ALGEMENE ONTSPANNING TUSSEN OOST EN WEST? Nieuw regeringsplan gunstig ontvangen O EwCL 1 i i i Accoord in Moskou over een kernstop Oecumenische jeugdsamenkomst Kabinet stelt zich aan Romme voor IS Kir STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Smakelijke smak’. Kunst op de Frisiana IBSM r -ai VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 102e JAARGANG No. 58 De Jong» Nieuwsblad I» Sünder striid gjin oerwinning briefje erbij Boven: In Skoplje is men begonnen met MflS! Aanleg nieuwe weg Staveren-Warns CHROESTSJOW AAN DE VREDESPIJP Landbouw. •7 >oooooooooooooóo< >OOOÖÖÖÖOOO< Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handclsadvertenties bij contract reductie Ontwapening en inspectie. Wat dit laatste punt betreft: Chroest- sjov, de Russische premier, heeft zich de laatste dagen ten zeerste ingespan- hun jongste serie bovengrondse kern- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K5157) Accoord van Wassenaar. Opvallend was, dat mr. Marijnen met geen woord sprak over de vraag, waar om de P.v.d.A. tenslotte buiten het ka binet is gelaten. Maar misschien hing dit zwijgen wel samen met het feit, dat minister Veldkamp juist op dit breek punt financiering van de ouder mogelijk, dat zij zal resulteren in een aaneensluiting van Syrië en Irak, waar de Baath eveneens de lakens uitdeelt. Intussen staat wel vast, dat de nieuwe situatie in het Midden-Oosten voor vele groeperingen in dit vanouds zo onrustige gebied een stimulans zal vormen om ’t machtspolitieke. spel, via staatsgrepen, met verdubbelde energie voort te zet ten. Woningbouw. Uit de regeringsverklaring bleek echter, dat het kabinet-Marijnen de hoogste prioriteit wil geven aan de woningbouw Door bijzondere maatregelen wil de re gering de woningachterstand aanmer kelijk inlopen. In de komende regerings periode van vier jaren zal een evenre dige bijdrage moeten worden geleverd om in 1970 een bevredigend evenwicht op de woningmarkt te bereiken. „Zo no dig moet hiervoor,” volgens het ka binet-Marijnen „een verzwaring van lasten worden aanvaard”. De regering wil weliswaar ook streven naar een belastingverlaging; maar voor de woningbouw mag zij hierop vol gens het accoord van Wassenaar in breuk maken. Tekenend voor het komend regerings beleid zal voorts zijn, de bijzondere aan dacht, welke aan de verhoging van de concurrentiekracht van de landbouw zal worden gegeven, binnen het kader van de Europese éénwording. De betekenis van de Europese integratie wil de rege ring voorts onderstrepen door de instel ling van een Europese Commissie in de Ministerraad, die niet onder leiding van mr. Luns of zijn ambtsgenoot van Eco nomische Zaken zal komen te staan, doch onder die van de premier. Behalve door de P.v.d.A., die als oppo sitiepartij bij monde van prof. Vonde ling kritiek liet horen, is het regerings- program door de Kamer over het alge meen zeer gunstig ontvangen. Vooral ’t feit, dat aan de woningbouw prioriteit zal worden verleend, er extra aandacht zal worden gegeven aan de landbouw en belastingverlaging, korter diensttijd en meer kans op algehele vrijstellingen in het verschiet zijn, stemde de Kamer gunstig. