Terreur in Birmingham duurt voort HET SPEL VAN STAAT KAN BEGINNEN Schaduwen over de eerste Troonrede Kabinet-Marijnen van Fan de Mar liny t oer üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes Underkrüper PYT Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND M DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 102eJAARGANG No. 73 Voorzitter. Verkoop DE I OARMMMENS BINNE GOED. gean litte sille. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 253) (K5157) Europa. De troonrede schonk opvallend veel aan dacht aan de noodzaak tot éénwording van Europa zo breed en hecht als maar mogelijk is en een Atlantisch deelgenootschap met de Verenigde Sta ten van Amerika. Voor het Corps Diplo matique, dat in groten getale in de Rid derzaal was vertegenwoordigd, vormde dit stellig het meest belangwekkende onderdeel van de troonrede. Het was als het ware een voorspel op de toespraken, weelke de vroegere minister van buiten landse zaken der Verenigde Staten, Dean Acheson, en dr. S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de E.E.G.-Commissie, de volgende dag op dezelfde plaats voor de Reeds op de eerste dag van haar nieu we zittingsjaar zat de Tweede Kamer dus al midden in de problemen. Zij be reidde zich op de nieuwe taken voor door een aantal huishoudelijke zaken te ver richten. Zij maakte een voordracht op, waaruit koningin Juliana een Kamer voorzitter zou benoemen. Daarbij werd hetzelfde presidium als in de vorige, korte, buitengewone zitting, namelijk de heren Van Thiel (kvp), Bommer (pvda), en mevrouw Stoffels-Van Haaften (wd) gekozen. Voorts werden enkele nieuwe leden ge ïnstalleerd, namelijk de heren Wilmans (pvda), Horsman, Ladinois en Van Eu pen (allen kvp) in de vacatures, ont staan door het bedanken van mejuffrouw Lemaire (pvda) die bij de VARA-tele- visie documentaires gaat maken en twee kvp-afgevaardigden, de heren Bot en Bogaers die tot het ministerschap zijn geroepen. Ook werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de kvp- afgevaardigde ir. Van Meel, voorzien. Mr. Van Thïei wijdde aan diens nage dachtenis hartelijke woorden. Daaraan voegde hij warme waardering toe je gens de overleden antl-revolutionar dr. J. Schouten. Regering en Kamer staan nu tegenover elkaar opgesteld. Het spel van Staat kan beginnen! President Kennedy antwoordde hierop met het onder federaal bevel plaatsen van de nationale garde, w’aardoor Wal lace van zijn machtsmiddel werd be roofd. De negerkinderen werden daarop toegelaten, maar moesten zich demon straties van blanke rassenscheiders la ten welgevallen. Kennedy had lang ge aarzeld voor hij in Alabama ingreep. Ten dele omdat het voor de federale re gering altijd moeilijk is zich in de za ken van de afzonderlijke staten te men gen. Vele Amerikanen zijn, niet alleen wanneer het de rassenkwestie betreft, uiterst huiverig inmenging van Washing ton in hun staat te zien. De kwestie van de rechten van de deel staat is feitelijk altijd actueel en sena tor Goldwater, de voornaamste preten dent van republikeinse zijde voor de pre sidentsverkiezingen van volgend jaar, heeft zich al enkele malen opgeworpen als de verdediger van deze rechten. Een andere reden van uitstel van optreden kan zijn geweest, dat Kennedy hoopte, dat het verzet van de weldenkenden in Alabama, dat zich begon af te tekenen, voor Wallace het teken zou zijn in te binden voordat ingrijpen noodzakelijk zou zijn. Maar toen Wallace in zijn houding vol hardde, zat er voor Kennedy niets an ders op dan het gezag van de federale overheid en van de wetten, zoals deze zijn uigelegd in uitspraken van recht banken, te handhaven. Had Wallace een overwinning kunnen boeken, dan zou het leed niet te overzien zijn geweest. Bolswards Nieuwsblad De Jong’i Nieuwsblad It is in goed ding mannich freonen to hawwen en gans kunde Bidstond voor de vrede op vrijdag 30 september 8.15 uur in de Broerekerk. De in ons land vertoevende