WERELD ZONDER HAAST Driekwart eeuw 41 L geleden in Friesland eerste leidingwater ANVV-Tip voor vrije uren Interessante ontdekkingen in vergeten land Qabe Sbroar us hjoed p p to sizzen U Fan de Martinytoer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong’s Nieuwsblad Nu waterleiding in 95 °/0 van Friese percelen, maar in hoeveel echt „watercomfort”? Examens Zilveren filmpjes Breiwedstrijd om liet gouden hart plus 1000.— DINSDAG 2 JULI 1963 102e JAARGANG No. 49 i’ KUS VOOR KENNEDY Hwat hat Wy kinne desneeds libje sünder freugde mar net sünder hope it, dat Een aardige foto PYT Jac. Gazenbeek dat tS de chr. land- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K 5157) Kasteel Babberich. Alvorens nu weer koers te zetten naar Ze- venaar en zo de ring van deze zwerftocht Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Voor iedereen, die voor korte of langere tijd recreatie in ons land zoekt, staat een netwerk van 370 VVV’s gaarne kosteloos gereed voor het verstrekken van toeristi sche inlichtingen. van het bezoek van president Kennedy aan Dunganstown in Ierland, de geboorteplaats van zijn voorouders. Met een ,,niet-protocolaire” klinkende zoen, wordt de president hier op de boerderij van zijn overgroot vader Patrick begroet door zijn achternicht mevrouw Mary Ryan Bolswards Nieuwsblad Keukentjes als deze, met een kraan, maar zonder behoorlijk aanrecht en zonder gootsteen, zijn er nog honder den in Friesland. De waterleiding kwam, maar het comfort bleef buiten de deur Dit jaar is het precies driekwart eeuw ge leden dat in Leeuwarden feest werd ge vierd, omdat de Leeuwarder Waterleiding Maatschappij begon met de levering van drinkwater in 36 percelen van de Friese hoofdstad. Precies drie dozijn huizen wa ren de eerste woningen in Friesland met „stromend water”. Nu is 95 procent van alle percelen in Friesland op het waterleidingnet aange sloten en de resterende 5 procent is super- onrendabel, maar maakt toch nog een klein kansje, wanneer de rijksoverheid voor dit deel nog eens diep in ’e geldbui- del wil tasten. Tot dat moment blijven er nog 6000 percelen van leidingwater ver stoken. Veertien watertorens, pompstations voorzien Frt'esland van lei dingwater, dat van diepten tussen 50 en 120 meter uit de zand- en grindlagen in de bodem wordt gepompt. Het is de In tercommunale Waterleiding Gebied Leeu warden, die in de afgelopen herfst onge merkt veertig jaar bestond, die heel Fries land van water voorziet, want alle ge meenten zijn aangesloten bij de IWGL, behalve Sneek waar toch wel letten op het witte kasteel, dat zo aardig in vijvers en grachten weerspie gelt. Als elk oud kasteel, dat zichzelf res pecteert, heeft ook Huis Babberich zijn legende. Lang geleden heette het kasteel in de volksmond Halsaf. Dat klinkt wel een tikje luguber, maar u begrijp! zo’n naam niet zomaar in de wereld komt. Op een zondagmorgen togen zeven ban te sluiten, moet u even voor Babberich dieten naar het kasteel om daar hun slag te slaan. Ze wisten, dat de bewoners naar de kerk waren en begonnen doodgemoe dereerd een gat in de buitenmuur te hak ken. Maar de dienstbode was wèl thuis en bij het horen van de verdachte brekerij nam ze onverwijld haar maatre gelen. Gewapend met een scherpe bijl, wachtte ze binnenshuis de komende dingen af. Toen de eerste rover zich door de ge maakte opening naar binnen werkte deed de bijl feilloos zijn plicht. Zevenmaal sloeg de onversaagde dienstmaagd toe en zevenmaal rolde een boosdoenershoofd met achterlating van de rest over de vloer. Toen de kasteelheer met de zijnen thuis kwam uit de kerk, stonden de koppen der onthalsde boeven, keurig op een rij, bo venop het kabinet. Een soortgelijk verhaal wordt van meer plaatsen verteld. In Amsterdam werden de hoofden niet op een kast gezet, maar in de gevel gemetseld. Dat werd het Huis met de Hoofden. Zo zijn er in de vergeten hoek van het Liemerse land en vooral in het stroom