m Oecumenische Jeugddienst het Julianapark Bruidegom stuurde zelf de trouwauto „Mare Liberum” blijft boeien MERKWAARDIGE ZAKEN DIE U MOET ZIEN üs hjoed p p to sizzen B. P. Grand Prix bleek groot succes te zijn Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bringt üs de R.O.N.O. Zilveren filmpjes 2e week augustus 1938; Beiaardbespeling DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 102eJAARGANG No. 59 üt. in bi- ii 1. den lukt it wer oaten oan om ek yn dizze praktysk elts plak dei 4 5 ;e- 2. 3. bezoekers getrokken door de spiegelbor- den met de naam SPAAR: EN HOO VEN, welke eikenhouten borden, vol gens de overlevering zijn aangespoeld op Ameland. In de scheepsregisters komt slechts één schip met de naam Sparenhoven voor. Het werd in 1795 in Plymouth in beslag genomen. Kapitein was Rink Visser. Het schip werd voor 1200 Engelse pon den verkocht. De verdere lotgevallen zijn niet bekend, maar het aanspoelen doet wel een vermoeden rijzen. Interessant is ook een koperen tabaks doos met in het deksel een eeuwigdu rende kalender en in de bodem Pieter Holm’s Zeemeter. Pieter Holm had in de 18e eeuw een zeevaartschooltje en was de ontwerper en leverancier van deze dozen, die bij de stuurlieden al gemeen in gebruik waren. En wilt U nog meer? Zie dan de eiken houten seinkabels, het octant van eb benhout met ivoren rand, de sextant, eens toebehorend aan de loods van Oost- mahorn, een telescopische zeekijker van teakhout, de zandloper, die een half uur werk heeft om leeg te lopen om niet te vergeten het open bewerkt houten mo del van een half scheepskameel. Deze scheepskamelen werden in 1690 reeds door Meeuwis Meindertsz. Bakker uitge vonden en hadden tot taak grote zee gaande schepen enkele voeten te lichten en over de ondiepten in de Zuiderzee (bijv. Pampus) heen te helpen. „De reis”. Ds. Bodaan had als onderwerp gekozen: „De reis”. Met het oecumenisch streven, zo stelde hij nadrukkelijk vast, hadden zijn dage lijks werk' en zijn rede, die hij hield, weinig te maken. Wel was hij een warm voorstander van de oecumene, omdat de Bijbel dit wil. Zijn rede van deze avond echter bedoelde Jezus te prediken, de enige Loods, die de mensen in de veilige thuishaven brengt. Ik ben bezeten, al dus spreker, van het verhaal van Fi- lippus en de Ethiopische kamerling. De laatste was in Jeruzalem geweest om God te aanbidden. Hij had er een brochure gekocht en las deze op zijn terugweg. Maar hij begreep als outsider er niets van. Toen kwam Filippus en deze, een eenvoudig mannetje, wendde Enkele honderden mensen, jongeren en ouderen, waren zaterdagavond in het Julianapark bijeen, om een oecumeni sche jeugdsamenkomst bij te wonen. Sprekers waren Ds. L. A. Bodaan, ha venpredikant in dienst van de Ned. Herv Kerk en Pater A. van Straaten, beroemd als pleinpredikant en in Friesland wel bekend uit zijn Witmarsumer periode’. dings- en missievelden wordt de bood schap van God verduisterd door onze verdeeldheid. De neger in Afrika zegt zeer consequent tegenover ons: Ga het eerst samen maar eens uitvechten en zeg mij dan, hoe het moet. Niet in bijkomstigheden zijn wij ver deeld, maar tot in het hart van de bood schap, die wij moeten brengen. Dat is een schande, vooral ook, omdat wij Chris tus er belachelijk mee maken. Omdat de predikers het niet eens zijn, wordt de boodschap niet gehoord. Nu zitten wij met de erfenis van deze verdeeldheid, .paar dit mag bij ons niet leiden tot onverschilligheid tegenover onze eigen gemeenschap, noch tot ver doezeling van de onderlinge verdeeld heid. Integendeel, dienen we trouw te zijn aan onze eigen kerkelijke gemeenschap en In minske wol wêze hwat er net is en net wêze hwat er wol is wur- it algemien kin it 6a. b. c. 7a. b. c. 8 Bolswards Nieuwsblad De Jong’» Nieuwsblad a. b. c. a. b. c. d. