Ook West-Duitsland achter kernstop verdrag Meeste onderministers figuren nieuwe -- '^331 De apartheid in Zuid-Afrika De positie der staatssecretarissen De „Van der Plaats*’ kaatspartij üs hjoed p p to sizzen De muur Gouden filmpjes VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 102e JAARGANG No. 62 PIET FRANS VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Jong'i Nieuwsblad van Nieuwelingen. Advertentieprijs; 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 .(KJ157) in een ziekenhuis ligt, moest met zijn benoeming worden gewacht. leg voor het ministerschap meende aan te treffen. Oeral is wol eat to biwünderjen, de kunst is allinne it to finen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Voor de 1ste klas kaatspartij voor 24 uitgenodigde spelers zijn na loting de volgende 8 parturen samengesteld: G. Okkinga, S. Sikkema, J. Halbesma. J. Poepjes, J. Pander, T. Velstra. H. Schuil, G. Dijkstra, P. Ysbrandi. Joh. v. Seyst, A. Hiemstra, K. Cuperus. J. Sytsma, E. Heeg, Sj. Heeringa. D. Scheepstra, Joh, Zijlstra, M. Santema. J. Koopal, Joh. Jansen, D. v. d. Zee. R. Kuiper, Dr. Smedinga, D. Talsma. Als we de lijst zo eens bekijken is er niet één partuur dat er uitloopt, zodat met geen mogelijkheid is te zeggen, welk partuur uiteindelijk de zege zal behalen. Wij verwachten dan ook span nende partijen. Uitgezonderd Rienk de Groot, die wegens militaire dienst was verhinderd, komen in Bolsward de 24 beste spelers in het veld. Ook de opko mende jeugd is in zijn geheel present en zal ongetwijfeld kleur aan de wed strijd geven. Als het weer nu wat meewerkt, kan het hopelijk talrijke publiek genieten van een mooie kaatsdag. Het is zo langza merhand traditie, dat de spelers in Bols ward in een goede vorm steken. De wedstrijd vangt aan om één uur. Bolswards Nieuwsblad regel van de EEG lijden, te compense ren. In sommige kringen heeft men zich ver baasd over de felheid waarmee de Ame rikanen in deze controverse over een op het eerste gezicht vrij onbelangrijk lij kende kippenkwestie handelen. De re den daarvan is, dat het hier in feite gaat om een krachtmeting tussen twee totaal verschillende concepties: die van de EEG, gericht op een protectionis tisch, autarkisch Europa en daartegen over die van de Amerikanen, die stre ven maar een open, mondiale economi sche politiek. Nu is de Amerikaanse vergeldingsactie zo opgezet, dat de tegenmaatregelen welke op ieder gewenst ogenblik onge daan kunnen worden gemaakt pas van kracht worden na de eerstvolgende ministerraad van de EEG, welke voor 23 september is vastgesteld. Dat betekent een laatste uitnodiging aan de Europese Gemeenschap om alsnog een begin te maken met de door Washington ge wenste afbraak van de tariefmuren bin nen de Westelijke wereldmarkt. Aan de EEG is thans de keuze tussen een op economich gebied steeds inniger At lantische samenwerking en het vasthou den aan de huidige politiek, die de kie men in zich draagt van een ruïneuze tarieven-oorlog tussen landen, die ei kaars bondgenoten zijn. Terwjjl de beide Kamers der Staten Generaal van haar reces het parlementaire woord voor vakantie gemeten, besteedt het Kabinet-Marijnen deze tijd om zich zelf in te werken en zich geleidelijk aan van Staatssecretarissen te voorzien. Het is wel duidelijk, dat zich in de gelederen der onder-ministers de meeste vernieu wingen voltrekken. Van de elf staatssecretarissen, die het Kabinet-De Quaj’ telde, is er slechts één, de staatssecretaris van Financiën, Dr. v. d. Berge, als zodanig aangebleven. Zijn vroegere collega’s Bot, Scholten en De Jong werden tot minister gepromoveerd; de anderen traden af. Dit is te meer opvallend, daar reeds vast staat, dat het aantal staatssecretarissen zal worden uitgebreid en dit ambt oor spronkelijk werd gcz'cn als een soort opleidingsinstituut voor het ministerschap. Vorige week werd bekend, dat minister Luns als staatssecretaris voor Europese Aangelegenheden, mr. L. de Block uit de leiding van