VOLDOENING OVER STOPZETTING BOVENGRONDSE KERNPROEVEN Verbinding met Indonesië verbeterd Regering handhaaft prijsbeleid Hoogste prioriteit aan woningbouw Cj abe Skroar üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer TJ. de J. Zojuist sprak H.M. de Koningin de volgende troonrede uit STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Prinsjesdag Tentoonstellingen ind. zelfbescherming in Zuidwest-Friesland DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 102e JAARGANG No. 71 4 Hwaf hat PIET De P.B.O. de vliegvuur Fryske din- •ryk, dv’t op in grandioze n jubileum fiert, is dér it zaterdag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDACB Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 233) (K5157) Verhoging landbouw uitgaven. wikkeling en het prijspeil, het investe ringsniveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samen hangende verschijnselen die een ernstige inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming. Zij zal in nauw overleg met het georga niseerde bedrijfsleven dit vraag stuk onder ogen zien. De Regering wil door een samenstel van maatregelen de produktiviteit en de to tale produktie van de bouwnijverheid opvoeren. Eén van deze maatregelen is de bevordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit be leid zal zij spoedig indienen. Het over leg met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk ge steld worden, boven het in het bouwpro gramma vermelde totaal van 90.000 wo ningen uit te komen. Eandlbouw. De Regering zal blijven streven naar ontplooiing van het Europese landbouw beleid als naar verhoging van de ren tabiliteit van de Nederlandse landbouw. Ter tegemoetkoming in de moeilijke om standigheden, waarin vooral de veehou derij en het gemengde bedrijf verkeren, wil de Regering, mede door een hogere bijdrage uit de Rijksmiddelen, de uit komsten van de melkveehouderij trach ten te verbeteren. Structurele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk. Het Ontwikkelings- en saneringsfonds zal daarvoor een waarde vol hulpmiddel zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aan gevraagd voor de ruilverkaveling en an dere cultuurtechnische werken. De Regering is voornemens de verschil lende vraagstukken, die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te passen in één be- leids patroon. De Regering is verontrust over het toe nemen van het aantal verkeersongeluk ken. Zij zal verdere maatregelen tref fen ter verhoging van de verkeersveilig heid. Recht. De handhaving en vernieuwing van het recht nemen een belangrijke plaats in het regeringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wetsontwerpen inge- Onderwijs. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishou ding noodzakelijk. Om deze redenen zal de Regering de uitbreiding van de in- Abonnementsprijj f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiei bij contract reductie Woningbouw hoogste prioriteit. In de regeringsverklaring van 81 juli is uiteengezet van hoeveel belang de Regering de opheffing van de woningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappe lijke euvel heeft zij de hoogste pri oriteit toegekend. Daarvoor zal zo nodig inbreuk worden gemaakt op de norm, die voor de toelaatbare stijging van de uitgaven is aan vaard. Algemene bijstandswet. Het ligt in het voornemen de Algemene bijstandswet op 1 januari 1965 in wer king te doen treden. Voorts is in voor bereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geldkrediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp-Woonwagenwet worden inge diend, waarmede de aanpassing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt beoogd. Indonesië. Het verheugt de Regering, dat de be trekkingen tot Indonesië belangrijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zijn ge zet naar normalisering van het handels verkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-verband acht de Regering van des te meer bete kenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter worden. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde-Rijnverbinding, dat voor de ver houding van ons land tot België zo be langrijk is, zal U ter goedkeuring wor den voorgelegd. Koninkrijk. De Regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden zal worden be stendigd. De Koninkrijksgedachte moge daarbij ook komend jaar weer onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelijke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ont wikkeling zal in samenwerking met het bedrijfsleven een onderzoek worden in gesteld naar de vooruitzichten op mid dellange termijn voor onze volkshuishou ding als geheel en voor verschillende sectoren afzonderlijk. Daarbij zal reke ning worden gehouden met de wijze makke wurdt. De lju hawwe it goed bi- Voldoe uing. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzeting van bovengrondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeu ring van dit verdrag, dat tot verminde ring van de internationale spanningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspan ning blijft het defensiebeleid er onver minderd op gericht naar ons beste ver mogen een aandeel te leveren tot de ge zamenlijke verdediging in Atlantisch verband. De Regering zal het hare ertoe bijdra gen om de tariefonderhandelingen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhan- delingen, waarbij ook de internationale problemen van de landbouw zijn betrok ken, zullen, naar zij hoopt, een nieuwe fase in de ontwikkeling van het interna tionale handelsverkeer inluiden. waarop de commissie van de Europese Economische Gemeenschap zich een der gelijk onderzoek in Europees verband heeft gedacht. De Regering acht de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een belangrijk instru ment om ondernemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoorde lijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belang stelling het advies van de Sociaal Eco nomische Raad over de herziening van de Wet op de bedrijfsorganisatie tege moet. In een tijd, waarin de toenemende indus trialisatie en verstedelijking van ons zo dichtbevolkte land de gevaren van de mens in zijn levensmilieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het be leid op het gebied van de volksgezond heid. De Regering hoopt, dat de Ziekenfonds wet en de Wet op de ziekenhuista rieven in de komende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. stellingen voor wetenschappelijk onder wijs en onderzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortwerken aan de ver nieuwing van ons onderwijsbestel, als de nodige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor de volwassenen een doelbewuste bevordering harerzijds van de sport, evenals van alle andere vor men van actieve vrijetijdsbesteding een taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplossing en velerlei doeleinden dienen te worden na gestreefd. De mogelijkheden zijn even wel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde ver andering in de procedure van de be grotingsbehandeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal worden genomen, kan mettertijd het overleg over deze keuze verbeteren. De Regering heeft het vertrouwen, In gemeen overleg met de Staten-Generaal in het thans aanvangende parlementaire jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de ver vulling van Uw verantwoordelijke en veel omvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste! Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor ge opend. Verhoging A.O.W. De grote zorg, die de Regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verho ging tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomsvoorziening. Voorstellen ter zake zal zij spoedig na ontvangst van het advies van de Sociaal Economische Raad uitwerken. Nadat ’t Georganiseerd overleg in amb tenarenzaken het beraad over een nieu we pensioenwet heeft beëindigd, zal de Regering een desbetreffend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbreiding van de werkingssfeer van de Interimwet invaliditeits-rentetrekkers beoogt de Regering een verdere verbe tering van de voorzieningen ten behoe ve van de gehandicapten. Een wets voorstel om de inkomens in de Algeme ne kinderbijslagwet te doen vervallen, zal U binnenkort bereiken. Ontwikkelingslanden, Zowel tijdens de tariefonderhandelingen