SAMENWERKING IN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF GEBODEN Hindeloopen achter,Frisiana’ Bedrijfsvergelijking: verrijken door vergelijken Fan de Martinytoer Levensgroot walvis skelet in Frieslandhal G Ook in de vakantie: Geen alcohol bij wegverkeer Diogenes Zilveren filmpjes 2e week juli 1938 4 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 9 JULI 1963 102e JAARGANG No. 51 PYT j ier der- 4 V de measte offers ferge, f V* 4 de de Bedrijfsvergelijking of ervaringsuitwis- seling, is het met branche-genoten uit wisselen van bedrijfseconomische erva ringen en cijfers. Het doei is, het op sporen en z0 mogelijk verhelpen van on volkomenheden in de eigen bedrijfsvoe ring, door toetsing van de eigen gege vens aan die van de andere deelnemers aan de club. Wat is bedrijfsvergelijking en waarom wordt die toegepast zocht naar een doeltreffende oplossing van de eventueel vastgestelde inefficiën te bedrijfstoestanden. Bedrijfsvergelijking betekent derhalve: „verrijken door vergelijken”. Voor ondernemers, die over dit onder werp meer willen weten, bestaat er alle gelegenheid dit verlangen te verwezen lijken. Zij kunnen terecht bij hun vak organisatie, of bij een van de provin ciale rijksmiddenstandsconsulenten. De ze hebben een ruime praktijkervaring op dit gebied. Beeuwkes stof voor bestaande jurk met Abonnementsprijs f 1.90 per kwarUtl (bij Tooruitbetsling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel ttrief Hindelsidvertenuet bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) „Vergelijken met anderen, kan veel in uw bedrijf ten goede veranderen”. Dit is een „waarheid als een koe”. Door vergelijking van uw bedrjjfseijfers en door uitwisseling van uw ervaringen met andere ondernemers, kunt U vast stellen, hoe het er met uw bedrijfsvoering bijstaat. En met hoe meer ondernemers dit gebeurt, des te meer kans bestaat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfsvergelijking in ons land, vooral in het midden- en klein bedrijf geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, o.a. kantoor- machine- en kantoorboekhandel, woninginrichting, foto-detailhandel, huishoude lijke artikelen, etc. etc. bestaan reeds een aantal clulbs. die openstaat voor samenwerking met anderen. Wil mondelinge bedrijfsvergelijking sla gen, dan zullen de deelnemers er niet voor terug moeten schrikken, uiteinde lijk ook met hun bedrijfscijfcrs op tafel te komen en daarover met de anderen te praten. Dit gebeurt dan in clubs, waaraan on geveer 8 tot 12 ondernemers deelnemen. Daarbij moet natuurlijk aan enige voorwaarden worden voldaan. Zij moe ten uiteraard uit dezelfde branche ko men. Bovendien mogen de bedrijfstypen en de bedrijfsomvang niet te veel van elkaar afwijken. De vestigingsplaats van de ondernemingen moet zodanig zijn, dat de operatie-gebieden niet wor den overlapt. Concurrentievrees is dan ongegrond. Een openlijk en vertrouwe lijk gesprek wordt mogelijk. De leider van de club, de discussie-leider, moet een ervaren kracht zijn. Hij moet er o.m. voor zorgen, dat iedere deelne mer aan de gedachtenwisseling deel neemt en cijfers en ervaringen inbrengt. De administraties van clubleden moe ten op bedrijfsvergelijking zijn afge stemd. Als dit niet zo is, wordt verge lijking van cijfers een moeilijke taak. Overigens is het zó, dat serieuze deel nemers voldoende prikkel ondervinden, om hun administraties aan te passen. Enige onderwerpen, die op zo’n club- bijeenkomst kunnen worden besproken zijn: inkoop, verkoop, reclame, assorti- ments-samenstelling, voorraadsvorming, kosten, omzetten, etc. etc. Er wordt ook aan bedrijfsonderzoek ge daan. Sommige clubs hebben zelfs de gewoonte, hun bijeenkomsten om toer beurt bij een van de deelnemers in het bedrijf te houden. Bij zo’n gelegenheid becritiseert men dan in opbouwende zin eikaars bedrijf, de etalages, de winkelruimte en de inrichting, de werk plaats, de ligging van het magazijn, de opslag van de voorraad, enz. Iedereen er zijn vaak ook medewer kers van de ondernemer aanwezig komt met zijn eigen mening en ervaring voor de dag. Het is immers vaak zó, dat collega’s scherper de onvolkomen heden in het bedrijf zien dan de onder nemer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een ob jectief oordeel te kunnen vormen. In het gezamenlijk gesprek wordt dan ge- de heer Van der Meule.n zich af, „om het verschil te laten zien tussen de be langrijkste visvangst van vroeger en nu Voor Harlingen dus het verschil tussen een walvis en een garnaal. Ogenschijnlijk bleef die losse opmerking in de lucht hangen, in werkelijkheid heeft zij er toe geleid dat nu van 16 tot en met 21 september een levensgrote walvis op de Frisiana in de lucht zal hangen. De heer Dr. L. D. Brongersma, direc teur van het Rijksmuseum Natuurlijke Historie te Leiden, is bereid een groot walvisskelet af te staan voor de expo sitie. Dit walvisskelet heeft een lengte van plm. 25 meter en alleen de reus achtige kop is al vier meter lang. Het imponerende skelet is geheel intact. De walvis heeft een gewicht van maar liefst 7000 kg. Na het omvangrijke transport van Leiden naar Leeuwarden zullen enige ervaren krachten van het Rijksmuseum uit Leiden benevens enige helpers uit Harlingen ca. twee weken bezig zijn met het opnieuw in elkaar Ti. de J. Passen van het walvisskelet. De slogan „geen alcohol bij wegverkeer” begint zo langzamerhand bij de goedwil lende weggebruiker gemeengoed te worden. Velen weten wel, dut ze niet achter het stuur moeten gaan zitten na het drinken van alcoholica. Allemaal zijn we er heilig van overtuigd, dat we moeilijkheden krijgen als we na de bor reltafel zelf de wagen naar huis rijden; en als we het nog niet weten: de trieste statistieken wijzen het wel uit. Maar of we ons allemaal wel aan die spreuk houden.daar zullen wij het maar niet over hebben. Nee, we richten ons nu tot de goed- en de minder-goedwillenden. Want het is zo opvallend, dat diezelfde mensen, die zich „thuis” precies houden aan de stel regel „geen alcohol bij wegverkeer”, zich daar onder bepaalde Andere omstandig heden niet aan houden. Namelijk, als ze met vakantie zijn. Dan drinken die zelfde mensen graag een karaf je wijn in een albergo in Verona, of op een ter rasje in Luxemburg. Natuurlijk, daarna schijnt het landschap veel mooier en lij ken de mensen veel vriendelijker. Dat wel. Maar de veiligheid van het verkeer en de goede afloop van de vakantietrip wordt er allerminst door verzekerd. Natuurlijk zijn er veel mensen, die zich graag aan de spreuk „geen alcohol bij wegverkeer” willen houden. Ook in het buitenland, als we met vakantie zijn. In ons eigen landje bestellen ze dan tonic, cola of tomatensap, of misschien wel 'een van die alcohol-vrije wijnen die de laat ste jaren op de markt zijn gekomen. Maar in het buitenland wordt dat alle maal veel moeilijker, als het op zulke onderwerpen aankomt, laten die gemak kelijke, eenvoudige woordenboekjes hen meestal in de steek. Daarom heeft het Verbond voor Veilig Verkeer dat overigens beslist geen geheelonthoudersorganisatie is, maar al