Kernstopbesprekingen hoopvol Eindelijk een nieuwe regering BOM w Russisch-Chinees gesprek misluki Kabinet Marijnen aan bewind es Gouden filnipj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Snelle opmars TV Openluchtspel Jorwerd Komkommertijd Skilderijen-ütstaHing to Warkum öf'A uk. -f VRIJDAG 26 JULI 1963 102e JAARGANG No. 56 DE VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN tr i een 7 ivolgen iet con tact met de rijksdelen in de West zou Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) 7 Abonnementsprijs f I 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week juli 1913 Hwat hal QabeSkroar üs hjoed p p to sizzen Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het aantal tv-toestellen, dat in het eerste halfjaar van 1963 werd geregistreerd, lag bijna een derde hoger dan in de overeen komstige periode van 1962 (resp. 171960 en 129137). Tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar nam het totale aantal aangegeven tv-ont- vangers met circa 13,5 procent toe n.l. van 1.275.159 tot 1.447.119 (uit mei 1.429,181), tot en met 19 juli 1.459.760. Het aantal geregistreerde radio-ontvang- toestellen bedroeg op 1 juli 2.630.177 te gen 2.627.122 op 1 juni. De draadomroep telde op 1 juli: 463.301 aansluitingen tegen 464.533 op 1 juni jl. het laatste kabinet-Drees en het nood- kabinet-Beel al enkele maanden geleden had beheerd. Zo werd minister Korthals opgevolgd door zijn voorganger. Kamer. Dinsdag hield het kabinet-Marijnen zijn constituerende vergadering; woensdag middag beëdigde Koningin Juliana even uit Italië overgekomen de nieu we ministers. Volgende week woensdag zal het nieuwe team zich aan de Tweede Kamer voorstel len. En dan kan er eindelijk weer wor den geregeerd in Nederland. DIJKTOERISME IN ZEELAND Het bermtoerisme, dat in geheel Ne derland bekend is, beeft vooral in Zee land een variant, nd. het Dijk-toerisme waaraan velen zich, vooral met ’t week einde, overgeven. Bijzonder in trek in dit verband is de nog niet gesloten dijk welke in bet kader van het deltaplan is aangelegd in het Grevelingen tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. Bij eb hebben de bezoekers hier behalve dijk en water ook nog ’n door de zandzuigers achtergelaten zand strand van enige honderden meters breed ter beschikking, waarvan volop wordt genoten (foto). Ook vele Duitse toeristen strijken langs de taluds van de dijk aan de frisse waterkant neer, op de achtergrond ontwaren we nog de portalen van de kabelbaan, waarmee straks het laatste dijkgat zal worden ge sloten In 1911 waren in Bolsward 35 onderwij zers en 5 scholen, maar 40 drankgelegen heden. In Friesland wordt per jaar aan onderwijs uitgegeven per hoofd f 6,11 en aan drank f 7,90. In Friesland wordt per jjar aan drank uit gegeven f 2.850.000,in Bolsward voor f 74.000,terwijl het gemiddeld jaar inkomen f 600,is. B. en W. delen mede, dat op de komende jaarmarkt te Bolsward hazardspel, loterij en hardlopers geweerd zullen worden. Slechts vijf draaiorgels zullen worden toe gelaten. Tot nieuwe kabinetsformateur aangewe zen: mr. Cort van der Linden. Het kabinet-Marijnen is woensdag dan eindelijk door koningin Juliana beëdigd. Zeventig dagen na de verkiezingen had Nederland dan eindelijk weer een regering. De vorige minister-president, De Quay, heeft de zozeer begeerde vrijheid van be weging terug gekregen. Zal het nieuwe kabinet de zogenaamde lijn van het kabinet- De Quay voortzetten In bepaalde opzichten natuurlijk wel; daar staat het zogenaamde akkoord van Wassenaar borg voor. Maar aan de andere kant zijn er toch teveel oude ministers af getreden om van een reconstructie te kun nen spreken. Hoofdfiguren van het vorige kabinet, zo als de ministers Zijlstra, Cals, De Pous, Klompé, keren immers, met de minister president zelf, niet terug. Van het vorige kabinet keren in feite slechts vijf leden van de dertien terug, namelijk de minis ters Marijnen, Veldkamp, Toxopeus, Luns en Van Aartsen. Het cijfer wordt nog iets gunstiger als men bedenkt, dat drie van de elf staatssecretarissen Scholten, Bot en De Jong tot minister zijn ge promoveerd, maar het geheel blijft toch aan de lage kant. Verrassingen. Er komt dus een vrijwel nieuw kabinet aan het bewind. Dat betekent, dat