Amerika Geen reden defensie te verwaarlozen Kabinet Marijnen boekt milde kritiek Terughoudendheid der Russen Grief van liberale fractieleider Gouden filmpjes Inbraak fabriek Batavus Loonsverhoging I V I - 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 102eJAARGANG No. 76 4 PIET de rijksbegroting j sinds er Polarisraketten zijn, welke in i afgevuurd, is de duikboot een moeilijk te acl Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgïve: A. J. OSINGA N.V, Bolswerd Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) DEMONSTRATIE TEGEN BEN BELLA Een beeld van de grote politieke de monstratie in Tizi Ouzou tegen het be wind van president Ben Bella Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie le week oktober 1913 iJolswaïTls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Hoefolle moat men net bilibje om it libjen to learen Algemene Politieke Beschouwingen der Tweede Kamer over goed gekregen. Het is be itst tot de NAVO zou i een maal door verschillend verzet niet moge- had; dat uit de ontspanning tussen Oost en West niet de conclusie van een ontwa pening was getrokken. Ook de commu nist Bakker pleitte hiervoor. Hij verzeker de, dat ’t communisme door louter vrede lievende bedoelingen is bezield. Het ideo logisch meningsverschil tussen Peking en Moskou was z.i. slechts van voorbijgaande aard. NOG GEEN KUNSTIJS IN AMSTERDAM De ongunstige weersomstandigheden van de laatste dagen hebben gemaakt dat de kunstijsbaan „Jaap Eden” in Amsterdam, niet, zoals voorzien, op 1 oktober kon worden geopend, een on gunstige wind maakt dat buizen van 't vriessysteem, de koude niet voldoende kunnen vasthouden om ijs te maken. Teneinde deze buizen beter te isoleren en daardoor de kou beter te laten vast houden, wordt er op het ogenblik zand over en tussen de buizen verspreid, zoals de foto iaat zien Verdrag met Spanje. Ook al toont Rusland zich terughoudend en al is iedereen het er wel over eens, dat de kans op Russische agressie bepaald niet groot is te achten, dat is voor de Ameri kanen nog geen aanleiding de defensie te verwaarlozzen. Zoals wij al hebben ge meld, willen zij vaart zetten achter het plan door middel van de zg. multilaterale kernvloot van de NAVO de bondgenoten iets meer te betrekken bij de defensie met kernwapenen en de strategie daarvan. En geland heeft zich nu bereid verklaard vrij blijvend aan de bestudering van het plan mee te doen. Weliswaar wil Amerika het aantal bases in Frankrijk uit zuinigheids- overwegingen (en wellicht om politieke redenen) gaan verminderen, maar het zou te ver gaan hierin de voorbode te zien van een Amerikaanse terugtocht uit Europa. Zelfs de oefening een gehele divisie uit Amerika over te vliegen wijst daar nog niet op. Het is een onderdeel van de Amerikaanse strategie een deel van de afschrikkings- taak, welke in handen is van de strategi sche luchtmacht, over te hevelen naar de duikbootvloot. Sinds er duikboten zijn, welke met kernenergie worden aangedre ven en die een enorme actieradius hebben overheid zorgt voor een goed klimaat. Dit nu trok prof. Vondeling in twijfel, aan gezien de regering in gebreke blijft op te treden tegen hoge winstuitkeringen aan directies en commissarissen en grondspe- culaties, doch tegelijkertijd de werkne mers soberheid voorhoudt. In dit verband pleitte dr. De Kort voor winstuitkeringen aan werknemers. Loonpolitiek. In zeker opzicht vormde de loonpolitiek het centrale onderwerp van dit begrotings- debat. De socialist Vondeling en de anti revolutionair Smallenbroek verlangden, dat de regering een duidelijke uitspraak zou doen om een chaotische ontwikke ling te voorkomen. De KVP-leider, dr. De Kort, en de CH-fractieleider Beernink meenden echter, dat het onder het systeem van de vrije loonpolitiek allereerst een taak van het georganiseerde bedrijfsleven is om tot een beslissing te komen. De li berale mr. Geertsema was het in beginsel met de vrijheid wel eens, doch hij hield kennelijk zijn hart vast, dat daardoor dt inflatiespiraal in werking zou worden ge zet en onze exportpositie zou worden be nadeeld. Prof. Vondeling ontkende niet, dat