Rusland kocht voor Beweging in het loon- en Eerste nieuwe fabriek in het 1 500 miljoen tarwe van Canada Industriepark wordt geopend prij zenfront Ontspanning slaat de klok 1 Politiek beraad achter de schermen Q I I Muziekschool es van naar Gouden filmpj Fa. Harster aluminiumfabriek kwam Hilversum naar Bolsward 1 miljard hij verzekeringsiondsen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jongt Nieuwsblad Sneon 28 septimber hitinkiiig SI ach by Warns weer gestart l F •w** In - Will 'fc?* VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 102eJAARGANG No. 74 Hwa’t goed docht de Italiaanse stad Caserta is dinsdagochtend ’n clandes- In i een Abonnementsprijs f 190 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertcnües bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) 4e week september 1913 oan in freon docht dit oan himsels Socialisme in Noorwegen. In Noorwegen is na 28 jaren socialistisch bewind (tijdens de oorlogsjaren versterkt door andere partijen) eind augustus een coalitie-regering van de vier burgerlijke partijen aan de macht gekomen, die over 74 zetels in het 150 leden tellende Stor ting beschikte. Eenzelfde aantal zetels heeft de arbeiderspartij en de twee res terende zetels zijn voor de linkse volks- socialisten, die meestal met de socialisten meestemmen, zoals ook vrijdag j.l. toen de burgerlijke regering na 28 dagen viel. Haar regeringsprogram was vooruitstre vend, maar oud-premier Gerhardsen, die nu weer terug komt als premier, was nog In eerste aanleg bestond er bij de.sena- toren een meerderheid voor een bevesti gend antwoord op die vraag. Maar bij de tweede aanleg is er een 2/3 meerderheid vereist. En een behoorlijk deel der andere Eerste-Kamerleden stelt op een zekere rijpheid van oordeel bij de leden van hun college toch wel prijs. Heette het vroeger niet, dat de Eerste Ka mer een „bolwerk” moest vormen tegen de „waan van de dag”, zoals die (door conservatieve kabinetten!) in de Tweede Kamer verondersteld werd tot uiting te komen. Het gezamenlijk verzekerd kapitaal van het Onderling Boerenverzekeringsfonds (OBF) en het Coöperatief Verzekerings- fonds is één dezer dagen de f 1 miljard gepasseerd. Het Coöperatief Verzekeringsfonds, op gericht in 1917, is een bedrijfspensioen fonds voor de landbouworganisaties en -coöperaties; het Onderling Boerenver zekeringsfonds, daterend van 1922, houdt zich bezig met de levensverzekering voor boer en tuinder. De f 500 miljoen verzekerd bedrag werd door beide organisaties in maart 1958 be reikt: plm. 40 jaar na de oprichting van de fondsen. Ruim 5 jaar later is dit be drag dus thans verdubbeld. Bolswards Nieuwsblad De bitinking fan ’e slach by Warns is diz- kear steld op moarn, sneon 28 septimber de middeis om healwei trijen by de tink- stien op* it histoarysk sté it Reade Klif. Sprekke sil Juffer Tony Feitsma fan Bu- tenpost, oer: Meije wy de slach by Warns noch bitinke?, wylst mefrou Kias Folmer fan Huzum Fryske fersen hopet foar to dragen. Krektlyk as oare jierren is der wer muzyk fan it Warnzer korps. Nei de bitinking sil der wer in gearsit wêze yn ’e herberch to Warns. In de parlementsgebouwen op het Binnenhof is het deze week stil geweest in verge lijking met de feestelijke drukte, welke er op Prinsjesdag heerste. Alleen de Eerste Kamer kwam in een korte openbare vergadering bijeen om enkele naturalisatie- ontwerpen goed te keuren. Voorts trokken de senatoren zich in de „afdelingen’’ te rug om de tweede lezing van de aanhangige grondwetsherziening voor te bereiden. Het enige meningsverschil, dat hierover bestaat betreft de verkiesbare leeftijd voor het lidmaatschap der Eerste Kamer: of deze gelijk moet zijn aan het leeftijdsmini- mum, dat de Tweede Kamer aanvaardbaar acht. gen.'Evenals vorig jaar zullen enkele be grotingshoofdstukken in openbare com missievergaderingen worden afgedaan. Daarbij heeft men in de eerste plaats ge dacht aan geroutineerde bewindslieden, die uit ’t kabinet-De Quay zijn aangeble ven. Minister Toxopeus herhaalt de proef van