Russisch-Amerikaans- Brits overleg Multilaterale kernmacht voorlopig van de baan Leeftijdsgrens kiezerscorps verlaagd R Informateur Beel zet er spoed achter r llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ze wonnen een prijs Het paard op de Frisiana Uitstapjes Gouden filmpjes Dienstregeling Ned. Spoorwegen Wereldprimeur Quadrille met Friese sjezen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Boiswardscfae Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Cv VRIJDAG 5 JULI 1963 ÏO2e JAARGANG No. 50 13 il o o 5 een zelf- PIET de Spoorwegraad zal zorg gaat De 5 0 In hüs wurdt boud, mar in fohüs moat foarme wurde Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mns Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie KENNEDY BIJ DE PAUS Dinsdagochtend heep Paus Paulus VI de Amerikaanse president John F. Kennedy in Rome in audiëntie ontvan gen. De foto geeft een beeld van deze historische ontmoeting Bolswanls Nieuwsblad Ie Kamer van Koophandel en Formateur De Kort. Voor al die probleempjes bestond in de Tweede Kamer echter niet de juiste aan dacht. Onwillekeurig dwaalden de ge dachten af naar de kabinetsformatie, wel ke net weer in een beslissend stadium was geraakt.. Vorige week had dr. De Kort zijn opdracht teruggegeven. Nadat hij de socialisten onder veel kri tiek had afgestoten, strandde hi) op de liberale fractieleider mr. Toxopeus, die de onderhandelingen over het basispro gram wilde heropenen om dit tezamen met de confessionele partijen aan een „aanpassingskuur’’ te onderwerpen. Aan die eis wilde dr. De Kort niet voldoen. Zijn positie was toch al verzwakt doordat velen in de KVP-fractie ontevreden ble ken over de motivering van het over- boordzetten van de PvdA. Verschym DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) De N.V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden hield onder de leer lingen van de lagere scholen een kleur- wedstrijd, waarvoor grote belangstelling bestond. Hier volgt een lijst van scholen die een prijs hebben gewonnen. O.L. school, Beers; CVO school, Bols- ward; Chr. school, Hindeloopen; O.L. school, Witmarsum; St. Ludgerusschool I te Workum; O.L. school, Ytens; O.L. school, Zurich. Een belangrijke stoet paarden zal op de „Frisiana” te Leeuwarden verschijnen naast de grote inzendingen van geselec teerde groepen rundvee van het F.R.S. en inzendingen van de stamboeken Kleinvee en Pluimvee. Zestig paarden zijn een week lang op de tentoonstelling te bewonderen. Het zijn groepen Bovenlanders (het Groninger ty pe dus), Friezen, Belgen en Ponies. In de ooxen staan ook merries met veulens van het Bovenlandse ras, Friese merries met veulens, Belgische merries met veulens en een Pony-merrie met veulen. Deze zestig paarden worden dagelijks aan de hand en „onder de zadel” voorgeleid in de showring van het fraaie sportterrein dat naast de Frieslandhal ligt. Dit in af wisseling met de parade van eregroepen Fries rundvee. Bovendien vindt in deze showring nog een speciale hippische attractie plaats, waar alle paardenliefhebbers naar zullen uitkijken. DE TOUR PASSEERT Het plaatje van ilder jaar: De Tour de France passeert en dan staat in ie der Frans dorpje iedereen buiten. Ook de nonnen uit het klooster van het dorp Informateur Beel, Zo stond koningin Juliana opnieuw voor de plicht de vijf fractieleiders in gehoor te ontvangen om na te gaan hoe men uit de impasse zou kunnen komen. Zij kreeg tegenstrijdige adviezen. Som migen vonden dat dr. De Quay nu als for mateur moest worden aangewezen; ande. ren gaven de voorkeur aan een formateur, die met de socialisten zou willen gaan on derhandelen, zoals bijvoorbeeld de chris- telijk-historische minister De Pous. Het was dus wel begrijpelijk, dat tenslotte 'n oude, vertrouwde adviseur van ’t konink lijk huis de vice-voorzitter van de Raad van State Beel met een informa- tie-opdracht werd belast. Hij zette er spoed achter. Hij gebruikte ’n weekeinde om stukken door te nemen en nodigde maandag de voorzitters van de drie grote protestants-christelijke partijen voor een bespreking in zijn huis aan de Rijksstraatweg te Wassenaar uit. Hij leg de de heren een zwijgplicht op. De vol gende dag ontving hij ook de socialisti sche fractieleider Vondeling en diens li berale mededinger mr. Toxopeus. ’s Avonds werd zijn schema