Tentoonstelling Mare Liberum toont zeer vele aspecten 50 jaar Julianapark ft Ook minnaars van curiosa en historische voorwerpen komen aan hun trek f Fan de Martinytoer Nederland verwacht 12 miljoenste inwoner De bevolking van Nederland vermeer derde in 1962 met 168.000 inwoners (te gen 165.000 in 1961). Wel was het ge boorteoverschot in 1962 lager dan in 1961, doch de immigratie bracht een hoger vestigingsoverschot. Eindelijk nieuw kabinet STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ruimtewerking 3000 bezoekers Spreekuur burgemeester Zilveren filmpjes Baerder brêgedraeijer I 1 No. 55 102e JAARGANG DINSDAG 23 JULI 1963 i ons praet ZOMERSE ELFSTEDENTOCHT PYT FEDDE SCHURER Schuier 65 jier. Hy t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 J Rekening houdend met de gemiddelde maandelijkse toename kan worden ver wacht dat het inwonerstal in oktober 1963 de 12 miljoen zal overschrijden. rtret ligt op de tentoonstel ling gecalligraveerde gelei- maar een jaar iu met 5 sche pen, bemand met 105 koppen een reis tocht via de Straat Magelhaem. i gevechten met Spaanse schepen, geteisterd door ziekten en één schip en 45 man in Rotterdam terug. In Den Haag neemt men als zeker aan, dat de formatiearbeid van de demissio naire minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen met succes bekroond zal worden. Zelfs verwacht men, het nieuwe kabinet Bolswards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, West ergon en De Jong’s Nieuwsblad Door de winter zijn vele ligusterhagen ge sneuveld. De meeste hiervan zijn thans opgeruimd met als gevolg, dat er hier en daar een grote ruimtewerking ontstaat en de straten veel breder lijken. Eerlijk gezegd, wij mogen dit straatbeeld wel, maar het zal wel geen lange jaren duren of de hagen hebben hun oude hoogte weer bereikt. Donderdag is de elfstedentocht -weder om verreden in bussen Een aan tal wedstrijdrijders, onder wie Reinier Raping, de winnaar van de barre tocht, hebben een vrolijke rit langs de Friese steden gemaakt om de herinneringen aan de rit nog eens op te kralen. In Bols- ward een vrolijke dans gemaakt op een podium boven de stadsgracht. Hier de monstreerden Reinier Raping (l.) en H. van Oorschot uit Made, die 12e werd in de tocht, dat zij ook niet voor een ijspolka terugdeinsden, zeker niet aan de hand van een Friese schone syn Psalmbiriming en geastlike lieten, mar ek yn syn fersen komt dizze dimmenens en ünfoldienens düdlik nei foaren. Sa yn „Vox Humana” Tongersdei, de 25ste july wurdt Fedde ,Ty wurat dan, hwat hy altyd al wie, in Drees-man, mar nou yn in oare sin. It seit himsels, dat party blêd- den en syn folie freonen dizze aei oer Fedde Schurer har biwundering, sympa thy en freonskip ütskriuwe wolle en hwa soe dat net bigripe en goedachtsje kinne. Foar de lju, dy’t fan syn generaesje bin- ne, is dizze skriuwer en strider in stik fan har geastlik libben west en bleaun. Oan Nog drie dagen eerder dan verleden jaar (maar toen werd de tentoonstelling een week later geo: dag om 4 uur c tentoonstelling „Mare Liberum” de con trole. Het was de heer J. Blokland, Singel 415 uit Dordrecht. Als oud-zeeman ver toeft de heer Blokland des zomers gaarne op het water. Ditmaal was hij via de rivieren gevaren, de IJssel afgezakt en op doortocht door Friesland. In Ijlst had hij de affiche van de zeevaarttentoonstelling te Bolsward ge zien. Deze affiche had hem doen beslui ten een tocht naar Bolsward te maken. Hij was daar precies de 3000ste bezoeker. Het traditionele geschenk een boek werkje over Bolsward werd hem hier door de heer Boersma overhandigd. tüzenen hat hy de swietlüdigens en de tref likens fan har eigen tael biwust mak ke, hat hy Fryslan yn nije glans sjen litten, oproppen ta in geastlik reveil, melodieus songen, bliere en mankelike lieten makke, opsternaet tongere en wjerljochte tsjin ünrjucht en healslachtigens, mei ynmoed bidden, en