VADERLANDSE GESCHIEDENIS TOT LEVEN GEWEKT Joop Huisman exposeert 1 Qabe Skroar Rij van zeehelden: herinnering aan groots verleden üs hjoed p p to sizzen i Fan de Mart inyt oer Watersport Workuni herbergt sympatieke tentoonstelling STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i’ Zilveren filmpjes Natuurramp DINSDAG 30 JULI 1963 102e JAARGANG No. 57 KOMMER IN DE TUINBOUW Hwat hat PIET YN IT TARIEDEN Tj. de J. ft Dat de tentoonstelling Mare Liberum tal vaai aspecten vertoont, vertelden we reeds in een vorig artikel, toen wij met name wezen op de rijke verzameling docu mentatiemateriaal betreffende ds geschiedenis van onze ontdekkingsreizen. Maar ook de „vcchtgeschiedenis” vindt op de expositie een boeiende weergave. Wat in de geschiedenisboekjes een dode opsomming van feiten is, wordt in het raadhuis te Bol sward een tot leven gewekt stuk realiteit. De bezoeker wordt als het ware met de neus op de feiten gedrukt aan de hand van momentopnamen en docu menten uit de tijd zelf. Onderwijzers die over enige weken op school weer moe ten vertellen kunnen hier te kust en te keur gaan. Men wordt als het ware bij het vroeger gebeurde betrokken en waant zich oor- en ooggetuige van een uiterst bewogen tijd. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief HandelsadvertenUes bij contract reductie Het aantal plezierjachten, motorkajui- ten enz., dat Bolsward aandoet, is steeds groeiende. Steeds meer vakantievaartui- gen zoeken hun ligplaats langs de Kade of Gasthuissingel. Naast het normale familiebezoek enz. blijken er ook diverse vakantiegangers speciaal te komen voor de tentoonstel ling Mare Liberum of voor het donder dagse volksdansen op het podium. Verichijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactic-adrest Marktstraat 13 Telef. 2431 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De vriend, oud-huisgenoot en kunstbroe der Jan Murk de Vries hield hierna over het werk van Joop Huisman een cau serie. Hij noemde de kunst die hier ge ëxporteerd wordt er een die direct en krachtig aanspreekt. Met grote sypathie heeft bijv, de schil der zijn vader ,lytse Ypke’ in de kata- logus „pake Ypke” geschilderd. Wat langer men naar dit werk kijkt, wat duidelijker het gaat aanspreken. Achter de vaak harde en scherpe kleuren staat veelal een hevige gemoedsontroering. Joop Huisman is een bewogen mens, hij is naast een groot visser en groot spre- zeker al moet men zijn woorden met ’n korreltje zout nemen, een rasschilder, die veel plezier beleeft bij het worstelen met Abonnementsprijs f 1.90 per kwiruil (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad tot luitenant-admiraal van Holland. He laas zou hij datzelfde jaar sneuvelen tegen de Duinkerkers. Zijn schip had op dat moment tot kapi tein de toen reeds bekende Maerten Har- pentsz. Tromp, die 8 jaar zijn titel zou dragen. Hij was de man, die de Spaan se Armada vernietigde bij Duins. Deze vloot moest een grote hoeveelheid Spaan se troepen naar ons land brengen. Tromp viel in het Kanaal de numeriek veel sterkere vloot aan en bracht onder deze grote verwarring teweeg. In de ha ven van Duins gevlucht werden de Span jaarden geblokkeerd. Nadat hij verster kingen had ontvangen, ging hij tot de aanval over. Van de 67 Spaanse sche pen werden er 35 vernietigd, 14 vielen in onze handen en slechts 18 ontkwa men, terwijl 7000 Spanjaarden sneuvel den. Tromp heeft de vloot gemaakt tot een goed georganiseerde en