Kartering vanuit de lucht Feike Bosma komt met poppenkast Frisiana naar Het kadaster plaatst 1000 schijven I ■Rq Het gehele noorden van Baarderadeel wordt gefotografeerd en hermeten I Fan de Martinytoer 7? Bolsward succes bij Grand Prix Fryske Akadeemje 1938 1 sept. 1963 Zilveren filmpjes ■I Ei h1 L ✓lil Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 102e JAARGANG No. 67 i' FRIESE VIERLING WORDT AL VIJF JAAR PYT ip din- i De Frie.se vierling Lautenbach in Deinnm wordt op donderdag 5 september a.s. al vijf jaar. Foto: Komt vader al van zijn werk? Onder links: Dirkje, rechts: Willem. Boven links: M.eint, rechts: Ytje Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Met een stereo] apparaat, won Bij het kampioenschap van de B.P. Jeugd-Grand Prix te Arnhem wist onze jeugdige stadgenoot Jouke van der Schaaf een mooi resultaat te behalen. Uit een groep van 22 jeugdige kam pioenen wist hij de vierde plaats te ver overen, met slechts 0.1 seconde achter stand op nummer drie. Alle coureurs moesten eerst een tijd rit rijden, waarvan zes finalisten over bleven. Hierbij W’as onze plaatselijke coureur met een mooie tijd van 16.7. Helaas begon het in de finale te regenen wat op het bochtige parcours nogal wat moeilijkheden opleverde. Glijdend vlogen ze door de bochten, maar met 0.1 sec. te verliezen is zeer eervol. Vermeldenswaardig is nog dat alle drie Friese jongens in de finale kwamen, waarvan later Jan Pronk uit Drachten de derde plaats wist te veroveren. Voor waar een mooi resultaat voor het Hei- telan. Van de 23 meisjes wist Aukje Wester- huis zich als veertiende te plaatsen, met een tijd van 18.7. Wat reed dat meisje prachtig. Volgens de omstanders had ze wel wat meer kunnen wagen. Het was net iets te lang zaam. Pech had vooral het meisje Rini Muijsers uit Drachten. Ze draaide de snelste ronde van allen in de prachtige tijd van 15.9. In de finale reed ze he laas door te grote snelheid in het stro. Al met al was het een mooie dag voor jong en oud. De bekende poppenspeler Feike Bosma uit Amsterdam zal gedurende de Frisiana doorlopende voorstellingen geven in ’n speciaal voor hem ontworpen rond thea- toneel is geplaatst in het cen- de afdeling die gewijd is aan de V De activiteiten en toekomstverwachtingen die de Friese gemeenten hier naar voren zullen brem Bolswards Nieuwshlat Waarin opgenomen: De Boiswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad poppen zijn zogenaamde stokpoppen, enigszins verwant aan de wajangpoppen met als belangrijk verschil, dat net be- wegingsmechaniek niet zichtbaar is maar in de poppen zelf is verbofgen. Gewoon lijk werkt Feike Bosma met marionetten, maar deze poppen die aan touwtjes een eigen leven leiden, zwevend boven het toneel, zijn minder geschikt voor een rond podium. De ronde vorm is gekozen om zoveel mogelijk mensen van het boei ende poppenspel te laten genieten. Het poppentheater ziet er uit als een grote ton met een doorsnee van tweeëneenhalve meter, de poppenspeler en zijn assistent laten de stokpoppen, die ongeveer een meter hoog zijn, langs de hele omtrek be wegen. Er wordt gebruik gemaakt van Wie op de kaart van Friesland een rechte lijn trekt van Wirdum naar Oosterlittens, ziet tussen deze lijn en de spoorlijn LeeuwardenFraneker een 13-tal dorpen liggen, waarvan niet minder dan 10 behoren tot de gemeente Baarderadeel. Het zijn Weidum Beers, Jellum, Hijlaard, Huins, Lions, Jorwerd, Baard, Oosterlittens en Winsum. Ook het dorp Baijum in de gemeente Hennaarderadeel ligt o.a. in dit gebied. In de komende weken zal dit gebied de zeer bijzondere belangstelling hebben van de mensen, die werkzaam zijn bij de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster te Leeuwarden, want zij gaan dit gebied n.l. helemaal hermeten. Voorbereidende werkzaamheden zijn reeds getroffen. Ongetwijfeld zullen de verschillende werk zaamheden ook sterk de aandacht trekken van de inwoners van de dorpen in dit ge bied. ven. Het Kadaster houdt er bij het plaat sen al terdege rekening mee, dat grond gebruikers er zo weinig