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad O o o o o o o o o o o o o o o o o 1 o o le week augustus 1913 Twijfel in Senaat. Het kernstopverdrag, dat voor alle lan den openstaat, zal pas van kracht wor den, zodra het door de drie oorspronke lijke staten is geratificeerd. Ratificatie door de Sovjet Unie en Engeland is een uitgemaakte zaak; goedkeuring met de vereiste van tweederde meerderheid door de Amerikaanse Senaat lijkt echter nog niet zonder meer verzekerd. Er zijn na melijk verscheidene senatoren, die ern stig betwijfelen of aanvaarding van het verdrag wel in het belang van het land is. Zij wijzen er onder meer op, dat de kernstop wel zal gelden voor proeven onder water, in de dampkring en in de ruimte, maar niet voor ondergrondse proeven, zodat de Sovjet Unie in staat zou worden gesteld de achterstand, wel ke zij op laatstgenoemd gebied ten op zichte van Amerika heeft, in te lopen. En wat hen nog gevaarlijker voorkomt is, dat de voorsprong, welke de Russen op het terrein van de proeven in de dampkring zouden hebben bereikt volgens sommige kringen zouden ze bij ben gedaan inzake het storen van vijan delijke radarsystemen en het onschade lijk maken van vijandelijke kernraketten door het verdrag wordt geconsoli deerd. Deze meningen hebben zeker niet de overhand, maar dat neemt niet weg, dat men in Washington vrijwel algemeen van oordeel is, dat aanvaarding van het ver drag zekere risico’s in het militaire vlak meebrengt en dat de overeenkomst van Moskou, politiek gezien, weinig meer kan zijn dan een overigens zeer belang rijke eerste stap in de richting van be tere betrekkingen tussen Oost en West. Zijn de Russen, nu hun ideologische conflict met de Chinezen dat in feite weinig minder is dan een strijd om de macht binnen de communistische wereld steeds scherper vormen begint aan te nemen, bereid om op tal van terreinen met het Westen tot overeenstemming te komen? Deze vraag houdt het Westen intens bezig sedert de Russen hebben toegestemd in de afsluiting van een beperkt kernstopaccoord. Wellicht, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, en diens Britse collega, Lord Home, iets van een antwoord op die vraag krijgen, wanneer zij binnenkort in Moskou zullen zijn voor de plechtige onder tekening van dit accoord. China en Frankrijk. Tot de overwegingen, welke hebben ge leid tot het sluiten van het kernstop verdrag, behoort ongetwijfeld deze, dat het potentiële kernmogendheden, zoals Frankrijk en op langere termijn communistisch China er toe zou kunnen brengen hun kernwapenprogramma op te geven, hetzij vrijwillig, hetzij gedwon gen door de druk van de publieke opi nie, zoals minister Rusk het heeft ge formuleerd. De hoop op een dergelijke ontwikkeling is evenwel onmiddellijk de bodem ingeslagen door de eerste reacties uit Peking en Parijs. China heeft reeds gewaarschuwd, dat het „kernwapenmo- nopolie, dat thans nog in handen is van een klein aantal landen, spoedig zal wor den verbroken.” En van zijn kant heeft president De Gaulle verklaard, dat Fiankrijk, althans voorlopig, niet tot het kernpact kan toetreden en zijn kernproeven noodge dwongen zal voorzetten. De president gaf tevens te kennen, dat zijn land wel be reid is mee te werken aan een program ma van „werkelijke ontwapening” en dat hij de drie kernmachten zal uitnodigen nog dit jaar met de Fransen over dit onderwerp te confereren. Uit deze uitlatingen zou men intussen kunnen opmaken, dat Frankrijk, dat niet alleen de recente Moskouse bespre kingen, maar ook al jaren het perma nente ontwapeningsoverleg in Genève heeft geboycot, wil trachten zich uit dit zelfverkozen isolement te bevrijden. Volgens sommigen zou men er echter ook een hint aan het adres van de Ver. Staten uit kunnen distilleren, dat Parijs bereid is de kernproeven te staken in ruil voor Amerikaanse geheime atoom- gegevens, waarover van de bondgeno- Gevraagd naar mijn mening ten aanzien van de door jongeren van Bolsward te houden oecumenische samenkomst op zaterdag a.s. des avonds te half acht in het