uitgeruste oorlogsmarine met strenge orde-hand- having. Het scheepsvolk noemde hem „bestevaer”, een erenaam, die na hem alleen Michiei de Ruyter zou dragen. Hij was ook degene, die in het zeege vecht voor het eerst de linietactiek toepaste, welke tot de eerste wereld oorlog in zwang bleef. Tromp zou sneu velen in de slag bij Terheide (1653) nl in de eerste Engelse oorlog. Sedert Cromwell de acte van Navigatie had uitgevaardigd, heerste er een ver scherpte situatie. Er vrij onbeduidend vlagincident vormde de aanleiding tot de vijandelijkheden. In de slag bij Li vorno sneuvelde tijdens deze korte maar hevige oorlog, o.a. Jan van Galen, wiens portret met een twaalfregelig vers de eerste van een rij gravures van zeehel den vormt, opgesteld in de B. en W.- kamer. Andere helden zijn bijv. Van Wassenaer Obdam, die Tromp opvolgde als luitenant-generaal en zich onder scheidde in de slag in de Sont tijdens de Noorse oorlog (een schilderij, van deze slag werd helaas op het transport dus danig beschadigd, dat het moest worden gerestaureerd en niet aanwezig kon zijn), van Witte Cornells de With, die reeds deelnam aan de verovering van de zilvervloot en de slag bij Duins, die Reeds eerder bleek het stadhuis te Workum geschikt tot het houden van een kleine en overzichtelijke tentoonstelling. Thans herbergt dit raadhuis een expo sitie van de oud-Workumer Joop Huisman, die in maart j-1, in De Blauwe Hand debuteerde en thans met veel nieuw werk voor de dag komt. Burgemeester B. Haersma Buma toonde zich in zijn openingswoord zeer verheugd, dat op de avond dat de torenverlichting voor het eerst in werking werd gesteld, de opening van deze kunstverzameling kon plaats vinden. Hij bracht in dit verband dank aan de culturele raad die dit hoogtepunt in de Zuid-Westhoek had voorbereid. Met het plaatsen van zijn handtekening in het gastenboek werd hierna het giTjeur- de zaterdag j.l. de tentoonstelling geopend verklaard. de creatieve daad. Men zie bijv, de vreugde, waarmee het Workumer strand is geschilderd; een en al zon over de wijde polder, een brok godvergetenland. Men zie ook hoe hij de mensen met een wrede ironie benadert. Zijn schilderen lijkt vaak spotten. Toch klopt onder de schilderskiel van Huisman een warm hart van vriendschap. Hij is als schilder los van alle -ismen en -stijlen, een ge lukkig mens, zoals men zelden aantreft. Hij schildert omdat hij schilderen moet. Hij schildert om zo te zeggen stomweg. Maar dit schilderen vraagt noeste ar beid. Hij heeft tientallen en tientallen schilderijen gemaakt. Helaas, laat zijn maatschappelijke positie niet toe, dat hij zich enkel met het schilderen bezig houdt, gedeeltelijk moet deze kunstenaar zich nog geven aan zijn ijzerhandel. Mis schien zal nog eens de volledige stem van zijn hart kunnen spreken. Dit is n.l. de taak van elke kunstenaar, het diep menselijke van elke kunst. Wie over mens spreekt, spreekt ook over religie. De mens is in wezen kind van God, ge schapen naar zijn beeld. Hij blies hem de levensadem in, gaf hem de geest om te kunnen handelen en spelen, al werd het vaak een wreed spel. Bij de kunst zien wij in de spiegel van de tijd. Maar in onze tijd lijkt deze spie gel gebarsten dit is de tragiek waar onder wij leven. Huisman schildert in zijn eigen beeldwereld. Enkele jaren ge leden heeft hij het ook geprobeerd met wilde kleurvlekken, maar daarin was ’t Workumer strand niet terug te vinden. Gelukkig is de schilder