REGELMATIGE CONTACTEN TUSSEN E.E.G. EN ENGELAND Tweede poging naar Kabinet-Marijnen ■■I Binnenkort resultaat kernstopverdrag to sizzen üs Zeldzaam kippenei Marijnen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes i® i U - VRIJDAG 19 JULI 1963 102e JAARGANG No. 54 HET BROKOPONDO-PROJECT IN SURINAME (2) onverstoord PIET uitzon- ELEKTRONISCH CENTRUM PHILIPS Abonnementsprijs f 1.90 per kwirutl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ja, Marijnen Groten, kleinen Maken mot in uw partij Kiezers morren ’t Zijn me lorren K.V.P. ligt zwaar slagzij. De raad van bestuur van Philips beeft het voornemen in Eindhoven een elek tronisch centrum" te stichten, waarin ’n permanente tentoonstelling zal wor den in gericht. Voorlopig zal worden volstaan met het hoofdgebouw, dat ’n cirkelvorm heeft met een middellijn van plm. 80 meter en waarvan de top ongeveer 28 meter boven het maaiveld ligt. De maquette op de foto geeft een indruk van het toekomstige gebouwen complex Dus Marijnen Trek de lijnen Dadelijk fors en Onomwonden Niet gebonden Aan het Wassenaars akkoord Minister Veldkamp. Hoofdpunt van dr. Veldkamp was steeds geweest, dat aan de sociale paragraaf van het akkoord van Wassenaar een duidelijke Toe Marijnen Laat het schijnen Ik ben heus nog wel wat mans Kunt u slagen *t Licht zal dagen Bravo, premier, hier de krans Eén van de kippen uit de ren van de familie De Lange in de Nyckle Haisma- straat mag wel een kunstenares onder haar soortgenoten worden genoemd. Onlangs presteerde zij het, om een ei te leggen, dat nagenoeg rond van vorm was. Maar de grootste verrassing wachtte mevrouw De Lange j.l. zater dagmiddag, toen zij van dezelfde kip een ei zo groot als een zwaneei in het hok vond. De kip zal wel extra getok- tokt hebben na het produceren van zo’n reuzeei. Groenteboer Veldman, die het ei ging wegen, bevond dat het niet min der dan 140 gram in gewicht was. Zo’n beest moest van dit formaat nu eens gouden eieren gaan leggen! Heer Marijnen Kunt u ’t lijmen? Hier een barst en daar een scheur Sluit de stukken Het mislukken Van vier vaklui, diep maleur Woensdag 17 juli heeft de afsluiting plaatsgevonden van het laatste stroom gat in de Surinamerivier te Afobaka, waar ten behoeve van de aluminium industrie een stuwdam wordt gebouwd. Foto 290: Duidelijk is de afsluiting te zien van het aarden damlichaam op het betonnen kunstwerk. Om het betongedeelte heen loopt een „kofferdam”Wanneer het stróomgat is afgesloten, zal de kofferdam doorgraven zijn. Door omleidtunnels lo'opt het rivierwater in de woelkom, gelegen achter de betonnen stuwdam Heer Marijnen Kunt u lijmen Heel Den Haag krijgt reuze pret Vondelingen Gaan zelfs zingen Hiep hoera, een kabinet- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en De Jong’i Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A, J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie, en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 13.50 uur 2305 of 2335 (K5157) Doordat de vraag naar arbeidskrachten stijgende is, worden de lonen hoger. En kele boeren betalen reeds 20 ct. per uur voor wieden en vlastrekken. Better net bigrepen dan forkeard bigrepen to wurden Dit overleg zal in beginsel op minis terieel niveau worden gevoerd bin nen het kader van de Westeuropese Unie de organisatie waarbinnen de zes le- den-staten van de EEG en Engeland reeds jaren contacten onderhouden met name betreffende de Europese defensie. Aan de Franse concessies mag bepaald geen al te grote betekenis worden toege kend. Niettemin is het stellig niet zonder belang, dat Parijs niet alleen zijn stand punt, dat elke vorm van regelmatig over leg met Engeland over politieke en econo mische Europese vraagstukken overbodig is, heeft prijsgegeven, maar er boven dien aan heeft meegewerkt, dat het niet opnieuw, zoals enkele maanden geleden, zijn veto kan uitspreken over beraad in de Ministerraad van de West Europese Unie over de betrekkingen tussen Enge land en de EEG. Overigens dient te worden afgewacht of de Franse regering bereid 'is waarlijk con structieve bijdragen te leveren tot de nu overeengekomen driemaandelijkse bespre kingen. De Gaulle mag zich