als tijdens de Wereldhandelsconferentie die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, verdienen de problemen van de ontwikkelingslanden bijzondere aan dacht. Vermindering van de belemmerin gen in het handelsverkeer met die lan den moet daarbij voorop staan. Het eco nomische leven in de ontwikkelingslan den moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, opdat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende wel vaartsverschillen in de wereld maken 't des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwich tig programma van hulpverlening bin nen het Koninkrijk en daarbuiten in ver scheidene bilaterale en multilaterale vor men. Geestelijke en culturele ontplooiing. Er bestaat een wisselwerking tussen de toeneming van de materiële welvaart en de geestelijke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaarts stijging ruimere mogelijkheden tot ont wikkeling van onderwijs en cultuur, zij stelt er tegelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbuiten terdege wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Lonen en prijzen. De Regering vertrouwt, dat het georga niseerde bedrijfsleven, dat in eerste in stantie verantwoordelijk is voor het loonbeleid, de loonkostenstijging voor 1964 binnen aanvaardbare grenzen zal houden. Naar haar mening worden die grenzen primair bepaald door de macro- economische produktiviteitsontwikkeling maar daarnaast acht zij van grote be tekenis het verband tussen de loonont- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Weatergoo en De Jong’i Nieuwsblad Traditie: Uit de tijd? Né, niemand wil haar kwijt Groot-ceremonieel Zegt misschien niet zo veel Het jaarlijks stijlvertoon Verbindt Kamer en Kroon Elk wenst, der vaderen pand, Traditie; blijve in stand BIDDELJE NET OM DE GUNST Aldergeloks is it de léste dagen tige skoan waer en kin de bouboer syn hert mar op- helje mei it ynheljen fan de kostlike frucht. Sa komt der jit in hiele bulte op syn poatsjes torjuchte. Mocht it sa noen in sets je trochgean, dan sil de Frisiana it ek treffe. Grif komt it dan sa, dat Tetman syn wur- den: „Minsken, minsken, hwat in mins- ken, hjir op syn plak binne. Hwant de bi- langstelling is yn alle kringen tige great, net it minst troch de treflike reklame en foarljochting, dy't de léste wiken hyltyd Traditie, kleurenpraal In de oude Ridderzaal Elk heeft zich aangepast Statig en zwartgejast Dames in sierlijk bont Wuivende palmen rond De zetel der Vorstin Zij zet zich stijl vol in Heel Den Haag hijst de vlag Traditie: Prinsjesdag Traditie, ’t kabinet Heeft zich weer schrap gezet De Troonrede (meest tam) Geeft ’t jaarlijks werkprogram De pers weer ruime stof Voor kritiek (soms ook lof) Braaf, als vanouds, de tolk Van een lichtpunt en een wolk Nu daden, aan de slag! Traditie: Prinsjesdag Gelet op de aanhoudende spanning in de conjunctuur en de opwaartse druk op de prijzen, zal de Regering een krachtig prijsbeleid blijven voeren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verant woord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief me dedingingsbeleid bevorderen. Traditie blijft in stand Regering: Nederland Krijgt steeds het goede part Bij de officiële start Groot-ceremonieel Overheerst het geheel De residente trekt Heeft geestdrift opgewekt Show van het hoogste gezag Traditie; Prinsjesdag Leden der Staten-Generaal, In deze tyd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhankelijkheid en neemt ook het verlangen naar samenwerking toe. In dit be wustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereniging van de vrije Euro pese landen zijn uitgangsunt. Het is voor ons Koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de Verdragen van Rome en van Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt verwezenlijkt. De op vatting van de Regering is steeds geweest, dat deze verdragen de totstandkoming beogen van een open en democratische Europese gemeenschap, een gemeenschap, die niet een verdelende, maar een verenigende functie moet hebben. Slechts een op brede en hechte basis georganiseerd Europa zal in staat zyn op voet van gelijk waardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blijven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenleving en de ontwikke ling van de constructieve krachten in de wereld. De haet fan de swakke is sa gefaerlik net as har freonskip Mede tengevolge van een bijzon dere verhoging van de landbouw uitgaven zal de Rjjksbcgroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij ’t door het Kabinet als grond slag aanvaarde financiële beleid. Dit beleid is er op gericht, de stij ging van de uitgaven in de pe riode tot en met 1967 als geheel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationale in komen. Uit een oogpunt van con- junctuur-beïnvlocding voldoet de begroting aan de eisen die daar aan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe Compta biliteitswet zal U deze zittingsperiode worden aangeboden. sjoen. As men soks docht dan ek goed, in baes arganisator oan de kop en oan alle kanten soargje foar prima ünderdielen: it plak, de tiid, de reklame, it garansiefüns en gean sa mar troch. Dan is it et hast wis, dat it in sukses wurde moat. Net bid- delje om de gunst, mar hwat presenteare, dat de lju smakket. Nei üs bitinken haw we wy yn it foarige tofolle forwachte fan klaechsangen oer Fryslan en Fryske din gen. Wy waerden miskend, wy waerden net bigrepen, wy waerden efterütset en al sa meat. Fryslan lei oan it fuottenein, it wie hjir altyd reinich en winich, keal en for- litten. En dan wiene de lju dwers en kop- pich, stümsk en eigenwiis en wit ik hwat allegear mear. Dizze negative ynstelling, fol fan selsbiklach, hat üs folie skea dien. Hwant it minskdom hat gjin weardear- ring foar sa’n halding, dy earmoederij stjit óf, dat gelekskoai en geëamel fan: wy hawwe it altyd dien en hja wolle üs net, is neat oars as it sentimentele stank je fan immen, dy't him minderweardich fielt en it faken ek is- It is tige opmerklik, dat fakentiids lju fan buten Fryslan helder op in optimistysk lüd hearre lieten en dat ek yn dieden toanden. Us Kommissaris, dy't greatsk is op syn Drintse kornof, hat fan de miet óf oan syn biwündering toand en rounom hearre litten oer de wearden, dy’t hjir yn Fryslan binne. Hy makket de lju üt den Haech en fier fierder wei, enthou siast oer Fryslan, it steatejacht wurdt tref lik brükt om de hege gasten dit prachtige lan sjen to litten en mei dy positive yn- druk ta saken to kommen. Mei it Frysk Orkest is it net oars. Mr. Snijder en de dirigent Alfred Salten bin- antwurdzje doare. dat dy man der rj ucht op hie omt hy earlik de leechste wie. De humor fan it gefal is, dat yn dat oare nije gebou oan de Snitserdyk, it pro testantse forpleech- en revalidaesje-sin- trom deselde saek presys oarsom lei. dér waerd in roomse leveransier nommen foar itselde wurk en krige it bistjür deselde krityk, nou fan dy kant. It is jammer, dat de minsken soms net bigripe wolle, dat dit lêtse en yn wêzen ünearlike dwaen alhiel üt de tiid is. Lit de ambtner of ünderwizer him talizze op syn ambt, mei hert en siel en elts sil om him freegje. Lit de sakeman of fakman kwaliteit leverje foar reedlike prizen, de lju gerive en bitroubere ried jaen en hy sil mear klanten winne as hy bitsjinje kin. mar biddelje net om de gunst, dan toane jo jou eigen swakkens. Wêz gjin man, dy’t net helpe kin dat hy Fries, of Drint of Limboarger is, mar ien dy’t bliid is, dat hy it weze mei. Respekt fan oaten sil jo fansels winne as jo seis respekt toane foar hwat jo binne en hwat jo dogge. Dat jildt foar it Fries wêzen, foar it boer-wêzen, foar de saek, dy’t jo hawwe, dat jildt ek foar jou leau- wen en bigjinsels. Biddelje net om de gunst, mar fortsjinje dy troch de lju sjen to litten, hwat jo seis, hwat jou saek, hwat jou stan wurdich is. Of om it mei in aid mar wier sprekwurd to bisluten: „Dy’t himsels weismyt, wurdt troch de bargen opfretten!” ne gjin Friezen, mar hja makken Fryslan enthousiast en goederjowsk foar har ei gen orkest. Gean sa mar troch: Dr. W. Kok is de wrotter by ütstek foar de Frys ke Akademy, mar it is gjin Fries, al soe nimmen dat leauwe, dy't him heart. En hwa hat de lju üt üs eigen stêd mear moed en bitrouwen jown yn it plak fan Boal- sert, as de net-Fries, boargemaster Bruin- sma. Hwa hat it opstjitten üt har