verras singen aangename of onaangename niet zijn uitgesloten. In elk geval hebben zich verrassingen bij de formatie van het kabinet tot het laatst toe voorgedaan. In hoofdtrekken was vorige week al wel be kend hoe de nieuwe ministerploeg als overeenstemming worden verkregen er uit zou komen te zien. De voorgenomen verhuizing van mr. Ma rijnen van Landbouw naar Algemene Za ken was reeds door formateur De Quay uitgedacht. Dat het antirevolutionaire kamerlid Bies- Lans de strjitte fan „aensen” komt men yn it hüs fan „nea” Kerns top. In scherpe tegenstelling met de bijna vij andige stemming, waarin de Chinezen en Russen met elkaar confereerden, staat de vrijwel joviale sfeer, waarmee het even eens in Moskou plaatshebbende Ameri- kaans-Brits-Russische gesprek over een kernstop wordt omringd. Dit overleg lijkt dan ook resultaten te zul len opleveren: op het ogenblik van schrij ven lijkt een akkoord over het staken van alle kernproeven met uitzondering van ondergrondse proefnemingen op han den. Premier Chroestsjov en andere Russische regeringsfunctionarissen hebben zich de afgelopen dagen ten zeerste ingespannen om bij het Westen de indruk te wekken, dat de Sovjet Unie thans het ogenblik gekomen acht om de spanningen in de verhoudingen tussen Oost en West dras tisch te verminderen. Chroestsjov heeft bijvoorbeeld een aantal punten opgesomd welke zijns inziens tot ’n dergehjke ont spanning zouden kunnen bijdragen, w.o. het uitwisselen van inspectieploegen, die zouden moeten worden gestationeerd op spoorwegstations, vliegvelden en in ha vens, als een waarborg tegen verrassings aanvallen. Nu zijn al deze voorstellen van Russische zijde al eens eerder te berde gebracht en vervolgens door het Westen, wegens de vele adders, die er onder het gras schuil den, alle verworpen; niettemin is het van belang, dat Chroestsjov juist op dit ogen blik, nu hem dagelijks door de Chinezen wordt verweten, dat hij met het „kapita listische Westen" tot ’n compromis tracht te komen, zijn best doet de dialoog met het Westen weer op gang te brengen en op gang te houden. heuvel hem op Landbouw zou o| en als vice-premier met zorg voor 1 t worden belast, stemde uit hetzelfde brein. Ook het aanblijven van de r.k. minister Veldkamp op Sociale Zaken, de komst van de liberale prof. Witteveen op Finan ciën en van diens christelijk-historische collega Andriessen op Economische Zaken lag in diens voornemen. De moeilijkheid, waarvoor dr. De Quay was geplaatst was dat dit drietal bij zijn eerste besprekingen over de verdeling van de staatsinkomsten over Landbouw, Sociale Zaken e.d., het niet eens had kunnen worden. Ook dit jaar zal er in de „smüke” notaris tuin te Jorwerd weer een openluchtspel plaats vinden. De keuze van de commissie is dit jaar ge vallen op een stuk van Jan Naaykens, „Fanfarella” geheten dat door Tabe Bein- tema in het Fries vertaald is. Deze is er hierbij in geslaagd de sfeer van het stuk, dat speelt in een dorpje bij Mantua in Italië geheel te behouden, zoda't het zeer fleurig geheel is gebleven. Ook nu weer verleent een kernploeg van toneelspelers van de verschillende toneel verenigingen in de gemeente Baarderadeel zij medewerking en onder leiding van de heer P. van der Zee, die ook dit jaar de regie heeft, belooft het weer een fraaie opvoering te worden. Als data hiervoor zijn gekozen 30, 31 augustus en 3 september a s. In de vakantieweken Is ’t nieuws meest vlug bekeken Niemand die ’t interesseert Wat maalt je nog de chaos In Syrië of Laos Of hoe Chroetsjov jongleert Wie gaat er nog zwaar tillen Aan de oartijverschillen Der ideologie Wie let op een bespreking Tussen Moskou en Peking Ja, zelfs de grote drie Wil men graag voor een poosje kwijt ’t Is voor de krant komkommertijd de kaarten zodanig door elkaar kunnen gooien, dat Nasser uiteindelijk wel eens de meeste troeven in handen zou kunnen blijken te hebben. Spanningen in Zuid-Vietnam. In Zuid-Vietnam waar het landsbestuur voornamelijk een zaak is van de rooms katholieke president Ngo Dinh Diem en zijn familie, heersen op het ogenblik gro te spanningen. Al sinds jaar en dag moet de Zuidvietnamese bevolking weerstand bieden aan gewapende acties van de com munistische Vietcong, die zich tot doel heeft gesteld het