naar zijn oude methode teruggekeerd. Dag en nacht is hij vergezeld van zijn schetsboekje. Hij noteert wat, hij ziet en geeft een typisch eigentijds mensbeeld, soms geworden tot een brok tragiek. De tentoonstelling, die Jan Murk de Vries schokkend naar zijn inhoud noem de, werd hierna door de aanwezigen be zichtigd. De expositie bevat een 30-tal schilderijen en een 20-tal tekeningen. Ook deze laatsten zijn zeer de moeite waard. in 1644 tijdens een conflict met Dene marken over de tol in de Sont een 900 schepen door deze straat convoyeerde (zonder tol!), in 1647-1649 in Brazilië onze belangen behartigde, wegens eigen machtig terugkeren in dat jaar gevan gen werd genomen, maar 3 jaar later tot opperbevelhebber van de vloot promo veerde om in 1658 in de Sont te sneu velen, van Kortenaer, in 1653 vlagge- kapitein van M. H. Tromp in de slag bij Terheide, in 1659 vice-admiraal, in 1665 luitenant-admiraal en 7 jaar later sneuvelde in de tweede Engelse oorlog (1665-1667) bij Lowestoff en tenslotte van de Fries Auke Stellingwerf die reeds streed onder van Wassenaar Ob dam in de Noorse oorlog en 1665 lui tenant-admiraal van Friesland werd en evenals de juist genoemde Kortenaer by Lowestoff sneuvelde. Men leze vooral het rijmpje onder zijn gravure. De rij zeehelden wordt onderbroken door een portret van Kaap de Goede Hoop en het journaal (met audentieke hand tekening!) van Jan van Riebeek, die daar zijn groentetuinen stichtte. Tussen haakjes: al deze zeehelden leefden in de periode dat te Bolsward de dichter Gys- bert Japicx zijn dichtwerk schreef. Prachtige schilderijen bevat deze zaal verder van Michiei de Ruyter, die reeds op 26-jarige leeftijd stuurman was bij de Groenlandse Compagnie, op 30-jarige leeftijd commandeur in particuliere dienst tegen de Duinkerker kapers, rei zen naar de Middellandse Zee en West- Indië maakte, tijdens de 1ste Engelse oorlog in dienst van de Staten trad en onder Tromp talrijke grote veldslagen meemaakte. Het hoogtepunt was wel toen hij els opperbevelhebber van 's lands vloot in de Tweede Engelse oorlog als overwinnaar naar voren trad uit de 4-daagse zeeslag (waarvan een prachtig schilderij van Storck aanwezig). Ook zijn tocht naar Chattam is zeer be kend en in schilderij, plattegrond en situatietekening op wel zeer duidelijke wijze in beeld gebracht. Aan verwon dingen, opgelopen in de slag bij de Etna (tegen een hem opgedrongen overmacht) zou hij sneuvelen in 1676. Onder het poret van Michiei de Ruyter vindt u een gravure van de luitenant- admiraal van Friesland, Tsjerk Hiddes die zich vooral onderscheidde in de 1ste Engelse oorlog(, in de Sont en bij Lo westoff om in het sterfjaar van Gys- bert Japicx (1666) te sneuvelen bij Schooneveld. We hebben u slechts op enkele facetten kunnen wijzen. Er is ook op het ge bied van onze zeeslagen veel meer aanwezig. U kunt beslist met dit arti kel niet volstaan, maar moet vooral met eigen ogen gaan zien. Niet licht krijgt u opnieuw de gelegenheid een unieke verzameling als deze bijeen te vinden. Wolle jo dat men jo rommet? Doch it dan seis net De samensteller van deze tentoonstel ling, de heer Ronday, is er in geslaagd een logische opbouw te bewerkstelligen en heeft met alle mogelijkheden, die het gebouw bood, gewoekerd. Bezoekt men individueel de tentoonstelling, dan kan men het best dezelfde volgorde aan houden, die ook bij de rondleidingen toe gepast wordt. Direct boven aan de trap vindt men op de