reels in bruikleen afgestaan door het Fries Mu seum, deels uit particulier bezit, i.c. dokter Miedema. De poort, die werd ge restaureerd onder leiding van de heer Baardt Jr. door fa. Jor ritsma van Bols ward, is thans een waar juweeltje ge worden. Het gebouw, dat verschillende gevelstenen bevat, werd gebouwd in 1616. Als verdedigingswerk heeft het geen dienst meer gedaan. Er waren n.l. toen reeds vuurwapenen en kanonnen. Teruggekomen in het dorpshuis, werden de heren voorzien van een lange Goudse pijp en op krakelingen bij de koffie (met bruine kandy) getracteerd. Burg. Mr. L. G. Boelens complimenteer de de Kultuerried met dit mooie gebouw en de originele wijze waarop het was geopend. De eerste stoot tot restauratie werd destijds gegeven dor Mr. R. Hotke, toenmalig directeur van ’s Rijks Monu mentenzorg. Het verdwijnen van het poortje had deze een nationaal verlies genoemd. Reeds in 1944 werd de res tauratie aanhangig gemaakt. Echter pas in 1950 ontving men antwoord. Het poor tje bleek als „fide commis” onver vreemdbaar en kon dus niet van de eige naren worden overgenomen. Het betreft hier een, juridisch gezien, zeer eigenaar dig recht, dat ontstond in de Franse tijd. Na lang overleg werd er echter een vorm van overdracht gevonden (grond- overdracht met recht van opstal) dat subsidiëring mogelijk maakte. Rijk, pro vincie en gemeente droegen resp. 60, 20 en 20 bij. De restauratie kostte rond f 50.000,Met andere restauraties in de gemeente (Bczum, Jorwerd, H'.haard,1 bruik. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Er staan reeds bedden en gezellige kuip- etoelen op de verpleeghulpenkamers. Een complete onderzoekkamer is reeds in gebruik, de melkboer brengt de eer ste bewoners reeds zijn zuivel, al moet hij nog over bergen en door dalen. „Bloemkamp” is n.l. reeds bewoond. De jonge geneesheer-directeur heeft er met zijn echtgenote en zoontje reeds zijn intrek genomen. De adjunct-directrice is ook reeds benoemd. Patiënten zijn er nog niet. Of toch eigenlijk wél. Het ver pleeghuis zélf is momenteel patiënt en is er eentje die veel zorg vereist. Er is zoveel te regelen, zoveel in te rich ten, er is aan zoveel wensen te voldoen, met zoveel moeilijkheden en mogelijkhe- De raad van Baarderadeel besluit tot ver betering van de Schellaarderweg en de overname van de brug te Jorwerd Na een zware storm spoelde te Makkum het wrak van een vroeger gestrand schip aan. De Italiaanse priester Annunziato Poli- dori heeft de prijs gewonnen voor het beste luchtalarmtoestel voor huiselijk ge- AMSTERDAM IN STRIJKLICHT Amsterdam heejt zich weer opgemaakt om de zomerse toeristen waardig te ont vangen: ‘s Avonds wordt een groot deel van de oude binnenstad op feeërieke wijze verlicht door duizenden lampjes en trele schijnwerpers, die de oude gevels in betoverende schijn doen oplichten tegen de donkere hemel. Hier een beeld van de voormalige Lu therse kerk aan de Singel, gevangen in het strijklicht Immen dy’t toarst hat is gouwer holpen as immen dy’t tofolle hawn hat Opening nieuwe confijten-industrie van de fa. Steensma te Bolsward. 11 Vooraf was in het ruime dorpshuis on der leiding van de heer B. Miedema als voorzitter van de algemene commissie van de Kultuerried, reeds een bijeen komst geweest, geheel in stijl met an tieke tabaksvaatjes, klüntsjepotten en reamskütels. Als bijzondere gasten kon de heer Miedema welkom heten de eige naresse van het poortje Douarrière A. v. Welderen baron Rengers, geboren Van Palland, de heer A. E. Hannema, voor zitter van de federatie van Friese musea en oudheidkamers, de heer Boschma, di recteur van het Fries Museum, B. en W. de raad en als man die veel voor de tot- stankoming van het Stinzenmuseum ge daan heeft, dokter Miedema van Bo- zum. De laatste gaf, alvorens het gerestau reerde poortje in ogenschouw werd ge nomen, een inleiding. Voor de restauratie was het poortje ont zettend vervallen, nu is het een char mant geheel. Als een bruid staat het poortje te wach ten op haar bruidegom. M.a.w. het poor