mogelijk hinder van ondervinden. Ook moet vernieling door het vee of door werktuigen worden voorkomen. Het Kadaster doet daarom ten zeerste een beroep op de betreffende grondgebruikers en anderen, die zich in het terrein bevinden om medewerking. Men kan het Kadaster al enorm helpen door iedere verstoring of mogelijke ver storing van de paaltjes te melden aan de mensen van het Kadaster, die ter controle regelmatig in het terrein zijn en die voor elke tip in dezen heel erken telijk zullen zijn. Uiteindelijk gaat het hier om een algemeen belang. Naast de paaltjes met schijven maakt het Kadaster bij het tekenen van de kaarten ook gebruik van vaste coördinatenpunten. Dit zijn soms kerktorens, soms de beken de KAD-stenen of andere markante pun ten. De toren van Weidum wordt o.a. als coördinatenpunt reeds vanouds door het Kadaster gebruikt. Dit punt bevindt zich in de stang naar het haantje van de toren juist boven de knop, die men in deze stang ziet. Een grote bronzen bout in de noordelijke to renmuur, 1,65 boven de begane grond en 1.17 uit de westelijke torenmuur is als herkenningspunt voor het Kadaster even eens van belang. Rondom de coördinaten punten zullen 3 a 4 schijven worden aan gebracht. Er zijn in het gebied, dat nu wordt her meten een 30-tal coördinatenpunten. De ligging van deze punten ten opzichte van de St. Janstoren van Amersfoort (’t z.g.n. nulpunt voor het Kadaster) zijn bij het Kadaster allemaal omschreven. De dagelijkse leiding bij de voorbereidin gen voor de hermeting in Baarderadeel berust bij Ir. R. S. Dijkstra, terwijl Ir. I. P. Toussaint op het kantoor te Leeuwar den als contactman fungeert. Ir. Toussaint, die wij hierover spraken, is vol lof over hetgene dat door de groep jes mannen van het Kadaster wordt ver richt. „Het is vermoeiend werk”, zegt hij, „want onze mensen lopen vele da gen lang dagelijks enorme afstanden op veelal drassig terrein. In vergelijking daar mee is de vierdaagse van Nijmegen maar een peuleschil.” Het is te hopen, dat het 21 september a.s. goed weer zal zijn om te fotograferen. Het vliegtuig neemt dan eerst de baan van 900 meter breed vlak bezuiden de spoorlijn, om daarna terug te vliegen over de tweede baan, zodat na 3 maal heen en terug vliegen het gehele noorden van de gemeente Baarderadeel gefotografeerd kan zijn. Is het die dag geen vliegweer, dan moet een dag worden afgewacht, dat vanuit het vliegtuig wel foto’s kunnen worden gemaakt. Het kan soms maanden duren eer in ons nevelige land een dergelijke voor de luchtfotografie gunstige dag er is. AI die tijd moeten de mensen van het Kadster geregeld in het terrein zijn, om te con troleren of de paaltjes nog op de juiste plaatsen staan. moeid. Wat dit betreft, is de kostenfac tor vrijwel gelijk gebleven, want bij de vroegere methode was deze, over jaren uitgesmeerd, eveneens hoog. Men noemt deze nieuwe hermeting de fotpgrammerische hermeting. Deze zal in Baarderadeel, mits het die dag helder weer is, plaats vinden op 21 september a.s. De vereiste is natuurlijk, dat het weer goed is, want bij regenachtig weer is het onmogelijk om vanuit het vliegtuig goe de foto’s te maken van het terrein. Voordat het zo ver is, komt er voor het. Kadaster nog heel wat werk aan de win kel, want ’t terrein moet vóór 21 septem ber „vliegklaar” worden gemaakt Dit houdt in, dat een 15 man personeels leden in groepen van 2 of 3 het terrein ingaan, gewapend met paaltjes met platte witte schijven van 20 bij 30 cm., pols stokken, meetsnoeren e.d. Het terrein is 6000 ha groot.cn de afstand tussen de spoorlijn LeeuwardenFrane ker en de denkbeeldige lijn van Ooster littens naar Wirdum bedraagt 5,4 kilo meter. Deze laatste afstand wordt weer in zessen verdeeld, zodat men van het noorden naar het zuiden evenwijdig met de spoorlijn lijnen gaat trekken, die on derling 900 meter van elkaar verschillen. Op deze lijnen worden om de 200 meter paaltjes in de grond geslagen door de groepjes mannen, die met dit werk belast zijn. Deze palen gaan ongeveer een halve me ter de grond in en bovenop elke