De Rijks Hogere Landbouw Technologische School te Bolsward Regen spelbreker op ,Van der Plaats’ partij Kuiper, Smedinga en Talsma wonnen Nog toelichting bij het een nieuwe programma d()e Skroar Fan de Mar tiny loer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Bi us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes 102e JAARGANG DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 No. 63 Waarin opgenomen: De Bohwardiche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hal Commissie van advies. 2c. 3e. 4c. (cliché Fr. Dagblad) en 7. 1. 2. 5. 6. 2. 3. 4. I de elektrifi- in greate stap foarüt bilang fan Gaesterlan! Tj. de J. gin Wilhelmina. 's- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiei bij contract reductie Het doei van het onderwijs. De betekenis van het diploma. Het onderwijs aan de Rijks Hogere Landbouw-Technologische School heeft tot doei haar leerlingen op te leiden voor de vervulling van leidinggevende func ties in de levensmiddelenindustrie, zoals de zuivelindustrie, de conservenindustrie, de margarine-industrie, de bierbrouwe rij en de frisdrankindustrie. Het onderwijs is gericht op het aankwe ken van het vereiste begrip en de nood zakelijke theoretische en praktische ken nis van deze industrieën in het algemeen en van één of meer daartoe behorende bedrijfstakken in het bijzonder, en van het leiding geven. Vanzelfsprekend beslissen iemands per- sooonlijke eigenschappen of hij meer of minder geschikt is voor een leidingge vende functie. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) graech hinne giet. It bistean wie dérre ti- ge sober, de huzen lyts en de winter gin van het 3de leerjaar heeft gekozen. Deze praktijk wordt in de eerste helft van het 3e leerjaar theoretisch voorbe reid. Op het diploma wordt vermeld welke technologische richting men heeft ge volgd. Het is, zoals we reeds eerder schreven, mogelijk om na het behalen van het diploma de andere richtingen in één jaar te volgen. Indien deze post-cholaire studie bevre digend is verlopen, kan hiervoor op het diploma een aantekening worden aan gebracht. Abonnementsprijs f 1 90 per kwsrusl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3. 4. De 1. Bolswards Nieuwsblad Zaterdag heeft de Kaatsver. „Bolsward” het, wat het weer betreft, weer slecht getroffen. De weersvoorspellingen waren nog niet zo slecht, opklaringen met een enkele bui. De opklaringen bleven echter uit, terwijl daarentegen de regen in grote hoeveelheden neerviel. Tot ongeveer kwart over drie ging het goed, ook het spelpeil was boven de middelmaat. Toen echter ontlaadde zich boven het terrein een stortbui, die ongeveer een uur aanhield. Zelfs het best gedraineerde terrein aan het Oordje kon deze grote hoeveelheid water niet verwerken. Toen het weer wat beter werd besloot de scheidsrechter, na rijp beraad, o.i. terecht, de wedstrijd verder doorgang te doen vinden, ook al om het feit, dat er dit seizoen geen zaterdag of zondag meer be schikbaar is. De inrichting van het onderwijs. streken hawwe, hwert de fakansjegonger kostje. Fjouwer partijen moatte dat bitel- je. Alderearjt it Ryk, dat hjir twatrédde part De lijst zag er als volgt uit: G. Okkinga, S. Sikkema en J. Hal besma. J. Sytsma, E. Heeg en Sj. Heerin- ga. J. Poepjes, J. Pander en T. Velstra. D. Scheepstra, Joh. Zijlstra en M. Santema. H. Schuil, G. Dijkstra en P. Ysbran- di. J. Koopal, Joh. Jansen en D. van der Zee. Joh. van Seyst, A. Hiemstra en K. Cuperus. 