vorig jaar, toen hij ook al blijk gaf van zijn afkeer van grote districtsbesturen voor de oplossing van grotestadsproble- men rond Amsterdam (Bijlmermeer) en ’s-Gravenhage (Wilsveen). Doch ook een der pas opgetreden minis ters, n.l. de nieuwe bewindsman voor de volkshuisvesting, drs. Bogaers, zal in een openbare commissievergadering debute ren. Hij kan echter op een vrij langdurige parlementaire ervaring bogen als Kamer lid. Bovendien heeft hij de wind mee. Alle partijen zijn het er nu wel over eens, dat aan woningbouw voorrang moet wor den verleend. Commissiewerk. Aan de overzijde van het Binnenhof, in de Tweede Kamer, had op dat ogenblik slechts wat commissie- of fractieberaad plaats, ter voorbereiding van de Alge mene Politieke Beschouwingen, welke a.s. dinsdag een aanvang zullen nemen. De nieuw verkozen voorzitter, Mr. Van Thiel, heeft reeds aangekondigd, dat hij alles in het werk zal stellen om de rijks- begroting-1964 vóór kerstmis, in elk ge val vóór 1 februari afgehandcld te krij- Loonpolitiek. Hoewel deze prioriteit in politieke krin gen dus als vaststaand werd aangetoond, Hotel „De Wijnberg” te Bolsward zal publiek worden verkocht. In het dorp Dormovo (Posen) leeft een vrouw, die reeds 120 jaar oud is. Zij is nog steeds eenden- en ganzenwaakster. Op de jaarlijkse kalverenmarkt te Bols ward waren 800 kalveren aangevoerd. De handel was niet erg vlug. Tot directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Witmarsum benoemd, de heer L. v. d. Weide te Wommels. Aanbesteding nieuw kantoorgebouw voor de Spaarbank te Bolsward. Er waren 20 biljetten. Hoogste inschrijver E. Statema, Bolsward, voor f 15.580,laagste E. P. de Jong Steeringa, te Woudsend voor f 13.400,De begroting bedroeg f 15.500,^ zaken deel aan de algemene vergadering der Verenigde Naties, welk volkeren lichaam hij marine-eenheden voor politie diensten ter beschikking stelde. Tevens herinnerde hij aan de belofte van zelfbe schikking van Nieuw-Guinea: een her innering, welke bij de Britten, die met Sukarno nu over de Maleise federatie overhoop liggen, waarschijnlijk meer be grip zal ontmoeten dan bij net Indone sische staatshoofd. Werd de Britse ambassadeur in Indonesië uit zijn huis gezet; de Nederlandse ver tegenwoordiger, drs. Barkman, verklaar de bij een bezoek aan ons land, dat hem nog steeds geen ambassadegebouw of enig ander oorspronkelijk Nederlands di plomatiek bezit ter beschikking was gesteld. Zou het overleg tussen de Indo nesische minister Subandrio en zijn col lega Luns iets uitrichten? Vandaag wordt de aluminiumfabriek Haster als eerste nieuwe vestiging op het nieuwe industrie-terrein, dat dezer dagen door de raad met vooruitziende blik tot Industriepark werd gedoopt, geopend. De fabrikant, Amsterdammer van ge boorte, verstaat en leest het Fries als de beste. Geen wonder, hij is met een Friese vrouw getrouwd, en keert dus met haar naar haar Heitelan terug, De heer Haster, die eerst een dertien jaren werkzaam is aanbod heeft herhaald om een Europese kernmacht te vormen op basis van een Frans-Engelse samenwerking. Maar dat is een tot mislukking gedoemde poging de Europese onafhankelijkheid van Ame rika te vergroten. Samenwerking. Om tot de Verenigde Naties terug te ke ren: ook president Kennedy heeft er ge sproken, vol vriendelijkheid en toenade ring, welke hij voornamelijk wil zien op het gebied van de stapsgewijze ontwape ning, voorafgegaan door voorzorgen te gen verrassende aanvallen, zoals het vesti gen van controleposten in de diverse lan den, een verbod van ondergrondse kern proeven met inspectie en als positief punt van samenwerking tussen Rusland, Ame rika en ook andere landen, de gemeen schappelijke voorbereiding van een expe ditie naar de maan. Op het ondermaanse drong Kennedy aan op vrijheid voor Duitsland en Berlijn zich te herenigen. Kennedy zei als 1ste stap naar ’n betere verstandhouding tussen Oost en West het verbod van het houden van kernproeven, welk akkoord na lange debatten in de Se naat nu dinsdag is goedgekeurd. Maar meer