Het bedrijfsleven en de arbeidstijdverkorting Nieuws van de „Frisiana” Cjabe Skroar Langzame groei industrialisatie üs hjoed p p to sizzen Kerns top Fan de Marl iny loer Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Zilveren filmpjes Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 102e JAARGANG No. 61 Hwat hat (in PIET dat in jier ken gau forgetten binne, hwat har in tiid lyn oerkomc. HOE WOL DE KOERS STRAK WURDE 1961 54.500 22.772 7.623 378 2.685 956 1.408 1.566 2.681 1.137 490 891 1.060 1962 53.693 20.040 8.599 4.948 2.461 2.351 1.440 1.255 1.222 1.192 1.016 899 831 1962 14.795 8.407 3.385 505 227 152 148 CONFERENTIE IN HEMDSMOUW'E N; AMER1KAANS-RUSS1SCHE BES PREKINGEN it ger inkelde Abonnementsprijs f 1.90 per kwam»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprija: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiet bij contract reductie Eén zwaluw maakt geen zomer De zoete vredesdromer heeft het allang verstaan. De tijd zal ’t ook nu leren. Blijft slecht het constateren, 't gaat in de goede baan. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Boiswardsche Courant, Weatergoo en De Jong’s Nieuwsblad droeg circa 91.500 ton, zodat hier een produktiestijging van ongeveer 8000 ton viel waar te nemen. De koffiemelk maakte bijna 40 uit van de totale produktie van de ongesuikerde condens. In vergelijking met het voorgaande jaar vertoonde de produktie van melkpoeder in 1962 een stijging van ongeveer 13.798 ton of 12..%, In totaal werd uit Nederland aan vette melkpoeder uitgevoerd 36.735 ton (1961: 32.182 ton). minskliker bi- en alle groe- Veehandel. Met betrekking tot de situatie in de veehandel kan worden opgemerkt, dat 1962 een buitengewoon moeilijk jaar is geweest. De handel zag zich herhaalde lijk geplaatst voor onaangename situa ties, onder andere door klimatologische omstandigheden, prijsontwikkelingen en grenssluitingen door het buitenland als gevolg van de mond- cn klauwzeer-epi- demie onder de varkens. De totale aanvoer van vee op de markt te Leeuwarden was belangrijk hoger dan in het voorgaande jaar, welke stijging een gevolg was van het grote aanbod van runderen, die de boeren in verband met de slechte veevoederpositie genood zaakt waren in grotere aantallen en vroeger dan normaal af te stoten. Deze aanvoeren verstoorden het evenwicht tussen vraag en aanbod, waardoor de prijzen tot een ongekend laag niveau daalden. De rundveehandel ondervond in sterke mg.te de terugslag van het mond- en klauwzeer onder de varkens. Na juni, toen de maatregelen in verband met deze ziekte konden worden opgehe ven, namen de exportmogelijkheden we der toe, maar deze leidden vooralsnog niet tot een betere prijsvorming. Met name op de slachtveemarkt heerste een aanhoudende depressieve stemming, wel ke uiteraard ook haar invloed deed gei den op de gebruiksveemarkt. De uitvoer van vette kalveren had een zeer wisselvallig karakter. De handel in varkens ondervond wel in het bijzonder de nade’ige gevolgen van De economische situatie van Nederland vertoonde volgens liet zo juist verschenen verslag van de Friese Kamer van Koophandel in het afgelopen jaar in grote trekken hetzelfde beeld als iri het voorgaande. De sterke groei, welke de Neder landse economie de laatste jaren heeft gekenmerkt, zette zich in het verslagjaar in een rustiger tempo voort. In vergelijking met het vorige jaar, toen een merk bare verzwakking van de conjunctuur kon worden geconstateerd, kon d; conjunc turele situatie in verschillende opzichten iets gunstiger worden genoemd, omdat ten vorigen jare aan de afzwakking factoren ten grondslag lagen, wier invloed in 1962 grotendeels was uitgewerkt. Hierbij z(j in de eerste plaats gedacht aan de situatie, ontstaan door de algemeen ingevoerde arbeidstijdverkorting, waaraan het bedrijfsleven zich allengs door modernisering en uitbreiding van het produktie- apparaat heeft weten aan te passen. het mond- en klauwzeer. Deze handel lag het grootste deel van het jaar stil en eerst in de loop van het tweede half jaar kon het markt- en vervoerverbod voor varkens worden ingetrokken. De