Federatie Maleisië ideaal van Kamer zeer wel over nieuwe regering te spreken van premier Malakka ZONNIG WEER BEGUNSTIGT KA BINET-MARIJNEN 73 Ontspanning tussen Oost en West? tót in Workum üs hjoed p p to sizzen Weer tentoonstelling Simmerwille Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND .- -' 4 i «F A VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 102e JAARGANG No. 60 Geduld is de kunst fan it harkjen Maleisië. PYT Bonn bevreesd. Portugal en Afrika. KERNSTOPVERDRAG ONDERTEKEND de senatoren Humphrey Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handeliadvertentiea bij contract reductie Intussen is gebleken, dat ook West- Duitsland weinig enthousiast is over het verdrag. De regering in Bonn vreest, dat een Oostduitse toetreding tot het verdrag, waarbij alle staten zich kun nen aansluiten, zal leiden tot een ver hoging van de status van het Oost- Duitse regime, dat behalve dan door de landen van het communistische blok door nog vrijwel geen enkele staat is er kend. De verzekeringen van president Kenne dy en de Britse regering, dat dit stellig niet het geval zal zijn, hebben blijkbaar weinig indruk gemaakt op Bonn, dat in de snelle wijze, waarop Oost-Duitsland Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bo'sward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 .(K5157) de wereld heeft laten weten, dat het 't verdrag mede zal ondertekenen, een re den temeer ziet om voorlopig de kat uit de boom te kijken. te zenden, die dit land tegen de bevol king van zijn overzeese gebieden zou kunnen gebruiken. Deze aanbeveling is overigens maar wei nig naar de zin van de leden van het Afrikaanse blok. De Afrikaanse afge vaardigden naar de Veiligheidsraad heb ben geruime tijd gepoogd de resolutie te laten vallen onder hoofdstuk VII van het Handvest van de Verenigde Naties (bedreigingen van de vrede), waardoor de raadsbesluiten voor alle leden van 03 wereldorganisatie bindende kracht zouden krijgen. Verscheidene leden van de Raad hadden evenwel bezwaar tegen het volgen van deze procedure. De be langrijkste oppositie tegen de Afrikaan se plannen kwam van de kant van de Verenigde Staten, die weliswaar voor onafhankelijkheid voor de Portugese ge bieden in Afrika zijn, maar onder meer wegens hun banden via de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie met Portugal weinig gevoelen voor een officieel wapenembargo. Om een Westelijk veto te vermijden moesten de Afrikaanse Staten dus ge noegen nemen met een resolutie onder hoofdstuk VI van het Handvest (vreed zame regeling van geschillen) en het bij een niet-bindende aanbeveling laten. Aangezien het echter vaststaat, dat Por tugal de resolutie naast zich neer zal leggen, zal het Afrikaanse blok hoogst waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de Portugeese kwestie opnieuw bij de Raad aanhangig maken, in de hoop, dit col lege dan tot een straffer optreden te kunnen bewegen. istus zal tweede óók wel omdat hij toch liever aan het verzekeringskarakter van de A. O. W. wilde vasthouden en dus een eventuele verhoging van de uitkeringen in eerste instantie door een premieverhoging wil beproeven. Voor het kabinet-Marijnen is dit althans op aandrang van minis ter Veldkamp géén beginselkwestie meer. Prof. Vondeling noemde het argu ment van dr. De Kort derhalve zelfs een smoesje. Honend vroeg hij zich af wat het woord van de voorzitter der groot ste Kamerfractie eigenlek nog waard was. Dr. de Kort noemde dit verwijt „jammer, maar niet terecht”. Abonnementsprijj f 1.90 per kwirual (bij »ooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Joog'i Nieuwsblad Bindingen. De mildheid van de kritiek van Prof. Vondeling was overigens wel begrijpe lijk. Hij heeft immers zelf aan de sa menstelling van de „bouwstenen” van de informateur Romme meegewerkt. Zijn grief tegenover de k.v.p. was juist, dat hij hierover met informateur Rom me meer overeenstemming had verkre gen dan de v.v.d. en dat zij desniette min toch de liberalen als regerings