gang de vitrines die herinneren aan de ontdekkingsreizen: Gravures, scheepsjournalen, een kaart van Nieuw-Amsterdam, een facsimile uitgave van Abel Tasman zijn reisver slag naar het Zuidland en dan op de „overloop” in de Vierschaar een schil derij van een berenjacht en herinnerin gen aan Nova Zembla. Na in de raad zaal o.a. het schilderij te hebben gezien van der werf der O. I. Compagnie en in de Vierschaar de gezichten op de zee roversnesten Algiers en Salie, komt u op het uitgangspunt (boven aan de trap) terug. Dan pas begint een nieuw even boeiend als spectaculair onderdeel op deze tentoonstelling, de geschiedenis van onze zeeslagen. Boven de vitrine met Abel Tasman’s boek ziet U bijv, het vlaggeschip van Maarten Harpentsz. Tromp, de „Aemi- lia”, op de Maas bij Brielle. In de dan volgende burgemeesterskamer hangt het door van Mierevelt geschilderde port ret van deze zeeheld, waarover hieron der meer. Er naast ziet u bijv, hoe het Friese vlootescader wordt toegerust. Men lette hierbij op het Friese wapen voor op de Spiegel van het oorlogsschip. Verlaat u deze zaal, dan vindt U boven de vitrine die u het eerst zag (met o.a. het scheepsjournaal van Houtman, dat vertelt van de 2e reis naar Indië) een zeeslag tussen Nederland en Engeland uitgebeeld. Het is een tafereel dat wij vaker zullen zien: vuurspuwende en nog narokende vuurmonden, een in brand geschoten en zinkend schip, schipbreu kelingen in sloepen en open zeee, kort om, een nauwkeurige weergave van een zeeslag zoals die er in al hun hevigheid tientallen plaats hebben gevonden. Gaat u het trapje op naar het „nieuwe gedeelte” van het raadhuis, dan vindt U allereerst rechts een portret van iemand die u allen wel kent, al zou het dan slechts zijn uit een populair schoolliedje: Piet Hein, een anonieme gravure met een zesregelig Latijns onderschrift. Een zeer merkwaardig stuk hangt er naast. Als u even tijd hebt moet u pro beren het te ontcijferen. Het is de „Ty- dinghe hoe dat den Generael Pieter Pie- tersz. Heyn ende de vice Admirael Loncq de Vlote van Nova Spaengien inde Babia Matansa hebben aenghetast, ver overt ende verdestrueert.” Het bericht bevat o.a. een hoogst merk waardige opsomming van de buitge maakte goederen, waarbij de grote hoe veelheid zilver direct in het oog springt. U raadt het al; Dit is een bericht over de roemruchte Zilvervloot, waarvan ook in het zo pas bedoelde versje sprake is. Piet Hein werd in 1623 vice admiraal der West Indische Compagnie, drie jaar later admiraal. Hij bevocht de Span jaarden in de Caraïbische zee met als voornaamste wapenfeit de verovering van de genoemde zilvervloot (1628) die het edele metaal uit midden-Ameerika naar Spanje zou brengen en waarbij een buit van ongeveer 15 miljoen gulden in onze handen viel, voor die tijd een enorm bedrag. Geen wonder dat Piet Hein het volgend jaar wordt benoemd en sil graech meidwaen, hwant it giet hjir net om ’e nocht. Mar dat freget in heap tiid en in bulte prakkesaesje. Dan sille der boeren komme moatte, dy’t dat foar har eigen stan oer ha en der har foar jaen. wolle. En dat is net sa’n bytsje. Mar as de boeren it gelok hawwe, dat der sokke mannen foun wurde, dy’t dit wurk foar hatren dwaen wolle, dan is it needsaek- lik, dat hja ek it bitrouwen en de stipe fan de oaren krije. Sokke mannen dêr moat men wiis mei wêze en dat ek toane. Oars is der gjin minske, dy’t dat forant- wurdlik en swiere wurk folhaldt. En it minste is dan