Literatuurprijs voor Theun de Vries Nieuwe Chinees-Russische wrijving Amerika’s moeilijke parket Ontwikkeling in het socialisme I. Gouden filmpjes Missale Romanum uit Bolsward op Frisiana Asjeblieft rij voorzichtig Frisiana Hwat hat Qcibe SLroar üs hjoed p p to sizzen Schaatstraining O Bolsward en omstr. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 4 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 102e JAARGANG No. 70 DIT IS DAN DE KROONPRINS VAN MAROKKO PYT het NIEUWE GOLF VAN ARRESTATIES OP SCHOLEN IN SAIGON Kom it slimme foar troch it maklike goed to dwaen Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Rcdactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) zijn mening De Russischi Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Schuman overleden. Robert Schuman, die als Franse minister buitenlandse zaken de stoot heeft ge- de Europese en Staal, is politieke belangstelling in Nederland ging deze week wel vooral uit naar 2e week september 1913 Staatscourant bevat de Statuten van Een groot middeleeuws kerkmissaai, dat in het bezit is van de gemeente Bolsward, zal op de Frisiana worden tentoongesteld. Dit kostbare, met de hand geschreven Ro meinse Missaal bevat prachtige miniatu ren die met monnikengeduld zijn geschil derd. Het is gedateerd op het jaar 1475 en men neemt aan, dat het heeft gelegen op het altaar van de Martinikerk te Bols ward. Deze Missale Romanum krijgt een ereplaats in de inzending „Verhef uw hart tot God die tot stand is gekomen door de unieke samenwerking van de ker ken in Friesland. Deze inzending vormt een plaats van rust en bezinning temidden van de brui sende activiteit die op de tentoonstelling voren 1 land heeft de Bijbel altijd een gespeeld en op de Frisiana won een boeiende wijze onderstreept. Nü de burgemeester en wethouders van Bols- De schoolvakanties zitten er al lang weer op. Lange „trossen” fietsende kinderen trekken van het ene dorp naar het andere. Van het ene stadsdeel naar het andere. Om naar school te gaan. Of naar huis. Dag-in, dag-uit bewegen onze scholiertjes en scholieren zich met kinderlijke zorge loosheid door het verkeer. Soms zonder links of rechts te kijken, tussen aanstor mende auto’s door rakelings overstekend. Soms met zijn drieën, of met z’n vijven naast elkaar. Met de eeuwige drang om haantje de voorste te zijn, om anderen in te halen, de loef af te steken Dat deze drang om in te halen dikwijls ernstige gevolgen kan hebben, blijkt uit de onlangs verschenen „Statistiek van de Verkeersongevallen op de openbare weg” van het C.B.S. Uit de analyse van het cij fermateriaal blijkt, dat wielrijders bene- den de 15 jaar, die bij ongevallen op krui singen zijn overleden, in 50 van de gevallen bij het inhalen is aangereden. Laten ouders en ouderen bedenken dat wij allemaal iets kunnen én moeten doen om de veiligheid van het schoolgaande kind op de weg te vergroten. En tot alle be stuurders in Nederland moge ’de woorden hier nog eens herhaald worden, die de twee kindertjes op het nieuwe Verbonds- affiche bijna smekend aan ons richten: „asjeblieftrij voorzichtig”. deling hartelijk uitgeluid, toen hij na het uittreden uit de PvdA-fractie te rugtrad als hoofdredacteur van de Friese Koerier, in welke hoedanigheid hij zoveel voor de Friese beweging heeft bereikt. CPN Nog een andere Friese schrijver werd de ze week geëerd en nog wel één met een uitgesproken communistische overtuiging. De nieuwe minister v. Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, mr. Th. Bot, heeft regering en de nieuwe grondwet, die de president ongeveer onbeperkte bevoegd heden geeft, vooral in Kabylië niet ge liefd zijn. Hier vielen vele onthoudingen waar te nemen. Maar niet alleen Kabylen zijn in de oppositie gegaan, ook de diver se politici, die samen met Ben Bella in 1954 de opstand tegen de Fransen be gonnen zijn, en die in de loop van het af gelopen jaar door hem zijn weggewerkt, hebben zich tegen de nieuwe grondwet gekant. Maar de oppositie tegen Ben Bel la, die nog op een flinke populariteit mag rekenen, is veelsoortig. In de eerste plaats zijn er de militante politici, die zich ten dele in ballingschap hebben begeven en ten dele pogen een latente ontevredenheid op te wekken onder de bevolking door Ben Bella te verwijten de kapitalistische vijanden van de vorige revolutie te veel armslag te hebben gegeven. In de tweede plaats de oude, burgerlijke politici van min of meer democratische stempel, zoals Ferhat Abbas, die vorige maand als voorzitter van de Kamer ont slag heeft genomen. Een andere metgezel van Ben Bella, Ahmed Francis, heeft vo rige week zijn post als minister van finan ciën verloren. Met de uitschakeling van deze oude garde is het aantal lieden, die Ben Bella naar de kroon kunnen steken, aanzienlijk ge daald. De „Ons Noorden”, dagblad voor de drie noordelijke provincies. Voor de vakante betrekking van beheer der van de stoomzuivelfabriek te Witmar- sum hebben zich 35 sollicitanten aange meld. klank heeft, bewijst wel het feit, dat er zich ditmaal cursisten hebben gemeld uit Spannum, Tzum, Jutrijp, St. Nicolaasga, Hindeloopen en Scharnegoutum. In de loop van de twee jaar, dat deze cursussen werden gehouden, heeft dit reeds twee Friese jeugdkampioenschappen opgeleverd, dit waren Bonne Speerstra.te Tjerkwerd en Hans de Groot te Bolsward. Beiden maken ook deel uit van de Friese schaatstrainingsploeg. De gehele zomer ging Hans de Groot elke week naar Hee- renveen voor de veldtraining; Bonne Speerstra moest wegens militaire dienst verstek laten gaan. Intussen wensen wij trainer Venema en zijn pupillen •veel suc ces toe. De vraag naar aardappelen is slecht, de prijzen zijn laag. Vele Borger Munsterse zijn gerooid. De prijs bedraagt 50 a 60 ct. per halve hectoliter. Fryslan stiet inkele dagen Yn 't sintrom fan 'e wrald Dyjinge dy’t faek klagen Flja binne der stiif en kald Groetsje it nou spontaen, ja Hwant elkiën fielt it skoan It wurkstik: Frisiana Is Fryslans erekroan Hja nimme goed notysje Fan 't kultunele tij Radio, televysje Gean der net oan foarby It giet oer in brede baen sa Oantrunjend ta bisyk Hwant wierlik, „Frisiana” Is foar Fryslan unyk Der fait hiel hwat to learen Noch folie meat to sjen Dat witte de hege hearen Ek de folkseigen bern Der is winst üt to slaen, ja Net teld yn bankpapier De opset: Frisiana Jowt Fryslan nije sier Oerheden biede stipe (Stêd Snits skodhollet: tsjin) Öaren dy’t klear bigripe Meiwurking hat hjir sin De nasjonale faem ja Spraet it kulturiele Ijocht Troch it tiidbyld: Frisiana Komt Fryslan ta syn rjocht Fryslan groetet spontaen sa De gasten ien to Ljouwert Hja wite troch Frisiana Kin Fryslans takomst boud reikt, toont geen tekenen van verzwak eigenlijk minder op ten, maar betrek king hebben op reële feiten van machts politieke aard. Het Volksdagblad en De Rode Vlag, bei de Chinese bladen, hebben eind vorige week Rusland ervan beschuldigd moeilijk heden langs de Chinees-Russische grens uit te lokken. In april en mei 1962 heb ben de Russen in de grensprovincie Sin- kiang enkele tienduizenden Chinese bur gers overgehaald of gedwongen naar de Sowjetunie te gaan. Deze beschuldiging schijnt verband te houden met berichten uit andere bron, dat Chinese moslims op grond van druk van de Chinese autoritei ten er de voorkeur aan hebben gegeven naar de Sowjetunie te trekken. Men vraagt zich af, of het ophalen van deze moeilijk heden de voorbode is van een Chinees aandringen op herziening van de grens verdragen, die China in de vorige eeuw met tsaristisch Rusland heeft gesloten. In maart van dit jaar werd hierop al een toe speling gemaakt, toen China Rusland noemde