Onrust Zuid-Vietnam duurt voort Internationale problemen aandacht Binnenhof vragen IV gh, Betogingen tegen de rassenscheiding Kabinetscrisis in Finland üs hjoed p p to sizzen TQUKEE BltB SCHOOL p» 1 T 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Gouden filmpjes le week september 1913 Toekenning „Gysbert Japicxprijs” 1963 Waterloo - Nijmegen Boalserter Skots ploech sil dounsje by Friezen om utens ft. - VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 102e JAARGANG No. 68 PIET „Hardnekkige vlekken”. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel Uriel Handelsadvertentiei bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) De Gaulle mengt zich er in. Chroestsjov, de premier van de Sovjet Unie, heeft vorige week een bezoek ge bracht aan Joegoslavië. Beide landen zijn weer nader tot elkaar gekomen, al heeft Chroestsjov opgemerkt, dat Tito en hij er niet in waren geslaagd „een net pakje te maken” van de menings verschillen tussen de twee landen. Er waren nog enkele „hardnekkige vlek ken”, maar de tijd zou deze wel uitwis sen. Van een Joegoslavische deelneming aan de „socialistische arbeidsverdeling”, waarop Chroestsjov eerder had gezin speeld, zal wel niet veel terecht komen, daar Tito een zeer intensieve ontwikke ling van de economische betrekkingen niet alleen met de socialistische landen, maar ook met alle andere landen, in het bijzonder met die in Azië, Afrika en Latijns Amerika voorzag, hetgeen dus een ruimere oriëntatie betekent. Als po sitief punt wordt gemeld, dat de handel tussen Joegoslavië en de Sovjet Unie dit jaar met de helft zal toenemen. In de tweede plaats heeft het belangstel ling gewekt, dat er onder de staatssecre tarissen nauwelijks politieke figuren voorkomen. Ze zijn weliswaar over het algemeen niet partijloos, maar kenners of leden van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal treft men er weinig onder aan. Het zijn typische experts. Vooral de benoenjing van verscheidene beroeps militairen tot staatssecretarissen van land-, lucht- en zeemacht heeft nogal aanleiding tot discussie gegeven. Zij heeft tevens minister De Jong een departementaal conflict bezorgd. Secre- taris-generaal Duyveman de sterke man achter vroegere ministers van de fensie, heeft zich niet kunnen verenigen met de voorgenomen reorganisatie, wel- Abonnementsprij» f 1.90 pei kwarutl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Jong’» Nieuwsblad Betogingen tegen de rassenscheiding. De grote mars naar Washington is zon der incidenten verlopen. Meer dan 200.000 betogers, van wie on geveer 10 blanken, trokken in de Amerikaanse hoofdstad naar het Lin- colnmonument om him eisen voor gelij ke rechten voor alle burgers, ongeacht ras en kleur, kracht bij te zetten. Men verwacht, dat deze mars de inzet zal worden van een reeks betogingen op deze schaal, die regeerders en de blanke it xicrt tan de mem is de learkeamer fan ’e bern De Vietnamese generale staf was er on middellijk bij om de verklaring van het Amerikaanse ministerie onjuist te noe men. Er is geen sprake van speciale eenheden. Het leger staat eensgezind achter Diem, zo wordt verklaard, het geen natuurlijk nog niets over de feite lijke situatie zegt. bevolking duidelijk zal moeten maken, dat de negers geen genoegen meer ne men met de uiterst langzame ontwikke ling met betrekking tot de afschaffing van de ongelijkheid van de rassen. In die zin kan men de mars als een waar schuwing zien. Het ordelijke karakter betekent echter niet, dat de negers hun ergernis, wanhoop en verontwaardiging alleen en uitsluitend op ordelijke wijze zullen duidelijk maken. Het is op het ogenblik veeleer zo, dat de uiterste grens van lankmoedigheid is bereikt en dat men grote spanningen tegemoet zal kunnen zien, wanneer er niet daad we r- kelijk verandering in de situatie wordt gebracht. B.