een nieuw TWEESPALT IN DE K.V.P. Na ’t kernstop-accoord verdrag I ONLUSTEN IN BRAZZA VILLE l'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buma, Schettens mooiste hengstveulen Voor hengstenhouder Osinga van Lon- gerhou was het dinsdag de grote dag. De heer Osinga mag zich in onze provincie de enige houder van een Gelderse hengst noemen, nl. Waltram 1172. die bij hem ter dekking is gestationeerd. Deze warm bloed begint zijn stempel te zetten op de jongere generatie en het moet voor de heer Osinga, trouwens voor allen die be lang stellen in de paardenfokkerij, een groot moment geweest zijn op de Nieuw- markt te Bolsward de zonen en dochters van Waltram bijeen te zien. Hoewel deze jonge dieren dus allemaal verschillende moeders hadden, bleek de homogeniteit en de uniformiteit groot te zijn, een be wijs dus dat Waltram goed „skaeit”. to sizzen VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 102e JAARGANG No. 64 Joeloe treedt af. PYT Algerijnse problemen. da- Begroting. Buitenlandse politiek. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In de verbeterde sfeer tussen Oost en West, welke het kernstopaccoord van Moskou mogelijk maakte en welke door dit verdrag nog weer verder werd ver beterd, hebben beide partijen ook de afgelopen dagen weer geprobeerd nader tot elkaar te komen en het lijkt thans niet uitgesloten, dat het kernstopaccoord binnen niet al te lange tijd zal worden gevolgd door tenminste één andere overeen komst, welke zou kunnen bijdragen tot een vermindering van de spanning tussen btf.de blokken. 4e week augustus 1913 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 .(K5137) het feit, dat Amerika, Rusland en En geland stilzwijgend zijn overeen geko men de kwestie van het sluiten van een nietaanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en het pact van Warschau een verdrag, dat bovenaan de Russische verlanglijst staat, maar waartegen in het Westen met name president de Gaulle zich vier kant verzet voorlopig in de ijskast te plaatsen, de Franse president wat soepeler zal maken. se buitenlanders deel uitmaakten. Er werd aan toegevoegd, dat „Israëlische agenten trachten in te grijpen in onze binnenlandse zaken wegens het krach tige standpunt van premier Ben Bella tegen Istraël”. Dat er tegen het bewind van Ben Bella gewapend verzet bestaat, met name on der de Berbers in het Kabielengebergte, was reeds bekend. Een nieuw element zou zijn, dat hij dit verzet ook „Israëlische agenten” zouden zijn betrokken. Gezien de vaagheid van deze beschuldigingen lijkt het echter waarschijnlijk, dat men hier slechts te doeii hèeft met een poging van rege ringszijde om de aandacht van de be volking af te wenden van de talrijke grote binnenlandse problemen. Op het bestaan van deze problemen is overigens juist nog weer eens de aan dacht gevestigd door het aftreden van Ferhad Abbas, de „vader van de Al gerijnse revolutie”, als voorzitter van het Algerijnse parlement. Abbas, die ge ruime tijd premier was van de voorlo pige Algerijnse regering in ballingschap, heeft zich thans volledig geschaard in de rij van vooraanstaande Algerijnen, die Ben Bella voor de voeten werpen, dat hij naar de absolute macht streeft. Abbas’ aftreden houdt nauw verband met de grondwet, die thans in ontwerp gereed is en binnenkort van kracht zal moeten worden. Zijn heengaan is een daad van protest, niet alleen tegen de VERKOOP EERSTE RODE-KRUISPOSTZEGELS inhoud van deze grondwet, die de toe komstige president ongetwijfeld Ben Bella tegelijk maakt tot staatshoofd, regerings- en partijleider en opperbevel hebber van de strijdkrachten, maar ook tegen de wijze, waarop zij tot stand is gekomen: zij werd, met voorbijgaan van het parlement, opgesteld door kaders van de F. L. N., het Nationale Bevrij- dingsfront, dat de enige in Algerije toe- gestane partij vormt. Al is Abbas’ stap ongetwijfeld een slag voor het prestige van Ben Bella, diens positie lijkt er niet door in gevaar te zijn gebracht. In de afgelopen maanden In zeker opzicht was dit alles nakaar ten. Maar toch was het van belang voor de toekomst doordat er kritiek op de huidige fractieleider, dr. De Kort, in op gesloten lag. Deze werd na de verkie zingen voor de komende vier jaar tot politiek leider der K.V.P. gekozen. Na deze kritiek van de zijde van zijn geest verwanten rees de vraag of hij zich als zodanig nog lang zou kunnen handha ven. Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 die der gasfabriek een circa Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong’» Nieuwsblad NEDERLANDSE TANKAUTO VEROORZAAKT FELLE BRAND NA AANRIJDING IN BELGIE Een felle brand beeft te Gooreind Wuustwezel in België twee woningen vernield, nadat die dinsdag waren ge ramd door een Nederlandse tankauto uit Rotterdam, welke vlam vatte na een botsing met een vrachtauto en tegen de gevels tot stilstand kwaht. De chauf feur werd licht gewond, de schade is groot. Fo>to: Het uitgebrande wrak van de tanker bij de vernielde woningen. heeft Ben Bella reeds al zijn belangrij ke politieke tegenstanders op ’n zijspoor gerangeerd, hetgeen voor sommigen van hen overbrenging naar de gevan genis betekende. De enige man, die hem thans nog naar de kroon zal kunnen steken is kolonel Boumedienne, de mi nister voor defensie, die onlangs tevens de post van plaatsvervangend premier verwierf, en die de strijdkrachten stevig in zijn greep heeft. Tot nu toe is ‘Ben Bella er evenwel door behendig manoeuvreren in geslaagd de steun van Algerije’s tweede sterke man te behouden. De Algerijnse regering heeft deze gen medegedeeld, dat regeringstroepen in het gebergte ten Oosten van Algiers een guerillabende hebben verslagen en dat van deze bende verscheidene Jood- Die overeenkomst zou dan betrekking hebben op een onlangs door premier Chroestsjov van de Sovjet-Unie weer eens naar voren gebracht voorstel om waarnemers aan beide zijden van het Ijzeren Gordijn te stationeren teneinde verrassingsaanvallen te voorkomen. De Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapeningsbesprekingen in Genève heeft inmiddels te kennen gegeven, dat zijn land een accoord over deze kwes tie mogelijk acht en ook Rusk, de Ame rikaanse Minister van Buitenlandse Za ken, heeft zich in deze zin uitgelaten. Het onderwerp zal uitvoerig worden be sproken door de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Rusland en Engeland, wanneer zij in september in New York zijn voor het bij wonen van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Tevoren zal het echter ter sprake komen in de Raad van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie. Dit op uitdrukkelijk verzoek van de W.- Duitse regering, die weliswaar na vele aarzelingen, nu eveneens ’t Amerikaans- Brits-Russische kernstopverdrag heeft ondertekend, maar bevreesd blijft, dat zij, evenals dat bij de totstandkoming van het kernstopaccoord het geval was, ook bij volgende pogingen om te komen tot een ontspanning tussen Oost en West niet of te weinig zal worden geconsul teerd. Voor een regeling van de uitwisseling van inspectiegroepen is, wil zij enige zin hebben, niet alleen Westduitse, maar ook Franse medewerking noodzakelijk. Wat de West-Duitsers betreft: het is niet uitgesloten, dat de regering in Bonn haar traditionele starre houding tegen over elke vorm van toenaderig tussen Oost en West in bescheiden mate zal wijzigen. Het is echter vooralsnog de vraag of Frankrijk, dat zich tot nu toe verre heeft gehouden van de jongste po gingen om de koude oorlog te liquide ren, bereid zal zijn uit zijn zelfverko zen isolement naar voren te treden. In Washington hoopt men niettemin, dat Tijdens een vaartocht van Rotterdam naar Dordrecht heeft de directeur-gene- raal van de PTT, prof. dr. G. H. Bast, dinsdagochtend de eerste Rode-Kruis- postzegels van dit jaar verkocht aan boord van het Rode Kruisschip f. Hen ry Dunant. Foto: Bij het bed van de eerste af neemster, mevrouiv A. Elder- kamp uit Schiedam, zien we hier v.dn.r. de voorzitter van het Nederlandse Ro de Kruis mr. F. H. A. de Graaff, prof, ir. Bast, en dr. AI. Dura, voor deze reis scheepsarts op de f. Henry Dunant. Bestuurders-collatoren v.h. Houckama- leen te Bols ward zijn voornemens over te gaan tot de begeving van een studiebems. Gadingmakers kunnen zijn nakomelingen uit de familie van de