totalitaire bewind van Diem te vervangen door een communis tisch, en dus eveneens een totalitair re gime. Het verzet van de bevolking, krach tig gesteund door Amerikaanse militaire hulp, heeft vooral de laatste maanden tot ruime resultaten geleid, welke de hoop wettigen, dat Zuid-Vietnam de commu nistische bedreiging de baas kan blijven. Sinds enige tijd echter wordt nu de een heid van net land in ernstige mate in ge vaar gebracht door de felle tegenstellin gen tussen het regime van Diem en de Boeddhistische bevolkingsgroep. De Boeddhisten, die ongeveer tachtig procent van de totale bevolking uitmaken nebben de discriminaties, welke tegenover hen worden bedreven, lange tijd lijdelijk ondergaan. Maar het verbod, hun door Diem opgelegd, om de geboortedag van Boeddha met de traditionele feesten te herdenken, heeft hen tenslotte tot open lijk verzet gebracht en de bloedige onder drukking daarvan heeft de spanning tot kookhitte doen stijgen. Na een nieuwe reeks betogingen, hongerstakingen en dreigementen van Boeddhistische pries ters en nonnen, dat zij het voorbeeld Zul len volgen van de bejaarde priester, die zich enkele weken geleden in het open baar verbrandde om de wereldopinie te alarmeren, heeft Diem enkele verzoe ningsgezinde maatregelen gelast, maar deze gaan de Boeddhisten nu niet meer ver genoeg. Deze situatie stelt niet alleen Diem, die er weinig voor gevoelt nog verder terug te krabbelen, maar ook de Amerikaanse regering voor een ernstig dilemma. In de Verenigde Staten gaan steeds meer stemmen op om de kostbare steun aan het totalitaire bewind in Zuid-Vietnam te sta ken. President Kennedy gevoelt daar wei nig voor, aangezien bij de strijd tegen de communistische agressie aldaar de toe komst van geheel Zuid-Oost-Azië in aan zienlijke mate betrokken is. Wel lijkt het waarschijnlijk, dat de Amerikaanse rege ring er Krachtiger dan tot dusverre naar zal gaan streven, dat het staatsbestel in Zuid-Vietnam op democratische leest ge schoeid wordt. Nasser en de Baath. Na de mislukte staatsgreep in Syrië, en kele dagen terug, van aanhangers van president Nasser van Egypte en de daar op gevolgde talrijke arrestaties en terecht stellingen is het onwaarschijnlijker dan ooit, dat de federale unie tussen Egypte, Irak en Syrië, overeenkomstig de in april uitgestippelde plannen, in het najaar tot stand zal komen. Sinds het akkoord van april zijn Nasser enerzijds en anderzijds de leiders van de socialistische Baathpartij, die in Irak en Syrië de macht in banden hebben sedert in maart de vroegere regimes door mili taire opstanden terzijde werden gescho ven, steeds verder uit elkaar gedreven. Nasser wenst op de Arabische federatie, welke op papier gereed is, volledig zijn stempel te drukken; de Baath streeft evenals Nasser de Arabische eenheid na, maar wenst zich voor dat doel geens zins op te offeren. Zo verstrijken de weken zonder dat er serieuze pogingen tot toenadering worden gedaan. Daarbij werkt de tijd ongetwij feld gunstig voor Nasser. Diens grote aanhang in Syrië maakt er een stabiel be wind van de Baath onmogelijk. In Irak heeft hij minder invloed, maar daar zijn de Baathisten zwak door hun strijd tegen de opstandige Koerden in het Noorden, die vechten voor interne autonomie. In Damascus noch in Bagdad is het regime dus hecht gefundeerd en dat het betekent, dat niet elke poging tot een staatsgreep zonder meer tot mislukken is gedoemd. Een revolutie in Syrië of Irak (of in bei de landen), zou in het Midden-Oosten De afslag te Arum, nog slechts enkele weken bestaande is reeds weder opee- doekt. In de vakantieweken Let men maar vaag op 't teken Van richting en partij Niemand wil er om wedden Zal Marijnen het redden En wie haalt hij erbij Wie straks in oppositie Weinig of geen notitie Wij leven vrij en blij Laat politieke heren Maar vlijtig confereren De toerist staat opzij De indolentie wint het pleit Wij leven in komkommertijd In de vakantieweken Wordt plotseling opgekeken West-Duits invoerverbod Komkommers afgewezen De nijvere tuinders vrezen Ons treft een „doordraai”-lot Waar moeten wij de groenten kwijt? Oh. was ’t maar geen komkommertijd PIET Compromis. Gesteund door de partijvoorzitter der kvp, mr. Aalberse, en de liberale fractieleider Toxopeus, wist de nieuwe formateur, mr. Marijnen, de vrede vorige week vrijdag te herstellen, nadat een rede van de chr.