DUBBELE CRISIS IN ZUID-VIETNAM Een 31ste augustus zonder Wilhelmina 1 ■k. 31 Noorse regering ten val gebracht 1 1 11 to sizzen De Mars üs Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F flMBü fes. 1 Onzichtbare bretels In St. Nicolaasga drie dagen feest bij wijze van proef* bji 5 --- W VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 102e JAARGANG No. 66 de herdenking. aan S:si DE ENGELSE TREINOVERVAL Terwijl een bankbediende achter ge sloten deuren in Aylesbury bet geld telt, dat gevonden is na de treinover- val, wordt de achtste verdachte in de zaak, de 26 jarige William Pelham uit Londen, met een deken over het hoofd weggeleid na door de rechter in Lins- lade te zijn gehoord. Laatste week augustus 1913 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) len deze ongetwijfeld dermate scherpe voorwaarden bevatten, dat zij met name voor de Syrische Baathistische leiders onaanvaardbaar zullen zijn. Medisch Blomke”. Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant. Westergoo en De Jong's Nieuwsblad weegtoestel beschikbaar. „Het SyriëIsraël. Aan Israëls grenzen, met name aan die met Syrië, zijn weer eens grote span ningen ontstaan. Er zijn een aantal schoten gewisseld, zowel op de grond als tijdens een luchtgevecht en beide landen eerst Israël, vervolgens Syrië hebben daarop gevraagd om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ter bespreking van de „agressie” van de ander. Uit de tegenstrijdige lezingen van bei de partijen valt moeilijk af te leiden wie de schuld draagt van deze jongste schermutselingen; niettemin krijgt men de indruk, dat de incidenten, welke plaats hadden aan, de vooravond van 't vertrek van de Iraakse president, Arif, naar Cairo, door de Syriërs werden uit gelokt en dat er een zeker verband be staat tussen deze incidenten en Arifs reis. Het doel van het Iraakse staatshoofd in Cairo was Nasser er toe te bewegen terug te komen op zijn besluit zich niet langer gebonden te achten aan de ver klaring van Cairo van 17 april, die de oprichting behelsde van de federale unie tussen Egypte, Syrië en Irak. Sedert de plechtige ondertekening van deze ver klaring zijn Nasser en de socialistische Baathpartij, die zowel in Syrië als in Irak aan de macht is, steeds verder uit elkaar gegroeid. De Bpath bleef zich voorstandster tonen van nauwe banden tussen de drie staten, maar zij liet ter- zelfdertijd duidelijk blijken, dat zij niets gevoelde voor een eenheid onder de dic tatuur van Nasser. De Egyptische pre sident en zijn aanhangers in Syrië en Irak van hun kant poogden voortdurend Nassers invloed in de beide andere de len van de op te richten Arabische fede ratie te vergroten. De bloedige onder drukking door de Syrische autoriteiten van een Nasseristische poging tot een staatsgreep bracht Nasser er ten slotte toe met de Baathistische regimes te breken. Kort na Arifs vertrek naar Cairo bracht de chef van de Iraakse luchtmacht een bezoek aan Damascus, waar hij demon stratief liet uitkomen, dat de Iraakse strijdkrachten de Syrische leiders ter beschiking stonden, zodat dezen aldus beter het hoofd zouden kunnen bieden aan de „Israëlische bedreiging”. Deze demonstratie van solidariteit tus sen de twee Arabische staten was ken nelijk onder meer bedoeld als een op roep aan het adres van Nasser om, in het zicht van de gemeenschappelijke vijand, de interne Arabische geschillen naar het tweede plan te verschuiven en opnieuw mede te werken aan de tot standkoming van de Egyptisch-Syrisch- Iraakse federale unie. Tot nu toe wijst er niets op, dat Nasser bereid is op deze uitnodiging in te gaan. President Arif is inmiddels doorgereisd naar Da mascus. Mocht hij al voorstellen van Nasser bij zich hebben voor het alsnog tot leven brengen van de unie, dan zul- Middenstand Minister Andriessen droeg de Friese anti revolutionair drs. J. A. Bakker (42iaar) voor als staatssecretaris voor de midden stand. Deze verwierf zich economische kennis aan de Economische Hogeschool van Rotterdam en bestuurservaring in ge meenten, zoals Andijk en Hoogeveen, die hij als burgemeester diende. Misschien heeft bij zijn