een eeuw Econ. Zaken Minister van zal Frisiana openen Het Vredespaleis halve HET IDEE VAN TSAAR NICOLAAS 11 VAN RUSLAND üs hjoed p p to sizzen O Fan de Martinytoer Tj. de J. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Jlllllllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllil Vier gewonden bij botsing te Sehettens Zwendel met Rode Kruis goederen Rijke rovers DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 !02e JAARGANG No. 65 Carnegie betaalt PIET Oorlog. Vanouds. Beschaving. Laatste week aug. 1938 HWA’T DE KOP HAT. KRIGE1 DE STURT FANSELS! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) He zou nog lang duren voor de wereld rijp was voor het openstellen van een oorlogs- en vredesrecht van internatio naal kaliber. In 1856 ondertekende een aantal mogendheden het tractaat van Parijs, waarvan de inleidende overwe ging belangrijk is: Men overwoog na- nei. Hwat in skofke den stiicht de ynfloed fan har wurk. Dêrom is it juf demy foar eltse Fries, dy’t him dy fan middelbiere ak- lerten foar dit ünder- Abonnementsprijs f I 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie hulp ons Bolswards Nieuwsblad De Jong'i Nieuwsblad Wanneer men eigenlijk begonnen is met een soort oorlogs- en vredesrecht is erg moeilijk te zeggen. Men kan in Jozua reeds lezen, hoe Achan, die geplunderd had van schatten die waren veroverd bij de inname van Jericho, gestraft werd met de dood. Maar in Deuternomium is een passage, waarin uitdrukkelijk wordt bevolen om krijgsgevangenen te doden en te gaan plunderen. Hugo de Groot vermeldt in zijn be roemde studie over het recht van oorlog en vrede, dat vanouds Joden. Christe nen en zelfs Mohammedanen de opvat ting huldigden, dat na een onrechtma tige oorlog berouw en vasten geen zin heeft, zolang niet de onrechtmatig ge maakte gevangenen niet zijn vrijgelaten en de buit niet is teruggegeven. Ook in de middeleeuwen was er al een begin van wat wij nu oorlogsrecht noe men. Zeer vermeldenswaard is een Ar- ticulbrief van prins Willem van Oranje die op 23 augustus 1572 al weer augustus voor zijn leger werd vast gesteld. Een enkel citaat: ,Oock suit ghy, tot wat plaetse ghy suit trecken ofte geschikt werden, gheestelicken personen, weduen, wesen ende oude luyden, craemvrouwen, eerbaere vrouwen en de maechden geen geyvelt aan doen ende sal dengheenen, die daerinne schuldich werdt bevon den, sonder alle genade gestraft werden an den lyve.” Toen wij voor de eerste maal in ons leven een bezoek brachten aan Den Haag het was in de dertiger jareu liet niet zonder trots onze gastheer ons het Vredes paleis zien. Wandelend door de zalen en gangen van dit machtige bouwwerk maakte het óen niet geringe Indruk op ons. De vrede scheen verzekerd In de bange oorlogsjaren hebben we vele malen aan dit bezoek moeten terug denken. Nu is het Vredespaleis morgen 50 jaar oud Een weekblad vestigde er dezer dagen de aandacht op, dat juist 50 jaar later augustus 1913 augustus 1963 het kernstopverdrag tot stand kwam, maar ook op het feit, dat er helaas geen enkel verband aanwezig schijnt. En toch zag men in 1913 het paleis als een echte „Tempel des Vredes”. Op 30 juli 1907 had men er plechtig de eerste steen van gelegd. Nog een zomer- datum kan in dit verband genoemd worden. Want op 24 augustus 1898 had Nicolaas II, tsaar van Rusland, een manifest uitgevaardigd, waarin hij de mo gendheden voorstelde om een internationale conferentie bijeen te roepen om alle volken een duurzame en werkelijke vrede te verzekeren. Men koos als conferentie oord Den Haag. Langdurige zware regenval in Was hington (daar óók al heeft om vangrijke overstromingen veroorzaakt, welke gelukkig niet al te ernstig waren maar wel veel ongemak veroorzaakten Deze vader en zijn zoontje, gevangen door het water in een van de