wel duide lijk. Hij gaf te kennen, eerst te willen on derhandelen met de drie christelijke par tijen en de WD over de voortzetting van de huidige regeringscombinatie. En daar na mocht dit niet gelukken bespre kingen te willen voeren met de socialisten. Hij maakte zich dus geheel los van de er varingen van zijn voorganger De Kort. Hij liet dus niet de verkregen overeen stemming over een program beslissen; hij koos zelf zijn partners uit om daarna te trachten die tot overeenstemming te bren gen. Stok achter deur. Dit verhoogde uiteraard de kans op een reconstructie van het kabinet-De Quay. Aan een kant had de WD reden tot jui chen, zij kreeg een nieuwe kans op onder handelen welke dr. De Kort haar had geweigerd. Maar tegelijk wist zij, dat dr. Beel een stok achter de deur had: als de WD niet soepel zou zijn, kwam de PvdA aan bod. Er school iets symbolisch in de gelukwens welke prof Vondeling mr. Toxopeus aan bood na diens installatie tot Kamerlid. Een uitstapje te maken Is 's zomers aller wens Voor plezier of voor zaken Dichtbij, over de grens Eik reisje geeft te leren *t Bleek deze week weer, want Eén dame en twee heren Kwamen in ’t nieuws der krant Kennedy, als de eerste Een kijkje in Berlijn-West De wereldpers beweerde Ontvangst was opperbest Laaiend enthousiasme Van duizenden, spontaan Charmant, welwillend paste Herr Kennedy zich aan Chroestsjov, de grote tweede - Poseerde in Berfijn-Oost Hield een verjaardagsrede Heeft UIbricht geliefkoosd Hij ging uit spelevaren Fijn op de Spree-rivier Houd moed, wij zullen ’t klaren Baas Chroestsjov had’plezier Vrouw Vorstenbos, de derde Koos zich een luchtvaartlijn Zij staarde in ijle verte Ik moet te München zijn Het reisbiljet in handen Verkeerd gekozen toer Even in Moskou landen En dadelijk retour Vrouw Vorstenbos, *t ging knapjes Geen politiek gestreel Maar van de drie uitstapjes Het meest sensationeel. basis zien voor de opbouw van standig, autarkisch Europa). Mochten de Fransen hebben gehoopt, dat zij op deze wijze Bonn tot de orde konden roepen, dan zijn zij bedrogen uit gekomen. Peyrefittes woorden mogen wellicht Adenauer uit het hart zijn gegre pen, maar de bejaarde bondskanselier moet deze herfst plaats maken voor zijn minister van economische zaken en vice- kanselier, Erhard, die een voorstander is van een Europese gemeenschap, welke nauw samenwerkt met de Verenigde Sta ten. Erhard en Schröder, de minister van buitenlandse zaken, zijn de mannen, die over enkele maanden de politiek van de Bondsrepubliek in hoofdzaak zullen be palen en het was Schröder, die, enkele dagen na het bezoek van Kennedy, ver klaarde, dat er voor moet worden gezorgd dat de Europese belangen onverbrekelijk met die van Amerika verbonden zijn, „aangezien interdependentie de beste waarborg is voor onze veiligheid”. Communistisch top-overleg Premier Chroestsjov van de Sovjet Unie heeft de zeventigste verjaardag van UI bricht, de Oostduitse communistische lei der, aangegrepen als een gelegenheid om in Oost-Berlijn te confereren met de lei ders van de satellietstaten Deze Oosteuropese top-conferentie Bad ongetwijfeld voor een deel ten doel iets van de glans en aandacht, waarmee Ken nedy’s verblijf in West-Duitsland en spe ciaal in West-Berlijn was omringd, weg te nemen, maar daarnaast heeft Chroes tsjov haar kennelijk toch ook belegd om zich aan de vooravond van het Russisch- Chinese gesprek in Moskou over ideolo gische geschilpunten, opnieuw te verze keren van de steun van zijn satellieten. Opmerkelijk was, dat tijdens het overleg in Oost-Berlijn, waarbij, naast Chroes tsjov en UIbricht, de partijleiders van Po len, Tsjechos!owakije, Hongarije en Bul garije aanwezig waren, die van Roemenië Georghiu-Dej, ontbrak. Roemenië leeft in zekere zin op gespan nen voet met verscheidene andere Euro- pesche communistische staten sedert Boe karest de diplomatieke betrekkingen met Albanië (dat in het Russisch-Chinese ge schil aan de kant van Peking staat), heeft hervat. Ook op een ander punt heeft Roe menië getoond zich wat onafhankelijker van Moskou te willen gedragenhet wei gert zich te schikken naar de richtlijnen van de Comecon, de Oosteuropese Raad De beide Kamers der Staten-Generaal zijn dinsdagmiddag bijeen geweest. Belang wekkende onderwerpen stonden op de aganda. De senatoren moesten zich