KENNEDY GEESTDRIFTIG IN BERLIJN ONTVANGEN Chroestsjov naar Oost-Berlijn Heamielfeest met gevarieerd programma üs hjoed p p to sizzen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Mare Liberum •I Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Harlingen-Terschelling Bloemschikwedstrij’d 102e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 28 JUNI 1963 I’ gecostumeerde PIET VRIJDAG Burgerrechten. Enkele dagen voor zijn vertrek naar Europa heeft president Kennedy bij ’t Laatste week juni 1913 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitgsve: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Chroestsjov naar Berl(jn. President Kennedy is ook naar West- Berlijn gegaan om nog eens de belang stelling van de Ver. Staten voor de vrij heid van deze stad te onderstrepen. Oost-Berlijn ontvangt enkele dagen later bezoek van Chroestsjov, die Ulbricht met zijn zeventigste verjaardag komt feliciteren. Het is niet uitgesloten, dat Chroestsjov van deze gelegenheid ge bruik wil maken zijn Berlijnse politiek weer te activeren. proeven. Een overeenkomst hierover zou de indruk van ontspanning wekken en dat willen de Chinezen slechts zeer on gaarne. Maar men kan een dergelijk verbod niet geïsoleerd zien. Het zal het onderdeel vormen van een algemeen ge ven en nemen en het is niet uitgeslo ten, dat Chroestsjov Berlijn weer wat naar voren schuift om een extra kaart in het pokerspel te hebben. Tegenover een westelijke concessie bij de kernproe ven zou dan een Russische belofte kun nen staan de Berlijnse kwestie niet op de spits te drijven. Nenni uitgeschakeld. Wanneer Kennedy in Italië komt, vindt hij daar een kabinet, dat aan niemands verwachtingen beantwoordt. Lange tijd na de verkiezingen van april had men daar gestreefd naar een links gerichte regering, die de steun zou hebben van de linkse socialisten van Nenni. De zaak leek beklonken, maar op het laatste ogenblik heten zijn partijgeno ten Nenni in de steek en onthielden zij hun steun aan de regering. De groep, die de samenwerking met de communisten wil voortzetten, is op het ogenblik ster ker. Nenni heeft hier de consequentie uit getrokken en is als partijleider afgetre den. De chr.-democraat Leone is daarop op zeer smalle basis aan het formeren geslagen. Congres een uit vijf punten bestaand programma voor burgerrechten inge diend. De voornaamste doelen ervan zijn de negers gelijke behandeling als blan ken te verschaffen in openbare gelegen heden, zoals hotels, restaurants e.d., de opheffing van de rassenscheiding op scholen te bespoedigen, gelijke werkge legenheid voor negers en blanken te ver schaffen en de instelling van een federale dienst voor de betrekkingen tussen de rassen die met plaatselijke groepen zal samenwerken. Kennedy wil kennelijk de federale overheid meer inschakelen bij de strijd voor de gelijke rechten. Hem staat in elk geval een harde strijd, voor al in de Senaat, te wachten, waar de zuidelijke senatoren door eindeloze rede voeringen elk werk kunnen verhinde ren. NIEUWE PANHARD GEPRESENTEERD Skotsploech. Des middags om 12 uur is er weer het optreden van de Boalserter skotsploech. Het is meteen het afscheidsoptreden voor de internationale reis, waarop wij de skotsers alle succes wensen. door ruiters te paard van de plaatselijke landelijke rijverenigingen uit de omge ving en zal de fanfaremuziek hoog op klinken tussen de gevels. Zoals gewoon lijk zal de stoet starten bij de N.V. Hol- landia. DONDERDAG Tractoren. De donderdag is van ouds in de heamiel- dagen de boerendag. Om 10 uur is er op het Broereplein een behendigheidswedstrijd voor tractoren. Trok deze wedstrijd andere jaren reeds grote belangstelling, bij wijze van ver rassing zijn er dit jaar enkele nieuwe attractieve elementen. Markt. Dat de markt deze dag een bijzonder cachet zal krijgen spreekt wel vanzelf. Dit geldt met name ook voor de kraam pjesmarkt, die weer kleur en fleur zal geven en voor de nodige sfeer zorgen. Tetman. Op de donderdagavond is er de première van Tetman de Vries’ nieuwe revue: „Fan snüfdoaske oant Nylonhoaske” in het Julianapark. Kaarten aan het park verkrijgbaar. Volleybal. Om half twee is er een volleybaltournooi op het R.E.S.