paal wordt een witte schijf bevestigd, die op de luchtfoto te herkennen is als een dun wit puntje. Door gebruikmaking van deze schijven, die van hardboard zijn gemaakt, kan het Kadaster de foto’s of kaarten op de ge wenste schaal brengen. Voorheen waren de kaarten op schaal 1 5000, maar met deze nieuwe methode gelukt het uitste kend, om de kaarten te brengen op schaal 1 2000 of desnoods 1 100, wat dus een geweldig voordeel is. Er zullen in to taal ongeveer 1000 witte schijven in het noorden van Baarderadeel worden ge slagen. Buiten dit werk houdt het Kadas ter er in de komende weken ook toezicht op, dat de palen ter plaatse bevestigd blij- De Frysk-kulturele stribbers Hiene plannen yn ’e maek Warbre wittenskip-fordjippers Seagen har in nije taek Undersykje en üntginne Mei it materiael sil boud De provinsje kin sa tsjinne Fanüt it Coulonhüs, Ljouwert Skatten lizze ’r om to linen Wurde nij folkseigendom Om tiidrekken to forbinen Fryske Akadeemjerom. It stüdzjewurk krige flecht en faesje It Beaken lit soks helder sjen Erfgoed fan in aide naesje Krijt wer wearde foar de bern Op elk mêd is hwat to hel jen Fruchten yn in bónt forskaet Oanbean, hast sunder biteljen Oeral is de stêf paraet Gjin muoite bliek har tofolle Pas op, neat ünnedich kwyt Geastlik en meatskiplik dolle Fryske Akadeemjeflyt Gea- en sibbekunde griene Mannichien stelt it op priis Paedwizers dy’t it nut forstienen Fan twa-talich ünderwiis Jong en aid moat it lof lik neame Wurk dat hege rinte docht It hat it hjoeddeisk slachte leane Der is al hiel hwat folbrocht Fiif en tweintich jier, de namme Haldt in nasjonale klank Fakkel dy’t oiwust omklamme Klear fan Fly oant Lauwers flamme Fryske Akadeemje, tank Mar it biwiist in kear to mear, dat tuk buorkjen op it heden hiel hwat fan de minsken freget. Oare soarten, oare ge wassen, oare bistridingsmiddels, oare wurktugen, oare buorkerijen en dat alles sa, dat de kar goed is en de ynfestearing der wer ütkomme kin. In fêst plan dat alle jierren gelyk bliuwe kin, fs der net mear by. En hwat foar de iene wol kin, past dêrom de oare net. AI is in masine yn it miene wol rendabel, de fraech is altyd wer, oft sa’n ütjefte foar jo op jou pleats en yn jo omstannichheden ek rendabel is. Leanwurk kin op in stuit de foardielige wei wêze, it bliuwt lykwols in fraech oft it net oars koe, sadat jo dit net dwaen lit- te hoegden. En sa is it mei alles. De ekonomy bihears- ket mear as ea de buorkerij en it tal boe ren, dat ut sleur of tradysje it aide kouwe- paedtsje rinne, is tige lyts wurden. De hear Broerstra fan de Ryhsfoarljochtings- tsjinst hat der dêrom in goed wurk oan dien jitteris oan to toanen, dat de feiten hyltyd wer oars lizze en dat er yn tsien jier in hiel oare forhalding groeije kin tusken de ünderskate kostenfaktoaren. Fan 52 oant 62 binne de leankosten li- kernóch fordubele, wylst yn d selde tiid de priis fan it krêftfoer mear as 10 sakke is. De priis fan de stikstofmeststof- fen is gelyk hleaun, mar de hieren binne 40 omheech gien. Yn dyselde jierren is de molkpriis mei 17 forhege, nl fan 24.80 oant 29.10 sint per kilo. Foar sa- fief nei to gean is, binne de masines li- kernóch 30 djürder wurden en sit de priis fan fleis yn de buert fan de molk priis. Dizze gong fan saken, makket it bi- gryplik, dat de hoer op it foarstc plak de arbeidskosten fan syn bidriuw yn ’e gaten haldt. En dat dit bart, blykt wol üt it feit, dat de ütjeften oan lean yn dizze hoeke sakke binne fan 192 oant 183 goune de H.A. alhoewel de leanen fordubele binne. Dat wol dus sizze, dat de arbeids ratio- nalisaesje alle ondacht krige. In great foardiel derby is de tanimmende elektri- fikaesje fan de buorkerijen. De stream- kosten binne ommers net forhege en brin- ge sa de mooglikheit fan elektryske wurk tugen en masines folie tichter by. Mei- kernóch fordubele, wylst yn dyselde tiid nommen is, sille yn dy hoeke yn koarte jierren jit folie bidriuwen oansletten wur de kinne en ek op oare plakken biguns- ticht de nije regeling fan de provinsje de oansluting fan de super-ünrendabele