wijden aan een herziening van het militair strafrecht; in de Tweede Kamer was de voorgenomen grondwetsherziening o.a. de schrapping van Nederlands Nieuw-Guinea en de uitkering van het Duitse smartegeld aan de orde. De grondwetsherziening, welke ook de parlementaire leeftijd tot 25 jaar zal verlagen en kiezers op hun 21ste tot de stembus toelaten, lokte niet tot een debat uit. Mr. Beernink verklaarde namens de grote partijen, dat zij geen behoefte hadden aan een heropening van een debat, dat zij vier maanden geleden in eerste termijn ook al hebben gehouden. le week juli 1915 Citaat: Om een goed georganiseerde plaatsvervangingsdieust te krijgen is het nodig, dat de plaatselijke vroedvrouwen als éen man zien wenden tot het bureau” Adv.; Wegens ongunstig weer Slag bij Waterloo niet door. In Oosterlittens klaagt men algemeen over de verwoestingen die de slakken aanrich ten. De plaag is vermoedelijk te wijten aan de vorstloosheid van de vorige winter. Evenals voorgaande jaren wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld wensen en bezwaren aangaande de dienstregeling 1963 van de Nederlandse Spoorwegen in te dienen. Eventuele wensen en opmerkingen moe ten voor 15 juli a s. ter kennis worden ge bracht van d< Fabrieken voor Friesland, Willemskade 29, Leeuwarden, welke dan voor door zending aan dragen. Hwat bat Qabe Skroar us hjoed p to sizzen Voor het eerst in de geschiedenis zal met Friese sjezen de sierlijke maar uiterst- moeilijke Quadrille worden gereden. De première van deze „rijtuigdans” vindt plaats op de internationale tentoonstelling Frisiana in Leeuwarden. Van 16 tot en met 21 september zullen hier de lichte, hoogwielige Friese rijtui gen iedere middag de Quadrille uitvoe ren onder leiding van de heer W. Spoel stra en de heer L. E. Huijing, secretaris van de Paarden-commissie van de Frisia na. De sjezen worden getrokken door prach tige Friese paarden en in ieder rijtuig zit ten een heer en een dame in de kleder dracht van 1850. Het quadrillerijden ver eist grote behendigheid van de menner en de komende maanden zullen tien pa ren, waaronder twee reserves, intensief moeten oefenen. Dit gebeurt op een cen trale plaats, vermoedelijk in Joure. Ook de nieuwe partijen deden er het zwij- uiteen gegaan zonder die oplos- gen foe Vervolgens werden de voorstellen lphhpn rrevnnden zodat de tinan- met a)gemene stemmen 133 Stemmen voor en geen tegen aanvaard. Voor alle zekerheid verlangde minister Toxopeus, ook al bestond er dan geen ver zet, dat er hoofdelijk zou worden gestemd Voorzitter Van Thiel willigde dit ver langen in. Maar plagend dwong hij mi nister Toxopeus zelf .vanuit de Kamer- bankjes mee te stemmen. Met acht andere leden van het kabinet-De Quay was deze namelijk net geïnstalleerd als lid van de Tweede Kamer. Helemaal onbelangrijk was het geval niet. Want vastgesteld moest worden of er wel een 2/3 meerderheid in de Kamer vóór was. Dit is voor een grondwetsherziening in tweede lezing altijd een eis. Straks, bij de behandeling van de voorstellen in de Eer ste Kamer, komt die kwestie ook nog even om de hoek kijken. Want de verlaging van de leeftijdsgrens voor de Eerste Ka mer tot 25 jaar is er in dit college in eer ste instantie wanneer er bij gewone meerderheid mag worden beslist slechts doorgekomen als gevolg van een obstructie onder de KVP-senatoren in verband met carnaval. Reacties op Kennedy's rede. De belangrijke rede, welke president Ken nedy vorige week in de Pauluskerk in Frankfort heeft gehouden, bevatte ook al werd de naam van de Franse president nergens genoemd onder meer duide lijke critiek op De Gaulles streven naar een Europese derde macht, zoveel moge lijk onafhankelijk van de Ver. Staten. Kennedy legde toen opnieuw nadruk op de onderlinge afhankelijkheid (interde pendentie) van Amerika en West-Europa en op de ondeelbaarheid van de gemeen schappelijke defensie. Het Franse ant woord hierop is niet uitgebleven: presi dent De Gaulle heeft zijn minister van voorlichting, Peyrefitte, laten verklaren, dat Frankrijk weliswaar geloof hecht aan Kennedy’s belofte dat Amerika Europa zal verdedigen, maar zich af vraagt wat een opvolger van Kennedy over bijvoorbeeld vijftien jaren doen. Daarom, aldus de Franse redenering, moet Frankrijk een eigen kernmacht Opbouwen en daarover zelf de beschikking