Wenst Chroestsjov een kernstop? de baan Premierschap Zijlstra van Een kabinel-Marijnen op komst? Ontmoeting de Gaulle-Erhard in Bonn Brozems y STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Dodelijk ongeval te Makkum Hwat ha* Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Afwijkende verkeers regels in ’t buitenland O Sb VRIJDAG 12 JULI 1963 102e JAARGANG No. 52 KRASSE REDDER IN KWINTSHEUL PIET I kum en een trouw lid muziekvereniging. Premier Zijlstra Gedurende het weekeinde ontstonden ech ter geruchten, welke het tegendeel deden fc.f Veldkamp. Maar er viel een tweede moeilijkheid te overwinnen. In de fractievergadering der In Wonseradeel moeten dit jaar 70 jon gelingen aan de loting deelnemen in Hen- naarderadeel 24. Abonnementsprijs f 1.90 per Icwiru»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per tntn Ingezonden mededelingen dubbel urief Handelsadvertentsei bij contract reductie Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong'i Nieuwsblad .ra? ONTMOETING CHROESTSJOV-SPAAK De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Paul Henri Spaak (links) en de Russische premier Nikita Chroes tsjov rechtstijdens hun besprekin gen in Kietv overeind te komen en zo d. Knaap wijst aan waar de van verwondering maakte over een kernstop-akkoord zeker mogelijk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) het .Westen bepaald niet aantrekkelijk. Niet alleen omdat het in de Westelijke landen een gevoel van veiligheid teweeg zou brengen, maar vooral ook omdat het de Westelijke erkenning van Oost-Duits- land een der ondertekenaars van het Pact van Warschau zou kunnen impli ceren. En tot erkenning van het Oost- duitse bewind zijn de meeste landen van de NAVO West-Duitsland voorop zeker niet bereid. De grote vraag, waarop het Westen thans een antwoord zoekt, is in Moskou dat over deze kwestie een tactisch stilzwijgen bewaart het nonagressiepact onverbid delijk koppelt aan een kernstopverdrag. Is dit het geval, dan heeft men slechts te doefi met een propagandamanoeuvre, waarmee Rusland verdeeldheid binnen de NAVO hoopt te zaaien. Is Chroestsjov daarentegen bereid beide punten los van elkaar te bespreken, dan is 11 In Kwintsheul onder Den Haag heeft de negentigjarige heer C. V. D. Knaap maandagmiddag een kras staaltje geleverd door de driejarige Adrie Kuypers, die bijna verdronken was, door handreiking uit de Lange Wateringkade te redden. De man die, stram door ouderdom, zich normaal niet zonder hulp kan oprichten, liet zich op de knieën zakken toen 'hij het handje van het kind, dat met zijn step te water was gereden, boven de oppervlakte zag steken. Wonderlijk genoeg zag de hoogbejaarde redder toen kans om meteen weer het kind op het droge te trekken. Foto: De heer v. redding zich ajspeelde, terwijl Adrie een gebaar de goede afloop. Lage temperaturen Regenachtig weer Hoge prijzen, Huren ’t Buitenland de eer? Menig oord vertelde Weinig drukte en fleur Verwachtingen stelden Vorig jaar teleur. Ja, wat is de reden Dat zo’n oord niet trekt Waarom niet tevreden? ’t Euvel kan ontdekt Woeste brom-maniakken Oogluikend geduld Doen ’t tal gasten zakken Zij dragen de schuld Minister Marijnen. De candidatuur van dr. Zijlstra was dus van de baan. Dr. De Quay, die zijn aan blijven afhankelijk had gesteld van dit premierschap, besloot ijlings de steven te wenden. Hij liet minister Marijnen, die door de demissionaire minister Cals naar voren was geschoven, woensdagmorgen bij zich komen en bood deze r.k.-geestver want het premierschap aan. Deze accep teerde het aanbod na een gesprek van twee uren. Daarmee had de KVP dus eindelijk weer een minister-president. Recreatie-oorden Lokken wijd en zijd Met veel mooie woorden Kom, vakantietijd Het is hier uitstekend In het topseizoen Wordt op winst gerekend Zeg, waar wringt de schoen? Brooddronken piraten Met of zonder bier Bederven, verwaten, Andermans plezier Niemand van hen leerde Een greintje fatsoen Wie is ’t die beweerde Weinig aan te doen? 2 e week juli 1913 In de Parregaastermeer heeft de veenbaas P. reeds de eerste baggelaar turf afgele verd. Op 14 juli even na half zes passeerde er te Workum een vliegmachine, die kwam vanuit de' richting Enkhuizen. Hoewel het nog vroeg was waren vele landlieden in de gelegenheid de