per- selen. Ut de sifers blykt fierder, dat de formin- dering fan de leankosten foar arbeider of feint net lieden hat ta formindering fan de óren, dy’t de boer seis of syn husge- noaten oan it bidriuw bisteegje. Krekt oarsom, dy binne jit omheech gien, al is it dan mar fiif persint. Dizze kant is net sünder gefaer. Alderearst foar de boer seis, dy’t him alhiel bidobbet yn it wurk en fierder gjin bilangstelling mear hawwe kin, mar binammen foar de jongere bern. Ik bin der wis fan, dat in ündersyk nei de wurkóren fan jonges tusken 12 en 15 jier sprekkende feiten oan it Ijocht bringe soene. Hja kinne foar heit in grou stik jild bisparje en by in frjemd in jit grau wer stik jild fortsjinje en dat makket dat men de eagen foar dè greate skaedkanten fan dizze saek tofolle slót. Der komt dan faken dit by. dat de jonge bazen neat lea ver wolle en seis gjin sicht haw we oj Hwat hat Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen muziek en af en toe van gesproken woord maar het is de bedoeling dat de sugges tieve poppen voor zich zelf spreken. Feike Bosma is een Fries van geboorte en zijn ouders wonen nog steeds in het dorp je IJsbrechtum bij Sneek. Hij bezocht de MTS in Leeuwarden, en moest toen de oorlog uitbrak onderduiken. In deze tijd ontstonden zijn eerste poppen, eenvoudig en tamelijk realistische creaties die hem hielpen de tijd door te komen. Pas na de oorlog koos hij het marionet tenspel als beroep. Hij maakte marionet ten voor de beroemde parodiste Cilly Wang en trad met haar op in Engeland. Van haar subtiele mimische scheppingen ondervond hij bij zijn latere poppenspel duidelijk de invloed. Feike Bosma zou in feite willen komen tot poppenspel als puur theater, in na volging van Franse collega’s, die met wei nig middelen tot uitzonderlijke effecten komen. Feike Bosma, onlangs teruggekeerd van een studievakantie in Frankrijk, ontwei pt nu in zijn Amsterdamse woning samen met zijn vrouw twintig prachtige poppen voor de Frisiana. Poppen die in korte humoristische voor stellingen het karakter van de provincie Friesland zullen uitbeelden met alle dy namiek en schoonheid die dit land eigen is. gen, dy’t foar har letter libben dêrtroch yn ’e knipe komme. De measte alders binne wol forstannich, mar allegearre jammergenóch net. Yn oare gefallen kin it wol ris bittere need- saek wêze en dan kin men der net folie fan sizze. De gunstige priisforhalding fan it koart- foer is de boeren net foarby gien. Per kou is it kwantum krêftfoer fordubele. Dizze greatere omset is men by de fabrikanten en hannelers wol gewaer wurden, de iene forbouwing folge op de oare. It leit lyk wols net yn de forwachting, dat dit sa bliuwe sil. De E.E.G. driuwt nei hegere prizen foar de granen en der gean de oare foarartikels meast mei op en óf. Ek mei de kunstmest is de greidboer hwat rynsker wurden, binammen de stikstof is tige populair. Hjirby mei men nea for- jitte, dat allinnich stikstof gjin goed lan makket. Super of slak heart derby op ’e tiid en dong is en bliuwt foar alle lan in kostlike en kostbere mest. It is opmerklik, dat it kwantum molke per kou net mear omheech giet, de winst sit praktysk allinnich yn it balden fan mear kij op itselde lan. Net allinnich melkkij, map ek jongguod. De fraech nei jonge en aldere keallen foar de mesterij naem yn dizze jierren tige ta. By al dizze foroarin- gen is it de kunst fan it buorkjen om in bidriuw sa to lieden, dat der in bistean yn sit en men hwat foarüt skarrelje kin. Dy’t dat op ’e heden presteart makket for- goed in man üt en haldt de klok fan de tiid yn ’e gaten. En Tetman hat it de lju al foarbnjden, dat dit net maklik is, hwant de tiid haldt gjin skoft. It healwize fan ’e moadc sjogge wy pas goed as dy foarby is Het Kadaster zorgt voor de registratie van de zakelijke rechten op de grond, zo als eigendom, hypotheek enz. Daartoe beschikt het kadaster over een grote menigte registers en kaarten van heel Nederland. Hierin moeten steeds alle veranderingen worden aangebracht, die plaats vinden via akten van koop en verkoop. De