dan een allereerste stap kan men dit toch niet noemen. Hwal hat (ja be SLroar üs hjoed p p to sizzen radicaler en diende een voorstel in, waar in werd geëist, dat de ontwikkeling van de gemeenschap zich in socialistische rich ting zou bewegen. Hij stelde verder een algemeen staatspen sioen voor, grotere overheidsinvloed in banken, uitbouw van de staatsbedrijven en vier weken vakantie. Het spannende van dit alles was, dat er maandag gemeenteraadsverkiezingen zou den worden gehouden, waaruit men al onmiddellijk zou kunnen aflezen of dit radicale program de steun van het Noorse volk zou hebben of dat het op de rechter vleugel van de arbeiderspartij teveel men sen zou afstoten naar de burgerlijke par tijen. Gerhardsen heeft gewonnen en de burgerlijke partijen gingen in totaal on geveer 0,5 pet. vooruit vergeleken bij de verkiezingen van 1961. Het verlies werd vooral betaald door de communisten en de linkse socialisten. Zoals de zaken er nu voorstaan, zou Gerhardsen in het Storting de absolute meerderheid weer behalen. Hij kan dus betogen, dat de kiezers de ra dicalisering niet hebben afgewezen, dat hij aan de rechterzijde weinig heeft ver loren en aan de linkerzijde meer heeft ge wonnen. Tarwe. De grootste aankoop van tarwe in de ge schiedenis is vorige week gedaan, toen Rusland voor 500 miljoen dollar tarwe van Canada heeft gekocht en daarmee ver moedelijk de behoefte van de communis tische wereld nog niet heeft kunnen dek ken. Slechte techniek en slecht weer hebben de oogst in Rusland beneden het toelaat bare doen dalen. Voor de Canadese boe ren is het een buitenkansje, dat ook al de. scheepvrachttarieven wat omhoog heeft doen gaan. viel het oog op Bolsward, waar gunstig gelegen industrieterrein aan water en weg voorhanden bleek. De medewerking van het gemeentebestuur wordt door de heer Haster zeer geroemd. Er waren vele hin dernissen te nemen en meer dan een moeilijkheid moest worden overwonnen, maar mede dank zij de deskundigheid en de goede aanpak van de aannemer, de heer Van Zuiden van Tjerkwerd en diens personeel, ging alles tenslotte naar wens. De nieuwe weg op het industrieterrein is thans aangelegd. De hal biedt veel ruimte en men hoopt er veel plezier van te beleven. De heer Haster kwam naar Bolsward met 6 man deskundig personeel. Deze technische staf zal voorlopig de kern vormen van het bedrijf, dat dusdanig is gespecialiseerd, dat men slechts zeer geselecteerde werk krachten van een grote geschooldheid en bekwaamheid kan plaatsen. De meeste van deze stafleden zijn reeds in Bolsward gevestigd. Voor het gezin Haster zelf wordt aan de verbindingsweg achter het Julianapark een bungalow ge bouwd. Een lid van de technische staf wordt voorlopig gehuisvest in een nood woning bij de industriehal, die later tij delijk zal dienen als kantoorgebouw. In Bolsward zal de produktie worden uit gebreid met de fabricage van aluminium melkemmers. Er lopen reeds orders tot tienduizenden exemplaren, die in Hilversum niet ver vaardigd konden worden. De heer Has ter werkt met een speciaal procédé, dat enig is in Europa. Zijn grondstof biedt vele mogelijkheden en achteraf blijkt het geen verlies, dat de heer Haster in de zuivelsector heeft gewerkt, hij kent prak tisch alle leidende figuren uit de zuivel- wereld.. De nieuwe hal staat nog wat een zaam en verlaten in het groene land waar koeien en paarden grazen. Maar spoedig zal dit beeld tot het verleden behoren. Vandaag wordt er te Bolsward een start sein gegeven. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is weer geopend in de aanwezig heid van delegaties van de 111 landen, die er nu lid van zijn. De meeste belangstel ling gaat uit naar de mogelijkheden van een verdere ontspanning tussen Rusland en de Westelijke wereld, een situatie, welke in scherpe tegenstelling staat op de span ningen, welke bijna een jaar geleden zijn ontstaan naar aanleiding van de kwestie- Cuba. Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft een vriendelijke rede gehouden, waarin hij elke veroordeling van het kapitalisme vermeed en opriep tot een internationale ontspanning. Hij stelde voor in het eerste kwartaal van het volgend jaar in Moskou een conferentie van regeringsleiders van de achttien landen te houden, die zich met het ontwapeningsprobleem bezig houden. de muziekschool is door een leraar i demonstratie gegeven van een les zoals deze aan de school wordt gegeven in het A.V.M.O. (Algemeen Vormend Muziekonderwijs). Deze demonstratie is gegeven om de aanwezige kinderen bekend te maken met de wijze waarop deze lessen worden gegeven en om uiteraard bekendheid te geven aan de school. Op 1 oktober a.s. begint het nieuwe cursusjaar aan de school weer en be staat er gelegenheid zich als leerling op te geven. Voor het volgen van instrumentaal on derwijs is het noodzakelijk, dat eerst één of twee jaar A.V.M.O.onderwijs wordt genoten. Soms kan na een jaar A.V.M.O. tevens al instrumentaal onderwijs wor den ontvangen. Dit hangt veelal af van de ambitie en aanleg van de leerlingen. De lessen voor A.V.M.O. worden gege ven aan de school Wipstraat 3 op mid dagen na de normale schooltijden. Aan de leerlingen A.V.M.O. wordt twee maal per jaar een rapport meegegeven omtrent de vorderingen. De leerlingen, welke met goed gevolg de lessen hebben gevolgd, krijgen na twee jaar een di ploma. De lesgelden voor A.V.M.O. bedragen f5,25 per kwartaal, terwijl men zich in ’t algemeen verbindt voor een geheel cursusjaar. Voor instrumentale lessen kan men steeds een aanvang met de studie ma ken, doch ook hier dient men zich voor een geheel cursusjaar te verbinden. VEERTIEN DODEN BIJ ONTPLOFFING IN OPSLAGPLAATS VAN VUURWERK BIJ NAPELS geweest in de zuivelexport, heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Hij had reeds lang zijn hart verpand aan het lichtmetaal en begon („met nul cen ten", benadrukte hij ons in een gesprek) te Hilversum een aluminium fabriekje, waar wasketels werden gefabriceerd. De zaken gingen goed en wilde men aan de vraag voldoen, dan zou de onderneming moeten worden uitgebreid. Hiervoor was in Hilversum niet de gelegenheid. Zo In de omgeving t an tienc opslagplaats van vuurwerk ontploft en totaal verwoest. Tot nu toe zijn veertien lijken uit de puinhopen geborgen. Veertien mensen zijn ernstig ge wond. Brandweer en politie uit Napels zijn ter assistentie naar Caserta geroe pen. Foto: redders aan het werk in de onvoorstelbare ravage. --- heeft het maatschappelijke leven een an der probleem, wat de tijdsvolgorde be treft, als accuut naar voren geschoven. Verscheidene stakingen in het metaal-, haven- en dagbladbedrijf vormden ’n bedreiging van de rust op het loonfront, welke door het kabinet-Marijnen als noodzakelijk werd beschouwd om het re geringsprogram te kunnen realiseren. De hoop, welke de regering nog in de Troon rede tot uitdrukking bracht, namelijk, dat het georganiseerde bedrijfsleven de loon ontwikkeling binnen aanvaardbare gren zen zou houden, werd in de afgelopen dagen vrijwel de bodem ingeslagen. In de Stichting van den Arbeid bestond over de noodzaak van een loonstijging eigen lijk geen meningsverschil. De menings verschillen betreffen hoofdzakelijk het percentage. Ook de regering bezon zich op dit vraagstuk. Deze week werd er zelfs een extra vergadering van de ministerraad aan gewijd. Intussen kreeg het Centraal Planbureau al opdracht de consequenties van een loonsverhoging te ramen. Mocht de regering niet aan de verwachtingen be antwoorden, dan wacht minister Veld kamp een warm debat in de aan zijn be- te wijden openbare commissie vergaderingen. Waarschijnlijk zullen de Algemene Politieke Beschouwingen hier van al een voorproefje bieden. Het in zicht, dat het Nederlandse loonpeil in vergelijking tot andere Europese landen te laag is, wint steeds meer veld. Buitenlands beleid. Dit brengt ons op het terrein van de bui tenlandse zaken: het begrotingshoofdstuk van mr. Luns, dat ook al in een openbare commissie-vergadering aan de orde zal komen aangenomen, dat minister Luns bijtijds weer in ons land terugkeert. Deze