psalmsongen, de profeet Sim- son yn byldzjende tael oer de fuotljochten brocht en mei greate tawijing en geduld de 150 psalmen en de skat fan geastlike lieten üt de Reformatoaryske Tsjerke yn eigen tael werjoun. In man mei in ryk en gefoelich hert, in man mei in echte djippe leafde foar Fryslan, greatsk en bi- skamme beide om syn folk, hwert hy sa- folle foar die. Oan Fedde Schurer sitte folie kanten dichter, dreamer, filosoof, strider, sjonger, bidder, fleurmakker, spotter en selsbispot- ter gjin ark is him frjemd, gjin minske ünbigryplik. Mear as fjirtich jier libbet hy under en by üs en biynfloedet hy de geasten en herten fan it folk, hwert hy greatsk op is ta to hearren. Dêrom is it hjoed wol de dei om him ris to sizzen, dat de Friezen great geane op syn wurk, dat hy foar harren die. It mei wier wêze. dat Eeltsje Boates Fol- kertsma djipper ploeget, dat Douwe Tam- minga seldsumer en kostberder wurk ske- pen hat, it liket my ta, dat nimmen fan harren de Fryske minsken sa meinommen hat as Fedde Schurer. Nei syn earste bon- del, „Ferzen” wie it binammen syn twad- de boekje: Utflecht, dat hünderten jonge re minsken mei ien slach woun hat foar har eigen tael en lan. Hoefolle jonge Het is dit jaar 50 jaar geleden, dat ter ge legenheid van de onafnankelijkheidsfees- ten 't Julianapark in Bolsward is gesticht. In een gecombineerde vergadering van Gast- en Weeshuisvoogden werd hiertoe besloten. Het Gasthuis zou de grond be schikbaar stellen, het Weeshuis de aanleg bekostigen. Het land behoorde voorheen aan een der lenen en was 8 pondemaat groot, gedeel telijk bekend onder de naam: „oude tuin bouw”. Het eerst is het idee tot de aanleg geop perd door de heer S. J. Oosterbaan, des tijds lid van de raad. Blijkens de notulen van ’t Weeshuis (19 febr. 1913) werden Wij willen ditmaal eens iets vertellen over de bakermat van ons land als koloniale mogendheid, iets dus uit de beginperiode van de Oost-Indië-vaart, de tijd van Hout man en Nova Zembla, waar op school vroeger zo boeiend over werd verteld. Reeds vóór 1580 was er van zeevaart spra ke. Bolsward was b.v. toen reeds jaren lid van het Hanze-verbond en had een bloei ende handel met name op de Oostzeelan- den. Maar niet alleen noordwaarts was de vaart men wist ook af te dalen naar het Zuiden en in Lissabon en andere Portugese- en Spaanse havens een florerende handel in koloniale waren. Het waren vooral de Portugezen, die de weg naar Indië had den ontdekt en er handel waren gaan drijven in specerijen en andere exotische artikelen. De 80 jarige oorlog gooide ook hier roet in het eten. In 1580 werden de Spaanse en Portugese havens voor Nederlandse schepen gesloten. Maar ook hier bleek het leven aanvankelijk sterker dan de leer: oogluikend werd de handel nog geduren de 15 jaar toegelaten, maar in 1595 was het radicaal uit. De bepalingen werden ineens streng nageleefd en vele koopvaar ders werden verbeurd verklaard door de Spaanse autoriteiten. Er bleef niets an ders' over dan te trachten zelf de weg naar Indië te vinden. Veel steun heeft men daarbij gehad van Jan Huychen v. Linschoten (1563-1611) die vanaf 1579-1583, dus van 17 tot 20 jarige leeftijd verbleef in Sevilla en Lissabon en daarna op Portugese schepen naar Voor-Indië en de Indische Archipel reisden, alvorens zich weer in Lissabon en later in Enkhuizen te vestigen. Hij was de schrij ver van een boekwerk, waarin hij de tanende macht van Portugal aantoon de. Dit boekwerk heeft later aan Houtman en De Keyser als wegwijzer gediend op hun eerste tocht naar Bantam. Van Linschoten zelf nam deel aan de rei zen van 1594 en 1595 voor het vinden can een doorvaart „om de Noord” naar Oost-Azië. Het is van de inrichter van de tentoonstel ling een sympathieke gedachte geweest ’t portret van Van Linschoten (vervaardigd in 1595) als openingsnummer van de ex positie te laten fungeren. Als tweede fi guur, die „achter de