Indische vors ten brachten een bezoek aan Kornwerder- zand. De spanningen in Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, zijn de vorige week tot het kookpunt gestegen. AI enige weken lang voerde de gouverneur, Wallace, een verbeten achterhoedegevecht tegen de toelating van negerkinderen op scholen, welke tot nu toe voor blanken waren gereserveerd. Hij had een decreet uitgevaardigd, waarbij negerkinderen in drie steden van Alabama de toegang tot de scholen werd ontzegd, ondanks rechterlijke uitspraken ten gunste van de integratie. Koningin Juliana heeft voor de eerste maal een troonrede, opgesteld door het kabinet-Marijnen, in de Ridderzaal voorgelezen. Typerend voor de inhoud was waarschijnlijk wel, dat na afloop rond het Binnenhof meer werd gesproken over de paarden, die voor de crème calèche, waarin onze Prinsessen van het paleisje op het Voorhout wegreden, op hol waren geslagen, dan over de politieke betekenis van dit staatsstuk. Het "as overigens wel een dag, waarop koningshuizen van verschillende landen van Europa in het nieuws kwamen. In België zag koningin Fabiola opnieuw haar hoop op een baby vervliegen. In Engeland bleek koningin Elisabeth weer in blijde verwachting. In ons land ontsnapten de Prinsessen aan een onheil. Dit feit bleek voor de vele verschrikte toeschouwers bij het paleis Voorhout belangrijker dan de hele Troonrede 4e week september 1938 Woningbouw. Wat het binnenlands beleid betreft, be vestigde de troonrede de prioriteit van de woningbouw. Intussen heeft de nieu we minister van financiën, de liberale prof. Witteveen, ook voor de landbouw een inbreuk gemaakt op zijn uitgangs punt, dat de toeneming der rijksuitga- Europese Beweging in Nederland zou de uitspreken. Dooi- dit alles werd de positie van Nederland in het huidige Europa duidelijk gemarkeerd. Nederland wenst, in tegenstelling tot president De Gaulle van Frankrijk, een hecht ver enigd Europa, met inbegrip van Groot- Brittanië. ven moet achterblijven bij de toeneming van ons nationaal inkomen. Bij de aan bieding van de begroting voor 1964 in de Tweede Kamer legde hij er echter de nadruk op, dat die overschrijding in de komende drie jaren zal moeten worden ingehaald. Gelet op zijn streven naar be lastingverlaging, is die eis logisch. Verscheidene Kamerleden, behorende tot de oppositie, maakten bij het aanhoren van die verklaring een ongelovig gebaar. Wil die eis immers in vervulling gaan, dan zullen de uitgaven voor de woning bouw en de landbouw in de toekomst geen zwaardere, maar lichtere aansla gen op de schatkist mogen plegen. De economische ruimte is nu eenmaal be perkt. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Loonpolitiek. Daarbij komt, dat op die ruimte, in ster kere mate dan de regering kennelijk heeft voorzien, aanspraak wordt gedaan door radicale looneisen van de vakbe weging. In de troonrede sprak de re gering de verwachting uit, dat de vak beweging haar verlangens binnen aan vaardbare grenzen zou weten te houden. Waarop die verwachting berustte was niet heel helder. Daags tevoren hadden de drie grote vakbonden immers doen blijken, dat zij de Nederlandse lonen op gevoerd wensen te zien tot Europees peil. Met die aanspraak werd de deug delijkheid van het accoord van Wasse naar meteen danig op de proef gesteld. niet opmaken, dat dit met ernst wordt aangepakt. SociaF.sten. In Amsterdam zijn voor enige weken de socialisten in congres bijeen geweest. Hieraan is wat meer aandacht besteed dan anders omdat de kans bestaat, dat binnen afzienbare tijd zowel in Enge land als in Duitsland de socialisten het roer van de conservatieven of de chr.