vliegmachine te zien. Het vee in de weide was zo in de war, dat het in wilde draf het land door holde. Naar later gemeld werd was het de Franse vlieger Levasseur, die te Har lingen in de Haven met zijn hydroplane is gedaald. Uit Constantinopel werd per telegraaf be richt, dat het Turkse leger Bulgarije bin nenrukte. Maak dan forser plannen Ga, ’t vakantietij De brozems verbannen Naar de Mookerhei Of geef ze vier weken Wettelijk dwangarbeid Dan is ’t last geweken De toerist bevrijd. Haet fynt nea syn ein troch haet llinne troch de leafde Wegens vertrek te huur, een net winkel huis, thans sigarenwinkel, in de Sneker- straat, tegenover het kantongerecht. In Hindeloopen bezochten verleden zon dag met het mooie weer een 1400 perso nen de nieuwe badplaats. Een 60 tal da mes en 130 heren namen een bad in het frisse, heldere water. ren de Chinezen rechtstreeks aan op een breuk, maar erg waarschijnlijk is dit niet, want China is in velerlei opzicht nog te zeer van de Sovjet Unie afhankelijk om zich op dit ogenblik een dergelijke daad te kunnen veroorloven. De Gaulle in Bonn. Twee dagen na de inwerkingtreding van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag is president De Gaulle van Frankrijk naar Bonn gereisd voor overleg met bondskan selier Adenauer de eerste van de serie ontmoetingen tussen regeringsleiders, waarin het verdrag voorziet. Veel heeft dit overleg niet opgeleverd; het enige po sitieve resultaat was in feite een akkoord over de uitwisseling van jeugdgroepen. De Duitse pogingen om De Gaulle te doen instemmen met een programma, dat ten doel heeft Engeland nauwer te be trekken bij de politieke en economische ontwikkelingen op het continent, leden schipbreuk. De Duitsers van hun kant weigerden in te gaan op het Franse ver zoek hun markten wijd te openen voor de goedkope Franse graan-overschotten. President De Gaulle heeft in Bonn ook een onderhoud gehad met de Westduitse minister van economische zaken, Erhard, die in het najaar Adenauer zal opvol gen en die een uitgesproken tegenstander is van De Gaulles politiek, met name op het vlak van de Europese integratie. Dat bewees hij deze week nog weer eens door kort na het bezoek van de Franse presi dent diens streven naar „planification” van de Europese economische politiek aan de kaak te stellen en te pleiten voor een, door De Gaulle ongewenst geachte, uitbreiding van de Europese Economi sche Gemeenschap. In Duitsland trachtte De Gaulle de in druk te wekken alsof hij de toekomst van de Franse politiek rooskleurig inzag: tot Erhard zei hij, dat hij zijn vertrouwen in Adenauer op hem, Erhard, zou overdra gen. Het heeft er echter veel van weg, dat de Franse president zich over zijn vriend schapsverdrag niet al te veel illusies meer maakt. Enkele dagen voor zijn reis naar Bonn zei hij tot een groep parlementsle den: „Verdragen zijn als meisjes en ro zen. Ze duren maar zolang als het duurt. Indien het Frans-Duitse verdrag niet zou worden toegepast, zou dat niet de eerste maal in de geschiedenis zijn”. De heer F. Weerstra, veehouder onder Makkum, is gistermiddag omstreeks vier uur een ernstig ongeluk overkomen. Tij dens werkzaamheden met de hooiing moest de hooihijstakel in de schuur van het ene naar het andere hooivak verplaatst worden. Voor het in gereedheid brengen hiervan, stapte de heer Weerstra hierbij op een „skoarbalke”, die afbrak met het noodlottig gevolg, dat W. van een hoog te van vijf en een halve meter op de be tonnen vloer van de schuur terechtkwam. Door de val werd de heer W. zeer ernstig gewond met een schedelbasisfractuur en inwendige verwondingen, liet dr. Mon roy hem per ambulance naar het zieken huis in Sneek over brengen, waar hij om streeks elf uur maandagavond aan zijn zware verwondingen is overleden. De heer Weerstra was 55 jaar, was gehuwd en vader van zeven kinderen. Hij was o.m. ouderling van de geref. kerk te Mak kum en een trouw lid van de plaatselijke Rusland-China. Moskou voeren op het ogenblik hoge de Chinese en van de ;pre- llen, lestaan. De kabinetsformatie heeft een verrassende wending aangenomen in de loop van deze week. Vorige week donderdag had dr. Beel als informateur overeenstemming bereikt met de fractievoorzitters van de KVP, ARP, CHU en VVD. Dit „akkoord van Wassenaar’’ opende de weg