leen het alcoholgebruik bij wegverkeer bestrijdt een lijstje opgesteld met de meest gevraagde alcoholvrije dranken in het Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaansen en Deens. om de Paracel- Bolswards Nieuwshlat Waarin opgenomen: De Boliwardtche Courant, Weitergoo en De Jong'i Nieuwsblad deze heeft gevraagd aldaar een loods te mogen bouwen, omdat de huidige werk plaats qua ligging te klein wordt. Deze moet voor zijn bedrijf in de stad en aan de weg liggen. Een tweede moeilijkheid is, dat ook de heer I. Blom, om een an dere plaats voor z’n werk gevraagd heeft, de ruimte is daar momenteel ook veel te klein. Het college zal sok in great sukses liket to wurden. Dêr- mei is Fryslan de measte provinsjes in stik yn it foar. Krekt op dit gebiet: fleu rige, pittige en soune üntspanning troch dustriële, it massale, de konfeksje sjen, hjir is hwat aparts. Dy lju fan sa’n greate ynternasjonale firma, dy Haechse sineast, wisten wol, dat hja net komme hoege mei in film, dy’t minsken en strjitten sjen lit, sa as hja oeral binne. De massaproduksje De tünne wurdt opnij bikind Hwant in Great-Mokemske studint Soe der bisit fan nimme Hy sit der al in wike oanien Blykber tofreden en foldien De tünne moat it winne De tünne bits jut in protest Menear studint hat dwaende west In keamer to bisitten En da’s yn dizze tiid in toer Hy tocht ik twing sa’t stêdsbistjür Gean ’k yn in tünne sitten Sa’n tünne hoegde net ynwijd Hie Fryslan in universiteit Dan wist neist it studintsje Der binne kansen by de fleet Yn it doarpke sünder wenningneed Gjin tünne-mankemintsje! Sjoch nei de sinne it skaed jalt dan fansels efter jo Diogenes, de aide Gryk Hie't yn syn tiden meastal bryk Hy fielde’m as üntboune Earst waerd det by lantearneljocht Yn de haedstêd nei minsken socht Doe kroep hy yn in tünne Dy tünne stie op it merkplein De boargers ha skodholjend sein De man is justkes tikke Seis tocht hy, ’k sit hjir tige best lensem en frij, fan nimmen lést Sa’n tünne kin wol skikke Hoe gaat het er in de praktijk toe? Bedrijfsvergelijking kan zowel schrifte lijk als mondeling worden toegepast. De schriftelijke methode wordt voorname lijk door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de prak tijk gebracht. Het meest bekend zijn de omzet- en kostenstatistieken, die regel matig worden gepubliceerd. Aan de hand daarvan kunnen ondernemers nagaan als althans hun administratie dit mogelijk maakt hoe hun omzetten en kosten ziich hebben ontwikkeld ten op zichte van de gepubliceerde gegevens. Deze statistieken winnen uiteraard aan waarde, naarmate het aantal deelne mers daaraan toeneemt. Voorts bestaan in Nederland voor eni ge branches Centrale Boekhoud-bureaux. De vergelijkende overzichten, die deze voor hun leden samenstellen, maken eveneens bedrijfsvergelijking mogelijk. Bij de mondelinge methode, moet de deelnemer ervan uitgaan, dat hij geen individualist meer is. Deze methode vraagt van hem een mentale instelling, Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad der gemeente Hindeloopen, voor de tentoonstelling „Frisiana” te Leeuwar den een bijdrage van 0.08 cent per inwo ner beschikbaar te stellen. Burgemeester en wethouders werd machtiging verleend tot verpachting van het viswater. Er is nu met de beroepsvissers een regeling getrof fen, dat de gemeente visvergunningen aan sportvissers mag uitreiken voor de Westervaart, lopende vanaf de oude hel ling, tot aan de brug bij Molkwerum. De voorzitter legde de raadsleden een nieuw ontworpen plan voor inzake het maken van