stichter, die de leef tijd van 12 jaar hebben bereikt. Flinke faforiten Winsum bliuwt sintrael Nea fan ’t plak to meppen Geastdrift sneon massael Sport sprekt kleare tael Folie lok mei 't Ijeppen Terwijl het kabinet-Marijnen bezig is zich in te werken, duurt de discussie over de wijze, waarop het tot stand kwam, nog wat voort. In „De Opmars”, het blad van de Katholieke Volkspartij, hebben de partijvoorzitter, mr. Aalberse. en de partijsecretaris, dr. Albering, commentaar geleverd op de methode van kabinetsformatie. Hun kritiek was niet mals. Dit trok des te meer aandacht omdat alle (in)formatteve pogingen vijf stuks door leidende figuren uit de K.V.P. werden vervuld. De conclusie van de partijvoorzitter en de partijsecretaris luidde, dat de gevolgde methode onjuist was geweest. Namelijk te proberen om op grondslag van programbesprekingen tot de vorming van een vijf- of vier- partüen-kabinet te komen. Duidelijk bleek, dat beide heren weinig geestdrift gevoelden voor het door dr. De Kort gepropageerde vijf-partjjen-kabinet en het eigenlijk juister hadden gevonden als eerst was geprobeerd tot overeenstemming te komen tussen de vier partijen, waarop het kabinet-De Quay was gebaseerd. De voorkeur, welke prof. Romme vroeger aan de dag heeft gelegd voor de brede basis een samenwerking met de P.v.d.A. bleek de huidige partijleiding, na de jongste socialistische successen, niet actueel meer te vinden. Van politiek belang was deze week voorts het feit, dat Indonesië zijn vrij heidsdag herdacht. Ook in Nederland. Voor het kabinet-Marijnen was deze kritiek niet zo belangrijk omdat zowel mr Aalberse als dr. Albering tevreden bleek met het team, zoals dit tenslotte voor de dag is gekomen. De nieuwe ministerraad wijdt zich op het ogenblik vermoedelyk voor al aan de begroting voor het jaar 1964 zoals die op Prinsjesdag door de liberale minister van Financiën, prof. Witteveen, aan de Staten Generaal zal moeten wor den aangeboden. De grondslag daarvoor was al gelegd door zijn anti-revolutlo- naire voorganger, prof. Zijlstra. Maar prof. Witteveen zal diens voorstellen willen bezien in het licht van de hui dige politieke en "financiële situatie. Op merkelijk is, dat op het ogenblik de be lastinginkomsten van het rijk achterblij ven bij de verwachtingen. Dit vermin dert de kans op belastingverlaging, aan genomen, dat deze tendenz zich zou voortzetten. Het ministerie van econo mische zaken heeft echter al doen we ten, dat er nog geen tekenen zijn, welke wijzen op een onplezierige omslag in de conjunctuur. Mr. Cort van der Linden heeft een extra parlementair kabinet samengesteld, dat ’t rechterzijde-ministerie Heemskerk ver vangt. Gevraagd een fatsoenlijke, zindelijke keuken-werkmeid. Loon f 150,per jaar In de afgelopen jaren was daarvan geen sprake omdat de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië waren verbroken. Nu, na de over dracht van Nieuw-Guinea de betrekkin gen weer zijn hersteld, gaf de Indone sische vertegenwoordiger in Kasteel Oud-Wassenaar een grote receptie, waar op o.a. premier Martfnen verscheen. In handelskringen te Amsterdam werden ook de banden met Indonesië weer wat nauwer aangehaald tijdens een bezoek van een schip uit de Indonesische wa teren. Bij de bezoekers van de Indonesische festiviteiteri ontbrak minister Luns. De ze was met vakantie. Hij maakte met zijn vrouw een boottocht op de Rijn. Na zijn terugkeer wachten enkele be langrijke benoemingen op een beslissing. De vacature op de Nederlandse ambas sade te Londen, ontstaan door de over plaatsing van de heer Bentinck naar Parijs, moet worden vervuld. Naar ver luidt komt hiervoor dr. Van Royen uit Washington in aanmerking. Doch dan moet deze post weer worden bezet. Verder is er sprake van, dat er nog een tweede staatssecretaris op buitenlandse zaken zal komen, naast mr. De Block, die zich speciaal met Europese zaken zal gaan bezighouden. Een moeilijke op gave in deze tijd; waarin president De Gaulle alle Europese voortgang blok keert. Maar het sombere jaarverslag van de K.L.M. toont aan, dat ook de vroegere werkkring van mr. De Block niet eenvoudig was. Voor de tweede post op buitenlandse