dan wat buigzamer hebben getoond, niets wijst er op, dat hij zijn mening, dat Engeland voorlopig nog niet rijp is voor de Euro pese Gemeenschappen, heeft herzien. Conferenties in Moskou. Over de twee conferenties van derlijk belang, welke thans in Moskou w’oraen gehouden, is op het ogenblik van schrijven nog maar weinig bekend. Van hetgeen wordt besproken op de Chi- nees-Russische conferentie ter bij legging van de ideologische geschillen tussen de twee groten van het communistische blok, is niets uitgelekt. Uit de polemiek, wel ke de twee desbetreffende communistische partijen reeds lange tijd voeren en welke tijdens de Moskouse besprekingen steeds Heus Marijnen Roem gaat kwijnen Romme voelt het met De Quay En vriend Veldkamp Die om geld stampt Trekt allicht iets minder taai scherper vormen heeft aangenomen, blijkt echter duidelijk, dat er van een toenade ring tussen de wederzijdse standpunten geen sprake is. Sommige Westelijke waarnemers in Mos kou zijn zelfs van mening, dat een breuk thans vrijwel onvermijdelijk is, nu het Russische centrale partijcomité in een open brief, gepubliceerd door de Praw- da, een ongekend felle aanval op de Chinese leiders heeft gedaan, waarbij het dezen onder meer ervan heeft beschuldigd het overleg te torpederen. op Sociale Zaken. En verder, ja, verder kwam dr. De Quay niet Liberale bezwaren. Allereerst kwamen er moeilijkheden van liberale zijde. Mr. Toxopeus weigerde ronduit het departement van Defensie, waarop zijn geestverwant Visser zoveel ongelukken had beleefd, te gaan beheren. Doch verder maakte de WD ook over wegende bezwaren tegen het aanblijven van de demissionaire vice-premier, Kort hals, niet alleen op het departement van Verkeer en Waterstaat, doch op welke an dere ministerspost ook. De herinnering aan vorig jaar, toen drs. Korthals, gelet op de interne verdeeldheid binnen de liberale gelederen, had gewei gerd prof. Oud als lijstaanvoerder op te volgen, liet zich nu opnieuw gelden. Dat dr. De Quay van zijn aanbod aan drs. Korthals in het publiek melding maakte, namen de liberalen hem zeer kwalijk. Hwat haf Qctbe SLroar inhoud moest worden gegeven. Hij wen ste met name zekerheid, dat uit de schat kist, indien mogelijk, middelen zouden worden beschikbaar gesteld voor een ver hoging van de ouderdomspensioenen. Op zichzelf hadden de andere partners daar ook wel oren naar, doch zij betwij felden of dit mogelijk zou zijn, gelet op de wens naar belastingverlaging, welke vooral in liberale kring leefde, en op de eisen van de landbouw, welke door mr. Biesheuvel naar voren werden gebracht. Dr. Veldkamp wenste echter zekerheid en hij verdedigde zich zo vasthoudend, dat dit hem bij zijn gesprekspartners bepaald impopulair maakte. Weliswaar deed de partij-voorzitter van de KVP, mr. Aalberse, nog een poging tot bemiddeling, maar inmiddels had dr. De Quay, moe van al dit onderling ge twist, er de brui aan gegeven. Te vroeg echter naar het oordeel van zijn geestver wanten; hij had het resultaat van de be middelingspoging van mr. Aalberse toch kunnen afwachten? Deze overweging leidde koningin Juliana er kennelijk toe mr. Marijnen ’n kans te geven het werk van dr. De Quay te vol tooien. Deze begon zijn werk in een ge prikkelde sfeer, ook bij zijn eigen partij. De afdeling Nijmegen sprak haar schan de over het verloop der kabinetsformatie uit en de afdeling Amsterdam verzette zich bij voorbaat tegen de gedachte, dat minister Veldkamp buiten het kabinet zal worden gelaten. Hoe zal dit aflopen? 3 e week juli 1913 De boerderij, daterende uit 1747 van P. Witema onaer Kimswerd, door hooibroei in vlammen opgegaan. Groningsch meisje, 38 jaar met f 1500, en Moe’s huishouding wenst huwelijk. De boerderij van Joh. de Boer aan de Jongedyk te Nijland geheel door brand verwoest. Geheel de hooivoorraad (65 koe’seten) ging verloren. Voor de betrekking van 2e dorpsreiniger te Witmarsum, salaris f 165 per jaar bij twee dagen dienst per jaar heeft zich geen enkele gegadigde sollicitant ge meld. De kaatsvereniging ,,De Concurrent” te Witmarsum opgeheven. Geen vereniging in Friesland had zoveel prijzen behaald. Op de Bergse Maas zijn nog enkele steu ren