gebied van de Oude Rijn interessante ont dekkingen te doen. Men wandelt er nog niet over platgelopen paden en daarom is ook dit brokje Nederland toeristisch zeer de moeite waard. tich bisyk, mar it nimt net wei, dat bi- paelde dingen dochs düdlik to sjen binne en skoan to fornimmen. Wy wiene, nei üs lan fan Noard ta Süd trochriden to hawwen, by Sluis oer de grins gien en der like it de earste tiid in bulte op de situaesje hjirre, mar hoe mear wy nei it easten gyngen, hoe minder fleu- rich de buorkerijen waerden en yn de Ar dennen en ek yn Lüksemburch sieten wy midden yn in streek, hwert it mei de ta- komst fan de boerebifolking net bést li- ket. Ek yn it eigen lan wie it lang sa, dat de kontreijen, hwert de tourist graech hinne giet, foar de boer net de béste wie ne en dat kaem hjir ek sa ut. De heuvel- eftige streken litte har prachtich oansjen, de dalen en hellingen yn Lüksemburch binne in skilderij, de Taunus en de Eifel toanden har vi de skaedside aerfan wiene de agraryske minsken en bidriuwen. Yn üs fakblêdden sjocht men geregeld hiele forhalen oer hwat yn it bütenlan allegearre bart oan modernisearing en forbettering fan bidriuwen en ik sil dat gjin Ijeagen neame, mar oan ’e oare kant mei men ek sizze, dat der ek in geslachten lange efterstan yn to heljen fait. Foar hie le streken komt dy forbettering ek per- foarst to let, om’t de jonge minsken gjin idé hawwe om op it l^n to bliuwen. It measte wurk bart hjir troch de froulju, de rnanliu binne moarns bitiid al mei in bus nei de stêd brocht, om der yn in fabryk to arbeidzjen. De froulju dogge it hüswurk, mar hja toffelje ek mei in pear kij de steile hellin gen op, om dêrre in stik lan to biweidzjen Jouns helje se de bisten der wer wei om se thus to melken. Dêrneist tinke se om de bargen en de hinnen en de measten haw we dan dêrby hwat simmergasten om Oh, hoe sil dit komme Réd ik it deróf Ik fiel my echt biskromme Yn it rjochtsgebou Der wurdt troch de hearen Straks it fonnis feld Ik sjoch liuwen en bearen ’k Bin net bést gesteld Wis ik toande iver ’k Lei net oan ’e kop Mar trochstrings mei ’t sifer Like ’t der wol op Oaren makken 't minder Miskien komt it goed It kin ek mis, de blinder Ik sit echt yn noed Om alles to witten Is foar elk in toer Ik ha al nachten sitten By myn boeken-foer Tsjustere wolkenswalje It oliuwt altyd riskant Dobbelstiennen rólje Ja, nei hokker kant? Soms, yn Ijochte dreamen Fier ik oerwinningsfeest Dan wer hear ’k it neamen It hurde wurd: „gesjeesd” Wis, twa mogelikheden Haldt elk rekken mei It leit wol yn ’e reden Nea sa’n drege der Oh, hoe sil dit komme Hoe is de ütslach moarn Ik amie nou forromme Ik tink der net mear oan! verwijten, maar niettemin moet geconsta teerd worden, dat er in vele woningen geen enkel comfort is binnengedrongen met de aanleg van die simpele koperen buis, waar water uitkomt. Hygiëne en ge zondheidszorg beginnen of eindigen evenwel niet bij het drinken van zuiver water alleen en derhalve dringt de vraag naar voren of het wellicht mogelijk zou zijn en zo ja welke instantie dat zou moe ten doen, en na de waterleiding ook het „watercomfort” te brengen in 95 procent van de percelen van dit gewest, waar 75 jaar geleden de eerste kranen gingen stro men n al har skientme, mar leidingbedrijf bestaat, dat evenwel het wa ter ook van de IWGL betrekt. Het is be paald de moeite waard om nu, 75 jaar na dat in Friesland het eerste leidingwater uit kranen begon te stromen, even stil te staan bij de ontwikkeling van de water leiding en ook bij de vraag in hoeverre de Friese bevolking eigenlijk profijt trekt van het leidingwater. Eigenlijk is het onvoorstelbaar, dat er zo vele en zulke lange debatten in de Leeu warder gemeenteraad moesten voorafgaan aan de stichting van de Leeuwarder Wa terleiding Maatschappij. Al sinds mensen heugenis waren er vooral in droge pe rioden moeilijkheden bij de watervoor ziening geweest. De enkele putten en pompen waren