Julianapark, alhier, zou ik mijn gedach ten als volgt willen formuleren: Het lijkt voor sommigen wellicht ietwat vreemd en onwezenlijk, dat in deze vreugdevolle en zonnige vakantietijd, jongeren zich zo uitdrukkelijk met elkaar bezinnen op de roeping die de Heer der Schepping heeft gesteld. Is het inderdaad vreemd en onwezenlijk? Ik dacht, dat het tegen deel het geval was! Ik acht het waardevol, dat men tijd weet te zoeken en te vinden om met elkaar zich enkele momenten te ver staan over de grondslagen van en de roeping in ons leven; dat men dit doet juist in zo’n zonnige vakantie-periode bewijst mijns inziens de grote elasticiteit van onze jongeren, die daarmede aan tonen hun geloof midden in hun leven te willen plaatsen. Ik acht dit een waardevol en gelukkig feit waarvan ook wij, ouderen, kunnen leren en hoop van harte, dat zeer velen aan de oproep van de organisatoren gehoor zullen geven. De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. Er zijn in Moskou elf dagen van harde onderhandeling tussen de Russische, Amerikaanse en Britse delegaties nodig geweest voor de delegatieleiders de we reld konden mededelen, dat het ogen blik van parafering van de overeen komst was aangebroken. Achteraf is gebleken, dat zij het al na zes dagen over de tekst van het kernstopverdrag eens waren. De overige dagen zijn gro tendeels besteed aan bespreking van de Russische eis, dat het kernstopverdrag officieel zou worden gekoppeld aan een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de Noord-Atlantische Verdrags-Or- ganisatie en die van het Pact van War schau. De Russen hebben die eis tenslotte laten vallen nadat de Amerikanen en Britten hadden beloofd, dat zij het overleg over ’n dergelijk non-agressiepact, na rugge- spraakt met hun NAVO-bondgenoten zouden voortzetten. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en „Ik ben zo blij, ik ben geslaagd Ik word op school niet meer geplaagd En daarom gooi ik met een smak Mijn zakgeld in de kerkezak”. De Amerikaanse minister van Landbouw, Orville Freeman (links), heeft pre mier Chroestsjow rechtsdinsdag in bet Kremlin een Indiaanse vredespijp aangeboden, als symbool van ons gemeenschappelijk verlangen naar wereldvrede zo zei Freeman publicatie vrijgegeven. Daaruit bleek, dat binnen het raam der sociale zeker heid prioriteit zal worden gegeven aan een geleidelijke opvoering tot een so ciaal minimum van de uitkeringen krachtens A. O. W. en A. W. W. Mocht, hetgeen momenteel niet te voorzien is, in de loop van de periode 1963/1967 blij ken, dat er ruimte beschikbaar kan worden gesteld voor gedeeltelijke ophef fing, bijv, vanaf het tweede kind, van de discriminatie in de kinderbijslag voor niet-loontrekkenden in verhouding tot die voor loon-trekkenden, dan zal daarnaar worden gestreefd. Daarbij zal alsdan mede worden onderzocht of en zo ja in hoeverre bekostiging uit de al gemene middelen dient te geschieden. Openluchtsamenkomst te Tzum ter be vordering van het Vrijzinnig godsdien stig leven. Openingswoord door H. Eis ma van Bolsward. Spreker o.a. Dr. Hille Ris Lambers van Jorwerd, ds. H. de Jon ge van Kimswerd en ds. J. Hulshof! van Makkum. Er waren een 200 belangstellen den. (historisch) Examens zijn achter de rug Niemand zit nu meer stijf en stug Gebogen over zijn dictaat Vakantie al wat de klok slaat De pechvogel, heel droef gesjeesd Denkt, kop op, elke smart geneest De zon schijnt en ik maak plezier Wie telt nu nog een rooie vier Bindingen. Het accoord van Wassenaar bindt be halve de fractievoorzitters van k.v.p., v.v.d., a.r.p. en c.h.u. ook hun fracties. In dit opzicht hebben liberalen en chr.