benoeming ook wel meegespeeld, dat hij als gezagdrager uit ’t Hollandse Veld de problematiek der zogenaamde Vrije Boeren, de noodzaak van regionale industrialisatie van nabij kent. Tevens zal staatssecretaris Bakker met een ander actueel probleem worden geconfronteerd, namenlijk dat van toe risme. Maar zelfs hij zal ons niet meer mooi vakantieweer kunnen helpen! Noorse regering ten val. De uit sociaal-democraten bestaande Noorse regering van premier Gerhard- sen is in het parlement ten val gebracht door een zeer kleine meerderheid, die haar verweet, dat zij geen maatregelen had getroffen om de veiligheid te ver hogen in de mijnen aan de Koningsbaai op Spitsbergen, waarin vorig jaar no vember 21 mijnwerkers bij een ontplof fing om het leven kwamen. De socialisten, die Noorwegen 28 jaren achtereen hebben geregeerd, zijn van hun nederlaag niet erg onder de indruk. In zekere zin komt zij hen zelfs wel goed van pas, want zij zullen nu al hun krachten kunnen gaan wijden aan de gemeenteraadsverkiezingen van volgen de maand en vooral aan de parlemen taire verkiezingen van 1965. En deze laatste verkiezingen zien zij nu reeds met vertrouwen tegemoet. Het coalitiekabinet, dat inmiddels is ge vormd, krijgt namelijk te maken met een reeks crises in verscheidene takken van de Noorse economie, die het niet fors zal kunnen aanpakken, aangezien daarvoor de basis, waarop de regering rust, niet stevig genoeg is. In socialistische kringen rekent men er op, dat het naar verwachting weifelende regeringsbeleid de socialistische opposi tie in 1965 een meerderheid, groter dan ooit tevoren zal opleveren. Deze week staat in parlementaire kringen in het teken van Voor het eerst sinds mensenheugenis zal er een 31ste augustus zijn zonder de oude koningin! Maar ongetwijfeld zullen veler herinneringen toch teruggaan naar koningin Wilhelmina, die ons volk in het afgelopen jaar is ontvallen. Haar secreta ris, Thijs Booy, heeft daartoe zijn bijdrage geleverd door in enkele schetsen ’n aan tal van haar belevenissen te publiceren. Daaruit treedt zij weer naar voren als een vrouw, die de moeilijkheden van haar leven met mannenmoed heeft getrotseerd. Hij vertelt over haar als een groot liefhebster van de natuur, die elke boom op het Loo liefhad; maar die er ook kennis van had en zich dus met graagta met ’t boerenbedrijf inliet. Hij schetst haar ook als eenvoudige, religieuze natuur, die overigens gaarne met predikanten redetwistte over de geheimenissen des geioofs. Doch vooral treedt zij uit zijn verhalen naar voren als een moeder des vaderlands; die zich diep verbonden ge voelde met de historie van haar volk. Als een Nederlandse, die Alva nog haatte als of zij hem persoonlijk had gekend en die ook graag gesneuveld zou zijn in de strijd tegen haar doodsvijand: Adolf Hitler. Het optreden van de regering was een reactie op de in het voorjaar begonnen actie van de Boeddhisten, die tot doel heeft een einde te maken aan wat zij noemen de discriminerende politiek van het Rooms-Katholieke regime-Diem te genover het Boeddhistische deel van de bevolking. Volgens een nog uit de tijd van het Franse Indo-China stammend statuut worden de Boeddhisten (die 70 van de totale bevolking uitma ken) niet als geloofsgemeenschap er kend. En dit statuut, dat werd ingesteld om het Rooms-Katholieke missiewerk te steunen heeft president Diem volgens de Boeddhistische beschuldigingen gebruikt als middel om de Boeddhisten allerlei moeilijkheden in de weg te leggen en tegelijkertijd het Rooms-Katholieke be volkingsdeel sterk te bevoordelen. Het Boeddhistische verzet, dat oorspron kelijk een specifiek religieus karakter had, is uitgegroeid tot een omvangrijke politieke actie met eisen voor een ver beterde economische en sociale status, en deze actie schijnt het sein te zijn geweest voor allerlei ontevreden groepe ringen om zich te verzetten tegen het 'dictatoriale optreden van Diem en zijn naaste familieleden, die allen belangrij ke posten in het land vervullen. Zo heb ben zich na de Boeddhistische leiders en hun aanhang ook de studenten van Saigon tegen de regering gekeerd, het