reeds lang niet meer toe reikend voor de groeiende stadsbevolking en al in 1826 was de grote stadsvijver aan gelegd, waaruit water gepomt kon wor den. Ook dat was niet voldoende, want geregeld voeren pramen door de stad om water te distribueren tegen de prijs van een cent per emmer vol. Dat water werd aangevoerd uit de meren en dobben rond de stad. Het was nodig, ook al had de Friese hoofdstad toen nog 21 publieke pompen. Niettemin had het heel wat voeten in de aarde voor de Leeu warder Waterleiding Maatschappij zijn beslag kreeg. Het water werd in die tijd „geleverd” door het Pikmeer bij Grouw en de waterleiding kreeg allengs meer be langstelling, in de stad zelf, maar ook in de omliggende gemeenten. Sneek kreeg in 1909 een eigen waterlei- nog een eigen water- dingbedrijf, Heerenveen volgde in 1915. Yn de Eifel leine al stikken braek en sa to sjen waerd dat elts jier slimmer. Men krige sterk de yndruk, aat it boerebidriuw hjirre syn tiid hawn hie, dat de lju net mear oer in takomst neitochten, mar al- linnich jit trochbuorken omt hja neat oars kinne. Dêrneist libje hja fan it tourisme troch in diel fan it hüs to forbouwen en der pensiongasten to halden. Nou bin ik der wis fan, dat wy mar in lyts diel fan dy lannen sjoen hawwe en dat it op oare plakken grif wel better wêze sil, mar doe t wy nei in wike de eigen grinzen oerstie- ken, doe foei it üs’ dbchs tige op, hoe folie better de yndruk wie fan de boerebidriu- wen yn it eigen lan. Yn it bysünder de greiden fynt men nearne sa goed as yn Noard- en Süd-Hollan en yn Fryslan. En ik koe my nou bést bigripe, dat de Belgen en Lüksemburgers, dy’t hjir ris west hiene, in greate freze hawwe foar de EEG. Hwant as de konkurrinsje in ear- like konkurrinsje wêze soe, dan stie it foar my fêst, dat de Nederlanske boer der tige skoan foar stean soe. Jammergenóch is it sa fier jit net en as ik tink oan de streken, dy’t wy sjoen haw we, leau ik net, dat de regearingen it fuort iens wurde sille. Hwant sil men yn de Ar dennen en Lüksemburch, lyksa yn ’e berg streken fan Dütsklan, in stik brea op de buorkerij fortsjinje, dan hawwe wy der fiks büter op, dat mist net. Fannijs krigen wy de sterke yndruk, dat Nederlan in stik foar leit by de oare EEG lannen en dat it hjir folie makliker is om ta ekonomyske bidriuwsfiering to kom men as dêrre. It punt hwert alles om draeit is de ófset. Mei de produksje spyl- je wy it hjirre wol klear. Inmiddels had de provincie al een onder zoek laten instellen naar de mogelijkhe den van waterleiding voor de gehele pro vincie. Daarmee werd al de basis gelegd voor de huidige stand van zaken: een be drijf dat heel Friesland voorziet. In 1922, toen Leeuwarden de waterleidingmaat schappij al had overgenomen, leidde in tergemeentelijk overleg tot oprichting van de N.V. Intercommunale Waterleiding, Gebied Leeuwarden, waarin nu alle Frie se gemeenten, behalve Sneek participeren. De waterleiding moest hoe vreemd dat nu ook mag schijnen toch nog vele weerstanden overwinnen. Velen wilden er aanvankelijk niet aan, maar het „nieuwe water” won veld, al dan niet met aanbevelingen van artsen en van predikanten. In 1958 werd de 100000 aansluiting geboekt. In 1947 was nog maar de helft van alle Friese percelen aangeslagen, nu ruim 95 procent. Het is evenwel de vraag of in hoeveel Friese panden ook „watercomfort” bestaat. Zelfs in de steden wTaar de na-oorlogse woningen zijn uitgerust met douchen en wat dies meer zij, blijken deze ruimten maar al te vaak te dienen als opslagplaats voor brandstof of aardappelen. En, voor honderden percelen op het platteland is, de aansluiting op het waterleidingnet beperkt gebleven tot een buis met een kraan eraan, ergens in het bewuste pand. Zelfs een gootsteen ontbreekt maar al te vaak en zo is voor velen de waterleiding alleen maar een „tapkraan” waar zuiver, maar bar schraal water uitkomt. Dat geringe comfort mag men IWGL niet de ynkomsten hwat to