- historischen dus een andere situatie moeten aanvaarden dan onder het ka- binet-De Quay bestond. Natuurlijk blijft er plaats voor individuele kamerleden om naar geweten te handelen. Maar niet ten onrechte presenteerde mr. Marijnen zijn nieuwe ploeg*als een „parlementair kabinet”. Op een punt hebben de c.h.u. en v.v.d. zich echter de vrijheid van handelen we ten voor te behouden: regering noch Kamer zal gebonden zijn door het toe komstig advies van de in te stellen pa- cificatie-commissie over de bezetting van het tweede televisienet. Misschien wordt dit punt wel het meest critieke in het leven van het kabinet-Marijnen. De vlasprijs in Wonseradeel is niet hoog, nl. f 100,per pondemaat voor het bes te, reeds getrokken vlas. Hulde de dankbre zilverschijn Waar zal het volgend „smakje” zijn? PIET proeven belangrijke ontdekkirgen heb- nen om het Westen de overtuiging bij te brengen, dat het kernstopaccoord kan leiden tot een algemene ontspanning tussen Oost en West en hij heeft er zelfs op gezinspeeld, dat vooruitgang op het gebied van de totale ontwapening er een gevolg van zou kunnen zijn. Deze woor den klinken hoopgevend, maar ze zijn in feite weinig overtuigend. Zolang de Sovjet Unie blijft vasthouden aan haar standpunt, dat internationale inspectie bij ontwapeningsmaatregelen in feite neerkomt op gesanctioneerde spionage en dus niet kan worden getolereerd, kan er van een algemene en algehele ontwa pening geen sprake zijn. En dat de Rus sen dit standpunt nog altijd huldigen, daarop duit het resultaat van het re cente overleg in Moskou: de overeen stemming daar over het kernstopver drag werd alleen mogelijk, doordat de ondergrondse proeven welke volgens het Westen slechts door inspectie ter plaatse als zodanig kunnen worden ge ïdentificeerd buiten het verdrag wer den gehouden. domsvoorziening zoveel moeilijkheden heeft gemaakt. De regeringsverklaring stelde slechts vast, dat het kabinet van een bijdrage uit de algemene middelen voor dit doel geen beginsel-kwestie maakte. Tegelijk werd door premier Marijnen echte’- het accoord van Wassenaar voor Verkoop van de opstal van „Het rood hert” te Bolsward. Collecte-opbrengst werd geteld En in de kranten kon vermeld (Als stille wenk in ’t algemeen?) Zondag een gift met‘bij schrift, Sleen: ten tot nu toe slechts Engeland de be schikking heeft. In een gecombineerde vergadering van Gasthuis- en Weeshuisvoogden is defini tief bepaald, dat deze stichtingen Bols ward zullen aanbieden een park met aan leg, beplanting, tuinmanswoning, enz. Het Gasthuis zal de grond afstaan, het Weeshuis de aanleg bekostigen. De opper vlakte zal 8 pondemaat bedragen. De schenking geschiedt ter herinnering aan het eeuwfeest van Nederlands onafhan kelijkheid (18131913). Het plan van aanleg is van Jan Wijbren Krijns en Co. van Joure. De ingang komt tussen het huis van de burgemeester en mevr. Lun- ter, t.o.v. de Zuivelschool. De candidaat met goed geluk Denkt, ’k was op het diploma tuk Ik kreeg het, jongens wat een jool Ja, ’k raak in eer en deugd van school Eerst maar verpozing opgezocht. Welverdiende vakantietocht ’t.Is pracht weer, lekker bruin gestoofd Zet ik de negens uit mijn hoofd een massale vaccinatie om "weerstand te kunnen bieden aan eventuele epidemieën. OnderEnkele redders en inwoners van Skoplje hebben doeken voor het gezicht gebonden tegen de stank, die zich als gevolg van de nog niet geborgen lijken, en de gesproeide ontsmettingsmid delen over de stad begint te verspreiden. Hwat hat Cjcibe Sb roar Op de tentoonstelling „Frisiana” zullen zo veel mogelijk aspecten van