8. R. Kuiper, Dr. Smedniga en D. Tal- sma. In de partij tussen 1 en 2 hadden Syt sma cs aanvankelijk de beste kansen, kwamen zelfs met 4-1 voor te staan, toen Okkinga op de stand 1-3 6-6 het perk miste. Vooral Okkinga werd toen beter, terwijl bij de tegenpartij Sytsma afzakte. Op 4-1 2-6 en 4-2 6-6 miste Sytsma het perk en met een zitbal op De commissie van advies telt momen teel twee vacatures, w.o. die van de voorzitter. Secretaris van de commissie is de heer J. Blaauw, directeur van de bedrijven van het Ned. Instituut voor Zuivelonderzoek te Ede. Leden zijn de heren J. T. de Boer, oud- directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Lege Walden”, Akmarijp; Mr. J. A. Geu- kers, burgemeester der gemeente Bols ward. Directeur der school is de heer Ir. C. Verschoor, tevens leraar in de zuivel- technologie, in de technologie van aan verwante bedrijven en in de statistica. Adjunct-directeur is de heer F. van der Berg, tevens leraar in de kennis van werktuigen, de mechanica, de techni sche warmteleer en het technisch teke nen. A-an de school zijn verder de volgende leraren verbonden: Ir. J. P. Nieuwstraten. leraar in de schei kunde, plantkunde, de microbiologie en de technologie, 's-Gravenhage; W. J. Nobels, leraar in de algemene eco nomie, de bedrijfsadministratie, de be drijfseconomie en het recht van ’t maat schapelijk verkeer te Midlum; Ir. H. Lukkes, leraar in de landbouw kunde; landbouwkundig ingenieur bij de Coöp. Centrale Landbouwboekhouding te Leeuwarden, te Leeuwarden: W. Westra, leraar in de bedrijfsorgani satie; bedrijfseconomisch adviseur te Beetsterzwaag; Dr. J. S. Reinders, leraar in de gezond heidsleer, dierenarts bij de Gezondheids dienst voor dieren te Leeuwarden; Drs. L. Dijkstra, leraar in de wiskunde te Sneek; Drs. H. Bijlsma. leraar in de natuurkun de te Heerenveen; G. Sytsema, leraar in ’t Nederlands het Engels te Leeuwarden; J. G. Leppink, leraar in het Frans te Sneek; G. Heida, leraar in de menskunde, de E.H.B.O. en de voedingsleer, te Bols ward; J. E. Folkertsma, leraar in de produk- tie-organisatie en de arbeidsvraagstuk ken; arbeidseconoom bij de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, te Leeuwarden. Dit lerarencorps er zijn nog enkele vacatures wordt terzijde gestaan door de Amanuensis, tevens concierge, G. W. Hartgerink en de laboratoriumbediende K. P. Dijkstra. Het spreekuur van de directeur is op za terdagmorgen van 11 tot 12 uur in het schoolgebouw (verder na overleg). nicus, arbeidseconoom, laborant of ■als administratief controleur, of voor de instructie van het vakper- soneel; bij de overheid, als technicus bij de voorlichting; bij de controle-instellingen op het gebied van de zuivelindustrie, de Keuringsdiensten van Waren en de regionale organen van melkhygiëne; bij fabrieken die zich ten doel stel len machines te vervaardigen voor de levensmiddelenindustrie. Voor betrekkingen in de levensmiddelen industrie in het buitenland kan het be zit van het diploma eveneens een aan beveling zijn. De gediplomeerde heeft het recht van toelating tot de examens van de Land bouwhogeschool te Wageningen. Het onderwijs aan de school is ver deeld over twee en een half jaar theo retisch onderwijs en een jaar praktisch werk in diverse bedrijfstakken van de levensmiddclen-industrie, waarna een afsluitend half jaar theoretisch