partner had verkozen. Waarom dan zo lang met de socialisten onderhandeld en niet aanstonds na de verkiezingen op een reconstructie van het kabinet-De Quay aangestuurd? De verklaring, welke dr. De Kort gaf, was duidelijk: de k.v.p. was er niet zeker van, dat de v.v.d. zich aan een rege- ringsprogram zou willen binden. Zelf wenste zij geen herhaling van de vorige kabinetsperiode, waarin de mam moetwet er slechts met behulp van de socialistische oppositie door kwam. Daarom wilde zij ook de weg naar de p.v.d.a. openhouden. De v.v.d. had in haar beginselprogram immers principi eel bezwaren tegen kabinetsafspraken aangevoerd. Mr. Geertsema gaf nu toe, dat de v.v.d. zich in Wassenaar moreel had gebon den. En hij uitte in dit verband scherpe kritiek op informateur Beel, die de vvd geen keuze had gelaten. Als de v.v.d. niet zou hebben toegegeven, dan was hij met de p.v.d.a. in zee gegaan. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich de afgelopen dagen, op verzoek van 32 onafhankelijke Afri kaanse staten, uitvoerig bezig gehou den met het Portugese kolonialisme in de Afrikaanse gebieden Angola Mozam bique en Portugees Guinea. Na een langdurig debat heeft de Raad tenslotte een resolutie aangenomen, waarin Portuga.1 wordt gevraagd het recht van de bevolking van deze gebie den op zelfbeschikking en onafhankelijk heid te erkennen en onmiddellijk stap pen te ondernemen om die onafhanke lijkheid zo spoedig mogelijk te verwe zenlijken. Om dit besluit kracht bij te zetten heeft de Raad alle leden-staten aanbevolen, geen wapens naar Portugal Sociale paragraaf. De kritiek van de socialistische prof. Vondeling ook zijn tegenstanders ga ven het toe was mild, hoe bijtend zijn spot op de kabinetsformatie overi gens ook klonk. Het enige verwijt, dat hij de regeringsverklaring maakte, was, dat zij te weinig aandacht voor de in komensverdeling in Nederland aan de dag legde. Dat sloeg uiteraard vooral op de aarzeling, welke er binnen het kabinet-Marijnen nog bestaat over de vraag of middelen uit de schatkist kun nen worden aangewend voor een verho ging van het algemeen ouderdomspen sioen. Men weet, dat de k.v..-fractieleider, dr. De Kort de p.v.d.a. tijdens zijn poging tot kabinetsformatie buiten spel zette, Landbouw. Dat de burgemeester van Wassenaar zich hierover zo druk maakte, hing waarschijnlijk wel samen met het feit, dat het accoord, waarop de prioriteit van de woningbouw berust, in deze ge meente, de woonplaats van de informa teur Beel, tot stand is gekomen. Niet op alle punten kreeg deze over eenkomst overigens toejuiching in de Tweede Kamer. De woordvoerder van t Waarin opgenomen: De Boiswardsdie Courant, Westergoo en v.'vto&ww In dezelfde zonnige week, waarin de wereld werd voorzien van een kernstop- verdrag, is ook aan onze Nederlandse kabinetscrisis, die zoveel opschudding ver wekte, dat zelfs buitenlandse bladen als het Engelse „Times” en het Amerikaanse „Time en Life” er aandacht aan schonken, een einde gekomen. Het kabinet-Marjjnen regeert nu al weer twee weken over ons land er is een staatssecretaris De Block bjjgekomen; de af getreden ministers van het kabi net-De Quay zijn gedecoreerd en In het Scheveningse hotel „Wittebrug” door hun aangebleven ambtgenoten gezellig uitgegeten. Men kan niet zeggen, dat het leven in Nederland daar bijzonder door is beroerd. Het goede weer en de vakantie- vreugden vormden het onderwerp van gesprek. De ergernis over het verloop van de kabinetscrisis is al weer wat getaand. Hounsdagen litte it trochstrings sitte. In ütgeansdei de oerjas mei Wis kans op wiette faeks rynske mjitte Wille wurdt wei. Dat wit’ boufakkers Elk jier: dy stakkers troffen ’t wer min Fanóf ’t bigjin Trochwiete plakkers Dus gjin fleurmakkers In sober sin. Dat wit’ kampgasten Waergoaden pasten har selden oan In tryst fortoan De wolkens losten har fracht elk batste de learzens oan. Hounsdagen kinne ek Ijocht forrinne Dat bliek dit jier In loft blau blier Oerfloed fan sinne Droech oeral hinne Simmerplesier. Boufakkers laitsje ’t soe dizze kear smeitsje It wie ideael Wy diene in hael Wy soene 'm reitsje Twa wiken weidzje Tofreden tael. In de periode van 13 tot 24 augu! in het stadhuis te Workum de tentoonstelling van dit seizoen worden gehouden. De kollektie die door de Fryske Kultuerried is samengesteld uit werk van beeldende kunstenaars uit Groningen, Drente, Overijssel en Fries- lad, zal ook in Workum geëxposeerd worden. Op deze kollektie is de rijkssubsidierege- ling voor aankoop door particulieren van toepassing. 