-terrein. and his Rockers, Bennie Behr en Sem Nijveen, Gino en Gina Manelli. It is lichter in lege holle heech to dragen as ien der’t hwat yn sit Mevrouw Dokkum, Kleinzand, Sneek vraagt een nette dienstbode. Loon f 100,- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 WOENSDAG Ringrjjden. Het programma vangt woensdag 3 juli aan met een „foarjefte”. Als bijzonder welkom apperatief kon namelijk de gro- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Intocht. Des avonds om 7 uur volgt dan de tra ditionele intocht van de heakeninginne. Wie dit jaar de eer is te beurt gevallen als koningin te worden gekozen, blijft tot aan de intocht een verrassing. De „heakeninginne” is onder ons, maar wij weten (officieel althans)) niet wie het is. Welllicht ontmoette u haar gis teren op de markt, toen ze een bloemetje kocht voor thuis, wellicht staat zij op dit moment in het hooiland om de han den mee uit de mouw te steken, nu de weersomstandigheden dit toelaten. Hoe dan ook, in volle glorie zult u haar kun nen zien, vergezeld door haar hofdames en hoog naast de koetsier in de Friese sjees. Zij zal rijden in een indrukwek kende stoet, waaraan c.a. door de aan de ringrijderij deelnemende sjees wordt deelgenomen., door de plattelandsjonge- ren, die een uitbeelding zullen geven van de üngetiid, oude en nieuwe stijl, de skotsploech en de Vereniging Oud-Hin- deloopen in klederdracht. Natuurlijk wordt de stoet voorafgegaan In een van de rozentuinen van Versail les is de nieuwste Panhard, de '„24”, deze week gepresenteerd. De „Panhard 24” heejt vier zitplaatsen en twee deu ren. De motor van 60 pk kan de wagen een snelheid geven tan 150 km per uur. De foto toont de nieuwe creatie van Panhard gepresenteerd door drie mannequins in nieuwe creaties van het huis Lanvin in Parijs Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie» bij contract reductie De getoonde geestdrift van de Westduit- eers is groot en volgens waarnemers groter dan vorig najaar bij het bezoek van president De Gaulle en dat is er on getwijfeld een uitdruking van, dat de Westduitsers de nauwe samenwerking met Amerika niet in het gedrang willen laten komen door de Frans-Duitse vriendschapspolitiek. De vriendschap met Frankrijk en de vriendschap met Ame rika willen zij tot basis van hun poli tiek, ook al lijkt daar enige tegen spraak tussen beide elementen te be staan. Streef De Gaulle, soms openlijk, soms in het verborgen, naar een Euro pese politiek, die Europa een grotere on afhankelijkheid van de Ver. Staten zal geven, streeft hij naar een z.g. Europese derde macht, de Westduitsers blijven de toekomst het beste gewaarborgd te zien door een nauwe samenwerking met de Ver. Staten en Kennedy heeft in zijn toespraken ook nadrukkelijk de onder linge onafhankelijkheid van Amerika en West-Europa tot uitdrukking gebracht. Hij heeft de Amerikaanse garantie her haald, dat Amerika zijn troepen in Europa zal laten, zolang dat noodzake lijk zal zijn. Reizen en conferenties zijn op het ogenblik de voornaamste uiterlijkheden van de internationale politieke bewegingen. Het afgelopen weekeinde is president Ken nedy in Europa aangekomen voor een bezoek aan West-Duitsland, Italië, Enge land en Ierland. Ierland is ongetwijfeld in het programma opgenomen om Kennedy in contact te brengen met het land van zijn voorouders, maar de andere bezoeken hebben wei degelijk een politieke waarde, vooral dat aan West-Duitsland. Werd verleden jaar het Heamielfeest gevierd op een iets later tijdstip, dit in verband met het toen alhier gehouden internationaal folkloristisch festival, dit jaar is het weer op de van ouds bekende datum, eind eerste week van juli. Al is er dan met het weer wel van enige tegenslag sprake, aangenomen mag wor den, dat de meeste pakjes reeds zjjn geborgen en boer en burger zich met een blij en dankbaar gevoel rond hel heamiel kunnen scharen. Voor zover de ruimte het toelaat zjjn ook de oud-Bolswarders hier van harte welkom, een prachtig moment om elkaar weer eens te ontmoeten. te ringrijderij gelden, die des middags om 4 uur op het Marktplein wordt ge houden. Een groot aantal Friese sjezen zal hier strijden om de eer. Meer dan de elegante manier van dra ven van de paarden, geeft hier de be hendigheid van de stuurman en de „tü- kens” van de meerijdende dame de doorslag. Deze ringrijderij