-togingen zijn er zondag ook in enkele delen van België gehouden en wel van een aantal Walen tegen de nieuwe pro vinciale grensindeling, welke een ande re aansluiting bij de taalgrens moet bren gen. In totaal zijn zondag 199.702 Belgen van provincie veranderd. Meer dan 86.000 Belgen gingen van een Vlaamse naar een Waalse provincie over, de rest van Wallonië naar Vlaanderen. Het protest was voornamelijk gericht tegen de over heveling van de dorpen in de Voer streek van het Waalse Luik naar het Vlaamse Limburg. De Voerdorpen zijn weliswaar Vlaams, maar economisch veel sterker op Luik gericht en de Wa len menen te weten, dat de overheveling ook tegen de wens van de Vlaamse be volking van de Voerstreek is gebeurd. de Franse pers dichtte de Franse pre sident grootsere plannen toe. De verkla ring van De Gaulle is gericht tot beide delen van Vietnam en houdt een uitno diging in aan Zuid-Vietnam zich van Amerikaanse invloed te bevrijden en een uitnodiging aan het noorden zich van de Chinese invloed te ontdoen. En betekent de aangeboden hartelijke Franse samenwerking soms een poging van De Gaulle weer een zekere rol in een neutralistisch Zuid-Oost-Azië te gaan spelen? Dat De Gaulle er van droomt Frankrijk weer tot een wereld macht te maken, is bekend. Het is al leen de vraag of hij een realistische poli tiek volgt. En dat moet ten zeerste wor den betwijfeld. Te menen, dat het com munistische regime van Ho Tsji-minh in het Noorden dankbaar de Gaullisti sche hand zal aangrijpen om zich uit een Chinese greep te bevrijden, is een illusie. De terugtrekking van de Ame rikaanse invloed en hulp in het Zuiden betekent alleen een snelle overwinning van het communisme in Zuid-Vietnam, dat nu al in de hand wordt gewerkt door het reactionaire bewind van Ngo Dinh Diem. Sommigen gaan in hun uitleg verder en menen dat De Gaulle Frankrijk aan het hoofd wil stellen van een wereldgroep van neutralistische landen om zo een derde blok te vormen. Per slot van re kening zal het enige effect van De Gaulles opmerkingen zijn, dat hij inder daad Kennedy voor de voeten gaat lo pen, vooral nu de betrekkingen tussen de regering van Diem en de Amerikaan se regering zo veel gespannener zijn ge worden. De onrust in Zuid-Vietnam, ontstaan door de spanningen tussen het Boeddhis tische deel van de Ibevolking en de Rooms-Katholieke regering van president Ngo Dinh Diem, is voor het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aanlei ding geweest te verklaren, dat het leger in Zuid-Vietnam, dat in feite door de Amerikanen wordt betaald, buiten de religieuze strijd staat en dat speciale militaire afdelingen de aanvallen en arrestaties van Boeddhisten op hun geweten hebben. Deze verklaring was misschien bedoeld om de Amerikaanse bevolking gerust te stellen, dat haar belastinggeld voor deze onverkwikkelijke zaak ten minste niet werd gebruikt. Maar aan de andere kant had het er de schijn van (en misschien wel iets meer dan dat) dat Amerika trachtte het leger op te zetten tegen de president. Als men dit dan in verband brengt met de uitlatingen van Ngo Dinh Nlioe, de invloedrijke broer van de president, dat hij een staatsgreep vreesde, dan begrijpt men hoe onbehaaglijk de verhoudingen zjjn. Prinsjesdag nadert! Over enkele weken zal het nieuwe kabinet-Marijnen de rjjksbegroting voor 1964 bij de Staten-Generaal indienen. De voorbereidingen zijn in volle gang. Koningin Juliana is al van vakantie teruggekeerd en zij heeft reeds verscheidene nieuwe staatssecretarissen de heren Bakker, Bartels en Grtos- heide de eed afgenomen. Belangstellend volgen politieke kringen rond het Binnenhof al deze benoemingen. Het heeft in de eerste plaats de aandacht getrokken, dat er verhoudingsgewijze vele anti-revolutiinairen bij zjjn. Blijkbaar moet de benoeming van de heren Bakker, Grosheide en Van Es tot staatssecretarissen op economische zaken; on derwijs; kunsten en wetenschappen en defensie dienen als een compensatie voor het verlies, dat de A.R.P. vergeleken bij het vorige kabinet het aftreden van minister Zijlstra in de sociaal-econcmische sector heeft geleden. De ontwikkeling in Zuid-Vietnam is ook voor president De Gaulle aanleiding ge weest zich in de zaak te mengen. Frankrijk, zo verklaarde hij vorige week in een kabinetsvergadering, is bereid tot hartelijke samenwerking wanneer het Vietnamese volk in eenheid, in onafhan kelijkheid tegen het buitenland en in harmonie met zijn buren de rol op zich neemt, welke het op grond van zijn ca paciteiten voor zijn eigen vooruitgang en tot