onder de twaalf landen, welke in de vorige eeuw tomeloze agressie op China hadden gepleegd. Chroestsjovs fouten Maar ook andere feiten worden naar vo ren gebracht, welke ten doel hebben het nen banen voor een politiek van een nau were Europese samenwerking. Hij stond vooraan in de strijd tegen het nationalisme, dat de laatste jaren, met De Gaulle, in Frankrijk weer de kop is gaan opsteken. Maar op economisch gebied is Schumans werk baanbrekend geweest. De Verenigde Staten zitten in een moeilijk parket met Zuid-Vietnam; wij hebben er al eens op gewezen. Aan de ene kant beseft men duidelijk, dat de impopulariteit van de regering van president Ngo Dinh Diem de strijd tegen de communistische opstan delingen uiterst moeilijk maakt, doordat de bevolking niet de minste loyaliteit ge- voelt tegenover de regering, aan de andere kant ontbreekt het de Ver. Staten in feite aan alle middelen om de regering te dwingen van koers te veranderen en dreigen zij voortdurend meer geïdentificeerd te worden met het gehate regime. Deze onmacht komt duidelijk naar voren in de maandag gehouden toespraak van president Kenne dy. In antwoord op suggesties om de militaire hulp aan de regering van Zuid Viet nam te staken of te verminderen. Amerika kan zich niet permitteren zich uit Zuid- Vietnam terug te trekken, daar dan het gehele regime ineen zou kunnen storten. Hierdoor zou geheel Zuid-Oost Azië gevaar lopen in communistische handen te vallen. De congres dat de Socialistische Internationale in Amsterdam organiseerde. Socialistische leiders uit verscheidene landen, zoals de Labourman Wilson, de Berlijnse burge meester Brandt, de Franse oud-minister Guy Mollet en Scandinavische voormannen spraken er met hun Nederlandse collega’s over de huidige internationale situatie. De ontspanning, welke als gevolg van het kernstop-verdrag tussen het Oost- en West- blok is opgetreden, liet zich ook hier gelden. De discussie over de gedachten van Wil son met betrekking tot de invoering van atoom-vrije-zönes in Europa leverde niet zulk een scherpe discussie op als onder andere omstandigheden met de Duitse socialisten had kunnen worden verwacht. De formulering van een uitspraak tegen de Zuidafrikaanse rassendiscriminatie, waarop vooral door leiders uit de minder ontwikkelde gebieden werd aangedroa- gen, baarde eigc Wilson er op bedacht moet zij /- 1 1 1 MacMillan te moeten overnemen. V erburgerlijking. In verscheidene dagbladen heeft deze ont wikkeling tot commentaar over de verbur gerlijking van het socialisme aanleiding gegeven. Maar iets nieuws is, dat uiteraard niet. Sinds de socialisten in vele landen, door ’t dragen van regeringsverantwoordelijkheid vele sociale verbeteringen tot stand heb ben gebracht, is de socialistische Interna tionale niet meer de revolutionaire bewe ging van weleer. Die teneur was al lang geleden door het communisme overgenomen. Opvallend was bijvoorbeeld hoe gemakkelijk de Ne derlandse minister-president Marijnen zich tussen de internationale gasten van Nederlands grootste oppositie-partij be woog. De scheidslijnen zijn de laatste maanden internationaal maar ook na tionaal bepaald wat anders komen te lig gen. Zelfs het meningsverschil, dat er binnen de PvdA over de aanvaardbaar heid van de kernbewapening bestaat en dat nog niet zo lang geleden een diepe kloof door de Labourpartij trok, lijkt wat afgevlakt. In elk geval is Fedde Schurer, de leider van de minderheid in de PvdA, die on overkomelijke bezwaren tegen de atoom bom heeft, juist zoals de PSP, in de afge lopen week onder leiding van prof. Von- van geven tot de vorming van Gemeenschap voor Kolen overleden. Alom is hij gehuldigd als de vader van de Europese integratiegedachte, een voor vechter als hij ook was voor de bredere Europese Economische Gemeenschap. Schuman heeft veel gedaan