naar een reconstructie van het kabinet-De Quay. De Partij van de Arbeid werd opnieuw naar de oppositie verwezen, welke verwijten prof. Vondeling dr. Beel ook achterna stuurde. Inmiddels was deze al naar het Paleis Soestdijk af gereisd om het eindverslag van zijn onderzoek uit te brengen en dr. De Quay als formateur voor te dragen. De zaak leek bijna voor elkaar! vermoeden. Maandag werd duidelijk, dat dr. De Quay toch niet voornemens was zelf opnieuw als minister-president op te treden. Hij stelde de vier fractieleiders voor dr. Zijlstra als zodanig te benoe men. Zelf wilde hij zich vergenoegen met de post van vice-premier, die zich met het contact met de rijksdelen in de West en met de coördinatie van de Euro pese aangelegenheden wilde bezig hou den. Dinsdagmiddag brak tegen die suggestie een stem van protest in de KVP-fractie los. Deze achtte het niet in overeenstem ming met de verkiezingsuitslag, waarbij zij één zetel had gewonnen, het premier schap op te dragen aan een lid van de kleinere antirevolutionaire partij, die bij de verkiezingen juist een zetel had ver loren. Daar kwam bij, dat de AR-fractJb openlijk had doen weten, dat dr. Zijlstra slechts bereid was om de verantwoorde lijkheid van de KVP over te nemen als deze partij zou erkennen zelf geen ge schikte figuur naar voren te kunnen bren gen en voorts zou beloven een eventueel kabinet-Zijlstra vier jaren lang te steu nen. Hoewel er door tal van instanties en in stellingen en door vele regeringen naar wordt gestreefd, zijn we nog niet bij het einddoel op de weg naar uniforme ver keersregels en -borden in alle landen. Zelfs in de meest bezochte toeristenlan- den wijken bepaalde verkeersregels sterk af van de in ons land geldende. Voor de naar het buitenland reizende va kantieganger geeft het Verbond voor Vei lig Verkeer een boëkje uit, waarin de in de belangrijkste toeristen landen gelden de bepalingen op overzichtelijke wijze worden behandeld. Het boekje is getiteld „Een sprong in het ongewisse?” en kan worden besteld bij het Verbond voor Vei lig Verkeer, postbus 287 te Hilversum, met behulp van een briefkaart waarop aan de adreszijde 72 cent extra aan post zegels is geplakt. „Een sprong in het ongewisse?” is sa mengesteld door mr. J. C. Hooftman en Joop Blog, en behandelt de verkeersre gels in België, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk, Italië, Spanje, Dene marken, Noorwegen en Zweden. Streeft de Sovjet Unie thans oprecht naar een internationaal akkoord over de stop zetting van de proeven met kernwapens? Deze vraag houdt de regeringen in de Westelijke hoofdsfeden sterk bezig sinds premier Chroestsjov vorige week in een jede in Oost-Duitsland te kennen gaf, dat hij bereid is met het Westen een beperkt kernstopverdrag te sluiten. Dit verdrag, zo zei Chroestsjov, zou betrekking hebben op alle proeven in de ruimte, in de atmosfeer en onder water, welke immers zonder meer overal ter wereld kunnen worden geregistreerd. Ondergrondse proefexplosies zouden er echter van moeten worden uitgezonderd. Volgens Chroestsjov kunnen dank zij de huidige stand van de techniek ook derge lijke proefnemingen door de tegenpartij als zodanig worden ontmaskerd; het Wes ten daarentegen staat op het standpunt, dat men nog altijd niet met voldoende ze kerheid ondergrondse kernproeven van aardschokken kan onderscheiden, zodat internationale inspectie ter plaatse vereist is. Maar Chroestsjov wil daar niet aan; hij is van mening, dat deze door het Wes ten geëiste inspectie zou neerkomen op spionage op Russisch grondgebied door de landen van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie. En duswèl een ver drag, maar over de ondergrondse proe ven mag niet worden gepraat. Chroestsjovs woorden lijken de weg te hebben vrijgemaakt voor de afsluiting van een beperkt akkoord tijdens de Ameri- kaans-Brits-Russische kernstópbesprekin- gen, welke a.s. maandag in Moskou be ginnen. Ook Engeland en Amerika heb ben zich, verleden jaar al, uitgesproken voor een dergelijk verdrag, dat een verde re besmetting van de Atmosfeer door ra- dio-activiteit zou voorkomen en dat zou kunnen dienen als voorbereiding voor ’n verbod op alle proeven. Niet-aanvalsverdrag. Toch staat het voorlopig nog te bezien of Oost en West binnen afzienbare tijd tot