de K.L.M. b(j Koningin Juliana had voorgedragen. Daarop volgde de tijding, dat minister Bot voor onderwijsvraagstukken mr. Grosheide de jonge juridische advi seur van de Raad voor Scholen met de Bijbel had uitverkoren. Zelf wilde de minister van O.K.W. zich o.a. met het penibele strijdpunt van radio en televi sie, dat in het vorige ministerie onder staatssecretaris Scholten ressorteerde be lasten. Hij zoekt nu nog een staatssecre taris voor culturele en sportieve aange legenheden. Tenslotte kwam de minister van De fensie, De Jong, met de tijding dat hij aan Koningin Juliana een drietal staats secretarissen wilde voordragen, n.l. voor land-, zee- en luchtmacht. Hiervoor bleek hij het oog te hebben laten val len op resp. brigade-generaal J. Haex, commandeur A. van Es en de comman dant van de vliegbasis Leeuwarden, ko lonel J. L. Bosch. Aangezien de laatste trouwen op Britse en Franse leveran ties. Zo lijkt de Afrikaanse resolutie weinig meer dan psychologische betekenis te zullen hebben en dit maakt het waar schijnlijk, dat het Afrikaanse blok, wan neer in het najaar de algemene verga dering van de Ver. Naties bijeen komt, een actie zal gaan voeren voor krachti ger maatregelen tegen het blanke be wind in Zuid-Afrika. Sedert een jaar geleden de Europese Economische Gemeenschap (EEG) de heffingen op geïmporteerde Amerikaan se slachtkippen drastisch verhoogde, is de uitvoer naar de gemeenschappelijke markt van dit produkt aanzienlijk te ruggelopen. Alle pogingen van Was hington om de EEG ertoe te bewegen de maatregel ongedaan te maken mis lukten, ook toen de Amerikaanse re gering dreigde commerciële tegenmaat regelen te zullen nemen. Thans heeft Washington een dergelijke tegenactie officieel aangekondigd: de volgende maand zal worden uitgemaakt welke onderdelen van de export van de zes EEG-landen aan extra heffingen zullen worden onderworpen om het ver lies van 46 miljoen dollar, dat de Ame rikanen, naar zij zeggen, door de maat- Geen politici. Al deze nieuwelingen behoren tot een bepaalde politieke richting, in tegenstel ling tot dr. Van den Berge, die partij loos is. Mr. De Block een broer van de bekende staatsraad De Block, die vroeger griffier van de Eerste Kamer was behoort tot de k.v.p., mr. Gros heide, zoon van een hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is antl-revolutionair, evenals commandeur Van Es, Brigade-generaal Haex is de christelijk-historische beginselen toege daan, terwijl kolonel Bosch tot de libe rale richting behoort. Toch staat geen van deze nieuwelingen als een typisch politicus bekend. Ze zijn uitgesproken experts op hun eigen vak- terrein. In zoverre wordt dus ook afge weken van de oorspronkelijke bedoe ling van het ambt van staatssecretaris. Toen dit ambt, bij de grondwetsherzie ning van 1948, werd ingesteld, zat n.l. de bedoeling voor, het te bestemmen voor jonge Kamerleden, in wie men aan- Waarin opgenomen: De Bobwardsche Courant, Weatergoo en Revaluatie Toch zal de voordracht van deze staats secretarissen wel niet op overwegend be zwaar stuiten als het Kabinet-Marijnen zich in zijn geheel op Prinsjesdag aan de Staten Generaal komt presenteren. Met de benoeming van een staatssecre taris voor de luchtmacht heeft minister De Jong een hartewens van zijn eigen partij, de k.v.p., vervuld. De1 benoeming van mr. Grosheide zal wel moeten worden gezien als een po ging om de onrust in de protestantse onderwijswereld over de uitvoering van de mammoetwet te temperen. De benoeming van een staatssecretaris voor Europese zaken lijkt een bekroning van een wens, die door de Europese Be weging in Nederland werd gekoesterd. Deze heeft hiervoor zelfs een commis sie, bestaande uit kamerleden en hoog leraren onder leiding van Staatsraad Kan, laten rapporteren. Daarbij dient echter er aan te worden herinnerd, dat de meerderheid van deze dbmmissie, waartoe o.m. de nieuwe minister van Volkshuisvesting, drs. Bogaers, behoor de, voor aanstelling van een