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie» bij contract reductie oer de Fryske De tentoonstelling Mare Liberum blijft nog steeds boeien, hetwelk wel blijkt uit het nog steeds groeiend aantal bezoekers. En dit is geen wonder. Vele facetten noemden w(j U reeds. Een ander boeiend aspect is de ontwikkeling van onze vaderlandse zeeschilderkunst, die op de tentoonstelling is te zien: Vanaf het primitieve tot aan het impressionistische, van het scheepsportret (wat stijfjes, maar uiterst secuur en voor de kenners van de schepen zeer interessant!) tot aan het stemmingsstuk (atmosferisch opgezet met gevoel voor lijn en harmonie, voor compositie en kleurwaarde). Eigenlijk leent dit laatste aspect zich moeilijk tot een beschrijving. Dit is toch wel iets om zelf te komen zien. U zult er zonder meer van genieten te ervaren hoe zeeschilders als Storck enz. zich ontworstelden aan de feitelijke weergave zonder meer en een Willem van der Velde een grote greep deed naar het genre stuk, hoe een Koekoek zijn romantische inslag niet verloochende en een Nuijen tot in perfectie de waterpartijen beheerst. Vandaag - in dit laatste artikel, dat wij over deze tentoonstelling schrijven willen wij in gedachten met u mee wandelen langs de 140 nummers, die U voor twee kwartjes kunt zien: bijna drie kunstwerken of curiosa voor één cent. En dan denkt men soms ook nog, dat alles wat culturele waarde heeft, goed koop is. Merkwaardige zaken telt de tentoonstelling er vele. De authentieke scheepsjournalen uit de tijd der ontdek kingsreizen noemden we reeds Wat zal menig onderwijzer na de vakantie indruk kunnen maken door te zeggen: „Dat scheepsjournaal met het „Cort verhael van 't gene wedervaren is Frederick de Houtman, int eylandt Sumatra” (reis met de schepen Leeuw en Leeuwinne, 15 maart 159829juli 1600) heb ik met eigen ogen gezien”, en „de handteke ning van Jan van Riebeek, die de groen tentuinen aanlegde op Cabo de Bona Spa- ranca (Kaap de Goede Hoop) heb ik zelf gezien” of „Het boekje van de 26 jarige Hugo de Groot over de vrije zee „Mare Liberum” heb ik zelf in een vi trine zien liggen!” of „Ik zag eens de kaart van Nieuw Nederland (het latere New-York) uit 1616!”. Maar niet de onderwijzers kunnen dat, ook de scholieren, die de tentoonstelling al of niet in groepsverband bezoeken, krijgen op hun rondgang prachtig aan schouwelijk onderwijs. Wij wijzen U slechts op de merkwaar dige „Zee-atlas ofte water-werelt, ver- thoonende al de bekende zee-kusten des aardrycks”, waarop wij zien dat de to rens van dorpen als Panderingha (Par- rega) enz. vroeger als bakens dienden en de scheepsmodellen. Zo is er een getuigd model van een oor logsschip uit 1680, een z.g. driedekker, die op haar dekken niet minder dan 78 stukken geschut voerde en op de cam pagne nog 8 lichtere stukken. Vroeger gold het voorschrift, dat van ieder ge bouwd schip een model moest worden vervaardigd. Ook sommige schilderijen zijn merk waardig, zoals bijv, de afbeelding van 't waterfeest op het IJ voor Amsterdam door Abraham Storck. Dit waterfeest werd n.l. aan Czaar Peter de Grote aan geboden op 1 sept. 1697. Links zien wij het schip Petrus en Paulus, bestemd voor de Russische marine, waaraan de Czaar in Zaandam heeft meegewerkt. De Czaar bevindt zich aan boord van ’t jacht op de voorgrond in het midden. Een ander zal interesse hebben voor twee bladen uit de astronomische atlas van Johann Gabriel Doppelmayr, uitge geven te Neurenberg in 1730, waarop de handgekleurde gravures de verschil lende sterrenbeelden in beeld brengen. Ook de herinneringen aan de walvis vaart zijn interessant. De walvis- of Groenlandsvaart was in de 17e en 18e eeuw zeer rendabel. Aanvankelijk ge- „De reizigers”. Pater Van Straaten had als onderwerp: „De reizigers”. Deze redevoering stond wel in zeer nauw verband met de oecumene. Vlak na de Schepping waren er slechts 2 reizigers. Thans zijn er miljarden en de ene ver kondigt dit, de andere dat. Op de zen met deze gemeenschap moeten we sterk meeleven. Gemengde verkeringen zijn daarom niet aan te bevelen, omdat ze in wezen veelal de scheidingen verdoe zelen. Men durft dan niet de pijn van de verdeeldheid dragen. Vanuit het soli- dair-zijn aan eigen gemeenschap kun nen we juist nieuwe wegen zoeken, om tot waarachtige oecumene te komen. Zo deed Paus Joannes XXIII, zo doet de Wereldraad van Kerken en zo was het streven van het concilie in Rome. In onderlinge liefde tot elkander kun nen we bijvoorbeeld wei de eenheid zoe ken. Niet over elkaar roddelen als Chris tenen of als kerken, maar elkaar accep teren en ons mede verantwoordelijk voor elkaar weten. We moeten veel meer luisteren naar de ander dan praten. Spreker had een voorstel. Zou het zo vreemd zijn, zo vroeg hij, als de jonge ren van Bolsward, voortaan één zater dagavond in de maand zich gezamenlijk gingen voorbereiden op de gescheiden kerkdienst van de volgende zondagmor gen Als we dan zondags ieder naar zijn eigen kerk gaan, weten we, dat we he laas gescheiden gaan, maar van te vo ren hebben wij de pijn ervan ervaren. Zo’n zaterdagavond kan een teken zijn, dat Jezus Christus door Zijn kerk voort werkt. Laten wij radicaal, aldus Pater Van Straaten, een einde maken aan de verkettering van elkaar en inplaats daarvan oprecht zoeken naar wegen, om aan onze saamhorigheid gestalte te ge ven. Grote aandacht. Met grote aandacht is naar beide rede voeringen geluisterd. Er werden voorts enkele liederen gezamenlijk gezongen onder muzikale begeleiding van het Chr. munziekkorps „Oranje”. Een bandje zong en speelde verder enige negro-spi- rituals en andere gewijde liederen. Heel mooi klonken de liederen; „Were you there, where they crucified my Lord”, „Hij houdt de hele wereld in zijn hand” (van Mahalia Jackson) en „Geef Jezus uw hart”. De algemene leiding berustte bij de heer H. Faber. Aan de bijeenkomst was een kwartier klokgelui van de Martinitoren vooraf gegaan. zich tot de chique Ethiopische minister van financiën om hem te vragen of hij het gelezene wel begreep. En Filippus predikte hem Jezus. Daar valt nooit genoeg over te spreken en te schrijven en toch is diens bood schap met weinig woorden te omvatten. „U zondigt,” zei Filippus hem. Maar hij wees hem ook de weg, om tot Jezus te komen. „Mijn Heer,” aldus Filippus, „heeft een teken uitgedeeld, namelijk de Doop. Wie die doop ontvangt is van Jezus en bij Jezus”. Aldus kwam de ommekeer op deze reis in het leven van de kamerling en ging h(j op de goede haven aan. Als U niet weet, zo besloot Ds. Bo daan zijn toespraak, dat uw levensreis de reis is naar Gods Vaderhaven, zorg dan, dat u het gauw zeker te weten komt.” Wairin opgenomen: De Bohwirdsche Courant, Westerjoo en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uigare: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redictie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) mar in plak tan 5000 ynwen- perfoarst net gaedlik situearre, clogge it en goed ek. Soene wy mear op de T1ISDEI 6 AUGUSTUS: 19.1019.50 Fryske ütstjüring. „Hop hop hynke”, in programke foar üs beukers, gearstald troch Ria Postma-Stolk. Yn ,,Wy binne jong”, opnamen en muzykjes foar it jongfolk tusken trettjin en tweintich. Yn ’e teksten: Leni de Vries. Gearstalling: Wim Abma en Douwe Kiestra. „De Fryske Polka”, in lietsje fan S. J. van der Molen, songen troch Klaes Westra. In programke mei nijs simmersporten. Heroprichting Buurtver. De Blauwpoort. De nieuwe naam wordt D B.S. tromme slaen moatte. Soe in jierlikse üt- jefte fan de eveneminten, hweryn