wacht kamers van het nationale vliegveld van Washington, maakten ervan wat ervan te maken viel melijk, „dat het zeerecht iiï tijden van oorlog gedurende lange tijd een onder werp van betreurenswaardige geschil len is geweest,” dat hieromtrent veel on enigheid was geweest en „dat het bijge volg nuttig is, ten aanzien van een zo belangrijk punt een eenvormig stelsel aan te nemen”. In de verklaring van St. Petersburg van 1868 lezen we „dat de vooruitgang der beschaving tengevolge moet hebben het onheil van de oorlog zoveel moge- toe ondermeer als middel het afstand doen van het gebruik „door hare land en zeemacht van elk projectiel, inder wegende dan 400 wigtjes, dat hetzij on- plofbaar, hetzij geladen is met ontplof bare of brandende stoffen”. En deze verklaring van St. Petersburg vormde dan weer de grondslag voor de verklaringen van Den Haag ter gelegen heid van de eerste vredesconferentie in 1899, waardoor buiten gebruik worden gesteld „projectielen, welke uitsluitend strekken tot verspreiden van verstikken de of vergiftige gassen” en van „kogels, die in het menselijke lichaam gemakke lijk zich uitzetten of plat worden”. Toen men in 1907 de eerste spade in de grond zette voor het Vredespaleis, had niveau overeenstemming bereikt over het recht van oorlog en vrede. Maar nauwelijks wds het Paleis dan in gewijd, of het kwam al leeg te staan De eerste wereldoorlog was begonnen. Daarna werd gastvrijheid verleend aan het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat door wijlen de Volkenbond in het leven was geroepen. Er werd ook ruimte gemaakt voor de Academie voor Internationaal Recht. Het Hof van Ar bitrage zélf, voor welk Hof het Vredes paleis was gebouwd, heeft het bepaald js thans redelijk'goed. ker voor wat Europa betreft, aldus Mr. Dr. K. W. P. Klaassen in „Burgerrecht” waaraan wij dit artikel ontlenen. Vanuit het Vredespaleis kan slechts een wijze en raadgevende stem uitgaan, die van weloverwogen en deugdelijke gemo tiveerde rechterlijke uitspraken. Maar als de belanghebbenden hun ge schillen niet voorleggen aan het Hof van Arbitrage of het Internationale Ge rechtshof, zal ook de stem des rechters zich niet veel kunnen laten horen. In ieder geval hoort men de laatste tijd meer over uitspraken van het E.E.G.- Hof in Luxemburg. OVERSTROMINGEN IN WASHINGTON Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en Hitler heeft onder groot applaus ver klaard dat de Almachtige 31/» miljoen Sudetenduitsers niet heeft geschapen om aan geweld te worden uitgeleverd en te worden uitgeroeid alleen omdat het Duit sers zijn. Als zij zelf geen recht en kunnen vinden, zullen ze die van krijgen. Het grote evenement, dat niet alleen de Friezen iets heeft te zeggen, maar ook buiten de landsgrenzen steeds meer aan dacht trekt, te weten de Elfstedentocht, Uitgestald zullen eveneens worden de schaatsen, inschrijfkaarten, kledingstuk ken enz. van Reinier Paping, Auke Ade- ma Carst Leemburg, Sipke Castelein, Jeen van den Berg, Jan Uitham en Klaas Lef- fertstra. Verrassend is het ook, dat de populaire Brabander, Antonn Verhoeven, die tij dens de Elfstedentocht van dit jaar tot de Dinsdag, 6 september wordt er vanwege de nationale feestdag niet met pap gevent. De gezamenlijke papventers. Op eigen fuotten to stean is moai mar swier Speurders zoeken Ja, die boeken Graag succes Eén adres Kan hoop wekken Tot ontdekken Van ’t complot Prijs aan bod Draden winden Zoekers vinden Scotland Yard Hard om hard Rovers tellen Zij ontstellen Welgesteld Wat een geld Grote zaken Heus, wij raken Er mee aan ’t Zou best gaan Met wat minder Geld geeft hinder Liever kaal Dan kapitaal Geld baart zorgen ’t Moest verborgen Wie weet plaats? Zaak heeft haast Linke knapen Worden schapen Bankpapier Schraal plezier Vette buit De pineut! Vier gewonden