gevangen, waaronder een exemplaar van ruim 400 pond. Dr. J. E. de Quay de demissionaire minister-president is er tenslotte toch niet in geslaagd een kabinet te vormen. Maandagmorgen heeft hij zijn opdracht aan ko ningin Juliana teruggegeven. Precies op de dag, waaromtrent de fractieleider van de KVP, dr. De Kort, vlak na de verkiezingen had voorspeld, dat Nederland vast wel een nieuw kabinet zou heb ben. Misschien had koningin Juliana op deze voorspelling teveel vertrouwd, zij had althans die dag voorbestemd om met haar gezin naar het vakantie-oord in Italië te gaan. Terwijl haar gezinsleden op reis trokken, moest koningin Juliana met prinses Chris tine achterblijven om de fractievoorzitters van de vijf grootste partijen te ontvangen en een nieuwe formateur aan te wijzen. Kennelijk kreeg de koningin zeer tegenstrij dige adviezen, want het duurde tot dinsdagmiddag voordat haar beslissing bekend werd gemaakt. grijpen dient men te weten, dat dr. De Quay naar het oordeel van d_ K'.T fractie had teruggege meer volhardin. matie best had kunnen slagen. Wat toch was het geval? Nadat dr. Zijlstra als mi- nister-president-kandidaat door de KVP was afgewezen en mr. plaats was g nieuwe moed begonnen met het ken van andere adspirant-ministers. Hij had de anti-revolutionairen prof. Ver steeg en mr. Biesheuvel, de portefeuilles van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en Landbouw aangeboden, hij had de christelijk-historische prof. Andriessen en mr. Scholten de departementen van Eco nomische Zaken en Justitie aangeboden, de WD had hij de portefeuilles van De fensie, Verkeer en Waterstaat en Finan ciën toegedacht voor resp. mr. Toxopeus, drs. Korthals en prof. Witteveen. De overige departementen had hij voor eigen geestverwanten van de KVP be stemd zoals staatssecretarissen Schmel zer en Bot voor ministerschappen op Volkshuisvesting en Maatschappelijk Werk; Minister Luns zou op Buitenland se Zaken blijven zetelen en dr. Veldkamp Kernproeven. Dat de Russische communistische partij zich in deze openbrief ondubbelzinnig heeft uitgesproken voor een politiek van coëxistentie en ontwapening wordt in di plomatieke kringen in de Russische hoofdstad als een gunstig teken be schouwd voor de goede afloop van die andere Moskouse conferentie: het Russi- sch-Amerikaans-Britse gesprek over een verbod op proeven met kernwapens. Nu men bovendien van Russische zijde heeft laten doorschemeren, dat premier Chroestsjov bereid is afzonderlijk te pra ten over een kernstopverdrag en over zijn geliefkoosde voorstel tot sluiting van een niet-aanvalsverdag tussen de leden van de Westelijke en die van de communis tische militaire verdragsorganisaties een voorstel, waartegen het Westen grote bezwaren koestert lijkt althans een be perkt akkoord, met uitsluiting van onder grondse kernproeven, zeker bereikbaar. Tegenslag voor Peron. Uit de uitslag van de verkiezingen in Ar gentinië is een aantal hoopvolle conclu sies te trekken. Er blijkt om te beginnen uit, dat het Argentijnse volk het gekra keel van de politieke partijen moe is en voorts, dat het de grote invloed, welke de strijdkrachten op de landspolitiek uit oefenen, afwijst. In de derde plaats en dat is een verras send facet van de verkiezingsuitslag blijkt er uit dat het gezag, dat de voor malige dictator Peron in zijn ballingsoord in Madrid gedurende vele jaren over meer dan een derde van het kiezerskorps wist te handhaven, thans voor een groot deel gebroken is. Peron had zijn volgelingen opgedragen blanco te stemmen, nadat de door de strijdkrachten op de been gehouden en beheerste regering van president Guido had bepaald, dat peronisten zich niet voor de hoogste posten verkiesbaar zouden kun nen stellen. In tegenstelling echter tot de verkiezingen in 1957 en I960, toen Perons aanhangers een soortgelijk bevel massaal opvolgden, heeft thans slechts een deel van de pero nisten zich aan de opdracht gehouden. De peronistische leiders zitten nu ken nelijk met de handen in het haar. Onmid- dellijK na het bekend worden van de ver kiezingsuitslagen kondigden zij een aan tal algemene stakingen aan, maar kort daarop werden deze weer afgelast. Bij