om de oude vijandschap tussen Frankrijk en Duitsland weg te nemen teneinde zo de weg te kun- Russische leiderschap te ondermijnen door de Russen van fouten te beschuldi gen. Zo zeggen de Chinezen, dat Chroes- tsjov in 1956 had besloten zijn troepen uit Hongarije terug te trekken en het land aan de contra-revolutie over te leveren, maar dat hij op aandringen van Peking heeft herzien. De RussiscKe partij zou ook de vergissing hebben begaan van het chauvinisme van een grote mogendheid tijdens het incident in de Pools-Russische betrekkingen in de zelfde tijd. De beschuldiging is er duide lijk op gericht het nationalisme en dus ’t oncommunistische van Rusland aan de kaak te stellen. Een ernstige grief van de Chinezen is ook, dat Chroestsjov zijn oor spronkelijke plan de Chinezen met kern wapens te helpen heeft opgegeven en dat hij dit aan de Amerikanen heeft meege deeld. En eveneens, dat Chroestsjov erop zou hebben aangedrongen, dat Peking de verovering van Formosa zou opgeven en zich zou neerleggen bij het Amerikaanse politiek van „twee China’s”, hetgeen ove rigens nooit officiële Amerikaanse poli tiek is geweest. Men ziet, dat China alles in het werk stelt om de leidende positie van Rusland ih de communistische wereld te ondermijnen. Zuid-Tiraol. Wrijving, zij het op kleinere schaal, is er ook weer ontstaan tussen Italië en Oosten rijk naar aanleiding van de kwestie Zuid- Tirool, Evenals vorige jaren zijn ook dit jaar ter ondersteuning van de eisen voor een grotere autonomie voor dit Duitsspre kende gebied terroristische aanslagen ge pleegd. Wanneer deze terroristen in handen van de politie vallen, wacht hen geen préttige tijd. Kreisky, de Oostenrijkse minister v. buitenlandse zaken, heeft gesproken over onmenselijke mishandelingen door de po litie, zoals naar voren is gekomen op een proces in Trento, waar zes van de acht beschuldigde agenten echter zijn vrijge sproken. Kreisky sprak over een ernstige schending van de Europese conventie ter bescherming van de rechten van de mens. Van Italiaanse zijde klinkt het verwijt, dat de Oostenrijkse politie heeft geweigerd mede te werken aan het opsporen van de naar Oostenrijk gevluchte terroristen. Referendum in Algerije. In Algerije is zondag de grondwet goed gekeurd door een volksstemming, waar aan echter minder stemgerechtigden deel namen dan vorig jaar juli, toen het om de goedkeuring van de akkoorden van E- vian, en dus de onafhankelijkheid, ging. Deze geringere opkomst moet men zeker ten dele toeschrijven aan het feit, dat de ;enlijk meer zorg, omdat jn binnen afzienbare tijd de regeringsleiding van de staatspartij voor Letterkunde, de zg P.C. Hooftprijs namelijk toegekend aan Theun de Vries. Op 23 september a.s. zal deze in het Muiderslot officieel worden uitgereikt. Het is een teken, dat er ook in Neder land in de verhouding tussen communis ten en anti-communisten iets aan het ver anderen is. Paul de Groot, de communistische partij voorzitter, die in het verleden door voor malige partijgenoten als Gerben Wage- naar en Henk Gortzak heftig werd bekri tiseerd, omdat hij zo weinig aandacht be steedde aan zijn kamerlidmaatschap, heeft zich nu, in een vraaggesprek met een nieuw marxistisch blad „Kontrast”, ont popt als een voorstander van parlemen taire democratie. Zolang er tussen CPN en de Bruggroep geen verzoening is bereikt, zoals tussen Tito en Chroestsjov onder de druk van de agressieve Chinese communisten tot stand is gekomen, moet men hier niet te veel waarde aan hechten, maar het is weer een klein symptoom van ontdooiing in de „Koude oorlog”. Katholieke arbeiders. Een symptoom van een andere verande ring valt ook waar te nemen in de wijze, waarop de Nederlandse bisschoppen goed keuring hebben verleend aan een Statu tenwijziging, welke de kath. arbeidersbe weging wil