landmeter gaat daarvoor ’t terrein in om dit te meten en hij ont vangt ook de nodige gegevens van ko per en verkoper. Echter zijn niet alle ver anderingen in de loop der jaren aan het Kadaster bekend gemaakt. Een typisch voorbeeld is o.a. het haventje aan de Gr. Kampen in Bolsward, dat, wat vorm en afmetingen betreft, niet meer overeen kwam met de gegevens van het Kadaster. De kaarten van het Kadaster dateren uit plm. het jaar 1825 en zijn dus sterk ver ouderd. Dit werkt ten nadele van dege nen die diensten van het Kadaster nodig hebben, zoals grondeigenaren, grondge bruikers en hypotheekverleners. Een to tale hermeting van een geheel gebied is daarom alleszins noodzakelijk. Het gebrek aan personeel speelde jaren lang een rol, dat deze grondige herzie ning uit moest blijven. Voor een gebied als ooven omschreven zou het Kadaster jaren nodig hebben, als de maten, die no dig zijn om de nieuwe kaarten te tekenen in het terrein zelf gemeten zouden moeten worden. Het Kadaster maakt nu gebruik van een totaal andere methode, die haar nut na de oorlog ruimschoots heeft bewezen bij de hermeting van de St. Johannesgaster Veenpolder,' de Haskerveenpolder, de streek rondom Eernewoude en het ruil- verkavelingscomplex „Het Koningsdiep”. Een vliegtuig van de K.L.M. vliegt nu namelijk over het te hermeten gebied en vanuit dit vliegtuig worden luchtfoto’s genomen. Voor het noorden van Baar deradeel zijn een 100 luchtfoto’s nodig. Deze foto’s overlappen elkaar voor on geveer 60 en van iedere foto wordt weer een vergroting gemaakt. oplanigraaf, een enorm duur :den in Den Haag uit deze luchtfoto’s kaarten getekend met de bij na spreekwoordelijke nauwkeurigheid, die het Kadaster eigen is en die uiteraard ook noodzakelijk is wil het Kadaster als vraag baak voor velen goed kunnen functione ren. Het komt er dus in de praktijk op neer, dat de mensen, die werkzaam zijn bij het Kadaster, niet in het terrein gaan meten, maar van de foto. De kosten zijn enorm groot, maar deze nieuwe methode biedt het grote voor deel, dat met het vliegtuig in een half uur tijds hetzelfde werk kan worden ge daan, waar vroeger jaren mee gingen ge- le week september 1938 De ontmoeting van Hitler en Chamber- lain in Berchtesgaden zal een nieuw tijd perk van begrip en goede wil in de Duits- Engelse verhouding inluiden. Slagge foar de Fryske akte: S. de Haan to Toppenhuzen; F. van der Velde to Skusum, J. Zantema to Himpens; J. Hoo- geveen to Makkum, J. Hiemstra, Huins, J. Wijnia to Hilaerd. De varkenshandelaar M. Hempenius had j.l. vrijdag een varken aan de markt, dat 802 pond woog, afkomstig van de vee handelaar-varkenshouder J. Twijnstra te Waaxens. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der regering, maat regelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. De doelmatige inrichting van de verdediging van Ned. Indië te land en ter zee, welke van de schatkist zware of fers eist, heeft de voortdurende aandacht van de regering (Troonrede). HALD DE KLOK YN ’E GATEN De bouboeren is it de leste tiid net to forgunnen, har kostlike fruchten lizze op it lan to forwurden en hja binne net by steat hjir eat oan to dwaen. As it net gau foroaret wurdt it in tige skealike simmer. Party fan har binne hjir en der al dwaen- de om it roer yn oarewei to stjüren. Sa nimme de bollekwekers alle jierren ta yn de kop fan Noard-Hollan en de nije pol ders en bigjint men yn Noard-Fryslan mear en mear mei de gladiole-bou. Fan- sels dit kin mar foar inkelen in ütwei wêze, hwant as hja dat allegearre diene soe it mei de goede prizen wol handich üt wêze. ter. Zijn toneel is trum van 44 Friese gemeenten. die de Friese gemeenten hier 11L.mgen corresponderen met het spel dat Feike Bosma, geassisteerd door Jan Nelissen, zal opvoeren. De vier be langrijke facetten van het Friese leven: het stamboekvee, de industrie, de recreatie en het toerisme worden door twintig pop pen uitgebeeld. Zowel de poppen als het ronde theater van Feike Bosma zijn ongebruikelijk. De n W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1