schermen” er veel toe heeft bijgedragen dat men de moed kon opbrengen tot het houden van levens gevaarlijke ontdekkingsreiszen, is op de tentoonstelling het portret te zien van Pe trus Plancius (1550-1622) een Calvinis tisch predikant van Vlaamse afstamming die sinds 1585 te Amsterdam woonde en de sterrenkunde, aardrijkskunde en car tografie beoefende. Reizen om de Noord Dat men ook in het laatste van de 16e eeuw reeds een vrij nauwkeurig denk beeld had van de vorm van onze aardbol bewijst wel het feit, dat men al spoedig op het idee kwam teneinde de lange en gevaarvolle reis naar Indië om de Kaap de Goede Hoop te vermijden men een dat hij zeer spoedig aan de koningin ter benoeming zal voordragen. Het zal er dan waarschijnlijk als volgt uitzien: minister president en Algemene Zaken: mr. Ma- rijnen (kvp); Buitenlandse Zaken: mr. Luns (kvp); Sociale Zaken en Volksge zondheid; dr. Veldkamp (kvp); Onder wijs Kunsten en Wetenschappen: mr. Bot (kvp); Defensie: De Jong (kvp); Volkshuisvesting en Bouwnijverheid; drs. Bogaers (kvp) Binnenlandse Zakenmr. Toxopeus (vvd); Financiën: prof. Witte- veen (vvd) Maatschappelijk Werk, mevr drs. Schouwenaar-Franssen (vvd) Land bouw en Visserij: mr. Biesheuvel (ar); Verkeer en Waterstaat: mr. Van Aartsen (ar); Economische Zaken: prof. Andries- sen (ch)Justitie: mr. Scholten (ch) minsken hawwe mei blide opteinens syn liryk yndronken doe’t hy jubele: Ik kin ’t net keare, dat de floed Fan sinnepricht myn hert birint En dat myn jong en bounzjend bloed De moaie ierde fül bimint, Dat hiel de rike, wündre wrald My finzen haldt. Hald j immer, Hear, myn eagen rein Om wiid forwundere as in bern By alles, hwat diz’ierde skeint It moaije, dat ós bliuwt to sjen Dan bloeit ek üt de lytse knop It wónder op. Hwa kent net syn „Huzaer”, hwa hat as jonge minske net meitrille as „Syn An- dert” de slüge, ünforskillige opskrille en opfitere ta de died. Dat hy de party keas fan de lytse for- hudüke minske, dat hy de ünderkrüpers ransele mei syn „Op ’e Tromme”, dat hy oan de kant stie fan de brune en swarte „slaven”, it koe ommers net oars. Dat hy it wie, dy’t op „Kneppelfreed” foar it rjucht en de eare fan Fryslans tael foar it rjucht stie, it wie in logysk en konsekwint gefolch fan syn hiele, spontane en earlike libbenshalding. Fedde Schurer wie in moedich man foar alleman oer, dy’t Fryslans rjucht krinken of negearden. Dan üntseach hy nimmen, ek it officium i.et. Mar sa greatsk en striidber as hy foar de minsken oer stie. hy wist him lyts en nea- tich foar God. Dat blykt net allinnich üt Jonge, ’k ha myn part forheftich libbe En sahwat nei alle deugden stribbe Lang om let fortize yn alle kwea Fedde Schurer wit him lyts foar it my- stearje fan Gods majesteit, as hy seit: Dizze müle, dy’t skoane wurden seit En kunstrike sinnen bout Hwer moat dy genede fine As ligen neat mear jowt? En dit herte, mei alle sinen boun Oan eigen wille en fortriet O Heare Jezus, réd it Of it forgiet! Sa is hy de foargonger wurden foar in great diel fan it Fryske folk, yn syn spon tane blidens, syn leafde foar de jnoaije ierde, foar it bern en de swalker, syn ka- meraetskip foar de sleinen en fordrukten, syn hunger en toarst nei gerjuchtichheit, syn forlangst nei de Ivige, Dy’t hy jim mer socht hat mids alle stoarmen en striid dy’t hy net üntgean koe en woe. Mei earbied en tankberens winskje wy Fedde Schurer op syn 65ste jierdei fan herten lok en nei syn bannich iepenbiere libben jit in woldwaende neisimmer. Tj. de J. Wegens uitstedigheid is het spreekuur van de burgemeester deze week op woensdag van 10-11 uur Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen de week juli 1938 Sedert vorig jaar is de Nederlandse vloot toegenomen met 210.000tton. Afstandzwemmen Zwemschool. 