minister voor Europese Zaken gepleit. De min derheid, die aan een staatssecretaris voor Europese Zaken de voorkeur gaf, deed dit onder voorwaarde, dat dé po sitie van de staatssecretarissen in het algemeen zou worden versterkt, in die zin, dat dezen bijv, als plaatsvervanger voor hun afwezige minister kunnen op treden en over onderwerpen, die op hun eigen terrein liggen, ook zouden kunnen meestemmen in de ministerraad. Er zal moeten worden afgewacht in hoeverre het Kabinet-Marijnen die wens zal ver vullen. TWEE JAAR MUUR IN BERLIJN De plaatsvervangend burgemeester van Berlijn, senator Heinrich Albertz, heejt dinsdagochtend ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de Berlijnse muur kransen gelegd bij vijf gedenktekens voor Oost-Berlijners, die bij vlucht pogingen om het leven zijn gekomen. Foto: de plechtigheid bij het monument voor de onbekende vluchteling aan de Bernauerstrasse, tweede van rechts Al bertz, verder (derde van rechts) de sena tor voor onderwijs Evers, en de voorzit ter van de F.D.P. in Berlijn, Borm, staan met gevouwen handen bij het monument waar de kransen zijn gelegd. Links en rechts van het monument leden van de erewacht uit de werkende jeugd. De muur twee jaar Dreigend gevaar Dwars door Berlijn Drukt allen zwaar De muur twee jaar Haat en venijn. Partijen strijd Gaat door en scheidt Er oost en west Bevolking lijdt Partijen strijd In een broeinest. Versperring slaat Het prikkeldraad Vlucht kruip er door Ontdektte laat Versperring slaat Een bloedig spoor. De muur twee jaar Oorlogsgevaar Dwars door Berlijn Lucht steeds onklaar De muur twee jaar Oh muur verdwijn! kele bouwers krijg: tarwe. 20 zak is brengst. De opstallen van Het Rood Hert verkocht aan Sybolt de Boer te Harlingen voor f 553.—. x Waar de blauwe bril uithangt. H. Y. Kramer, opticien, Groote Markt 118. De Vopo waakt Geen plicht verzaakt Vluchten belet Hij schiet en raakt De Vopo waakt In naam der „wet”. Steeds W'anhoopsmoed Het hoogste goed Dat vrijheid heet Vlucht zwemt te voet Steeds wanhoopsmoed Een schorre kreet. Tot voor korte tijd zag het er naar uit, dat ook West-Duitsland dat ove rigens al eerder op zich heeft moeten nemen geen kernwapens te vervaardigen of te bezitten zich van het verdrag van Moskou afzijdig zou houden. De re gering in Bonn toonde zich namelijk uitermate bevreesd, dat de toetreding van Oost-Duitsland tot het verdrag die inmiddels haar beslag heeft gekre gen zou kunnen leiden tot een indi recte erkenning van het regime van de Oost-Duitse communisten. Verzekeringen van Amerikaanse en Britse zijde, dat dit zeker niet bet ge val zal zijn er werd in dit verband op gewezen, dat anderszijds ook een eventuele toetreding van nationalistisch China geenszins zal leiden tot een er kenning door de Russen van het be vond op Formosa leken de W.-Duit- sers niet te kunnen overtuigen. Daarbij kwam de West-Duitse vrees, dat indien Chroestsjovs wens inzake de af sluiting van een niet-aanvalsverdrag tus sen de Noord-Atlantische Verdrags-Or- ganisatie en het Pact van Warschau werkelijk in vervulling zou gaan, Oost- Duitsland, dat lid is van het Pact van Warschau, vooral ook uit deze verbin tenis tussen Oost en West politieke munt zou kunnen slaan. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft tijdens lang durige besprekingen in Bonn, dat hij aandeed op zijn terugreis van Moskou naar Washington, de Westduitse rege ringsleiders er ten slotte toe kunnen overhalen zich achter het kernstopver- r drag te stellen. Dit geschiedde nadat hij de Duitse bezorgdheid grotendeels had ontzenuwd, o.a. met de mededeling, dat er naar zijn mening weinig kans is op een non-agressiepact tussen Oost en West. Tijdens zijn oriënterende bespre kingen in Moskou met zijn Russische ambtgenoot Gromiko en met premier Chroesstjov is namelijk gebleken, dat de Russen niet wensen in te gaan op de Amerikaanse eis, dat een dergelijk ver drag vergezeld zal gaan van Russische garanties betreffende de veiligheid