onder wijs volgt. Het theoretisch onderwijs in de eerste klasse (of overbruggingsklasse) is alge meen voorbereidend en heeft tot doel de leerlingen voor de belangrijkste hoofd stukken van de exacte vakken op te leiden tot het peil van de HBS-B. Het theoretisch onderwijs in de hogere klassen is hoofdzakelijk vak-onderwijs. In verband hiermede worden bezitters van een einddiploma HBS-B, Gymna sium B of Hogere Landbouwschool rechtstreeks toegelaten tot de 2de klasse mits zij goede cijfers hebben voor de exacte vakken. Voor hen duurt de stu die dus 3 jaren, beginnende met een theoretische opleiding van lJ/2 jaar. Het onderwijs aan de Rijks Hogere Land bouw-Technologische School zal in het algemeen gevolgd kunnen worden door hen, die met goed resultaat het onder wijs aan de HBS-B of daarmee gelijk te stellen inrichting van onderwijs zou den kunnen volgen. Het onderwijs in de technologie is in de 2de klasse in meer algemene zin ge richt; het behandelt de verschillende pro cessen, algemeen toegepast in de ver schillende bedrijfstakken van de levens- middelen-industrie. Daarentegen is het theoretisch onderwijs in de technologie in de 3de klasse meer posityf lüd hearre litte gauwens de skeppe yn de plannen ta ütfier to nije spullen op in redelike wize yn- rjuchtsje. Neffens it plan Plak net to lang, lit jou bisyk gjin bisiking wêze gericht op de toepassing van deze pro cessen in een bepaalde bedrijfstak. De candidaat moet hierbij een keuze maken uit de 3 volgende richtingen: I. De technologie van de zuivelindus trie, inclusief de consumptie-ijsbereiding en van aanverwante bedrijven. II. De technologie van de conserven industrie. III. De technologie van de bierbrouwe rij en de frisdrankindustrie. De keuze van de bedrijven, waar de leerlingen hun praktijktijd zullen door brengen sluit zich in hoofdzaak aan bij de richting die de leerling aan het be- Unaniem is de pers -ook de vakpers, b.v. Het Fries Landbouwblad het tr over ééns, dat de beer D. El zin ga te Bolsward met „Fügeltsje” voor een grote verrassing heeft gezorgd op de Centrale Merriekeuring Fries Ras te Leeuwarden, Bij de oudere merries lag „Fügeltsje” duidelijk aan de kop. Deze driejarige ster-merrie, die nu al een veulen heeft, versloeg zelfs ook alle modelmerries. Vooral het beste beenwerk en de goede beweging werden geroemd. Op de foto zien wij „Fugeltsje” met haar veulen. Het paard wordt vastgehouden door de heer A. Elzinga, het veulen „Lysterke” door de heer A. Witteveen, eveneens van Boris ward. Het is wellicht voor belanghebbenden wij denken in dit verband ook aan de toekomstige studenten en allen die op enigerlei wijze meeleven met de Rijks Hogere Zuivelschool, zoals U weet thans omgevormd tot Rijks Hogere Landbouw- Technologische School te Bolsward interessant over deze school, de commissie van advies, het lerarenkorps en het leerprogramma nog iets te lezen. 3- 4 6-0 bracht Okkinga de balans in evenwicht. Partuur 1 ging meteen door; op 4-4 6-2 retourneerde Halbesma afdoende en op 4- 5 4-6 slaagde Heeringa er niet in de grote kaats te passeren. Partuur 4 was in alle opzichten de min dere van Poepjes cs en bracht het niet verder dan een eerst. Een spannende partij speelden de partu ren 5 en 6. Na spellen gelijk liepen Schuil cs wel uit tot 4-2, maar met een zitbal op 2-4 6-6 verkleinde Koopal de achterstand, en door het volgende eerst op schone 6 te nemen (2 bovenslagen