een akkoord zullen komen. In zijn rede in Oost-Duitsland heeft Chroestsjov na menlijk ook verklaard, dat er naast een kernstop akkoord een niet-aanvalsverdrag zou moeten wprden geslóten tussen de NAVO en ’t Pact van Warschau, de com munistische tegenhanger van de Westelij ke verdedigingsorganisatie. Nu is een dergelijk nonagressiepact voor KVP had minister Veldkamp van sociale zaken dinsdagmorgen op een herziening van de sociale paragraaf van het akkoord van Wassenaar aangedrongen. Hij had namelijk ontdekt, dat in deze overeen komst bepaalde onderdelen o.a. de verhoging van de ouderdomspensioenen tot een sociaal minimum ontbraken, welke wel in de overeenstemming, welke dr. Romme indertijd als informateur had bereikt, waren opgenomen geweest. Het was wat pijnlijk voor dr. De Kort, die als sociaal expert dit akkoord zelf had aange gaan. Maar de KVP-fractie vond toch, dat hij naar zijn gesprekspartners terug moest om op een verduidelijking van het akkoord aan te dringen. Het verlangen werd door de fractievoor zitters van de ARP, CHU en VVD een stemmig van de hand gewezen. Zij wens ten zich aan de afspraak van Wassenaar te houden. Tenslotte gaf toen de KVP- fractie toch toe. Met 39 stemmen tegen drie onthoudingen werd het akkoord van Wassenaar toch geaccepteerd. De vraag rees nu of minister Veldkamp onder die omstandigheden wel op de de partement van sociale zaken zou willen aanblijven. Het was dus begrijpelijk, dat de formateur woensdag, onmiddellijk na mr. Marijnen, dr. Veldkamp bij zich ont bood. De fractieleiders hadden het hunne er toe bijgedragen om hem over de streep te trekken. Ze hadden namelijk een ge zamenlijke verklaring uitgegeven, waar in werd gesuggereerd, dat de leemten, welke dr. Veldkamp had ontdekt, eigen lijk tot misverstanden vielen terug te brengen en dat het best voor elkaar zou komen. Een ander probleem vormde de VVD. Nu de post op financiën van minister Zijlstra vrij kwam, steeg haar belangstel ling voor de portefeuille voor prof. Witte- leraar Bosman werd als mogelijke candi- veen. Maar daarvoor had ook de KVP zelf belangstelling. De Tilburgse hoog- daad genoemd. Hoe dit zij, in beide ge vallen moest dr. De Quay de antirevolu tionairen het verlies van financiën com penseren. Zijn keuze viel op prof. Ver steeg voor de post op O.K. en W. Hier (uaSjoui^Epjapuop) §bjsj9a jip pooi worden afgesloten. Komt de kabinetsfor matie tot stand of komen er nog verrassin gen die het beeld wijzigen,dan leest u dit wellicht nog elders in dit blad. In functionarissen van Russische communistische partij bes] kingen over de ideologische geschil welke er tussen beide partijen bi Het doel van het overleg is de kloof, wel ke door deze geschillen tussen de Sovjet Unie en China is ontstaan, te overbrug gen, een doel, dat naar het zich laat aan zien wel niet zal worden bereikt. De Chi- nees-Russische verwijdering neemt nog dagelijks groter vormen aan. Hoe breed de kloof is, blijkt wel uit het feit, dat de partijen enige tijd geleden zijn afgestapt van de gewoonte binnen het communistische kamp om interne ge schillen te verhullen in een rookgordijn van ideologische frases en zijn overge gaan tot een fel debat in het openbaar, waarin zij elkaar rechtstreekse verwijten doen in een taal, welke ook door buiten staanders niet is mis te verstaan. In deze ideologische strijd, welke in we zen een strijd om het leiderschap van de communistische wereld is, verwijt Peking Chroestsjov onder meer, dat hij een poli tiek van vreedzame coëxistentie wil voe ren tegenover het kapitalistische Westen, dat volgens de Chinezen, ondanks zijn „kerntanden” niet meer is dan een „papie ren tijger”. China stelt zich op het standpunt, dat ter bevordering van het wereldcommu nisme desnoods een oorlog moet worden geriskeerd. Chroestsjov daarentegen, die de gevaren van een kernoorlog wel dege lijk onderkent, stelt daar tegenover, dat „zij, die een oorlog propageren, krank zinnig zijn”. Zowel Rusland als China heeft zich thans in het openbaar zozeer in bepaalde stel lingen vastgebeten, dat geen van beide landen meer kan terugkrabbelen zonder een aanzienlijke mate van gezichtsverlies. Dit maakt overeenstemming in Moskou uiterst moeilijk. Volgens sommigen stu-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1