deze verkiezigen ging de meeste aan dacht uit naar het presidentschap. De voornaamste kandidaat hiervoor is thans dr. Arturo Illia van de radicale volksunie, die ongeveer een kwart van de stemmen op zich wist te verenigen. Generaal Pe dro Aramburo, die indertijd Peron ver joeg, en die in sterke mate werd gesteund door het leger, kreeg niet meer dan 15 van de stemmen; eenzelfde percentage be haalde Oscar Alende, wiens partij, die ter intransigente radicalen, kennelijk in dis- crediet is gebracht door het demagogische optreden in verband met deze verkiezin gen van Frondizi, de voormalige presi dent, die verleden jaar werd afgezet en sindsdien in gevangenschap verkeert. Of dr. lillia, een eenvoudige plattelands- arts, die weinig of geen bemoeienis heeft gehad met het geharrewar tussen de par tijen, waardoor Argentinië sedert zestien maanden in een politieke chaos leeft, werkelijk het presidentschap zal toevallen zal pas blijken op 31 juli, wanneer het kiescollege, dat op grond yan de verkie zingsuitslag is geformeerd, bijeenkomt om zijn keuze te bepalen. lillia kan slechts dan de zege behalen, wanneer de beide radicale partijen, welke tot 1957 een eenheid vormden, haar on derlinge vetes bijleggen en tot samen werking besluiten. Vormen deze partijen een coalitie, dan zouden zij Argentinië een stabiel bewind kunnen geven. Laten zij evenwel opnieuw de partijbelangen prevaleren boven het landsbelang, dan valt te verwachten, dat de militaire leiders hun greep on ’t lands bestuur voor onbepaalde tijd zullen hand haven. Antirevolutionairen De tweede moeilijkheid kwam van anti revolutionaire kant. Prof. Versteeg wei gerde namelijk om de portefeuille van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te aanvaarden. Het waren weliswaar per soonlijke overwegingen en geen politieke bezwaren, welke daarbij de doorslag ga ven, maar dr. De Quay zat er toch maar mee. Daar kwamen bezwaren van prof. Andriessen om de .portefeuille van Eco nomische Zaken te accepteren bovenop. Weliswaar gaf deze jonge Amsterdamse hoogleraar te kennen, dat indien zijn be dankje een mislukking van de gehele for matie ten gevolge zou hebben, dr. De Quay nog maar eens met hem moest ko men praten. Aldra werd beweerd, dat de hoofdover weging van prof. Andriessen was geweest dat hij niet met minister Veldkamp, een van de grote kanspaarden van de KVP, in het kabinet zitting wenste te nemen. Dank zij concessies van Franse zijde is nu eindelijk een regeling getroffen voor het vraagstuk van de contacten tussen de Europese Economische Gemeenschap en En geland. Een kwestie, welke slepende is gebleven sedert januari van dit jaar, toen Frankrijk zijn veto uitsprak over een Brits lidmaatschap van de EEG. Na een urenlang debat is de ministerraad van de EEG akkoord gegaan met een Duits voorstel, waarin wordt bepaald, dat de zes landen van de Gemeenschap eens per drie maanden met Engeland overleg zullen plegen over de politieke en de economische toestand in Europa. geen kabinet-Marijnen "p ’t eerste gezicht dcen, want in de laatste fase had dr. De Quay hiernaar im mers ook gestreefd. Daarbij had hij echter moeten constateren, dat bij zijn ministerskeuze de basis van onderling vertrouwen was weggevallen. van mr Mar ij - dan weer hersteld? Om de situatie enigermate te kunnen be- naar het oordeel van de KVP- zijn opdracht eigenlijk te vroeg ’gegeven. Dat bij een weinig ig van zijn kant, de for- Kl het geval? Nadat dr. Zijlstra als Marijnen in diens getreden, was dr. De Quay met t aanzoe- Naar verluidt zou de voorkeur van de KVP naar mr. Marijnen zijn uitgegaan, zou de PvdA een opdracht voor prof. Vondeling tot herstel van de rood-roomse coalitie hebben geprefereerd, terwijl de antirevolutionairen aan prof. Beel dach ten en de CHU aan een protestantse be middelaar. Tenslotte viel de koninklijke keuze op Marijnen, de demissionaire mi nister van Landbouw en Visserij. De mislukking van dr. De Quay beteken de dus niet, dat er g tot stand kan komen. O| mag dit verbazing wekl ook gestreefd. dat bij zijn ministerskeuze de basis Was dit bij het optreden nen mr. Marij-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1