geen ook in studentenkringen massale arrestaties tot gevolg heeft gehad. De Verenigde Staten, die de regering- Diem met economische en militaire hulp steunen in hun strijd tegen de Vietcong, zijn door de jongste gebeurtenissen in Zuid-Vietnam zeer sterk in verlegenheid gebracht. Het is een weinig vruchtbare politiek om een impopulair regime in het zadel te houden. In het geval van Zuid-Vietnam staat daar echter tegen over, dat Diem in de steek laten vrijwel zeker zou resulteren in een communis tische machtsoverneming, die de gehele Westelijke defensie-positie in Zuid-Oost- Azië wel eens onhoudbaar zou kunnen maken. Toch zal Washington iets moeten onder nemen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het zal trachten te bereiken, dat althans Ngo Dinh Nhoe, broer van de president en leider van de geheime politie en diens vrouw, die beiden een funeste invloed uitoefenen achter de schermen en die de werkelijke aanstichters van het re geringsoptreden tegen de Boeddhisten schijnen te zijn, uit de regeringskringen worden verwijderd. Negers mogen ’t weten In elk westers Rijk Klinken bijvalskreten Jullie hebt gelijk Ga rustig marcheren Ondanks tegenwind De tijd zal net leren Het recht overwint Vroeg of laat daagt de vrijheidszon En dat is winst voor Washington PIET Allinne yn greate need komt de greate moed nei foaren Negers vragen rechten Waarom inferieur? Moet men waarde hechten Aan iemands huidskleur? Voor de demonstratie Wordt het hoogste tijd Leden van één natie Nergens onderscheid. Kom op, eendrachtig, broeders kom Vandaag de mars naar Washington Café „De Prins’’ te Bolsward verkocht aan J. Oosterhout voor f 3402,Het is de bedoeling om het in te richten als geheelonthouderscafé. Spreeuwenplaag in Harlingen Het Weeshuis maakt als voorwaarde bij de schenking van het park, dat de weezen daar verpleegd,, ten allen tijde vrij in het Park mogen wandelen. Het onderhoud van het Park zal jaarlijks f 1900,bedragen. Hierin zijn dan de plantsoenen en beplantingen in de stad inbegrepen. Negers bleven hopen Nu al jaren lang Gaan de deuren open Breekt de rassendwang? De discriminatie Kleeft nog steeds als pek Werpt op heel de natie Een vuil, zwarte vlek De gouverneur buigt het recht krom Massaal protest, naar Washington Negers (en ook blanken) Treden in het perk Geen onnutte ranken Groeikrachtig en sterk Doorzetten, nooit wijken Wal keert hier geen schip Kennedy gaf blijken Van een gaaf begrip Zo rukken, in een dichte drom Duizenden op naar Washington De zomer 1963 heeft ten slotte toch nog dagen opgeleverd, waarin het warm was. Zo warm, dat de man er de voorkeur aan gaf, zijn jasje uit te trekken. Voor som mige heren olijft dat nog steeds een pro bleem. Want jasje uit betekent de broek ophouden met een riem. Vooral de man met een smalle heup of een gezellig buikje kan moeilijk een riem dragen en neemt nog steeds zijn toevlucht tot bre tels. En bretels staan nu eenmaal onge kleed. De onzichtbare bretel geeft hier uitkomst. Deze wordt onder in plaats van op het overhemd gedragen. Hierdoor is het noodzakelijk, zowel voor als achter knopen aan de binnenkant van de broek band te zetten. De onderbretels zijn voorzien van ogen, die lijken op jarretelles voor het vast maken van dameskousen. Deze gaan om de knopen en houden hjermede ook nog liet hemd op zijn plaats. AMERIKAANSE MIJNWERKERS GERED De mijnwerkers Throne en Fellin, die meer dan veertien dagen in een mijn in Hazleton opgesloten hebben geze ten, zijn dinsdagochtend vroeg naar bo ven gehaald. Op de foto wordt Throne naar ’n helikopter gebracht, welke hem naar een ziekenhuis vervoeren De situatie in Zuid-Vietnam, welke, toch al uiterst precair is wegens de weinig uitzichten op een algehele overwinning biedende strijd tegen de communistische Vietcong, is de afgelopen dagen nog aanmerkelijk verslechterd door het felle op treden van de regering van president Ngo Dinh Diem tegen de Boeddhisten. Leger en politie hebben alle pagodes in het land bezet en honderden vooraan staande Boeddhisten gearresteerd. Bij deze actie zou een aantal Boeddhisten om het leven zijn gekomen. Hwat