was het gevolg van een frontale botsing die vrijdagavond om streeks half tien plaats had op Rijksweg 43 ter hoogte van Sehettens. Oorzaak van het gebeurde was een zonder benzine aan de weg staande personen auto. Op de tweede wagen, die op teken van de bestuurder op de rijbaan stop hield botste met een tamelijk grote snelheid ’n andere auto. Beide personenauto’s werden totaal ver nield. Vier inzittenden, allen inwoners uit de stad Groningen, die hierbij ge wond raakten (waarvan de bestuurder zwaar) werden in het St. Antoniuszieken- huis te Sneek opgenomen. Hun toestand Wij hebben een jongensbroek. 5 maal sterker dan normaal. Deze broek wordt bij dagelijks gebruik een half jaar lang voor iedere breuk gegarandeerd. Prijzen 6 jair f 1.40. Stijging 12J4 per maat Friezen geane der trochstrings great op, dat hja net bihearre ta de massa-minsken. Hja hawwe har eigen ideeën, har eigen libbensstyl en sa meat. Mar, dy't it sa sjocht, mocht wol ris hwat objektiver om him hinne sjen en dan soe hy gewaer wurde. dat it yn mannich ding biir yn Fryslan krekt is as rounom, namlit, Jat de hegerein de toan oanjowt en dat de net-heger-ein dizze neisjongt. Hwa 't de heger-ein krekt is, kin biswierlik yn in pear wurden sein wurde, mar dat jild niet druk gehad. Tussen 1920 en 1940 behandelde het slechts 8 zaken. Het Permanente Hof van Internationale Justitie trouwens maar veertig. Na de tweede wereldoorlog heette dit laatste Internationaal Gerechtshof en dit heeft intussen ook nog maar veertig gevallen behandeld. Het lijkt er op of dit alles wat ouder wet is. uit de tijd. Toch is er sedert de Tweede Wereldoorlog zoveel gaande op het gebied van het internationale recht, althans waar het betreft oorlog, vrede en economie deze laatste ook als vorm van koude oorlog. Toegegeven zij, dat de basis voor het internationale recht, ook het internationale privaat recht, gelegd is in het begin van deze eeuw en het Vredespaleis toen uit de grond gestampt werd als kroon op het werk. Maar het doet toch vreemd aan, dat dit prachtige gebouw met deze prach tige doelstelling niet is gebleven wat het destijds was, het middelpunt van het internationaalrechtelijke leven, ze- favorieten behoorde, spontaan zijn schaat sen, muts en andere herinneringsstukken aan de barre tocht 1963, voor expositie op de FRISIANA beschikbaar stelde. De inzending zal een omlijsting krijgen van schilderstukken van Cees Bantzinger en een realistisch aandoend winters na- tuurdecor. wurde. Dit alles makket it foar in great diel düdlik, dat gjin inkelde bidriuws- tüke en gjin inkelde maetskiplike biwe- ging kans hat op sukses as hja net op it terrein fan de wittenskip har partij mei- spilet. Seis de arbeidersbiweging wit, dat hja de striid net winne kin as hja net in „braintrust” fan ekonomen en sociologen yn de lieding opnimt. It is nou sneon 25 jier lyn, dat de Fryske biweging dat ynsicht ta in died makke hat. Inkelde foarmannen biseften, dat soe de saek fan Fryslan en syn kultuer net ef- ter de groppe weiwurde, dan moast de saek fan boppen óf, oanpakt wurde. Dr. Wumkes, Dr. Botke, Dr. W. Kok mei Jelle Brouwer, Prof. Titüs Brandsma en mefrou Van der MinneBuma setten de Fryske Akademy op poaten. Dr. Sipma, doe jit lektor Sipma waerd de earste foarsitter en de stege trochsetter. It doel wie om de Fryske saek op it ter rein fan de wittenskip ta oansjen to brin- gen, om de Fryske akademici in eigen mi lieu to jaen, om de Fryske problemen wittenskiplik biarbeide to litten en troch en mei dat alles it Fryske folk de bilang- rike stipe to jaen fan de wittenskip en de yntellektuele hegerein. Net langer soe de wearde en de weardichheit fan de eigen tael en kultuer bipaeld wurde troch it wurd: „boersk” mar troch it goede wurd: Frysk! De tael fan it aldtste Nederlanske, folksgehiel