het Friese leven getoond worden. Het bestuur van de Frisiana-tentoonstelling heeft gemeend er goed aan te doen een prijsvraag uit te schrijven onder de beeldende kunste naars, die op enigerlei wijze een vitale binding hebben met het gewest Friesland Een onpartijdige jury zal bepalen welk in gezonden werk voor expositie op de Fri siana-tentoonstelling in aanmerking komt en wie de prijswinnaars zijn. De prijzen zullen bestaan uit: schilderkunst voor ’n bedrag van f 1000,- en voor vrije grafiek f 500,—. Kunstenaars, die mee willen dingen naar de Frisiana-prijzen dienen'vóór 5 augus tus ’63 de voorwaarden tot mededinging aan te vragen bij: Stichting Kultuerried, Prinsetün, Leeuwarden, waarop toezen ding van de voorwaarden en richtlijnen volgt. Examenzwoegers, er was één Jongmaatje uit het Drentse Sleen Die kon 't gevoel van dankbaarheid Zelfs in vakantiefleur niet kwijt Hij dacht onder de preek spontaan Kom ik waag er een gulden aan Ik maak onze diaken blij Een feestgift, met een briefje erbij Geen Unie in het Midden-Oosten. De kans, dat de federale unie tussen Egypte, Irak en Syrië volgens het in april in Cairo gesloten accoord in dit najaar een feit zal worden, lijkt thans definitief verkeken; kennelijk als een reactie op de bloedige onderdrukking door de Syrische Baathistische leiders van de poging tot staatsgreep, welke Nasseristen enkele weken terug onder namen, heeft president Nasser van Egypte verklaard, dat hij niets meer te maken wil hebben met de „fascistische regering” van Syrië en dat hij de over eenkomst van Cairo als ontbonden be schouwt. Sedert de ondertekening van deze over eenkomst door Nasser en de leiders van de socialistische Baathpartij in Sy rië en Irak is er tussen Nasseristen en Baathisten fel touw getrokken om de macht in Syrië. N-asser had namelijk tij dens het overleg in Cairo moeten toe stemmen in een drievoudig federaal staatsbestel. Dat betekende, dat hij slechts wanneer de Nasseristen Syrië volledig in hun macht zouden krijgen de gehele federatie naar zijn hand zou kunnen zetten. Alle pogingen van zijn aanhangers om het bewind in Syrië in handen te krijgen, mislukten echter; de Baathisten daarentegen, die zich even eens tot doel hadden gesteld om samen met hun Iraakse partijgenoten de fede ratie te overheersen, slaagden er niet alleen in aan alle coups het hoofd te bieden, maar bovendien de Nasseristen van alle belangrijke posten in landsbe stuur en leger te verjagen. Wat de gevolgen zullen zijn van de for mele breuk tussen Nasser en de Baath valt moeilijk te zeggen. Het is niet on- Woensdagmorgen heeft het nieuwe kabinet zich aan de Tweede Kamer voorge steld. Alle leden van het nieuwe ministerie konden een plaats achter de regerings tafel vinden. Dit In tegenstelling tot het vorige kabinet-De Quay. Op dat ogen blik was immers nog slechts één staatssecretaris dr. Van den Berge van Financiën in functie getreden. De nieuwe minister-president begon zijn verklaring met een woord van hulde aan zijn voorganger, dr. De Quay, vooral ook voor het werk, dat deze bij de kabinets formatie heeft verricht. In die dank betrok hij tevens de informateurs Romme en Beel en de fractieleider der k.v.p., dr. De Kort. Voor buitenstaanders, die zich aan de lange duur der kabinetscrisis hebben geërgerd, mocht dit misschien wat verrassend klinken door inkiders zal niet worden ontkend, dat deze figuren zich los van hun successen of tegenslagen veel moeite hebben gegeven om de formatie vlotter te doen verlopen dan tenslotte ongewild is geschied. DE RAMP IN SKOPLJE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1