bat Qabe Skroar Staatssecretarissen Al deze herdenkingen gaan op het ogen blik goeddeels buiten het regeringsbeleid om. De nieuwe ministers hebben andere dingen aan hun hoofd. Deze week is op nieuw een tweetal staatssecretarissen aan koningin Juliana ter benoeming voorge dragen. Minister Veldkamp heeft zich een staats secretaris voor de volksgezondheid aan geschaft. Het is de 47-jarige dr. Aloysius J. H. Bartels uit Venlo. Hij is geen medi cus, zoals men misschien zou hebben ver wacht, maar een econoom. In 1952 is hij te Tilburg gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: „Bijdrage tot ordening van de maatschappelijke ge zondheidszorg in Nederland”. Als tweede secretaris van het Wit-Gele Kruis en later als directeur van het katho lieke Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg, heeft hij grote kennis van de volksgezondheid verworven. Het is een troost voor de organisatoren te Nijmegen, dat honderd jaren geleden bij de vijftigjarige herdenking van de bevrij- ding der Franse overheersing de festivi teiten ook met vele onenigheden gepaard gingen. Ja, het kwam zelfs tot menings verschillen tussen koning Willem III en zijn ministers. De oude koning had bij die gelegenheid graag een nieuw paleis voor de volksvertegenwoordigers op het Binnenhof willen laten bouwen. De bouwplannen ontmoetten echter zo veel critiek, dat zij nimmer werden uitge voerd. 1813 Het lijdt geen twijfel of haar zou ook de herdenking van Het herstel van Neerlands onafhankelijkheid in 1813 uit de Franse overheersing meer hebben toe gesproken dan de vele landgenoten, die dezer dagen het Europees tuinfeest nege ren, dat Carel Briels ter ere van die ge beurtenis in Nijmegen heeft georgani seerd. Aanvankelijk zou daar de slag bij Waterloo ten tonele zijn gevoerd. Doch de militaire autoriteiten weigerden voor dit spektakel de nodige medewer king. De tweede poging werd door de re gen bedreigd. Het gevolg was, dat er reeds kort na de opening onenigheden in de kring der organisatoren ontstond. De ze verergerden nog toen Carel Briels die menig geslaagd massaspel ter herdenking van de Duitse bezetting op zijn naarn heeft staan, zich beriep op een opdracht, welke hij zou hebben gekregen van prof. Beel, de vice-president van de Raad van State, die door de regering was belast met de leiding der herdenking. De zaak kreeg daardoor een politiek tint je. Ijlings liet prof. Beel weten, dat in tegendeel de heer Briels zich tot hem had gewend met het verzoek of hij mocht medewerken en dat hij op de vraag geen antwoord had behoeven te geven, omdat Carel Briels inmiddels belangstelling voor zijn plannen in Nijmegen had ontmoet. Dit jaar voor het eerst zal in St. Nico laasga geen twee, maar drie dagen feest worden gevierd, maar de alóm bekende allegorische optocht blijft op donderdag, dit deelde de voorzitter J. Wester op ’n gehouden persconferentie mee. De buurtschappen hadden allen al weer toezegging gedaan voor het vervaardigen van een praalwagen, zo werd meegedeeld en zal weer net zo groot worden als ver leden jaar. Het prijzenbedrag loopt dan ook weer in de duizenden. De optocht zal dit jaar worden opgeluis terd door vier muziekkorpsen en vier drumbands, t.w. Harmonie van St. Ni colaasga, met haar drumband. Concordia van Joure met drumband. Sneker muziek korps met drumband en de Bolswarder Schutterij met drumband. Na afloop van de optocht zal de Bolswarder Schutterij een taptoe geven bij het bejaardencen trum „De Boskranne”. Het dorp zal weer sprookjesachtig worden verlicht en verschillende gevels zullen worden versierd en verlicht waar tevens prijzen aan verbonden zijn. De optocht zal des mofgens en ’s avonds door de straten van St. Nicolaasga trek ken en des avonds zullen alle wagens worden verlicht, ook aan de mooiste en beste verlichting zijn prijzen verbonden. Zaterdag 10 uur kunnen de kaatsers van de Z.O.H. van Friesland en de leden van de VW van St. Nicolaasga hun hart op halen, kaatsen met aan geldprijzen een bedrag van f 72.3 bekers, 3 medail les en 3 lauwertakken. '■W' TWW s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1