2 e week augustus 1913 Het gymnastieklokaal bij het Weeshuis belangrijk vergroot. Van de 1100 kinde ren in Bolsward krijgt thans 10% gym nastiekles. De anti-alcoholtentoonstelling te Bols ward bezocht door 4324 bezoekers. In café Reitsma te Parrega werd verga derd over de komende onafhankelijk- heidsfeesten. De beide hoofden der scholen kwamen in de commissie. H. G. de Boer, Broerestraat, Bolsward, handel in wandspreuken op fluweel. Het paardenspel J. Wielinga-Webcr komt naar Bolsward. Standplaats Tram station. Gladiatoren, Leeuwen, August en zijn olifant. De spanningen in Zuid-Oost-Azië, wel ke de plannen voor de vorming van de federatie Maleisië omringen, zijn iets verminderd door het compromis, dat deze week is bereikt op de topconfe rentie in Manilla tussen premier Rah man van Malakka, president Sukarno van Indonesië en president Macapagal van de Filippijnen. De totstandkoming van Maleisië een federatie, bestaande uit Malakka, Sin gapore en de drie Britse gebieden op Borneo: Broeijei, Sarawak en N.-Borneo en die bedoeld is als een barrière tegen de opdringende invloed van communis tisch China in dit deel van Zuid-Oost- Azië, is het grote ideaal van Ma rkka's premier. Enige weken geleden was dit ideaal reeds dicht bij zijn verwezenlijking gekomen, toen de regeringen van de desbetreffen de gebieden in Londen een overeenkomst ondertekenden, volgens welke de fede ratie op 31 augustus van dit jaar in het leven zou worden geroepen. Alleen de Sultan van Broenei trok zich op het al lerlaatste ogenblik terug, ontevreden met de voorgestelde verdeling van de inkomsten van zijn olierijke gebied en met de status, welke hem binnen het federale bestel was toegekend. Niet het optreden van deze Sultan, die, naar vrij algemeen wordt aangenomen, zijn mening spoedig zal herzien, maar de onverzoenlijke houding van Indonesië tegenover Maleisië leek Rahmah echter parten te spelen. Sukarno ziet Maleisië als een verleng stuk van het kolonialisme, dat als doel heeft, de Britse invloed in dit deel van de wereld te bestendigen en hij heeft voortdurend betoogd, dat de bevolking SNELHEIDSRECORD TER LAND VERBETERD De 26-jarige Amerikaan Graig Breedlove beejt maandag op de zoutvlakte van Bonneville, in de Amerikaanse staat Utah, het absolute wereld-snelheidsrecord ter land verbeterd. Breedlove maakte over de voorgeschreven afstand van 1 mijl, die tiveemaal af gelegd moest worden, eerst een gemiddelde snelheid van 624 km per uur en vervolgens een gemiddelde van ruim 688 km per uur. Zijn totale gemid delde van ruim 656,612 km per uur lag aanzienlijk boven dat van de Brit John Cobb, die in 1947 tot 634 km per uur kwam. Op de foto Craig Breedlove voor zijn straalautp „Spirit of America", waarmee het record werd gebroken. Gereformeerd Politiek Verbond herin nerde er in zijn maiden-speech zelfs aan, dat Wassenaar een stand van de maan weergeeft, waarbij deze slechts weinig licht verschaft. De kritiek van de nieuwe, kleine partijen waaronder de boerenpartij van de heer Koekoek betrof het feit, dat als een punt van landbouwpolitiek door het kabinet-Ma rijnen is opgenomen: de vrijwillige be drijfssluiting van onrendabele boerde rijen. De boerenpartij vreesde, dat dit in feite op gedwongen sluitingen zou neer komen. Terwijl de polemiek tussen Rusland en China waarbij het Russisch-Ameri- kaans-Britse accoord over een gedeeltelijke kernstop nu een der voornaamste twistpunten is nog steeds scherper vormen