van der Zee, 1 van Jansen) was het 2 spel gelijk. Schuil cs kwamen op 5 eersten, toen Dijkstra op 6-0 retourneerde, maar par tuur 6 verloor, toen Koopal op 4-5 6-6 een onverwerkbare bal naar het perk zond, die echter enige centimeters bui ten de lijn viel. Ook de partij tussen 7 en 8 bracht veel spanning en tevens goed spel. Van Seyst gaf zijn partuur de leiding met een zitbal op 6-6. Kuiper cs namen de leiding over met 3-1 door een zitbal van Rinnie op 2-1 6-6. Met een zitbal van Van Seyst op 2-3 6-6 was de stand weer gelijk. Partuur 8 loopt dan uit tot 5- 3, op 3-3 6-6 wordt de opslagbal van Kuiper niet verwerkt. Daarna verzuimt Van Seyst de kans op aansluiting door op 3-4 6-6 met grote kaats het perk te missen. Het wordt 4-5 als Hiemstra op 6-0 de kaats passeert, maar Van Seyst maakt nogmaals een dure fout, als hij op 4-5 4-6 met grote kaats voor het laatst het perk mist. Op de tweede lijst kwamen 1-3 en 5-8. De tweede omloop zet in met de partij 1 en 3. In de loop van deze partij wordt de lucht steeds dreigender, zodat scheids rechter De Boer besluit ook de partu ren 5 en 8 in te zetten. Okkinga cs hebben een goede start en nemen een 3-0 voorsprong (4-6 Poepjes buiten, 1-0 6-4 zitbal Okkinga, 0-2 6-6 Poepjes buiten). Op 3-0 6-6 mist Ok kinga het perk, maar met een zitbal op 3-1 6-2 brengt hij het verschil weer op 3 eersten. Door het gladde vejd raakt Okkinga de goede richting wat kwijt. Op 4-1 4-6 mist hij het perk. Het weer is dan zo bar slecht, dat de wedstrijd moet wor den onderbroken. De stand bij de parturen 5 en 8 is dan eersten gelijk. Na onderbreking van plm een uur kan er dan weer worden begonnen, hoewel het doorweekte veld de spelkwaliteit niet ten goede kwam. Door passeren van de kaats op 2-4 6-0 werd het 3 om 4. Met een zitbal op 4-3 6-4 bezorgt Okkinga zijn partuur de 5 eersten. Pander cs houden vol, en geholpen door Okkinga, voor wie het gladde veld een grote han dicap was, is het spoedig 5 eersten ge lijk. Toch bereikt partuur 1 de finale, als op 5-5 4-6 Velstra, die deze middag niet in zijn beste vorm stak, kwaad uitsloeg. Ook de andere halve finale tussen 5 en 8 was spannend en de spelers maakten er van wat er van te maken was. Tot 3 eersten gelijk wordt beurtelings het eerste behaald. Kuiper geeft met een zitbal op 3-3 6-4 zijn partuur de leiding, maar als Ysbrandi op 3-4 6-4 tot voor de kaats retourneert, is het 2 spel ge lijk. Schuil cs komen op 5 eersten als Talsma op 2-6 de kaats niet passeert, maar met een zitbal op 6-4 maakt Kui per, deze middag goed op dreef, 5 eer sten gelijk. Schuil heeft inmiddels de voorperkplaats van Dijkstra ingeno- men, doet dit ook goed. Op 5-5 4-6 stuurt hij een bal naar de boven, waar ech ter 'Talsma fraai tot voor de kaats re tourneert. In de slotpartij tussen 1 en 8 kunnen de spelers zich moeilijk staande houden, maar toch wordt er enthousiast ge speeld. Okkinga heeft nog het meeste last hiervan, meer dan zijn tegenspeler Rinne Kuiper. De Oosterender kon de ballen geen vaart en richting geven. Bij de stand 1 om 2 spel gaf hij de bal over aan Sikkema en fungeerde verder als keerder. Na spellen gelijk liepen Kuiper c.s., hoofdzakelijk door opslag- fouten van Okkinga, uit tot 4-2. De perkduo’s leverden, het drassige ter rein in aanmerking genomen, nog goed werk. Ondanks een zvental missers was de opslag van Kuiper ruim voldoende. Op de stand 4-2 6-6 plaatste de