- democraten hebben overgenomen. Wel ke denkbeelden zijn er nu ontwikkeld op het gebied van de internationale poli tiek? Men bedenke hierbij, dat de theorie van de oppositie lang niet altijd de praktijk van de regeringspartij blijkt te zijn. In het algmeen was men ver heugd met de internationale ontspan ning, welke zich in de betrekkingen tus sen het Westen en Rusland aan het af tekenen is en Wilson, de leider van de Labourpartij, maakte hiervan gebruik om deze ontspanning verder door te voe ren door middel van ontwapeningsplan- nen, zoals een kernvrije zone in Mid- den-Europa. De Britse en de Duitse so cialisten zijn overeen gekomen, nader overleg te gaan plegen over het vraag stuk van de ontwapening. Een aantal Duitse socialisten was bang, dat de ont spanning ten koste van de Duitse her eniging zou gaan, hetgeen niet onwaar schijnlijk is. Over ’t algemeen moesten de socialisten niet hebben van ee Gaul les plannen voor een Europese groot heid en gevoelden zij zich meer thuis in een Atlantische gemeenschap, dat wil zeggen in nauwe samenwerking met Amerika. Frans stabilisatie- programma. In Frankrijk zijn de laatste maanden de prijzen bedenkelijk gestegen en het ge vaar van inflatie stak de kop weer op, hetgeen de afzet in het buitenland zou kunnen bemoeilijken. Maar wat voor een inflatie teistert Frankrijk nu? Volgens een rapport van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling, de O.E.S.O., is deze inflatie niet toe te schrijven aan een grotere vraag dan de industrie kan beantwoor den. Vele Franse fabrieken werken niet eens op volle capaciteit. Het rapport kwam tot de conclusie, dat de schuldige vooral moet worden gezocht in de land bouw, waarvan de prijzen tot ongeken de hoogte zijn gestegen. Deze prijsstij ging brengt looneisen met zich en de inwilliging daarvan hogere prijzen voor andere produkten, die weer zonder be zwaar worden betaald-, maar weer aan leiding geven tot nieuwe looneisen. Met deze analyse is de Franse regering niet helemaal accoord gegaan, blijkens de maatregelen, welke zij vorige week heeft genomen en welke zijn afgestemd op een voorzichtige verzwakking van de vraag. Het begrotingstekort van onge veer 7 miljard Frs. is gehalveerd, be paalde afbetalingsaankopen zijn wat moeilijker gemaakt en door voortijdige demobilisatie worden ongeveer 75000 man aan het arbeidsproces toegevoegd Verder verlangt de regering de uiterste terughoudendheid van de vakbonden bij hun loonwensen en zal er op worden toegezien, dat de prijzen niet verder omhoog gaan. Dat is in Frankrijk al eerder geprobeerd, zonder veel succes, wanneer de basis voor een prijsverla ging niet aanwezig bleek te zijn. Een hogere produktie zou inderdaad wel wat van de druk op de prijzen kunnen wegnemen, maar wanneer het waar is, dat de landbouwprijzen, vooral op het niveau van de verbruiker, de schuldige zijn, dan zou hieraan iets moeten wor den gedaan. Men zou de uitwassen van de tussenhandel kunnen wegnemen, maar uit het regeringsplan kan men PRINSESSEN BEZOCHTEN HOOFDKWARTIER NAVO De prinsessen Beatrix en Irene op bet hoofdkwartier van de NAVO door de secretaris-generaalde heer D. U. Stik ker ontvangen. Op de foto zien we de beer Stikker, die binnenkort zijn junc tie zal neerleggen, met zijn hoge gasten De Friese luchtlijn blijft ook gedurende de winter gehandhaafd. Mar elk fielt it, ronselers ha De meatskippij to grazen Minister, pak dochs better ta! Hja moatte op har baitsje ha Dy goare koppel-bazen Moeilijkheden voor Maleisië. Een verslag van een week bestaat voor het merendeel uit troebelen, moeilijkhe den en vijandschap. Deze hebben van het ogenblik van de geboorte op 16 sep tember af de nieuwe federatie Maleisië geplaagd. Maleisië wordt gevormd door Malakka, de stad Singapore en twee voormalige Britse bezittingen op Bor neo, namelijk Serawak en het sinds en kele dagen Sabah geheten N.