ligboxen voor jachten in de haven. Reeds eerder was een dergelijk plan ter tafel gekomen, doch voor uitvoe ring daarvan bleek de haven te klein. Er is nu een nieuwe jachthaven gepland, op het terrein, waar nu de autowrakken lig gen. De raad was zeer enthousiast over dit plan. Er blijven echter voor burge meester en wethouders nog enkele moei lijk op te lossen vraagstukken liggen. Het terrein waar de jachthaven is gepland, is momenteel in huur bij de heer Gerlsma, In de Katoenshow 1963 is een insteressante stof getoond, die matting weefsel wordt genoemd. Het is een typische zo merstof, opgebouwd als het ware uit miljoenen vierkantjes, waarvan bet „hart” opengewerkt is. Het is een stof voor mo dieuze sport- en regen kleding, lichte vrijetijds- kleding enz. De Haagse modeontwerper Ernst Jan gebruikte de een ensemble, uit een beige een rood ge kruist jasje. De recht val lende mantel is even als de jurk van een hoogwaardige katoen met linnenstructuur in kleur beige, terwijl voering rood is. tingen van de dienst 1962 werden zonder hoofdelijke stemming gewijzigd, i.v.m. het sluiten van de dienst per 30.6. Bij de rondvraag kwam naar voren, dat niet alleen burgemeester en wethouders, doch ook de heren raadsleden, zich erge ren aan verschillende ingezetenen, die menen de sloten als vuilstortplaats te moe ten gebruiken. Een proces-verbaal zou hier misschien een goed middel tegen zijn De raad achtte het dringend gewenst, dat nu allereerst aandacht aan de bestrating in Hindeloopen wordt geschonken. De voorzitter antwoordde hierop, dat de ge- meente-timmerman een lijst van nood zakelijk uit te voeren werken heeft gekre gen, waarop als urgente werken voorko men, de bestrating en het herstel van de Leugenbank. Er zal getracht worden om halve weken aan de bestratingen te wer ken. De raad is van mening, dat er veel te veel werk op de schouders van de meente-timmerman komt te rusten en ze overbelast wordt. Beter zou het zijn de bestrating in z’n ge heel door erkende straatmakers te laten herstellen. Een en ander is ook reeds bij b. en w. in bespreking geweest, doch de architect was van mening, dat dit veel te durabel zou worden en de begroting ten enenmale niet toereikend. De raad geeft b. en w. in overweging het toch deze kant uit te sturen. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen toaniel, sang en muzyk is tsjintwurdich sa'n greate bihoefte en as men neigiet hoe selden de radio en T.V. dizze sek- tor lykweardich forsoarget, kriget men great respekt foar dizze Fryske ploegen. Hja bringe op tref like wize it eigene fan Fryslan op ’e planken en hja dogge it sa, dat elkemen dér sünder argewaesje fan genietsje kin. Sa is it sied, dat yn de oarlochsj ierren troch in fleurige bruiloft ütsiedde is, ta waeksdom kommen. Sahwat fiif en twein- tich jier spilet Tetman mei syn susters, broer en nou mei syn frou en bern, op jier, troch hiele Fryslan. Grif ek büten, mar hoefolle goeds hat syn optre den en syn inisiatyf foar Fryslan net bi tsjut. Wy binne hjir ünder eigen folk net rynsk mei komplimintsjes en lofsangen, mar Tetman en syn ploech meije witte, dat tüzenen minsken harren tige tankber binne foar hwat hja foar eigen folk bi- wrotten ha. Dat is net sa’n bytsje en soe ik ea in man oanwize moatte, dy't büten de biweging sa folie goeds foar Fryslan dien hat, dan soe ik mei greate wille Tetman oanwize, mei broer Jarich en de hiele hüshalding De Vries. Op harren binne wy great! It wie tafallich, dat wy yn deselde wike op it Provinsjehüs in nije film sjen moch ten, dy’t