zal Bolsward direct in de goede sfeer brengen. Gymnastiek. De vrijdag is ook nu weer de dag voor de gymnastiek en het turnen. Na een optocht door de stad zullen verschillen de demonstraties gegeven worden. In ons nummer van dinsdag a.s. hopen we er nader op terug te komen. ZATERDAG Kaatsen. De zaterdag biedt als laatste dag weer een aantrekkelijk en gevarieerd pro gramma dat om 9 uur start met een grote bedrijfskaatspartij op het terrein Oordje. Teenagershow. Het feest wordt besloten met een dave rende teeenagershow in het Julianapark met beroepsartisten als Ria Valk, Peter per 'jaar. se niet zoveel gewicht in de schaal legt, maag koppelt men dit optreden aan het Franse streven naar een volledig onaf hankelijk kernwapen, dan is dit weer een slag voor het beginsel van de hechtst mogelijke samenwerking, vooral ook omdat het De Gaulle’s plan is zijn kern wapen op zijn vloot te concentreren wan neer vliegtuigen voor het transport van kernwapens afgedaan zullen hebben. Het gaat om meer dan een paar schepen. Van 1908 tot 1912 is de gemeenteschuld van Sneek gestegen van f 507.500,tot f 804.500,—. Officiële ontvangst. Zoals gewoonlijk zal de Heakeninginne halt houden voor het bordes en ten stad- huize officieel worden ontvangen door het gemeentebestuur. Geflankeerd door de groepen en landelijke ruiters zal een groot aantal bezoekers er getuige van kunnen zijn hoe na een woord van wel kom door de burgemeester de Heakenin ginne haar Friese toespraak zal houden gevolgd door de heildronk (suvere süpe) op het welzijn van stad en platteland. Na deze plechtigheid vertrekt de stoet, nu vergezeld van gemeentebestuur en genodigden naar het Julianapark (dat dit jaar 50 jaar bestaat) voor het hou den van het Heamiel. Met het oog op de te verzorgen maaltijd kunnen hier slechts 500 personen aan deelnemen. De deelname is voor ieder opengesteld, maar men zal vooraf bij ’t heamielcomité kaarten moeten bestellen. Vermoedelijk is ook aan het park nog wel een aantal kaarten beschikbaar, maar wil men geen risico lopen, dan voorzie men zich tijdig. Deze avond in het Julianapark zal ook nu weer het karakter dragen van een gezellig boerenfamiliefeest. Er is deze avond op het podium een leuk program ma, samengesteld en gepresenteerd door de gemeenschappelijke jongeren organisaties. HET BEZOEK VAN KENNEDY AAN DUITSLAND President Kennedy heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse troepen in de „Fliegerhorst kazerne” in Hanau. Hier krijgt hij uit handen van sergeant Dawson Riddle een mes, om daarmee een cake in de vorm van zijn vroegere torpedoboot „PT 109” aan te snijden, tijdens de bijeenkomst in de officiersmess van de kazerne De ruzie rond China. Chroestsjov is in Berlijn tussen twee conferenties in. De afgelopen dagen heeft het centrale comité zich intensief bezig gehouden, o.a. met de ideologie van de partij en begin juli komen de Chinezen in Moskou om over hun ge schil met Moskou te praten. Waar het in feite om gaat, is het lei derschap in de communistische wereld. Tot voor kort gold daar, dat Moskou’s wil wet was, maar in Peking heeft zich nu een tweede machtscentrum gevormd, waar men op enkele essentiële punten ■afwijkende meningen heeft. China is militanter, is bereid om voor de bevor dering van het wereldcommunisme gro tere oorlogsrisico’s te nemen, het wil overal zoveel mogelijk revolutionaire oorlogen ontketenen, het gevoelt niets voor Chroestsjov’s politiek van vreed zame coëxistentie met de kapitalistische landen, die betekent, dat Rusland te rugdeinst voor de uiterste machtsmid delen om zijn wil door te drijven, door dat het beseft in een kernoorlog ook ten onder te zullen gaan. Rusland is volgens de Chinezen aan ’t verburgelijken en verzaakt de wereld revolutie. Dat is een standpunt, dat in een niet onaanzienlijk aantal landen, waar de communistische partij in het gedrang is, zoals in Zuid-Amerika en Azië, wel aantrekkingskracht bezit. De Chinezen komen niet naar Moskou om zoete broodjes te bakken, zoals men kan opmaken uit de pas gepubliceerde brief vol verwijten aan het adres van het Kremlin. Kort na de aankomst van de Chinezen in Moskou worden daar de besprekin gen hervat over het verbod van kern- Mechanische speeltuin. Gedurende de heamieldagen is er