aanneemt, zijn de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Rusk, en zijn Britse collega, Lord Home, naar Moskou gereisd om dit kernstop-accoord met hun Russische ambtgenoot, Gro- miko, te ondertekenen. Tijdens deze plechtigheid hebben de drie betrokken partyen duidelijk laten uit komen, dat zij verwachten of althans hopen, dat in de nabije toekomst meer van dergelijke aecoorden zullen kunnen worden gesloten, welke tezamen aanzienlijk zouden kunnen bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. Om te peilen, over welke onderwerpen te zyner tyd wellicht overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zijn Rusk en Lord Home nog een paar dagen in Moskou gebleven. van de Bomeose gebieden niet voldoen de gelegenheid heeft gehad om haar me ning over Maleisië kenbaar te maken. Na het accoord van Londen verweet Su karno Rahman, dat deze de belofte, wel ke hij in een eerder stadium zou heb ben gedaan, namelijk dat de Bomeose gebieden zich in een volksstemming over hun toekomst zouden mogen uit spreken, niet was nagekomen en onmid dellijk werd de Indonesische „politiek van confrontatie" tegenover Maleisië verscherpt. Volgens het deze week in Manilla be reikte compromis zal nu secretaris-ge- r.eraai Thant van de Verenigde Naties de volkswil op Noord-Borneo peilen. Sukarno heeft zijn eis inzake een offi ciële volksstemming laten vallen en Rahman zal niet langer vasthouden aan de 31ste augustus als datum van het inwerkingtreden van de federatie. Het staat overigens nog te bezien of met deze regeling de controverse volledig uit de weg kan worden geruimd. Met name Sukamo schijnt met het compro mis weinig ingenomen te zijn. Kamerdebat. Op twee zomerse dagen is de Tweede Kamer vorige week uit haar zomerreces op het Binnenhof teruggekeerd om haar oordeel over de regeringsverklaring van het kabinet-Marijnen uit te spreken. Over het algemeen was men er zeer wel over te spreken, dat aan de woningbouw de hoogste prioriteit zal worden gege ven. De liberale burgemeester van Wasse naar, mr. Geertsema de nieuwe fractieleider der v.v.d. beloofde de nieuwe rooms-katliolieke minister van Volkshuisvesting, Bogaers, zelfs een standbeeld in zijn woonplaats, als deze er in zou slagen een einde aan de wo ningnood te maken. Hoe vurig de v.v.d. ook naar een belastingverlaging ver langt, zij is bereid daarop inbreuk te maken ter leniging van de. woningnood. De ministers van buitenlandse zaken van de V.S.. Engeland en de Sowjet-Unie Lebben maandag in Moskou het beperkte kernstopverdrag ondertekend. Foto boven: v.l.n.r. Dean Rusk (V.S.), Andrej Gromyko (Sowjet-Unie) en Lord Home (Enge land) tijdens de ondertekening. Achter Gromyko V.N.-secretaris-generaal Oe Thant en een lachende premier Nikita Chroesjtsjow. Foto onder: v.l.n.r. Chroestsjow toost na de ondertekening met Oe Thant en de senatoren Humphrey en Fulbright. Hwat hal (gabe Skroar De houding, welke Rusland, Amerika en Engeland tegenover 't kernstopverdrag hebben ingenomen, evenals die van de tientallen landen die reeds te kennen hebben gegeven, dat zij het verdrag mede zullen ondertekenen, staat wel lijnrecht tegenover de houding van Frankrijk en communistisch China op dit punt. President De Gaulle heeft verklaard, dat het accoord „van weinig betekenis” is; de Chinese leiders hebben het verdrag „een grote zwendel” genoemd. Beide landen hebben vervolgens opgeroepen tot het houden van conferenties op hoog niveau over het ontwapeningsvraag- stuk. De Gaulle wil, dat de grote vier nog vóór het einde van het jaar zullen praten over „werkelijke ontwapenings voorstellen; China wenst zelfs een top conferentie van alle landen ter we reld. In beide gevallen betreft het hier dui delijk een propagandazet, welke moet dienen als bewijs, dat men oprecht streeft naar (althans voorlopig onbe- reikare) idealen, terwijl men intussen een wel bereikbaar accoord, dat echter niet past in de eigen politieke strategie, afwijst. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1