marktaanvoeren werden hervat, doch ’t duurde nog geruime tijd voordat van ’n normale prijsvorming sprake was. In tegenstelling tot de hierboven ge noemde takken van veehandel kon de handel in wolvée op een goed jaar te rugzien. Er was over het algemeen een grote buitenlandse vraag en in verband daarmede bewogen de prijzen zich op ’n boog niveau. De uitvoer van schapen en lammeren is aanmerkelijk hoger geweest dan in het voorgaande jaar. De export van fokvee bleef met een to taal van 4100 dieren in 1962 belangrijk beneden het peil van 1961, toen 5900 st. werden geëxporteerd. De vermindering van deze export kwam voornamelijk voor rekening van landen buiten de EEG met name Joegoslavië en Egypte. de afzet naar overzeese markten was tengevolge van de scherpe concurrentie van bescheiden omvang. In totaal werd uit Nederland uitge voerd 32.586 ton boter ton), waarvan naar Aardappelen. De nog aanwezige voorraden pootaard- appelen van de vorige oogst werden vlot geruimd. De groeiomstandigheden zijn gunstig ge weest voor de pootaardappel. Door het zeer koude weer was de gezondheids toestand .van de vrucht, wat de virus ziekten betreft, zo mogelijk nog beter dan in het voorgaande jaar, terwijl van het optreden van de aardappelziekte in het geheel geen sprake was. Ook de opbrengsten waren bevredigend te noe men. De afzet van pootaardappelen bood wei nig moeilijkheden, terwijl er goede prij zen gemaakt werden. De verlading had een vlot verloop. De situatie met betrekking tot de han del in consumptie-aardappelon was in het voorjaar wegens de niet toereikende voorraden zeer gespannen. De omzetcijfers van de tuinbouwveilin- (1961: 31.133 tonnen) 1961 16.026 5.777 5.863 478 431 127 108 De Nederlandsse buitenlandse handel vertoonde een relatief gunstige ontwik keling. Bij een ongeveer gelijk geble ven invoer gaf, na een duidelijke inzin king in het vorige jaar, de Nederlandse uitvoer, zowel naar waarde als naar vo lume, een gestadige verbetering te zien waardoor het dekkingspercentage ten opzichte van 1961 een stijging vertoon de, hetgeen van gunstige invloed was op de positie van de handelsbalans. De ontwikkeling in de industrie vertoon de een gunstig beeld, in alle bedrijfstak ken heerste een levendige activiteit en de produkten vonden een gerede aftrek tegen behoorlijke prijzen, al moest re kening worden gehouden met een scher pere concurrentie zowel op de buiten landse als op de binnenlandse markt. Het industrialisatieproces in Friesland zette zich op bevredigende w’ijze voort. Het aantal in 1962 nieuw gevestigde in dustriële bedrijven bedroeg 14, terwijl bij een tiental bestaande ondernemingen belangrijke uitbreidingen weerden ge realiseerd. gen in Friesland over 1962 zijn in het algemeen gunstig te noemen. Vooral in het eerste halfjaar lagen de omzetten belangrijk hoger dan in voorgaande ja ren. Dit was een gevolg van het feit, dat de voorjaarsgroenten vrij hoge prij zen noteerden en de aanvoeren in ver gelijking met vorige jaren eveneens groter waren. De resultaten van de bollenteelt waren in 1962 bevredigend te noemen. De politieke koude die jarenlang benauwde vaak oorlog’’ is genoemd, schijnt een beetje te wijken ’t begint er op te lijken dat tweespalt zich verzoent. Zuivelindustrie. Van de situatie in de zuivelindustrie kan niet gezegd worden, dat het jaar 1962 gunstiger is geweest dan 1961. Onder invloed aan het stijgende aanbod van melk en de in verhouding achterblijven de afzetmogelijkheden handhaafde zich in'grote lijnen de situatie, die reeds een aantal jaren bestaat. Doordat ook in an dere landen de melkproduktie is toege nomen, is het aanbod van melk- en zui- velprodukten op de wereldmarkt steeds groter geworden en is het bijzonder moeilijk voldoende afzet te vinden op een enigszins redelijk prijsniveau. De melkaanvoer in Friesland is prakisch gedurende het gehele jaar hoger ge weest dan in 1961. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden nam de produktie met ongeveer 4% toe. Deze toename was vooral een gevolg van het feit, dat de veehouders om hun bedrijf rendabel te maken, steeds grotere aan tallen melkvee aanhielden. De teruggang van het consumptiemelk- verbruik hier te lande, welke in de laat ste jaren moest worden geconstateerd, kwam in het verslagjaar tot stilstand. De afname van volle melk en gestan daardiseerde melk onderging geen ver andering, de afname van room steeg met bijna 4 terwijl de afname van onder en karnemelk met 6 verminderde, ’t Verbruik van koffiemelk nam ook in ’t afgelopen jaar weer in belangrijke mate 'toe. De totale boterproduktie bedröeg circa 101.500 ton, hetgeen ten opzichte van ’t voorgaande jaar een toeneming beteken de van 5 De export van boter naar West-Duits- land kon goed genoemd worden, doch as fiif lyn it lan yn üntsjür Rest is goed, arbeid better, mar rest nei arbeid it béste De grote mogendheden verstaan ’t begin van reden. Gemeenzaam overleg. Misschien, hopen de volken, drijven bewapeningswolken nu eindelijk eens weg. Nu, voorzichtig berekend, kernstop-accoord getekend. De vredeswil verbindt. Straks zal men allicht vragen om niet-aanvalsverdragen. ’t Gaat aardig voor de wind. ’t Begon (een goede uitvinding") met telefoonverbinding, de „noodrem” oost en west. Eerste hulp bij ongelukken, Eveneens bewijsstukken, staatsleiders doen hun best. Echter nog niet eendrachtig. De Gaulle voelt zich fier-kraclitig in het isolement. Mao Tse-toeng, fel verbeten, wil van geen verdrag weten blijft, agressief, present. Premier Chroesjtsjow heeft vrijdag de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, in zijn zomerverblijf in Gagara aan de Zwarte Zee ontvangen. Op deze foto van de hemdsmouwen-ccmferentie zien we onder meer links Gromyko, Chroesjtsjow e n Dobrynin, rechts Thompson,. Rusk en Kohier. de Quay heeft een stelsel ver- arbeidsdienstplicht voor werk loze arbeiders van 18-24 jaar, die vier maanden zonder werk zijn. Deze dienst moeten plaats vinden in arbeids- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Tijdens de Frisiana zullen voor het eerst buiten Zuid-Amerika niet minder dan twee en twintig van ’s werelds kleinste paardjes, de „Micro-Petisos”, in Argen tinië geboren en met veel zorg en moeite bijeengebracht, worden getoond. De paardjes die een hoogte hebben, lig gende tussen 50 en 70 cm, met een ge wicht van 25 tot 50 kilo, heeft de eige naar bijeen weten te brengen na jaren lang, onvermoeid speuren in alle uithoe- ke van Argentinië. Felle koude in de noordwestelijke provincies en ondraag lijke hitte rond de Sierra Valdivlesa, ten westen van Vuurland, heeft hij getrot seerd met als resultaat een kollektie paardjes, die als het ware grote honden zijn en met recht de naam „Micro-Peti sos” dragen. West-Duitsland België en Luxemburg Groot Brittannië Frankrijk Zweden Ver, Staten Italië Japan Venezuela Zwitserland Spanje Canada Oostenrijk Evenals in 1961 gaf de produktie van gecondensteerde melk een stijging te zien van circa 6 De totale produktie bereikte in 1962 een hoogte van bijna 435.000 ton, tegen 408.000 ton in 1961. Door de onderlinge concurrentie van de Nederlandse condensfabrieken, alsmede door ’t grote buitenlandse aanbod op de markt daalde het gemiddelde prijsniveau weer beduidend. De totale produktie van koffiemelk be- Groot Brittannië West-Duitsland Italië Frankrijk Zwitserland Griekenland België en Luxemburg De hoeveelheid geproduceerde fabrieks- kaas gaf een stijging van ruim 4 te zien, welke toename praktisch geheel kon worden toegeschreven aan een grotere produktie van volvette kaas. De binnenlandse consumptie van kaas bewoog zich op ongeveer hetzelfde ni veau als in 1961 en bedroeg circa 90.000 ton. De export van kaas gaf een lichte stij ging te zien. In totaal werd uit Nederland 108.181 ton kaas uitgevoerd (1961: 107.901 ton) waarvan naar zou moeten plaats vinden in arbeids kampen. Het café De Drie Kronen te Bolsward geeft tijdens de kermis een groot glas bier en prima borrel voor 15 cent. Aan bevelend, C. H. Prins. Voor autoverhuur naar Garage Centrum, 5- en 7-persoons nieuwe Plymouth de Luxe a 6 en 8 cent per km. Fa. v. d. Hem en 45. It is faeks mar gelokkich, dat de mins- v, ’getter» binne, hwat