week nam de minister van buitenlandse Nieuwe concrete ontwapeningsvoorstellen kwamen echter niet over zijn lippen. Hij drong wel aan op het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, hetgeen in de huidige omstandigheden afzonderlijke verdragen met de beide Duitslanden zou betekenen. Een ander Russisch voorstel is een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau. Op zichzelf zien de Westelijke landen in zo’n niet-aanvalsverdrag weinig ge vaar, maar aangezien het in feite zou neerkomen op een erkenning van Oost- Duitsland en daarmee op een aanvaarding van de deling van Duitsland, wil men er niet zonder meer aan. Bovendien gaan Amerika’s gedachten uit naar de voor waarde, dat Rusland garanties zal geven voor de veiligheid van West-Berlijn. De enige aanval in Gromiko’s rede was ge richt op de Westduitse regering, die haar uiterste best doet een Duitse vredesrege ling te torpederen. Schröder, de West duitse minister van buitenlandse zaken, verklaarde verleden week nog, dat alle onderhandelingen met Rusland tot onder werp moeten hebben de oorzaken van de spanningen tussen Oost en West, dat wil zeggen de deling van Duitsland. Kernmacht van de NAVO. Gevoelt Frankrijk, dat ook niet in de ont wapeningscommissie zitting heeft willen nemen, niets voor de onderhandelingen met Rusland, omdat deze toch zullen mis lukken. Schröder heeft bij het onderhoud dat hij vóór zijn vertrek naar New York met zijn Franse collega Couve de Mur- ville heeft gehad, het accent toch iets an ders gelegd. Hij keerde zich niet tegen het aftasten van het terrein, hij bepleitte een beweeglijke politiek, waarbij hij ook de hereniging van Duitsland centraal stel de. Maar het heeft er toch alle schijn van, dat hij met zijn beweeglijke politiek de Amerikanen, die de mogelijkheden van ontspanning willen onderzoeken, niet in de wielen wil rijden. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat de Duitsers zich toch iets meer richten naar de Amerikaan se dan naar de Franse invloeden, ondanks het Frans-Duitse vriendschapsverdrag van januari. In diverse andere opzichten is dat waar te nemen, onder andere bij de zogenaam de multilaterale kernmacht van de NAVO welke eind vorig jaar door de Amerika nen is voorgesteld. De NAVO zou wor den uitgerust met 25 oppervlakteschepen met Polarisraketten. De bemanning zou uit verschillende nationaliteiten bestaan en de vloot zou onder bevel van de NA- VO-opperbevelhebber komen. Deze zo mer leek het plan weinig voortgang te maken, leek het zelfs in de ijskast terecht te zijn gekomen, maar vooral door Ame rikaanse druk ziin Duitsland, Italië, Grie kenland en Turkije er zich voor gaan in teresseren. Hierdoor is Engeland, dat het plan welwillend op afstand had gehouden in de knel gekomen. Zal liet er aan meedoen of zal het al ziin heil blijven stellen in de onafhankelijke kernmacht, welke het op het ogenblik heeft? Het ministerie van defensie ge voelt niets voor de militair niet zo aan trekkelijke kernmacht, welke feitelijk toch onder Amerikaans veto zal opereren, maar het ministerie van buitenlandse zaken meent, dat Engeland om politieke rede nen niet kan weigeren mee te doen. Zou het weigeren, zo luidt het argument, dan zou het kunnen gebeuren, dat niet Enge land, maar West Duitsland de voornaam ste bondgenoot van Amerika zou worden. Engelands meedoen zou bovendien in de kring van de NAVO de Engelse stem een beter gehoor geven. Deze week zou de Engelse regering beslissen of zij al dan niet zal meedoen- en zal overgaan tot het feitelijke opgeven van de onafhankelijke kernmacht. Dat Duitsland om politieke redenen zo graag aan deze multilaterale kernmacht deelneemt, terwijl Frankrijk er zich af zijdig van houdt, kan men opvatten als een aanwijzing, dat Amerika als bondge noot toch noch zwaarder weegt dan Frankrijk. De Franse vrees voor ’n groei end isolement is tot uiting gekomen in Straatsburg, waar een van de Franse mi nisters in de Raad van Europa het Franse

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1