Mak- kumer een zitbal en op 5-2 6-4 stelde hij de zege veilig door onhoudbaar tot in het perk te retourneren. uitslag was: R. Kuiper, Dr. Smedinga en D. Tal sma. G. Okkinga, S. Sikkema en J. Hal besma. H. Schuil, G. Dijkstra en P. Ysbran di. J. Poepjes, J. Pander en T. Velstra. De Van der Plaats-wisselbeker werd toegewezen aan de jonge Weidumer Dirk Talsma. Wij kunnen hier vrede mee heb ben, want Talsma blonk deze middag uit als achterinse. Ook bij de boven leverde hij best werk. Een ernstige candidaat voor het koning schap was ook Rinnie Kuiper. Naast best opslagwerk was hij ook in het tus senspel actief. Alle deelnemers ontvingen ook nu weer een-fraai trommeltje met thee en koffie, aangeboden door de fa. Van der Plaats, welke geste door de kaatsers zeer op prijs werd gesteld. GAESTERLAN UNDER IT MES De Haskerfeanpolder leit like fier fan üs of as Gaesterlan, mar seit üs folie min der. Hjir op ’e klaei wie Gaesterlan dochs altyd de oarde, hwer’t it earste fyts- of busreiske hinne gie. Oan de Damse wei rukten wy dan de aparte swietrook fan de ikebeammen en de oankomst yn Riis joech üs in echte sensaesje. Gaesterlan mei syn Lichten en lichten, syn smüke sanpaden en hearlike bosken hie lykwols ek in oare eigenskip, dat mei har safolle De gediplomeerde kan, nadat hij gedu rende enkele jaren zijn praktische ken nis en ervaring heeft vergroot en daar bij blijk heeft gegeven van zijn kwali teiten, in aanmerking komen voor di verse staffuncties bijv, als afdelingschef, bedrijfsleider, assistent-directeur, adj.- directeur, technisch directeur bij de le vensmiddelenindustrie in het binnenland. Het diploma van de school wordt ook verlangd voor 't bekleden van verschil lende technische en administratieve be trekkingen: ie. bij zuivelorganisaties bijv, als tech- lang. Yn de bosk wie dan it lüd to hear- ren fan de wurkleaze arbeiders, dy’t stob ben roeiden en fyn makken of de bosk- greppels ütdjippen en de paden sljuch- ten. Mar it lean wie dêrre mei kwartsjes to biteljen en de Gaesterlanske „barn” learden mei in bytsje tof ré to wezen. Dochs hiene hja altyd de treast fan de eigen kontrei en de bosk wie foar jong en aid it rekreaesjeplak it hiele jier troch. De Gaestlanner hinget slim oan syn ber- tegroun en de „burren” kin hy net mak lik forjitte. Mei de komst fan de nije tiid is de eko- nornv fan Gaesterlan in swier probleem wuraen, net sasear foar de hotels en pen sions, dy’t in groeijende tarin hawwe, as wol foar de minsken, dy’t har bistean üt de groun hel je moatte. It lan is licht, de hoeken net great, de beamwallen wol 'smuk mar net foardielich, de fretttrij fan kninen en hazzen, fan reeën en winter- fügels net gering, de wegen en wetter- óffier lang net gunstich en kaesje hat nearne sa omtreuzele as krekt hjirre. Om al dizze redenen binne de eagen fan de autoriteiten al jierren gien oer dit apart stikje Fryslan en is it dan nou safier, dat oan de ein fan dizze moan- ne, de 28e augustus, de stimming pleats hawwe sil oer de plannen ta in fikse ruilforkaveling. Wy nimme oan, dat diz ze stimming in 1 sil en dat dan mei ’e groun kin om bringen. Dizze plannen sille neffens de bigreating goed tritich miljoen goune foar har rekken nimt, dan in gemeente- like bydrage fan 161.000 goune en it P.E.B. mei 509.720 goune üt it Füns foar ünrendabele oanslutings. Der bliuwt dan lyts tsien miljoen goune oer foar de sig ners fan de groun. Dat