voordeel van het internationale begrip in Azië kan spelen. De Gaulle sprak ook over de Franse belangstelling voor de ontwikkeling van Cochin-China, Annam en Tonkin, de vroegere Franse protectoraten en kolonie; de eerste twee vormen nu Zuid-Vietnam, Tonkin is het Communistische Noord-Vietnam. Wat hebben deze opmerkingen van De Gaulle te betekenen? Officieel is alleen te verstaan gegeven, dat „wij naar de helderend werkt. Een eerste reactie was, helderend werkt. Een eerste ractie was, dat De Gaulle president Kennedy dwars wilde zitten, maar vermoedelijk is deze uitleg te negatief. De volgende reactie in Brussel. Intussen trok onze nieuwe minister-pre sident, mr. Marijnen, naar Brussel voor een vriendschappelijk bezoek aan zijn Belgische ambtgenoot Lefèvre. Schert send zei deze na afloop, dat het onder houd natuurlijk niet zo belangrijk was geweest als een ontmoeting van de mi nisters van buitenlandse zaken van bei de landen, de heren Luns en Spaak. Toch tekent dit bezoek de bedoeling van de minister-president om zich ook op inter nationaal terrein, dat in eerste aanleg onder het departement van buitenland se zaken valt, te laten gelden. Zuid-Afrika. Ook de belangstelling van de Kamer leden voor buitenlandse aangelegenheden neemt trouwens sterk toe. Midden in ’t zomerreces werden hierover schriftelijke vragen gesteld. Zo heeft de staatkundig gereformeerde ir. Van Dis de ministers Bot en Luns een zestal '-ragen voorge- Turkjje. De nieuwe jeugdige k.v.p.-afgevaardig- de Westerterp, die de Kamerzetel van mr. Luns bezet, welke vakant kwam toen deze tot minister werd herbenoemd heeft zijn voorganger een paar lastige vragen gesteld over de ondertekening van het associatieverdrag tussen de E.E.G. en Turkije, welke op 12 septem ber is vastgesteld. Hij verwijst daarbij naar een resolutie van het Europees par lement van 19 september 1961, waarbij dit als zijn mening uitsprak, dat onder tekening van een associatieverdrag zon der voorafgaande raadpleging van het Europees parlement een schending be tekent van het verdrag van Rome. Drs. Westerterp weet waarover hij het heeft; tot voor kort was hij raads-advi- seur van het Europees parlement. Waarin opgenomen: De Bohwardsdie Courant, Wettergoo en ke een aanmerkelijke besnoeiing van zijn bevoegdheden met zich zou bren gen. Daarover zal in de Kamers nog wel worden gesproken, want de secre- taris-generaal staat bekend als een be kwaam man. Anderzijds heeft minister De Jong zich doen kennen als een man, die voor radicale maatregelen niet terug schrikt. Naar aanleiding van een schrif telijke vraag van het k. v. p.kamerlid Kolfschoten heeft hij dinsdag ijlings een verlofregeling afgekondigd om boeren zoons, die onder de wapenen zijn, in staat te stellen thuis of op hun bedrijf, de door de regenval bedreigde oogst te gaan redden. Hierbij deed zich ook de nieuwe minister van landbouw, mr. Biesheuvel zelf een boerenzoon gelden. Het kabinet wil de heer Koekoek kennelijk niet in de kaart spelen. legd over de z.I. kwaadaardige propa ganda, welke door onze omroepvereni gingen tegen de Zuid-Afrikaanse rege ring wordt verspreid. Hij meent, dat de regering hiertegen evenzeer dient op te treden als bij het verbod van de televisie-uitzending over de Franse oud-premier Bidault. Hij wenst, dat de wereldomroep „de apartheidspolitiek” zal „gaan verdedi gen”, als zijnde noodzakelijk ter be scherming van de Zuid-Afrikaanders te gen onwettige infiltraties uit o.m. Rho desia. Crisis in Finland. In Finland is het tot een kabinetscrisis gekomen, nadat enkele dagen tevoren drie ministers, die de vakbonden ver tegenwoordigen, waren afgetreden om dat het .kabinet had besloten de aan de boeren toegestane prijsverhogingen door de consument te laten betalen in plaats van door de staat in de vorm van sub sidies. Bij de onderhandelingen over een nieuwe regering zal vermoedelijk het ge hele saneringsplan van de regering, dat enkele maanden geleden is opgesteld, weer op losse schroeven komen te staan. Opening van het nieuwe modemagazijn „De Lelie", Broerestraat-Hoek Kerkstraat. F. v. d. Spoel bipleitet yn it ynstjurd stik it nije stedspark to neamen hei Gysbert Japicx. Brand in de pottenfabriek