har in tiid lyn oerkomd is, oars soe it libben hast net to dragen wêze. Wounen, dy’t slein binne, sille meidertiid hielje en al bliuwt er in groede fan oer, de pine wurdt net mear field. Yn it moderne libben giet dat forjitten jit folie hurder as eartiids, omt er safolle nije dingen barre. Grif wit men it noch wol, mar men sjocht der net fol ie heil yn it jitteris op to heljen. Dat giet üs sa mei de Nazi’s en N.S.B.ers, mei de opstan yn Hongarije, mei Cuba, mei In donesië, mei Nij-Guinea en safolle din- Van Dijk, Marktplein, Bolsward, tel. gen mear. Wy binne ek hast forgetten, rlat- in f i iF Ivn ib lan vn AnHiur Zoals gezegd zijn de dwergpaardjes nog niet buiten Zuid-Amerika getoond, zij het dan dat de kinderen van de president van de Verenigde Staten, John Kennedy, in het bezit zijn van enkele van deze ,,paard- hondjes” van Falabella. De kollektie petisos bestaat uit tien hengsten, zeven ruintjes en vijf merries; er is ook een drachtige merrie onder. Ongeveer vijf en dertig dagen zullen Fa- labella’s „Micro-Petisos” in speciaal ge bouwde boxen aan boord van de „Mont- ferland” moeten verblijven, alvorens zij hun kleine beentjes weer op vaste bodem kunnen zetten. Een heel ander aspect geven de uiterst kostbare atlassen van Joannis Blaeu, twaalf stuks in totaal. Van de zijde van De Kanselarij te Leeuwarden is hiertoe toestemming gegeven, nu ook de ge meente Franeker haar medewerking heeft toegezegd in verband met de inrichting van de professorenkamer op de tentoon stelling Frisiana. Het bestuur van de Fri siana zal de unieke Atlas Major, die in 1662 in Amsterdam is vervaardigd, voor niet minder dan f 100.000 verzekeren. Tijdens de tentoonstelling zal bovendien voortdurend bewaking aanwezig zijn. En nu weer terug naar de levende have. Nadat enkele weken geleden door het bestuur van het Friesch Rundvee Stam boek reeds de twintig beste koeien van Friesland waren gekozen voor de ere- groep in de keurkollektie van Fries rund vee, die op de internationale Landbouw- en Industrietentoonstelling Frisiana uit komt, zijn thans ook de zes dochters van de particulier gebruikte stieren uitge zócht. Deze 120 dochters tezamen Zullen in prachtige stalruimten, direct bij de hoofd ingang van de Frisiana, worden tentoon gesteld. Bij deze inzending, die dank zij de zorgvuldige selectie welke W'erd toe gepast, de faam zal bevestigen van het Friese vee, zal het Bestuur van het Friesch Rundvee Stamboek een informatie-bureau inrichten. En tenslotte: De Zuivelfabriek „Frisia” die thans in de Frieslandhal wordt opge bouwd, heeft in Belgische zuivelkringen belangstelling getrokken. Een Belgische delegatie, bestaande uit zuiveldirekteuren, zal tussen 16 en 21 september een bezoek brengen aan de Frisiana, wanneer de fa briek op volle toerendraait. Met de or ganisatie van deze tocht heeft Stork - Brussel zich belast. Zoals bekend zal in de zuivelfabriek oo de Frisiana drie maal per dag de melk van 140 tentoongestelde koeien worden verwerkt tot kaas en magere melkpoeder. Ekonomyske Saken yn Ljouwert kaem om dit oardiel mei Deputearre Steaten to bi- sprekken, is jit mar in jier as fiif lyn. It plan fan de Minister om twa, heechstens trije kearnen yn Fryslan oer to halden is troch Deputearre Steaten ombügd. Hja wisten fiif kearnen en seis sub-kearnen üt it fjür to slepen, tige tsjin it sin fan Minister en adfiseurs, mar dizze lésten treasten harren mei de tins, dat er fan dy oare kearnen dochs neat op ’e hispel komme soe en dus fansels wol fordwine soene En nou binne wy fiif jier fierder! De mi nisters, dy’t mei dy kearne-biweging an- neks wiene, komme net wer werom, de jonge ekonomen, dy’t doe it mannewaer opseine, heart men net mear fan. Sünder it to neamen, bliedt de hiele kearnepoli- tyk dea en fordwynt mei stille trom. De nammen, dy’t op de deadelist stiene omt hja dochs to swak wiene om yn it libben to bliuwen, libje as in hert. De alve stêdden en de hünderten doarpen stof- feare jit altyd de aide lansdouwe. De yndustry yn lytsere plakken hat hïm like- goed üntjown as yn de greatere, de nij- bou giet gjin doarp