bij de vrije loonpolitiek de verant woordelijkheid voor het loonbeleid bij het georganiseerde bedrijfsleven berust. Maar dit kan z.i. slechts gedijen als de en Zich saam verbeten, stug Gevolg een wilde staking Buiten CAO lijn De nationale „ontwaking”? Of een onveilig sein? Velen zijn ontevreden Er is allang gemord Zeker niet zonder reden werknemer komt tekort Naar Europese maten Worden wij niet verwend Is de eis dan verwaten Verhoging, tien procent? Een onheilspellend teken Is hier en daar beweerd Kontrakten openbreken Dan loopt de zaak verkeerd Wie is er hier de gladste Wie van de heren vindt Vlug de draad van Ariadne In ’t kronkelig labirinth? Wij zijn heus geen alwijzen Maar voelen 't allemaal De lonen en de prijzen Tekenen een spiraal De kleine man, zelfstandig Die zich in bochten wringt Is zeker nooit zo handig Dat hij de dans ontspringt. De plaatsen de minister-president voor een moeilijke opgave. Tien partijen vuren allerlei vaak tegenstrijdige wensen op hem af en het is onmogelijk allen tevreden te stellen. Zo kreeg minister-president Marijnen dit jaar van de woordvoerders van het Geref. Politiek Verbond, Jongeling, een compliment omdat hij binnenkort het Catshuis zal betrekken en de rijmpjes van de oude vader Cats door deze woordvoerder kenne lijk nog altijd als politieke wijsheden worden beschouwd. Anderzijds betreurde de liberale mr. Geertsema het, dat het kabinet-Marijnen, in navolging van de sobere vader Drees, op Prinsjesdag het donkere jacquet boven het fleurige ministeriële ambtskostuum had verkozen. Verrieden deze opmerkin gen een zekere waardering voor de goede, oude tijd, de grief van de socialistische oppositieleider, prof. Vondeling, was juist, dat in de Troonrede niet spontaan op de actuele gebeurtenissen die KLM en het loongeschil was gereageerd. Hij vreesde, dat dan bleek, dat het kabinet de grote vragen van deze tijd eigenlijk niet aan kan. Hij vergeleek het jonge minis terie van mr. Victor Marijnen met een toneelstuk, dat op Prinsjesdag in Den Haag onder de kritiek ten gronde is ge gaan en dat tot titel droeg: Victor, of de kinderen aan de macht! caanse Republiek is verjaagd door een groep militairen, die het bewind in han den hebben gelegd van de zes oppositie partijen. Zij beschuldigen president Bosch ervan de weg te banen voor het commu nisme. Het doel is het land op de conser vatieve weg te houden. Talrijke arrestaties zijn verricht en Bosch is in ballingschap gevoerd. Waarnemers zijn het er over eens, dat het bewind van Bosch niet uit blonk door doeltreffendheid en dat zijn populariteit de laatste weken sterk was gedaald, maar aan de andere kant kan men van de groep, die nu het heft in han den heeft genomen, nauwelijks verach ten, dat zij de vooruitstrevend politiek zal voeren, welke een minimum van sociale rechtvaardigheid en verhoging van de levensstandaard in het land zal brengen. Washington heeft gereageerd met ’t stop zetten van betrekkingen en hulp. Het ge voelt zich ontdaan, want Bosch was juist een van die vooruitstrevenden, waarop Washington had gewed. Verzet in Kabylië. Het verzet, dat Ben Bella in Algerije bij het referendum over de grondwet en dat over zijn verkiezing tot president heeft ondervonden bij het Berberse deel van de bevolking, dat voornamelijk in Kabylië woont, is het niet beperkt gebleven tot ’n neen stemmen of onthouding. De in Ka bylië populaire kolonel Mohand Ou el naties van de wereld een voorbeeld geeft en hen moreel steunt. Hoeveel landen in Europa, die gebukt gaan onder het buiten landse juk der Sowjets, hebben hun hoop heimelijk op Frankrijk gevestigd. Hoe veel nieuwe of pas herrezen landen zien in dit Frankrijk, dat meester is van zijn eigen lot, de steun voor hun moed en hun verstand, liever dan te geloven in de avonturen, waarin buitenlandse invloeden die naar hun overheersing streven, hen trachten te storten. Hij richtte zich ook weer tegen een Europese integratie, welke aan de een of ander der buitenlandse hegemonieën. Dit alles klinkt weinig aan trekkelijk voor de bondgenoten van Frankrijk. Verder liet De Gaulle doorschemeren, dat hij overweegt