forgreatsjen. Folie minsken seach men net op it lan mar fier- wei de measten wiene bern en froulju. Ek de stal, fan in büthüs koe men meast net prate, wie primityf en nearzich, by sommigen wie de groppe forjitten en roun de jarre hwert it leechste plak wie. Jarrekolken wiene der hielendal net, hwant om hjir mei dy hichten en lichten dit spul kwyt to wurden, soe fierst to kostber wurde. De measten bimesten of hielendal net of mei slakkemoal, stikstof koene se net brüke, hwant dan groeide it gêrs to gau en woe it gjin hea wurde. Mei de haeiijing wachten hja op goed sin- nich waer en as dat ütbleau, moast men mar geduld hawwe. Fierwei de measte stikken wie de meanmasine of seine jit net yn west, de earmtlike raeijen, mei in oer- floed fan allerhanne blommen, wiene in pracht gesicht, mar üntjitten in min for- groeid stikje hea. Nou, yn it drokst fan de simmer wiene de measten drok dwaende mei hout to heljen en thus to seagjen en to kapjen. Dat gie ta de lette joun ta. By alle huzen lei sa’n fracht hout tsjin de muorre oan. De boerinne hie by al har wurk ek jit as taek de molke to forwurkjen, foar brij en moalkost, party bakten seis har brea der jit by. Mar it opmerklikste wie, dat it rounom aldere minsken wiene, jonge keardels tusken tweintich en fjirtich bin ne wy net tsjinkomd. Wol oan de wegen en yn de doarpen, mar op it lan net. It is algemien bikend, dat de boeren by üs ek net poche, mar sa pes- simistysk as hja hjir wiene, haw ik it nea oan trof fen. Der wie ek gjin bilangstelling foar bi- driuwsforbettering en forgreating, hwant seine hja, de bern wolle hjir dochs net sa bliuwe, hwerfoar sille wy dat dan dwaen. le week juli 1958 Te koop of te huur de voormalige Joodse kerk met voor- en achteruitgang. Wo ningbureau Bolsward Benoemd tot directrice van bouwhuishoudschool te Bolsward, mej. T. Ackerman te Balk. Het aantal bezoekers van de openbare leeszaal te Bolsward bedroeg over juni: 179, t.w. 14 dames en 165 heren. Er wer den 458 boeken uitgereikt. Nieuw” en Oud Zevenaar Als die dag komt en zoekt naar de ge makkelijkste route om op verkenning uit te gaan, verlaat dan bij Zevenaar de auto snelweg. Voordat u de laatste uitlopers van het oude stadje bereikt, moet u beslist even stoppen voor de ultramoderne kerk, die architect Starmans daar bouwde. Met één oogopslag ziet u, dat hier radicaal ge broken is met traditionele, verouderde vormen. Vergelijk daarmede eens de kerk in het gehucht Oud-Zevenaar. Een oude kerk met prachtige, gebrandschilderde ra men van Joep Nicolas. En de toren is on betwist de mooiste van de hele Liemers. 'I 1 DY’T HIM OAN IN OAR SPEGELET. De fakansje is in tiid om de deistige din gen ris efkes to forjitten, mar dochs sil it mannichien gean as my forline wike, men heart en sjocht dochs nei dingen, dy’t nou ien kear jins bilangstelling hawwe. It reiske troch de Benelüks en West- Dütsklan wie foar üs ek mei nijsgjirri- gens nei de sitüaesje derjinsen, en in bi- hoefte om ris mei de lju dêrre to praten oer folie dingen, dy’t üs hjir tsjintwurdich dwers sitte. Wy troffen it datoangeande bysünder goed, hwant wy hiene meast üs forbliuw yn in lyts doarp, yn in doarps- herberge of simmerpension en de lju woe- ne graech prate. Nou mei men uteraerd net folie wearde takenne oan sa’n flech- Tussen de Rijn beneden Lobith en Europaweg 36 beoosten Arnhem ligt een vrijwel onbekend stukje Gelderland. Een min of meer vergeten hoek. Toch wordt de kern gevormd door een gebied van riet- en waterwildernissen, waarden, wallen en oude rivierlopen, dat binnen onze grenzen zijn weerga niet vindt. En dan nog liggen aan zijn peripherie genoeg schatten uitgestald om er een dag zoek te brengen. Of door de stap van de veerman, die, on gehaast, het pontje langs de kabel van de ene oever naar de andere trekt. Aan de overzijde nu de dijkweg naar Aerdt om een kwartier verder, waar het vervallen Huïs Aerdt op restauratie staat te wachten, zuidwaarts af