1000 m. Heren; O. H. Zelle, Jac. Boekema, R. Adema, W. Bootsma en J. Wiersma, Da mes: Feikje de Vries, J. Beswerda, Fetje van der Mei, S. de Jong, H. Kuperus, G. Zelle, A. Mobach, B. Langenberg, A. D. Nijk, Y. Dijkstra, P. Adema, J. Schoon beek. 2000 m. D. Hagenus, Gr. v. d. Weide, Fr. Kramer, Y. Stellingwerf, W. Wouters, D. Foekema, A. Zuiderhof, A. Prins. De jongste deelneemster was de 10 jarige A. D. Nijk. Geslaagd voor het ulodiploma: K. J. Zeil- stra, Workum, J. de Vries, Witmarsum, J. Eekma, Hindeloopen, H. Aukema Kou- dum, H. Visser, Makkum, H. Feikes, Ou- dega, H. W. I. Bosma, Scharnegoutum. Muggenplaag langs de Afsluitdijk een afgebakend gedeelte van het land, waar zich inmiddels honderden Bolswar- ders hadden opgesteld, verkreeg de heer A. Banning het woord. Burgemeester Oberman antwoordde met een korte rede hierna de schenking voor de stad Bolsward. Hierna plantte burgemeester Oberman de eerste boom (aan de oostkant van de cir kel ten zuiden van de volière). Het slot woord werd gesproken door de heer H. Eisma, voorzitter van de feestcommissie. De aanleg van het park is geschied door de firma Wybrens Krijns en Co. te Joure, naar een plan van hun tuinarchitect, de heer Meijer, die ook de algemene leiding van het werk op zich nam. Voogden van het Weeshuis waren in het stichtingsjaar de heren: J. R. A. Donker, R. J. Vos, C. W. Eisma, J. Keikes en G. H. v. d. Werf, idem van het St. Anthony- gasthuis de heren: R. Smits, J. H. King- ma, A. Banning, G. Schoonhof en Tj. Y. de Boer. De officiële ingebruikname is in 1916 gehouden. door de Straat van Magelhaem ondernam. Het op de tentoonstelling aanwezige .His torisch en wydtlopigh verhael’ vertelt een van de kapiteins nd. Sebold de Weerdt door onweder van de vloot verwijderd raakte en hoe men later door „hoogdring- hende noodt” weer naar huis terug moest keren. Van de 5 schepen bereikte slechts 1 land en van de 105 opvarenden waren er nog slechts 36 over. Zo zouden wij door kunnen gaan. Boei end is dit stuk aanschouwelijk onderwijs dat hier is te zien. We noemen nog slechts de tocht van Jacob Lemaire, die hij samen met Willem Schouten met de schepen: „Eendracht” en „Hoorn” via Zuid-Ame- rika maakte en waarbij hij door het ont dekken via de Straat Lemaire en Kaap Hoorn een zeeweg vond buiten het mono polie van de Ver. Oost Indische Compag nie, maar in Java gearriveerd zijn schip door Jan Pieterszoon Coen in beslag ge nomen zag. 1 naar huis gezonden en op de terugweg overleed Lemaire als een teleurgesteld man. Zowel het portret van Lemaire als het journaal van Willem Schouten is op de tentoonstelling te zien, evenals het por tret en de ..gedenckwaerdige beschrijving- he” van de Oost Indië reis van Willem Ysbrantsz Bontekoe van Hoorn, wiens te genslagen en rampen spreekwoordelijk zijn geworden. Zijn reis duurde dan ook 7 jaar. Van al deze zaken, als ook van de reis van Abel Tasman om Australië en het stichten van Nieuw Amsterdam (het la tere New York) en zovele feiten meer, kunt u de „ooggetuigen” op de expositie te Bolsward zien. En dit is wel een unieke kans, want waar schijnlijk wordt een dergelijke collectie nimmer weer bijeengebracht. Wat anders is verspreid over tal van musea en verza melingen is nog gedurende enige weken te Bolsward te zien. Verzuim niet er een bezoek te brengen en anderen te animeren hetzelfde te doen. imr'T Forjit in oar syn lek en brek troch oan jou eigen to tinken De Baerder brêgedraeijer II- 1, In skip En ’t baentsje leane „grou” Traktemint: wyks acht goune De saek waerd teard en keard Hearen fan Mantgum foune De acht moast mar halveard Doe tocht de brêgedraeijer Soks stiet jim net sa moai Lit dan de boel mar waeije Ik wol gjin joadefoai ’k Kin noait in hakke wike Hjir hoecht net lang oer Ik nim fuort nije wike Forfroegd emeritaet Dus sünder brêgedraeijer It waerd in slim gefal Krek sa’n petsjeswaeijer Dy’t graech passearje wol Ambtners dy’t it bigriepen Dit’s ienris skippersrjocht Wy wippe de brêge iepen Oars sit de man gesjocht. In nije brêgedraeijer Wurdt needsaek, sünder