sküt- sjesilen, hurdsilen, keatspartijen, tentoan* stellings, folksfeesten, skotsen en folks- dounsdemonstraesjes, hurddraverijen cn al al sa mear, net tige de oandacht fes- tigje op Fryslan as fakansjelan. Hwat wit men buten Fryslan fan de sylskoal- len, fan de boatenforhierders, fan hotels en campings, fan stêdhuzen en ge- bouen, fan stran en bosk? De rekreaesje is it opkommend tij, moat te wy net folie mear de netten ütsmite? En derneist üs ynventaris ris goed nei- sjen. Hwant op mannich plak kinne de minsken net bliuwe omt der gjin goede en passende akkomodaesje is. Sa fan bu ten bisjoen meije wy yn üs eigen stêd net kleije; de hotels en restaurants komme der better üt to sjen, mar it tempo is net heech en de reklame mar och sa minym. Nearne hinget it menu goed sichtber foar de gcande en kommende man, binne wy to bleu en to biskieden? De tiid dy’t wy nou meimeitsje hat in hiel oar tempo en biedt folie mear mooglikheden as ear- tiids, mar is üs mentaliteit der wol ge- nóch op ynsteld? It is perfoarst net de bidoeling immen in forwyt to meitsjen, mar as men sjocht hwat oare streken op dit gebiet dogge, dan bikrüpt jin wol ris de freze. dat üs deeglik en bibalden aerd üs seis hwat yn it paed stiet. Der is hjir altyd j.it folie mear animo foar in pleats to keapjen as foar in hotel to bouen en is it rendemint fan de earste better as fan it léste? Op de eilannen is it ynkommen fan de mins ken yn fiif jier tiid mear as 50% tanom- men. Dat kin men fan oare bidriuwen fuort net neisizze, liket my ta. En op dit gebiet komt de tiid op jin ta, dat mist net. Tj. de J. IT OPKOMMEND TIJ De tiid, dat it wurd fakansje allinnich mar hwat sei oan skoalbern en masters, is wol forgoed foarby. It is in diel wur- den fan it libbenspatroan fan praktysk alleman, al binne en bliuwe der wol üt- sünderingen. En mei dizze greate for- oaring stean wy jit net oan de ein, mar moatte wy forwachtsje, dat hja mei de jierren tanimme sil. Neist dit bilangrikc forskynsel is der de taname fan it mo- torysK forkear. De brommer, de skooter, de auto, steane foar allemans doar en meitsje mooglik, hwat yn eardere tiden net koe. De aide toeristeplakken as Sche- veningen, Zandvoort, Valkenburg en sok- ke mear, hawwe gjin plak mear foar de mannichte, aloan wreidet him de hotel, Duitse joden die bij de inlevering van hun vermogensaangifte buitenlandse waarden hebben aangegeven, hebben be richt ontvangen deze te moeten inleveren. Er komt een nieuwe verordening die be paalt hoe bij officiële gelegenheden vrouwen Hitler moeten groeten. Zij zul len de rechterhand met gebogen elleboog ter hoogte van haar schouder moeten brengen en tegelijkertijd het hoofd moe ten buigen. Benoemd tot kerkvoogd te Schraard de heer L. Brandsma. pension, kamping-oaljeflek fierder Hwa’t yn dizze tiid fan Den Helder üt de kust lans giet, kin nearne mear in plak fine sunder tinten en caravans. Al les rekket fol, ja oerfol en giet men fan- üt Sélan de Belgyske kust lans, dan riigje harren de hotels en toeristeflats oanien ta ien brede en lange boulevard. Yn de fan aids forneamde plakken as Brugge wurdt der in bipaelde seleksje tapast troch de prizen en de eigenmakke kondysjes. Sa ünderfolmen wy vn in bi- paeld hotel, dat de oanjowne logyspriis fan 150 franks by it biteljen yn 250 fór- oare wie, mei de sobere taljochting: dat oare wie bilêsting, bitsj inning en sa mear. De jouns koene wy nearne in plak fine om to brea-iten, allinnich diners koe men krije. Yn Lüksemburch wie it wer oars- om, der koe men de middels tusken twa en sawnen nearne waerm iten bisette, noch by de iene noch by de oare. Nou t de fraech sa sterk tanimt, wurde de pri zen aloan heger en mei dat heger wur- J. B. Lully J. M. Leclair. G. B. Buononcine. De meiskes van Brabant. Een meisje