omzetten in een Ned. Kath. Vakverbond. Het was de Bisschoppen op gevallen, dat het NKV ook de belangen der aangesloten leden op politiek terrein wil gaan behartigen. Zij hebben ook de bepaling laten passeren (met de kanttekening evenwel, dat dit geen goedkeuring inhield') van een op richting van een nieuwe (links-) katho lieke politieke partij. De Bisschoppen zullen daarbij wel ge dacht hebben aan de neiging, welke in be paalde kringen van de Kath. Arb. Be weging naar een eigen politiek op treden aan de dag is getreden sinds de Kath. Volkspartij haar verlangen naar herstel van de samenwerking met de PvdA heeft genegeerd. De commissie voor de schaatstrainig or ganiseert nu voor de derde maal een cur sus zaaltraining voor schaatsenrijders. Het eerste jaar bedroeg het aantal cursis ten 60, het tweede jaar 72; deze keer echter is de animo enorm, n.l. 112, w.o. 32 dames, terwijl een twintigtal nog moest worden afgewezen. De trainingsavond is weer op dinsdag; de cursisten zijn in drie groepen verdeeld. De cursus is inmiddels dinsdagavond al begonnen in de mooie gymnastiekzaal van de geref. scholen. De leiding is weer in handen van trainer Piet Venema uit Heerenveen, die deze zo mer naast het A-diploma ook het B-diplo- ma heeft behaald, dit betekent, dat hij nu bevoegd is naast de zaal- ook de ijstrai- ning te verzorgen. Dat zowel de trainer als de cursussen in Bolsward in wijde omgeving een goede In Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, hebben militairen en politie vijf middelbare scholen omsingeld, waarop leerlingen demonstreerden tegen de re- gering-Diem, en honderden leerlingen met vrachtwagens gevankelijk wegge- voerd.Foto: meisjes-leerlmgen van een van de middelbare scholen, worden tij dens het zingen van opstandige liederen ingesloten door militairen in afwach ting van de aankomst van de arrestalieuagens In de Marokkaanse hffofdstad Rabat zijn de eerste foto’s gemaakt van Prins Sidi Mohamed, de kroonprins van Marokko. De foto toont bet prinsje in de armen van zijn trotse vader, koning Hassan II Deze inzending vormt een rust en bezinning temidden di. Frieslands kennen en kunnen naar i komt. In de geschiedenis van Fries grote rol dt dit op Bols ward het kostbare in perkament gebonden kerkmissaai te leen hebben aangeboden, kan de inzending op de Frisiana „Verhef uw hart tot God” nog sterker getuigen van de levenskracht die de Friezen putten uit de Bijbel. Het uitzichtloze van de huidige situatie heeft sommige waarnemers ertoe gebracht een pleidooi te houden voor een neutra- listisch Zuid-Vietnam, dat in samenwer king met het communistische regime van Noord Vietnam een redelijke stabiliteit zou kunnen bereiken. Men wijst dan op zekere aanwijzingen, dat Ho Tsji Minh, de Noordvietnamese communistische lei der, gebaat zou kunnen zijn bij steun aan een streven, dat Vietnam minder afhan kelijk zou kunnen maken van China, dat het m.a.w. tot een Aziatisch Joegoslavië zou kunnen maken. Maar men weet hele maal niet of het een dergelijke richting op zou kunnen gaan en Amerika kan zich zeker niet permitteren het risico te nemen Zuid-Vietnam naar de communisten te zien overlopen. Amerika heeft weliswaar het verkeerde paard in de race, maar het kan weinig anders doen dan trachten een ander paard te krijgen. President Ngo Dinh Diem en zijn familie hebben echter duidelijk laten weten, dat zij de zwakheid van de Amerikaanse positie begrijpen en zijn tot geen enkele concessie bereid. Nieuwe Chinees-Russische wrijving De crisis tussen de beide grote mogend heden van het communistische blok, wel ke deze zomer een hoogtepunt heeft be- king. Integendeel, uit recente publicaties blijkt, dat de grieven j ideologisch terrein liggi king hebben op reële re politieke aard. igblac blad. Z:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1