te slaan naar Tolkamer. Onderweg gaat nïi en dan even het uitzicht open naar de blinkende water vlakten van de Bij land. Het is een be kend vogelparadijs en daarnaast biedt de ontzaglijke ruimte (250 ha met een open verbinding naar de Rijn) een prachtige gelegenheid voor de watersport. In Tolkamer staat u dan aan de nog on gedeelde Rijn. De machtige rivier met zijn zwermen van schepen, groot en klein. Die op- en afvaren, aan de steigers meren dan wel ingewikkelde manoeuvres maken bij het voor anker gaan midden op de stroom. Is het wonder, dat de rivier voor Tolkamer wel een? onze Kalverstraat-op- het-water is genoemd Dat kleine Tolkamer met de hellende straatjes, moderne winkels, vier bankfilia len en zijn Europakade is een internatio naal ontmoetingspunt. U kunt er ook geen café binnenstappen, of er hangt een gla zen kast aan de muur, waarin de post wacht voor Heinrich Müller uit Koblenz, Louis Tardot uit Dinant of Jan Hopman uit Vlaardingen. Maar het is haast schemerdonker in die oude kerk. Al het aardse wordt hier bui tengesloten. In de moderne schepping van Starmans is openheid naar binnén en naar buiten. Een zware dijk ligt als een moederlijk be schermende arm gebogen om die oude kerk van Oud Zevenaar. Maar staat ge bovenop de kruin, dan is er geen spoor van water te bekennen. Dan wilt ge na tuurlijk weten, waarvoor die dijk dient of heeft gediend. Rijdt de weg over zijn kruin naar het westen tot een handwijzer u het talud af dirigeert in de richting Pannerden. Links en rechts weilanden met honderden koebeesten. Dan daalt de smalle weg na een laatste bocht plotseling naar een breed, open water. Er is een pontje, dat juist aan de overkant meert om een paar boeren af te zetten. Dit is het veer van Bergse Hoofd en water heet Oude Rijn. Dit is Vader Rijn, de grootvorst van Europa’s stromen, uit de tijd, dat zijn bedding een kilometer of vijf oostelijker lag dan vandaag de dag. Toen keek de robuuste toren van Oud Zevenaar nog uit op de rivier en vandaar dan ook de zware dijk, die u daar straks zag. De Oude Rijn. De Oude Rijn heeft z’n grandeur van bre de, snelle stroom totaal verloren. Het is een langgerekt meer, omzoomd door el zen en wilgen, lis en riet. Aan zijn oe vers ontwikkelde zich een heel bijzon dere flora. Oók huizen er zeldzame vogels (roer domp en blauwbortsje) en in de trektijd strijken er hele scharen kraanvogels neer. De tijd heeft dit Oude Rijngebied omge toverd tot een natuurmonument van de eerste orde. Het pontje komt terug van de overkant. Het wordt nog altijd met handkracht be diend. De koeten en de waterhoentjes die gaan er amper even voor opzij. Er is ook nooit het naderend geronk van ’n scheeps motor of het signaal van een schipper, die doortocht wenst. Er is alleen maar de Zuivere stilte van de natuur met de geuren van water en waterplanten. En wordt de stilte verbroken dan is het door de kare- kieten, die hun nest hebben in het riet. Alle inwoonsters van de provincie Fries land kunnen meedingen naar de hoofd prijs in de grote en aantrekkelijke brei wedstrijd, die in verband met de Frisiana wordt georganiseerd. De winnares van de hoofdprijs komt in het bezit van het Gouden Hart en ont vangt bovendien een bedrag van f 1.000 in contanten. De tweede en derde prijs zijn resp. f 500,en f 250,— groot. Het Damescomité van de Frisiana heeft hierbij de volle medewerking gekregen van een nieuwe Friese textielindustrie: Johan Parmen tier Textielfabrieken N.V. Deze kort geleden in Dokkum gevestigde fabrikant van Parley-wol zal het Dames comité o.a. adviseren bij de beoordeling van de in te zenden breiwerken. De bekroonde modellen worden tijdens de internationale tentoonstelling Frisiana geëxposeerd. Nadere bijzonderheden over deze attractieve breiwedstrijd en de sa menstelling van de jury zullen begin juli worden bekend gemaakt gevoerd door 10 Fr diepten tussen 50

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1