van Scheveningen. Ik zeg adieu. Improvisatie, Het programma omvat: Fishers Hornpipe Oude .Ierse melodie. Prelude. Leen ’t Hart. Drie oud-Nederlandse liederen. Ik weet een rein kasteel. De boer heeft maar enen schoen Wijs mij dat bloemken blauwe. Suite. E. Ph. Chédeville. Marche - Menuet - Rigaudon - Tambourin. Vier Engelse melodieën, Auld long Syne. Green Sleeves. Londonderry Air. Home sweet home. Gavotte en musette Sarabande. Rondeau. Hwant dy kans is yn it fakansjeseizoen bysünder great. In great diel fan de toeristen wol hat jild grach sparje foar de direkte kon- sumpjes en bisiket de djüre nachten goeukeaper to krijen. Soe men dat gean litte. dan wie it yn inkele jierren in greate troep. Dêrom is it tige forstannich, dat men dizze saken yn redèlike bannen halde wol en dat men mar net rounom en mei alles stean en lizzen gean kin. ForSinne wy üs net, dan sille dy regels jit wol stranger de en yn'it bilang fan it algemien 1 der ek net sünder. It Etif hat lêstendeis in publikaesje üt- jown, hwertüt bliken die, dat de toeris ten jierliks hjir yn Fryslan al foar 34 mil joen goune ütjown hawwe. Dit seit düd- lik, dat de ekonomyske kant fan it fa- kansjehalden net foarby sjocn wurde mei. En al is it wier, dat it measte iild op de eilannen en inkelde toeristeplak ken torjuchte komt, it nimt net wei, dat praktysk elts plak der wol hwat drippen fan fangt. Mar dat haldt ek wer forban mei de aktiviteit fan de plakken seis, of leaver fan har ynwenners. Doe't wy fan ’e wike in joun yn Medemblik wiene om der it lüd- en Ijochtspul ris to sjen yn forban mei de Feesten yn 1966, foei it üs op, hoefolle frijmoediger en optimis- tysker men der is mei it oanpriizgjen fan de bisteande attraksjes. Wy krigen in boekje oanbean, hweryn de WV it hiele programma foar 1963 ütiensette en bi- kend makke. De feestagenda foar it hiele jier wie der yn opnomd en waerd mei foto’s en sketsen oanbifelle. Nou is Me demblik mar in plak fan 5000 ynwen ners en i mar se cl hjir yn Fryslan ek net hwat Hwat hat (gabe Skroar branche de angels üt to smiten. Dat is dan ek de iennichste rem op de heger wurdende prizen, hwant alle oare regels jowe praktysk mar in lyts bytsje. Troch dizze situaesje, dy’t meidertiid jit krêftich oanwinne sil, wurdt ek Frys- lans kans op rekreaesjewinst better. Óp it foarste plak foar de eilannen, dy’t sim- merdeis oerstreamd wurde troch de tüze- nen en hwer men winters wol klauen hat om oan de tanimmende bihoeften to foldwaen. Mar ek roun de marren nimt it toeriste- bidriuw fiks ta en foar mannich doarp bitsjut dat simmerdeis in moaije yn- struijing. Aldergeloks is men by de ge meenten en de provinsje goed wekker om der gjin rommel fan meitsje to litten. Toen de heer D. Visser uit de Joh. Prooststraat, die een transportmiddelen- fabriek aan de Marneweg heeft, onlangs een 2-persoons Fiat kocht, een zgn. ca- briolette, zal hij stellig niet gedacht heb ben, dat dit wagentje ook als trouwauto kon dienen. Zijn dochter Martha even wel stond op het punt om te trouwen met Gerrit Albertus Jager uit Witmar- sum en bij het maken van plannen voor de aanstaande huwelijksdag werd ook het vervoer naar stadhuis en kerk druk besproken. „Als jullie mijn nieuwe wa gen eens namen!” stelde de heer Visser voor. Het groene paar was terstond wild- enthousiast voor dit voorstel. Vrijdag j.l. was dan de grote dag. De bruidegom liet zijn bruid instappen en Veel belangstelling trok gisteren het autorijden van de jeugd tussen 9 en 13 jaar op Plein 1455. Er is een deelname van bijna 600 kinderen. De organisato ren van deze race hebben in Bolsward met hun oren gistermorgen staan klap peren, toen de 10-jarige Piet Prins het rondje in 14.1 seconde reed. Het lukte zelfs de heer L. C. van Vliet, die hem de finalistenmedaille