een nieuwe -ambtstermijn van zeven jaren te ambiëren en dat de presidentsverkiezingen, welke in 1965 moeten worden gehouden, wel eens kon den worden vervroegd. De Algemene Vergadering van de Ver, Naties is altijd een mooie gelegenheid voor ministers van buitenlandse zaken om eens met elkaar te praten zonder dat er spe ciale reizen gemaakt behoeven te worden. Bovendien is het terrein neutraal. De meeste belangstelling is uitgegaan naar de bijeenkomst, welke Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Home, zijn Engelse collega, zaterdag hebben gehad met Gromiko, het hoofd van de Moskouse diplomatie. Het is mogelijk, dat Gromiko zijn kruit nog wat droog wil houden, maar sensationeel is dat eerste ge sprek niet geweest. Hij heeft de vraagstukken Duitsland en Berlijn niet aangeroerd en hij heeft geen niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau voorgesteld, dat zo af en toe een Russische hartewens schijnt te zijn. Het enige, waarmee hij voor de dag. is gekomen, is het plan aan weerszijden van het Ijzeren Gordijn waarnemers te plaatsen om te waken voor verrassende aanvallen. Zij zouden moeten worden gestationeerd op strategisch belangrijke punten, zoals vliegvelden en spoorwegknooppunten. Van Amerikaanse zijde voelt men wel iets voot het principe, maar men beseft, dat het een plannetje van ondergeschikte be tekenis is. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Ontwikkelingshulp. Voor hogere uitgaven voor steun aan de onderontwikkelde landen pleitten de so cialistische woordvoerder Vondeling en zijn antirevolutionaire collega Smallen broek. De KVP sloot zich hierbij aan. Om met deze wens het peil der riiksuitgaven niet omhoog te stuwen beval ar. De Kort aan om staatsbezit te verkopen en uit de opbrengst hiervan missie en zending te subsidiëren. - en sinds er Polarisraketten zijn, welke in ke zo scherp contrasteert met de vroegere ondergedoken toestand kunnen worden cgevuurd, is de duikboot een moeilijk te hterhalen en te vernietigen lanceerbasis geworden. Enige tijd geleden heeft Ame rika zijn raketbases uit Turkije en Italië teruggetrokken omdat zij kwetsbaar en verouderd waren. De opzet was de verde diging van de Middellandse Zee toe te vertrouwen aan duikboten, welke vanuit Spaanse bases zouden opereren. In 1953 heeft Amerika met Spanje een overeen komst gesloten voor de bouw van een duikbootbases in Rota en enkele bases voor de luchtmacht. Dat verdrag liep tien jaren en in januari van dit jaar sprak de Spaanse regering de wens uit het verdrag te herzien en na rustige onderhandelingen is het herziene verdrag met een looptijd van vijf jaren ondertekend. Uit de woorden van het communiqué kan men opmaken, dat Franco voor een goed deel zijn zin heeft kend, dat hij het lief worden toegelaten, maar dat is nu lijk. Hij heeft daarom genoegen moeten nemen met een Spaans-Amerikaanse over eenkomst, welke Spanje (en niet alleen de bases) bindt aan het Amerikaanse defen siebeleid. De veiligheid en ongeschonden heid van Spanje en de Ver. Staten zijn o noodzakelijk voor de gemeenschappelijke Europa zonder ruggegraat zou overleveren veiligheid en de bedreiging van een van beide landen is ’n zaak van gemeenschap pelijk belang. Er komt een Spaans-Amerikaanse com missie voor de defensie en ook andere za ken dan de bases vallen onder de com petentie van de commissie. Het verdrag nadert al heel dicht een bondgenootschap. De Gaulle spreekt. Deze ontwikkeling is min of meer ook weer een doorkruising van de plannen van president De Gaulle, die al eens te kennen heeft gegeven een toenadering tot Spanje niet zonder waarde te achten. Ook Spanje kiest weer zonder aarzelen Was hington. Dat brengt De Gaulle evenwel niet uit zijn evenwicht, zoals blijkt uit de rede, welke hij zondag in Lyon heeft ge houden. Vrijwel de gehele wereld heeft haar hoop op Frankrijk gevestigd, dat de Belastingen. De grote grief van de liberale fractieleider mr. Geertsema, tegen het kabinet-Marij nen was, dat dit in zijn eerste levensjaar al af geweken is van het uitgangspunt, dat de stijging van de rijksuitgaven moet ach terblijven bij de toeneming van het na tionaal inkomen. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zijn geestverwant Witte- veen dit het volgend jaar niet nog eens zou moeten proberen. De kritiek van de CH-fractieleider, mr. Beernink, richtte zich vooral tegen het feit, dat er tot dusver slechts één CH- staatssecretaris in het kabinet is opgeno men, de brigade-generaal Haex, terwijl de antirevolutionairen er al drie hebben. De heer Haex is bovendien pas na zijn aan stelling als staatssecretaris tot de CHU toegetreden. Mr. Beernink ui tie zijn kri tiek op geestige wijze; hij vertelde, dat het in zijn partij gebruik is om ieder, die een nieuw lid aanbrengt een lepeltje te schenken. Met een breed gebaar bood hij dit nu de r.k.-minister De Jong aan. Zijdelings hield deze kritiek overigens ook verband met de stijging der rijksuit gaven. Zowel mr. Beernink als mr. Geert sema vreesde, dat door de verdeling van land-, lucht- en zeemacht er doublures zouden optreden en dus ook hogere kos ten zouden worden gemaakt. Dit was trou wens de grote grief, die de pacifistische socialist Lankhorst tegen de Troonrede Hadj heeft openlijk zijn steun gegeven aan de verboden socialistische oppositie partij, die een eind wil maken aan de dic tatoriale macht van Ben Bella. Ben Bella heeft hierop de kolonel ontslagen als commandant in Kabylië. De kolonel er kende het ontslag met en op het ogen blik van schrijven is de toestand verward. Kolonel Mohand Ou el Hadj beschikt over een aantal manschappen en naar ver luidt zijn er ook eenheden van het Alge rijnse leger overgelopen. Ben Bella heeft de zaak bovendien uitgebreid door te ver klaren, dat de opstand van de Berbers samenhangt met Marokkaanse troepen concentraties aan de Marokkaans-Alge- rijnse grens. Zoals men zich zal herinne ren maakt Marokko aanspraak op enkele gedeelten van het Algerijnse grondgebied. Bosch verjaagd. Tenslotte valt te melden, dat de acht maanden geleden op democratische wijze gekozen president van de kleine Domini- B. J. Dijkstra te Bolsward, timmerman- molenmaker, houdt zich beleefd aanbevo len. Publieke verkoping van het hotel Wiebes hoek Marktplein, bevattende 3 grote za len, 3 kamers, 16 logeerkamers, ruime keuken en kelders. Aangeboden voor 400 gulden een kleine 2-persoons automobiel. De suikerfabriek van de firma Tonnema en Co. te Sneek in lichterlaaie. De aannemer van het Spaarbankgebouw wil bij kunstlicht gaan werken. Zo kan 's avonds langer worden doorgewerkt. Een gasleiding voor dit doel is reeds aange bracht. In de troonrede is met grote beslistheid uitgesproken, dat de tijd van de droog making der Zuiderzee nabij is gekomen. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de Batavusfabriek aan de Hichtumerweg. Door verbreking van een ruitje kwamen de inbrekers in de cantine, waarna met een hamer de deur van het kantoor werd vernield. In het kantoor werden de bureauladen opengebroken, met als buit een geld kistje, ook dit werd opengebroken en met de inhoud, ongeveer f 600,gin gen de inbrekers er van door. Ter plaatse zijn bloedsporen gevonden, waaruit blijkt, dat de dader of daders waarschijnlijk gewond zijn. De politie zet het onderzoek voort. Verwoede loongesprekken Spel tussen drang en dwang Het nationaal touwtrekken Is weer in volle gang Als de zoveelste poging Vakbondsbestuurders voor Een nieuwe loonsverhoging Moet er noodzakelijk door Enkelen, die reeds doordraven Een paar weken terug Toonden de typografen Uit de Russische terughoudendheid, wel- acties om Berlijn en de kwestie-Cuba, ma ken de Amerikanen op, dat Rusland op het ogenblik eigenlijk niet over de voor naamste problemen in de wereld wil pra ten in verband met de grote en steeds gro ter wordende spanningen tussen Rusland en China. Aan zijn Westelijke front zou Rusland rust verlangen, iets waarmee de Duitsers nu weer niet zo tevreden kun nen zijn, omdat dat de voortgezette deling van hun land betekent. Maar ook met door Rusland veroorzaakte onrust zou die deling wel blijven voortbestaan, zodat de Duitse ontevredenheid eigenlijk wat ir reëel is. IIH -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1