te Workum. Uitslag der loting voor de nationale mili tie: 1. Pieter B. Rypma; 2. Jan Grypma; 3. Lieuwe Tolsma; 4. Wietze de Jong; 5. Corn. G- de Groot; 6 Gerard Tichelaar; 7. Anne Veltman; 8. Roelof Prins; 9. Hendrik van der Meulen; 10. Hendrik Piso; 11. Kornelis Mulder; 12. Simon Terpstra; 13. Sikke van Buren; 14. Laas Jorritsma; 15 Arjen y. d. Hauw; 16. Al bert Feenstra; 17. Uiltje Wassenaar; 13. Bernard H. Stockmann; 19. Fr. Bern. Buikstra; 20. Jac. A. Schmeltz; 21 Wil lem Jansen; 22. Gerard de Boer; 23. Pie ter Wiersma; 24. Justus v. d. Feen; 25. J. Draaisma; 26. Chr. de Jong; 27. Petrus Draaisma; 28. Alb. de Boer; 29- Jeroen Kuipers; 30. Abe Koopmans; 31. Aib. Welbedacht; 32. Wietse Kallenkoot; 33. Sjoerd de Wit; 34. Hendrik Foekema; 35. St. Ruiter; 36. Anne Wildschut; 37. Cat. Draaisma; 38. G. H. Visser; 39. Reinder v. d. Schaaf; 40. Eduard Hollander; 41. Wouter H. Wouters; 42. David Holswil- der; 43. Jan Nawijn; 45. Joh. Praamsma POLITIE CONTRA NEGERS IN PLAQUEMINE De politie van Plaquemine in de Ame rikaanse staat Lousiana beeft traangas bommen gegooid en brandspuiten ge bruikt tegen negersdie na een demon stratie tegen de rassenscheiding 'n kerk naren binnen gevlucht. Foto: Twee politiemannen met gas maskers en wapenstok ontdekken een negermeisje, dat zich angstig onder ’n bank heeft vastgeklemd. Op advies van de daarvoor ingestelde Commissie hebben Gedeputeerde Staten van Friesland de „Gysbert Japicxprijs” 1963 toegekend aan de heer J. Smit te Hilversum voor zijn bundel korte verha len „Bisten en Boargers” en voor zijn op stellen in de jaargangen 1959-1962 van het literair tijdschrift „De Tsjerne”. De prijs zal worden uitgereikt ten stad- huize van Boisward op vrijdag 11 oktober a.s., op welke datum eveneens te Boisward de opening van de „Fryske Boekewike” 1963 zal plaatsvinden. In achttien honderd fijftien Na jaren dwang en druk Kon men ’t laatste bedrijf zien Van een historisch stuk Hoofdspeler: Bonaparte Succes was maar zo, zo Hij kreeg een klap, een harde: De slag bij Waterloo Hoe vaak zouden wij ’t horen Van meester voor de klas De vlag hoog op de toren Als ’t achttien juni was Die jaarlijkse aandacht-schenking Raakte stil uit de tijd Thans het verzoek, herdenking Der onafhankelijkheid. Fier sprak een grote Karei Ik ben Napoleon Wij winnen ’t met elkaar wel In ’t Goffertstadion Grootse manifestatie De Waterloose Leeuw Karei, de held der natie Na anderhalve eeuw In ’t strijdperk, twee partijen Pers, degens fel gekruisd Verbeten bakkeleien Wapen, de blote vuist Verwijten van recht-krenking Plus kapitalen kwijt Zo viert men de herdenking Der onafhankelijkheid Nog lang zullen wij ’t horen Lof krijgt allicht iets schriels Geen vlaggen op de toren Ter eer van Karei Briels Herdenking zou ontsporen Op duistere zijwegen Ja, jammerlijk verloren De slag in Nijmegen WALLACE WIL OOK IN TUSKAGEE GEEN NEGERKINDEREN OP SCHOOL Het bestuur van de openbare staats school van Tuskagee in Alabama heeft een bevel van Gouverneur Wallace van Alabama, de school nog een week ge sloten te houden, naast zich neer gelegd en de school geopend. Dertien neger kinderen zouden de lessen gaan volgen. De gouverneur gaf het bevel om te trachten te voorkomen dat negers op de school toegang krijgen. Foto; Gouverneur Wallace heeft nu staatstroepen een cordon om de school laten leggen om iedereen te verhinde ren er binnen te gaan. Sncon, 14 septimber sil yn Utert it 40- jierrich bistean fan it Frysk Boun om Utens feestelik bitocht wurde. De moarns sil troch de skotsploech üt Boalsert op in- kelde gaedlike plakken yn ’e stêd in de- monstraesje jown wurde. Middeis om 2 ure is it feest yn it „Ge bouw van K. en W.”. De kritekoaren fan Amsterdam, Ynskedé en Den Haech sille, elk apart en meielkoar inkelde lieten sjonge, wylst dan ek de skotsploech wer meiwurkje sil. Fan 4-5.30 ure is der yn itselde gebou ge- legenheit om it Bounsbistjür lok to winsk- jen. De dei wurdt bisletten mei in kaba- retjoun yn de Stêdsskouboarch (healwei achten-, dy’t forsoafge wurde sil troch it selskip fan „Rients Gratcma” mei: „Se moatte it mar witte”. Hwaf bat (jabe Skroar I ML* B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1