omhing, niet, om dit record te verbeteren. Evenals gisteren worden vandaag en morgenochtend weer de rondjes gereden en uit elke heat een winnaar gekozen. Deze finalisten komen dan woensdag middag tussen 2 en 4 uur tegen elkaar uit, waarbij ook b. en w. van Bolsward en anderen speciaal zijn uitgenodigd. In de finale voor woensdagmiddag kwa men maandag: 1. Karei de Jong, 2. Jaap Veldman, 3. Jan Terpstra, 4. Anton Schuurman, 5. Piet Prins, 6. Ulrik v. d. Zee, 7. Domien Lolkema, 8. Albert v. d. Zwaag, 9. Sjors Postma, 10. Rudi Na- wijn, 11. Jaap v. d. Sluis, 12. Hans Ri- nia, 13. Jacob Stienstra, 14. Romke Keur, 15. Nettie Steggerda (m), 16. Ulco Tjalsma, 17. Theo van Bree, 18. Simon de Groot. De Coupe des Dames, speciaal ingesteld voor de vrouwelijke deelnemers, verwier ven: 1. Thea Buikstra, 2. Marijke Huite- ma, 3. Aukje Westerhuis. 4. Helma Steenwijk, 5. Nettie Steggerda, 6. Geertje Kuipers, 7. Alie Horjus, 8. Afke Nota. zette zich vervolgens in hoogsteigen per soon achter het stuur. Langs Gysbert Ja- picxlaan, Laag Bolwerk, Stoombootkade en Snekerpoort werd naar het stadhuis gereden. De bruid voelde zich als een koningin, zoveel bekijks trok langs de weg dit gebeuren. Het was stralend mooi weer op deze blijde dag, zodat het bruids paar met open auto kon rijden. De neer gelaten kap kon daardoor met witte bloe men worden afgezet en het geheel leek fantastisch mooi. Buitenlanders, die deze middag juist met een toerbus in Bols ward waren, keken zich de ogen uit hoe men trouwt in Bolsward. Zij wuifden het gelukkige bruidspaar spontaan na en zij zullen in hun eigen land ongetwijfeld nog wel eens hun herinneringen aan de ze unieke gebeurtenis ophalen. Het paar werd in de echt verbonden door de gemeentesecretaris van Bolsward, de heer D. Sandstra, die er in zijn toespraak op zinspeelde, dat hier de bruidegom zelf „de leije yn hannen” had. Na de voltrekking van het huwelijk op het stadhuis werd gereden naar de Geref. Kerk aan de Gasthuissingel, waar ds. A. Borman van Witmarsum het huwelijk kerkelijk bevestigde. In Hotel „De Wijn berg” vond daarna de receptie plaats. Het echtpaar JagerVisser is voorne mens zich in Utrecht te vestigen, waar de heer Jager, die leraar aan de Chr. Landbouwschool te Witmarsum was, een benoeming als leraar aan de mulo-school heeft aanvaard. De eerstvolgende beiaardbespeling op ’t carillon van het stadhuis wordt gehou den door Wim Mesdag, stadsbeiaardier van Enkhuizen, a.s. donderdagmorgen van 11-12 uur. bruikte men fluitschepen, naderhand zg. bootschepen, die een breder dek hadden dan de fluiten. De jacht op de walvis sen geschiedde met harpoenen vanuit roeisloepen. Deze werden naast het schip opgehangen aan weerszijden van het achterdek. De traankokerijen op het eiland Jan Mayen verwerkten de gedode dieren. In het einde van de 18e eeuw begonnen de vangresultaten door de overbevissing sterk terug te lopen en werd de walvisvaart in de Noordelijke Ijszee als niet meer lonend kort nadien gestaakt. Verschillende schilderijen herinneren aan deze vaart, waarbij vooral het „ade men” van de walvissen op vaak primi tieve wijze is afgebeeld. De meeste her inneringen aan de walvisvaart vinden we in de z.g. grote commissiekamer. Hier aanwezig moet U niet verzuimen een model van een fregat der Friese admiraliteit te bewonderen. Dit fregat werd ca. 1785 in Workum gebouwd. De bewapening bestaat uit 26 stukken, waarvan twee op de voorplecht zijn op gesteld, zoals ook op de galeien gebrui kelijk was. Deze plaatsing is vermoe delijk geschied ten behoeve van de jacht op piratengaleien in de Middellandse Zee, tot welk doel de Franse Admirali teit in de 18de eeuw regelmatig een fre gat in dienst had. Veelal wordt ook de aandacht van de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1