weer een groots opgezette mechanische speel tuin op het Plein 1455, met tal van at tracties. Kort en goed: de heamieldagen bieden de bezoekers elck wat wils, want dat ook de middenstand zijn beste beentje voor zal zetten met speciale aanbiedin gen spreekt wel haast vanzelf. Ook zijn verschillende buurtverenigingen ge vraagd de stad door versiering en ver lichting een feestelijk aanzien te geven. En mocht u even tijd over hebben, ver zuim dan niet een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Mare Liberum”. En wilt u nog meer Op de donderdagavond wordt er in de Martinikerk een Cantate uitgevoerd en op. de woensdag worden door Bokato in de Doele de één-acters gespeeld, die een steeds groeiend publiek krijgen. Paus Paulus VI. Het conclaaf, dat de nieuwe paus moest kiezen, is maar kort bijeen geweest. Op de tweede dag reeds was de keuze ge vallen op mgr. Montini, de aartsbisschop van Milaan, die lange tijd de rechter hand van paus Pius XII is geweest. Hij heeft de naam van paus Paulus VI aangenomen. In verband met zijn nau we betrokkenheid bij de politiek van Pius XII staat het te bezien of de nieu we paus de conciliantere lijn van zijn onmiddellijke voorganger verder zal trekken. De schrik des oceaans! Vijanden, Brits, Frans, Spaans Ze legden allen ’t loodje Van Brakel had geluk" Zeilde de ketting stuk Vlot met zijn afstandsbootje De Gaulle’s politiek van onafhankelijkheid. Hiermede beoogt hij in de N.A.V.O. een tegenhanger te bieden voor de gaullis tische politiek, welke even voor zijn aan komst in Europa weer tot een zekere spanning in het bondgenootschap had geleid, doordat Frankrijk, zoals onthuld is, met ingang van januari opnieuw een deel van zijn vloot aan het bevel van de N.A.V.O. zal onttrekken. De Franse strijdkrachten in de Golf van Biscaye, bestaande uit een vlieg- kampschip, zes duikboot jagers en twaalf escortevaartuigen, waren bestemd om in geval van oorlog onmiddellijk onder het opperbevel van de N.A.V.O. te ko men. Nu zullen zij onder Frans bevel blijven, hoewel bij krijgshandelingen overleg met de bondgenoten zal plaats hebben. Vier jaren geleden heeft De Gaulle de Middellandse-zeevloot op een gelijke manier onttrokken aan het op perbevel van de N.A.V.O. Men kan be togen, dat de Franse vloot vergeleken met de Amerikaanse en zelfs de Engel- Wij luisterden verblijd Sprak meester van de tijd De glorie der zeehelden Wij vonden het wat fijn Als we dan met Piet Hein De zilverlingen telden. Glorie, de vlag in top Leeft thans te Bolsward op Neptunus boven-bazen Een groot verleden wenkt ,,Mare-Liberum” brengt Bezoekers in extase! Die tijd is lang voorbij De opperheerschappij Der zee miste haar voorman er werd nog1 wat gepraat (Als pover surrogaat) Over de „Karei Doorman” Voor de Harlinger-Terschelling-Race heb ben zich reeds opgegeven 20 deelnemers- De start te Harlingen is vastgesteld op: 4 juli a.s. om 9-30 uur en af Terschelling 5 juli a.s. Tot 1 september kunnen alle friese dames zich nog laten inschrijven voor de bloe- menschikwedstrijd om bet kampioenschap van Friesland. Deze wedstrijd wordt gehouden van 16 tot en met 21 september a.s., tijdens de internationale tentoonstelling Frisiana te Leeuwarden. De jury zal bestaan uit be stuursleden van de Kon. Ned. Maatschap pij van Tuinbouw en Plantkunde in sa menwerking met de diverse vrouwenor ganisaties. Geïnteresseerde bloemenliefhebsters kun nen zich aanmelden bij mevrouw J. P. Pape, Steen wij kerweg 26 te Wolvega; het inleggeld bedraagt f 2,De entourage van de wedstrijdruimte op de Frisiana zal geheel uit planten bestaan, die zo zijn ge groepeerd, dat de bloemschikkende dames ongestoord kunnen werken. Voor het pu bliek krijgt deze afdeling extra charme door de bloemschikdemonstraties, waar onder vooral de Japanse bloemsierkunst zal opvallen. De jantjes waren ‘t mans Heldere historieglans Bewondering nooit verzwegen Wie kon, zo hoog geklast De bezem in de mast De zeeën schoon gaan vegen? Qp de veemarkt te Sneek werden aange-' voerd 94173 stuks vee tegen 84912 in 1911. Hwat hat Qabe Skroar De Ruyter deed het best ’t Duinkerker kapersnest Vakkundig uit te roeien Prestaties zeer uniek ’t Aanzien der Republiek Kon door die helden groeien. k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1