hebben. Peyrefitte leverde voorts kritiek op de houding van de West-Duitsers, wie hij hun warmlopen voor Kennedy kennelijk zeer kwalijk nam, en hij deed een beroep op Duitsland om toch vooral ernst te ma ken met het Frans-Duitse vriendschaps verdrag (waarin de Fransen vóór alles de ring der Verenigde Naties in speciale zit- t om te beraadslagen algehele oplossing van de finan- het ogenblik bevindt. Zij is in pas. Sommige waarnemers zijn ge- ;d aan de beslissing van V-J;-- speciale betekenis toe te kennen: zij naar vooral als een gebaar, dat de sen, in de hoop, dat dezen daardoor den juli in Moskou beginnende Russisch- Amerikaans-Britse overleg over een ver- Een van de voornaamste resultaten van de besprekingen, welke president Kennedy tijdens zijn Europese reis met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, pre mier Macmillan van Engeland en met premier Leone van Italië heeft gevoerd, is wel het besluit de plannen voor de oprichting van een multilaterale kernmacht van de Noordatlantische Verdragsorganisatie voorlopig te laten rusten. Voor dit besluit gelden goede gronden, want van deze door de Amerikanen gepropageerde macht, welke zou moeten bestaan uit een vloot van boven waterschepen met gemengde be manningen, had zich tot nu toe slechts West-Duitsland een groot voorstander ge toond. Engeland en Italië daarentegen waren van mening, dat de plannen eerst terdege op hun politieke en militaire merites moesten worden bekeken en bovendien zijn de conservatieve regering-Macmillan, welker gezag door de affaire-Profumo deerlijk is ondermijnd, en het kabinet-Leone, dat niet meer is dan een overgangsregering, thans bepaalt niet in een gunstige positie om zich aan een dergelijk veelomvattend plan te binden. Kennedy’s besluit zijn plan niet verder op te dringen, komt zijn bondgenoten en met name Macmillan, die inmiddels be kend heeft gemaakt, dat hij niets voelt voor aftreden, maar integendeel zijn par tij zelf naar de komende algemene ver kiezingen hoopt te leiden, wel zeer goed van neigd aan ten s] zien 1 Amerikanen maken tegenover de Rus sen, in de hoop, dat dezen daardoor eer der bereid Zullen zijn om tijdens het mid- Amerikaans-Britse overleg over drag tot het uitbannen van kernproeven, tot resultaten te komen. Kennedy nog voor Wederzijdse Economische Hulp, in gevolge welke het zich in hoofdzaak moet bepalen tot het leveren van grondstoffen, daarbij de produktie van goederen groten deels overlatend aan andere staten van ’t Sovjetblok. Het ziet er dan ook naar uit, dat Chroes tsjov op het Europese vlak naast een vij andig Albanië met een onwillig Roeme nië te maken krijgt. De financiën van de V.N. Zes weken lang is de Algemene Vergade- i ir- -J-speciale zit ting bijeen geweest over een ciële crisis, waarin de wereldorganisatie zich op het ogenblik bevindt. Zij is in middels i w w sing te hebben gevonden, zodat de finan ciële problemen ook over de komende jaarlijkse zitting van de Assemblee in sep tember weer hun schaduw zullen werpen. Eén lichtpuntje is, dat de Algemene Ver gadering een aantal bedragen heeft ge voteerd, waarmee de vredesoperaties van de V.N. in het Midden-Oosten en in de Kongo althans tot het eind van dit jaar kunnen worden voortgezet. Dit is een gunstige ontwikkeling, want tot voor kort zag het er naar uit, dat deze acties wegens geldgebrek voortijdig zouden moeten worden gestaakt, waardoor het gezag van de V.N. een ernstige slag zou zijn toege bracht. De aan deze operaties verbonden kosten zullen slechts voor een gering deel wor den gedragen door de minderontwikkelde leden-staten van de V.N. (die bijna vier/ vijfde van het ledental uitmaken) en het is de bedoeling, dat het ontbrekende deel zal worden bijgepast door 26 met name genoemde geïndustrialiseerde landen, waartoe ook Nederland behoort. Hier schuilt echter een rtioeilijkheid. De financiële crisis van de wereldorganisa tie is grotendeels een gevolg van de wei gering van het Sovjetblok en Frankrijk om in de kosten van de vredesacties bij te dragen en deze landen nu, die vrijwel alle behoren tot de eerder genoemde geïndu strialiseerde leden-staten, hebben in de afgelopen weken nadrukkelijk te verstaan gegeven, dat ook in de toekomst van hen geen bijdragen te verwachten zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1