tje vraagt om méér. En de mogelijkheid hiertoe is aanwezig. Er achter ligt, om ringd door helaas gedichte grachten, ’n terp, die alle mogelijkheden biedt. Thans is het poortje een uniek stinzemuseum, maar er is wel meer van te maken. Bij het opschonen van de grachten zou ver moedelijk heel wat aan het licht ko men. Bij het uitgraven van een klein gedeelte onder en naast het poortje vond men bijv, reeds talrijke scherven enz. Wellicht kan hier een soort openlucht museum worden gesticht met het weide- bedrijf en hooibouw van voorheen als onderwerp. Er is reeds een vorstelijke gift van een haast complete inventaris van gebruiksvoorwerpen. Het poortje zelf is een sierpoortje geweest. Er zijn in Friesland nog 7 van zulke poortjes, resp. te Marsum (Popta State) IJsbrechtum (Epema-state), Waaxens (W.D.), Sexbierum (Liauckema), Rau- werd, Herbaijum (erg in verval) en Achlum. Van deze poortjes en van de stinzen die In dj ure fyts, in djüren-ien, in dj uren! Sa’n moaije fyts hat der gjinien to stjüren! Ik riid nei Bouke, broerke Jouke, nei ’t hege san yn Gaesterlan Het 2e orgelconcert in de serie die de Stichting Orgelcentrum in de Martini kerk te Sneek organiseert, zal plaats vin den op dinsdag 25 juni. Het wordt gege ven door Piet van Egmond, die vooral ook om zijn improvisatietalent een grote bekendheid geniet. Uitgevoerd worden werken van Buxte hude, Bach, Handel, Mendelssohn en Regef. Als gewoonlijk besluit de organist met een eigen improvisatie. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 'Telef. 2431 Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K3157) Hernieuwde jodenvervolging in Duits land. Met grote ijver maakt de Duitse re gering zich van het joodse kapitaal mees ter. Oosterwierum) is in Baarderadeel na de oorlog een half miljoen aan dergelijke objecten besteed, waarvan de gemeente een halve ton voor zijn rekening nam. De restauratie van Leons en andere ob jecten wachten nog. Dokter Miedema verhaalde verder, dat Unia-state reeds in 1430 wordt ge noemd. De state werd toen bewoond door Keimpe van Unia. In 1515 werd de stins door de Zwarte Hoop gebrandschat, maar weer herbouwd. Later werd da stins afgebroken en werd het een here- boerderij. Een van de laatste bewoners was een Van Aylva, later gouverneur van Maastricht. De Van Aylva’s ge raakten geparenteerd aan de Van Pal- lands en deze met het geslacht Van Welderen Baron Rengers. Op boeiende wijze verhaalde de heer Miedema hierna nog uit Baarderadeels historie. De heer A. E. Hannema, oud-burgem. van Harlingen, sprak als voorzitter van de Federatie van Friese Musea en oud heidkamers. Hij zegde de Kultuerried gaarne een deel van de te verdelen f 4000 subsidie toe. Ook attendeerde hij op het feit, dat er van de Leeuwarder kant ko mende, geen handwijzer naar Beers leidt. Douarrière Van Welderen Baron Ren gers sprak een warm gemeend dank woord. Dit dankwoord gold ook een foto en medalje met een afbeelding van het poortje, die haar werden geschonken. De laatste zullen worden uitgereikt bij de wandeltochten. Namens Dorpsbelang sprak nog de heer Kalma. Daar de heer J. Jorritsma van Bolsward, wegens een ongeluk zijn zoon overkomen, niet aanwezig kon zijn, werd namens hem gesproken door de uitvoerder de heer Hollander, die op tal van moeilijkheden wees, die zich bij de restauratie hadden voorgedaan. Als oud-inwoner van Beers sprak ten slotte de heer W. Th. Zwart. De heer Miedema sloot hierna het uiterst gezellig samenzijn, waarbij hij dank bracht aan allen, die bij de res tauratie hadden meegewerkt en waarbij hij het poortje gaarne ging aanbevelen in de hoede van de nieuwe „poortbewaar der” Dijkstra. Baarderadeel is een bezienswaardigheid rijker geworden. De poort van Unia- state is zeker een bezoek waard. Ik riid nei Bokke, omke Fokke, omropper Jan, yn Jokohama, Japan En ’k moat jit troch Ruslan, nei ’n lyts, nei ’n Gcyks eilanstran Der wennet famylje fan Tine. Dy libbet fan rys en rezinen. Hwat hat Qabe Skroar 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1