- historische unievoorzitter Beernink vol kritiek op minister Veldkamp roet in het eten had geworpen. Doch daarmee waren nog niet alle porte- feuilleproblemen opgelost. In de fase-Dë Quay had mr. Toxopeus geweigerd de post op Defensie na ir. Visser weer door een liberaal te laten bezetten, kir. Marijnen hakte de knoop door. Hij bood de vvd in plaats van De fensie de portefeuille van Maatschappe lijk Werk aan. Defensie kwam nu bij de staatssecretaris van Marine, de kvp-er De Jong terecht. Voor Maatschappelijk Werk liet hij de liberale senatrice, mevrouw Schouwenaar- Franssen, weduwe van het vroegere socia listische kamerlid Schouwenaar, uit haar vakantie-adres in Italië overvliegen. Onderwijs. Hierdoor kwam de r.k.-staatssecretaris Bot die aanvankelijk voor maatschappelijk werk was bestemd, vrij. Dit feit bood for mateur Marijnen een uitweg voor de pro blemen, waarmee dr. De Quay met de antirevolutionairen verstrikt was geraakt. Na de weigering van de a.r.-prof. Ver steeg om Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van minister Cals over te ne men, had men in die kring geen geschikte kandidaat bereid kunnen vinden. Resoluut hakte mr. Marijnen ook deze knoop door. Hij bracht mr. Bot op O., K. en W. en bood de antirevolutionaire mi nister Van Aartsen, die de post op Volks huisvesting moest verlaten, Verkeer en Waterstaat aan, een departement dat deze vóór de liberale minister Korthals onder Op sneon, 27 july, sil yn it stêdhüs to Warkum troch boargemaster mr. B. van Haersma Buma in ütstalling iepene wur- de fan skilderijen en tekeningen fan de ald-Warkumer Joop Huisman, dy’t nou yn Frentsjer wennet. De skilder Jan Murk de Vries sil in ta- Ijochting op it wurk jaen, De ütstalling is to bisjen oant en mei 9 augustus Het is zeer verleidelijk om uit het verloop van de twee conferenties in Moskou, de conclusie te trekken, dat de Sovjet Unie thans definitief met China heeft gebro ken en nu uit eigenbelang steun gaat zoe ken bij het Westen. Zo doorredenerend zou men zelfs kunnen zeggen, dat het Westen op alle fronten aan de winnende hand is. Het is echter zeer de vraag of het Westen bij dit alles wel zoveel wint. In de eerste plaats is het vooral dit keer wel zeer moeilijk uit te maken in hoe verre het Russische optreden van de laat ste dagen tegenover het Westen slechts propagandistische doeleinden dient. Daar komt bij, dat de breuk tussen Moskou en Peking onder meer zou kunnen inhouden dat de Chinezen nu nog sterker dan voor heen zullen gaan proberen de Westelijke positie in Zuid-Oost-Azië, met name in Laos en Zuid-Vietnam, te ondermijnen, zonder daarbij langer te worden gehin derd door de matigende invloed van de Russen. En tenslotte is het ook nu nog maar al te waarschijnlijk, dat bij ’n event, militair conflict tussen het communisme en het Westen China en de Sovjet Unie alsnog één lijn zullen trekken. Dit jaar is rijk aan waterwild vooral eend vogels, smienten, talingen, pijlstaarten In Ooster-Nijkerk een gedenksteen ont huld op het graf van Foeke Sjoerds. Bolsward organiseert een anti-alcoholten- toonstelling in de muziekschool, Kerk straat. Het Russlsch-Chinees overleg in Moskou, dat tot doel had een oplossing te vinden voor de ideologische geschillen tussen de twee groten van het communistische kamp, is volledig mislukt. In een communiqué, dat na het vertrek van de Chinese delegatie werd uitgegeven, werd niet meer gezegd dan dat het overleg op verzoek van de Chine zen is afgebroken en dat het op een later tijdstip zal worden voortgezet. Uit alles blijkt, dat men tijdens deze besprekingen het stadium van het eindeloos herhalen van de eigen standpunten niet is kunnen passeren. Het gesprek werd door een Russische bron dan ook gekenschetst als „twee alleenspraken”. De ideologische breuk is nu vol komen en thans dient men af te wachten of deze door een volledige diplomatieke breuk zal worden gevolgd. De hoge toren in bet centrum van Eist kijkt weer neer op het leger van opge wekte tippelaars, die, ondanks de drukkende warmte, in vlot tempo door bet Betuwe dorp trekken z - i,!: nu

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1