jild kin lykwols yn in fêste rinte oer tritich jier bitelle wurde. Dizze rinte is oan de lege kant en hoecht net earder bitelle to wurden dan as alles klear is. Foar dizze tritich miljoen wurde alder- earst de plannen makke en ütwurke mei alle ündersyk en birekkens, dy’t sok wurk freget. Dan wurde der 51 km nije wegen oanlein en 53 km bisteande wegen for- bettere. Dér giet 7.5 miljoen goune mei hinne. Yn it twadde plak nimt men de wetter- óffier under hannen. Der wurde nije sleatten groeven, bisteande forbrede, dammen en kaden opmakke, der komt in nije brêge oer ’e Langesleat, der wurde nije elektryske gemalen boud yn pleats fan de bisteande, sadat men de wetter- hüshalding folie better yn ’e macht kri- get. Dat Kostet 5.6 miljoen. In trêdde saek is, dat men de eigenlike forkaveling fan de perselen under han nen nimt en dy sa makket, dat de stik ken great genóch wurde en eltse pleats in minimumgreatte kriget fan 50 pouns- miet. Tagelyk wurdt de groun sljucht makke en hwert fels of oare hurde lagen sitte, opnij oanlein. Dér giet ek 6 miljoen mei hinne. De pleatselike kommisje docht fierder tige har bést om aide minsken en oaren, dy’t wol ophalde wolle, to freeg- jen om har bisit oan har to forkeapjen. Hja kinne dan in goede priis meitsje en de Kommisje kin dan mei dat lan d? Neffens it plan soe hja dèrfoar 1000 ha nedich hawwe. Troch it opromjen fan lytse en aide spultsies sille der ek nije pleatsen boud wurde moatte. Mar dan moat it bidriuw in minimum greatte haw we fan 24 ha. Foar dat doel is 6.1 mil joen goune bistimd. Men rekkent op in gemiddeld boukostensifer fan 120.000 foar ien pleats en sil der dus fyftich bouwe kinne. Fierder wurdt de wetter- lieding en de elektriciteit rounom hinne brocht, hwat ek 1.3 miljoen kostet en mei de kosten fan administraesje en ün dersyk mei, sit men dan op 30 miljoen.. By de boeren en eigners fan lan en pleat- sen wurdt nou fan elts apart neigien hoe- folle foardiel hy of sy fan dizze forbet- teringen hat en dernet moat elts dan bi- telje. In eigner, dy’t in nije pleats kriget, bitellet dus folie mear as in oar, dy’t soks net nedich hat. Ien, dy’t al in knappe pleats hat oan ’e dyk mei fikse perselen, bitellet in bytsje, mar ien, dy’t in pleats fan acht forspraet- te stikken en stikjes mei in aid spultsje hat en, nei ófrin in greate kavel kriget mei in nij spul derop, dy moat aerdich ta de büse. Dat is ek neat mear as billik. Gaesterlan kriget mei dizze ruilforkave ling in skoandere kans om yn ien klap syn pleatsen in stik foarüt to bringen. En lit it foar de eigners net daliks foardiel bi- tsjutte, op den dut wurdt it dat grif. Foar it algemien bilang is it sunder mis in greate stap foarüt en dêrom hoopje wy, dat de oansteande stimming in grea- voorbereiding 4 e week augustus 1938 In Polen is een actie ontketend tot ver nietiging van de Oost Orthodoxe kerk. Reeds 114 kerken zijn er verwoest, waar van er 56 geregeld werden gebruikt. Veulenkeuring van de hengst Krijillis bij H. Wijbenga, Blauwhuis. Aangifte Dij T. B. Rijpma. Door de slager P. Zijlstra te Wommels werd een koe geslacht, die niet minder dan 201 pond vet had. Het dier was ge mest door de veehouder S. de Jong van Edens. Er wordt allerwege druk gewerkt aan de -'g van de viering van het 40- te hearderheit opleverje sil. Dat is yn it jarig regeringsjubileum van H.M. Konin-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1