wol, dat men sokke lieders dy’t hja seis ütsykje, op fatsoenlike wize bihannelt en mei reedlike arguminten by harren komt. It binne op it lést seis ek minsken, dy’t net fortsjinje, dat hja bi- kügele wurde mei skellerij en ófbrekken- de krityk. Der wurdt men op it lést sa sêd fan as lu- zen. Fan ünderen op moatte de boeren har eigen krêft forsterkje troch flinke bistjü- ren to kiezen en der graech seis oan mei dwaen. Dan wurde de kritebistjüren en de haedbistjüren droegen ta aktiviteit en ini- tiatyf. En net langer seure oer de need- saeklike kosten. As der ien sint by de mol- ke komt is dy kontribüsje al foar tsien jier bitelle. Wy hoopje och sa, dat der dit kommende jier in fikse forbettering op lanbougebiet ta stan komme mei, mar der mei men al- linnich op tidigje as men seis de hannen üt de mouwen stekke wol en ienriedich en trochsettend meiwurkje oan it soun en sterk meitsjen fan de agraryske bidriuwen en har biwenners. De tuinders in ons land, die met zorg dit jaar bun komkommers hebben geteeld, worden ernstig getroffen door de nieuwe Duitse maatregel, de invoer van kom kommers stop te zetten. Het werk in de kassen gaat door en de kostelijke vruch ten worden met de gewone zorg behandeld en geplukt - zal de belt bun be stemming zijn. le week aug. 1938 Kerkstrijd in Oostenrijk: kloosters geslo ten. Godsdienstonderwijs op de handels- scholen afgeschaft. Inbraak bij R. Wynstra te Arum en bij Sj. Yntema te Achlum. Wordt gevraagd in omgeving v. Schraard enige werk- of waschhuizen of de wasch van boerenjongens. De raad van Bolsward verkoopt enkele stukken grond aan het Rijk ten behoeve van de aanleg van de Rijksweg 43. Een der leden vraagt te willen bevorderen, dat bij de werkzaamheden ook Bolswardse werklieden te werk worden gesteld. De heer Hollander pleit er in de raad voor, dat de lonen van het losse personeel worden verhoogd tot f 20,20 per week. Het vreemdelingenbezoek aan Duitsland is in 1 jaar gedaald met 75 c/o. soulaes moat komme fan de Jannen, dy’t üs produkten ófnimme. En it docht alle dagen wol bliken, dat de E.E.G. op pa pier folie fierder is as yn de praktyk. Sa- wol Frankryk as Dütsklan jowe bilies nou ’t de kniper op ’e skine komt. Hja falie wer werom yn de aide polityk: de eigen minsken to biskermen to’n koste fan de ynfier üt oare lannen. Dat it diz kear de tünders binne, dy’t de klappen krije is mar tafallich, op in oare kear binne it de hinne- en bargenalders en dan is it de su- vel, dy't itselde ünderfynt. Yn wezen bin ne hja net ryp foar meimekoar dwaen, hja hiene hoopt allinnich foardielen to krijen en nou’t it oan de skaedkanten ta is, smite se de grinzen wer ticht. It is ek nayf to mienen, dat de net-E.E.G.-lannen har sa mar goedsmoeds dellizze soene by de bi- foarrjuchte posysje fan de seis oansletten partners. Amearika lit dat alle dagen düd- lik blike, dy wol syn europeeske klanten op agrarysk gebiet ek net sa mar kwyt. Hja sitte der ommers mei deselde proble- matyk. Dêrom sil de druk fan dy kant ek tanimme mei it groeijen fan de E.E.G. Mr. Biesheuvel stiet foar deselde fragen as syn foargonger, mar hy hat ien ding op him foar. Hy hat in béste praktyk yn de boereorganisaesje efter de rêch en hy is net as syn kollega Marijnen foar de kolle- gebanken daliks yn it ynternasjonale mi lieu opnomd. Dat is pas letter komd, mear fan ünderen op. De boereorganisaesjes krije de kommende jierren in swiere taek. Hwant hja sille it lanboubileid ek