pessi misme en selsbiklach ta al mar moediger initiativen. En hwa draecht syn funksje as earste boarger mei mear blidens en glans as Mr. Geukers De minsken halde net fan seurpotten en mankelikens, op gjin inkeld gebiet. Oanpakkers seure net, dy litte sjen dat hja hawt kinne en dér hat de wrald altyd respekt foar. De Kondinsfabryk, dy’t op in grandioze wize syn gouden jubileum fiert, is dér it safolleste biwiis fan. Hwat in pracht-saek, hwat in machtige stipe foar de boerestan yn en buten Fryslan is dat wurden troch minsken, dy’t net seurden, mar mei moed en bitrouwen oanpakten en trochsetten. Troch dizze minsken giet de namme fan Fryslan en de Friezen troch de hiele wrald en wint hja rounom respekt. Net biddelje om de gunst, mar de gunst fortsjinje en ütgean fan selsrespekt en bitrouwen yn de wierheit, dat ien, dy’t hwat goeds kin of levert, grif slagje sil. Der binne jit plak ken en stêdden, hwert it optilt fan lju, dy’t om de gunst biddelje, dy’t it leauwen of de partij brüke om in wyt fuotsje to krijen. Lju, dy’t mei opstrutsen seil by jo komme om to sizzen, dat it in skandael is, dat in Roomske Lanbouskoalle syn stoffearing dwaen lit troch in protestantse leieransier en dy't net bigripc kinne, dat diend worden met betrekking tot het verbintenisrecht en onderdelen van het burgerlijk procesrecht De Regering acht de voorgestelde vernieuwing van de re gelen omtrent de rechtspositie van vreemdelingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwikkeling is van grote betekenis, omdat daardoor ’t eigen karakter van de provincie en de gemeente tot zijn recht komt. De Rege ring hoopt daarom, dat spoedig de wetsontwerpen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied' en wijzi ging van de Gemeentewet met betrek king tot de binnengemeentelijke decen tralisatie zullen worden behandeld. De bescherming Bevolking is gebaseerd op de natuurlijke drang naar zelfbehoud. Nergens werkt die prikkel, die de mens in tijden van nood tot ongekend grote prestaties brengen kan, sterker dan m de individuele burger, dan in ieder van ons. De eigen gezinsbescherming is dan ook één van de voornaamste peilers van de B.B. In de komende maanden zullen in diver se plaatsen in de Zuidwesthoek van Fries land tentoonstellingen worden gehouden, waar de burger kennis kan nemen van de mogelijkheden van zelfbescherming. Wat is individuele zelfbescherming? Daaronder wordt verstaan het met eigen middelen beschermen van gezin, huis en klein bedrijf tegen de onmiddellijke ge volgen van oorlogsgeweld. Daarr dient naast de bescherming tegen scherfwer- king, gas en atoomgevaar, ook gedacht te worden aan de beperking van ’t brand gevaar in de eigen woning of bij de bu ren en de bestrijding van vliegvuur en kleine brandjes. Op de tentoonstelling I.Z-B. zal ieder van vele mogelijkheden kennis kunnen ne men. Veel en kostbaar materieel zal aanwezig zijn op deze expositie o.a. Locasons, zo als gebruikt in Skoplje in Zuid Slavië; A.B.C. apparatuur ter demonstratie; ma terieel van de Geneeskundige diensten; brandweer materieel. Verder portofoons en mobilofoons van de Verbindingsdienst, voor demonstratie. Er zullen ook belangrijke tips gegeven worden betreffende de Zelfbescherming. Aanbeveling verdient het zeker een be zoek aan deze tentoonstelling te brengen, die gratis toegankelijk is. Openstelling van 's middags 2 tot 5 uur en ’s avonds van 7 tot 9 uur. Deze I.Z.B. tentoonstelling wordt gehou den in de volgende plaatsen en op de daarachter vermelde data en gebouwen. Parregain het Verenigingslokaal van de Herv. Kerk op dinsdag 17 september 1963; Arum; in het „lepenhüs” op woensdag 18 en donderdag 19 september 1963; Workum: in het handenarbeid lokaal van de Lagere school t.o. de N.H. kerk op dinsdag 24 en woensdag 25 september 1963; Makkum: in „Ons Gebouw” op donder dag 26 en vrijdag 27 september 1963; Witmarsum: in het „Kamphüs” op maan dag 7 oktober 1963; Bolswardin het nieuwe B.B. centrum aan de Gasthuissingel op woensdag 16, donderdag 17, vrijdag 18 en 1 19 oktober 1963; Koudum: in bet gebouw der Hervormde gemeente op maandag 21 en dinsdag 22 oktober 1963

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1