-Borneo. De verbinding van Malakka met Sing- pore, aan het punt van het schiereiland gelegen, is volkomen logisch en ware ’t niet, dat de samenvoeging van de bei de gebieden het Chinese bevolkingsdeel de meerderheid zou geven (Singapore is voor 75 Chinees), dan zou men het hier vermoedelijk bij hebben gela ten. Het in meerderheid Maleise Ma lakka zocht eerder naar gebieden, die de Maleise meerderheid zouden kunnen bestendigen en zo is het Noorden van Borneo in het spel betrokken geraakt. Tussen de samenstellende delen zijn tot op het laatste ogenblik nog enkele moei lijkheden gerezen, maar deze konden op tijd uit de weg worden geruimd. De vijandigheid van de buren is echter blijven bestaan. Zowel de Philippijnen als Indonesië keren zich tegen de vor ming van Maleisië. De Philippijnen voor namelijk omdat zij enige aanspraak menen te kunnen laten gelden op wat grondgebied in Noord-Borneo; Indone sië omdat het van oordeel is, dat zijn expansiemogelijkheden naar de voorma lige Engelse gebieden van Borneo wor den bemoeilijkt. Maar dat argument wordt niet zo sterk naar voren gebracht. Soekarno verwijt Maleisië vooral een Der liene har ek grif mantsjes foar Mei obskure praktiken Hja sette har omraek toskoar Soks docht allinken bliken Fraei stean hja der bipaeld net op Dy kweade sinteklazen Hwant ’t is in ündogensk „birop” De tsjinst fan koppel-bazen Al genietsje wy mei tankberens de moaije neisimmerdagen, wy witte skoan, dat de gong fan it jier oer syn hichtepunt hinne is en dat wy hjoed of moarn samar yn ’e hjerst sitte. En mei dy jierperioade wurdt it wer tinken mei hiel hwat saken. Sa is op de traditionele trêdde tiisdei fan sep- timber de nije regearing oantreden en wurdt er mei greate bilangstelling ütsjoen nei har dieden en biwald. Men seit wolris, dat it regearen yn in minne tiid net meifalt en dat is ek sa, mar it liket üs ta dat it regearen yn in tiid dat party lju weeldrich wurde, jit slimmer vorm van het Britse imperialisme te zijn, hetgeen de felle demonstraties tegen de Britse ambassade in Djakarta verklaart. Uit vroegere uitlatingen van Indone siërs kan men opmaken, dat Indonesië tevens vreest, dat Maleisië wel eens een niet-Maleise meerderheid zou kunnen krijgen, hetgeen dan de Chinees-com- munistische infiltratie in de hand zou kunnen werken. Men vreest in het nieu we Maleisië evenwel, dat in de grensge bieden met Indonesië op Borneo wrij vingen zullen voorkomen. Swart lean bitsjut foar üs gjin skea Balans hat altvd kloppe Wy skuorr’t de klanten fan ’e lea Dan is it gat wer stoppe Jild bliek oeral in wündermacht It kin sa bryk net metten Of wurknimmers slepe 't yn ’e wacht Hwa telt morele wetten? Hja kinne ek ünderkrüpers neamd Stil mar niks mei to stellen Hja wurde tige flot üntbean Neist ek omraek bitelle Hwat sjokt dan rjochters- en eargefoel Jild makket hurae keardels En ’t sprekwurd seit it dochs: it doel Hillicht fanaids de middels nedich is to forgreatsjen, bidriuwsforbet- teringen to subsidiearen en to helpen mei alles hwat de rendabiliteit fart de bidriu- wen greater meitsje kin. Yn it trêdde plak sille hja mear jild jaen oan de ruilverkavelingen en ynpolderin- gen, sadat der hurder avenseard wurdt mei it ta stan bringen fan goede bidriu- wen. De miljoenennota hat oangeande dit léste punt al bipaelde bidragen hearre litten en ek foar it Lanbouegaïisaesjefüns is in rommere bydrage yn de ryksbikrea- ting opnomd. Ik ha dit noch net sjoen fan de bydragen oan it üntwikkelingsfühs, mar dit komt dan noch. Mei dit alles is allinnich sein, dat de re gearing dizze plannen hat en dat hja yn dizze geast mei de Keamers prate sil om der bisluten fan to meitsjen. By dy bihan- ling kin jit hwat foroare wurde, faeks jit forbettere, mar dat moatte wy ófwachtsje. Wy witte op dit stuit allinnich, dat de re gearing it hjiroer iens is. Fansels binne wy bliid mei dit krêftige, positieve lüd en wy hawwe ek bitrouwen yn de dieden, dy 't op groun fan dizze tasizzingen folgje sille. Mar dan mei tofoaren de ekonomy fan it hiele lan net yn ’e bulten jage wur de troch in wylde opjeijerij fan leanen en prizen. Dan komt er, nei’t wy freze, fan al dy goede foarnimmens net folie op ’e hispel, Wy hoopje, dêrom, dat de groepen, dy’t yn dizzen gefaerlik