meistjüre moatte. Hja kinne net folstean mei krityk en ófbrek- ken. Hja moatte yn it Lanbouskip de maetrigels mei klearmeitsje. Dat bitsjut opbou en posityf meiwurkje. De mearder- heit fan de boeren sjocht dat seis wol yn Skoplje, toeristenoord Alles in diepe rust De nieuwe morgen gloort De dag rijst onbewust Op uit het groene dal Boven ’t massief bergbrok Plotseling een doffe val Een zwaargevoelde schok Vijftien seconden slechts Chaos van vuur en puin Geen muur toont meer iets hechts Geen trap, geen bint biedt steun Eén noodlots ogenblik Een monster dat belaagt Verbijsterende schrik De stad half weggevaagd'. Kreten van angst en pijn Stof wolkt dicht door de lucht Paniek grijpt groot en klein Hol rommelend gerucht Instortend bankgebouw Vluchtelingen, ontzind De man zoekt naar zijn vrouw Moeder roept aan haar kind Skoplje, toeristenoord Het natuurparadijs In stof en rook gesmoord Gehuld in ’t vale grijs De ramp sloeg striemend fel Gevaar dreigt links en rechts Verpletterd, groot en klein Vijftien seconden slechts Overal loert gevaar Ook zonder een aardstoot Er is één schrede maar Tussen leven en dood tromme fordwine soe, minister-presidint wurden. En dérby is ien fan de mannen, dy’t as keamerlid dy krityk net sunich hearre liet, syn nije minister fan Lanbou wurden en meiiens de vice-presidint, Mr. Biesheuvel wie oan diz tiid ta de foarsit- ter fan ’e CBTB en hat mear as ien kear yn it iepenbier sein, dat de halding fan de regearing him net sinde op agrarysk ge biet. Mr. Biesheuvel is ek ien fan de bi- stjürsleden fan it Lanbouskip en hat op dat plak al hiel hwat ünderfining opdien. Hy wit üt syn eardere funksjes tige goed, hoe't de boeren tinke en hwat hja for- wachtsje en dérom bin ik bliid, dat hy de skouders der under sette wol om de lie- ding fan de regearing en it stribjen fan de boeren tichter bymekoar to bringen. Dat hy dit net dien hat op losse skroeven, dat is wol wis en it mei foar de boerebifol- king bimoedigjend klinke, dat sa’n foar- man it swiere ambt op him nommen hat. Mei in minister-presidint, dy’t nou ek wol op 'e hichte kommen is fan de ünfoldie- nens fan de agraryske bifolking en hiel hwat deskundigen yn de Twadde Keamer stiet it der net sa min foar. Wol bliuwt it jammer, dat de trije keamerleden, dy 't sunder in programma en sünder de kwali teiten, dy’t keamerleden hawwe moatte, der ynrekke binne, foar spek en beane meiboartsje, mar hawar, üt it kwea wurdt ek altyd wol hwat goeds berne. Dy’t net folslein blyn is, wit, dat it optreden fan de oerheit bipaeld wurdt troch de minis ters en Keamermearderheit en dat it dêr fan komme moat. En yn beide kolleges binne de Koekoekmannen in nul yn it si- fer. De oplossing fan de problemen fan de agrariërs lizze lykwols mar foar in diel yn hannen fan üs regearing. It raeaste Sa is it dan lang om let dochs klear komd mei it nije kabinet. Dat is yn üs lan al in soarte fan tradysje wurden, dat it lang duorret foar’t in ministerploech foarinoar is. Mar is it dan wer sa fier en dizze moanne sil der fierder net folie nijs nei buten komme. Binnenskeamers lykwols is men drok oan it tarieden foar de publike entré yn septimber, hwant dan moat de troanrede en de millioenennota wer klear wêze. Yn i^politike libben stiet men hyltyd wer foar forrassingen, hwant nou is ien fan de minsken, dy’t de measte krityk krige en h werf an tocht waerd, dat hy mei de stille f Y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1