van West-Berlijn. Na de afhandeling van de kwestie van geweifeld eer zij besloten zich bij de Vele tientallen landen, waaronder Nederland, zjjn in de afgelopen dagen off'cieel toegetreden tot het kernstopverdrag, zoals dat enkele weken geleden werd ge sloten door de Sovjet Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Tot de landen, die bij de ondertekeningsplechtigheden verstek lieten gaan, be hoorden, naast communistisch China en Frankrijk, onder meer Noord-Vietnam, dat in de Russisch-Chinese controverse over het kernstopaecoord officieel de zijde van Peking heeft gekozen. Tussen Tramoyes en St. Andre de Corey bij Lyon is een Franse Viscount neer gestort. Er zijn 16 doden te betreuren. De enige overlevende is een 3-jarig meisje, wier toestand zeer ernstig is. Op de foto een reddingsploeg op de plaats van de ramp. De apartheid in Zuid- Afrika. Na de afhandeling vande kwestie het Portugese kolonialisme in Afrika heeft de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zich, eveneens op verzoek van het blok van 32 onafhankelijke Afri kaanse staten, bezig gehouden met de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Aan het slot van een debat van zes da gen, heeft de Raad een Afrikaanse re- solutiè aanvaard, waarin het apart- heidsbeleid scherp wordt veroordeeld, de Zuid-Afrikaanse regering wordt ver zocht deze politiek op te geven en waarin voorts, als een kleine stok ach ter de deur, op alle leden-staten van de wereldorganisatie een beroep wordt ge daan alle wapenleveranties aan Zuid- Afrika te staken. Een poging de raad tot verder gaande sancties te doen besluiten, mislukte. Het voorstel, dat de Raad zou oproe pen tot een algehele boycot van de han del met Zuid-Afrika, verkreeg niet het vereiste aantal stemmen. Verscheidene leden van de Raad stonden er afwijzend tegenover, o.a. omdat naar hun mening een dergelijke sanctie, hoewel zij tot doel zou hebben de blanke machthebbers on der druk te zetten, vooral de Afrikaan se bevolking zou treffen. Afgewacht zal nu moeten worden of de oproep tot het instellen van een wapen embargo enig effect zal sorteren. Groot zal de uitwerking zeker niet zijn. Wel iswaar heeft Amerika bekend gemaakt, dat het alle wapenzendingen naar Zuid- Afrika aan het einde van dit jaar zal stopzetten, maar daar staat tegenover, dat Zuid-Afrika reeds voldoende wa pens heeft, speciaal voor het verzeke ren van de interne veiligheid, terwijl ’t voor de externe verdediging, althans voorlopig, nog zal kunnen blijven ver- ondertekenaars van het Moskouse ver drag te voegen, hangt tenslotte onge twijfeld ook samen met hun belofte, neergelegd in het Frans-Duitse vriend schapsverdrag, om zoveel mogelijk te streven naar een gezamenlijke Frans- Duitse buitenlandse politiek. Het kern stopverdrag dwong de Duitsers er voor de eerste maal toe op een belangrijk ter rein openlijke te kiezen tussen de Franse en de Amerikaanse conceptie van de wereldpolitiek een keuze, welke zij tot dusver behendig uit de weg waren gegaan. Nu zij uiteindelijk hun bezwaren tegen toetreding hebben laten varen, is het isolement, waarin Frankrijk zich reeds bevond sedert de Russen, Amerikanen en Britten in Moskou tot overeenstem ming kwamen, vrijwel volledig. v Hwat Eat Qabe Sb roar 3 e week augustus 1913 I Kermisaankondigingen o.a. Weltes Grand Kinematograph met Tussen He mel en water, o.a.: die Vrouwen (groot lachsucces)Een verwoest leven drama Onisieme schrijft een liefdesroman (reuze reuze lachsucces. Gedurende het vertonen van deze opname wordt het publiek be leefd verzocht de vloer niet stuk te trap pen), De liefdesmolen (prachtvol ge kleurd), Piefke als huurkoetsier (zelfs de oudste brompot moet bij deze opname lachen). Wed. P. Osinga van Sneek met de klein ste wafel, en oliekoekkraam, welke reeds 137 jaren oud is. De tarweoogst is boven verwachting. En kele bouwers krijgen 30 zak geschoonde reeds een goede op-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1