wie net langer goed genóch om der in bruiloft mei to lardearen, it ward de tael fan boeken en brosjures, dis- sertaesjes, wurdboeken, grammatika's en offisiële stikken. Nei de oarloch waerd, hja ek foar it earst wer de tael fan offisiële persoanen. Tsjin alle lytsboargerlike foaroardielen yn sette Drs. S. van Tuinen as waernimmend boar- iikheden fan har bern dêrtroch biynfloede gemaster fan Boalsert syn stimpel as goc- en bisit, ambt en ófkomst, wolstan en yn- kommen der éat mei to krijen hawwe, is wol grif. De aldermeaste minsken tinke en hannel- je omt oaren dat ek dogge en elk sjocht mear nei dejingen, dy’t hwat heger op de maetskiplike ledder steane as nei de oaren. Dêrom is de ynfloed fan de hegerein tige great en kin men sawol yn it goede as forkearde sprekke fan in bysündere for- antwurding, dy’t dizze minsken hawwe. En net alhnnich is dat sa as men nei de persoanen sjocht, it is ek wier as men tinkt oan de buorkerijen, de doarpen en stêdden. Ek hjir apet de lytse de greate yn de greate stêd bigjint, wurdt letter yn de lytse neidien en sa takket it óf oant it lytste gehucht. Hoe langer hoe mear spilet de wittenskip yn dizze libbensdrainage in greate rol. Hwant de wittenskip hat op de meast-bi- jeftige minske de greatste lükkrêft. In man of frou mei de Nobel-priis as bi- kroaning op syn ütsünderlike prestaesjes, biheart ta de hegerein, hwer’t de hiele wrald syn tol oan bitellet. De wittenskip is dêrneist ünmisber wurden foar yndu- stry, banken en great hannelsfirma’s om mar net to praten oer it great tai akademi ci, dy’t yn it oerheitsaparaet opnommen binne. Grif, der rinne jit yvol in tai for- oansteande lju roun sunder in akademys- ke titel, mar hja wurde alle jierren min der yn tal, towyl dêrneist hoe langer hoe meat funksjes en ambten allinnich mar mear biskikber binne foar lju mei in aka- demyske foarming. De taname fan it tal studinten oan al üs universiteiten en hegeskoallen kin dan ek foar it greatste part; forklearre wurde troch de saeklike opfetting fan de alders, dy't ynsjoen hawwe, hoesear de takomstmoog- Hwat hat Qabe Skroar Fries op it aide stêdhüs fan Japik Gys- berts. Yn de Fryske Steaten joech it foarbyld fan Jan Piebenga al ringen ek oaren de moed om mei in forkearde tradysje to brekken. Yn de 25 jier dat de Akademy bistiet, kin men alle kearen it tai Frysk- sprekkenden yn de Steaten oanwinnen sjen en de tiid is net fier mear, dat hja dy ’t net dogge, de utsundering binne op de rigel. Ek yn de gemeenterieden giet it dy kant op, al is der de tsjinstan fan de boar- gerlikheit folie greater. De Fryske Akademy wrot steech troch. Har hanboeken oer de wettersteat, de tael, de histoarje fine gehoar oan binnenlanske en butenlanske universitieten. Har lear- gongen ta oplieding ten hawwe jit hiindi wiis klear makke. It Frysk Orkest is fan deselde Akademy in kostlik initiatyf. It Coulonhüs yn Ljou- wert, forgreate en forboud, is in bijekoer fan wurk foar Fryslan. De wurkforban- nen op ünderskate terreinen fan witten skip litte har ynfloed dudlik fiele. De kearn fan de Fryske wittenskiplike heger ein hat hjir syn sintrale en sunder ophal- ynfloed fan har wurk. ibileum fan de Fryske Aka- nam- me net skammet, in reden ta djippe bli- dens en greate tank. En hiel yn it bysun der giet dy tank üt nei de twa mannen, dy’t fan de earste ure, oan dit kostbere ynstitut wrotten en wraemd hawwe: Dr. W. Kok en Prof. Dr. J. Brouwer. Us hertlike lokwinsken alderearst oan har en oan allegearre, dy’t tidich ynsjoen haw we, dat it aide sprekwurd ek hjir wier is: Hwa’t de kop hat, kriget de sturt fanseis In Indonesië zijn zwendelpraktijken ont dekt met goederen die uit alle delen van de wereld werden geschonken ten be hoeve van de slachtoffers van de vulkaan uitbarsting op Bali. Deze goederen werden, aldus meldde het Algemeen Handelsblad verhandeld op de zwarte markt. Straatverkopers in Djakar ta boden Amerikaanse melkpoeder aan; op de verpakking stond zelfs, dat „het een bijdrage was van het Amerikaanse volk en niet verkocht of geruild mag worden”. In Soerabaja trof men op markten Ame rikaanse medicijnen en Hollandse dekens aan. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het afdelingshoofd van het Indonesische Rode Kruis op Bali opdracht tot verkoop van de geschonken goederen had gegeven „om expeditiekosten te dekken”. Militairen hebben nu de zaak in handen genomen om nieuwe schandalen te voor komen. Dit schandaal, waarvan geen pre cedent bij dergelijke hulpacties bekend is, lekte uit door berichten in de Indonesi sche pers. Linke knapen Uitgeslapen Een goud-trein Groot festijn Overvallen Met z’n allen Vette buit Kijk goed uit Mooi, ’t is binnen Wagers winnen Allemaal Eén kapitaal Zijne Excellentie Prof. Dr. J. E. Andries- sen, minister van Economische zaken, zal op maandag 16 september a.s. des mor gens om half elf de grote internationale Landbouw- en Industrietentoonstelling FRISIANA, te Leeuwarden officieel ope nen. De FRISIANA, die een veelzijdig beeld zal geven van het kennen en kunnen van Friesland, zowel met betrekking tot Fries- lands voornaamste middelen van bestaan, de landbouw en de veeteelt, als tot het economische-, industriële- en culturele le ven, W'ordt georganiseerd ter gelegenheid van de opening van de Frieslandhal, één van de grootste tentoonstellings- en vee- markthallen van Europa. Tal van autoriteiten zullen bij de officiële opening van de FRISIANA tegenwoordig zijn. Het Vredespaleis stond er toen nog niet. Het was zelfs moeilijk om een geschikt gebouw te vinden voor die eerste vre desconferentie. Men koos hiervoor ten slotte Huis ten Bosch en nog juist vóór de eeuwwisseling, zomer 1899, kwam ’n verdrag tot stand, dat het Permanente Hof van Justite het aanzijn schonk. Voor dit Hof koos men een huis aan de Prin sengracht, die toen nog gracht was, maar al spoedig gingen er stemmen op, lijk te verminderen” en men koos hier- dat dit gebouw niet representatief was voor zo’n internationaal Hof. Voor een werkelijk representatief ge bouw was geld nodig, veel geld. De ge zamenlijke mogendheden hadden echter toch niet alle lust om dat geld bijeen te brengen. Men dacht aan Andrew Carnegie, de ontstellend rijke Ameri kaanse staalmagnaat, die van oorsprong Schot was. Hij bleek in ieder geval de bibliotheek te willen schenken. Maar ook voor die bibliotheek had men geen ge schikt pand. Tenslotte kwam de Schot se Amerikaan nogmaals over de brug, nu met anderhalf miljoen dollars voor een hele Tempel des Vredes. Maar hij stelde wel één eis: Er moest een stichting in het leven worden geroe pen om het ideële doei te behartigen, men zojuist op internationaal want als dat aan de staten zelf zou moeten worden overgelaten, zou de mo len te traag werken en misschien wel helemaal niet of averechts. Nu is de Carnegie-Stichting sedert het begin van deze eeuw eigenaresse en be heerster van het Vredespaleis, waarvan ter gelegenheid van de tweede vredes conferentie in 1907 de eerste steen werd gelegd. zal op de FRISIANA op aantrekkelijke wijze worden belicht. De inzending die het sportgebeuren tot onderwerp heeft, zal in de herinnering terugroepen de grootse prestaties, die zijn geleverd door mannen, die over ’n sterk uithoudings- en doorzettingsvermogen be schikten. De barre omstandigheden waaronder dit jaar de Elfstedentocht werd verreden, le verden hiervan het bewijs. Te zien zullen zijn het eigenhandig ge schreven verslag van Ds. Minne Hoekstra uit Warga de eerstaankomende in de wed strijd van de eerste Elfstedentocht op 2 januari 1909.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1