foarby, dat libje wol, seis yn Folsgeare net en de deaforklearre lytsere sintra, sa as de Jouwer, Boalsert, Frentsjer, Wommels, Winsum en Bak- huzen hawwe persintsgewize minstens de- selde groei as de bifoarrjuchte kearnen. Fan de hiele, sterk oerdreaune, theory is neat ütkomd, de koers wie radikael for- keard, it roer wiist in oare wei Geleidelik oan is it ynsicht oan omkommen, dat it net giet om greate plakken op to bouwen, hwert de problemen net mear oplosber binne, mar dat it giet om oan alle minsken en alle streken in basis to jaen, dy’t harren in reedlike kans jowt. Folie mear is it lib ben seis de paedwizer foar de oerheit. Hja moat it libben net twinge, hja moat it hoeden en mei forstan bigeliede, de initiativen stypje, de swierichheden lytser meitsje, de efteroankommenden byhelpe. Net de konsintraesje en de sintralisaesje moatte it heechste wurd hawwe, ek de sprieding en de desintralisaesje hawwe likefolle wearde. Hwat Philips docht mei it ütstruijen fan féstigingen it hiele lan oer, hie Amearika harren al foardien en sil yn de kommende jierren fierder folge wurde. Hjir de yndustry en dêrre de lan- bou is foar beide net goed. Dat lit nou de Noard-Eastpolder al sjen. In iensidige, agraryske struictuer doocht net, de yn dustry en de rekreaesje ek, hearre by elts gebiet. Hja folje mekoarren oan, hja hawwe mekoarren nedich. In harmonys- ke opbou haldt yn, dat er doarpen binne en bliuwe, lytse en minder lytse sintra ta bloei komme, inkelde greate stêdden funksioneare en dat it rounom „leefbaar” bliuwt of makke wurdt. In harmonyske opbou bigjint oan de foet, omt der de hüshaldingen mei nocht arbeidzje moatte. Dan is it net swjer om lytse en greate kearnen ta bloei tó brin ken. In greate stêd bringt net automatysk in bloeijèhd plattelan, mar in bloeijend plattelan bringt wol fansels fikse sintra ta libben. Yn de öfroune jierren is der sündige tsjin it plattelan en de lanbou. It wurdt heech tiid, dat de forkearde koers forlitten wurdt en dat er in har- monysker, evenrediger en leid komt, dat it hiele lan pen omfiemet. Dér hat alleman bilang by! 3e week augustus 1938 Op verschillende plaatsen heeft de rij- wielplaatjecontróle een groot aantal slachtoffers gemaakt. De heer v. d. Berg opende in een leeg staand winkelpand, voorheen slagerij, aan de Dijk een winkel in radio’s enz. Prof. dr. J. dedigd van wie, fanwege de ekonomyske profeten, dy’t mei klam oanfiteren ta in polityk fan greate stêdden en sterke yndustry-sintra. Jerope soe ommers sa mar ien wurde, al lé tollen en tariven forfoelen, frije üt- wikseling fan guod, materialen en mins ken stie foar de doar en yn dat nije Je rope koene allinnich de sterken de striid folhalde. Us Jan hie in patroan üt de foa- rige ieuen en doogde net om dermei yn sé to gean. It moast op koarte termyn hiel oars, mei de yndustry, mei de lanbou, mei de stêdden, mei de doarpen, oars koene wy üs wol opbergje. In stêd as Grins wie jit to lyts foar dy taek, derom waerd dy ta kearn makke. Hwant minstens twa- hünderttüzen minsken wie sahwat it mi nimum foar in „leefbaar” plak. Fryslan mei syn alve stêdden en hünderten doac- pen wie alhiel ta weismiten keard, as der net in fikse opromming halden waerd. Ien of twa fikse plakkenLjouwert en Drachten, great meitsje en de oare bringst mar handich opromje, dat wie sahwat it ideael fan de ekonomy. Der wie gjin praten tsjin, alleman, dy’t dat net seach, wie in sentimentele dwaes, dy’t net fan it foraldere skiede koe, dy’t de realiteit net sjen woe en al sa mear. De iongelju, farsk fan de Hegeskoalle, sünder de minste libbenserfaring, fierden it heechste wurd en as it reid oan 'e feartswal bügden de measten harren un der dit bluisterige gewelt. Pleatsen mei minder as tritich kij, sa sei ien fan har, soene jo yn koarte jierren net mear sjen, greate bidriuwen, alles mechanisearre, hiene de takomst. Eltse dei dat men wachte mei it trochfieren fan dizze ekonomyske wiisheit, wie in for- lerne dei, it kaem dochs en gjin minske koe it keare. De histoaryske dei, doe’t de Minister fan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1