mis Aenst in reboeljekraeijer De ear fan Baerd ünwis Wy bliuwe graech hwat yn styl, ja Lokkich, der komt ien op Hyp, hyp, hoera, frou Bylsma Jim barre wyks fjouw'er pop Ek dizze brêgedraeijer Hat ’t ultimatum steld Ik lit ring de saek wer waeije Sil der gjin acht ütteld Ja, it bin hurde nuten Dy’t hja to kreakjen ha Wy winskje by ’t bisluten De Hearen sterkte ta. de voogden J. R. A. Donker en C. W. Eisma aangewezen zitting te nemen in de commissie van voorbereiding. Op 2 juli werd aan de heer Taconis te Joure opdracht gegeven een plan en te kening te ontwerpen. Op 13 aug. was de tekening reeds ter tafel en werd zeer ge roemd.. De eigenlijke stichtingsdatum kon gesteld worden op 16 september. Ter gelegenheid van de onafhankelijk- heidsfeesten was Bolsward die dag in feestdos. Om 12 uur verenigden de voog den van Gasthuis en Weeshuis, b. en w. en feestcommissie zich op het stadhuis, vanwaar in optocht met muziek voorop gemarcheerd werd naar de Snekerweg. Op Koe it op slofkes óf kaem selden neijer (maar toen werd de tentoonstelling apend) passeerde gistermid- de 3000ste bezoeker van de tentoonstelling „Mare Liberum” de 415 uit Dordrecht. Als oud-zeeman op de 4en- le de gravure zijn overwintering Nederlandse vloot in de slag bp Gibral- Elders in dit blad kunt u lezen, dat het bezoek aan de tentoonstelling ,,Mare Libe rum” zeer bevedigend is, vooral van bezoekers die van heinde en verre komen. Zonder meer is men over wat hier bijeen is gebracht in de regel enthousiast. Vooral de veelzijdigheid valt op. Er zijn mooie schilderijen te zien, maar er is ook een aan trekkelijke verzameling scheepsmodellen. Er zijn antieke navigatie-instrumenten en scheepsjournalen. Er is aandacht geschonken aan het historische aspect van drie eeu wen Nederlandse zeevaart, maar ook aan het kunsthistorische. Er is veel te zien en vooral gewapend met de inhoudrijke catalogus kunt u indien u er de tijd voor neemt enige onvergetelijke uren op deze gevarieerde expositie doorbrengen. doorvaart via het noord-oosten trachtte te vinden. Er ontstonden verschillende compagnieën zoals de in 1594 opgerichte Compagnie van verre (in 1602 verenigd in de Ver. Oost Indische Compagnie), onder wiens auspiciën de gevaarvolle en van veel on dernemingsgeest getuigende tochten wer den ondernomen. Van de vier pogingen om een tocht om de Noord, die alle op niets uitliepen (1594-1597) is die van Heemskerck en Barentsz met de beroem- w de overwintering op Nova Zembla wel de Zijn bemanning werd meest bekepde. Gerrit de Veer schreef een journaal, dat verlucht met kaartjes en prenten werd uit gegeven. Een zestal van deze prenten, b.v. een rob benjacht en ijsberenjacht zijn op de ten toonstelling te zien, alsmeai naar een portret van Jacob van Heems kerck, die 11 jaar na zijn overwintering op Nova Zembla als bevelhebber van de tar tegen de Spaanse vloot zou sneuvelen. Houtman. Nadat de eerste reis van de gebroeders Houtman naar Bantam, Bali en Madoera geen bijzondere resultaten had opgeleverd ondernam Frederik Houtman in 1598 een nieuwe reis, waarvan het „cort verhael”, het authentieke journaal op de tentoon stelling is te zien. De reis werd onderno men met de schepen Leeuw en Leeuwin- ne en duurde van 1598-1600. Reis om de wereld De eerste reis om de wereld ooit door een Nederlander ondernomen was in die ja ren in volle gang. Draait nu een sateliet in ruim een uur om de aarde, toen duurde een dergelijke reis vier jaar (1597-1601) en geloof maar niet, dat zo’n reis zonder gevaren was. Zo vertrok Olivier van Noort in 1597 met vier schepen, bemand met 248 koppen voor een - Na vele omzwervingen en g< d ontberingen, keerde hij in 1601 met Zijn reis was de vierde wereldreis ooit on dernomen. Naast zijn portret ligt ling een prad de brief van Prins "Maurits. Olivier van Noort was nog onderweg toen Jacob Mani

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1