spul spylje wolle, har ren forantwurdelikens foar it hiele folk jitteris goed yn har om It is noch net to let. van Huizing met slagerij, laatst in eigen gebruik bij wed. D. Eekma te Schraard. De krêften krap, en it wurk rom Patroans soene 't lang al witte Wy kinne, al sjogge w’ oeral om Gjin personiel bisjitte Da’s yn ’t bidriuw in heislik lést Hwant elk sil grif bigripe De saek draeit op de dür sa fêst Wy reitsje yn 'e knipe Hwat hat Cjabe Skroar ning fan de agraryske bidriuwen. De mi- nister-presidint sei dêrfan: „de sosiael- ekonomyske situaesje fan de lanbou ach- tsje wy nuodlik. Wy moatte fêststelle, dat under ynfloed fan in kompleks fan oar- saken, de libbensomstannichheden fan de agraryske biropsbifolking efterbleaun bin ne by de oaren. Dêrom hat de regearing bisletten hege prioriteit ta to kennen oan maetrigels, dy't de situaesje forbetterje moatte!” De middels,, dy’t de regearing brüke wol binne dizze trije: Yn it foarsle plak wolle hja in aktyf priisbileid en lyksa in aktyf merkbileid fiere. Hja sille dus de prizen net gean litte, mar aktyf biynfloedzje. Binne dy prizen net reedlik, dan sil de re gearing se reedlik meitsje, itsij troch ta- slaggen, itsij troch de merk to (corrigeren. By de molke wolle hja de priistaslach for- heegje, sa’t men seit mei twa sint de kilo. Hja wolle oan de oare kant ek de produkt- skippen helpe om de tydlike oerproduksje üt de merk to nimmen om sa de priis op peil to halden. Hjirby giet it binammen om de fleisposysje. De organen fan oer- liz yn EEG-forban en ek oaren sille hja mei alle ynspanning bringe wolle ta rege lingen, dy’t in soune merk en in reedlike priis neistribje. Mei dizze beide wapens hoopje hja it priispeil fan de agraryske produkten sa to krijen, dat de agrariërs wer op peil komme kinne. As twadde middel sjocht de regearing: it gedurich stimulearen fan bidriuwsfor- betteringen troch it üntwikkelings- en sa- nearingsfüns. Hja sil dit funs geregeld jild takomme life om minder goede groun in oare bi- stimming to jaen, de bidriuwen hwert dit is. En de léste wiken bigjint al düdliker to wurden, dat party lju de breakrommels stykje. Neist greate groepen, dy’t har lean of salaris krekt neffens de stelde noarmen krije, komme der hoe langer* hoe mear groepen, dy’t boppe de noarmen „swart” barre. Binammen yn it westen fan it lan skynt dit kwea slim to wêzen en wurdt er yn party bidriuwen rojael de gek stutsen mei de offisiële leanen. Dat de nije re gearing oer dizze saek net maklik tinkt is wol düdlik wurden troch it feit, dat sawn ministers meimekoar rieplachte hawwe oer har halding yn sake de leanpolityk. Wy binne tige binijd hoe’t hja dizze groe pen yn ’e stokken halde sille en hwat hja dwaen sille om de priisforhegingen, dy’t ek al mar troch gean under kontróle to halden. It rjucht fan de sterkste is op gjin stik ken nei üt de maetskippij fordwoun en soe de regearing net slagje, dan moat men freze, dat it yn koarte tiid in finale wyl- deboel wurdt. It slimste is, dat alles, hwat dy kant ütdriuwt sünder mis ta skea wurdt fan de swakste groepen dy’t yn theory binammen it omtinken fan de regearing hawwe moatte. Ut de feiten is it linkende wei elts nou wol düdlik, dat de groep fan de agra riërs hjir sünder mis ta bihearre. Net yn dy sin, dat al dizze minsken fuort oan reapsein binne mar wol, dat sawol it ka- pitael as de arbeid hjir leger forgoede wurde as rjucht en billik is. De regering hat hjir ek gjin twivel oan bistean litten, de agrariërs binne ef terbleaun by de oaren en de beide pun ten, dy’t hja boppe alles nei foaren bringe binne; mear wenningen en bettere bilea- Verkoop woon- en winkelhuis met daar naast gelegen gebouw, vroeger café, hoek KI. Dijlakker-Snorkstraat. Uitgifte van 54 boerderijen in de Wie- ringermeer. Waarschuwing tegen het hamsteren als een droevig egoïstische- en onvaderlands lievende daad.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1