de Esso meitsje litten hat oer Fryslan. Deselde firma hie forline jier in film makke oei; Limboarch, dus dit wie de twadde yn de sery. En it moat de lju, dy’t mei oandacht dizze film sjoen haw- we, dochs wol opfallen wêze, dat it krekt dizze beide provinsjes binne, dy ’t de treden fan Rients Gratema en syn ploech foarstap namen. Dat is net tafallich, hwant Limboarch en Fryslan hawwe bei de in eigen karakter, in eigen folks- slach en in eigen kültuer. Hjir en dêrre kin men net allinnich it algemiene, it yn- Het college zal een dezer dagen naar de stedebouwkundige om te trachten voor beide gevallen een oplossing en een aan vaardbare plaats voor hun bedrijven te vinden. Voor de vleeskeuringsdienst, trad de ge meente toe tot de gemeenschappelijke re geling Bolsward c.a. De keurlonen ver ordening werd aangepast aan die van de gemeente Bolsward. De heer Th. Glashouwer, werd in ver band met bet bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag ver leend als le werkman bij de gemeente, met ingang van 1 juli 1963. In diens plaats werd benoemd, de heer J. H. Smid te Hindeloopen. De begro- Alleen de rijksmiddenstandsconsulenten leiden er al een vijftigtal. Regelmatig komen de deelnemers aan deze clubs bijeen om hun bedrijfs-economische er varingen en het daarop betrekking heb bend cijfer-materiaal uit te wisselen en te vergelijken. Daarnaast worden er ook nog clubs ge leid door organisatie-functionarissen e. a. Op deze manier kunnen ondernemers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan één”. In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deelnemers, zodat hieraan ruimschoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het navolgen de: „Twee ondernemers hebben ieder een gulden en wisselen die uit. Geen van beiden wordt er beter van. Doch als twee ondernemers ieder een idee hebben en dat uitwisselen, dan worden beiden er wèl beter van. Ieder heeft er daarna twee.” mar men wurdt der sa sêd fan as luzen. Rounom sjocht men nou hoe bilangryk dit is, dat it keatsen it hurdriden, it bel- sliidjeijen en it aeisykjen, de eigen bou- styl, de eigen pleatsen en doarpen, de ei gen tael en brüktmen gjin forlies binne, mar winst. Hja meitsje it libben net earmer mar ri- ker, hja toane in oar stik fan Gods rike „Zou het niet interessant zijn,” zo vroeg skepping, dat net better is as yn oare lan- - - - - nen, mar eigen en oars. De technyk mak- ket de hiele wrald ta ien warenhüs en supermarket, mar de libbene minske jowt de ünmisbere stimpel op it deade, ma teriële patroan. Dat kin hy allinnich as hy himsels mei syn eigen aerd en wezen, nef- fens eigen stal üntjaen kin. Dan wurdt it gjin deade boel mei in ien- manspatroan, mar dan bloeije yn Gods wündere libbenstün allerhanne blommen, dy’t elk op eigen wize syn Namme loovje. Dat is de kultuer, de üntjowing fan de to tale minske mei al syn jeften en eigen- skippen, sa folie mooghk yn harmonije fan lichem en geast. Hjir komme wy nea mei klear mar it is in freugde sjen to mei- jen, dat op dizze eker warbere wrotters trocharbeidzje en it sa goed dogge, dat tüzenen mei forwündering erkenne moat te, dat hja net wisten hoe swiet en treflik dizze fruchten fan eigen groun wêze kin- ne. Tetman en Jarich, Rients en Roel, mei jimme pittige froulju, trochsette«minsken. Fryslan kin jimme net misse. Verbouwingsopruiming R. P. de Boer, Makkum. Restanten sokken 19 ct., Heren- interlock borstrok 59 ct, Pantalon 1. pijp 76 ct, prima graslinnen sloop, gefeston neerd 41 ct, modern ontbijtlaken, rietdes- sin 