za ken worden genoemd: a. de christelijk- historische mr. Vixseboxse, b. de libe rale mr. De Beus. Het hangt van de politieke kleur der overige nieuwe staatssecretarissen in ’t kabinet-Marijnen af, op wie de keuze zal vallen. Op de derde verjaardag van de onaf hankelijkheid van zijn land de dag, waarop hij zijn plannen tot instelling van een éénpartijsysteem had willen uit voeren is Fulbert Joeloe onder de druk van de volksmassa’s, afgetreden als president en regeringsleider van de (voormalige Franse) Kongo. Aan zijn aftreden waren enkele dagen van hevige onlusten in de hoofdstad Brazzaville, waarbij huizen en auto’s van verschei- denen van zijn naaste medewerkers in brand waren gestoken, voorafgegaan. De grieven van het volk tegen het re- gime-Joeloe waren talrijk. Zijn grote verdienste is ongetwijfeld geweest, dat hij er in is geslaagd de verschillende stammen in het land met elkaar te ver zoenen, maar daar staan vele negatieve punten tegenover. Een doelbewuste po ging om een oplossing te vinden voor de sociale en economische problemen van de Kongo heeft zijn regering in feite nauwelijks ondernomen; het grote pro bleem van de werkloosheid in de steden is nimmer serieus aangepakt. En wat de zaak nog erger maakte, was, dat Joeloe er niet in is geslaagd een einde te maken aan de corruptie onder zijn medewerkers, er in tegendeel zelf een groot aandeel in heeft gehad. Aan het hoofd van het verzet van de bevolking tegen het regime-Joeloe stond een aantal vakbondsleiders, die vrees den, dat de oprichting van een eenheids partij er onder meer toe zou leiden, dat de mogelijkheid voor het volk om al thans enige contróle uit te oefenen op de besteding van de begrotingsgelden nog kleiner zou worden dan ze reeds was. Opmerkelijk is, dat in de voorlo pige regering, die het kabinet-Joeloe is opgevolgd, de vakbonden niet zijn ver tegenwoordigd. Het is echter duidelijk, dat deze vakbonden van nu af aan een macht vormen, die mede haar stempel zal drukken op het landsbestuur. Voor deze veulenkeuring was uit Utrecht (Bilthoven) het voltallige bestuur van de V.L.N. (Vereniging Landbouwtuig- paard Nederland) overgekomen om de veel deskundigheid eisende keuring te verrichten; Zoals bekend bezit ons land twee warm- bloedstamboeken. In het noorden zijn de meeste dieren ondergebracht in het N.N.W.P. (Noord Nederlands Warm bloed Paardenstamboek). Hier betrof het dus een vertegenwoordiger van het meer in het zuiden gevestigde Stamboek, een integratie dus die wellicht een naar alle waarschijnlijkheid komende fusie mee zal bespoedigen. Van de 12 aangegeven veulens bleven een merrieveulen van Meijer te Peins en een hengst van A. Buma te Schettens. De heer Buma zou met een ander hengst veulen de eerste prijs behalen, een uitslag, die geheel volgens de verwachting van de heer Osinga en andere kenners was, zodat er van een verrassing nauwelijks kon worden gesproken. De 2e prijs ging naar de heer Y. Reitsma, eveneens te Schettens, die met een fraai merrieveulen vertegenwoordigd was. Ook de 3e prijs bleef in de buurt. Deze viel nl. ten deel aan een merrieveulen van de heer Y. Reinsma te Schraard, ter wijl de 4e prijs werd toegekend aan de merrieveulen van D. Kooistra te Allinga- wier. Verder waren er nog veulens aanwezig van de heren Miedema te Zurich, Seekles te Wons, Oosterhaven te Engwier bij Makkum, Mulder van Waaxens, R. J. Boosman van Jelsum en G. Sinnema te Rie bij Franeker. De prijzen bestonden uit waardebonnen. De ingediende gemeente-begroting 1914 heeft met inbegrip van r gemeentereiniging, werkverschaffing ontvangst- en uitgavencijfer van i f 153.252,84. Oeral wer oan bod Sünt de léste wiken De sportspringers, flot Witte fan gjin wiken lenris ”t leadtsje lein Leart har fuler skreppen Troud man, famke en feint Allegear oant Ijeppen len bloune jongfaem Oeral heechst op ’t listke Nearne to forslaen Hyp hoera foar Hiske Hja is hiel hwat mans Jierren al, forgulde Mei oerwinningsglans Heldere Ijeppershulde Hearen witte derfan Hast yn alle kriten Mei ünsichtbere triedden wurdt men fêster boun as mei sichtbere f- Hf* -c f ,-é’.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1