79 ct, kinderwagens f 14,74, trekwa- gentjes f 3,28, wiegen (bekleed, prima uitvoering) f 6,89, loophekken f 2,19, ligstoelen f 0,98, tafelkleden (handweef- stof) f 0, 87, slaapkamerameublementen (2-pers. ledikant, waskast, nachtkastje, 2 stoelen f 29,79- Corset met buikband, zij- of voorsluiting f 1,18. Frans-Japanse spanning sus eilanden. Nieuwe plannen om de Duitse lucht macht in 6 maanden lijds te verdubbelen worden uitgevoerd. Bezoek van Mgr. Dr. J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecht aan Bolsward. Ondergetekenden verbieden het jagen op de landen bij hen in eigendom of ge bruik: D. B. Feenstra, Fr. A. Sonsma, Tj. B. Jorna, H. M. Galama, S. J. Bootsma, A. K. Damstra, Tj. van der Meer, allen te Bolsward en A. F. de Boer, T. J. Bootsma, H. de Jong, Dj. Zijsling, P. Witteveen, L. Schakel en F. Hoekema te Tjerkwerd. Een losse opmerking van de burgemees- ter van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, heeft letterlijk en figuurlijk kin men net sünder foar party dingen, grote gevolgen gehad. Tijdens een on langs gehouden bijeenkomst van B. en W. van Leeuwarden en het bestuur van de tentoonstelling Frisiana verklaarde de burgemeester onder meer verheugd te zijn over de veelbelovende inzending „Friesland en de Zee” op de van 16 tot en met 21 september te houden inter nationale tentoonstelling „FRISIANA”. S1EDZJE, SIEDZJE, IT SIED MOAT YN ’E GROUN It hat fan ’e wike it heamielkomité net meiwierre, de léste joun, dy’t finansiecl 'e r *s finael fordron- ken yn it wetter, dat mei bakken fan ’e himel foei. Spitich fansels, sa as ek de middei fan ’e bern bidoarn waerd troch deselde omstannichheit. De joun fan Tet man hold it waer him bysünder goed en kaem it iepenlofttheater fan üs park al- hiel ta syn rjucht. Wy wiene tige binijd, hoe’t Tetman it sünder Jarich rédde soe, hwant it jowt neat, mar Jarich wie wi/lik ien fan de kostlikste typen, dy’t men ea op ’e plan ken sjoen hat. In ras-spylder en ien dy’t de typen, dy’t de minsken hjir graech sjogge, roun, geef, mei stille htlmor, mei inkelde wurden mar dan raek, kostlik werjaen koe. Mei it Gasthüs-feest ha wy him foar it lést sjoen op ’e planken, sa’t it nou liket en hwat hawwe wy meimekoar in geniet hawn fan de stille bodder, dy’t by nacht en dei arbeide om it spultsje fan heit lyk to krijen. Hy spile dan net, mar hy wie de man, dy’t yn it stik foar kaem. Ja, it is bést to bigripen, dat Jarich it swiere lib ben fan joun op joun jin sa jaen to moat- ten, oerjown hat, mar it bliuwt in great forlies foar hiel Fryslan éh fier dér büten. Aldergeloks set Tetman, mei syn famkes en twa oare kréften, it wurk troch. En ik wie bütengewoan bliid, dat dit nije „team” mei in stik kaem, dat bütenwen- stich slagge is. Like fris en geef as syn earste wie dit folkskunst fan it boppeste buordtsje. Sang en skets, oanklaeijing en mimyk, muzyk en foardracht, it wie alle- gearre op peil. De geleidelike omfoar- ming fan in stik toaniel ta in rige fan losse stikken, dy't meimekoar dochs in skoander gehiel foarmen, hat gjin óf- breuk dien oan de frissens en gevens fan Tetman syn wurk. It bliuwt earlik en roun, reëel en soun, net bidoarn troch dübelsinnichheden of sarkasme, dy’t sear docht. Mar piper en salt sit er lykwols genóch yn en by tiden ek wol skerpe moster. Dy ’t it mar priuwe wol, kin der syn miel wol mei dwaen. De joun fan Tetman mei syn frisse krêf- ten hat my tige smakke en it is in reden om dübel bliid to wêzen, nou't ek it op- sNI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1